koelkasten (rfimdudtee eq2h3 supralux Boerderij „Hooge Hoeve" (1764) te Dreischor wordt hersteld Feestelijke ouderavond Chr. Nat. school Loonadvies 1965-66 van Landbouwschap Ihmh eST isi 3Ui «B ^B^ showroom-. Grotere rol van huisvrouw in samenleving Hoofdpijn? V.S.-krediet voor Zuid-Korea Hulp voor Pakistan VERF EN LAK STREEKNIEUWS Z1ERIKZF.ESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 20 mei 1903 Nr. 19788 C.P.B.-afdeling Zierikzee inaa C klc reis naar Brussel DREISCHOR, 19-5. Sinds enkele jaren verkeert de niet meer bewoon de „liooge Hoeve" cp het einde van de Zuidstraat in een desolate toe stand Uit de gevel zijn allerlei stuk ken steen gevallen, sommige ruiten zijn kapot en mede door het feit dat deze oude boerderij uit het jaar 1764 al lang geleden door de bewoners verlaten is, keek eigenlijk niemand er meer naar om. Er staan echter grote plannen op stapel, die - wanneer ze eenmaal ten uitvoer zijn gebracht - Dreischor weer een fraai monument rijker zul len maken. Kort geleden heeft een Middel burgse bankier, de heer P. v. d. Veen deze ruim twee eeuwen oude boerderij aangekocht. Met me dewerking van de Rijksdienst voor Monumentenzorg te Den Haag heeft de bekende architect L. Beije een keurig restauratieplan opgesteld, dat binnen zeer korte tijd zal worden gerealiseerd door het aannemingsbe drijf L. C. Bom uit Burgh. Een zomerverblijf. Naar wij uit welingelichte bron vernemen is het niet de bedoeling van de nieuwe eigenaar om het pand straks na het voltooien van de restauratie zelf te gaan bewonen. Er zal meer de bestemming van een zo mer- of buitenverblijf aan worden gegeven. De voorgevel - welke mo menteel nog van een storende plei sterlaag is voorzien - zal worden opgeknapt, zodat de stenen weer in ere worden hersteld. Hoewel één zijwand (aan de dorpszijde) nog in vrij behoorlijke staat verkeert, zal de andere zijwand helemaal opnieuw worden opgetrokken. Verder zal de boerderij worden uitgerust met een uit vroeger tijd zo bekende onder en bovendeur hetgeen het exterieur Leerlingen deden het zelf.... ZIERIKZEE, 19-5. Het besluit cm „nu eens iets anders te doen dan de laatste jaren op de ouderavon den van de Christelijke Nationale school te Zitrikzee, bleek een goed besluit te zijn geweest, want de ve len, die dinsdag deze ouderavond in het nedertands hervormd vereni- ginsgebouw bijwoonden hebben vol op genoten van een afwisselend pro gramma dat geheel verzorgd werd door de (72) leerlingen van de bei de vijfde klassen, waaraan, vanzelf sprekend ook de leden van het per soneel (en ook enkele anderen) heb ben medegewerkt. De leiding berustte bij het hoofd der school, de heer C. J. Verheule, die de bijeenkomst opende met een hartelijk welkomstwoord tot de ou ders, de aanwezige bestuursleden en andere genodigden, waarna gezongen werd Ps. 25 6. De heer Verheule las vervolgens Marcus 10 13-16 en gaf een korte uiteenzetting over het karakter van deze ouderavond, die naar hij hoopte, de band tussen school en ouders weer zou verstevi gen. Hierna was „het woord en de daad" aan de leerlingen, die in een vlot tempo het negen nummers tel lende programma afwerkten. Goede stemmen. Met drie zangnummers met blok fluitbegeleiding werd begonnen en hoewel het eerste lied niet altijd even zuiver klonk, bleken de jeug dige executantjes over goede stem men te beschikken en serieus geoe fend te hebben, wat ook bij de vol gende door hen gezongen liedjes duidelijk uitkwam. In de gymnastieknummers toon den de meisjes aan de brug en de jongens (in hun via de oud-papier actie zelfverdiende shirts en broek jes) bij het kast-springen hun lenig heid en behendigheid. Bijzonder leuk waren de nummers „Notenbalk", waarin de verschillen de leerkrachten vokaal werden „be keken" en „Als mijn vader en mijn moeder(een spelletje met zang en dans). Het laatste nummer voor de pauze „De bceh-roepers" onderstreepte op sprekende en aanschouwelijke wijze de dringende