Week vol verrassingen automonteurs, bollenkwekers, winkeliers... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 mei 1905 Nr. 19788 Ingezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4j miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice BI.IK DOOR HET WERELD SPORT De jaarlij] ise premie-rundveekeuring DUIVENSPORT De Noorda.merikaa.nse inmenging op Santo Domingo is snel van karak ter veranderd. Was het eerst een re gelrecht machtsgebruik door een on gevraagde invasie op het grondge bied van een andere staat (een soort machtspolitiek die weinig waarde ring ondervindt), nadat de Organi satie van Amerikaanse Staten mee werkte om een oplossing te vinden, kregen de mariniers een scheidsrech tersol, waar minder op aan te mer ken viel. De bemiddeling van de O.A.S. bleek echter ook niet al te succesvol. De junta werd wat bijgeschaafd, eni ge officieren met al te veel oude Trujillosmetten zijn aan de kant ge zet, maar de opstandelingen vai\ ko lonel Caamano vo-nden dit kennelijk nog allemaal niet genoeg. Zij eisten dat ook generaal Wessin moest ver dwijnen voor er zelfs maar gepraat kon worden. Deze generaal, een man van Liba nese afkomst van wie als eervolle bijzonderheid vermeld wordt dat hij geen miljonair is, wordt aansprake lijk gesteld voor het meeste bloed vergieten van de afgelopen week. Een andere zaak is hoe effectief het verwijderen van hoge militairen is. De ervaring leert, dat ze toch steeds maar een klem eindje van de macht verwijderd blijven. En een andere ervaring is, dat de met gulle hand onder de bevolking verdeelde wapens zelden weer even vlot terug keren in de arsenalen. Al te veel optimisme dat de rust in Santo Domingo snel weerkeert heerst er ook niet bij de Ver. Naties, die secretaris-generaal Oe Thant be lastten als bemiddelaar te gaan fun geren. Mogelijk moeten er blauw helmen naar toe als beide partijen niet van toegeven weten en zij het bestand blijven schenden, maar dan kunnen de Amerikaanse mariniers terugtrekken zonder dat Johnson zijn blunder behoeft te erkennen. Ommekeer. In Engeland zijn plotseling onder de uiterst kleine meerderheid van drie (tijdelijk vier) zetels van Labour in het Lagerhuis de poten weggesla gen, nu deze partij flinke verliezen leed bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Dat maakt het extra dubieus of de hernationalisatie van de staakn- dustrie zo'n verstandige politiek s van premier Wilson. Natuurlijk had den de kiezers niet direct over der gelijke zaken van landelijke allure te oordelen, maar de uitslag mag men wel opvatten als een algemene afkeuring van het beleid der socia listen. De Britten gaan al overwegen of het wel „fair" is om onder zulke omstandigheden zo ingrijpend te na tionaliseren als in het witboek is aangekondigd. De N.A.V.O. Tijdens de gehouden conferentie van de N.A.V.O. te Londen heeft de Britse premier Wilson, die er voor het eerst mocht meespreken, onver bloemd te kennen gegeven dat er geen sprake van is dat iemand een kernmacht op de been kan brengen die opweegt legen die van de Sow- jet-unie en van de V.S. Dat is een erkenning dat de Britse pogingen daartoe zinloos waren geweest en bovendien een mededeling die Frankrijk (altijd nog mimlcr draag krachtig dan de Britten) in zijn zak kon steken. Wilsons conclusie hield in dat er maar één structuur mogelijk was voor de N.A.V.O.: de V.S. als rugge- yraat en (als dat kan) met een ge meenschappelijke kernmacht als machtige arm. Een nuchter betoog zonder veel illusies, waarin vooral werd gewaaschuwd voor allerlei na- tionalismen - gericht zowel tegen Parijs als Bonn - en een beroep werd gedaan op wat meer eenheid. Waarbij de Engelsman even rustig opmerkte dat de verdeling der lasten hem wat te zwaar naar zijn kant voorkwam en of men daarmee maar rekening wilde houden. VENSTER Alles wel niet nieuw, maar het waren dingen die zo af en toe wel eens duidelijk gezegd mogen worden om de herinnering levend te houden dat de N.A.V.O. nu juist is opgericht omdat de geschiedenis had geleerd dat als ieder (nationalistisch) alleen voor zijn eigen standje opkwam, hij daarbij gemakkelijk het loodje kan leggen. Dit soort inkeer onder de N.A.V.O. bestuurders kan altijd wel nuttig zijn. En dit keer komt daar dan bij dat de Turk Isik en de Griek Kosto- poulos wat nader tot