Hogere loonkosten vragen om onderzoek naar meer efficiency Juni als vakantiemaand Hevige gevechten in Zuid-Vietnam Ned. vrouw koopt 18 paar nylons per jaar Executies in de Dom. Republiek MUIS Haamstede heeft zijn tentoonstelling „1-2-3, daar ben ik" Waterschap Schouwen-Duiveland LAATSTE NIEUWS Burgh junioren werden kampioen in groep A VI ZIERIKZEE, 1-6. üp de heden (dinsdag)-morgen gehouden algeme ne vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duive land, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk een openingsrede ge houden, waarin hü stil stond bij het vele dat in de periode na de bevrij ding in Nederland is tot stand geko men. Iljj herinnerde aan het ver scheiden van Zetland's commissaris jhr. inr. A. F. C. de Casembrcot, die in zün leven grote belangstelling voor het vvaterschapswezen op Schouwen-Duiveland aan de dag legde. Hij installeerde de algemene vergadering op 21 januari 1959. Op voorstel van het D.B. werd hierna een telegram van onderstaan de inhoud verstuurd aan Zeeland's nieuwe commissaris mr. J. van Aart- sen: „De Algemene Vergadering van het waterschap Schouwen-Duive- land te Zierikzee in vergadering bij een heet u welkom als commissaris der koningin in Zeeland en wenst u in deze functie alle succes toe" (w.g. de dijkgraaf A. M. Geluk). De voorzitter stond verder stil bij de opening van de Grevelingendam en de volledige concentratie van het waterschapswezen in Zeeland (Wal cheren en Oost-Zeeuws-Vlaanderen). De contacten tussen de bestuurders van de alle geconcentreerde water schappen zijn van prettige aard cn nuttig. Op verzoek van G.S. is een eerste vergadering gehouden om te komen tot een nieuw reglement voor de waterschappen in Zeeland, Rekening 1964. De rekening 1964 van het water schap toont een klein negatief resul taat, maar - dank zij besparingen in vorige jaren - is er nog geen aanlei ding tot ernstige verontrusting. De sterke verhoging van de post „lonen en salarissen" noopt het D.B. ech ter tot een onderzoek naar de even tuele mogelijkheid tot efficiënter werken. Temeer daar het waterschap een hoog gesehot heft over alle ge bouwde en ongebouwde eigendom men, dient een financiële regeling spoedig tot stand te komen, als neer gelegd in de nota van de Unie van Waterschapsbonden over de financi ële verhouding Rijk-waterschap pen. Na 1 april werd het waterschap geconfronteerd met de toeneming van het verkeer. Om een enkel voor beeld bier te noemen: in maart 1965 maakten 5385 voertuigen gebruik van de J. J. Boeijesweg en in de maand april niet minder dan 10.787 voertui gen. In de zomer zullen stellig tal van waterschapswegen overbelast zijn. De tellingen zullen aan de bevoegde instanties worden voorgelegd. Het D.B. wendde zich tot de A.N.W.B. met het verzoek tot het nemen van verkeersmaatregelen, voornamelijk betreffende het aanwijzen van voor rangswegen en -kruisingen. Het dagelijks bestuur nam het ad vies, gedateerd 24 september 1961, over, terwijl we op 21 december 1964 aan de gemeenten op Schouwen-Dui- veland verzochten - voor zover be horende tot hun bevoegdheid - het zelfde te doen. Groot is de teleurstelling, nu Ge- dep. Staten vooralsnog niet verder willen gaan dan enkel de delingsdijk tot voorrangsweg te verklaren. Naar de mening van b. en w. laden Gede puteerde Staten op deze wijze wel een zware verantwoordelijkheid op zich t.a.v. de verkeersveiligheid op Schouwen-Duiveland. Geen schade aan weringen. Op het gebied van de zeewering en de ontwatering zijn geen bijzon derheden te vermelden. Het water schap bleef gespaard voor zware stormen, en de schade aan de zee wering gedurende de afgelopen winter was gering. De diverse gemalen verkeren alle in goede staat en zij bleken voor hun taak berekend, zodat peiloverschrij- HAAMSTEDE, 31-5. Een dezer dagen organiseerde de afdeling Wes- terschcuwen der Ned. Ver. van Huisvrouwen in hotel „Witte van Haemstede" een middag waarop de heer Thurmer, directeur van een vlaggenfabriek te Vlaardingen, een lezing hield over „Het kruis in de vlag". Aan het begin van zijn lezing stelde hü de dames enige vragen, c.a.'