Peilingsuitslagen gaven geen aanleiding Prof. Zeemanlyceum tweede in atletiektoernooi te Vlissingen FTTTTI tot verontrusting DE LEEUW VAN BASHRA Z1EMKZEESCHE NIEUWSBODE Uutidenlag 3 juni ist>5 Nr. 19793 Waterschap Schou wen*D u i v el and ZIERIKZEE, 1-6. - In bijzonder snel tempo heeft de algemene vergade ring van het Waterschap Schouwen-Duiveland zich op de dinsdagmorgen - onder voorzitterschap van de dijkgraaf de heer A. »L Geluk - gehouden vergadering, heengewerkt door een omvangrijke agenda. Na de openingstoespraak van de voorzitter, waarvan wjj reeds een uit treksel publiceerden, richtte de dijkgraaf zich tot de nieuw benoemde ge zworene, de heer M. O. Hanse te Haamstede, gekozen ter voorziening in de vakature ontstaan door het overlijden van de heer P. L. Vis. De voorzitter merkte op dat reeds de mogelijkheid van een goede samenwerking met de heer Hanse is gebleken. Hij hoopte én voor hemzelf én voor het district dat betrokkene deze funktie op dezelfde - reeds door hem begonnen - wijze zal mogen vervullen. De vergadering besloot verder aan de hoofdingelanden de heren Gast en Barendregt, die in het ziekenhuis verblijven, een kleine attentie te sturen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een achttal door G.S. goedge keurde besluiten van eerder door de algemene vergadering genomen be sluiten. Een typerend plaatje uit Santo Domingo in de Dominicaanse republiek, waar een meisjes met een vervaarlijke revolver op de heup helpt een bar ricade van de rebellen te bezetten. Regelmatig komt het nog tot vuurge vechten tusen de beide groeperingen in de stad. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zondag in een televisie-interview gezegd, dat alleen een volksstemming de impasse kan doorbreken in het land Zierikzeese jeugd veroverde achttien eerste prijzen Op 1 maart jl. werd een nieuwe vergoedingsregeling geëntameerd dooi- G.S. voor de reiskosten van de leden van het dagelijks bestuur. G.S. wensten feitelijk deklaratie van het aantal kHometere, maar kwamen daar in een recentere brief op terug en (hielden toen vast aan de vergoer dinig van een vast bedrag, hetgeen tot dusver ook (het geval is geweest. Het D.B. vindt diteen betere me thode; ook de algemene vergadering had hiertegen geen bezwaren. Een eerste oplevering van het pro- jekt opruiming bunkers vond plaats op 18 maart. Het betreft hier de bunkers te Westen schouwen e.o. De voorzitter wees er op dat het waterschap blij is dat de bunkers uit de weringen zijn verwijderd. Na opknappen is de situatie ter plaatse bovendien duidelijk verbeterd. Een ander cpruimingsprojekt van bun kers is in voorbereiding. Een belangrijk werk was het on derhoud van de zeewering aan de noordkant (o.m. Bommenede, Drei- söhor), dat werd uitgevoerd door de Aannemings Mij. Schouwen-Duive land voor de prijs van f 19.306. Verschillende werken In verband met een ter plaatse op gerichte bouwloods is de langs lig gende Lageweg te Sirjansland te smal, zodat verbreding noodzakelijk is. De verbreding zal plaats vinden over een 'behoorlijke lengte. De eige naar van de loods deelt mede in de financiering, die f 7500'beloopt. Op 19 februari reeds werd door de Combi natie Zinkwerken opgeleverd het herstel van de glooiing in de Zuid hoek en de 'buitenberm bij Borren- damme. De totaalprijs bedroeg f 48.970. De voorzitter merkte op dat de kosten voor het volwassen van Vilvoodse steen belangrijk zijn op gelopen en reeds staan genoteerd op f 6,75 per m-. Voor verbetering van een gedeelte van de Kampweg is subsidie aange vraagd bij de Interdepartementale Commissie voor Recreatie en Toeris me (Incoret). In uitvoering is reeds een nieuw pi'ojekt tot 'het opruimen van bunkers, waartoe op 18 maart de openbare inschrijving plaats vond. De laagste inschrijver was de Aan nemings Mij. Schouwen-Duiveland te Zierikzee voor een bedrag van f 461.500. T.zit. zal worden u'iitge- voerd het maken van ieen oprit naar het magazijn in de Zuidhoek. Verdere