ZlV. TOESTAND IN SAN DOMINGO BELANGRIJK VERBETERD „Plebisciet voor West-Irian overbodig" Minister De Jong somt argumenten op tegen verkorting van de diensttijd Prinses Margriet met auto geslipt Prins Bernhard opende „DOW" Terneuzen De plannen tot huurverhoging Brits koningspaar in Stuttgart Interessante mogelijkheden in houtbouw? NIEUWE VERKIEZINGEN IN BELGIE NIET UITGESLOTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 mei 1965 121ste jaargang Nr. 19791 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT RE0AK1IE EN ADMINISTRATIE: iannewekfcen It, Zierikzee, posfbus 1, lel. 01110-225$, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbefaling f 5,46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f f,25 per sfuk. In dit nummer Een landschapsplan voor Omver kerk Cecil nieuwe acties zolang onderhandelingen voortduren Volautomatische zelfbedieningswinkel WASHINGTON, 24-5. De toestand in San Domingo is aanmerkelijk beter geworden sinds het 24-uursbestand van het afgelopen weekeinde voor het verwijderen van de doden uit de straten en het helpen van zieken en ge wonden. De „regering voor nationaal herstel" van generaal Imbert heeft wel geweigerd het bestand te verlengen, maar beide partijen hebben te kennen gegeven dat zij niet tot nieuwe acties zuilen overgaan zolang de onder handelingen over een politieke oplossing voortduren. Het voedseltekort in San Domingo is vrijwel opgeheven. Maandagavond zou in de Domini caanse hoofdstad voor het eerst een inter-Amerikaanse eenheid gaan pa trouilleren. Deze eenheid bestaat uit manschappen uit Costa Rica, Hondu ras en de Verenigde Staten. Oe Th ant Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft maandag een rapport ontvangen van zijn ver tegenwoordiger in San Domingo, Mayobre. waarin deze zegt dat de algemene toestand in de Domini caanse republiek beter schijnt te worden. Het bestand werd over het algemeen geëerbiedigd op enkele op zichzelf staande incidenten na. Er was zowel in de veiligheidszone als in de sector waar de troepen van Caamano het voor het zeggen heb ben een ontspanning ingetreden. „Politie-agent" De Amerikaanse afgevaardigde Ad- lai Stevenson, lichtte de Veiligheids raad van de Verenigde Naties maan dagmiddag in over de totstandko ming van de inter-Amerikaanse troe penmacht en de opneming van de Amerikaanse troepen daarin. De Rus Fedcrenko zei daarop, dat de geel- Uitspraak van Soekarno: AMSTERDAM, 24-5. President Scekarno van Indonesië is van me ning dat het overeenkomstig de be palingen van de Verenigde Naties In I960 te houden plebisciet onder de bevolking van het voormalige Nieuw-Guinea overbodig is gewor den doordat het gehele volk van West-Irian voor de Indonesische re publiek is. Dit verklaarde de president in een vraaggesprek met dr. P. G. J. Kor- teweg van de N.C.R.V., reizend d!i- plomatiek commentator dat maan dagavond in het radioprogramma „Wereldpanorama" werd uitgezon den. Dr. Korteweg herinnerde de pre sident aan de uitspraak over West- Irian, die 'het Indonesische staats hoofd onlangs in een van zijn laatste edevoeringen heeft gedaan en waar over in Nederland enige' deining is ontstaan. Zoals bekend heeft Soekar no gezinspeeld op 'het eventueel la ten vervallen van het zelfbeschik kingsrecht van het West-Irianse volik. Op de vraag of de president zijn uitspraak in deze nog eens dui delijk zou willen maken, gaf Soe karno ten antwoord: het is waar dat wij zijn overeengekomen om na de overdracht van West-Irian een ple bisciet te 'houden, om het volk zelf te laten (beschikken over zijn toe komst. Maar hoe is de situatie nu? Het gehele volk 'heeft verklaard, tot de republiek van Indonesië te willen behoren". „Verspilling" De president trok hieruit „de con clusie dat het verspilling van moeite en geld zou zijn, wanneer men nu nog een volksstemming wilde hou den .Bovendien liep men dan het ri sico van politieke verwikkelingen. „Voor onze verstandhouding met Nederland is beter, dat Nederland aanneemt, dat het volk van West- Irian tot de republiek wil horen", legde dr. Soekarno uit. „Dus eigenlijk vindt u het plebisciet niet meer nodig?" „Nee, niet meer nodig, het gehele bestuur in West-Irian is nog pro- Indcnesië. Alles gaat geweldig goed", aldus president Soekarno. 