elkaar gekomen schijnen te zijn inzake Cyprus. Als dat vruchten draagt, is dat alleen al een conferentie waard. Wègr rust De klap van de tweede Chinese kernbom is heviger aangekomen, dan menigeen vermoedde. We zullen ernstig rekening moeten gaan hou den met een nieuwe bedreiging van de wereldvrede uit die hoek en een aantal politieke zetten op het Azia tische schaakbord. Deze nieuwe Chinese kernbom is een doorslaggevend bewijs dat de volksrepubliek van Mao Tse-toeng zich snel ontwikkelt tot een steeds forsere militaire macht. Dat is niet prettig voor ons, niet voor de Ame rikanen, niet voor India, maar even min voor Rusland, de naaste buur van een miljard Chinezen. Temeer niet omdat Moskou nog steeds uit zijn tsaristische-koloniale verleden een erfenis heeft bewaard van enige gebieden waarop die Chinezen aan spraak maken. Het zal weldra ge daan zijn met de betrekkelijke rust in de koude oorlog. De mogelijkheid is er, dat Moskou gedwongen kan zijn nadere aanslui ting by het westen te zoeken om sterker te staan, maar de mogelijk heid is er ook dal de Russen ge dwongen zullen zijn zich meer aan te passen bij de Chinezen. Ingezonden mededeling UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. Zierikzee - Tel. 2673 Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., heeft een dringend be roep op alie bij het conflict in de Dominicaanse republiek betrokken partijen gedaan de vijandelijkheden onmiddellijk te staken. De eerste vroege aardappelen geveild BROEK OP LANGEDIJK, 19-5. Aan de veiling van de Langedij'ker Groentecentrale te Broek op Lange- dijk zijn de eerste vroege aardappe len van de koude grond aangevoerd. Dit is vier dagen eerder dan vorig jaar. Een kwantum van twintig kilo gram werd geveild door de tuinder J. de Jong uit Broek op Langedijk. De aardappelen werden verkocht voor f 1,71 per kg. P.V. „De Reisduif", Sint Philipsland Uitslag van de wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Noyon. In concours waren 209 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1170,27 m/m. Aankomst 9.47.35. De snelheid van de laatste duif was 942.94 m/m. Aankomst 10.36.03. H. Kaashoek 1, 7, 11, 28, 31, 44, 47 en 52. M. Geuze 2, 3, 4, 23 en 54. L. Vermeij 5, 13, 15, 24, 25, 61 en 62. Abr. Verwijs 6, 22 en 51. A. Fonteij- ne 8, 41 en 48. C. Verwijs 9, 10, 12, 14 en 19. A. Faasse 16, 26, 29, 34, 40, 42, 45, 53, 56, 67 en 69. J. Zuidweg 17, 20, 38, 43, 50 en 60. Jac. Geense 18, 39, 57 en 59. W. v. Dommelen 21 en 64. J. Reijng Zn. 27 en 55. A. Kot 30. J. Bakker 32, 46, 65 en 66. P. Wagemaker 33, 63 en 68. J. C. Verwijs 35 en 70. K. Reijngoudt 36. J. Fonteijne 37 en 58. M. v. d. Est 49. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Woudenberg (2e pred. pl.) (toez.) W. Chr. Hovius te Nieuw- Lekkerland. Bedankt voor Windesheim J. G. Eelderink te Surhuisterveen. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-IJsselmon- de (3e pred.pl.) W. Kats te Goes; te Treebeek (vak. J. v. Wijngaarden) Tj. Doesburg te Tienhoven; te Ach- lum Joh. Karsten te Garrelsweer; te Alblasserdam (2e pred. pl.) G. J. v. d. Burgh te Lexmond-Ameide; te Werkendam (vak. H. Moll) C. v. Om men, laatstelijk vrijgem. pred. te Hattem. Benoemd tot geestelijk verzorger Stichting Zonnehuis te Zuidhorn A. Mollema te Thesinge. Bedankt voor Ruinerwold-Koe- kange (vak. J. A. Kwast) G. Gom- mer te Oostkapelle. Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen te Nijver dal H. de Vries te Veendam. Chr. Geref. Kerken. - Tweetal te Maarssen H. W. Eer- land te Amersfoort en P. op den Velde te Mijdrecht; te 's-Gravenha- ge-W. C. Langbroek te Veenendaal en P. op den Velde te Mijdrecht. Beroepen te Elburg P. Sneep, icand. te Vlaardingen; te Drachten M. Vlietstra te IJmud'den, die be dankte voor Opperdoes; te Zaamslag" P. Sneep, kand. te Vlaardingen. Zierikzee, 17-5. Ook te Zierikzee >werd de jaarlijkse premie rundvee- I keuring gehouden. Aangeveerd wcr- Iden 15 dieren. Als keurmeesters tra den op de heren Den Engelsen. De IRijke en Poppe. Aanwezig was ver- Jder de inspecteur van het N.B.S.