Plastic Waarheen, na hei examen Mogelijkheden voor meisjes Facet-streekplan ter bescherming van de water-winplaatsen in provincie Zeeland Jongen (13 jaar) nog steeds spoorloos STREEKNIEUWS „De Bierhal" dansmuziek BERGMANS L&0 H. J. BAX GEHAKT Topslager Quist Nota Omroepbestel De eindexamens zijn in volle gang. Eert spannende tijd, die hopenlljk een zorgeloze schoolperiode zal af sluiten. Niet iedereen heeft al plan nen willen maken voor verdere stu die .Eerst de uitslag van het examen liever afwachten, vóórdat ik met mijn toekomstplannen te voorschijn kom, zullen velen denken. Maar de finitieve plannen maken en alvast je gedachten eens laten gaan over hel pen je voor later een interessant en aantrekkelijk beroep vindt, zijn twee verschillende zaken. Natuurlijk heb je het niet tot aan het examen uitgesteld om aan je toekomst te denken. Al heb je mis schien nog geen besluit genomen, de richting, die je het beste ligt, heb je waarschijnly/c al lang voor je zelf bepaald. Je hebt al eens met je ouders overlegd en de financiële konsekwenties, die je keuze voor verdere studie met zich mee brengt, zijn ook al eens samen onder de loep genomen. Verpleging De meeste meisjes hebben wel be langstelling voor opleidingen en be roepen in de medische en verzorgen de sectoren. Dat houdt nauw ver band met de natuurlijke aanleg van de vrouw, want in wel haast elke jonge vrouw schuilt immers een Maria of een MarthaEnkelen heb ben zelfs de eigenschappen van bei den, de dienende en de luisterende, in zich verenigdVoor hen is het werk van verpleegster uitermate boeiend. Verpleegster worden vraagt een grote dosis idealisme en grote des kundigheid en verantwoordelijkheid.. Een verpleegster moet aan de éne kant door haar optreden het vertrou wen van de patiënt winnen, maar aan de andere kant moet zij afstand weten te nemen van haar gevoelens, zich dus niet geheel door medelijden laten meeslepen. Het juiste midden te vinden tussen vertrouwelijkheid en afstand bewaren is één van de moeilijkste opgaven, die aan een ver pleegster gesteld worden. Je kunt verpleegster in een zie kenhuis worden of in een sanatori um, je kunt torjkverpleegster, kraam verpleegster of kinderverzorgster worden. Hoe oud ben je? Om aan deze opleiding te kunnen beginnen, moet je tenminste 18 jaar zijn en het diploma van een gymna sium, h.b.s., m.m.ms. of mulo in je bezit hebben. Ben je nog maar 16 of 17 en weet je dan al zeker, dat je verpleegster wilt ioorden, dan is er de mogelijkheid een opleiding tot ad- spirant-leerling-verpleegster te vol gen. De kortste duur van de opleiding van het diploma A voor ziekenver pleging is drie jaar in e enalgemeen ziekenhuis. Bij de invoering van de nieuwe verpleegstersopleiding wordt de opleidingsduur echter met een half jaar verlengd. Ook vroedvrouw, verloskundige, is een pracht beroep voor meisjes. Met een mulo-diploma op zak, kun je, als je 19 bent, je opleiding krijgen in Amsterdam, Rotterdam of Heer len. Deze opleiding duurt drie jaar en is uitsluitend in internaat sv er - band. Het theoretisch examen doe je na het tweede leerjaar en het prak tij kexamen is tien maanden daarna. Wat kost dat? Het lesgeld bedraagt f 200 per jaar, inclusief kost en inwoning, plus ongeveer 100 boekengeld. De aan- schaffingskosten van de dienstkle ding zijn voor rekening van de leer ling. Heb je het diploma behaald, dan kun je je zelfstandig vestigen of je kunt gaan werken in een kraam inrichting of op de verloskundige af deling van een ziekenhuis. Een vroedvrouw verricht zelfstan dig verlossingen die normaal verlo pen en zij heeft de controle over het verloop van de zwangerschap door periodieke urine-onderzoekingen. Vreest zij dat er zich bij de beval ling complicaties zullen voordoen, dan verwijst zij de aanstaande moe der tijdig naar de arts. Na de be valling blijft zij de eerste dagen de toestand van moeder en