. „Hce oud zijn de vlaggen en waar kernen ze vandaan?" Men vindt aanwijzingen in de 'bij bel. In 'het Oude Testament nl.: „en hij zal eene banier oprichten onder de heidenen". Hoe 'komt men aan d'e geschiedenis van zo'm vlag? Spreker 'heeft aan 183 nationaliteiten om in lichtingen over 'hun vlag gevraagd en hij kreeg 182 antwoorden terug. Het bleek dat het christendom een grote rol heeft gespeeld en nog speelt bij het ontstaan van vlaggen. Het kruisteken vindt men in 50 verschil lende vlaggen. De Deense vlag is in 1219 officieel vastgesteld en wette lijk geregeld. De kleuren rood en wtit hebben een 'bijzondere betekenis. Zij 'beelden de twee standen van die tij'd uit, nl. 'de geestelijkheid (wit) en de a'del (rood). Wit zuiverheid en reinheid van het geweten en rood zuiverheid en reinheid van het :bloed. Andere kleuren Hoe is dan de kleur van de „ge wone" mensen in de vlag gekomen? De toenmalige paus bepaalde in de tijd der kruistochten dat alle lijf eigenen en slaven na terugkeer van een 'kruistocht naar het Heilige Land vrij zouden worden. Dat „vrij" wor den was een „gave des hemels" (blauw is geschenk des hemelse). On ze Nederlandse vlag is officieel en wettelijk nergens geregeld, dus eigenlijk hebben wij geen vlag. De kleuren zijn echter wel vastgesteld, nl. rood (dient vermiljoen-rood te zijn), wit (moet 'helder wit) en blauw (moet kobalt blauw zijn). Eer. vlag behoort „het hoge sym bool van eenheid en onafhankelijk heid van een volk" te zijn. Laat men het dan alstublieft goed doen: heb eerbied voor de vlag en laat het niet als een prul buiten hangen. Het kruis Wat heeft het kruis te betekenen? Is het een last om door het leven mee te torsen? Neen, het kruis vraagt aandacht voor die ander. De vlag van het Internationale Rode Kruis (witte ondergrond met rood kruis) draagt ook dit symbool. De kleur groen betekent dat de be volking van dat lan'd sterk agrarisch is. Geel is overwegend Rooms katho liek (vergelijk de Spaanse vlag, rood, geel, rood, en de Belgische en Duitse vlag). Tot voor de reformatie was de kleur der kerken wit, daarna geel. De vlag van 'het Vaticaan is geel en wit ter onderscheiding van het pro testantisme. Het zwart van de Duitse vlag duidt op de vele militairen, d'ie in oorlogen zijn gesneuveld en in de Belgische op slachtoffers van een mijnramp in de 19e eeuw. Er is ech ter maar één internationale taal en dat is de taal der seinvlaggen. Iedere kapitein of piloot kan daarmee over al terecht. Een vlag wordt alleen'ge streken wanneer men overwonnen is door de vijand. Misverstand Het gebruik van oranje - wit - blauw is een enorm misverstand. Tijdens de watergeuzen werden, deze kleuren naast het rood, wit en blauw gebruikt. Op de vraag uit welke stof zo'n vlag het beste gemaakt kon worden, zeide spreker dat dit een fabrieksgeheim is. De verhouding van de afmetingen van een vlag is 2 3. Wanneer het stormt en men SPORT ding in de leidingen tot een mini mum beperkt bleef. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de heer J. der Weduwen, voor de wijze waarop hii hem, in de afge lopen winter, enkele maanden heeft vervangen. DEN HAAG, 31-5. De „Juni-va- kantie-maand" campagne van de „Slichting recreatie" werd vanavond clocr staatssecretaris drs. J. A. Bak ker van economische zaken (mid denstand en toerisme) uitgeluid. Het streven om juni als derde va kantiemaand zoveel mogelijk onder de aandacht te brengen, werd naar zijn mening met succes bekroond. Van enze bevolking kan ongeveer 28 procent in deze maand vakanlie genieten. Tien gelukkigen, die aan een door twee geheime enquetes gelieerde „Quiz" deelnamen kon staatssecre taris Bakker prijzen van vijfhon derd gulden uitreiken. De voorde len van vakantie in juni zijn: meer kans op zon, gemakkelijker en vaak goedkoper onderdak, langere dagen, minder vakantieverkeer op de weg, niet zo vol en gezelliger, natuur mooier en minder kans op regen. Al deze factoren kregen gemiddeld meestal 7, in twee gevallen 6 van de 9 waarderingscijfers. DA NANG, 1-6. Eenheden van bet Zuidvietnaraese leger achtervol gen Vietcongtroepen, die zich na de hevige gevechten van de afgelopen dagen by Quang Ngai, in de richting van de bergen terugtrekken. Boven dien werden de terugtrekkende op standelingen zwaar door Amerikaan se straaljagers bestookt. Juiste cijfers over het aantal slachtoffers van deze slag. die reeds de zwaarste uit de vijf jaar duren de guerrilla wordt genoemd, ontbre ken nog. Een aantal Zuidvietnamese troe pen is per helicopter overgebracht naar de ten westen van Hue gelegen post Ke Tre in de provincie Thua Thien, die in de nacht van vrijdag op zaterdag door dê Vietcong is be zet. Van de bezetting van de post werden 35 militairen gedood. 20 ge wond en er zijn 100 vermisten. Een eenheid die zaterdag was uitgezon den om de pest weer te bezetten werd vernietigd. De per helicopter overgebrachte troepen hebben geen contact met de Vietcong" gehad. Scheepvaartberichten Abida, 31-5 van Lulea naar Goten- burg. Esso Rotterdam (t.), 31-5 ten anker rede Bombay. Seinelloyd, 31-5 van Hsinkang naar Bangkok. KERKNIEUWS Vergadering classis Zierikzee Ned. Herv. Kerk Interessante lezing over vlaggen Vergadering Ned. Ver. Huisvrouwen Westerschouwen wil toch meedoen, hijst men de stormvlag. Een oranje wimpel gébruikt men alleen bij ver-jaardagen van leden van het Koninklijk Huis. Bij rouw hoort 'geen oranje wimpel bij de vlaig. De presidente, mevr. de Vlieger- Bino bracht haar welgemeende dank over voor 'deze interessante middag en sloot de bijeenkomst. Kruisbessen in Zeeland KAPELLE, 31-5. Op Zuid-Beve- lan'd is een begin gemaakt met de pluk van groene kruisbessen. Het eerste fruitprodukt van de volle grond van de nieuwe oogst. Er was in Kapel'le-Biezelinge op 'die veiling een aanbod van ruim 3000 kilogram en hiervoor werd een prijs betaald van f 1,50 tot f 1,65 per kilogram. De oogst begint laat dit jaar. Het vorig jaar werd de eerste kruisbes- senveüimg in Zeeland gehouden op 25 mei. De oogst staat er tamelijk goéd voor, maar het aanbod zal toch niet bijzonder groot worden, want de laatste jaren 'is het areaal teruggelo pen. Er verdwijnen regelmatig oude percelen en nieuwe aanplant vindt praktisch niet plaats. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - Brouwershaven Uitslagen van de P.V. „De Reis duif" te Brouwershaven op 22 mei 1965 vanaf Creil. Afstand 292 km. In concours 75 duiven. A. J. Flikweert 1, 10, 16 en 17; J. Quist 2, 5 en 9; G. Vos 3, 4. 15 en 18; W. Blom 6 en 11; P. Flchil 7, 8, 13 en 19; Joh. Flikweert 12. Donderdag a.s. inkorven voor St. Denis. Afstand 330 km. Bekervlucht. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Rijkswaterstaat-P.T.T. 2-2. Heden (dinsdag) avond wordt ge speeld: Drukkerij L. O.-Zierikzee- veteranen en Velocitas-Zeelandia (kwart over 7). Morgen (woensdag) avond wordt gespeeld: P.Z.E.M.