Q A De nieuwe regels beogen een grotere veiligheid op de wegen Plechtigheid op Soesterberg Nederland wil bij het Zuidpoolverdrag BUITEN EN BINNEN BUITENGEWONE VERF Burgemeester van Londen in Amsterdam Rusland en India Vaandel voor de Koninklijke Luchtmacht Vliegongelukken Pakistaans verkeerstoestel verongelukt in Zwitserland RODE KRUIS WIL MILJOEN LEDEN mr DE Twee doden in liet verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlerdug 20 mei 1965 121ste jaargang Nr. 19788 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2555, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. IS mm) t 1,25 per stuk. m dit nummer: Oprichting Hockeyclub Schomven-Duiveland Wijziging verkeersreglement DEN HAAG, 20-5. Bü K.B. van 11 mei heeft het wegenverkeersre glement enige wijzigingen ondergaan De voornaamste van die wijzigingen zijn dat er voortaan een stopverbod zal gelden voor vluchtbermen van autowegen, dat er een liftverbod vcor autowegen komt, dat ziekenwa gens voorrang zdllen krijgen, dat er vóór zebra's een inhaalverbod gaat gelden, dat het gebruik van kruip- auto's beperkt zal worden, dat een nieuw soort lichtsignalering wordt Ingevoerd boven rijbanen, dat er een verruiming komt van de mogelijk heid tot intrekking van kentekenbe wijzen, dat er een beperking gaat gelden voor het deen rijden onder toezicht, dat er een nieuwe definitie van een brcmi'iets gehanteerd zal worden, dat het meevoeren van een aanhangwagen achter motorrijwielen onder bepaalde voorwaarden moge lijk wordt en dat er een andere ken tekenregeling komt. De wijzigingen werden afgekondigd in het staats blad van vandaag. Ze treden over twintig dagen in werking. Tn het gewijzigde wegenverkeers reglement zal, zoals gezegd, het stoppen op vluchtbermen van auto wegen worden verboden. De vlucht bermen worden daarmee volledig ge reserveerd voor noodgevallen. Het verbod zal niet gelden voor met het blauwe bord en witte „P" aangedui de parkeerstroken en parkeerhavens. Ook het liften wordt in het gewij zigde reglement beteugeld en wel door het verbod aan voetgangers om zich zonder noodzaak op een auto weg te bevinden. Ziekenauto's die een blauw zwaai licht voeren en een drietonige hoorn, zullen voortaan na politie en brand weer voorrang genieten boven het overige verkeer. Verder gaat er een beperking gelden voor het- gebruik van gele zwaai- en knipperlichten. Die lifchten- mogen slechts worden ge bruikt in- door de minister aange geven gevallen. Gedacht wordt aan voertuigen die gebruikt worden bij gladheidsbestrijding enz. Om de voetgangers op zebrapaden beier te beschermen zullen bestuur ders van voertuigen en trams voor taan een voetgangersoversteekplaats voorzichtig moeten naderen. Het wordt hun verboden een ander voer tuig op meer dan twee wielen of een tram, die voor een zebra stil staat of die langzaam nadert, voorbij te rtfden. Nieuw in het reglement is ook de mogelijkheid om met lichtsignaie- ringsinstallaties rijbanen te blokke ren. Indien een rijstrook niet mag worden gebruikt wordt dit aange geven met een verlicht diagonaal rood kruis. Een groen verlichte, naar beneden wijzende pijl geeft aan dat Ingezonden mededeling Bij 2 dozen Erdal schoencrème^ GRATIS Jubileumspeldje!' Spaar ook de andere speldjes! het gebruik van een rijstrook is toe gestaan. Met dit systeem wordt al een proef genomen op rijksweg 13 onder Delft. Het gebruik van motorrijtuigen die die niet sneller kunnen rijden dan 20 km per uur wordt beperkt. Uitzon deringen worden gemaakt voor plaatselijk bezorgend verkeer, land- bouwtractoren, stoom- en motorwal sen enz. Ook voertuigjes van invali den zijn uitgezonderd (max. cilinder- Inhoud 250 kubieke centimeter). Uit sociale overwegingen zal een over gangstermijn van anderhalf jaar in acht worden genomen, zodat be stuurders van die straks verboden langzame voertuigen alsnog hun rij bewijs kunnen halen. De kentekenbewijzen. Aan de politie zal ruimere be voegdheid worden gegeven ter in vordering van kentekenbewijzen. De politie zal voorlaan ook een kente kenbewijs kunnen opvorderen indien een voertuig ernstige gebreken ver toont of indien voertuigen bij een ongeval ernstige schade hebben