crfênuludke alles s kan met cetsÉiMiir MANTELMIDDAG? MORGEN RIPOLIH ALMDUDLER... HEERLIJK! SCHILDEREN MET V.S.-hulp voor het buitenland DE LEEUW VAN BASHRA WITTE KRUIS VOOR DE VROUW Wanneer Houdt u uw Ingezonden mededeling tijdelijk met I JAARGETIJDE SPELDJE Uit serie van 4 ij tube van f 1.- Denkt u er ooit om uw mantelfs eens onder handen te nemen? Hebt u er juist vlekken in gekregen? Is de stof gekreukt in die volle treinen of bussen? We zullen eens kijken wat er aan te doen is. Besteed er een middag aan. Allereerst zullen we de mantel eens flink afborstelen. Dat hoort u méér te doen, maar ja, we hebben er niet elke dag tijd voor. Hoogstens als we eens op bezoek gaan en dan nog maar zo-zo als we de jas al aan hebben. Maar nu moet het er dan eens van komen. We keren de zak ken binnenstebuiten, slaan de kraag om borstelen de naden uit enz. Is dat gebeurd, dan moet de man tel eens een paar uur in de wind hangen om alle onfrisse geurtjes van trein en bus of huid er wit te laten waaien. Nu maken we ondertussen een kom lauw water klaar met een lepel ammonia, waarin we een katoenen lap drenken. Met deze lap, maar dan goed uitgeknepen, nemen we de mantel af. Eerst van buiten en, als dat nodig is, ook van binnen. De ammonia verdrijft alle luchtjes, be halve die van het transpireren. Is ook daarvoor een behandeling nodig, dan neemt u voor de binnenzijde water en zout. Vlekken De vlekken, die nu overblijven, vereisen een afzonderlijke behande ling met wasbenzine, tetra of der gelijke. Dat hangt van de vlekken af en u kunt dat doen zoals u met an dere vlekken te werk gaat. Vette kragen kunt u behandelen met een normaal vetoplossend mid del, dus ook met benzine, tetra of vlekkenwater. Neem vooral een schoon doekje voor deze behande ling, want als u met een reeds ge vlekte of smerige lap uw mantel be derft is het te laat! Grote vlekken moet u in kleine gedeelten behandelen, dit om het krijgen van kringen te voorkomen. Men moet over het algemeen bij het verwijderen van vlekken met een vlekkenmiddel zorgdragen voor een goed absorberende onderlaag. Leren mantels Suède mantels zijn voor vele be zitsters een wanhoop, we zien ze daarom weer minder dragen, maar dat is jammer want ze geven ons juist een sportief accent. Probeert u daarom de suède zo goed mogelijk te onderhouden. Voorkom, indien mogelijk, een re genbui op uw suède jasje, maar krijgt u er een buitje op, dan de jas rustig laten drogen (niet bij de ka chel) en zodra het kledingstuk droog is, opborstelen. Vetvlekken op suède kunt u verwijderen met magnesium poeder. Dit poeder op de vlek strooi en, in laten trekken en afborstelen. Andere vlekken op suède kleding stukken verwijdert u met een pot loodgommetje. Nawrijven met het suède van het beleg .Wasbare suède kunt u slechts krijgen in één tint, namelijk in naturel beige. Valse plooien in leren jassen kunt u verwijderen door stomen boven een ketel. Tijdens het stomen het leer oprekken. Na deze behandeling tijdens het drogen soepel wrijven om harde plekken te voorkomen. Het sternen. Hebt u een mantel van ruwe stof, dan stomen we die aan de goede kant door en kloppen de stof met een zachte kleerborstel op. Gladde stoffen stomen we ook aan de goede kant, maar worden met een omge keerde kleerborstel geklopt. Is het nodig te strijken, dan vooral snel, daar van warm en langdurig strijken de stof een onnatuurlijke glans krijgt, welke moeilijk te verwijderen valt. De plooien worden nu met de hand in het juiste model gelegd (eventu eel vastgespelddan doorgestoomd onder een niet te natte doek. De plooien persen we het best in de stof met de platte kant van de kleer borstel of iets dergelijks. Zakken worden op de zelfde wij ze geperst. Wil de stof nu toch gaan glimmen, dan kunt u dadelijk met de haren van een zachte kleerborstel gaan kloppen. Op deze wijze slaat u die zogenaamde persglans stuk en komt de natuurlijke kleur terug. Neemt u alle mantels maar eens duchtig onder handen. Inqezonden mededeling WASHINGTON. 