- Smit en Bolnes en Neptunus-Van der Wekken (kwart over 7). KORFBAL DOSKO I-Velocitas I 6-1 Reeds in de 2e min. nam DOSKO door mej. Janny de Vrieze een voor sprong (1-0), na veertien min. uit een fraaie doorloopba'l van D. Hart was 'het 2-0. Velocitas bood weinig te genstand en zodoende was het al snel 3-0, door mej. Joke Lokker. De ac tieve Joh, v. 'd. Vaate zorgde voor 4-0. Na de rust werd er slordig ge speeld. Na 5-0 door M. Hart wist Jan Hanse met een fraai schot d'e eer voor zijn ploeg te redden (5-1). Te gen 'het einde werd 'het 6-1 door mej. L. Hart. Al met al was het een nogal slappe wedstrijd. Heden (dinsdag)avon'd wordt ge speeld DOSKO I-ZSC II. DOSKO jun.-Brouwcrshaven B 2-0 Door de sterke winid werd het geen bijzonder mooie wedstrijd en slechts zelden kwam de bal gevaarlijk bo ven de korf. Na tien min. wist Cor- rie Hendri'kse DOSKO de leiding te geven (1-0). Zoven minuten later wist de snelle Leo Fontcijne DOSKO een 2-0 voorsprong te 'bezorgen, en dat werd tevens de eindstand: hoe zeer de Brouwen aartjes ook 'hun best deden, ze hadden met hun schoten geen geluk. (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 31-5. Maandag j.l. hield de classis Zierikzee haar ge- bruikelijke voorjaarsvergadering, voor het eerst ender voorzitterschap van ds. F. A. van Liere van Renes- se. Aanwezig waren 14 predikanten en 22 ambtsdragers, geen grote op komst, naar wat deze classis gewend is. In het rapport van de Generale Syncde van de Hervormde Kerk over een enquête naar het functioneren van de classicaie vergadering in de kerk, dat de voorzitter in zijn ope ningswoord het belangrijkste agen dapunt noemde, stond n.I. vermeld dat de classis Zierikzee enkele an dere classes een gunstig voorbeeld was, omdat 80 °/o of meer van haar leden de vergaderingen bezocht. Het voorstel van de Synode om de commissies voor het opzicht te vervangen door vijf regionale com missies voor het gehele land met onder haar leden een juridisch ge schoolde adviseur werd besproken en aanvaard, terwijl drie ambtsdrfigets^ er tegen stemden. Benoemingen Als bestuursleden van de Stich ting voor Maatschappelijk werk op Tholen werden benoemd de heren I. J. van Dalen en P. van der Klep- pe, beide diaken. Ook moest voor zien worden in de vacature van Kerkvisitatcr Provinciaal, omdat de heer W. van den Berge door zijn verhuizing en drukke werkzaamhe den deze functie niet langer kon ver vullen. Benoemd werd de heer S. A. Jumelet, ouderling van de gemeente Bruinisse. Ds. van Dijk, die met de heer Van den Berge als Provinciaal visitator heeft samengewerkt sprak woorden van dank en waardering. Functie classikale vergadering In zijn inleiding in het rapport van de Synode over het onderzoek naar het functioneren van de classi caie vergadering stelde ds. M. G. Westerhof dat men niet vrij is deze vergadering bij te wonen of te ver zuimen vanwege haar karakter als grondvergadering van de kerk, waarbij het bestuurlijke element op de voorgrond dient te staan. Hij vergeleek haar met de kerkeraad van de gemeente voor de classis. De inleider sprak er zijn vreugde over uit dat sinds de in werking treding van de nieuwe kerkorde in 1951 er een aanmerkelijke verbetering valt te constateren in de uitoefening van de teak van deze vergadering. Bij de bespreking van het rapport kwamen twee punten als van belang naar voren: ten eerste: een eventu ele herindeling van de classis en ten tweede: het voorstel om bij iedere In groep A VI heeft Burgh A I zaterdag jl. met een 7-ü overwinning op Wolfaartsdijk A l beslag gelegd op de kampioenstitel en dal is zeker een plaatje en een felicitatie waard. (Foto: ZLerikzeesohe