inschrijvingen hadden be trekking op de steenglooiingen aan de Zuidhoek en Borrendamme, opge dragen aan de fa. Gebrs. Van Gen- deren te Sliedrecht ad f 18.600 en het in wassen van d'e Vilvoordse glooiing bij Koudekerke, opgedragen aan de heer M. de Voogd te Haam stede voor f 13.875. De wegen In verschillende (districten zal het waterschap ook weer alle aandacht besteden aan de wegen, die van nieuwe slijtlagen worden voorzien. Opdrachten daartoe zijn verstrekt aan fa. J. de Ruiter Zn. te Noord- gouwe (f 23.880) en aan de fa. J. de Ruiter Zoon te Noordigouwe (f 19.910). Het onderhoud van de dui nen en stranden aan de noordkant werd opgedragen aan de fa. P. van Dongen Zn. te Haamstede voor f 5540. Het 'betreft ihier het aanbren gen van rijssChermen en helmbe plantingen bij Renesse en Repard. In totaal bedraagt de van slijtlagen te voorziene oppervlakte 2300 m-. Rest nog het onderhoud van de zee weringen bij Dreisdhor (inwassen Vilvoordse steen) waarvoor het wachten is op een prijsopgave en het aanbrengen van slijtlagen op de we- Ingezonden mededeling Speel op de stoep. Uk/65-speldjesa 10ct.bij: levensmiddelen-bedrijven gen in hetzelfde district, dat voor f 18.366 zal worden uitgevoerd door de Aannemings Mij. Schouwen-Dui veland. Aftreden bestuur Medegedeeld werd dat per 1 ja nuari 1966 alle zittende-leden van de algemene vergadering aftreden. Aan bevelingen moeten twee maanden te voren worden opgemaakt, ter herbe noeming van de dijkgraaf (zittings duur 6 jaren), voor de gezworenen van grotere districten {zittingsduur 3 jaren) en voor de gezworenen van kleinere districten (zittingsduur 6 jaren). Op de le dinsdag in oktober dienen kandidaten gesteld voor de verkiezing van hoofdingelanden. Voor de diverse groepen districten gelden ook weer zittingsduren van respectievelijk 6 en 3 jaren. De ver kiezingen voor dijkgraaf en gezwo renen vinden plaats in september. Aangetekend wordt nog dat personen die de 70-jarige leeftijd hebben be reikt, niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking komen. De voorzitter deelde verder mede dat een vijfjaarsver9lag (1959 l.m. 1964) binnenkort in druk zal ver schijnen. Intussen is er een plan gemaakt cm aansluitend op de ingrijpende verbouwing van 's Landskanier - ook de vergaderzaal der algemene ver gadering wat op te knappen. Aan de Rijksinspecteur vcor de roerende Monumenten is een drietal kaarten getoond, die in de vergaderzaal aan wezig zijn. De kaarten hebben een hoge oudheidswaarde en zullen wor den gerestaureer^L Op verzoek van de voorzitter gaf ir. Kloosterboer een overzicht van de gehouden peilingen. Tijdig gereed. Dit jaar 'kon, idanlk zij het gunstige weer, op tijd worden gestart en reeds is men met de peilingen gereed. Uit een igedeta'illeerde(r) opgave bleek o.m. dat de toestand aan de zuidkant van de Vierbannen wat achteruit is gegaan. Aan de Zuidibout vond een 'kleine onderzeese oeverafschuiving plaats. Bij de havenhoofden te Zie rikzee vond een verdieping plaats. Het (deel bij Borrendamme richting Zierikzee is gunstig; (het deel rich ting Flaauwers vertoont een verdie ping, hetgeen ook het geval is „aan gene zijde van ,de geul" bij Koude kerke. De toestand in Burgh West- land is zonder meer gunstig. Ook de toestand aan het Noor der strand (Re- nesse-Repard) is niet ongunstig, maar bij Scharendijke (Lange Dijk) is de toestand weer minder gunstig. Over Borrenbroot, Kijkuit, N.