President-directeur van de K.L.M. en echtgenote omgekomen Het bezoek van prinses Margaret en echtgenoot aan Nederland Storm in Pakistan: 11.000 doden De luchtaanvallen op Noord-Vietnam Moord op Duitse taxichauffeur De vakcentrales en het loonbeleid Hulp voor Pakistan De lawineramp Zeer kostbare postzegel in nalatenschap Financiële en bestuurlijke noodtoestand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IB mei 1965 121ste jaargang Nr. 19787 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 -T 86 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwerkerk beleefde unieke wandeltocht Vliegramp in Zwitserland Zweedse nazi's hadden contact met het buitenland Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Hoe minder men van iets weel Hoe eerder is kritiek gereed. DEN HAAG. 17-5. De president- directeur van de K.L.M., mr. H. Al barda (61 jaar) en mevrouw J. Ch. Albania-van Poelvoorde (44 jaar) en twee vliegers, die maandagmiddag omstreeks twaalf uur met een Zwit sers particulier tweemotorig vlieg tuig uit Samadan z(jn vertrokken met bestemming Ziirich, zyn veron gelukt. Nadat men tevergeefs op de aan komst te Zürich had gewacht, zijn uitgebreide opsporingsacties onder nomen. Vanuit de lucht ontdekte men de wrakstukken op de Fluela- pas, die het Engadin met het dal van Davos verbindt. De helikoptervlic- ger, die dicht by de wrakstukken ge vlogen heeft, trol' geen overlevenden meer aan. Eén dergenen die hem lang en in de organisatie van de K.L.M. erg goed hebben gekend, is de heer I. A. Aler, oud-president-directeur der K.L.M., die door het bericht van het ongeluk zeer was getroffen. De heer Aler heeft het, naar hij maandagavond desgevraagd mee deelde, ontzettend in de heer Al- barda gewaardeerd dat hij. toen de K.L.M. in de moeilijke periode kwam. niet aan de kant is blijven zitten, zich niet afzijdig heeft gehouden. In tegendeel, de heer Albarda heeft, hoewel hij wist dat aan het presi dent-directeurschap in dergelijke omstandigheden geen eer te behalen was, de functie aanvaard. Hij heeft het. Goddank, beleefd dat hij heeft kunnen zeggen dat hij terug kon treden omdat de zaak weer in het spoor is, aldus de heer Aler. De heer Albarda was een beweeg lijk en zeer geestig man, zo besloot de heer Aler. Het was de bedoeling dat rm\ Al barda zijn functie van president-di recteur der K.L.M. in de loop van dit jaar zou neerleggen en dat dr. G. van der Wal, plaatsvervangend president-directeur, hem dan zou opvolgen. Het Zwitserse persagentschap be richtte dat vandaag (dinsdag) een bergings- en cnderzoekploeg naar de plaats zouden gaan waar het vlieg tuig is neergestort. DACCA, 17-5. Minstens elfduizend mensen zijn alleen al In het district Braisal in Oost-Pa'kistan bij de wer velstorm van vorige week dinsdag omgekomen, volgens de jongste schatting. Men vreest dat het aarltal slachtoffers meer dan twaalfduizend zal blijken te zijn. De wervelstorm heeft acht districten getroffen. Ver scheidene duizenden zijn van alles beroofd. Er heerst schaarste aan drinkwater, levensmiddelen en i kle ding in do getroffen gebieden. WASHINGTON, 17-5. De Ameri kanen hebben in januari, voordat er luchtaanvallen op Noord-Vietnam werden uitgevoerd. 325 luchtaanval len gedaan. In februari waren dit er 1125, in maart 3038 en in april 4700. Dit heeft de Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, op 4 mei meegedeeld aan de commissie voor de kredieten van het Huis van Afgevaardigden. Maandag werd een gecensureerde versie van deze rede gepubliceerd. McNamara steunde de aanvraag voor een aanvullend krediet van 700 mil joen dollar, door president Johnson gedaan, voor de militaire hulp aan Zuid-Vietnam. Hij verklaarde dat van de 25 bruggen tussen de 17e en 20ste breedtegraad er 23 zijn ver nield, 10 a 15 procent van munitie- en olievoorraden van de tegenstan der werden vernietigd. AMSTERDAM, 17-5. Prinses Margaret en Lord Snowdon hebben maandag na de lunch een receptie bezocht, die door de Britse minister van handel werd gegeven voor Brit se zakenlieden die de hoofdstad be zoeken. In de