Hevige strijd bij Quang Ngai in voordeel van Zuidvietnamezen GIVE A MAN A LUCKY Nasser wil nu geen militaire avonturen NAVO-voorstel van V.S.-minister Eindhovense politie de moordenaar van Nederland en de ontwikkelingshulp Mijnramp in Japan De grondslagen voor de nieuwe omroepwet arresteert Corrie Hofman Algemene Ned. Bond van Gepensioneerden De Ver. Staten en het Midden-Oosten zierikzeesche m nieuwsbode! Dinsdag 1 juni 1965 121ste jaargang Nr. 19794 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. Ot 110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Openingsrede dijkgraaf vergadering Waterschap Amerikanen verleenden ondersteuning met vliegtuigen Ouwerkerkse caissons naar werkhaven te „Bru" I SAIGON, 31-5. Amerikaanse straaljagers schijnen er in geslaagd te zyn de hevige strijd by Quang Ngai. die reeds twee dagen duurt, in het voordeel van de Zuidvietna- mese strydkrachten te doen verande ren. De druk van de Amerikaanse straaljagers op de Vietcong was zo zwaar dat drie van de vyf bataljons Vietccng zich in noordeiyke richting naar de bergen terugtrekken, zo heb ben Zuidvietnamese officieren die terugkeerden van het front ver klaard. De Vietcong-rebellen hadden 300 doden achtergelaten. Volgens een Zuidvietnamese gene raal behoorden de terugtrekkende troepen niet tot de Vietcong, maar waren het in feite eenheden van het geregelde 603de Noordvietnamese re giment. De generaal zei dat dit uit buitgemaakte documenten was ge bleken. De strijd is voor de Zuidvietname se troepen niet gunstig verlopen. Een bataljon Zuidvietnamese „rangers" (keurtroepen) verloor honderd man aan doden en 150 aan gewonden. Volgens andere Zuidvietnamese mili taire kringen zijn in totaal 400 Zuid vietnamezen gedood, gewond of ver mist en verwacht werd dat dit cij fer nog zou stijgen. In de stad Quang Ngai zyn de zie kenhuizen overvol en de stad was vol ziekenauto's en vrachtwagens met gewonde militairen die van het front kwamen. De buitgemaakte documenten zijn maandagavond per vliegtuig naar Saigon overgebracht om aan rege- rings- en Amerikaanse autoriteiten te worden getoond. Ingezonden mededeling CAIRO, 31-5. „Hoe kunnen wy Palestina bevrijden als wjj 50.000 soldaten in Jemen hebben? Wij moe ten hen eerst terug laten komen vcordat wü kunnen spreken over een aanval cp Israël", aldus heeft pre sident Nasser van Egypte maandag gezegd toen hy in Cairo het congres opende van de „Palestijnse bevrij dingsorganisatie", waaraan Pale stijnse afgevaardigden uit verschei dene Arabische landen deelnemen. President Nasser zei verder, dat de Arabische Liga niet in staat is Palestina noch Zuid-Arabië, noch de vorstendommen aan de Perzische Golf te bevrijden. Dit betekende niet dat de Liga dan maar opgeheven diende te worden. Maar wel moesten haar mogelijkheden en grenzen er kend worden. Men moest niet het onmogelijke ervan vergen. Fascisme in schoolboeken ROME. 31-5. Volgens een Italiaans onderwijsblad staat nog in vele Ita liaanse schoolboeken, dat Hitier „de Führer van Duitsland was en de eni ge vriend van Italië". Over het fas cisme wordt o.m. gezegd, dat "het „grote gebieden in cultuur 'heeft 'ge bracht, Abessinië 'heeft veroverd, het imperium tot stand 'heeft gebradht en de verzoening met 'het Vaticaan heeft bewerkstelligd". Minister Den Uyl terug uit Japan SCHIPHOL, 1-6. Na een verblijf van vier drukke dagen in Japan heeft de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, maandag avond de leiding van de Nederlandse Economische Missie overgedragen aan de voorzitter van de centrale kamer van handelsbevordering, de heer S. J. van den Berg, en is terug gekeerd naar Schiphol. Daar gaf hij vanochtend (dinsdag) bij zijn aan komst als zijn verwachting te ken nen, dat dit Nederlandse bezoek aan Japan wel eens het sluitstuk zou kunnen worden van het volledig herstel der normale, door de oorlog geschonden, betrekkingen tussen de beide landen. Zevenjarige jongen doodt zusje met schot BRUSSEL, 1-6. Bij het spelen met een geweer heeft een zevenja rige jongen in Brussel maandag zijn twee jaar oudere zusje doodgescho ten. De kinderen hadden het 9 mro dubbelloops jachtgeweer gevonden in een tuinhuisje, waar hun groot vader het de vorige dag had ver borgen. De jongen richtte het op zijn zusje en haalde de trekker over. Zij werd aan het hoofd geraakt en was reeds overleden loen een gealarmeerde dokter arriveerde. De Egyptische president zei ook nog woordelijk: „Als wij op het ogenblik niet kunnen overgaan tot het afbuigen van de loop der zijri vieren van de Jordaan, stellen wij vcor dit werk uit te stellen totdat wij in staat zijn de bescherming er van te verzekeren". Hij voegde eraan toe; „Geen over drijvingen meer, want deze kunnen ons tot tragedies voeren waarvan wij tot op heden behoorlijk ons deel gehad hebben". PARIJS, 31-5. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNa- mara, heeft maandag op de byeen- komst van ministers van defensie van de NAVO-landen in Parijs voor gesteld een speciale commissie van vier cf vyf leden in het leven te roe pen cm te onderzoeken hoe de ge allieerde deelneming aan het gebruik van atoomwapens, met inbegrip van de strategische kernmacht, kan wor den verbeterd en uitgebreid. Ook moeten de middelen worden gezocht voor een zo snel mogelijke raadpleging, zo snel als de techni sche verbindingsmiddelen dit toe laten, voor het nemen van besluiten over het gebruik van kernwapens. McNamara zei dat de V.S. van de commissie deel zouden moeten uit maken, wie de andere leden moeten zijn zei hij niet. De commissie zou zo snel en veelvuldig bijeen moeten kunnen komen als nodig is. De spe cifieke maatregelen die de commis sie voorstelt zouden door een bijeen komst van de ministers van defen sie moeten worden bestudeerd. Bij de overstromingen in Neder- Silezië in Polen zijn in 'het weekein de vijf mensen om 'het leven geko men. Op 80 km. ten zuidwesten van Wroclaw staat 7.000 ha. bouwland onder water. Zes dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Geregelde troepen Als brigade - generaal Ngoejen Tsjan Thi - die de mededeling deed - gelijk blijkt te hebben, zal voor het eerst vaststaan dat Noordvietnamese geregelde troepen offensieve opera ties tegen Zuidvietnamese strijd krachten hebben uitgevoerd. Volgens generaal Thi zijn twee kleine eenheden Noordvietnamezen tussen Da Nang en Hue gevangen genomen. De strijd bij Quang Ngai begon toen twee bataljons regeringstroepen werden uitgezonden om de door de Vietcong belegerde buitenpost Ba Gia te ontzetten. Twee Zuidvietna mese bataljons vielen in hinderlagen en leden zware verliezen. Later lie pen nog drie kleinere eenheden Zuidvietnamezen in hinderlagen. De moeilijkheden tussen president Suu en de regering onder premier Quat over de vervanging van een aantal ministers zyn intussen nog steeds niet opgelost. Generaal Max well Taylor, de Amerikaanse ambas sadeur in Saigcn heeft zyn reis naar EINDHOVEN, 31-5. De Eindhoven- se politie heeft hedenmiddag in Eindhoven een man gearresteerd, die ervan wordt verdacht de moorde naar te zyn van Corrie Hofman, Corrie Hofman werd., zoals bekend, op de avond van 6 april ontvoerd en BREDA, 31-5. De minister zon der portefeuille voor ontwikkelings hulp, mr. Th. H. Bot, heeft maan dagavond te Breda gezegd dat naast bestaande vormen van bystand aan ontwikkelingslanden