kind con troleren. Een prachtig dienend beroep, waar bij, zelfs na jaren praktijk, elke ge boorte weer een wonder betekent. Voor accuraten Misschien voel je er meer voor apothekersassistent te worden. Het is een typisch vrouwelijk beroep, dat grote accuratesse en concentra tie eist en waarbij je bovendien nog handvaardig moet zijn. ok in moder ne apotheken worden immers nog altyd voor iedere patiënt vele recep ten speciaal klaargemaakt? Juist hierdoor is het beroep van assistente zo gevarieerd. Je moet dus accuraat en snel pil len, poeders, drankjes en zalven kunnen bereiden. In elke apotheek zijn wel enkele mechanische hulp middelen, als poedervoinvmachines en zetpillenpers, en er bestaan pil- lenplanken en pillenborden, maar de bedrevenheid en nauwkeurigheid van een goede assitente kan ook daarbij niet worden gemist. In de meeste apotheken ben je nooit de gehele dag met het zelefde bezig, terwijl je bovendien ook nog het publiek helpt. Intussen doe je in de praktijk steeds meer kennis op van de vele verpakte geneesmidde len. Hoe lang? Voor de duur van de opleiding kun je twee jaar rekenen, maar het kan ook in anderhalf jaar, als je een mulo-diploma of driejarige h.b.s. hebt en als je je in die tijd extra inspant. De opleiding bestaat uit een theoretisch gedeelte, receptuur en farmacognosie, de leer van de ge neesmiddelen verkregen uit het planten- en dierenrijk. In het voor- en najaar wordt er examen afgeno men in de universiteitssteden, want het is een staatsexamen. In verband met het afleggen van de beroepseed of belofte, moet je 18 jaar zijn om deel te kunnen nemen aan het twee de, praktische deel van het examen. Plaatselijk lopen de voorwaarden bij de opleidingscursussen nogal uit een. Soms bestaat de mogelijkheid om tijdens de opleiding een gedeel telijk gesalarieerde functie te ver vullen in de apotheek. Vele apothe kers hebben zelfs een gratis cursus ingesteld. Heb je het diploma in de zak, dan kun je in de eerste plaats in een apotheek terecht. Je kunt ook als apothekersassistent in ziekenhuizen, farmaceutische fabrieken en bij ver schillende instellingen en apotheek- houdende artsen gaan werken. Later, als je getrouwd bent, kun je je be roep nog wel uitoefenen als „part time" baan, wat voor velen zeker aantrekkelijk is. Betty. MIDDELBURG. 1-6. Van drie juni af ligt gedurende twee maan den op de provinciale griffie en op de gemeentesecretarieën van Wes- terscheuwen, Oostkapclle, Vrouwen polder, Biggekerke, Koudekerke, Clinge, Sint Jansteen, Hoek en Phi lippine ter inzage het ontwerp van ten facet-streekplan ter bescherming van de waterwinplaatsen in de pro vincie Zeeland. Gedurende die twee maanden en nog één maand daarna kunnen bü Gedeputeerde Staten be zwaren tegen het plan en de veror dening worden ingediend. Het plan is ingegeven door de noodzaak in verband met de toene mende behoefte aan leidingwater maatregelen te nemen om de be schikbare bronnen zo zuiver moge lijk te houden. Met het oog hierop zijn op en rond de wingebieden van de verschillende maatschappijen, ge legen in deze gemeenten, een drietal beschermingsgebieden gedacht, waar beperkingen in het gebruik van de grond gelden. Uiteraard zijn deze beperkingen het grootst in het be- schermingsgebied, waarin de win- plaatsen zijn gelegen. Schadelijke sloffen Een bij het facet-streekplan beho rende „verordening ter bescherming van de waterwinplaatsen in de pro vincie Zeeland" beoogt het binnen dringen van voor de waterwinning b De Kongolese premier, Tsjombe, is maandagavond uit Parijs in Brus sel aangekomen. Hij zal met de (de missionaire) minister van buiten landse za'ken, Spaak, politieke en met die uitvoerende commissie van de Europese Economisdhe Gemeenschap financiële kwesties bespreken. Hij zal woensdagavond België verlaten. HELMOND, 1-6. Het zoeken naar de sinds vrijdag j.L verdwenen 13- jarige jongen Willy