koelkasten issbsssw--"- Coopvaett Weer overtredingen woningwet Wester- en Middenschouwen Ee" zwaar tra,lsi)ort Achttal caissons van Ouwerkerk naar werkhaven Den Osse Zeeland heeft het laagste aantal jeugdige landarbeiders DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE 28 19S5 19792 Brouwershavenaar drong file-rijder met auto van de rijbaan ZIERIKZEE, 26-5. Tijdens de woensdagmorgen gehouden strafzit ting van het kantongerecht Zierikzee diende een drietal zaken wegens bouwen zonder schriftelijke vergun ning in de gemeenten YVesterschou- wen en Middenschouwen. In zijn re quisitoir tegen de chauffeur L.P.V. d.L. uit Burgh constateerde de offi cier van justitie, mr. J. Andreae, dat overtredingen van de woningwet op Schouwen-Duiveland veelvuldig voorkomen. „Er moet hier maar eens geleerd werden" aldus de officier, die tegen v.d.L een geldboete re- quireerde van f 200,— of 40 dagen hechtenis. De chauffeur stond terecht omdat hij in het tijdvak van 15 december 1964 tot 10 maart 1965 een houten schuur bij zijn woning had verbouwd en uitgebreid. De oorspronkelijke schuur stond er al lang, maar het gevolg van de clandestiene uitbrei ding is dat nu het gehele bouwsel dient te verdwijnen. De verdachte zei niet te hebben geweten dat voor een verbouwing schriftelijke toe stemming van b. en w. vereist is. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, veroordeelde v.d.L. tot f 80,of 16 dagen. De officier was het met deze uitspraak niet eens en deelde mee zich nader te zullen beraden over hoger beroep. De arbeider A.K. uit Haamstede had eveneens geen schriftelijke ver gunning voor een niettemin begon nen bouwwerk, in dit geval een ga rage bij een woning aan de Acacia laan. De officier meende dat K. ei genmachtig te werk was gegaan om dat de gemeente op deze wijze (weer) voor een feit gesteld wordt. Hij vor derde een boete van f 75,of 15 dagen, maar de kantonrechter be sloot in deze zaak het onderzoek voor onbepaalde tijd te schorsen, omdat bepaalde punten tijdens de zitting niet geheel duidelijk werden. Provisorisch bouwsel. J.M. te Eikerzee had zonder toe stemming een bergloods gebouwd van palen, pakken stro en golfplaten voor berging van een combine. Het was al met al een zeer provisorisch bouwsel geworden. De officier meen de dat het tijdelijk karakter van het geval weinig ter zake deed en nam het M. vooral kwalijk dat hij de moeite niet had genomen vergun ning aan te vragen bij b. en w. van zijn gemeente (Middenschouwen). „Ik vind dit een vrij gortige over treding van de woningwet" aldus mr. Andreae, die ook in deze zaak zich nader zal beraden over hoger beroep tegen de uitspraak van de kantonrechter, n.l. een boete van f 30,cf 6 dagen. De eis van de of ficier was f 80,of 16 dagen. „U hebt gewoon gesneden en een ander van de weg afgedrongen", al dus verweet de officier de chauffeur M.M.G. uit Brouwershaven, die op 14 april j.l. op de Stolpweg te Nieu werkerk met een vrachtwagentje een levensgevaarlijke manoevre had uit gevoerd. G. had het gewaagd een file van vijf auto's, een bruidsstoet op weg naar Nieuwerkerk, in te ha len en de inzittenden van de laatste wagen de schrik op 'tlijf gejaagd door z'n vrachtwagentje onverwacht in de rijdende stoet te persen. Eén van de auto's werd hierdoor in de berm gedrukt en aan één zijde over de gehele lengte behoorlijk bescha digd door een bermpaal. De officier wilde wel rekening houden met het feit dat G. gedu rende vele jaren nog nimmer brok ken had gemaakt, maar maande hem gezien zijn leeftijd toch tot gro te voorzichtigheid. Gezien de om standigheden achtte mr. Andreae, uitdrukkelijk bij „zeer hoge uitzon dering" een gelet op de overtreding zeer lage boete voldoende, n.l. f 60, of 12 dagen. De uitspraak was con form. Bijzonder gevaarlijk was ook het rijden van chauffeur P. A. van M. uit Zierikzee, die op 24 maart j.l, - eveneens op de Stolpweg te Nieu werkerk - zonder richting aan te ge ven linksaf de weg wilde oversteken naar de inrit