Indonesisch minister praat over „vernietiging van Singapore" Australische troepen naar Zuid-Vietnam Honderdste geboortedag dr. Jac. P. Thijsse De honger en de armoede India en Pakistan Mr. J. van Aartsen Zeeland's nieuwe commissaris Ruimte-uitstapje voor Amerikaanse astronaut Veertig doden bij scheepsongeluk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 mei 1965 121ste jaargang Nr. J9792 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 188 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman L Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Amerikaan met verledenin de Westhoek Djukiirtü kweekt onrust Na de Belgische verkiezingen DJAKARTA, 27-5. Generaal Ach- mad Jani, de Indonesische minister van voorlichting, heeft woensdag avond voor een bijeenkomst van stu denten verklaard, dat president Soe- karno „de vernietiging van Singa pore met strategische wapens heeft gelast ingeval de Britse imperialis ten tot een agressieve actie tegen In donesië mochten overgaan. In een voordracht over de „aspec ten van de Indonesische confronta tiepolitiek" zei de (generaal, dat „de Britse en Amerikaanse imperialis ten nimmer tevoren een zo grote mi litaire concentratie in Zuidoost-Azië hebben gehad". De Engelsen hebben twintig eskadrons vliegtuigen in Ma leisië. alsmede een groot aantal oor logsbodems van verschillende typen, ongerekend 22.000 man Maleisische troepen en 70.000 man uit gemene- bestlanden, aldus generaal Jani. Aanval op Indonesië Dr. Soebandrio, eerste vice-pre- mler en minister van buitenlandse zalken, heeft het Indonesische volle er woensdag nog eens aan herinnerd, dat „de Amerikaanse en Britse im perialisten een aaruval op Indonesië voorbereiden, openlijk dan wel be dekt". De minister, die sprak tijdens een receptie in 'het kader van de viering van het 45-jarige bestaan van de In donesische communistische partij, verklaarde, dat „de bewijzen van de ze kwaadwillige voornemens van de Amerikaanse en Britse imperialisten zich al in handen van president Soe- Icarno bevinden". Wat de P.K.I. betreft, zei de mi- nistor dat deze „een integraal deel van 'het Indonesische volk uitmaakt". Glimlachend voegde hij daaraan toe blij te zijn dat „de P.K.I. geen eer volle plaats in de imperialistische vesting inneemt". Ingezonden mededeling Minister Rusk waarschuwt Moskou WEST-BERLIJN. Het Britse vor stelijke paar heeft een zes uur du rend bezoek gebracht aan West-Ber lin. Ook daar waken voor natuurschoon DEN HAAG, 26-5. De contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming te Amsterdam en de Algemene Vereniging voor Na tuurbescherming voor 's-Gravenha- ge en Omstreken hebben bij Gede puteerde Staten van Zuid-Holland krachtig geprotesteerd tegen de voorgenomen aanleg van de provin ciale weg nr. 1 door het Wassenaar- se duingebied. Het protest is vervat in een offici eel bezwaar tegen het on twerp- streekplan Haagse agglomeratie. Het duingebied tussen het Wassenaarse slag en Scheveningen is niet alleen van vitaal belang voor de water winning, maar ook voor natuurwe tenschap en openluchtrecreatie. Het laatste uitgestrekte „stille-reservaat" in de omgeving van Den Haag moet vogens organisaties integraal intact blijven SAIGON, 26-5. Uit Sydney zjjn on geveer 800 Australische soldaten naar Zuid-Vietnam vertrokken. Het zijn de eerste niet-Amerikaanse gevechts eenheden de zullen worden ingezet b(j de strijd tegen de Vietcong. Het vertrek uit Sydney met het troepenschip „Sydney" geschiedde in het geheim. Er waren geen verwan ten toegelaten om afscheid te nemen. De voertuigen van het bataljon wa ren eerder aan boord gebracht. Wanneer de Australische troepen in Vietnam aankomen wordt ook ge heim gehouden. WASHINGTON, 27-5. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Rusk, heeft intussen de Russi sche leiders gewaarschuwd niet te proberen de oorlog in Vietnam uit te breiden. Dit naar aanleiding van een verklaring van de Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton, die vorige week in Moskou een gesprek had met Sowjet-premier Kosygin. Volgens Eaton had de Russische leider gezegd dat de Sowjet-Unie haar geschillen met Peking aan het bijleggen was en samen met China tegen de Amerikaanse troepen in Vietnam zou optrekken als de Ver enigde Staten hun politiek daar niet zouden wijzigen. AMSTERDAM, 26-5. - Op een druk bezochte bijeenkomst in de Koningszaal van „Natura Artis Magistra" in Amsterdam, is de hon derdste geboortedag herdacht van dr. Jac. P. Thysse, de grote pionier van natuurbescherming en natuurbeschermingseducatie. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelyk werk, mr. M. Vrolijk, zei hier onder meer dat de grote verdienste van Thysse is geweest dat hy reeds vroeg de problemen heeft gezien waarmee wij door de steeds groeiende bevolking worden geconfronteerd en dat hij daarop heeft gewezen. De bewindsman sprak zyn erkente- lijkheid uit jegens de particuliere organisaties die in het voetspoor van Thysse zijn getreden en die de overheid hebben geïnspireerd en nog inspireren. De heer Vrolijk noemde met name het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. Dr. V. Westhof, hoofd van de afdeling botanie van het Ryksinsti- tuut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van Natuurbehoud (R.I.V.O.N.), schetste Jac. P. Thijsse als een groot en veelzijdig man, in wie de uitzonderiyke combinatie van kunstenaar, geleerde, volks opvoeder, dichter en journalist harmonisch verenigd waren. De be tekenis van Thgsse illustreerde hy door te wijzen op de vele door hem gestichte natuurmonumenten. Dr. Westhof voegde hier echter aan toe: „We zijn er daarmee nog niet: het dcor Thysse bepleite nationaal park in de duinen van Cad- zand tot Rottum is nog geen werkelijkheid, evenmin als het het be houd van onze laatste nog ongekanaliseerde laaglandbekcn of van de botanische schatkamers in de stroomdalen van de grote rivieren". Verder merkte de heer Wcsfhof op dat behalve door de stichting van natuurmonumenten de bevordering van de mogelijkheid tot na tuurbeleving door de massa ook andere, eveneens door Thijsse ge wezen wegen vraagt: de aanleg van instructieve plantsoenen, de aanstelling van schooibioiogcn, de bevordering van school- en kin dertuinen en vooral de aanleg van plukweiden naby bevolkings- en recreatiecentra. De herdenkingsbijeenkomst werd besloten met de vertoning van een in opdracht van het I.V.N. vervaardigde film „Om het laatste groen" en de opening van een Thijsse-tentoonstelling in het Zoölo gisch Museum door prof. dr. H. Engel. Rusk weigerde overigens Eaton's mededelingen als een officiële weer gave van de Russische plannen ten aanzien van Vietnam te zien. De Russische regering kan, wanneer zij haar standpunten aan de V.S. ken baar wil maken, gebruik maken van vaste ^diplomatieke kanalen, zo zei hij. DEN HAAG. Een I7e DC8 wordt begin volgend jaar aan de K.L.M.- vloot toegevoegd. De K.L.M. 'heeft bij de Douglas Aircraft Company een order geplaatst voor een DC8F. NEW DELHI, 27-5. Premier Sjastri van India heeft donderdag verklaard, dat zijn land niet zal in gaan op een eventuele poging van Pakistan om het conflict over de „Rann" van Koetsj te verbinden met de geschillen over andere punten langs de gemeenschappelijke grens. Hij zei dat India bereid is aan de conferentietafel plaats te nemen, mits Pakistan zijn „agressie" staakt. Intussen heeft Pakistan geprotes teerd tegen „hoogst agressieve ac ties" van Indische troepen in Oost- Pakistan. Het protest heeft betrek king op een incident op 12 mei in het gebied van Dinajpoer. Ook heeft Pakistan India gevraagd een muur af te breken die wordt gebouwd om een Pakistaanse enclave bij Dahar- gram. NEW YORK, 28-5. Een pessimis tisch geluid laat in zy'n jongste over zicht de raad voor technische bij stand var, de Verenigde Naties ho ren ten aanzien van de strijd tegen honger, armoede, ziekte en analfa betisme. Volgens de directeur van de raad, David Owen, zijn sedert 1950 vierhonderd vijftig miljoen dol lar aan deze strijd uitgegeven. „De eerste vijftien jaar sluiten wij af zoals zij begonnen werden, onder de schaduw van armoede, honger, ziekte en onwetendheid welke over meer dan de helft van de wereld