ook nieuwe en andere vormen gevonden moeten worden. Hij sprak van een structureel sa menwerkingsbeleid. waarbij in de opbouw van de welvaart van de ge ïndustrialiseerde 'landen van meet af aan het belang van de ontwikke lingslanden wordt verdisconteerd. In dit verband maakte hij melding van voorstellen om de prijzen van de exportproducten van de ontwikke lingslanden omhoog te 'brengen, maatregelen om de expot van ont wikkelingslanden naar de 'geïndus trialiseerde landen te vergemakke lijken en maatregelen op die interna tionale kapitaalmarkt om de parti culiere kapitaalstroom naar de ont wikkelinigslanid'en te bevorderen. Minister Bot zei dit op een bijeen komst van de Politieke Jongeren Oontactraa'd Breda. Lang jarig programma Volgens de bewindsman kan een structureel samenwerkingsbeleid door zijn ingrijpend karakter en ver regaande consequenties alleen d'oel- Mr. J. van Aartsen beëdigd tot commissaris der koningin in Zeeland SOESTBIJK, 31-5. Koningin Ju liana heeft maandagmiddag oud-mi- nister J. van Aartsen cp paleis Sctstdyk beëdigd tot commissaris der koningin in de provincie Zee land. De heer Van Aartsen heeft vandaag (dinsdag) zyn post in Mid delburg betrokken. TOKIO, 1-6, In een steenkool mijn te Jamano, naby Foekoeoka, op het zuidelijkste Japanse eiland Ki- cesjoe, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor ongeveer tweehonderd mynwerkers zijn inge sloten, Volgens geruchten zouden zich cp het tijdstip der ontploffing een vierhonderd mynwerkers bene den hebben bevonden, doch volgens het radiostation „Japan Broadcasting Corporation" waren het er 298. Volgens de jongste berichten zijn tot nu toe 130 mijnwerkers erin ge slaagd de oppervlakte te bereiken. Men heeft het lijk van, één omgeko men mijnwerker geborgen. Verschei dene mijnwerkers werden gewond. DEN HAAG, 31-5. Minister Vro- lyk (cultuur, recreatie, en maat schappelijk werk) heeft in de nota- omrocpbcstcl niet alleen de hoofd- lynen van een ovcrgangsbestel voor het radio- en televisiebcieid uiteen gezet, ook worden daarin de grond slagen aangegeven waarop een nieu we omroepwet zal zijn gebaseerd. In deze twintig grondslagen wordt onder meer bepaald dat ric minister voor de radio en de televisie een na der te bepalen deel van de zendtijd kan toewijzen aan kerkgenootschap pen, aan genootschappen ou gce.s'v- lijkc grondslag, aan andere gegadig den, die geen volledige omroeptaak nastreven en aan politieke partijen, d'ie 'in de Staten-Generaa, vertegen woordigd zijn. Het ontwerp van de nieuwe om roepwet zal, zo 'is reeds eerder mee gedeeld, op de kortst mogelijke ter mijn bij de Tweede Kamer worden ingediend. In de uitgangspunten voor het ont- werp-omroepwet wordt opgemerkt, dat de mogelijkheid van invoering van een droit de reponse (recht van antwoord) zal worden nagegaan, waarbij mede de mogelijkheid van Invoering van dil redht bij de pers in beschouwing za'l worden genomen. treffend worden opgebouwd in een langjarige programmering. Zoals van de ontwikkelmngslaniclen geëist wordt dat zij meerjarige ontwikkelings plannen opstellen zo moet als nood zakelijk complement daarvan d'e hulpverlening een meerjarige pro grammering hebben. Een gevolg daarvan zal zijn dat de huinverleruing van een sluitpost op fby.btjisToting tot een van de basis elementen van 'bet budget wordt. Minister Bot sprak daarbij van „een 'belangrijke accentverschuiving, waar door wij 'beter reöht doen wederva ren aan de urgentie en de omvang en het probleem waarvoor wij ge steld zijn". de volgende dag in een dennenbos je langs het fietspad naar Leende dood gevonden. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. Maandagmiddag om kwar-t over vier heeft de Eindhovense ï-echerche de man gearresteerd. Het is de bijna 24-jai-ige ongehuwde J. T. J. K„ af komstig uit Budel, die zich de laats te weken op verschillende plaatsen in Noord-Brabant ophield, na daar voor van half januari af in de St. Rochusstraat te Eindhoven in pen sion te zijn geweest. Hij noemt zich vertegenwoordiger. Nadat de bewuste auto was gear riveerd en tot stilstand gebi-aeht, werd de man meteen naar de ver dekt opgestelde auto gebracht van hoofdcommissaris B. van der Werf en adjudant H. G. op 't Broek van de districtsrecherche der rijkspoli tie idie hero terstond napr het hoofd bureau van politie aan de Grote Bei'g meenamen. Hier werd hij on middellijk aan een vei'hoor onder worpen. Reeds na tien minuten ging hij door de knieen; hij legde een volledige bekentenis af. UTRECHT, 1-6. „Over het alge meen genomen is de positie der ge pensioneerde ambtenaren en hun weduwen en wezen niet zodanig ge werden, dat gezegd kan worden dal deze naar billijkheid mede genieten van de welvaart, waarin het gros van de medeburgers reeds lange tijd in toenemende welvaart kan leven". Aldus vanmorgen de heer C. J. van As, voorzitter van de algemene Nederlandse Bond van Gepension- neerden. in zijn openingsrede op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van deze bond. De heer Van As merkte op, dat zolang dit z.i. recht vaardige niveau niet bereikt is, de organisaties der gepensioneerde ambtenaren moeten blijven strijden voor de nodige verbeteringen in de pensioenwetgeving. De heer Van As wees er op, dat de bond een aantal suggesties heeft gedaan tot verbete- WASHINGTON, 1-6. Amerika'heeft een maand igeleden Saoedi-Ai'abië voor hondetid miljoen id'ollar wapens te koop aangeboden, 'zo wordt van welingelichte zij'de in Washington vernomen, onider meer supersone jachtvliegtuigen type F-5 en lucht- doelraketten type Hawk. Saoedi- Arafoië zou 'het aanbod nog overwe gen. Saoedi-Arabië is een van de wei nige landen in ihet midden-oosten waaraan Amerika wapens wil leve ren ter 'handhaving van het machts evenwicht. Grootste luchtbrug dicht LONDEN, 31-5. De grootste lucht brug ter wereld, een toeristische luchtbrug tussen Engelse vliegvelden en het Rotterdamse vliegveld „Zes- hienhoven" werd maanidag na vijf weken intensief verkeer gesloten. Meer 'dan veertigduizend Britten kwamen via Friendship, Cl arson en kleinere organisaties voor een of en kele dagen naar Nederland. Hoofd doel waren 'de bollenvelden en Keu kenhof. Andere 'attracties waren Euromast, rondvaarten in de grootste steden, Madurodam, de pier, de Ef- teling en musea. Deze ongeveer 700 doelgerichte öharter-retourvluöhten betekenden •een verdubbeling van 'de Britse 'be langstelling voor Nederland in de lente. Zij brachten dertigduizend overnachtingen in Nederlandse ho tels en pensions met zich. ring van de wet pensioenmaatrege len 1963 en de verwezenlijking daar van, zou naar zijn oordeel, belang rijke voordelen opleveren. ..Wij ho pen, dat de onzerzijds terzake naar voren gebi-achte wensen geheel of voor een belangrijk deel in veivul- ling zullen gaan, maar wij blijven werkzaam en paraat, om als dit no dig mocht blijken andermaal iix ak- tie te komen", aldus de heer Van As. Hij deelde mee. dat het ledental van de bond de 70.000 dicht genadei'd is. De Duitse schadeloosstelling aan nazi-slachtoffers GENEVE, 31-5 De „Conferentie voor Joodse materiële aanspraken op Duitsland" heeft in een maandag te Geneve uitgegeven bekendmaking meegedeeld dat West-Duitsland in de afgelopen elf jaar ongeveer 470 mil joen gulden heeft betaald aan dit lichaam, dat opkomt voor de belan gen van Joodse organisaties