van een boerderij. De kantonrechter merkte op dat tijdig en duideliik richting aangeven in het verkeer primair zijn. De officier meende dat van M. erg onvoorzich tig had gehandeld (er was een aan rijding ontstaan) en eiste voor de twee ten laste gelegde overtredingen boeten van resp. f 25,of 5 dagen en. f 75,of 15 dagen. De uitspraak was conform, dus f 100,totaal. Aanrijding cp rijwielpad. Op 12 maart jl. reed de jeugdige M. P. van 't H. uit Oosterland met zijn 'brommer op het rijwielpad van de Seroosikerkseweg te Noordwelle in op een plotseling voor hem stop pende bromfiets, bestuurd door C. C. F. uit Kerkwerve. De officier achtte beide jeugdige bestuurders schuldig: F. 'had een stopteken moeten geven en van 't H. had beter moeten uit kijken. De kantonrechter meende dat de schuld van de Oosterlandse knaap iets minder was en maakte dit in het vonnis duidelijk: f 25 of 5 dagen voor F. en f 15 of 3 dagen voor van 't H. De eis was „gelijke monniken gelijke kappen", d.w.z. tweemaal f 25. De monteur J. C. van D. uit Brou wershaven stond terecht omdat hij op 7 maart jL te Serooskerke had gereden met een personenauto, waar van slechts één kopliaht deugdelijk brandde. „Er was een zekering door geslagen", zo vertelde van D. die de 'boete van f 20 (of 4 dagen) gelijk wide betalen. De ■eis was f 25 of 5 Baldadigheid Bij verstek werd de Zierikzeeënaar B. A. de B. thans gedetineerd te Middelburg, veroordeeld tot een boete van f 25 of 5 dagen (conform de eis), wegens het uit louter balda digheid aanleggen van een vuur op de Mol. Dat gebeurde op 7 maart jl. Twee getuigen, J. van D. en J. W. v. 'd. H. uit Zierikzee, hadden gezien dat de B. behoorde tot een groepje jongelui dat zidh met het vuurtje stdken bezig hield. Het materiaal voor de fik was weggehaald bij „Concordia", waarvoor de knapen speciaal over een schutting waren geklommen. De kantonrechter besloot tot aan houding van de zaak tegen J. J. A. van V. uit Zierikzee, die op 13 april te Renesse in plaats van rechts uiterst links geparkeerd zou hebben. Aangehouden werden voorts de za ken tegen mej. A. C. R. te Zierikzee, die een verkeersfout zou hebben be gaan te Noordgouwe, en tegen de sleepbootkapitein A. <v. d. B. uit Dordrecht, die mede-sohuldig zou zijn aan een aanvaring op de Kram mer, nabij Bruinisse. Niet verzekerd De rijwielhersteller M. v. d. H. uit Kerkwerve werd tenslotte veroor deeld tot f 50 of 10 dagen (conform) omdat hij als eigenaar en houder van een bromfiets niet gezorgd had voor de verplichte verzekering. Iemand had met de onverzekerde brommer een ritje gemaakt en op de Seroos- kerkseweg was prompt een ongeluk gebeurd. Overigens was dit niet zo'n een voudige zaak, omdat - zoals v.d. H. verklaarde - het voor hem als han delaar in bromfietsen niet mogelijk is iedere dag zo'n 40 brommers in verzekering te houden. Er is geen maatschappij te vinden welke een dergelijke gezamenlijke verzekering wil accepteren, aldus de Kerkwerve- naar. Niettemin is verzekering ook verplicht als een koper op een nieu we brommer eerst eens een proef- ritje wil maken. „Dat meet dan maar gebeuren op een speciaal terrein" aldus de offi cier, „in ieder geval is onverzekerd rijden cp de donkere weg niet meer toegestaan" OUWERKERK. 25-5. Een b^gin is gemaakt met het transport van een achttal caissons, die destijds voor de sluiting van het dijkgat bij Ou werkerk werden gebruikt en die Rijkswaterstaat straks nodig heeft in het kader van de afsluiting van het Brouwershavense Gat. De cais sons hebben een gewicht van 48000 kg en het laat zich verstaan dat voor het transport heel wat komt kijken. Voor het vervoer wordt zowel ge bruik gemaakt van trailers als van schepen. De eerste caissons zijn in middels al overgebracht. De gevaar ten worden over de weg per trailer via Nieuwerkerk en Sirjansland naar de werkhaven te Bruinisse vervoerd. Daar worden ze 'ingescheept om ten slotte te Brouwershaven te worden afgeleverd, waar zij t.z.t. opnieuw een funktie