ligt. De schaduw is niet smaller ge worden", aldus Owen. De bezem in de mast te Rotterdam ROTTERDAM, 26-5. In Rotterdam hangt de bezem in de mast. Burge meester W. Thomassen ging hem persoonlijk hijsen, ten telken van het begin van een nieuwe campagne te gen het straatvuil. Deze actie keert centrum - bezemsohoon. Vrijdagmorgen richtten jongens van de ihavenvakschool een 13 meter hoige scheepsmast voor het stadhuis op, waarin de burgemeester de be zem hees. Zaterdag 'komt er een grootscheep se demonstratie met medewerking van drumbands, showorkesten, een défilé van de 'gemeentelijke reini gingsdienst en het Rotterdams Man nenkoor, dat het lied „De bezem, de bezem avat doe je ermee" zal zin gen. DEN HAAG, 25-5. Mr. J. van Aart sen, die minister van verkeer en wa terstaat is geweest in het kabinet- Marijnen. is met ingang van 1 juni benoemd tot commisaris der Konin gin in Zeeland. Zeeland is geen onbekendg ebied voor hem. Als minister kreeg hy veel met deze provincie te maken. Ook heeft de nieuwe commissaris er veel particuliere connecties. Mr. Van Aartsen werd 15 septem ber 1909 in Amsterdam geboren. Hij bezocht het gymnasium en studeerde in de rechten. Daarna was hij juri disch ambtenaar bij het regerings bureau Landbouwcrisiswet 1933, se cretaris van het Hoofdbedrijfschap akkerbouwprodukten, chef van de juridische afdeling van het ministe rie van landbouw, visserij en voed selvoorziening, en secretaris van het Verbond van prot.-chr. werkgevers in Nederland. Van 1949 tot 1958 was mr. Van Aartsen wethouder van economische zaken van Den Haag, daarna minis ter van verkeer en waterstaat (1 no vember 1958-22 december 1958) in het kabinet-Drees en (22 december 1958-19 mei 1959) in het kabinet Beel, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid (19 mei 1959-24 juli 1963) in het kabinet-'De Quay en op nieuw minister van verkeer en wa terstaat 24 juli 1963-27 februari 1965) in het kabinet-Marijnen. CAPE KENNEDY, 26-5. Het Amerikaanse bureau voor lucht, en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft meege deeld, dat het in de bedoeling ligt dat de astronaut Edwart White de Gtmini-cabine gedurende 22 minu ten verlaat tijdens de ruimtevlupht die hij samen met James McDivitt begin juni gaat maken. Als de omstandigheden gunstig zijn zal White aan het begin van de tweede van de tweeenzestig banen die de Gemini-cabine om .de aarde zal beschrijven het luik openen en zich ongeveer zeven meter van de cabine verwijderen, waarmee hij slechts verbonden blijft door een „navelstreng". Gngeveer 22 minu ten zullen verlopen van het moment waarop White het luik opent tot zijn terugkeer in de cabine. Hij zal zich gedurende tien minu ien volledig huiten de cabine be vinden. By het openen van het luik is de Gemini beven Hawaï. White zal een zuurstofcilinder meenemen Twee dollar per uur WASHINGTON, 27-5. Bij het Witte Huis verscheen een jon geman met een bord, waarop te lezen stond: „Beschikbaar voor protestmarsen, twee dol lar per uur". LAGOS, 27-5. Een scheepsongeluk in Nigeria 'heeft aan veertig mensen 'het 'leven igökost. Een motorboot .die met 70 mensen in 'het mondmgsge- bied van de Niger voer, kreeg een defect aan de motor toen 'het zicht' als igevol'g van een zwaar onweer zeer slecht was. Het vaartuig raakte daarop een groep mangroven die door een stenen muur werden be schermd, en zonk. Ingezonden mededeling Bij 2 dozen Erdal schoencrème\ GRATIS Jubileumspeldje! Spaar ook de andere speldjes! vvor het geval er iets misloopt met de zuurstofvoorziening via de „na velstreng" De plaatsvervangend directeur van de NASA, Robert Seamans, deelde mee dat tal van proeven op de grond zijn genomen voordat tot het „ruim te-uitstapje" werd besloten. White heeft te Houston, in Texas, geruime tijd proeven ondergaan om zich te leren bewegen in een toestand van gewichtloosheid. Als alles volgens plan verloopt zal de Gemini-cabine op 3 juni worden gelanceerd en 97 uur en 50 minuten in de ruimte blijven. Naar bekend heeft op 18 maart j.l. ook de Rus sische ruimtevaarder Leonov tijdens een ruimtevlucht zijn cabine gedü- rende