Nederlandse autobus verongelukt in de Oostenrijkse bergen Romantiek van 06 Z66 Oostenrijk heeft nieuwe president Het communisme in Indonesië Tunesië kan buiten de Arabische Liga Rumoer in Brazilië Plan voor vlucht bemande 2-pers.-cabine Zeven-en-dertig dagen dobberen op vlot Nog meer V.S.-troepen naar Z.-Vietnam Conclusie over de tweede Chinese A-bom ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2-1- mei 1965 121ste Jaargang Nr. 19790 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT AEDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lei. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, iel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 4 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. i au nummer: Herdeiikingscongres prof. P. Zeeman Vier doilen en vele gewonden DEN HAAG, 23-5. Vier Neder landers zijn om het leven gekomen bü een ongeluk van een Nederland se autobus in het plaatsje Zirl by Innsbruck in Oostenrijk. Het onge luk gebeurde zondagmiddag om streeks vier uur toen de bus vanaf de Zirler berg kwam om de Wilner Bundesstrasse in te rijden. Tijdens de afdaling weigerden de remmen van de bus, waarna deze met een snelheid van naar schatting 80 km over h^t voorrangskruispunt van de Bundesstrasse schoot en zich door de muur van een werkplaats boorde. Van de dodelijke slachtoffers Man stak vrouw met mes AMSTERDAM, 23-5. Zaterdag avond omstreeks half twaail' is in Amsterdam de 26-jarige prostituee mejuffrouw S.M.S.K. op een terrein aan de Huddekade, nabij het Ara- stelhotel, door een man met een mes in de keel gestoken. Zij liep daar bij een grote vleeswonde aan de hals op. De vrouw kon erger voor komen, door het mes te grijpen. Bij een worsteling slaagde de man er in de vrouw het mes te ontrukken, hierbij liep zij een vrij ernstige wond aan de hand op. De vrouw, die slechts een zeer vaag signalement van de man aan de politie kon op geven, is in het Weesperpleinzieken- huis opgenomen. De 65-jarige socialistische burge meester viui Wenen Franz. Jonas, is tot president van Oostenrijk geko zen. Door Jonas tot president te kie zen hebben de Oostenrijkse kiezers het sinds het einde van de oorlog in Oostenrijk bestaande politieke evenwicht gehandhaafd. Er is name lijk na de oorlog steeds een socialist tot president gekozen, terwijl de (christendemocratische) volkspartij immer als de grootste partij uit alge mene verkiezingen 'te voorschijn is gekomen, zodat het bondskanselier- schap en het voorzitterschap van de nationale vergadering (Tweede Ka mer) elke keer opnieuw bij een van haar leden terecht is gekomen. DJAKARTA, 22-5. Djakarta staat thans in het teken van de hamer en de sikkel. Overal in de Indonesische hoofdstad verrijzen reclameborden, waarop deze emblemen in een bij zonder fel rood zijn uitgevoerd. Dit geschiedt ter gelegenheid van de viering van het 45-jarig bestaan van de „Partai Komunis Indonesia", dus de Indonesische communistische partij, op Peking gericht, die zegt ruim twee miljoen leden te hebben. De partij is gesticht door een Ne derlander, de uiterst-linkse socialist H. Sneevliet, die in 1913, als employe van een Nederlandse handelsfirma, voet aan wal zette in de Javaanse havenstad Semarang. Zij zegt de grootste nationale communistische partij buiten de Sowjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek te zijn. De Indonesische communistische partij koestert de verwachting in een niet te ver verwijderde toekomst de macht in geheel Indonesië te kunnen overnemen. was kort na middernacht met zeker heid geïndentificeerd mevrouw L. Stapperde Jager (geb. 18-10-02) uit Vreeland. Zij reisde samen met haar echtgenoot en met de familie Boer stra uit Vreeland, waarvan één van de echtelieden