Verspaget uit Helmond wordt onverminderd voort gezet. De recherche in Helmond heeft, nadat maandagavond via de televi sie een foto van de verdwenen jon gen is uitgezonden, veel tips en me dedelingen ontvangen. Al deze gege vens, zo deelde de Helmondse re cherche ons mede, zullen zorgvuldig nagegaan worden. Op verzoek van de familie zijn enkele paragnosten geraadpleegd. Op hun aanwijzingen zullen eveneens naspeuringen worden verricht. schadelijke stoffen in de bodem te gen te gaan, waarbij werkzaamheden en toestanden, welke kunnen worden gerekend tot het normale huishou delijke of agrarisch gebruik niet worden aangetast. Zo blijft bemes ting van binnen het beschermings- gebied gelegen land geoorloofd, ter wijl het aanleggen van een mestvaalt of gierput, evenals het houden van niet-vliegend pluimgedierte en var kens. Anders dan voor huishoude lijk gebruik - en van pelsdieren (nertsen e.d.) aan een vergunning worden onderworpen. Of zo'n ver gunning zal worden verleend, zal er van afhangen of afdoende maatrege len kunnen worden getroffen om verontreiniging van de bodem tegen te gaan. De verordening bevat voorts het verbod in beschermingsgebieden mo torvoertuigen elders dan op gerio- leerde parkeerterreinen te parkeren, welk verbod evenwel niet geldt voor het parkeren van één auto bij de woning bij de gebruiker van die wo ning. Hierbij moet worden opgemerkt, dat «kampeehhuisjes niet ais woning worden aangemerkt, zodat op kamp- huisjesterreinen voorzieningen ge troffen dlienen te worden. Voor ib^taaiïde gebouwen zijn er overgangsbepalingen, die onder be paalde voorwaarden zelfs enige uit breiding van de bebouwing toelaten. Tenslotte is aan ihet facet-streek plan een sChadevergoediogsverorde- ning verbonden, terwijl van alle krachtens 'het streekplan of de bij behorende verordening genomen be slissingen beroep openstaat. Het is de bedoeling, 'dat omstreeks de jaarwisseling door ide Provinciale Staten over het streekplan en de verordening wordt beslist. Binnen een jaar daarna moet men in 'het 'bezit zijn van ide nodige ver gunningen. ZIERIKZEE Schoolreisje Chr. Nat. School Maandag 31 mei was het de grote dag voor de kinderen van de eerste en tweede (klassen van de Chr. Nat. school te Zierikzee. De dag dat ze op reis gingen. Het weer leek in het begin niet zo best. Gelukkig klaarde de lucht spoedig op en zelfs het zon netje brak door. De todht ging naar Bergen op Zoom. Eerst naar de speeltuin „Rozenoord", een waar lustoord voor de jeugd en daarna naar de „Kloof" in de Wouwse plan tage. Om even over zes 's avonds kwam men dankbaar en voldaan Zierikzee weer binnen. Slotdienstje Vtijz. zondagsschool In het Herv. Verenigingsgebouw \o/td gisteren (maandagiavond liet slotdienstje plaats van de Vrijz. Her vormde zondagsschool. Nadat de kin deren gezongen hadden „Kinderen van één Vader" sprak ds. J. B. As sendorp een begroetingswoord Met vreugde memoreerde ds. Assendorp hierbij de trouwe opkomst van de kinderen in het afgelopen jaar. Na dat allen gezongen hadden lied 131, vertelde de heer W. Smit het Pink sterevangelie. Met behulp van een flanelbord werd het vertelde boei end geïllustreerd. Het gedeelte voor de pauze met tractatiie werd besloten met het lied 127, „Pinkstervlammen" door de kinderen -gezongen. Het tweede gedeelte werd 'begonnen met zang door allen (Gez. 76), waarna een Pinksterverhaal over de vervol ging van de eerste ohristenen in de catacomben van Rome verteld werd door Anneke Sinok. In dit boeiende verhaal werd een meisje voor een zeer moeilijke keus gesteld, nl. mocht zij haar vader bevrijden door ande ren te verraden? De kinderen zon gen vervolgens lied 130 en toen was het moment van afscheid aangebro ken voor de oudste groep kinderen. Ds. Assendorp sprak tot allen een persoonlijk woord, ontleend aan de Bergrede. De scheidende kinderen kregen een Psalm- en Gezangboekje of een