26-5. Het Huis van Afgevaardigden heeft zijn goed keuring gehedht aan het wetsont werp der regering-.fobnson waarin voor het belastingjaar 1965-1966 gel den tot een bedrag wan liets meer dan 'drie miljard en 370 miljoen dollar worden aangevraagd voor de Ameri kaanse hulpverlening aan het bui tenland. De Amerikaanse regering 'heeft, sinds indertijd, overeenkomstig 'het plan-Marshall, werd' besloten tot grootscheepse 'hulpverlening aan het 'buitenland, nimmer een kleiner be drag voor dit doel aangevraagd. De republikeinse minderheid in het Huis 'heeft verscheidene pogingen gedaan om dit bedrag nog te verminderen, doöh deze zijn door de democrati sche meerderheid verijdeld'. Het wetsontwerp betreffende de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland wordt thans doorgezon den naar de Senaat. kleintjes uit, het binnen DEN HAAG. Aan woningen en an dere gebouwen werd in 1964 voor een bedrag van f 4.606 miljoen ge produceerd. Dit is f 1.269 miljoen of 38 pet. meer dan in 1963. Schakelt men de invloed van prijsstijgingen uit, dan was de vergelijkbare reële produktie in 1964 meer dan 1/4 hoger AMSTERDAM. Op verzoek van de Unesco te Parijs 'heeft het Unesco Centrum Nederland een bedrag van f 20.000 geschonken voor de slacht offers van de orkaan, die onlangs Pakistan heeft geteisterd. Deze 'bij drage zal 'hoofdzakelijk worden aan gewend voor 'het lenigen van de nood van de schoolkinderen in -het getrof fen gebied. DEN HAAG. Uit Scheveningen zijn 16 drijf nebvissers. 22 trawlers en 6 kotters ter haringvisserij uitgeva ren. Bij gunstige resultaten worden de eerste schepen zaterdag of zon dag in Scheveningen terugverwacht. Maandag a.s. zal de eerste Hollandse Nieuwe op de afslag worden ver kocht. MOERGESTEL. Het 6-jarige meis je Josephina Pick is in de Koren straat te Moergestel met 'haar fietsje gevallen en onder een truck met aanhangwagen -gekomen. Het kind overleed ter plaatse. OOSTELBEERS. Het 12-jarige meisje Maria van Roosmalen uit Vessem is bij een verkeersongeval op de provincialle weg te Oostelbeers om 'het leven 'gekomen. Het meisje zat achterop de 'bromfiets van haar vader toen deze werd aangereden door een militaire 'vrachtwagen. Het •kind overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De heer Roos malen werd licht 'gewond. HALFWEG. De 57-jarige C. van Ouijlenborg uit Haarlem, employé bij de Pina, is om het leven gekomen 'bij een ernstig verkeersongeluk op het kruispunt Noorderweg-Machine- weg te Halfweg. HAARLEM. Het tweejarig meisje Pauline Tramp uit Haarlem is in het Spaarne, niet ver van het ouderlijk huis bij het spelen te water geraakt en verdronken. Zij was met een 'kleine jongen, die omstanders waar schuwde, dat het meisje in het wa ter was 'gevalllen. PANNINGEN. De 36-jarige heer Dame uit Venlo iis overleden kort na een verkeersongeluk op de Kanaal straat tussen Pann'ingen en Berin gen. Hij slipte met zijn auto en reed frontaal tegen 'een -bestelauto. Met zware verwondingen is hij naar het ziekenhuis te Venlo gebracht, waar hij korte tijd na aankomst overleed. ROTTERDAM. Het honderdste sdhip, dat op een'van 1de werven van Verolme is gebouwd, -is aan de op drachtgevers overgedragen. Het was de zwaveltamker „'Harry C. Webb", een schip met -een ladinginhoud van 400.000 kubieke foot, dat speciaal voor Amerikaanse rekening gebouwd is voor het vervoer van vloeibare zwavel tussen Mexico en Engeland. HOOFDDORP. Tijdens een voet- baltournooi van 'de Nederlandse Po- l'itiesportbond, dat in Hoofddorp, is gehouden, d's id'e 47-jarige hoofdagent van ide 'gemeentepolitie uit