op gelopen. Uit een oogpunt van verkeersvei ligheid wordt het ongewenst geacht dat men onmiddellijk na het halen van het rijbewijs een ander onder zijn toezicht een motorrijtuig laat besturen. Tn de nieuwe redaktie van het reglement wordt het laten be sturen onder toezicht slechts toege staan aan hem die gedurende de drie voorgaande jaren in hel bezit van een geldig rijbewijs geweest is. Bij wijze van overgang wordt er een uitzondering gemaakt voor hen die op het tijdstip waarop de nieuwe be paling in werking treedt, in het bezit zijn van een rijbewijs. DEN HAAG, 19-5. De Nederland se regering heeft onlangs besloten de parlementen van de drie delen van het koninkrijk voor te stellen dat het koninkrijk toetreedt lot het verdrag ever het Zuidpoolgebeid van 1959. Dit deelde de permanente vertegen- wcordger van Nederland bij de Ver enigde Naties, dr. J. G. de Beus, dinsdag mee in de ontwapeningscom missie van de volkerenorganisatie. Met dit verdrag wordt voortzet ting beoogd van de wetenschappe lijke samenwerking in het zuidpool gebied zoals die plaats vond in het internationale geofysische jaar. Het weid op 1 december 1959 gesloten en het trad op 23 juni 1961 in wer king. Het .verdrag behelst tevens een bepaling over^de demilitarisa'tie van het gebied en geeft dè deelnemende landen op dit punt bevoegdheden to-t op de naleving van het verdrag. Volgens dr. De Beus is het ge deeltelijk om de betekenis van het verdrag op het gebied van de toe zicht op ontwapening dat de Neder landse regering toetreding tot het verdrag wil voorstellen. De oorspronkelijke ondertekenaars zijn Argentinië, Australië, België, Chili, Frankrijk, Groot-Brittannië, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, de Sowjetunie, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. Later zijn Polen en Tsjechoslowalcije toegetreden. inaezonden medftdelina AMSTERDAM, 19-5. In een stijl volle bijeenkomst is de Lord Mayor van Londen, sir James Miller, woensdagmiddag door burgemeester en wethouders van Amsterdam op het stadhuis ontvangen. Op een speciaal tableau werden aan de voeten van de lord mayor het zwaard en de „Mace", de teke nen van. zijn waardigheid, neerge legd. Bijna had men het zonder deze kostbaarheden moeten doen want na de aankomst in het Amstel hotel Antilliaanse landdag te Apeldoorn DEN HAAG, 19-5. Op tweede Pinksterdag, 7 juni a.s. zal in Beng en Bos te Apeldoorn een Antilliaan se land'dag worden gehCuden. Het is de 'bedoeling vam de organisatoren van deze 'landdag dat de in Neder land werkende of studerende Antil- lianen tezamen met Nederlanders feest vieren. Er zullen daarom zowel Nederlandse als Antilliaanse attrac ties worden gabradht. Er zullen stands worden 'ingericht waar Ne derlandse gerechten iof Antilliaanse specialiteiten verkocht worden. Op de Bosweide en 'in een tent zal ge danst kunnen worden. Het radio- orkest „Skymasters" zal musiceren en daarnaast zullen twee Antilliaan se bands Zuidamerïkaanse muziek spelen. Met medewerking van de stichting „Sticusa" zal een fototen toonstelling van de rijksdelen in de W'est worden ingericht. bleek de koffer, waarin zij vervoerd waren, zoek tez ijn. Maar op het nippertje werd het valies terugge vonden tot grote geruststelling voor al van brigadier generaal Popham - een typisch Britse militair met een imposante snor -, de verantwoorde lijke man bij deze traditionele han delingen. In toespraken zeiden burgemees ter mr. G. van Hall en sir James over en weer vriendelijkheden, waarbij de Londense burgemeester aan zijn Amsterdamse ambtsgenoot een zilveren beker met het wapen van Londen aanbood. MOSKOU, 19-5. in een communi qué, dat ter gelegenheid van het be zoek van premier Sjastrd van Indda aan de Sow jet-Unie in Moskou en Niieuw Delhi is uitgegeven, wordt gezegd, dat /de 'bombardementen op Noord-Vietnam moeten worden stop gezet en dat een oplossing van het Vietnamese gesdhiil sledhts kan wor den gevonden in 'het kader van de akkoorden vam Genève van 1954. Geen erJkél'e staat, aldus het com muniqué, heeft het recht zich te mengen in de 'binnenlandse aange legenheden van een andere staat. LAATSTE NIEUWS Op de vliegbasis Soesterberg