bijbeltje mee. Na gebed, zang en sluiting brachten de oudste kin deren fruitba'kjes 'bij zieken en be jaarden in de gemeente. MIDDENSCHOUWEN Opening gemeentehuis Het nieuw gebouwde gemeente huis te Scharendyke van de gemeen te Middenschouwen zal op donderdag 10 juni a.s. officieel worden geopend door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen. HAAMSTEDE Picknick-middag Op 15 juni organiseert de afd. Westerschouwen der Ned. Ver. van Huisvrouwen in de duinen een pic'k- nickJdag. De leiding toerust bij mej. Kramer, kocklerares van de Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Zij zal voorlichting ge ven over mee te nemen 'hapjes en dranken. BROUWERSHAVEN: Zeehengelwedstrijd op 5 juni Op zaterdag 5 juni a.s. organi seert de V.V.V. te Brouwershaven een grote zeehengelwedstrijd in het Brouwershavense Gat op de zand plaat „Dwars in de weg". Deze wed strijd vangt aan om ca. 12 uur des middags en duurt plm. 3 uur. De tocht wordt gemaakt met de luxe rondvaartboot en verwacht wordt, dat men plm. 4.30 uur weer in de ha ven terug is. Per 25 deelnemers worden uitge loofd een eerste prijs van f 60,een tweede prijs van f 40,en een der de prijs van f 25.Men kan zich aanmelden één uur voor de wedstrijd bij het V.V.V. informatiebureau. Markt 15 te Brouwershaven of tele fonisch onder nummer (01119) 250. Het inleggeld bedraagt f 5,per persoon. OUWERKERK Vrouwenvereniging naar Schiphol Begunstigd door mooi weer (heeft de vrouwenvereniging uit Ouwer- kefk vorige week 'dinsdag een bus trip gemaakt -met 'a'ls hoofddoel Schiphol. Om half 7 vertrok het ge zelschap van 36 dames met een bus van touringcarbedrijf Van Oeveren (Chauffeur -de 'heer van Aken) in de richting Rotterdam-Den Haag, Via Grevelingendam en H'aringvlietbrug. Om ongeveer 10 uur bereikte men Schiphol en al'daar sloeg 'het gezel schap (het landen en opstijgen van vele vliegtuigen galde. Vervolgens ging'het naar Amsterdam en Amstel veen, waar gelegenheid bestond voor winkelen. Over Boskoop en Gouda toerden de dames naar Rotterdam terug en genoten 'daar een heerlijke maaltijd. Zonder ongelukken arri veerden de dames 'des avonds weer op (hun „basis". Het concert van „Nieuw Leven" Het voor zaterdagavond jl. aange kondigde door „Niieuw Leven" te ge ven eerste zomerconcert kon wegens de ongunstige weersomstandigheden geen doorgang vinden. Dit gedwon gen uitstel zal echter geen afstel zijn; dn verband 'hiermede wordt ge hoopt op spoedige verandering van het weer. DE LEEUW VAN BASHRA 26. „Raak mij niet aan, blanke hond.1" sitste het meisje, lenig terugwijkend toen Aram op haar toetrad. „Bij Allah!, de Leeuw van Bash ra zal toespringen en u verscheuren!" Zij sprak kustdialect, dat Aram van vroegere reizen langs de kust van Noord-Afrika enigszins kende en hij begreep dat zij niets verstaan kon hebben van het gesprek tussen Scorra en hemzelf en niet wist wat er met haar gebeuren ging. „Ik ben niet gekomen om u kwaad te doen", zei hij in dezelfde taal, een lichte buiging voor haar makend, „doch om u te dienen. Vertrouw mij slechts en noem mij uw naam. „Gij hebt geen recht om tot mij te spre ken!" zei ze stampvoetend. „Alleen de Leeuw van Bashra, die mijn bruidegom is, mag mij aanzien". Maar haar trekken ver zachtten enigszins toen zij hem opmerk zaam, opnam en haar blikken over haar hoge gestalte liet glijden. „Mijn naam luidt Sanai „Schoon is uw naam als de glans van uw ogen, o Sanai", zei Aram met gepaste Oos terse dichterlijkheid. „Sta mij, uw slaaf, toe u naar de Leeuw van Bashra te bren gen. Volg mij naar mijn snel schip Hij maakte een uitnodigend gebaar naar de deur. „Ge spreekt goed", zei ze met een lichte glimlach. „Hoe wordt gij genoemd onder de mannen van dit land?" En toen hij haar de zijne noemde, herhaalde ze die op een zangerige toon en knikte. ,Goed, ge zijt schoner dan de meeste mannen in dit bar- barenland, ArAm. Ik