[fleXa] Het subsidiebeleid in de landbouw Moord op blanken te Boeta (Kongo) De NAVO- ministersconferentie Twee doden bij ernstig verkeersongeluk VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Voorbereidingen begonnen tot lanceren van twee astronauten Met de lonen niet verder springen dan de polsstok lang is België heeft een informateur Grootste zetelaantal naar de P.v.d.A. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 juni 1965 121ste jaargang Nr. 19795 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus I, tel. Oil 10-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Facet-streekplan waterwinning Westerschouwen DEN HAAG, 2-6. Minister Bies heuvel en een afvaardiging van hel Landbouwschap spreken vanmiddag met elkaar over het subsidiebeleid in de landbouw, In de woensdag gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap werd een nota van het dagelijks bestuur over dit onderwerp behandeld. In die nota wordt geconcludeerd da.fr er veel te zeggen is voor een itwèr Mlgemetie, vrij ruime subsidie regeling op 'gebouwen bij een aan zienlijke bedrijfsvergroting. Deze subsidieregeling zou dus een algeme nere strekking moeten hebben en een hoger subsidiebedrag moeten in houden dan het geval is in de hui dige bijdrageregeling voor „ontwik kelingsbedrijven" van het ontwikke- lings- en saneringsfonds, waarbij de voorwaarde wordt gesteld dat de te subsidiëren bedrijven een voorbeeld voor hun omgeving moeten worden. Ontwikkelings- en saneringsfonds In de nota wordt de verwachting uitgesproken dat- de regeling van het ontwikkelings- en sanerings fonds voor 1865 zal worden uitge breid van 350 tot 500 ontwikkelings bedrijven en van .100 tot 150 mon tagestallen. Het gesprek zou wellicht een voor beide partijen aanvaard bare basis hebben, aldus de nota, indien voor 1966, de mogelijkheid zou worden geopend voor bijvoor beeld tweeduizendontwikkelingsbe- LEOPOLDSTAD, 2-6. Een ge wonde vrouw die van de Noordkon- golcse stad Bceta naar Paulis is ge- evacueerd, heeft tegenover functio narissen verklaard, dat de opstan delingen in Boeta 75 blanken heb ben gedood. Eerder waren in Leopoldstad on bevestigde berichten ontvangen, dat zondag in Boeta veertig blanken om het leven waren gebracht. Het bloedbad zou zijn aangericht, toen opstandelingen die uit het nabijge legen Bondo waren verdreven, in Boeta aankwamen. Intussen zijn twee Kongolese le gereenheden op weg naar Banalia, op 190 km ten zuiden van Boeta, waarheen de opstandelingen zouden wegtrekken. De ene legerkolonne rukt op van Boeta en de andere van Stanleystad, dat weer 130 km ten zuiden van Banalia ligt. drijven en vijfhonderd montageslal len. Voor 1966 zou dan f 21.000.000, nodig zijn: f 16.000.000.voor ont wikkelingsbedrijven en f 5.000.000, voor montcigestallen. Het bedrag voor 1965, nu f 4.500.000 (f 3.500.000 voor ontwikkelingsbedrijven en een bedrag van f 1.000.000,voor mon tagestallen) zou door de verwachte uitbreiding toenemen tot f 5.500.000, (f 4.000.000,voor ontwikkelingsbe drijven en f 1.500.000,voor mon tagestallen). Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft, een., hiertoe strekkend voorstel bij het fonds in gediend. PARIJS, 2-6. Aan het einde van de tweedaagse conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO-landen, die in Parijs is gchcuden, is een communiqué uit gegeven waarin wordt gezegd dat de defensie-capaciteit van het atlan- tisch bondgenootschap vastbesloten zal worden gehandhaafd. De ministers hebben opnieuw ver klaard achter de strategische opvat ting van een vooruitstrevende ver dediging te staan. Zij zijn het erover eens dat het voorstel, te zoeken naar middelen ter verbetering van het overleg en uitbreiding van de deel neming van de belanghebbende bondgenoten bij de voorbereiding van het gebruik van atoomwapens, met inbegrip van strategische wa pens, nader moet worden bestudeerd De ministers menen eenstemmig