eveneens als overle den wordt opgegeven. Voorts is als bij het ongeluk omgekomen opgege ven de omstreeks 50-jarige reislei der J. L. J. Katwijk uit Amsterdam. De naam van het vierde slachtoffer is nog niet bekend. Achttien gewonden? Over de identiteit van de gewon den is nog niets bekend. Volgens ge gevens na middernacht zouden in de universiteitskliniek van. Innsbruck tien zwaar gewonden en acht licht gewonden zijn opgenomen. Onder de zwaar gewonden is de chauffeur van de bus, de heer J. D. Groenenboom uit Rotterdam, die met- snijbranders uit het wrak van de bus moest wor den bevrijd. Na het ongeluk was er een enorme ravage. De bus had zich voor on geveer een derde van z\jn lengte deer de muur van de werkplaats ge boord en daarin een gat van vier bij vier meter geslagen. De ruïne lever de noga) wat moeilijkheden op voor het drukke verkeer op de Bundes strasse. De ongeluksbus, die een reis uit voerde voor een reisbureau in Rot terdam, was zaterdagochtend met bestemming Italië uit Utrecht ver trokken. De reizigers kwamen uit al le delen van het land en hadden drie plaatsen in Italië als eindbestem ming. Zowel gewonde als niet-ge- wonde passagiers waren zeer onder de indruk van het ongeluk, zodat de gerechtelijke autoriteiten nog geen verhoor hebben kunnen doen. De identificatie van de slachtoffers was moeilijk, niet alleen door de verwar ring onder de passagiers maar ook door de omstandigheid, dat de slachtoffers hun papieren niet bij zich bleken te dragen maar hadden opgeborgen in de bagage die her en der door de bus was gevlogen. Verklaring van Bourguiba TUNIS, 22-5. - President Habib Bourguiba heeft meegedeeld, dat Tu nesië niet zal deelnemen aan bijeen komsten van de Arabische Liga of Arabische topconferenties, zolang de huidige campagne tegen Tunesië door Egypte niet wordt gestaakt. Hij zei dat Tunesië zonder de Arabische Liga en zonder betrekkingen met de Arabieren kan leven. De president sprak in Tunis op een bijeenkomst van de nationale raad van de regerende socialistische des tour-partij. Hij ontketende onlangs een storm van verontwaardiging in de Arabische wereld door een com promis met Israël voor te stellen door zijn weigering de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland te verbreken na de officiële erkenning van Israël door de Bondsrepubliek. Bourguiba beschuldigde president Nasser ervan andere Arabische sta ten als satellieten te behandelen. Hij waarschuwde dat Tunesië de Ara bische Liga zal verlaten indien déze organisatie het beginsel opgeeft dat de leden soevereine en onafhanke lijke staten zijn. Afzijdig Naar aanleiding van een uitlating van de Egyptische president ver klaarde Bourguiba er niet zeker van te zijn dat de Arabische landen erin zullen slagen twee of drie miljoen militairen bijeen te brengen om „Is raël in de zee te werpen". Hij wenste hun succes maar zei er niet in te ge loven, zolang er geen geest van we derzijds respect tussen de Arabische staten heerst zal Tunesië zich afzij dig houden van al deze ondernemin gen die tot mislukken gedoemd zijn en het zal niet deelnemen aan be sprekingen over dat onderwerp. De Tunesische president zei verder dat hij zich niet tot een anti-Ameri kaans standpunt -zal laten-verleiden ter willé van Nasser, die dichter bij het Sowjet-kamp wil komen. Hij ver dedigde opnieuw zijn voorstel dat de Arabische landen Israels grenzen, zo als door de V.N. vastgelegd, aanvaar den en dat Israël een deel van zijn grondgebied afstaat voor de Pales tijnse Arabische vluchtelingen. BRASILIA, 23-5. De politie van Brasilia, de hoofdstad van Brazilië, heeft zondag meegedeeld, dat zij vele arrestaties heeft verricht naar aan leiding van de ontdekking van een komplot om de revolutionaire rege ring van president Castello Branco omver te werpen. Het merendeel van de aangehoudenen zou uit studenten en ambtenaren bestaan. De militaire commandant van Brasilia, generaal Nogueira Da Paz, deelde mee dat het leger de politie helpt bij het hand haven van de orde. Militairen be zetten posten in de stad. WASHINGTON, 22-5. Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft meege deeld, dat men van plan is op of kort na 3 juni een tweede bemande twee persoons Gemini-cabine te lanceren die vier dagen in een baan om de aarde zal moeten blyven. Pas op het laatste moment zal be slist worden, of men de proef zal wa gen een van de ruimtevaarders tij dens de vlucht het hoofd uit de ca bine te laten steken. Het ligt niet in de bedoeling, dat een astronaut de cabine geheel verlaat zoals de Rus Alexei Leonov laatst deed. De ruimtevlucht zal gemaakt wor den door de 35-jarige James McDi- vitt (die als „gezagvoerder" zal op treden) en de 34-jarige Edward White. Als alles volgens plan ver loopt zal de Gemini-cabine 97 uur en 50 minuten in de ruimte blijven Het zal dan de op een na langste vlucht in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart zijn. De Rus sische kosmonaut Valery Bykovsky maakte een vlucht van 119 uur en 6 minuten in juni 1963. De Gemini- vlucht zou echter de langste zijn die twee ruimtevaarders ooit samen ge maakt hebben. Het record staat nu op naam van Leonov en Belatev die in maart j.l. 26 uur en 2 minuten in de ruimte bleven. WASHINGTON, 22-5. De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend egmaakt dat de tweede Chinese atoombom op 14 mei „bo vengronds" is ontploft, maar dat het niet aan te nemen is dat de bom „met behulp van een raket om hoog gebracht is". Het was een normale splijtings- bom, waarbij dus geen gebruik van fusie gemaakt werd, vervaardigd van uranium 235, evenals de Chinese bom van 16 oktober vorig jaar. De kracht van de tweede was iets gro ter, 20 kiloton, zoals de bom waar mee Hirosjima werd verwoest. Onlangs verwekte de mededeling dat China beschikt over verrijkt ura nium enige opschudding. Men maak te hieruit de gevolgtrekking dat. Chi- LUCHTBASIS CLARK (Philippine»), 22-5. De 63-jarige voorma lige Amerikaanse „stuntman" Frank Cushing lag elf april j.l„ te za- men met zyn 20-jarige zoon, rustig op een vlot te slapen, dat was gemeerd by de landpunt van Apoeto, van het in de Grote Oceaan gelegen eiland Goeam. Plotseling stak er een storm op, die het vlot les sloeg. Toen vader en zoon Cushing wakker werden, bevonden ze zich in de Grote Oceaan en was het eiland Goeam reeds lang uit het zicht verdwenen. Zevenendertig dagen dobberden beiden in de Stille Oceaan rond. Zy hielden zich in het leven door dolfijnen te vangen en regenwater te drinken. Cushing sr. vervaardigde van een speer, die voor de vis vangst werd gebruikt, een sextant en hy bepaalde de koers van het vlot door zich op de zon en de sterren te richten. Tenslotte werden de twee onvrijwillige vlotvaarders ter hoogte van het Noord-Phiiippynse eiland Calayan door een Philippynse politiepatroulle opgepikt, die hen naar de luchtbasis Clark over bracht. In een gesprek met verslaggevers, die hy het een en ander over dc ervaringen van hem en zyn zoon vertelde, verklaarde Frank Cushing nog: „Hard werken en de krachtige wil om in leven te bly- ven, hebben er toe bijgedragen dat myn zoon en ik dit oordeel heb ben kunnen overleven". WASHINGTON, 22-5. Volgens ge zaghebbende kringen in Washington zyn de Verenigde Staten voornemens hun troepensterkte in Zuid-Vietnam Nachtelijke steekpartij iii Rotterdam ROTTERDAM, 23-5. In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich in Rotterdam een vrij ernstige steekpartij