-Bom menede en Dreisöhor vallen geen op merkingen te maken. Wat (betreft de peilingen zegde de voorzitter een (herhaling toe in augustus. Bovendien peilt de Delta dienst vier maal per jaar, zodat de zaak nauwlettend (kan worden ge volgd. Kleine wijzigingen 'in de verpach tingen van 'grond, de jadht en vis water zullen in de notulen worden opgenomen. De Deltawerken. Over het verloop der Deltawerken deed ir. Kloosterboer nog enkele mededelingen. Gelijk bekend wordt de Grevelingendam nog afgewerkt en wordt de hoofdbaan t.z.t. open gesteld. De vooi'bereidingen voor de sluiting van het Brouwershavense Gat zijn in volle gang. Er zijn een werk- en zinkhaven aangelegd en een vlettenhaven bij Repard. Op de Middelplaat zal een werkhaven wor den aangelegd. De „kleine" caissons van Ouwerkerk zijn overgebracht, vcor het maken van een kade op de ze platen. Wat de Oosterschelde-dam betreft is alles nog in studie en in het Waterloopkundig laboratorium wordt thans het tracé beproefd. Vol gend jaar zal wellicht de haven Schelphoek worden klaargemaakt, die ais werkhaven gaat dienst doen. Gelet op de factoren recreatie en hengelen achtte de voorzitter in ver band met een opmerking uit de ver gadering, oplettendheid geboden. Het wil nog wel eens voorkomen dat m.cn met deze grote werken voor voldongen feiten wordt geplaatst, maar de voorzitter achtte het nodig dat de lokaliteit op de hoogte is. Nauw contact zal dan ook worden onderhouden met de Deltadienst. Ter sprake kwam verder nog een waarschijnlijk aan te leggen weg dwars door Schouwen van Brou wershaven af naar Westerschouxven. Hierover is nog niet veel defini tiefs bekend. De voorzitter merkte op dat het bij uitvoering voor het waterschap zou gaan om een nan- passingsverkaveling. Andere zaken. Een voorstel tot ruiling van grond met de N.V. Steenkolen Handelsver eniging te Utrecht en het vestigen van een erfdienstbaarheid ging onder de hamer door. De transactie is no dig voor de uitbanning van het hotel „Witte van Haemstede" en realise ring vergt o.m. een inspektieput, waarvoor zeer grote waterbuisleidin gen nodig zijn. Voor f 180,de mas sa wordt een erfpachtsperceel te Zonnemaire verkocht aan de heer Goudzwaard. (115 ca). Idem aan de Rijkswaterstaat enkeleperceeltjes - groot 23 are 50 ca - voor de sym bolische prijs van f 1,Het water schap krijgt er n.J. om niet een wa terleiding in de Bruse polder voor terug. Een voorstel reeds aangeno men door de raad van Bruinisse, werd ook overgenomen door het wa terschap n.l. de overdx'acht aan de gemeente van de weg op de Boom- dijk te Bx'uinisse, voorzover gelegen binnen de bebouwde kom. Toledo's Pad Een voorstel tot overname van de eigendom, (het beheer en het onder houd van de provincie c.q. de Do meinen van het Toledo's Pad te Westenschouwen ontmoette geen be zwaar. Het Toledo's Pad is destijds met afkomend puin van bunkers verbeterd. De totale oppervlakte be draagt 31 are. In het (kader van een gemeenschappelijke regeling woi-den der archivalia van'de in 1959 opgehe ven polders en waterschappen be waard ten archieve van 'het stadhuis te Zierikzee ad f 50 per jaar, een regeling die voorlopig is getreffen tot 1 januari 1969. Per 1 januari 1964 is een zg. „ver fijning" toegepast van de geschots- heffin'g. In Schouwen worden de per celen vol belast; voor de Westhoek is er een indeling in zes klassen. De verfijningsregel'inig kreeg de- goedkeuring der verga'derin'g, zodat bij de aanslag-regeling het D.B. ge dekt is door de algemene vergade ring. In '65-'66 zullen de gronden in de duinbannen woi'den ingepast in het geheel. Voorlijk met klassifikatie De voorzitter onderlijnde dat het waterschap - in vergelijking met an- dere waterschappen - vooraan staat op ihet punt va'n 'klassifi'katie, het geen ook belangrijk is voor de be- RECHTSZAKEN Smalende godslastering AMSTERDAM, 2-6. Een der re dacteuren van het Amsterdamse stu dentenweekblad „Propria Cures", Ad de Swaan, zal op 11 juni vcor de rechtbank te Amsterdam moeten verschijnen terzake van „smalende godslastering, kwetsend voor de godsdienstige gevoelens". Hij is gedagvaard door de officier van justitie mr. W. Tonckens. Deze tenlastelegging „betreft het artikel „Special to P.C. - reiscorrespondent uit het jaar 0" van de hand van deze redakteur in het „Extra Jezusnum- rrxer" van P.C. van 10 oktober 1964. In dat artikel probeerde de hoofdre dacteur in de stijl van de „Haagse Post het bijbelverhaal van de krui siging te vex-slaan, en wei-den bij belfiguren als J- vaxi Nazax-eth, M. Magdalena