- Istamboek. Een 2-tal koeien werd in het stamboek opgenomen. Prijzen werden beschikbaar ge steld door de Landbouworganisatie, de C.M.M.C. „Boerenleenbank". Co- operatieve aankoopv. en door Vee- voederhandel Verhage, Moriaans- hoofd. De uitslag was als volgt: lste kalfkoeien: 1 Henny 5, cig. L. C. Bolijn, la; 2. Gerdientjes Do- ra, eig. M. J. Schoult, 3a; 3. Kigje, eig. M. L. Uil, 3b. 2de kalfkoeien: -4. Hinke, eig. M. J. Schouls, la; 5. Bea 4, eig. M. L. Uil, lb; 6. Treet, eig. M. L. Uil, 1c; 7. Tiny, eig. L. C. Bolijii, 2a. 3de kalfkoeien: 8. Janna, eig. L. C. Bolijn, la; 9. Teenny.3, eig. L. C. Bolijn, lb; 1*0." WTlly, eig. M. L. Uil, 2a. 4de kalfkoeien: 11 Maartje. eig. L. C. Bolijn, la; 12. Bea 2, eig. M. L. Uil, 2a. 5de kalfkoeien; 13. Marijke, eig. M. J. Schouls. la; 14. Keaska, eig. M. J. Schouls, lb. Rembrandt's Titus in de Ver. Staten WASHINGTON. 19-5. Rem- brandls schilderij van zijn zoon Ti- lus, dat door Norton Simon uit Ca- lifcrnië voor 7.890.000 gulden op een verkoop van schilderijen in Londen werd aangekocht, is in Washington aangekomen. Het werd in een dcor motorpolitie begeleide gepantserde auto naai het „National Gallery of Art"-museum in Washington overge bracht, waar het verscheidene we ken ten toon zal werden gesteld, voordat het wordt doorgezonden naar Californie, waar het een plaats zal krijgen in het museum van San Francisco. Tegen de zes miljoen Belgen gaan'zendag naar de stembus voor de verkiezing van een nieuw parle ment eii'de vervanging van een'deel van de Provinciale Raden. Pleidooi voor kortere gevangenisstraf UTRECHT. 19-5. „Ik meen dat een zinnige vulling van een delentieps- lode niet mogelijk is als die langer is dan ongeveer vijf jaar. Ik pleit daarem voor een drastische verla ging van de maximale duur van de gevangenisstraf'. Dit zei prof. Dr R. Rijksen, hoog leraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht in het strafrecht, de straf vordering en de criminele politiek vanavond in Utrecht, waar hij een inleiding hield in de meireeks die voor het criminologisch instituut wordt georganiseerd. Hij zei niet te kunnen inzien dat de samenleving gebaat is bij straffen die te lang zijn om met cle eis van voorbereiding van de terugkeer in de vrije samenle ving ernst te maken. Hij meent dal noch de vergeldingsgedachte, noch de verwachting van generale pre ventie, noch de beveiliging van de samenleving eist dal er zeer lange gevangenisstraffen moeten zijn. KERKNIEUWS Geref. Gèmcehte Oude Tonge.« Vrijdag 21 mei 7 uur: ds. Blok. Ingezonden mededeling DE LEEUW VAN BASHRA 20. Aram liep wat onwennig naast zijn nieuwe dienaar door de zonnige straten van Genua. Hij wist niet goed wat hij aan moest vangen met deze zakkenroller, die hem door de oude Lombardijn zo plotse ling als lijfdienaar was toebedeeld. Het kon zijn dat de mensenkennis van zijn sluwe beschermer zich ook ditmaal niet bedroog en dat de man zich mettertijd tot een ideale knecht zou ontpoppen. Maar op dit ogenblik was hij daar aller minst zeker van. Agua nam zijn rol daar entegen met onverstoorbare kalmte op. De hagedisachtige man schuifelde geluidloos naast zijn heer voort en aan zijn grote donkere ogen ontging weinig. „Zou ik wel licht uw naam mogen weten, heer?" in formeerde hij, nadat ze enige tijd zwijgend naast elkaar voortgegaan waren. „Zoiets kan z*n nut hebben wanneer ik u voortaan ergens moet aandienen". „Aram", zei de avonturier nors. De hage dis knikte en herhaalde de naam een paar keer, alsof hij hem in z'n geheugen wilde prenten. „Weet ge wellicht iets over uw opdracht, heer?' vroeg hij dan onverstoor baar. „Weinig". Aram haalde de schouders op. „Eerlijk gezegd weet ik zelfs de naam van onze opdrachtgever niet eens. Hij vergat mij die te noemen. Hij vertelde mij alleen dat het tegen dc Mamelukkcn gaat". „Hij heet Scorra", mompelde zijn dienaar minzaam. „Hij is een oude Lombardijn, drijft grote zaken met Syrië, bezit onge veer drie miljoen goudstukken, is de sluw ste zakenman van Genua en heeft de naam eerlijk te zijn. Is er nog iets anders wat ge van hem weten wilt. heer?" „Dank je. Ik geef weinig om geruchten!" zei de avonturier kort. „Het is de laak van een goed dienaar z'n meester van alles op de hoogte te houden", mompelde de hagedis onverstoorbaar, een armgebaar makend in de richting van de haven. „Tegen de Mamelukkcn? Juist. Mag ik u voorstellen naar de haven te gaan? Daar kan ik u misschien iets meer ver tellen over de opdracht die u te wachten staat KERKNIEUWS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7