heeft H.M. Koningin Juliana woensdagochtend in aanwezigheid van Z.K.Hde Prins der Nederlanden een vaandel uitge reikt aan de Koninklijke Luchtmacht. - Foto: Terwijl prins Berhhard sa lueert overhandigt de koningin het vaandel aan luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten. SOESTERBERG, 19-5. H.M. de Ko ningin 'heeft op de vliegbasis Soes terberg voor de in carré opgestelde troepen het door haar aan de Ko ninklijke Luchtmacht toegekende vaandel uitgereikt. H.M. de Koningin arriveerde tegen elf uur op de 'basis met Z.K.H. de Prins 'der Nederlanden in zijn func tie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Ludhtmaoht. Nadat H.M. de Koningin, die was gekleed in een 'gebloemd deux-pièce en een bontstola droeg, en de prins met hun gevolg bij wie generaal H. Söhaper, chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, 'bij de ingang van het carré waren aangekomen, werden ze begroet door minister de Jong, de commissaris der koningin en de commandant van 'het comman do luchtverdediging, commodore de Zwaan. De bevelhebber der luchtstrijd krachten, luitenant-generaal A. B. Wolff, begeleidde koningin en prins naar het podium, waar de koningin het eerbewij's in ontvangst nam. Vervolgens inspecteerde de konin gin, begeleid door parade-comman dant commodore J. N. Mulder, ridder M.W.O., de prins en generaal Wolff, d'e opgestelde troepen. Van het podium af hield Hare Ma jesteit een korte toespraak waarin ze onidier andere 'herinnerde aan de meidagen van 1940 aan de macht van het luchtwapen dn de tweede wereld oorlog, aan wapenfeiten van de mili taire luchtvaart in Nederland en van het voormalig Koninklijk Nederlands -Indisch leger. Daarbij zijn grote offers gebracht. De prins tilde vervolgens het vaan del uit d'e standaard, die bij het po dium was opgesteld en overhandig de het aan de koningin, d!ie het uit reikte aan de bevelhebber 'der lucht strijdkrachten. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina nr. 10 DEN HAAG, 18-5. Nederland, relatief reeds met 800.000 leden een der sterkste Rcode Kruis organisaties ter wereld, streeft in 1967 naar een miljoen leden. Dit zou naar mening van de heer A. van Emden, directeur van het Ned. Roode Kruis, een mooie bekroning ztfn van 100 jaar ofwel een eeuw Roode Kruiswerk in Nederland. De „fatale datum" is 19 juli 1967. Op die dag zal in het Amsterdamse rai-con- gresgebouw een herdenkingsbijeenkomst worden belegd. Daar wor den vele buitenlandse delegaties verwacht. Zij zullen kennis maken met de bloedtransfusiedienst, het Roode Kruis-korps en bet Jeugd Roode Kruis etc. Deze laatste organisatie, niet opgenomen in de lc- densterkte, heeft medewerking van 13.000 Nederlandse scholen. Het eeuwfeest zal voorts gemarkeerd worden door attentie-acties voor zieken en gehandicapten.. Het Roode Kruis houdt dit jaar de nationale inzamelingscampagne van 24 mei tot 5 juni. De campagne 1963 bracht bijna 1,5 miljoen op, die van 1964 ruim 2,3 miljoen gulden. De verwachtingen voor dit jaar zijn hoog gespannen. Aantal doden: 121 CAIRO, 20-5. Een verkeersvliegtuig van de Paki staanse luchtvaartmaatschappij: „International Paki stan Airlines" is vandaag (donderdag) in de buurt van Caïro verongelukt. Volgens de directie van het vlieg veld van Caïro zijn bij dit ongeluk 121 mensen om het leven gekomen en zes ernstig gewond. De luchtvaartmaatschappij „Inter national Pakistan Airlines" 'had kort geliéden een ludhtvarbiiridinig niet Oaïro geopend. In 'het toestel - een Booing 72Cb-straalvlliegtuig - zaten o,m. zes-en-twintig journalisten, die ter gelegenheid van de verbinding op weg waren naar Caïro. De ver keerstoren van het vliegveld verloor het radio-contact met de Boeing toen 'het in de 'buurt van Oaïro was. De plek waar 'het vliegtuig veronge lukte ligt negentien km. ten oosten van Caïro, in 'heuvel a Oh tig woestijn gebied. De directie van het vliegveld deelde nog mede, dat d'e piloot moei lijkheden met de remflclappen aan de vleugels 'had gemeld, kort voordat het radio-contact werd verbroken. De „New York Times" meldt dat de Verenigde Staten 9 maart jl. in het geheim adht kunstmanen tege lijkertijd in een baan om de