en J. Iskarioth geïnter viewd of sprekend ten tonele ge voerd. Volgens de redactie van „Propria Cures" was het artikel bedoeld als persiflage op de Haagse Post en niet als een poging het geloof belachelijk te maken. Een mil'itaiire revolutionaire recht bank heeft in Havanna 30 personen, onder wie 20 Baptistisohe predikan ten1 en drie vrouwen, tot gevangenis straffen veroordeeld die variëren van twee tot 30 jaar. Zij waren be- söhxxldigd van spionage voor de Ver. Staten en geMsmdkkel. stemming van de gx-ond door de ge meenten. bv. kampeerterreinen, uit breidingsplannen e.d. Op verzoek van G.S. werd een legesverordening samengesteld. Deze heeft o.m. be trekking op het hengelen, het verza melen van schaaldieren, het vissen met kruisnet e.d. De tarieven lopen van f 1 tot f 30. Onder de legesverordening val len ook het raadplegen van wa terschapsstukken c.q. oude ar chieven. Voor eigen informatie behoeven de legesgelden uiter aard niet te worden betaald. Door rijk en provincie ï'oorpe- schreven salaris-maatregelen werden van overeenkomstige toepassing verklaard voor het personeel van het toaterschap. De uitkering ineens zal worden uitbetaald in combinatie met de va kantietoeslag 1965. Het presentie geld der hoofdingelanden weid opge trokken tot f 20 plus f 5 x-eiskosten. Rekening ever 1964 Na uitgebracht rapport door de commissie bij monde van de heer Van Langeraa'd, werd de rekening 1964 goedgekeurd. De rekening is prachtig op tijd. Het nadelig saldo bedi'aagt f 15.832,72 van de gewone dienst; dat van de 'kapitaaldienst f 603.000. De ï'apporteur deelde mede dat het beheer van het watex-schap zuinig is en de cijfers prima zijn verwerkt. De commissie hoopt dat voor het volgend rekening jaar de cijfers gunstiger zullen zijn. De voor zitter hoopte op spoedige aanvaax-- ding van het wetsontwex-p Uitkering Wegen, want de te vexhalen posten zijn neg niet in de rekening opgeno men. Een en ander is verti'aagd dooi de kabinetscx-isis. De uitkering over 1964 van«de niet-planwegen kan dus nog tegemoet worden gezien. Het gaat hier om 370 km. wegen in het waterschap. Een zaak apax-t is de verhx-eding en verbetering van re creatiewegen. Een belangx-ij'k feit noemde de voorzitter Ihet uitblijven van zware stormen, waardoor scha de - en mitsdien extra onkosten - werden voorkomen. ZIERIKZEE, 2 juni. Acht en twin tig leerlingen van het professor Zee manlyceum hebben met succes deel genomen aan een atletiektoernooi vcor de Zeeuwse middelbare scholen, dat dinsdag voor de eerste maal werd gehcuden door de Vlissingse R.H.B.S. De groep van het prof. Zee manlyceum eindigde op de tweede plaats, een eervol resultaat, gelet al leen al cp het dat 360 middelba re scholieren aan dit geslaagde toer nooi deelnamen. Van de 12 Zeeuwse middelbare schelen hadden er 8 in geschreven. De Zierikzeese jeugd veroverde niet minder van 27 me dailles, waarvan 18 eerste prijzen. Hoogtepunt voor het prof. Zee manlyceum vormde de overwinning van de 100 meter (oudste meisjes), welke resp. een eerste, tweede en derde pi-ijs opleverde voor Suus Fondse, Eline v. d. Ende en Anneke Sinck. Belangrijk was verder de Zierikzeese overwinning op de esta fettenummers. Naarmate de tijd verstreek werd de spanning steeds groter. Zag men bij het begin van de series velen nog op gymschoenen lopen, later ging het er vandoor op de sokken en de eindstrijd vond zelfs plaats op blote voeten. Wat de jongens betx-eft staat Toby Visser wel met vier eerste prijzen aan de top, terwijl bij de meisjes Jenneke Houthaan twee maal een ieei-ste prijs wist te veroveren. Van de niet-pi'ijswinnaars mag genoemd worden Hans Huneman, die uit een veld van 36 jongens viex-de werd en op deze wijze toch nog drie punten inbracht voor het school-tolaal. De voox-naamste uitslagen zijn, wat het pi'of. Zeemanlyceum betx-eft, als volgt: 60 meter meisjes A; 3e Dani Rotte, 8,8 sec.; 60 meter meisjes B: 3e Cox-a Lcdewijk, 9,1 sec.; 80 meter meisjes C: le Suus Fondse, 2e Eline v. d. Ende, 3e Anneke Sinck; 80 me ter jongens B: le Toby Visser, 9,7 sec.; 100 meter jongens C: 3e A. de Rijke, 11,7 sec.; 600 meter jongens B: le Bas Linders. 