Nieuw.sbodv). vergadering door de afgevaardigde een gemeente zich te laten voorstel len. Een herindeling van de classis waarbij Schouwen-Duiveland zou komen bij Noord-Beveland verdient aanbeveling vanwege de gelijksoor tige problemen die beide gebieden kennen. Hierbij zou de ring Tholen m,et de ring Kruiningen tot een clas sis worden samengevoegd hetgeen werd gezien als een theologische ver arming vanwege het vruchtbaar ge achte verschil in modaliteit tussen Schouwen en Tholen. Het tweede punt beoogt een gro tere bekendheid van de gemeenten in de classis. Hiertoe was reeds eer der ingesteld dat enkele leden van het Breedmoderamen de gemeenten gaat bezoeken. Voorgesteld werd beide zaken te bezien in het Breed moderamen en wat het eerste be treft werd het dienstig geacht dit te bespreken om ambtsdragers-ver gaderingen. Tenslotte gaf men de aandacht aan een schrijven dat ter vergadering was bezorgd van een lid der kerk uit een van de gemeenten waarin op klemmende wijze de vraag werd ge steld of de kerk niets kon doen om het dreigende conflict tussen Israël en de buurvolken te voorkomen. De vergadering waardeerde dit schrij ven zeer en stelde voor dit in ex cerpt te publiceren in de beide kerk bladen van de classis als een appel op het kerkelijk geweten en vervol gens het. door te- zenden naar de raad van Kerk en Israël. Gemini-lanceiïng op t.v. NEW YORK, 31-5. De Europeanen zullen de lancering van de Gemini- cabin'e met James MCDivitt en Ed ward White aan boord kunnen aan schouwen idanik zij een directe tele visie-uitzending via de communica tie-satelliet Early Bird. De reacties van Europeanen ziïll'en via de satel liet worden teruggezonden naar de V.S. en Canada. De cabine zal volgens de plannen donderdag om 15.00 uur Ned. tijd in Cape Kennedy, Florida, worden af geschoten. Kraak te Tilburg leverde f 43.000 op TILBURG, 31-5. Een bedrag van f 43.000 blijkt de buit te zijn die brandkastkra'kers op hemelvaartsdag wisten te bemachtigen 'bij Varopa Bakkerijen N.V. te Tilburg. De da ders, van wie tot dusver elk spoor ontbreekt, maakten gebruik van een snij brandei- die zij in het gebouw aantroffen en waarmee rond het slot een gat werd gebrand. UTRECHT. 1-6. Van 1963 op 1964 is het tricotverbruik in Neder land met 108 miljoen gulden gestegen tot 722 miljoen gulden. Deze groei van de consumptie is opvallend, als men in aanmerking neemt dal er in het voorafgaande jaar al een staging van 114 miljoen gulden was opgetreden. Het dameskousenverbruik is in 1964 opgelopen tot 81 miljoen paar. Bit betekent, dat elke Nederlandse vrouw van boven de veertien jaar in 1964 niet minder dan 18,2 paar nylons kocht. Bijna 80 procent van deze kousen was naadloos. De importdruk op deze markt was bij zonder zwaar: de invoer dekte bijna de helft van het Nederlandse verbruik. De markt van herensokken groeide met 20 procent tot een omvang van ruim 36 miljoen paar. Welvaart en vrije tyd doen ook de vraag naar tricot pullovers, vesten en sportkleding in snel tempo stijgen. Via een toeneming van 2Vi miljoen stuks groeide het verbruik in 1964 tot ruim 24 miljoen. België, Italië en llchgkong zijn op deze markt zeer actief. De Nederlandse bevolking kocht vorig jaar ruim 75 miljoen stuks tricot ondergoed, waarvan 11 miljoen lingerie, Dit betekent een stij ging met ruim acht miljoen stuks ten opzichte van 1963. De gunstige resultaten van 1964 werden bereikt met een perso neelssterkte die al jarenlang onveranderd ruim 18.000 werknemers bedraagt. De Nederlandse tricot- en kousenindustrie is dan ook bij zonder veel gelegen aan het handhaven van een sterke positie op de arbeidsmarkt, hetgeen zün stempel drukt