avonduren woonden de vor stelijke personen het toneelstuk „Don Juan in Hell" van G. B. Shaw bij. De Amsterdamse studenten to neelvereniging voerde het stuk op in de Doelenzaal. Daarna bezochten de Britse gasten het maagdenhuis waar de heer Percy Muir een lezing hield over Britse particuliere druk persen. DEN HAAG, 17-5. De ambassa deur van Groot-Britannië in Neder land, sir Peter Garran, en lady Gar- ran hebben maandagavond in hun residentie in Den Haag ter ere van prinses Margaret en Lord Snowdon een diner gegeven, gevolgd door een bal. Onder de aanwezigen waren prinses Margriet en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Prinses Margriet verving prinses Beatrix, die, zoals gemeld, met het oog op een keelontsteking niet in staat was de feestelijkheden bij te wonen. EERSTE KAMER Produktiviteitsstijging in de landbouw neemt af DEN HAAG. 17-5. „Uit onder zoekingen van het landbouw-econo- misch instituut is gebleken, dat, naarmate de mogelijkheden om bin nen de bestaande bedrijfsstructuur de produktiviteit op te voeren be perkter worden, het tempo van de produktiviteitsstijging in de land bouw duidelijk de neiging vertoont af te nemen", aldus de minister van laaidbouw en visserij, mr. B. W. Bies heuvel, in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement. In deze afneming van de produk tiviteitsstijging schuilt naar zijn me ning op langere termijn een groot gevaar voor de landbouw, temeer omdat de produktiviteitsontwikke- ling buiten de landbouw eerder een versnelling dan een afzwakking te zien geeft. De bewindsman heeft niet de indruk dat voor het bereiken van een verdere produktiviteitsstijging in de landbouw in Nederland in het algemeen minder gunstige mogelijk heden zouden bestaan dan in de an dere E.E.G.-landen. Als middelen om de produktiviteit op te voeren noemt hijverbetering van de bedrijfsstruc tuur, bedrijfsvergroting, samenwer king tussen de bedrijven en kwali teitsverbetering. De vraag of de Ne derlandse landbouw in de toekomst de sterk toenemende kosten door middel van produktiviteitsstijging zal kunnen opvangen valt zijns in Glinsterende "roet ziens niet exact te beantwoorden. Op grond,van cijfers kon worden» vastgesteld, dat het inkomen in de' landbouw in Nederland en België hoger ligt dan in de overige E.E.G.-, landen. De ontwikkeling van de pro duktiviteit heeft zich gedurende de afgelopen tien jaren in Nederland, België, "West-Duitsland en Italië in ongeveer gelijk tempo voltrokken. In Frankrijk echter is de produktivi teit relatief zeer sterk toegenomen. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina nr. 10 WAHLSTADT, 17-5. Op de bin nenplaats van >een kolenhandel in Wahlstadt (Sleeswijik-Holstein) is het lij'k gevonden van de 43-jarige taxi chauffeur Willi Broers uit Bad Se- göberg. Hij moet verscheidene malen met een hard voorwerp op het hoofd geslagen zijn. Ook waren hem en kele messteken toegebracht. De taxi werd in een straat op ongeveer 500 meter van de kolenhandel aangetrof fen. In de auto werden geen bloed sporen gevonden. De vermoorde man is iberoofd. Hij zou enkele honderden marken 'bij zich 'hebben gehad. Zaterdagavond tegen elven had de taxidhauffeur zijn vrouw laten we ten, dat hij een rit van tien kilome ter ging maken. Sindsdien had zij niets meer van hem gehoord. Maandagochtend hebben prinsen Margaret van Engeland en lord Snowdon, in Amsterdam in verband met de Britse week, een bezoek gebracht aan de diamantslijperij van de firma Asscher in de hoofdstad - De foto toont de prinses en haar echtgenoot in bewondering voor een glinsterende letter M en een kroon, voor deze gelegenheid gevormd uit vijf miljoen gulden aan diamanten. STOCKHOLM, 17-5. Volgens een beridht van het blad Expressen, dat eerder onthullingen over het be staan van een nazibeweglng in Zwe den heeft gedaan die tot aanhouding van de leider Lundahl hebben ge leid, onderhield deze beweging con necties met een 'dergelijke beweging in Zuid-Afri'ka, die de beschikking zou hebben over twee onderzeeboten, verborgen op een „geheime basis in Aigerië", Dit zou