1 min. 38,2 sec.; 1500 meter jongens C: 2e H. v. d. Westen, 4 min. 47,2 sec.; verspringen meisjes A: le Jenneke Mouthaan, 4,40 m.; „1-2-3, daar ben ik" Echtgenote burgemeester ZIERIKZEE, 2-6. Dinsdagavond heeft mevr. L. A. Dijckmeester geb. jkvr. de Brauw, in aanwezigheid van diverse genodigden, de tentoonstel ling „1-2-3 daar ben ik" geopend, ingericht in het wijkgebouw van „Het Groene Kruis" en samengesteld door het Landelijk Vooriichtingscen- trxxm voor ouders en opvoeders te Botterdam. De tentoonstelling die in Haam stede reeds succes oogstte, toont - zoals gemeld - een en ander over 'het leven van de zuigeling en de kleuter. Lektuur, fotomateriaal en film verduidelijken het geheel, wat de tentoonstelling maakt tot zeer be- zxenswaax-dig. vex-spx-ingen jongens C: 3e H. Hen- di-ikse, 5,30 m.; hoogspringen meis jes A: le Jenneke Mouthaan, 1,35 m.; hoogspringen jongens Ale H. Douw, 1,40 an.; hoogspringen jon gens B: le Toby Vissex-, 1,55 m; ko gelstoten jongens C: 3e Kenneth Vie- era, 11,67 m.; estafette meisjes A: le Anneke Sinck, Eline v. d. Ende, Suus Fondse, Cora Lodewijk; vier maal 100 meter jongens C: Toby Visser, Ariën de Jonge, Leen Bom en P. van Eldik; vier maal 400 meier jongens C: H. v. 'd. Westen, Toby Visser, A. de Rijke en Kees Heijboei-. opende tentoonstelling Mevr. Dijckmeester wees - na wel komst/woorden van de voorzitter van 'de Groene Kruisafdeling, de heer J. J. v. d. Endie - in 'haar openings speech vooi-al op de boeiende en verantwoordelijke taak voor ouders en opvoeders ibij de verzorging en verdere ontwikkeling van het jonge kind. Zij vond het daarom bijzonder waardevol dat de tentoonstelling „1-2-3 daar (ben ik" helpt een keus te maken uit o.a. kleding, geb rui ks- vooi-werpen, spelmateriaal en lek tuur, afgestemd op de kleuter. Mevr. Dijckmeester weid dank ge bracht door zuster C. P. de Vries, onder aanbieding van een presentje, waarna een rondleiding volgde met filmvertoning. De tentoonstelling is tot hedenavond (donderdag) 21 uur te 'bezichtigen. Ingezonden mededeling 7 li III |QR|®®STEH fcAHuOjgiggggr Revolver Si 27. Het schip dat Scori-a had uitgei-usl om Aram en diens dienaar en het meisje naar Syrië te brengen, was klein maar goed ge bouwd en had een bemanning van tien koppen. Agua knikte goedkeui-end toen de oude koopman hem de kajuit liet zien, welke voor Sanai in gereedheid was ge bracht, maar fi-onste de wenkbi-auwen zo dra hij het onderkomen beti*ad, dat voor hem en zijn meester bedoeld was. „Er zitten hier veel i-atten!" zei hij mis prijzend. „Uit naam van mijn meester acht ik dit „Zwijg schurk", giechelde de oude Lom- bardijn, naar een rattenval wijzend, waar in een gevangen dier piepend i-ondschoot. „Dat euvel is zo vex-holpen. Als ge geen groter gevaren dan een paar diertjes be hoeft de ti-otseren om de Leeuw van Bashra te bereiken, prijs ik uw goed gesternte. Santa Luci-etia! Waar blijft uw meester met het meisje? Het schip ligt gei-eed om uit te varen Gelach, geroep en aanmoedigende kreten vanaf het dek deden hem haastig naar buiten snellen. Op de kade. vlak bij de uitgelegde loopplank, hing de bemanning over de raling en schreeuwde bemoedi gende opmei-kingen naar de wal, waar Aram thans machteloos probeei-de het oos- tei-se meisje te bewegen aan boord te gaan. Maar Sanai wiei-p haar hoofdje in de nek en bekeek haar beschei-mer met onuitspre kelijke minachting. „De Leeuw van' Bashra zal u vei-seheu- rcn. barbaarse hond", zei ze stampvoetend. ..Hoe waagt ge het mij, zijn bruid, zo'n ax-- melijk vaartuig aan te bieden. Vergeet ge soms dat ik- een prinses ben uit een ge slacht van koningen, ouder dan Salomo! Ik doe geen stap aan boord als ge niet on middellijk bevel geeft het dek met stof goud tc bestrooien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5