dat het niet nodig is nog meer geld te besteden aan de conventionele strijdkrachten van het bondgenoot schap. Veel aandacht werd besteed aan de defensievraagstukken van Griekenland en Turkije, met het oog op de economische toestand in die landen. Antillianen komen in Nederland werken WILLEMSTAD (Curasao), 2-6. In die tomende wéken zullen ongeveer 150 Antilliaanse werknemers naar Nederland vertrekken waar zij le werk gesteld zuilen worden bij Van der Heem In Den Haag en bij Ford iin Amsterdam. In de komende maan den zullen zéker nog ruim 100 An- till'iamen worden aangetrokken voor Nederlandse bedrijven, zo meldt 'het dagblad „Arnlgoe di Curacao". Rijden onder invloed TIBURG, 2-6, Twee fietsers hebben woensdagmiddag in Tilburg het leven verloren, doordat zy waren geschept deer een personenauto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren. De 68- jarige P. C van Hedel uit Tilburg overleed ter plaatse, de 33-jarige on gehuwde hoofdonderwijzer J, A. Baeten uit Alphen (N.-B.) in liet zie kenhuis in Tilburg. De auto werd bestuurd door de 27-jarige bouwvakker H. D. uit Til burg, die met twee collega's na een tweetal café's te hebben bezocht via de Langendijk in de richting stad reed. Dit drietal had ettelijke gla zen bier geconsumeerd. In een bocht verloor D. de controle over het stuur, hij zwenkte eerst naar links en ver nielde in de berm een aantal marke ringspaaltjes, vervolgens trok hij het stuur naar rechts, waar de wagen op de weg de beide tegemoet rijdende fietsers raakte en deze vele meters wegslingerde. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuur der van de auto en één der inzitten den, werden lichtgewond. Op ver denking te hebben gereden onder in vloed en wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel werd D. in gesloten. De West-Berlijners kunnen hun ja- milieleden en relaties in het ooste lijk stadsdeel weer bezoeken. Deze week werden bij enkele doorgangs- punten de hekken geopend. Deze foio toont de situatie op dat moment bij de Oberbaum-brug, waar Ooslduitse politiemannen de eerste pasjes con troleren. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Er wordt vaker verraad ge- daan uit zwakte dan mei de Ijl bepaalde bedoeling om le ver- Ijl raden. Ijl Ingezonden mededeling Het Gemiui-projekt wellicht opgelost? NIEUW DELHI, 2-6. De regeren de congrespartij in India heeft woensdag een amendement op de in januari van dit jaar aangenomen taalwet goedgekeurd waarmee de taalstrijd waarschijnlijk uit de we reld zal zijn. Het voorstel wil aan die staten, waar het dit jaar tot officiële taal verklaarde Hindi niet algemeen gangbaar was, toestemming geven het Engels als tweede officiële taal te blijven gebruiken zolang zij dit wenselijk achten. In de zuidelijke staten van India, waar qverwegend Engels gesproken wordt, kwam het enkele maanden geleden tot bloedige onlusten toen het Hindi tot de enige officiële taal voor geheel India werd verklaard. Ongeveer 20 schepen en ruim 100 man waren nodig voor het karwei, dat dinsdag op de Westerschelde tussen Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen werd uitgevoerdDaar werd nl. een 30.000 kilowatt kabel gelegd, die de Prov. Zeeuwse Electr. Mij. nodig heeft om oost Zeeuws- Vlaanderen, dat zich gaandeweg ontwikkelt tot een belangrijk indus triegebied, van energie te voorzien. De kabel loopt tussen Goes en West- dorpe. De foto toont een van de schepen, waar vanaf de kabel werd gelegd. Weinig wind Verwachting tot vrijdagavond: Aanhankelijk nog veel, later geleide lijk afnemende bewolking; op de meeste plaatsen droog weer; weinig wind; minder koud overdag. 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 9.11, onder 0.49. Eerste kwartier: 6 juni te 13.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 juni 6.36 v.m. 18.