blijken uit docu menten die in het 'kantoor van de Zweedse organisatie waren gevon den en ondertekend waren door „ge neraal" Raymond Kritzinger Rud- man, voormalig Duits officier die in Pieter-Maritzburg een militaire na zi groep zou 'leiden, genaamd „Die Boerenazi". Verder zou Egypte be gin dit jaar de Zweedse organisatie gevraagd hebben een van haar leden als „toerist" naar Israël te laten gaan voor spionage. LUNTEREN, 17-5. De drie vak centrales zijn voornemens bij liet be stuur van de Stichting van de Ar beid een nota in te dienen waarin hun zienswijze op een nieuwe vorm van loonbeleid is vervat Dit is be kend geworden tijdens de jaarver gadering van de Nederlandse Chris telijke Vereniging van Personeel die vrijdag (besloten) en zaterdag in het conferentieoord „De blijde Werelt" te Lunleren is gehouden. Donderdag a.s. des middags is er overleg tussen de Stichting van de Arbeid en de ministers van sociale zaken en volksgezondheid. Dat over leg houdt verband met de laatste vergadering van het bestuur dei- stichting, nu al weer enige weken geleden, waarin partijen niet nader ASSEN, 18-5. „Zender overdrij ving mogen wij constateren, dat niet slechts van een financiële, maar van een bestuurlijke noodtoestand sprake is". Tot deze conclusie kwam mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, burge meester van Den Haag, in z(jn ope ningswoord cp het tweedaags con gres in Assen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „Deze situatie", zo vervolgde bur gemeester Kolfschoten en voorzitter van de vereniging, „baart het be stuur van de vereniging grote zor gen". Hij deelde mee, bij de recente kabinetsformatie aandacht te heb ben gevraagd voor „het uitzonder lijke en onhoudbare" van de huidige noodsituatie, waarin het gemeente lijk bestel verkeert. Burgemeester Kolfschoten, die stelde dat tal van gemeentelijke uit gaven ten nauwste zijn verweven met de stijging maatschappelijke welstand, merkte o.m. op, dat de verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds ten enen male achterblijft bij de toenemende ge meentelijke uitgaven. Sprekende over de aan de gemeenten in het vooruitzicht gestelde additionele middelen tot een bedrag van vijftig miljoen gulden, merkte mr. Kolf- DEN HAAG, 17-5. Ten behoeve van dc stormrampen in Pakistan heeft het Nederlandse Roode Kruis besloten om per eerste gelegenheid 20.000 blikjes kindervoeding en vijf honderd dekens te zenden. Verder heeft het Roode Kruis inlichtingen gevraagd welke medicijnen het Pa kistaanse Roode Kruis nodig heeft. Indien mogelijk, zuilen ook deze zo spoedig mogelijk worden afgezon den. Giften ten bate van de rampslacht offers kunnen werden gestort op het speciale gironummer van het Ncder- landsche Roode Kruis in Den Haag, 777. ,tot ëlMar zijgekomenover het vraagstuk van georgahiseerdèn eh ongeorganiseerden. Een volgende vergadering van het bestuur der stichting zal vermoede lijk eerst begin juni worden gehou den. Vrijdag a.s. komt de sociaal-eco nomische raad in besloten vergade ring bijeen om zijn zesde halfjaar lijkse economische rapport vast te stellen. Het onitwerp-rapport is voor bereid door de commissie ontwikke ling nationale economie van de S.E. R. Mede op grond van dit economi sche rapport zal in het bestuur dei- Stichting van de Arbeid een beraad slaging kunnen worden gehouden - zo de inhoud van het rapport daar toe aanleiding geeft - over een uit kering ineens. schoten op, zich niet te kunnen ont trekken aan de vrees dat dat bedrag niet toereikend zal zijn om de stij ging der uitgaven op te vangen. „De centrale overheid moge bij contitue- ring van dit vastgelopen systeem wel beseffen in welk een onmogelijke si tuatie zij de lagere bestuurders brengt", aldus bui-gemeester Kolf schoten. Frontale aanrijding OSS, 18-5. Maandagavond heeft zich op rijksweg nr. 55 ('s Hertogen bosch - Nijmegen) onder de gemeen te Heesch een frontale aanrijding voorgedaan tussen een personenauto en een bestelauto. De bestuurder van de bestelauto, J. Torians uit. Loon op Zand werd naar het St. Anna zie kenhuis in Oss vervoerd, waar hij korte tijd later overleed. De bestuur der van de personenauto, J. van Du- kel uit Nijmegen, alsmede de mede- inzittende van de bestelauto uit Waalwijk werden in zorgwekkende toestand naar het St. Anna zieken huis te Oss overgebracht. De beide auto's zijn totaal vernield. 