Schiedam M. J. Fransen door een 'hartaanval getroffen. Hij overleed ter plaatse. UTRECHT. Prinses Margriet heeft het academ'isdh ziekenhuis - waar zij werd opgenomen nadat zij met haar wagen in Bodegraven was geslipt - via een zij-ingang verlaten. UTRECHT. De woningbouw-cor- poraties hebben van 1945 af naar schatting 325.000 woningen 'gebouwd. Globaal is thans 25 procent van de 'huurwoningvoorraa'd in hun hand. Een aantal dat 'gezien zijn ouderdom en 'gemiddelde kwaliteit een relatief lange levensduur heeft. DEN HAAG. In Denemarken be gon op d'e vliegbasis Skryd Strup een tot 3 juni durende tuchtoefening op competitiebasis 'genaamd „Bul'ls Eye". Aan d'eze oefening van het Noord-Europese commando van d'e Navo doet als gast ook ihet 314 squa dron van de Nederlandse luchtmacht mee. Flitsen uit het buitenland ANKARA. De Europese investe- ingsbank heeft een overeenkomst gesloten met Turkije voor de finan ciering van een waterkrachtcentrale. De centrale wordt gebouwd bij het Kovadameer in Anatolië en zal 10,6 miljoen dollar 'kosten. BRUSSEL. Een Zuidslavische de legatie en een E.E.G.-delegatie heb ben in Brussel een conferentie van ten week over de wederzijdse han delsbetrekkingen besloten. MONZA. Bruno Deserti, een 23- jairge Italiaanse coureur is op Mon- za verongelukt toen 'hij met zijn Fer rari van de baan raakte en tegen een muur botste. Deserti was op slag dood. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft haar 67e Kosmos-satelliet gelanceerd aldus een 'bericht van Tass. WARSCHAU. De Poolse commu nistenleider Gomuika 'heeft de R.K. bisschoppen verweten dat zij de 20- ste verjaardag van de Poolse bevrij ding niet hebben herdacht. PARIJS. De Franse minister voor de strijdkrachten, Pierre Messmer, heeft aan de nationale vergadering een wetsvoorstel voorgelegd, dat be oogt het huidige systeem van alge mene 'dienstplicht te vervangen door een stelsel gebaseerd op selectie. DJAKARTA. LuChtmaarsChalk Omar Dhani, ohefstaf van de Indo nesische luchtmacht, heeft medege deeld, dat de Indonesische lucht macht de beschikking zal krijgen over vier eskadrons 1-29 opleidings straalvliegtuigen, die de volgende maand in Indonesië worden ver wacht. LONDEN. Het Hogerhuis 'heeft met 94 tegen 49 stemmen het door lord Arran ingediende wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een wijziging van de Engelse strafwet met betrekking tot 'homosexualiteit. Met name zal hieruit 'de 'bepaling worden gelicht, waarin strenge straf fen werden ingesteld op het onder houden van onderlinge betrekkingen door volwassen homosexuelen. BRUSSEL. De serie bankoverval len in België van de laatste tijd is voortgezet. Drie gemaskerde en ge wapende mannen overvielen een bij kantoor van een 'bank 'in het centrum van Brussel en maakten zich met 60.000 frank uit dé voeten. MOSKOU. Israël 'heeft een nieu we ambassadeur in de Sowjet-Unie benoemd. Het is de 58-jarige Katrdei Katz, thans consul-generaal in New York. BERLIJN. De 58-jarige voormalige leider van de „Hitllerjulgend" Baldiur von Sobiraeh, die in Spandau twin tig jaar gevangenisstraf uitzit, is in een Westberlijns ziekenhuis door de Westduitse specialist professor Meyer-Sohwickerat aan het linker oog geopereerd. ROME. In Italië is een bende op gerold die in drie jaar tijd omstreeks duizend' voertuigen heeft gestolen en verkocht. Negentien leden van de bende, die in 'het buitenland ook le den had, zijn gearresteerd1. Interpol heeft de zaak in onderzoek. WASHINGTON. In Washington is van regeringszijde vernomen dat de Verenigde Staten 'geweigerd hebben te voldoen aan verzoeken om voor een 'bedrag van meer dan negenhon derd miljoen gulden wapens aan ZuM-Afri'ka te verkopen. DOVER. De 34-jarige Nederlandse diamanthandelaar H. HoMiuysen is in d'e Engelse plaats Dover veroor