zullen 'krijgen. De eerste ervaringen met het transport zijn gunstig geweest. Moeilijkheden 'kwa men alleen voor dn Dillingsweg. De caissons hlëken hier te breed voor een 'gemakkelijke passage. De langs deze weg staande jonge bomen moes ten worden omwikkeld om bescha diging te voorkomen. De Bredase firma Stoof is met dit transport be last. Over het gehele traject verleent de politie assistentie, want uiteraard 'kan gemakkelijk 'bij een dergelijk omvangrijk vervoer, gevaar voor het verkeer ontstaan. Plechtigheid te Brouwershaven Amsterdams student ontvangt Prof. Zeeman-i prijs BROUWERSHAVEN, 2C-5. Dp vijfjaarlijkse Prof Zeeman-prijs, in 1954 ingesteld door het toenmalige gemeentebestuur van Zonnemaire ter nagedachtenis van de geleerde van deze naam, die, op 25 mei 1865 in het gemeentehuis van deze plaats werd geboren, is toegekend aan de heer R. Poppe te Amsterdam, stu dent in de wiskunde en natuurwe tenschappen aan de universiteit van Amsterdam. De prijs, een bedrag ter gelegenheid van de herdenking van prof, Zeeman's geboortedag 100 jaar geleden ditmaal gesteld op f 1000, zal hem op 8 september te Brou wershaven worden uitgereikt door de burgemeester van deze gemeente, waarvan Zonnemaire thans deel uit maakt. Prof. Zeeman, die van 1900 tot 1935 hoogleraar in de natuurkunde was aan de universiteit van Amsterdam, verwierf grote 'bekendheid door zijn ontdekking van de invloed van een magneetveld op de spectraallijnen, waarvoor hem oja. in 1902 de Nobel prijs weid verleend. De bekroning van de heer Poppe wordt gemotiveerd door de vinding rijkheid, waarmee hij grotendeels zelfstandig een meetinstrument voor spectaallijnen en in het bijzonder ook van Zeeman-splitsingen heeft geconstrueerd, waarmee een lot nu toe ongekende precisie bij het meten van golflengten kan worden bereikt Door automatisering van tijdrovende handelingen is het tevens geschikt voor routinegebruik zonder dat aan precisie wordt ingeboet, hetgeen bij de bestudering van complexe spectra een niet gering voordeel beduidt. Ingezonden mededeling Reumatische pijnen TO GAL Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Ingezonden mededeling ZMtUSSI wË/ÊÊË Hl IA H VI showroom: vanaf f2»'-" Tropic System elect rotec hia e k n.v. Amsterdam Commissie wijst op noodzaak van landbouwtechnische opleiding ZIERIKZEE, 26-5. Zeeland heeft procentueel het laagste aantal jonge landarbeiders. Bovendien zal de af vloeiing wegens ouderdom en on voldoende aanpassing aan de sterk doorgevoerde mechanisatie de ko mende jaren het hoogst zijn, gezien het feit dat Zeeland naar verhou ding de meeste arbeiders heeft van 51 jaar en ouder. Dit is één van de conclusies uit een dezer dagen door de gewestelijke raad vcor Zeeland van het Land bouwschap uitgebracht rapport in zake de opleiding van jonge arbei ders. De sociale commissie van het Landbouwschap, welke het pro bleem heeft bestudeerd, komt o.a. tot de conclusie dat in de toekomst in de gehele bedrijfstak ongeveer 4C00 vaste arbeiders nodig zullen blijven. Als mogelijkheid om het gestelde doel te bereiken komt de commissie tot de conclusie dat er voor de toe komstige landarbeider, die als een all-round vakman moet worden ge zien, een landbouwtechnische op leiding dient te komen, te volgen aan de daartoe geschikt te maken lagere land- en tuinbouwscholen of een l.t.s.-opleiding met een kopklas richting landbouw. Het feit dat de investeringen aan werktuigen volgens L.E.I.