behoefte aan een nieu we school. Aan de medespelenden zal het heus niet liggen als deze er niet spoedig komt! Na de pauze volgde opvoering van het sprookjesspel „De heks in de fles", waarbij vooral het mooie, sfeervolle décor en de kleding van de elfen en kabouters opvielen. De uitvoering ervan was echter ook su bliem. Zonder de anderen tekort te willen doen willen we speciaal de koningin en de heks noemen. Passend besluit Een passend besluit van het ge heel, dat afgewisseld werd met ge zamenlijk zingen, vormde de taptoe, die keurig in stijl werd uitgevoerd. De heer Verheule sprak hierna een dankwoord tot allen, die aan het welslagen van de avond hadden me degewerkt, in het bijzonder mevrouw Rcnshof voor haar hulp bij de aan kleding, de heer S. de Vlieger voor de orgelbegeleiding en het echtpaar Krijger-Botvliet voor zijn medewer king en hulp. Het slotwoord werd gesproken door de vice-voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Jonker, die er op wees dat deze avond niet alleen een ouderavond, maar ook een feest avond was geweest, Hij bracht leer lingen en personeel hartelijk dank voor hetgeen zij hadden geboden. Met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 281 en dankzegging dooi de heer Jonker werd de avond ge sloten. zeker ten goede zal komen. Hoewel het zich in de onmiddellijke nabij heid bevindende varkenshuis - dat men in Dreischor ook wel „vettestaJ" pleegt te noemen - geheel zal ver dwijnen staat daar tegenover dut de bakkeet geheel in de oude toe stand terugkeert. Als bijzonderheid mag nog genoemd worden, dat ook de grote aangebouwde landbouw- schuur geheel zal worden hersteld. Wanneer de „Hooge Hoeve" straks in ere hersteld zal zijn, vormt deze twee eeuwen oude boerderij een sie raad voor het dorp en voor geheel Schouwen-Duiveland. OUWERKERK De provinciale premiekeuring OUWERKERK, 19-5. Ook hier werd de premiekeuring voor stam- bcekvet gehouden. Aangevoerd wer den 20 stuks koeien. De uitslag van de keuring is als volgt: le kalfskoeien: la Jantje 3 A. J. A. Bolijn; lb Jelsemer Wimpie 185 A. J. Dalebout; lc Leeuwarder 34 A. J. Dalebout. 2e kalfskoeien: la Nettie 66 A. J. Dalebout; lb Sneeker 136 A. J. Da lebout; lc Tijkje 3 A. J. A. Bolijn; ld Geertje 6 S. L. en W. Vijverberg. 3e kalfskoeien: la Leeuwarder 33 A. J. Dalebout; lb Leeuwarder 2 A. J. Dalebout; lc Ella A. J. A. Bolijn; Id Janny P. H. Kuyper; le Tietje P. H. Kuyper. Oudere koeien: la Plonia P. H. Kuy per; lb Mina S. L. en W. Vijverberg; lc Geertje S. L. en W. Vijverberg. Jonge vaarzen: 1. Geertje 8; 2. Geertje 9; 3. Nelly; 4. Geertje 10, allen S. L. en W. Vijverberg. De stier Corrie's Albert van A. J. A. Bolijn behaalde een 2e prijs. De kampioen van deze keuring was Nettie 66 van A. J. Dalebout. Bij de Zugspitze in zuid-Duits- lan'd is woensdag een rouwplechtig- heid 'gehouden voor de negen slacht offers van de lawineramp van vorige week zaterdagmiddag. ZIERIKZEE. 18-5. De leden van de C.P.B. ondernamen weer hun jaarlijks reisje met als hoofddoel de koninklijke tuinen te Brussel. De 58 deelnemers aan deze tocht, maakten de reis met twee bussen van de Fa. Van Oeveren. Via Bergen op Zoom werd er doorgereden tot aan de grens, waar gestopt werd voor het vullen van de nodige formaliteiten. In het gezellige Antwerpen hield men koffiepauze en daarna reed men snel naar de hoofdstad Brussel. Vanwege de grote belangstelling voor de koninklijke tuinen, had men bij de ingang even oponthoud, maar dat werd rijkelijk beloond door de bloemenweelde welke men daar kon bezichtigen. Vele voor ons bekende planten en bloemen zoals geraniums, fuchsia's, hortensia's e.d. waren daar zodanig gerangschikt, dat ze geheel anders en nieuw leken te zijn. Ook tropische planten kon men daar bewonderen, zoals o.a. palmbo men; er groeide zelfs een bananen boom. Na dit bezoek aan de tuinen werd een wandeling gemaakt dooi de stad Brussel, waar verscheidene historische bouwwerken werden