deeld tot een half jaar gevangenis straf en een 'boete van ruim 20.000 gulden wegens het smokkelen van juwelen ter waarde van ruim 60.000 gulden. Vrouw wurgde kinderen SPRINGFIELD, 26-5. Een 26-jarige vrouw te Springfield, in de Ameri kaanse staat Massachusetts, is in staat van beschuldiging gesteld we gens ihet wurgen van vijf van 'haar zes kinderen - vier jongetjes in de leeftijd van een tot zes jaar en een meisje van vier. H'et zesde kind1, ze ven jaar oud, was op school toen het drama zich afspeelde. Ingezonden mededeling In Oostenrijk worden ze geplukt de geurige Alpenkruiden waarmede Almdudler wordt bereid. Almdudler is fris, verkwikkend apart Alcoholvrij, maar ook heerlijk om te mixen voor longdrinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES75 CT Examens zwemproef en geoefend zwemmer op zaterdag 26 juni in zwembad „De Val" Z1ERIKZEE, 26-5. Op zaterdag 26 juni 1965 worden in het zwembad „De Val", alhier, examens voor DE ZWEMPROEF en voor het diploma GEOEFEND ZWEMMER afgenomen. Kandidaten kunnen zich hiervoor opgeven bij de zwemvereniging „De Zeepaardjes", cf bü de zweminrich ting „De Val". Om aan deze exa mens deel te kunnen nemen, behoeft mjen geen lid van de zwemvereni ging te zijn. Van 16 tot 23 juni dient de 'kan didaat bij de zwemmeester in het zwembad „De Val" een proefexamen af te leggen. Aan dit proefexamen zijin geen 'kosten verbonden. De kosten voor deelname aan het zwemexamen bedragen f 1,50, welk bödrag voor 23 juni 1965 bij de zwemvereniging (mevr. Poldermans, Nieuwe Haven 39 te Zierikzee), dan ■wel bij de zwemmeester moet zijn betaald. Iedere zwemmer die aan de gestelde eisen heeft voldaan, ont vangt na afloop Van het examen het door de Kon. Nederlandse Zwem- bond uitgegeven diploma. De eisen zijn: Zwemproef: a. Te water gaan van d'e bassinrand met sprong voorwaarts, onmid dellijk gevolgd door 100 meter zwemmen, waarvan de eerste 50 meter schoolslag of borstcrawl en de laatste 50 meter enkelvou dige rugslag met de handen op de heupen; b. Te water gaan van de bassinrand met rechtstandige sprong voor waarts, gevolgd door 1 minuut watertrappen met de vingers bo ven water. Diploma geoefend zwemmer: a. Gekleed te water met een sprong voorwaarts, onmiddellijk gevolgd door 100 meter zwemmen, waar van de eerste 75 meter schoolslag of borstcrawl en de laatste 25 me ter enkelvoudige rugslag met de iharidfen op de heupen; b. Te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd 'door 150 meter zwemmen, waarvan de eerste 100 meter schoolslag of borstcrawl en de laatste 50 meter enkelvoudige rugslag met de handen gekruisd op de borst, met dien verstande, dat de eerste 7 meter onmiddelijk aansluitende aan de startsprong geheel onder water moeten wor den afgelegd; c. Te water gaan van de bassinrand, met rechtstandige sprong voor waarts gevolgd door 1 minuut watertrappen met de 'handen bo ven het hoofd. De zwemvereniging „De Zeepaard jes" meent deze zwemexamens voor al te moeten afnemen voor de zwem mers d'ie de sdhool (reeds lang) heb ben verlaten. Voor deze personen bestond nl. op SChouwen-Duiveland tot op heden geen gelegenheid om aan zwemexamens deel te nemen. Ook jeugdige zwemmers van 6 jaar en ouder, die nog niet aan de sChool- zwemexamens kunnen deelnemen, worden thans in de gelegenheid ge steld het zwemdiploma te behalen. De zwemvereniging „De Zeepaard jes" hoopt, dat vel'e zwemlustigen - zowel oud als jong - aan de zwem examens zullen deelnemen. DJAKARTA. De Indonesische autoriteiten hebben in West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea), verscheidene personen ge arresteerd wegens een poging een zogenaamde „organisatie van vrije Papoea's" op te richten, zo meldt het persbureau „Antara". Engeland werkt aan een ontwerp verdrag ter voorkoming van een verdere