aarde 'hébben 'gebracht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eén drupnel inkt kan mil- •j* joenen aan hei denken Uren- j; oen. WAT bilt ZURICH, 19-5. In het Alpengebied aan de Zwitsers-Italiaanse grens is woensdag het wrak gevonden van een dinsdag verongelukt sportviieg- tuiig met drie inzittenden, die allen om het leven zijn gekomen. Het toe stel was op weg van Aosta in Italië naar Samedan in Zwitserland. Het is het vierde iidhte vliegtuig dat de afgelopen maand in of nabij het Al pengebied is verongelukt. Handel in blanke slavinnen MILAAN, 19-5. De politie van Mi laan is een omvangrijke 'handel in blanke slavinnen op 'het spoor géko- men. De jónge vrouwen werden met dbartervliegtuigen naar Libanon, Li beria of Nigeria overgebracht, waar zij in harems, bordelen en dubieuze verm a aksgelegenheiden te werk 'ge steld werden. Een Italiaanse café eigenaar in de Liberiaanse hoofd1- stad Monrovia is aangehoudenHij zou de leider van de organisatie zijn. Opnieuw nachtvorst Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zonneschijn en nog slechts enkele verspreid voorkomen de buien. Overwegend zwakke wind, op uitgebreide schaal nachtvorst, maar morgenmiddag iets minder koud dan vandaag. 21 mei. Zon op 4.38, onder 20.36. Maan op 1.21, onder 9.07. Laatste kwartier: 23 mei te 15.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 mei 6.56 v.m. 19.12 n.m. BROUWERSHAVEN 21 mei 6.33 v.m. 19.00 n.m. Doodtij: 25 mei. 11ET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-5. Het K.N.M.I. deelt medio: Boven de Britse eilanden is een krachtige rug van hoge lucht druk ontstaan, die zich over Frank rijk en west-Duitslaind voortzet tot aain de Alpen, samenhangend hier- mee was er de afgelopen nacht in ons land weinig bewolking en daalde de temperatuur sterk. Op verschei dene plaatsen in het oosten en zui den van 'het land weiden dicht bij d'e grond minima van 2 cn 3 graden onder nul gemeten, l-angs de oost flank van 'het hogedrukgebied" bleef de koude polaire luoht naar onze omgeving stromen. Deze 'is nog on stabiel, zodat de buidigheiid vandaag nog niet geheel is verdwenen. Ten zuidwesten van IJsland be vindt zich een omvangrijk depres- siogebio'd, het verplaatst zich lang zaam in oostelijke richting, maar zal morgen nog geen invloed op het weer in onze omgeving kunnen uitoefe nen. Eerst zal het boven de Britse eilanden aanwezige hogedrukgebied passeren. Daarom zijn er morgen vrijwel nergens meer buien te ver wachten, en zal in de komende nacht opnieuw op uitgebreide schaal nacht vorst voorkomen. HOOFDDORP. Een wegwerker en een opzichter van rijkswaterstaat hebben in Hoofddorp het leven ver loren doordat 'de bestuurder van een personenauto de macht over het stuur verloor. Het 'gebeurde op rijks weg vier bij de splitsing in Hoofd dorp- De auto van de 26-jarige ca fetariahouder F. J. S. uit Den Haag, die met vrij 'grote snelheid reed, kwam ma een inhaalmanoeuvre op de afrit terecht, waar drie mannen van rijkswaterstaat aan het werk waren. De wagen reed op het groepje in, waarbij de 25-jarige wegwerker M. G. C. Rijgersberg uit A'bbenes en de 39-jarige opzichter A. H. van de Koppel uit Haarlem op slag werden gedood. De derde wegwerker werd lidht gewond en kon, na te zijn ver bonden, op eigen 'gelegenheid naar 'huis gaan. Licht gewond werd voorts de echtgenote vam de 'bestuurder, die naast haar man zat, zij kreeg glas splinters van de verbrijzelde voor ruit in haar gezicht. „Keukenhof" vroeg dicht DEN HAAG. Als gevolg vam de weersomstandigheden 'in de laatste dagen is de kwaliteit der bloemen steik achteruit gegaan. De raad van beheer van de stichting „Keuken hof" acht het daarom niet verant woord d'e tentoonstelling tot en met 23 mei a.s. open te houden. De sluitingsdatum is thans vast gesteld op (heden) donderdag 20 mei, des avonds te 20 urn*. mejuffrouw A. uit Eindhoven is bij een verkeersongeval op de Luiker- weg te Valkenswaard om het leven gekomen. Zij was als duorijdster ge zeten op een scooter bestuurd door de 22-jarige C. eveneens uit Eindho ven, die zwaar gewond in het zie kenhuis te Eindhoven is opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1