be wonderd. en daarna reed men weer naar Antwerpen, waar vele van de dames de bedrijvige Jiaven met de grote zeeschepen bezochten. Op de late namiddag werd de terugtocht aanvaard, die werd onderbroken in Bergen op Zoom, waar men genoeg lijk dineerde. Tijdens deze maaltijd sprak de presidente enige woorden van dank tot de beide chauffeurs, de heren Willemse en Tuinman, die het gezelschap steeds op de hoogte had den gesteld van de voornaamste bij zonderheden welke werden gepas seerd. Het gezelschap arriveerde om half tien weer op Schouwen-Duive land, waar een ieder op zijn plaats- van bestemming werd gebracht. De afdeling kan terugzien op een zeer gezellige en geslaagde reis. DEN IIAAG, 18-5. In het loonad vies van de hoofdafdeling sociale zaken van hel landbouwschap voor het mantelcontract voor de akker bouw akker- en weidebouw en de veehouderij voor het jaar 1965-'66 wordt voorgesteld de tol dusver in deze contracten voorkomende, niet bindende voorziening inzake deelne ming door de landarbeiders in een gepremieerde spaarregeling om te zetten in een cp de werkgever rus tende verplichting om mei zijn vaste arbeiders, die daartoe de wens te kennen geven, een spaarovereen- komst aan te gaan. Dit wordt meegedeeld in de me morie van. antwoord op het eind verslag van een commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over hel ontwerp van wet tol onttrekking van de landarbeiderswet. In deze memorie wordt opgemerkt, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt om te komen met een subsidie regeling om, zij het zonder verplich ting, tien jaren in de landbouw te blijven werken. Er wordt op gewe zen, dat het zeer de vraag is of een dei-gelijke regeling in ons land in staat zou zijn afvloeiing van de landarbeiders naar de industrie ef fectief tegen te gaan. Opgemerkt Ingezonden mededeling ZANUSSI vanaf f 299.- Tropic System kTÉcTRÖVECHNIEK N.V. AMSTERDAM UTRECHT, 19-5. Bü de opening van de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen in Utrecht heeft de presi dente van deze organisatie, mevr. drs .J. Muller-van der Wiele, aan dacht geschonken aan de steeds gro tere rel die de huisvrouw na de oor log in de maatschappelijke samen leving Is gaan spelen. Dat de maatschappij haar een ho gere waardering toekent is volgens haar duidelijk gebleken uit de in de wet vastgelegde vrijwel volledige gelijkstelling van haar rechten aan die van de man, uit de sterke groei van de consumentenbeweging en uit het steeds dwingender beroep dat de laatste jaren op de arbeidskracht van de gehuwde vrouw wordt ge daan. Mevrouw Muller merkte hier bij op, dat ook de waardering voor de functie van de huisvrouw zelf groeiende is: naarmate het moeilij ker wordt, betaalde vervanging voor 'haar werk te winden, wordt duidelij ker, ihoe belangrijk de bijdrage van de 'huisvrouw i'S voor ihet goéd func tioneren van onze samenleving. Ingezonden mededeling „Wenn der weisse Flieder wieder blüht"... drink dan een glas Almdudler en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„im Weissen Rössl" schenktBereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij. Maar ook uitste- kend om te mixen. Voor heerlijke longdrinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Volgens diplomatieke waarnemers staat dé Russische leidér gereser veerd tegenover een bezoek aan Lon den in verband met de volle steun van Groot-Brittaninië voor de Ame rikaanse politiek inzake Vietnam. OIRSCHOT. Bij het oversteken van de weg Tilburg-Eindhoven, ter hoogte van de gemeente Oirschot, is de 22-jarige wegenwachter H. J. P. Evers uit Diessen (N.B.) door een bus aangereden en op slag gedood. Voor 35 jaar.... SIRJANSLAND. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in het tele foonkantoor. Het toestel werd on bruikbaar. ZIERIKZEE. Het muziekgezel schap „Crescendo" gaf een concert in de muziektent in het Havenpark. NIEUWERKERK. Het nieuwe ge bouwencomplex aan de Ring, met. centraal het gemeentehuis, is gereed gekomen. ZIERIKZEE. V.V.V. heeft besloten bij gelegenheid van de ingebruik stelling der waterleiding, een vuur werk af te steken. ELLEMEET. Een kapitale boerde rij van de heer V. d. W. alhier werd door brand geheel verwoest. HAAMSTEDE. De Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwon- derwijs op Schouwen-Duiveland, hield een algemene ledenvergadering NIEUWERKERK. Het nieuwe raadhuis van Nieuwerkerk zal op dinsdag 10 juni a.s. officieel in ge bruik worden gesteld. ZIERIKZEE. De vereniging „Oost- West" houdt hier ter stede een con gres. ZIERIKZEE. Het gemeentemuse- umkreeg als geschenk een hekel, één uil 1746 daterend werktuig voor het bewerken van vlas en wol. ZIERIKZEE. Het s.s. „Stad Zierik zeemaakt een speciale reis naar Antwerpen in verband met de we reldtentoonstelling. ZIERIKZEE. In de Lutherse kerk werd hel 400-jarig beslaan der Augs- burgse Confessie herdacht. Opnieuw Pool uitgeweken naar het Westen BERLIJN, 19-5. Opnieuw heefl een Pool in West-Berlijn de vrijheid van het westen boven zijn eigen communistische heilstaat verkozen. Het betreft in dit geval de negen tienjarige zoon van een zekere Ra ti cmski, die als attaché aan de Pool se ambassade in West-Berlijn is ver benden. Een Amerikaanse woordvoerder heeft in West-Berlijn medegedeeld dat de jeugdige Radomski vijf dezer om politiek asiel heeft verzocht. Amerikaanse gezagsdragers in West- Berlijn hebben zich daarop met de Poolse militaire missie in deze stad in verbinding gesteld en zij hebben een ontmoeting tussen Radomski Jr en Poolse functionarissen georgani seerd. „Dit is gedaan opdat de Pool se autoriteiten zich er zelf van kon den overtuigen dat Marek Radomski geheel zelfstandig het besluit heeft genomen om naar het westen uit te wijken", aldus de woordvoerder. Instituut voor bodemvruchtbaarheid GRONINGEN, 19-5. In de bijeen- komst die in Groningen werd ge houden ter viering van het 75-jarig bestaan van het instituut voor bo demvruchtbaarheid, is een symbo lisch begin gemaakt met de bouw van het nieuwe gebouwencomplex van dit instituut in Haren. De direc teur-generaal van de landbouw ir. J. W. Wellen, deed dit door het de poneren van een oorkonde in een steen, die deel zal gaan uitmaken van het nieuwe complex. De oor konde draagt de handtekening van de heer Wellen, van de voorzitter en de directeur van het instituut, van de architect en van de directeur van de rijksgebouwendienst voor de drie noordelijke provincies. KERKNIEUWS Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Zierikzee: A. Hilbers, Zwolle en W. de Joode, Zwaagwest- ein'de. Gereformeerd f'O rmiugscentru ui UTRECHT, 19-5. De Gerefór- meerde Mannenbond heeft het ini tiatief genomen tot de oprichting van een gereformeerd vormingscen trum onder de naam „Hoogerheide". Doel van het centrum wordt het le veren van een bijdrage aan de vor ming van het gemeentelid tot het christen-zijn in de maatschappij. Voor de komende maanden is al een twintigtal regionale vormings- dagen voorbereid waarop het vraagstuk van de communicatie lus sen leden van de mannenverenigin- gen en de gemeenteleden centraal gesteld zal worden. Ingezonden mededeling I'ttéUrtU* 6fi Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0' blies wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. (/etfooüiS cfi wordt voorts onder meer, dat er geen aanleiding meer is om een speciale regeling met betrekking tot de huisvesting van landarbeiders in het leven te roepen. T KAN ANDERS... ZIERIKZEE, 19-5. Kenne lijk als tegenhanger van een bericht over de Delftse jeugd, die zich op grote schaal ver grijpt aan vogelnesten, bereik te ons de mededeling dat in een aantal op het C.A.V.