140.000 gulden voor doek van Churchill NEW YORK, 24-5. Voor hot eerst in de geschiedenis is een schilderij enveiling tegelijkertijd, via de. „Ear ly Bird"-verbindingssatelliet, in Lon den en in New York gehouden. De bezoekers van de schilderijenverkoop in New York konden op een tele visiescherm van 4.6 meter in het vierkant het verloop van de biedin gen in Londen volgen. Een Amerikaanse miljonair kocht, via een op de veiling aanwezige vriend, in New York een schilderij van Churchill ongezien voor 140.000 gulden. Het schilderij is een stads gezicht van het aan het Italiaanse meer van Como gelegen Menaggio. Tot nu toe is 90.000 gulden het hoog ste bedrag, dat voor een schilderij van Churchill is betaald. DEN HAAG, 24-5. Minister De Jcng (defensie) heeft in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over wijziging van de dienstplicht wet een aantal argumenten ge noemd, die zjjns inziens een verkor ting van de diensttijd thans niet wenselijk maken. Verkorting van de diensttijd zou moeten leiden tot een uitbreiding van het aantal op te roepen dienst plichtigen en dat zou een evenredige uitbreiding noodzakelijk maken van het opleidingsapparaat, zowel in per soneel als in materieel opzicht. Dit acht de minister niet realiseerbaar en ook om economische overwegin gen - het onttrekken van mankracht blauwe O.A.S.-band, die de Ameri kaanse soldaten nu om hun arm dra gen, niet zal kunnen verhullen, dat de Verenigde Staten toch „als poli tie-agent" willen blijven optreden, daarmee het Handvest van de Ver enigde Naties schendend. De Raad ging daarna uiteen tot dinsdagavond. SAN JUAN. 25-5. Een Britse cor respondent en twee Amerikaanse verslaggevers is de toegang tot de Dominicaanse republiek geweigerd. Zy moesten op last van de regcring- Imbert terugkeren. Warmtewerend glas DEN HAAG, 24-5. Aan twee Zweedse ingenieurs, Axel Bergström en Harry Backman is het na drie jaar van onder zoekingen gelukt een nieuw soort glas te vervaardigen. Dit glas - zo heeft de fabriek mee gedeeld - wordt op het ogen blik in de vlakglasfabriek van Emmabode in Zweden - de grootste glasfabriek van Scan dinavië - vervaardigd. Het heeft als bijzondere eigenschap dat het zonnewarmte net zo goed afschermt als een lamel len-zonnewering, zonder even wel het licht af te schermen. Het bedrijf heeft op het nieu we produkt in verscheidene landen patent aangevraagd. Tiendelig stelsel in Groot-Brittannië LONDEN, 24-5. Groot-Brittannië gaat over op het tiendelige stelsel van maten en gewichten, eerst in de industrie en later in het göhele land. zo heeft de minister van 'handel, Douglas Jay, maandag in antwoord op vragen in het Lagerhuis medege deeld. Hopelijk zal de industrie bin- nen tien jaar zijn overgeschakeld. De veranderingen zullen niet gelden voor het geld. Meisje verdronken in vijver te Fijnaart DINTELOORD, 24-5. De driejarige Petroneila Nuilen uit Pij na art is maandagavond in de gemeentelijke vijver 'langs de Langeweg in haar woonplaats verdronken. Het meisje raakte hij het spelen te water. Een ander meisje, dat 'bij buren logeerde, waarschuwde haar ouders. De vader van het kindje 'haalde zelf na een half uur dreggen het meisje uit het water. De door hem en door een arts toegepaste mond-op-mond-beade- ming hielp niet meer. De modernste volautomatische zelf bedieningswinkel ter wereld werd onlangs in West-Duitsland in de stad Wiesbaden geopend. Het levensmid- delenbedrijf heeft geen personeel. Een gecompliceerde elektronische installatie vervult alle wensen van de klant, rekent aan het eind van de rondgang alles bij elkaar, incasseert en geeft het wisselgeld alsmede de rekening terug. Iedere handeling bij het inkomen wordt geregistreerd, ook het betalen van een kleine koop penning voor de elektronische ma chine, zonder welke niemand de zaak binnengaan of verlaten kan. BEN HAAG, 24-5. Prinses Mar griet is maandagmiddag cm circa 14.15 uur kemende van Leiden bij het oprijden van de oprit naar de rijksweg Den Haag - Utrecht in de omgeving van Bodegraven op het pas gerepareerde en met split be strooide wegdek geslipt en tegen de daar aanwezige vangrand gebotst. Een toevallig passerende ambulan ce auto van het leger bracht de prin ses naar het academisch