19 mei 5.17 v.m. 17.43 n.m. 20 mei 5.53 v.m. 18.20 n.m. Doodtij: 25 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT; 18-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zioh een lagedrukgebied, terwijl de restanten van een oude oceaande pressie langzaam in oostelijke rich ting over Engeland trekken. Op de oceaan bevindt zich 'bij de Azoren een groot ihogedrukgebied dat nog een uitloper vertoont naar IJsland en Groenland. Noordelijke winden voeren aan de westzijden van het depressiegébied zeer koude lucht rechtstreeks uit het poolgebied naar het zuiden. De voorste begrenzing van deze ludht was dinsdagmorgen tot over het noorden van ons land doorgedrongen en verwacht moet worden dat de koude lucht zioh ver gezeld van regen, verder naar het zuiden zal uitbreiden, waardoor vooral in 'het zuidoosten van ons land nog een verdere temperatuur- daling zal optreden. In Schotland ikwamen vannacht op verschillende plaatsen sneeuwbuien voor bij tem peraturen maar juist ever. boven het vriespunt en in Noord-Scandinavië viel plaatselijk sneeuw bij tempera turen onder nul. Nadat het 'koufront ons land is 'gepasseerd zullen in de koude lucht weer opklaringen voor komen, maar deze zul'len afgewisseld worden door enkele buien wel'ke van hagel vergezeld kunnen gaan. De kans op nachtvorst is komende nacht nog klem maar neemt daarna toe. GARMISCH-PARTENKIRCHEN. 18 mei. - Het speurwerk naar de slachtoffers van de lawineramp op de Zugspitze is dinsdagochtend voort gezet. Vermist worden nog vijf men sen. Twee vrouwen en een man, die maandagavond onvindbaar waren, zijn inmiddels van elders terugge keerd. Het ongeluk heeft tot dusver ne gen doden geëist. Achttien personen liggen nog in een ziekenhuis. De Israëlische spion Elie Cohen is vanmorgen in de Syrische hoofd stad door middel van de strop te recht gesteld. t GRONINGEN, 15-5. - In Groningen is een postzegel tevoorschijn f gekomen, die onder dc verzamelaars opzien heeft gebaard, namelijk i een tien cents zegel eerste uitgifte Nederland, met afstempeling 1 i (i januari 1852, de eerste dag van invoering van de postzegel in Neder- i land. De waarde wordt geschat op f 5.000,f 1 De zegel kwam tevoorschijn uit een middelgrote collectie, die een i Groninger ingezetene heeft geërfd van zpn vader. De man wil niet 4 (i dat zijn naam algemeen bekend wordt. Ily liet dc collectie zien aan f i1 bestuursleden van dc filatelistenvcrcniging Groningen, die dc zegel 1 lieten onderzoeken door dc Haagse expert J. L. van Dieten. Deze zegel zal het pronkstuk zijn van de nationale postzegelten- i (i toonstelling „Grunopost '65", van 21 tot en met 23 mei in de „Har- i1 monie" te Groningen, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan f van de filatcllstenvercniging Groningen. Ver. van Ned. Gemeenten Ten gerieve van hen, die de zomervakantie in de Franse hoofdstad gaan doorbrengen, hier alvast een voorplaatje: een clochard op de „Butte" van Montmartre neemt een slok wijn, temidden van de werken van een aantal aanstaande meesters. Het Place de Tetre zal deze zomer voor vele toeristen een van de grootste attracties van Parijs zijn. Later opklaringen Verwachting tot woensdagavond: In de avond en nacht zwaar be wolkt met enige tijd regen, morgen opklaringen maar ook plaatselijk en kele buien waarvan sommige met hagel; matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noord; nog iets kouder, vooral in het zuid oosten van het land. 19 mei. Zon op 4.41, onder 20.33. Maan op onder 7.09. 20 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 0.44, onder 8.04. Laatste kwartier: 23 mei te 15.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE; 19 mei 5.43 v.m. 18.05 n.m. 20 mei 6.19 v.m. 18.37 n.m. BROUWERSHAVEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1