-ter- rein aanwezige kisten, een achttal merelnesten is te vin den. Voor het werk zijn de kisten hard nodig, maar nie mand zal er aan raken, voor dat de jonge vogels de wijde wereld zijn ingevlogen. Inder daad het kan ook anders. DIEREN. De crematie van brigade generaal W. D. H. Eekhout heeft met militaire eer plaats gehad te Dieren in tegenwoordigheid van zeer vele autoriteiten en belangstellenden. Oppassen met lege flessen UTRECHT, 19-5. In de zuigfles van een Utrechtse baby is onlangs een hoeveelheid celluloselak aan getroffen. Uit een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren in het gebied Utrecht is gebleken, dat de melk in het flesje voor de zuigeling afkomstig was uit een gewone fles gepasteuriseerde melk, waarin een aanzienlijke hoeveelheid cellulose lak aantoonbaar was. De Keurings dienst van Waren, die aan de be treffende melkfabriek de nodige maatregelen heeft opgelegd om her haling te voorkomen, dringt er nu bij het publiek op aan geen lege melk-, limonade- of andere voor drinkwaren bestemde flessen te ge bruiken voor het bewaren van was benzine, petroleum, verf, lak, vernis en dergelijke. In ieder geval is het raadzaam flessen, waarin deze gif tige stoffen werden bewaard, nooit in te leveren. Wentelwiek hielp De Westduitse politie is er in geslaagd, de daders van een overval op een bank te Schar- beutz (Sleeswijk-Holstein) kort na de misdaad aan te houden. Zij achtervolgde de overvallers die in een auto vluchtten, met een hef schroef vliegtuig. De be manning hiervan alarmeerde per radio een patrouille-auto van de politie, die de wagen van de overvallers tot staan wist te brengen. WASHINGTON, 19-5. Na afloop van besprekingen van twee dagen tussen president Johnson van de V. S. en president Tsjoeng Hec Park van Zuid-Korea is een verklaring uitgegeven waarin staat, dat de V.S. Zuid-Korea een krediet op lange termijn van 150 miljoen dollar heb ben verleend voor dc economische en industriële ontwikkeling van het land. De V.S, zullen bereid blijven Zuid- Korea tegen elke gewapende aanval le verdedigen. Hoewel in de verklaring wordt gezegd, dat de V.S. en Zuid-Korea hun samenwerking bij de verdedi ging van Zuid-Vielnam legen com munistische agressie zullen voortzet ten en versterken, wordt niet gerept over een eventuele nieuwe militaire bijdrage van Zuid-Korea, dat enkele weken geleden twee bataljons ge- niettroepen naar Vietnam zond. DEN HAAG, 19-5. Met een lijn- toestel van de K.L.M. is de eerste zending hulpgoederen van bet Ne- derlandsche Roode Kruis, 500 de kens, verzonden naar Pakistan ten behoeve van de slachtoffers van de stormrampen. De zending kinder voeding, 20.000 blikjes, volgt zo spoedig mogelijk. Om meer hulpzendingen te kun nen versturen heel't het Nedcrland- sche Roode Kruis in Den Haag zijn speciale rampengironummer, 777, opengesteld. Ingezonden mededeling AMSTERDAM. Het Concertge bouworkest vertrekt zondag voor een korte concertreis naar West- Duitsland. Het treedt o.l.v. zijn eer ste dirigent Bernard Haitink op in Essen en Bielefeld en in Duisburg en in Kassei dirigeert Eu gen Jo ch um het orkest. ZIERIKZEE Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Per 1 mei zijn de in 'het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis werkzame leerling-verpleegsters K. Bienefelt en C. J. C. Leendertse bevorderd van het 2e naar het 3e leerjaar. DREISCHOR. Nog twee broodbakkerijen Met het vertrek van bakker Joh. P. van der Linde naar Oude Tonge heeft de bekende bakkerszaak aan de Ring nu opgehouden te bestaan. Jarenlang werd deze bakkerij ge dreven door de familie De Koster en later ook door wijlen de heer F. Janse. Door deze opheffing telt Dreischor nu nog twee bakkerijen hetgeen voor een dorp met een in wonertal van nog geen 900 inwo ners wel voldoende zal blijken te zijn. Als aavullend werk op het opruimen van een bunker, is boven aan de trap, die naar het strand van Westenschouwen leidt, een betegeld plateau aangelegd, dat het als handige aanloop naar het strand goed doet. Er zijn intussen al uwer heel wat voeten over heen gegaan. (Foto: Zierikzeescho Nieuwsbodej

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 3