voorgedaan. De 26-jarige havenarbeider G. J. Ponsen, was met zijn vrouw in een cafetaria. De drie gebroeders V. d. L. en een stratema- ker P., die zich daar ook bevonden, maakten schampere opmerkingen over de vrouw. Hierdoor ontstond enige ruzie. Later toen het echtpaar uit de cafetaria was gegaan ontmoet ten zij het viertal opnieuw op straat. De ruzie werd daar voortgezet en een van de vier, de 31-jarige H. v. d. L., heeft daarbij een mes gehanteerd en Ponsen ernstig aan de buik ver wond. nog verder uit te breiden en moge lijk zelfs tot 75.000 man. Op het ogenblik bevinden zich on geveer 50.000 Amerikaanse militairen in Vietnam en volgens bedoelde krin gen zou de beoogde uitbreiding, in clusief gevechts troepen, omstreeks 50 procent bedragen. Men wees er op, dal, als de Ver enigde Staten mochten besluiten dat de Amerikanen een actievere rol in de strijd zelf moeten gaan spelen, de daarvoor vereiste mankracht in staat zal zijn de orders daartoe te ver vullen. Zwitserland zal een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden schenken voor een onderwijs-instel- ling van de Verenigde Naties ten be hoeve van Palestijnse vluchtelingen. Volgens officiële kringen in Was hington zuilen de V.S. 1.750 mili tairen uit de Dominicaanse republiek terugtrekken, zodra het Braziliaan se contingent van 1250 man zal zijn gearriveerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gevormd is hij die weet v toaar hij vinden kan wat hij •J* niet weet. De voornaaamste attractie van de dit jaar te houden Kieler Woche (20-27 juni) belooft weer, naast de tijdens dit sportevenement te houden talrijke zeilwedstrijdende internationale parade van de laatste oude zeilschepen, in Duitsland spottend Windjammergenoemd, te worden. Het grootste schip is de Spaanse viermastschoener „Juan Sebastian de Elcano" (3967 ton), en maar iets kleiner is de viermastschoener „Esmeralda" (3763 ton) uit Chili. Zweden zendt twee tweemast—gaffelschoeners: „Gladan" en Falkenen Frankrijk eveneens de beide gaffelschoeners „La belle Poule" en „L' Etoïle". De Westduitse marine completeert deze Armada met haar zeilopleidingsschip „Gorch Fock" (zie foto). In totaal hebben zich naast honderden zeilboten 25 buitenlandse schepen als officiële bezoekers uit negen landen aangemeld. Van het kleine Belgische zeiljacht „Zenobe Gramme" (149 tontot de Britse 11.000 tons kruiser „Lion". De V.S. dragen bij met een bijzondere attractie, de torpedobootjager „Claude V. Ricketts", dat als eerste proefschip voor de multilaterale atoomstrijdmacht (MLF) geprojecteerd was. Uit België komen behalve het kleine jacht nog het fregat „Georges Lecointe" alsmede de mijnenveger „Bevesse", uit Noorwegen de in Duitsland gebouwde U-boot Kobbenen de mijnenveger „Ogna". Denemarken levert het omvangrijkste kontingent voor de Westduitse Oostzeehaven Kiel: het fregat „.Willemoes", de tender „Hjelperen" en zeven motor-torpedoboten. na over de omvangrijke fabrieken voor scheiding van gasvormige iso topen beschikt, wat duidt op grotere technische vooruitgang dan men meende. Omdat de bom met urani um 235 als „slaghoedje" voor de wa terstofbom dienst doet, meent men dat de H-bom binnen het bereik van de Chinese mogelijkheden is geko men Kon. familie op zilveren huwelijksfeest van mr. Linthorst Hotnan LEEUWARDEN, 23-5. De commis- sar is der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en zijn echt genote hebben zaterdag hun 25-jarig huwelijksfeest gevierd. Tot de ruim honderd gasten, die zaterdagavond in de ambtswoning van de familie Linthorst Homan bet zilveren huwe lijksfeest meevierden, behoorden ook koningin Juliana, prins Bernbard en prinses Margriet. De koningin en haar dochter arriveerden omstreeks adht uur per auto bij de woning van de familie Linthorst Homan. Prins Bernbard was omstreeks 'half zeven per vliegtuig op de vliegbasis Leeu warden gearriveerd. De koninklijke gasten vertrokken omstreeks één uur 's nachts por vliegtuig weer uil Leeuwarden naar Soesterberg. Wisselend Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele lo kale buien; overwegend matige zuid westelijke wind; dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 25 mei. Zon op 4.33, onder 20.42. Maan op 2.49, onder 13.49. Nieuwe maan: 30 mei te 22.