in noord- en zuid-Amcrika, Europa, Zuid-Afrika en Australië. Daarnaast verricht de bondsrepu bliek, als bekend, herstelbetalingen aan Israël. Dr. Goldmann, de voorzitter der „Conferentie", heeft meegedeeld dat West-Duitsland. buiten zijn betalin gen aan Israël en aan de „Confei-en- tie" tot eind 1964 nog een bedrag van bijna vijftien miljard gulden aan afzonderlijke slachtoffers der nazi vervolging heeft uitbetaald. China heeft vandaag (dinsdag) te kennen gegeven dat de Noordviet namese steun aan de opstandelingen in Zuid-Vietnam niet langer aan be perking onderhevig is. Vechtpartij van Britse soldaten in West-Berlijn BERLIJN, 30-5. Te west-Berlijn ontstond er onenigheid tussen tien Britse soldaten kr 'burger, die zich in een café 'bevonden. Er ontstond een fikse vechtpartij, waarbij de Britten de toiletten begonnen te slopen. Toen Wesfcberlijnse politie in over valwagens ter plaatse verscheen, keerden de Britten zidh op straat te gen de Duitse politiemannexi. Na de vechtpartij bleek dat vijf politieman nen niet meer in staat waren om voider nog dienst te'doen. Aan Brit se zijde werden zes soldaten gewond. ZIERIKZEE, 1-6. In de afgelopen week heeft de Bredase firma Stoof een achttal caissons overgebracht van Outoerkerk naar Bruinisse. De caissons werden na de watersnood gebruikt voor de sluiting van het dijkgat te Ouwerkerk en Rijkswa terstaat kan ze straks weer toepas sen in het kader van de afsluiting van het Brouwershavense Gat. De caissons hebben elk een gewicht van 48.000 kg- en het is duidelijk dat het transport van deze bakbeesten over de weg niet eenvoudig was. Het transport ging van Ouwerkerk via Nieuwerkerk en Sirjansland naar de werkhaven te Bruinisse. Over het gehele traject verleende de politie assistentie om bij dit speciale ver voer gevaar voor het verkeer te voorkomen. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Y De haan is de enige wekker. die men niet een bijl moet af- zetten. Overwegend droog Vei'wachling tot woensdagavond: Opklaringen, afgewisseld door over- drijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit nooi-delijke ï'ichtin- gen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 2 juni. Zon op 4.25. onder 20.51. Maan op 6.32, onder 3 juni. Zon op 4.25. onder 20.52. Maan op 7.47, onder 0.07. Eerste kwartier: 6 juni te 13.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 juni 5.01 v.m. 17.21 n.m. 3 juni 5.47 v.m. 18.05 n.m. 17.00 n.m. 17.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 juni 4.31 v.m. 3 juni 5.19 v.m. Springtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland is vandaag onder invloed gekomen van een rug van 'hoge ludhtdru'k, die zich van Schotland tot over Zuid-Scan- dinavië uitstrekt. De wind werd "hier door overwegend noordoostelijk en er komen meer opklaringen voor dan de voorgaande dagen. Een depressie, die van noord-Italiië over de Alpen naar Tsjeoho-Slowakije is getrokken heeft op zijn weg zware regenval veroorzaakt. Op verscheidene plaat sen in de Po-vlakte viel de laatste 36 uur ongeveer 40 mm., in zuid- Du itsland 20 tot 30 en langs de Oos tenrijks-Hongaarse gi-ens 40 mm. De depressie koerst naar 'het noordoos ten en begint de rug van hoge lucht druk boven Scandinavië aan te las ten. Voor ihet weer in onze omgeving 'heeft dit tot gevolg, dat de wind weer meer noordelijk gaat worden. Van een doorgaande temperatuurs- stijgmg is dan ook geen sprake. Eer der moet weer een kleine daling ver wacht worden. De regenkansen zijn morgen klein. Vanuit Jordaanse stellingen in Jeruzalem is maandag het vuur ge- opehd op de Israëlische sector van do stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1