een tiental minuten verlaten. Senaat V.S. aanvaardt de wet op het negerkiesrecht WASHINGTON, 26-5. De Ame- rikaanse senaat heeft woensdag een dcor president Johnson ingediend wetsontwerp, waardoor negers in de zuideiyke staten gemakkeiyker in de kiesregisters kunnen worden inge schreven, met 77 tegen 19 stemmen aanvaard. Het wetsontwerp moet nu nog in het huis van afgevaardigden wor den behandeld. De aanvaarding was reeds zeker toen de senaat deze week beperking van de spreektijd bij de behandeling van het wetsontwerp instelde. Het wetsontwerp voorziet in de inschrijving van negers in de kies registers dcor federale functionaris sen ingeval zy door lokale autoritei ten worden afgewezen. President Johnson had, het wets ontwerp ingediend tijdens de cam pagne van dr. Martin Luther King in Alabama. Watergebrek in New York NEW YORK, 27-5. De fonteinen in 'het Rockefeller Centra in New York spuiten niet meer, in restau rants wordt geen ijswater meer bij het diner 'geserveerd en. de treinen van de ondergrondse en de bussen worden niet meer gewassen. New York 'heeft gebrek aan water. Sedert vier jaar is steeds minder neerslag in ;het gebied van New York 'geval len en de watervoorraad is tot de helft geslonken. Met een warme zo mer in het vooruitzicht heeft het stadsbestuur tot een aantal strenge maatregelen besloten. DAF-personeel krijgt miljoen gulden EINDHOVEN, 26-5. Het gezamen- lij'k personeel van 'de DAF-fabrie'ken - ruim zesduizend man - krijgt een bedrag van een miljoen gulden. Dit is het geschenk, dat dir. H. J. van Doorne, de scheidende president van de raad van bestuur van de DAF- fabrie'ken, ter gelegenheid wan zyn afscheid het personeel geeft. Deze 'gratificatie, die voor de per soneelsleden 'die 'het langst in het be drijf zijn het grootst is, zal zo snel mogelijk worden uitbetaald. Dr, van Doorne deelde dit mee in dc nieuwe fabriekshal van 'het bedrijf, waar men 'hem met een grootse manifesta tie vaarwel zei. Omer van Audenhove, voorzitter van de Belgische liberale partij, toont met een lach op het gelaat het socia listische dagblad „Le Peuple" (Hel Volk), dat met een grote kop het suc ces van de liberalen bij de verkie zingen vermeldt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het zijn niet de koudste vrouwen, die bontmantels krij- gen, Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar ook hier en daar enkele buien, in hoofdzaak in het binnenland: matige, langs de kust nog tijdelijk ki*achtige, noordooste lijke wind; in het zuiden van het land iets hogere, elders ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 3.53, onder 19.05. 30 mei. Zon op 4.28, onder 20.48. Maan op 4.17, onder 20.31. 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.48. Maan op 4.48, onder 21.57. Nieuwe maan: 30 mei te 22.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 mei 1.57 v.m. 14.30 n.m. 30 mei 2.42 v.m. 15.13 n.m. 31 mei 3.27 v.m. 15.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 mei 1.40 v.m. 14.02 n.m. 30 mei 2.21 v.m. 14.44 n.m. 31 mei 3.03 v.m. 15.27 n.m. Springtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De kleine storing die op Hemelvaartsdag met regen en plaal- selyk zware onweersbuien ons land passeerde, was vanmorgen boven noord-Italië aangekomen. Een uit loper ervan strekte zich nog tot over het zuiden van ons land uit, waar het vanmorgen plaatselijk nog flink regende. Bij IJsland is in de afgelopen da gen een hogedrukgebied ontstaan dat nu zeer krachtig is cn dat de algemene circulatie beheerst. Er be wegen enkele storingen omheen, waarvan er vanmorgen een boven noord-Scandinavië was aangeko men. Deze storing blijft vanwege zijn zuidoostelijke koers op enige afstand van ons land. Een zwakke rug van hogedruk die boven zuid-Scandina- vië ligt komt nog een weinig naar het zuiden. In verband hiermede moet in ons land op noordoostelijke winden worden gerekend, waarme de nog steeds vrij koude lucht zal worden aangevoerd. De lucht is ook nog onstabiel zodat de kans op buien nog niet geheel verdwenen is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1