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 mei 10.42 v.m. 23.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 mei 10.26 v.m. 23.00 n.m. Doodtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het week einde heeft een oceaandepressie zich verplaatst naar Ierland. Het kou front van deze depressie drong zon dagmiddag het zuidwgsten van ons land binnen en trok daarna in de nacht van zondag op maandag in een langzaam tempo over ons land. Het front veroorzaakte plaatselijk enkele mm regen en verspreid on weer. Maandagochtend had het front het noordoosten van het land nog niet verlaten, achter het front stroomde koelere oceaanlucht binnen met flinke opklaringen. De komende 30 uur blijft ons land in de stroming van maritieme lucht, die in het de pressiecentrum bij Ierland naar ons land wordt gevoerd. In deze lucht komen stapelwolken tot ontwikke ling, waarvan sommige het buiensta dium kunnen bereiken. De tempera turen, die gisteren tot een maximum van ongeveer 23 graden opliepen be reiken nu waarden, die in het alge meen onder de grens van 20 graden blijven. In Scandinavië bevindt zich een krachtig hogedrukgebied waar omheen droge continentale lucht over Zuid-Scandinavië naar de Noordzee stroomt. Kind overleden aan brandwonden ROTTERDAM, 23-5. De ongeveer twee jaar oude Anna Roos, die don derdag jongstleden bij bet spelen in de keuken in brand is geraakt, is in het Sofiaziekenbuis in Rotterdam overleden. Het meisjes was met haar ongeveer anderhalf jaar oudere zus je in de keuken en heeft vermoede lijk een ketel met water, die op een brandend gascomfoor stond opzij ge- trókken. Bij deze manoeuvre heeft haar jurkje de «gasvlam geraakt en is in brand gevlogen. Gestolen Goya is terecht „Dé" Goya is na bijna vier jaar te- redht. Dé Goya is «het door Goya ge schilderde portret van 'de Hertog van Wellington, dat op 21 augustus 1961 onder nooit opgehelderde omstandig heden uit de National Galery in Lon den werd gestolen, slechts twee maanden nadat een Amerikaan het voor 11.4 miljoen gulden bad ge kocht. De schatkist en de Wolfson- stichting kochten bet portret terug om het voor «het land te behouden. In werkelijkheid kwam het in par ticuliere handen terecht. Wetsontwerp arbeidsongeschiktheidsverzekering AMSTERDAM, 22-5. Een moderne wet, die een radicale hervorming zal brengen in ons Nederlands historisch gegroeid stelsel van de sociale ver zekeringswetgeving. Dit is de mening van de heer H. J. Kuiper, adviseur van de Neder landse Centrale Vereniging ter Be vordering van de Revalidatie, over het bij de Tweede Kamer ingediende en in behandeling zijnde ontwerp van de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering. De heer Kuiper zei dit tijdens een jaarvergadering van deze vereniging te Amsterdam. De indiening van dit ontwerp en het eveneens in behan deling zijnde ontwerp wijziging van de Organisatiewet Sociale Verzeke ring moei volgens hem worden ge zien als een soort eindresultaat van een sind de tweede wereldoorlog in ons land gepleegde studie en ge voerde discussie over vereenvoudi ging van de rijk gevarieerde wette lijk geregelde sociale verzekering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1