op de progressieve koers die in deze expansieve bedrijfstak wordt gevaren. SAN DOMINGO, 1-6. De „grond wettige regering" van 'kolonel Caa- rnano heeft gisteren om een snel in grijpen van de veiligheidsraad ge vraagd- wegens de massale excuties 'buiten de hoofdstad waaraan de junta van generaal Imbert zich zou schuldig maken. Caamano vindt, dat de O.A.S. partijdig 'in het voordeel van Imbert is. Het Amerikaanse voorstel om de bevolking zelf te la ten kiezen, wijst hij af. Eerst moest de grondwet van 1863 weer van 'kracht zijn. Man randt kleuter aan VENRAY, 31-5. Een man van veer tig, idie zich ome Piet noemde, heeft maandagmiddag in Venray 'omstreeks twee uur twee 'kleuters, die op weg waren naar de kleuterschool, meege lokt iin zijn auto onder het voor wendsel hen konijntjes in het bos te laten zien. De twee kinderen, een jongen van zes jaar en zijn zusje van vijf jaar werden naar een bos builen Venray gebracht, waar de man het meisje aanrandde. Daarna heeft de man de kinderen langs de grote weg uit zijn auto gezet. De rijkspolitie van Venray heeft een vrij nauwkeurig signalement van de verdachte en stelt momenteel een uitgebreid onderzoek in. Als gevolg van een nieuw verlies van ruim 118 miljoen frank in 1964 is 'het totale negatieve exploitatie- sal'db van de Belgische spoorwegen gestegen tot 1.7 miljard frank, 122.5 miljoen gulden. Achtjarig meisje verongelukt HEPRLEN, 31-5. Het achtjarig dochtertje van de familie Lennarts uit Schinveld is maandagavond door een personenauto op de provinciale weg in Schinveld doodgereden. Het kind dat met enkele vriendinnetjes aan het spelen was, rende plotseling de weg op. Het meisje werd door de auto geschept en was op slag dood. HAAMSTEDE, 31-5. Een gedeelte van het wükgebouw te Haamstede was maandag veranderd in een kin derkamer, waarin alles op het ge bied van baby tot kleuter te zien en te horen was. Deze, vooral voor jonggehuwden en a.s. moeders zeer belangrijke tentoonstelling werd ge organiseerd door de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland (samengesteld uit de Groene, de Wit- Gele en de Oranje-Groene Gruisver- enigingen) die hiervoor materiaal liet komen van het K. en O. Voor lichtingscentrum voor Ouders en Op voeders van de Nat. Federatie voor Huishoudetüke cn Gezinsvoorlich- ting te Rotterdam. De middag werd geopend door me vrouw Friderichs-Landegent die na mens de afdeling Haamstede-Burgh van de Ver. „Het Groene Kruis" de aanwezigen welkom heette. Hieron der bevonden zich o.a. burgemeester H. P. Everwijn, districtsverpleeg- ster C. P. de Vries en E. v. d. Ende, mej. Spijkers van het K. en O. en een aantal vertegenwoordigsters van diverse vrouwenverenigingen. Ook enige wijkverpleegsters van het schiereiland gaven acte de presence. Burgemeester Everwijn borduurde verder op de bekende regels uit de Camera Obscura: "Als 't kindje bin nenkomt juicht heel het huisgezin". Ook hier begonnen de moeilijkheden die er zullen blijven bestaan bij de opvoeding van kinderen. Spreker wees er op dat deze tentoonstelling aan iedereen de mogelijkheid biedt, om zich te doen Voorlichten op dit gebied. Met de wens dat deze ten toonstelling en speciaal voor de zus ters De Vries en v. d. Ende veel be langstelling zal trekken ten nutte van 'de 'kinderen verklaarde de bur gemeester de tentoonstelling voor geopend. Vervolgens sprak mej. Spijkers die allereerst een lans brak voor het K. en O. Voorlichtingscentrum in Rotterdam waar de bewoners van Rotterdam en omgeving natuurlijk meer van profiteren dan van verde re streken. Hoofdzaak van het cen trum is de preventieve werkwijze. Allerlei voorzieningen. Verder is er een