verspreiding van 'kernwa pens en zal hierover binnen een weök met de V.S. en zijn bondeno- ten van gedachten wisselen. AMSTERDAM. In Amsterdam werden een 34-jari'ge reclameplak- 'ker en een 25-jarige em'balleur aan gehouden die op de Mauritskade een dronken man van diens spaarbank boekje hadden 'beroofd. Ingezonden mededeling RECHTSZAKEN Grove schuld aan dood van twee meisjes MAASTRICHT, 26-5. De officier van justitie bü de rechtbank te Maastricht, mr. W. Moors, heeft drie maanden gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbe voegdheid geeist tegen de 23-jarige onderaannemer Johannes Bogman uit Geleen, wegens het door hoogst roekeloos rijden veroorzaken van een ongeval waarbü twee kinderen cm het leven zün gekomen. De onderaannemer reed op 1 juni 1964 tijdens het spitsuur over de Augustinusstraat te Geleen, toen de twee kinderen Petronella Gerritsen en Stance Boor plotseling de weg overstaken. Uit het 28 meter lange remspoor, het feit dat de kinderen 25 meter ver werden weggeslingerd en de verklaringen van de getuigen concludeerde de officier dat de ver dachte meer dan 70 kilometer per uur had gereden, terwijl ter plaatse een maximumsnelheid van 50 km per uur gold. Door het rijden met te hoge snelheid had de onderaanne mer volgens de officier grove schuld aan de dood van de twee meisjes. Verontrusting over beleid m«b.t. het onroerend goed DEN HAAG, 26-5. De vele aange kondigde maatregelen met betrek king tot het onroerend goed, o.a. het huurbeleid .van de regering hebben „ernstige verontrusting" veroorzaakt onder de huis- en grondeigenaren in Nederland. Dit blijkt -uit een reso lutie, 'die de ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, waarin 55 vereni gingen van huis- en grondeigenaren zijn verenigd ('in totaal 18.000 leden), heeft aangenomen. Het busongeluk in Oostenrijk INNSBRUCK, 26-5. De Oostenrijk- se justitie heeft de Chauffeur van de Nederlandse bus, die maandag bij Innsbrück verongelukte, in staat van beschuldiging gesteld. Een on derzoek wees uit 'dat het ongeluk, dat vier doden eiste, aan onvoorzich tigheid van de 'bestuurder te wijten was omdat 'deze op de steile berg helling te snel had gereden. 24. Terwijl hij achter de oude koopman aanliep, vroeg Aram zich verwonderd af wat het kostbaarste bezit van de Leeuw van Bashra eigenlijk kon zijn. Blijkbaar hield deze vraag Agua ook bezig, want de „Hagedis" schuifelde nog sneller dan ge woonlijk achter zijn meester aan. Zo liepen ze door een smalle gang, tot Scorra einde lijk voor een deur bleef staan. „Ge zult uw ogen uitkijken, mijn zwaardvechlende vriend", giechelde hij, een sleutel uit z'n zak halend en de deur openend. „Zie. hier, het kostbare kleinnood van de Leeuw Aram stond een ogenblik verstomd. Wat hij ook verwacht mocht hebben, het was zeker niet dit buitengewoon mooie, Oos ters geklede meisje, dat hem vanaf de di van waarop ze zat een woedende blik toe1- wierp. ....zijn bruid", beëindigde Scorra zijn zin. Aram maakte een machteloos gebaar. Hoezeer ook door een leven van avontuur voorbereid om het meest onverwachte koelbloedig onder het oog te zien, was dit meer dan hij zo snel verwerken kon. „Eh, mijn meester bedoelt te zeggen of het wer kelijk uw opdracht kan zijn dat hij dit meisje dwars door het meest onveilige ge bied ter aarde naar onze doodsvijand moet brengen", prevelde Agua, z'n vinger langs z'n neus leggend. „Persoonlijk waag ik het daar aan toe te voegen dat het mij een onderneming lijkt, die geheel eigen risico's met zich medebrengt Aktieve Witte Kruis poeders helpen radikaal. ^1 Tegen griep én verkoudheid. En tegen andere pijnen. Witte Kruis maakt vlot weer fit. ook in tabletten en cachets. Ingezonden mededeling EEN KOU KRIJGT GEEN KANS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6