-normen in 10 jaar t\jd bijna zjjn verdubbeld van plm. f 850,- tot plm. f 1500,- per ha. geeft duidelijk de noodzaak aan cm een goede technische scholing te bewerkstelligen. Andere conclusies van de com missie: zowel voor jongeren als voor oude ren zal in daarvoor geschikte perio des bijscholing plaats moeten heb ben middels overdag te houden cur sussen, met doorbetaling van loon, naast een goed basisloon dienen de diplomatoeslagen zo hoog mogelijk te worden gesteld, er dient meer aandacht te worden besteed aan goede schaftlokalen, toiletten, schuilketen en verwarmde werkruimtes, daar het dikwijls voorkomt, dat op een bedrijf slechts één arbeider werkzaam is, zal het om verschil lende redenen gewenst zijn, dat on dernemers zoveel mogelijk met el kaar samenwerken, hetzij in de vorm van een vereniging, hetzij door een groepje boeren, die samen een aantal werknemers in dienst hebben, hetzij door onderlinge uitwisseling van de beschikbare arbeidskrachten en machines, de beroepskeuzevoorlichting zal moeten worden gestimuleerd, de arbeider dient steeds meer be trokken te worden bij de technische problemen die zich op de bedrijven voordoen. Onderwijs De commissie acht het een drin gende eis dat op het terrein van het onderwijs nieuwe ideeën worden ontwikkeld die kunnen leiden tot de gewenste opleiding voor de jonge arbeiders in de agrarische bedrijfs tak. Nu allerwege bijzondere aan dacht wordt besteed aan de scho ling van de arbeider en met name de land- en tuinbouw met het oog op de toenemende mechanisatie van de bedrijven steeds meer vraagt naar vakbekwame mensen, zal van de toekomstige jonge landarbeider ten minste een landbouw-technische opleiding worden gevraagd, daar hij alle machines moet kennen en daar door een grote verantwoordelijkheid draagt. Met het oog op de thans gel dende leerplichtige leeftijd, welké voor de landbouw nadelig werkt, is het temeer noodzakelijk dat de op leiding zo breed mogelijk wordt op gezet. Beloning Hoewel de commissie zich niet kan uitspreken over de gewenste hoogte van de beloning van de land arbeiders is het uiteraard duidelijk, dat de landbouw steeds met moei lijkheden op het terrein der perso neelsvoorziening zal blijven kam pen, indien de beloning van de land arbeider achter blijft bij die van collega's in andere bedrijfstakken. Voor een diploma van een goede landbouwtechnische opleiding zal naar de mening van de commissie dan ook een aanzienlijke hogere toe slag moeten worden betaald dan Ingezonden mededeling voor de huidige diploma's het geval is. Er wordt wel eens gepropageerd dat de landbouw zender bezwaar nog mensen kan afstoten. De com missie acht deze stelling gevaarlijk en derhalve vooralsnog niet accep tabel. Na beoordeling van alle fa cetten is de commissie tot de con clusie gekomen, dat het aanzien van het beroep van landarbeider in hoge mate bepalend is voor de toekom stige ontwikkeling op dit terrein, daar uit verschillende onderzoekin gen is gebleken, dat dit beroep in vele gevallen als niet- aantrekkelijk wordt beschouwd. Wellicht speelt het verleden in de ze een rol, maar het feit ligt er nu eenmaal dat, ondanks de sterk ver beterende positie van de landarbei der, de trek uit de landbouw steeds doorgaat en vele problemen met zich brengt. De leeftijdsopbouw Gezien de leeftijdsopbouw zullen in de komende 15 jaar niet minder dan plm. 1350 arbeiders de land- en tuinbouw verlaten, in verband met het bereiken van de 65-jarige leef tijd. De commissie is dan ook van me ning, dat al het mogelijke moet worden gedaan om voor jonge land arbeiders een opleiding te bewerk stelligen, die aantrekkelijk is en kan concurreren met andere bedrijfstak ken. Met het oog op de mechanisatie zal dit in hoofdzaak een technische opleiding moeten zijn. DE ZIEKENFONDS ORGANISATIES UTRECHT, 26-5. Nu er voor de zlekenfcndsorganisaties allerlei nieu we taken en ontwikkelingen in het verschiet liggen, zullen zij zich na der moeten beraden over de toe komst. Volgens de voorzitter van de Centrale Bond van Onderling be heerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, zal het van een aantal problemen van in hoofdzaak be stuurlijke aard afhangen, in hoeverre een verdere concentratie van het zickcnfondswezcn kan worden be reikt. Hij zei op de algemene vergade ring van de C.B.O.Z. in Utrecht, dat een grotere concentratie onder meer mogelijk zou zijn, als de noodzaak van levensbeschouwelijke zieken fondsen kan worden overwonnen door vrije keuze van medewerkers en behandel- of