ziekenhuis in Utrecht, waar eerste hulp werd verleend. Prinses Margriet heeft bij het au to-ongeval een lichte verwonding opgelopen aan een van haar schou ders, zo vernam het A.N.P. maan dagavond van' de R.V.D. De prinses bleef' vannacht nog in het ziekenhuis maar mag vandaag (dinsdag) naar huis. aan de nationale economie, bezwaar lijk te verantwoorden. Minimaal De tijd die wordt besteed aan in- dividuële en groepsopleiding is thans reeds minimaal, aldus de mi nister. Elke algemene verkorting van de diensttijd zou daarom moeten gaan ten koste van de tijd, waarin van die opleiding profijt wordt ge trokken en daarmee ten koste van de efficiency van het gehele mili taire apparaat. Verder zou de parate periode kor ter worden met als gevolg een aan merkelijke verlaging van het gemid delde kwaliteitsniveau. TERNEUZEN, 24-5. Meer dan 8G0 genodigden o.m. uit de Verenig de Staten en West-Europese landen hebben maandagmiddag de opening door prins Bernhard bijgewoond van het nieuwe petrochemische bedrijf van Dow Chemical International, in de gemeente Terneuzen. De prins, die om ongeveer half drie per helicopter te Terneuzen ar riveerde, werd welkom geheten dooi de wnd. commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, en de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra. On'der de aanwezigen, in een grote, daarvoor speciaal gebouwde tent, be vonden zich o.m. de heer Z. Mers- zei, vice-president van de Dow Che mical International, drs. J. A. Bak ker. de staatssecretaris van econo mische zaken en dr. J. F. G. M. de Meijer, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Voor de officiële opening zei de heer Merszei dat Dow in de toekomst van Europa gelooft. De fabriek in Terneuzen is de grootste produceren de vestiging van Dow in Europa. Scheppen van gunstig klimaat. Staatssecretaris drs. Bakker zei dat de industrialisatiepoliliek van de Ne derlandse regering er op is gericht, een zo'n gunstig mogelijk klimaat te scheppen voor buitenlandse maat schappijen. Prins Bernhhrd zei bij de opening o.m. enige tijd geleden vernomen te hebben, dat de Neder landse regering van plan was buiten landse vestigingen enige beperking op te leggen. Het verheugde de prins te vernemen, dat dit niet juist was. UTRECHT, 22-5. Het voornemen van minister Bogaers om thans een plan (geaccepteerd te krijgen waarbij voor d'e komende twee jaren de huurverhogingen prioriteit krijgen boven de Ionen, kan volgens 'het Ne derlands Katholiek Vakverbond be zwaarlijk worden aanvaard. Wil een plan om de huren te verhogen suc ces hebben, dan zal naar de mening van dit verbond meer rekening ge houden moeten worden met het loon- belerd. Het zóu Ihet daaróm prefere ren, de huurverhoging te spreiden in en'kele jaarlijkse verhogingen van bijvoorbeeld vijf procent. Als men dit dri'e jaar volhoudt, kan men na dien 'bepalen of een verdere verho ging met vijf procent nog nodig is in verband met d'e dan bestaande onderlinge verhoudingen op de huur markt. STUTTGART, 24-5. Koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh zijn maandag, na twee rust dagen bij familie in Salem aan het Boden-meer te hebben doorgebracht, aan het tweede deel van hun offici ële bezoek aan de bondsrepubliek begonnen. Bij aankomst in Stuttgart, de hoofdstad van Baden-Württemberg, werden de koninklijke gasten door duizenden mensen toegejuicht. Zij reden in een open auto door de stad naar het slot van Stuttgart, dat eens een koninklijke residentie was. Daar werden zij begroet door een hoorn signaal dat door veertien houtves ters ten gehore werd gebracht. In' het slot was een korte ontvangst ge organiseerd. Remmen verongelukte bus waren in orde INNSBRUCK, 24-5. Een deskun dige heeft maandag verklaard dat de remmen van de Nederlandse au tobus, die zondagmiddag in de nabij heid van Wattcns by Innsbruck is verongelukt, in orde waren. Het on geluk is vermoedelijk het gevolg van te snel rijden, aldus deze deskundi ge. De chauffeur heeft waarschijnlijk het verval van de berghelling on derschat en heeft daarna vergeefs geprobeerd op een lagere versnel ling over te gaan. DEN HAAG. 24-5. Vyftien Nederlandse deskundigen op het ge bied van de bouw, vergezeld van twaalf Westduitsc collega's, zullen woensdag van