grote bibliotheek op allerlei gebied, een vaste tentoon stelling voor de opvoeding van kleu ters van 0-4 jaar, een speelgoed af deling voor kinderen van 0-7 jaar en een wisselende tentoonstelling zoals bijvoorbeeld over de kleuter in het verkeer. Binnenkort zal via een der gelijke uitstalling het werk van de vader nader belicht worden. Verder heeft dit zeer belangrijke centrum een handenarbeid-tentoonstelling en er is volop materiaal aanwezig voor lezingen door het gehele land. De rondwandeling die hiei-op volg de en waarbij mejuffrouw Spijkers het commentaar verzorgde bracht nog eens duidelijk naar voren hoe belangrijk en hoe gemakkelijk het uit al de aanwezige hulpmiddelen baby op te voeden. Veel teksten, fo- to.'-s en boeken (niet te koop) wijzen de moeder op de juiste handelwijze. Diverse standjes verduidelijken dit nog eens extra. Zo is er de aankleed- bak waarbij het kind niet van tafel kan rollen, het wieg-, ledikant-, voe- dingsmooilijkhedende juiste box. de kleding van kleuter, het zindelijk worden (de „babytroon" is nieuw) en het speelhokje. Er is ruimschoots gelegenheid om iets te vragen. In een ander lokaal draait een juiste instructiefilm over „Ongevallen bij kleuters" Direct na de opening stelden zich al de .dames op de hoogte van het aanwezige materiaal. Voor wie niet in Zeeland geboren is, even dit; een tas heeft twee bete kenissen. Het is gewoon de tas, ioaar moe de boodschappen mee doet, maar het is ook een deel van de schuur, waarin de boer zijn produk- ten bergt. Meestal spreekt hij van „den tas". Waarom „den" dat weet men zo niet. In ieder geval had „onze" boer een tas vol vlas, hetgeen hij bepaaldelijk niet heeft gedaan om der wille van de rijmelarij. De (goede) man had op een gegeven mo ment behoefte een potje te biljarten en dat ging hij doen en vlug ook. Onze agrariër had zo gezegd vlie gende haast en hij had ook nog even iets in „den tas" te scharrelen, want boeren hebben altijd wel wat te (bei- scharrelen. De man is daarna frank en lenig op zijn brommer gesprongen en naar hetdorp gereden. Hij betrad het café, waar het licht geurde ^naar si garenrook en pils. De man groette minzaam de aanwezigen, die al een beetje aan het stoten xvaren en met een zwaai gooide hij zijn jas uit. Op dat moment is het gebeurd. Ei sprong een muis uit zijn jaszak, die met razendsnelle bewegingen zich een weg zocht door de café-zaal. Er is - men begrijpt het wel - cau saal verband tussen het bezoek aan den tas" en de aanwezigheid van de muis in de zak van de boer. Het vriendelijk knagertje ivilde ook ivel eens een lolletje en heeft kans ge zien in de jaszak van de boer te kruipen, ivaarna de bromtocht be gon. Het uitzwaaien van de jas in het café echter is het dartel diertje te gek geivorden. Toen heeft hij zijn schuilplaats xierlat.cn en is regelrecht onder grote hilariteit van het pu bliek, naar een hoek uan de café-raai geschoten om daar de ontwikkeling der dingen af te xoachten. De eigenaar van de zaal echter xvas ook niet van gisteren. Het was gen doorslaande kastelein, die geen schuurmuizen in zijn tent gebruiken kon. Hij pakte een biljarlkexi en heeft toen een regelrechte aannat gelanceerd, waarbij - het moet tot onze spijl gemeld. - de muis is ge sneuveld. Op het punt van defen sieve en aanvallende mogelijkheden immers ligt de verhouding mens* muis scheef. Het onrecht heeft met koeleletters in de mxiizenkrant ge staanxnaar de mensen malen er niet om. Een muis is een muis. Maar de onderhavige had zijn boeiend leven afgesloten met een bromfieistocht cn dat kan iedere mxtis nu ook xveer niet zeggen. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2