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 juni 6.11 v.m. 18.46 n.m. Doodtij: 8 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de flaruk van een rug van hoge 'barometerstanden boven de Britse eilander, voerden noordelijke winden koude luoht, waarin plaatse lijk wat motregen voorkwam, ons land binnen. De rug van hoge lucht druk verplaatst langzaam verder naar het zuidoosten en zal zich mor gen van Enigeland over ons land uit strekken naar Duitsland. De aan voer van toude luoht 'houdt dan op en de temperaturen zullen zich weer in stijgende lijn gaan 'bewegen waar bij de bewolking in de loop van de dag minder zal worden. Op de oce aan breiden nieuwe sfcoringsgebiedbn zidh langzaam verder naar het oos ten uit. maar de invloed ervan zal zich mor,gen nog niet verder uitbrei den chin tot Ierland en Schotland. KAAP KENNEDY. 2-6. De twee Amerikaanse astronauten, James McDivitt en Edwart White, die don derdag vanaf Kaap Kennedy zullen werden gelanceerd, hebben woens- dat de tyd doorgebracht met rust en entspanning. Onder degenen die by de voorbereiding van de vlucht betrekken zyn stygt de spanning met het uur. De weersvooruitzichten vcor denderdag luiden gunstig. De artsen hebben verklaard dat de twee ruimtevaarders lichamelijk en gees- tcFijk in uitstekende conditie zijn. Werklieden waren doende dc 151 ton brandstol' in de tanks van dc ruim zevenentwintig nieter lange Titan-2 raket te pompen. Voorts werden de instrumenten van het tweepersoons- ruimtevoertuig aan een hernieuwde controle onderwerpen. Het aftellen begint vier uur voor de lancering, dus cm elf uur van morgen, Neder landse tijd. Over de gehele wereld begonnen gelijktijdig de taken van ruim vijf tienduizend mensen in dertien grondstations, aan boord van veer tien Amerikaanse oorlogsschepen of in de achtentachtig vliegtuigen, die gedurende de zevenennegentig uur en vijftig minuten durende vlucht in touw zullen zijn. Terwijl miljoenen over de gehele wereld hiervan via de televisie en de radio getuige zijn zullen de 35- jarige McDivitt en de een jaar jon gere White om 15 uur Nederlandse tijd de lucht in gaan om aan hun opdrachten te beginnen. Deze zijn een „rendezvous" met de uitgebran de tweede trap van de draagraket tot stand te brengen en een „uitstap je" op 240 kilometer hoogte van ruimtevaarder White. De Titan-2 ra ket zal de Gemini-cabine binnen zes minuten op de plaats van bestem ming brengen, waarna deze zich van de raket losmaakt, die op een af stand van ruim eenennegentig meter meezweeft. Door gebruik te maken van zyn remraketten zal de cabine tot op zesendertig meter afstand van het raketgedeelte worden gemanou- vreerd waarna White uitstapt om het van dichtby te filmen. Hy blyft aan de cabine verbonden met een zeven- eneenhatve meter lange kabei, die van een gcudlaagje is voorzien om hem tegen de intense zonnestraling te beschermen. Door middel van een „vcortstuwingskanon" zal hy zich door de ruimte verplaatsen. Inmiddels beluisteren artsen in het controlecentrum op de grond via ra- dioseinen overgebrachte bijzonder heden over de hartslag en de adem haling van de in de ruimte „rond wandelende" astronaut. Het „uitstapje" zal 12 minuten du ren. Na de terugkeer van White in de ruimtecabine zal men het raket gedeelte verlaten - men is dan al aan de derde omwenteling om de aarde bezig - om te trachten het van felle knipperlichten voorziene voor werp tijdens de vierde omwenteling op te sporen en opnieuw te bena deren. De snelheid ligt dan rond de zesentwintigduizend kilometer per uur. Een belangrijke opdracht, wel ke van het grootste belang is voor de plannen een bemand ruimtevaar tuig naar de maan te zenden, is daarbij het overschakelen van de ene baan in de andere. Na deze experi menten vervolgen de ruimtevaarders hun tochten om de aardbol, waarbij zij minder spectaculaire opdrachten te vervullen hebben. Hun terugkeer naar de aarde, on geveer 650 kilometer ten zuiden van Bermuda in de Atlantische Oceaan, zal maandag 7 juni omstreeks ze ventien uur Nederlandse tijd plaats vinden. Drie torpedojagers en een vliegdekschip zullen daar aanwezig zijn om de twee mannen op te pik ken. UTRECHT, 3-6. „We zouden er in Nederland verstandig aan doen met de lonen niet verder te springen dan onze polsstok lang is. Dat wil zeg gen: wc zouden de lonen beter in de pas moeten houden met de ontwik keling van de arbeidsproduktiviteit en dan niet alleen die in de indu strie, maar ook in de dienstensector". Dit is een uitspraak van de heer H. van der Berg, vice-voorzitter van de N.O.B.