wil u vertrouwen en u naar uw schip volgen". „Laten wij ons dan haasten", stelde hij haar voör. „Reeds halen mijn mannen de ankerkettingen op. Doch die aansporing viel in minder goede aarde. „Ge hebt het recht niet om een prin ses uit een geslacht van koningen aan te sporen alsof zij een dansmeisje was", zei ze boos, terwijl ze hem voorbij ging naar de deur. „Zodra ge mij bij mijn heer hebt gebracht, zal ik van de Leeuw eisen dat hij u het hoofd laat afslaan, barbaren- hond!" Voor 'n gezellige Paardenmarkt Si— naar Van 8 uur tot 2 uur van „DE CUBANS" uit Dordrecht Aanbevelend, M. KLEPPE WELTEVREDEN j voor Autozitjes Wandelwagens Tel. 2805 - Zierikzee Babysitters Door inruil te koop: FIAT 1500 bouwjaar 1963 AUSTIN A 40 bouwjaar 1962 FIAT 1300 bouwjaar 1962 Garage J. van der Wekken f Driekoningenlaan 1 - Zierikzee - Telef. (01110) 2212 Betere zonnebrillen voor elke beurs Prima verrekijkers met tas - vanaf f 65, Nieuwste brilmonturen Brillen op advies van H.H. oogartsen.uw adres: vakopticiën - Telef. 2029 Havenpark Zierikzee H.S.V. „Oosterschelde" Zierikzee Tweede verenigirigs- wedstrijd op woensdagavond 2 juni a.s. Verzamelpunt: Ijsbaan aan Kaaskenswater, om half 7. Het bestuur Nederlandsche- Middenstandsspaarbank Agentschap Dam 11 - Zierikzee GESLOTEN van 9 t/m 18 junc a.s. Onze vliegengordijnen zijn extra lang: 2.10 mtr; dubbel geniet; extra sterk! 80 cm br. slechts f 7,50 100 cm br. slechts f 9,50 Fa. J. D. de Korte telefoon 227 Bruinisse voor beter drukwerk tuinslang gieters gazonsproeiers Havenplein 2 Zierikzee Tel. no. 2778 Spoorboekjes Zeeuwse Reisgids R.T.M. boekjes Alles voor de nieuwe dienstregeling voorradig Bij uw TOP-slager Woensdag: wat héél weinig kost Wees er gerust royaal mee 500 gram met gratis zakje zout en kruiden f 1,98 Ga óók naar DEN HAAG, 31-5. Minister Vro lijk (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) heeft aan de Tweede Kamer z\jn nota inzake het radio- en televisicbeleid aangeboden. Hierin wordt ingegaan op de zend- Ijjdverdeling, de rechten en ver plichtingen van de zendgemachtig den en cp het toelaten van reclame in radio en televisie. De note omroepbestelis een na dere uitwerking van de richtlijnen, waarover formateur 'mr. J. M. L. Th. Cals en de fractievoorzitters van de K.V.P., P.v.'d.A., en A.R.P. tijdens de jongste kabinets-formatie reeds overeenstemming hadden bereikt. (Zie odk elders in dit nummer). In de nieuwe aiota wordt o.m. ge wezen op 'de vele verzoeken om een concessie voor ihct gebruik van zen ders voor regionale uitzendingen. Voor het merendeel, aldus de nota, gaat 'het daarbij zelfs om locale zen ders van gering vermogen, zoge noemde „kruimelzenders", waarvoor in bepaalde gevallen wellicht ge bruik zou 'kunnen worden gemaakt van kanalen, die elders in gebruik zijn. Voor het gebruik van deze re gionale zenders zal een regeling ge troffen worden overeenkomstig de in de nota vermelde beginselen. In de nota wordt medegedeeld, dat de proeven met toot centraal antenne systeem zullen worden voortgezet. Nieuwe struktuur Minister Vrolijk zet in de nota uit een, dat de regering een nieuwe structuur van de omroep beoogt, waarmee zij redht wil doen aan de behoefte van openheid, Dit houdt de „onbelemmerde toegankelijkheid tot de omroep voor zoveel mogelijk groeperingen en meningen in, en de noodzaak van samenwerking, ten einde ook in de omroep tot duide lijke eenheid in verscheidenheid en gezamenlijke verantwoordelijkheid te 'komen". In de nota wordt melding 'gemaakt van 'het voornemen tot wij - ziging van de radio-beschikking 1947 en van het televisiebesluit 1956, waardoor een overgangsregeling voor het omroepbestel 'kan worden inge voerd. Destijds is reeds meegedeeld, dat 'het de bedoeling van de rege ring is, dat 'hel overgangsbestel om streeks oktober 1965 in werking zal treden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7