Schiphol naar Vancouver vliegen voor een bezoek van drie weken aan Canada. Ze maken de reis op uitnodiging van het Canadese ministerie van handel. Ze gaan zich in Canada op de hoogte stellen van de mogelijkheden van houtbouw. Een groot deel van de Canadese woningen is opgetrokken in hout. Omdat in west-Europa houten huizen vrij onbekend zijn en omdat de Canadese autoriteiten er van overtuigd zijn dat het bouxven in hout ook voor Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland interes sant kan zjjn. hebben ze de Nederlandse en Westduitse deskundigen uitgenodigd voor een studiereis. De deskundigen zullen in Canada kennis maken met verscheidene technieken van de houtbouw en ze zullen er onderzoekcentra en ondernemingen bezoeken die zich bezig houden met de produktie van voorgcfabriceerdc huizen en elementen van woningen. President Lefèvre verwacht een lange regeringscrisis BRUSSEL, 24-5. De Belgische mi nister-president Theo Lefcvre, heeft maandagmiddag verklaard spoedige nieuwe verkiezingen In België niet uitgesloten. te achten. „Ik geloof dal wjj een lange regeringscrisis zullen krijgen. Nieuwe verkiezingen zullen echter pas aan de orde komen indien de politieke partijen onderlinge sa menwerking onmogelijk achten". Evenals de socialistische vice-pre- mier van het demissionaire kabinet. P. H. Spaak, zei Lefèvre een impasse na de grote overwinning van de li berale oppositiepartij in hel Belgi sche politieke leven niet uitgesloten te achten. Met name zei hij zich af te vragen hoe de katholieke en so cialistische partij weer een basis kunnen vinden voor een overeen komst met. de liberale partij over de grondwetsherziening, dat deze het akkoord tussen de CVP en BSP heeft afgewezen. Ongerust Lefèvre zei zich ongerust te maken over het feit, dat zoveel stemmen naar extremistische lijsten zijn ge gaan. Hij verklaarde 'het (verlies van de christelijke volkspartij, met 1.9 ze tels de grootste uit de na-oorlogse geschiedenis, niet aan zijn regerings- Donderdag 27 mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NIET worden uitgegeven. De directeur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's •j* Een der grootste fouten van vele mensen is dat zij niet thuis kunnen blijven. beleid te wijten. „Ik zou zeker weer zoveel vraagstukken aanpakken in dien ik het over moest doen. De re- geringspolitiek is goed geweest". Vicc-prcmicr sprak van een „im passe inde volste zin des woords". Hy zei zich bezorgd te maken over z.yn socialistische party, die in de verkiezingen van zondag 20 zetels achteruit is gegaan. „Er wachten ons moeilijke dagen", voegde hy hier aan toe. De voorzitter van de liberale par tij, Vnnaudenhove, zei de verkie zingsuitslag te zien als een „veroor deling van het travaillisme". Wisselvallig Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien; weinig verandering in temperatuur; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 26 mei. Zon op 4.32, onder 20.43. Maan op 3.03, onder 15.03. 27 mei. Zon op 4.31, onder 20.44. Maan op 3.18, onder 16.20. 28 mei. Zon op 4.30. onder 20.45. Maan op 3.34. onder 17.40. Nieuwe maan: 30 mei te 22.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 mei 11.51 v.m. n.m. 27 mei 0.11 v.m. 12.55 n.m. 28 mei 1.09 v.m. 13.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 mei 11.34 v.m. n.m. 27 mei 0.06 v.m. 12.33 n.m. 28 mei 0.56 v.m. 13.19 n.m. Doodtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl een depressie bij Ier land zioh lan'gzaam opvulde breidde een uitloper ervan, die voornamelijk in de hoger luchtlagen aanwezig is. zich naar onze omgeving uit. hetgeen een toeneming van de buienactivi teit in ons land tot gevolg had. Op sommige plaatsen 'kwam 'bij de buien ook onweer voor. Van de oceaan komt een nieuwe, maar zwakke, storing naar zuid-En geland en later mogelijk ook naar ons Land. Deze storing kan morgen plaatselijk enige regen veroorzaken. Het weer blijft dus enigszins onbe stendig. waarbij er in de tempera tuur niet veel verandering zal ko men. ALMELO. De stal van het K.I.- station voor varkens te Almelo is maandag afgebrand. De kostbare, voor de fok bestemde, varkens kon den tijdig naar buiten worden ge dreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1