verpleeginrichting. In dat geval zou voor de inspraak van de verschillende groeperingen die met het ziekenfondswezen te maken hebben, een oplossing moeten worden gevonden. De heer Van Lienden meent, dat de tijd van de pariteit tussen mede werkers en verzekerden in de bestu ren van de fondsen voorbij is, even als de periode van alleen vertegen woordiging van de verzekerden. De figuur medewerkers- verzekerden vakbeweging komt steeds meer voor. GORINCHEM. Bij een inhaalma noeuvre op rijksweg 15 onder Go- rimahem is een auto van de weg ge raakt waardoor de 72-jarige mevr. B. P. Pijlman van -Buuren uit Dor drecht om het leven kwam. Haar evenoude 'echtgenoot 'de 72-jari'ge heer J. Pijlman, die de auto bestuur de, werd gewond. Kampioen melkdrinker BRUSSEL, 26-5. De Belg mag dan 's werelds grootste bier drinker zijn, de Nederlander is onbetwist Europees kampioen melkdrinker. De Belgische dienst voor de voedselvoorzie ning heeft uitgerekend, dat in ons land verreweg de meeste melk per hoofd van de bevol king wordt gedronken van de zes landen van de Europese Gemeenschap. Met ruim 122 liter per jaar heeft het een ruime voorsprong op België met 105, Frankrijk met 96, Duitsland met 82 en Italië met 63 liter. Als kaaseter moet Ne derland de eerste plaats af staan aan Frankrijk, dat met zijn meer dan 300 soorten het Europese record houdt met 10.3 kg. per jaar, bijna 2 kilo meer dan de Nederlander ge middeld per jaar eet. Wat het boterverbruik betreft slaat Nederland nog steeds een slecht Europees figuur. Het Boliviaanse kabinet en het opperbevel van het leger hebben wöensda'g 'besloten 'dat generaal René Barrientos het presidentschap moet delen met geneaal Alfredo Ovawd'o Candla, de opperbevelhebber van de strijdkrachten. Kan schadelijk zijn..». WASHINGTON, 27-5. De commis sie van handel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft don derdag een wetsvoorstel aanvaard, waarbij wordt bepaald dat voortaan op elk pakje sigaretten de volgende waarschuwing moet voorkomen: „Attentie, roken kan schadelijk zijn voor de gezondheid". SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Junioren competj tde Wijziging programma zaterdag 29 mei. Ingelast: Groep A I: Goes A I-Middelburg A I. Groep A IV: Bruse Boys A I-Re- nesse A I (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde). Groep A VI: WOlfaartsdijk A I- Burgh A I (2 uur, scheidsr. J. Lauer); RObur A I-Kloetinge A I. Beslissingswedstrijd: Groep B IX: Burgh B I-WIK B I (terrein „Renesse", 4 uur, scheidsr. Th. Kramer, grensr.N. Speelman en L. Verloo). Uitgesteld: Groep A VI: Nieuwdorp A I-Ro- bur A I. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kinderdijk: J. de Lan ge, director van de Gei". Zend'ings- toorod, Zeist. Aangenomen naar Amsterdam (als jeugd/predikant)N. v. Oosterzee, vi'k te Amersfoort en G. Prast, West- zaan. Bedankt voor Lopi'k (toez.): H. A. v. Slootsen, Voorthuizen; voor Hui zen (N.H.) (vak. G. Boer) :C. den Boer, Sliedreöht; voor Kollum: H. A. Scheepens, West- Terschelling. Ger. Keiiken Beroepen te Delft (vak. dr. G. P. Hartvelt): M. Wilschut, Amsterdam- W.; te Utrecht: N. W. Baas, Rotter- dam-Ohariois. Bedankt voor Gramsbergen: J. Boer jr., Wetsinge-Saiuwerd. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te 's-Gravenhage-ZuiÜ- West: H. J. v. 'd. Kwast, Haarlem- mermeer-O.Z. en J. Waagmeester, Hasselt. Aangenomen naar Rozenburg: P. Deddens, Orei'l (N.O.P.); naar Leens: D. Berghuis, Grootegast-Gerkes- klooster-Stroobos. Qhr. Ger. Keiken Beroepen te Maarssen: H. W. Eer- land, Amersfoort; te Zierikzee: A. Hilbers, Zwolle. Ohr. Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Z.E. du MarChie v. Voorthuysen, Oud. Ger. pred. te Leersum en G. v. d. Bree- vaart, Oud Ger. pred. te H.I. Am bacht. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Rotterdam-W.kantL J. Pannefcoek, Gouda. Oud. Ger. Gem. in Nederland Aangenomen naar Rijssen: J. W. Slager, Staven'isse. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5