-Wegtransport. De heer Van der Berg zei dit tijdens het he den-(donderdag) gehouden achttiende beroepsvervoercongres dat zijn orga nisatie in Utrecht houdt. De vice-voorzitter van de N.O.B.- Wegtransport wees er op dat zioh in de wegvervoerbedrijven in steeds sterke mate factoren doen gelden die produktiviteit terugdringen, zon der dat de ondernemers daar invloed op kunnen uitoefenen. Ten eerste zijn daar de werktijdverkortingen in het wegvervoer zelf, maar ook bij de verladers. In een aantal gevallen hoeft de vervoerder op vrijdagmid dag al niet meer met zijn wagens bij de verlader voor de deur te komen. De maandagsluiting, die in verschil lende branches ingang vindt, leidt er toe dat in' een aantal gevallen ook 's maandags niet meer gereden kan worden. Zodoende komt het voor, dat materieel, waarin vele tienduizenden guldens zijn geïnvesteeerd, drie en een halve dag van de week renteloos staat. De heer Van der Berg pleitte er dan ook voor dat bedrijven, indien ze al tot sluiting op weekdagen over gaan, dit zo gespreid mogelijk doen. Gebeurt dat niet, dan is aan een stij ging van de vrachtprijzen niet te ontkomen, zo zei hij. BRUSSEL, 2-6. Eerder dan was verwacht heeft (koning Boudewijn een informateur 'benoemd als een eerste stap om uit de na de verkie zingen van 23 mei ontstane rege ringscrisis te komen. Het is de 77- jarige Vlaamse oud-minister en mi nister van staat A. de Schrijver, wiens naam reeds de vorige week in politieke 'kringen in Brussel werd genoemd. Verkiezingen in Rijnmond ROTTERDAM, 3-6. In het Rijn mondgebied werden woensdag ver kiezingen gehouden ter samenstelling van het Rynmondorgaan. Om half vier vanmorgen was de uitslag be kend, waarvan in onderstaand staat je een overzicht wordt gegeven. In totaal uitgebracht: 544.410 gel dige stemmen. Hiervan toe eg: P.v.d.A. 240.789 st. 37 zetels ARP/CH'U 93.431 st. 14 zetels KVP 71.765 st. 11 zetels VVD 57.955 st. 9 zetels PSP 23.045 st. 3 zetels CPN 27.433 st. 4 zetels SGP 15.955 st. 2 zetels Boerenpartij 10.031 st. 1 zetels GPV 4.006 st. 0 zetels Samen 81 zetels Nederlander voorzitter Veiligheidsraad NEW YORK, 2-6. De Nederlandse gedelegeerde 'bij de veiligheidsraad van de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, Iheeft het voorzitterschap van de raad op zioh 'genomen. Hij zal <d!it de gehele maand juni bekle den. In mei was de Maleisische gedeie- b voorzitter. Er werden 21.891 ongeldige of blanco-stemmen uitgebracht. Dat be tekent, dat 566.301 'kiezers zijn ver schenen op een totaal van 628.870 kiesgerechtigden. In procenten uit gedrukt: 9.98 pet. van de stemge rechtigden is niet versohenen en 3.86 pet. stemde ongeldig of blanco. Behalve een l'iohte winst van de P.vjd.A. geven de verkiezingen - in dien men deze met vorige vergelijkt - een belangrijke winst te zien voor de communisten en de Boerenpartij Taalkwestie in India Postduif in stoel Een restauranthouder in het Franse plaatsje Coulommiers trof toen hij zijn woonkamer binnenkwam een Nederlandse postduif aan die zich geriefe lijk in de fauteuil van de man had genesteld, kennelijk te vermoeid om de lange tocht naar zijn basis voort te zet ten. De Franse gendarmerie heeft zich met de zorg voor de vogel belast, die zijn vrijheid terug zal krijgen zodra hij sterk genoeg is om de tocht naar Nederland te volbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1