MORGEN RIPOLIN Twee ommezwaaien zterikzeesche nieuwsbode Vrijdag H mei 1.905 Nr. 19785 >V V vif ONZE PUZZEL-RUBRIEK de nieuwe puzzel I II INGEZONDEN STUKKEN Jordanië breekt met Bonn venster ■iMMi SCHILDEREN HHHBH „In Nederland spelen we postkantoortje" blik door het wereld Beeld uit Kongolese wildernis >■- Wellicht als staartje van het re genweer, kregen wij een 'grote stapel inzendingen op de puzzel van vorige week, hetgeen bijzonder prettig was. De puzzel bleek van een normale moeilijkheid, zodat de meeste inzen dersisters) niet voor al te grote pro blemen 'kwamen te staan. De eerste prijs is 'ditmaal bestemd voor: Mevr. M. J. Berrevoets-Boot, C. de Graai'fstraat 85, Goes. De tweede prijs igaat naar: Dpi. soldaat W. K. Schot, 2e peloton A compagnie, 462e pontonniersbataljon, kamer 14 Pontonnierskazerne, Keizersveer. De oplossing van de puzzel is de volgende. Horizontaal: 1. -gas; 4. kapel; 8. oslo; 11. panter; 13. leiden; 15. o.l.; 16, orakel; 18. uit; 20. rail; 22. sx.i.; 23. lengte; 25. dans; 27. neo; 29. eg; 30. une; 32. oef; 34. striem; 36. geert; 38. rept; 40. grof; 42. ajg.; 43. aas; 45. ore; 47. nr; 48. lens; 50. lama; 53. aneta; 55. rottum; 56. aga; 58. ren; 60. oe; 61. i.-p.v.; 63. eton; 65. terras; 68. aa-n; 70. 'daar; 72. eed; 73. manege; 75. zij; 76. eerder; 79. vro lijk; 81. tong; 82. geste; 83. non. Verticaal: 1. -gala; 2. an; 3. stola; 4. krasse; 5. -plein; 6. eel; 7. li; 8. oe; 9. snugger; 10. otter; 11. portugal; 12. er; 14. die; 17. 'tor; 19. it; 21. idee; 23. lotto; 24. neigen; 26. nota; 28. esp 31. neger; 33. fr; 35. monte; 37. raster; 39. eem; 41. frankrijk; 44. sluis; 46. raat; 49. noorden; 51. amp; 52.aa; 54. erna; 57. igeneve; 59. stelt; 62. vaai-s; 64. odeon; 66. ee; 67. aar; 69. an; 71. azijn; 73. mee; 74. gr; 77. eg; 78. d-g; 80. -l.o. Telefoto A.N.P.: De 30-jarige Belgi sche luitenant Fernand Boeve die als verbindingsman deel uitmaakt van de huurlingen van de Engelse majoor Mike Iioare, deelt hier geld uit in een dorpje in de Kongolese wilder nis. Het dorp werd enige dagen ge leden geplunderd door de rebellen. Luitenant Boeve voert nu een een mans-actie om de plaatselijke school, de voedselvoorziening en de vlach-- telingenhulp te reorganiseren. AMSTERDAM. Minister Smal- lenbvoek (binnenlandse zaken) heeft i.v.m. zijn benoeming tot minister zijn functie van algemeen voorzitter van de Stichting 1940-1945 neerge legd. Het hoofdbestuur heeft tot al gemeen voorzitter gekozen de hui dige secretaris van de stichting, mr. A. H. van Namen, rechter in de ar rondissementsrechtbank te Amster dam. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaai: 2. oud letterkundig werk; 5. rivier in Duitsland; 9. op- schik;10. wallekant; 12. vruchtbare plaats; 13. beletsel; 14. oppervlakte- maat; 15. bergplaats; 17. naschrift (afk.); 19. stofmaat; 20. stevige wan deling; 23. unieke; 24. muziekstuk voor koper; 28. vriendschapsverdrag; 32. zoals de akten getuigen (afk. Lat.); 34. meisjesnaam;; 35. pret; 37. oude vreemde munt (afk.); 38. stof maat; 39. godsdienst (afk.); 40. duur. van eb en vloed; 41. onmeetbaar ge tal; 42. heilige (afk.); 43. idem (afk.); 44. zangnoot; 45. grote bijl; 47. voeg woord; 49. eerwaarde heer (Lat. afk.); 51. cijferen; 54. aziaat; 57. jong dier; 58, bergplaats; 61. ambts halve (Lat. afk.); 62. afstandsmaat (afk.); 63. venster; 65. Duits voeg woord; 67. op de wijze van; 68. tel woord; 69. herkauwer; 72. overal; 73. verdedigingswerk; 74. karakter. Verticaal: 1. lekkernij; 2. land in Europa; 3. bedrukking; 4. als eerder (afk.); 5. dubbelklank; 6. treuzelen; 7. eer; 8. zijrivier van de Donau; 11. deel van Amerika (afk.); 15. hef werktuig; 16. Spaanse titel; 18. spoe dig; 19 insecteneter; 21. voorzetsel; 22. paar; 25. wereld; 26. zangnoot; 27. jongensnaam; 29. plaats in Duits land; 30. -titel (afk.); 31. vlekkenwa ter; 36. eveneens; 43. land in Azië; 44. lidwoord; 45. in het jaar; 46.men- selijk geluid; 48. deel van de bijbel (afk.); 50. grote groep mensen; 52. liefkozing; 53. voordien, vroeger; 55. grote vloot; 56. Oosterse titel; 59. meisjesnaam; 60. brandstof; 63. ad vies; 64. godheid; 66. bevestiging; 70. rang in het leger (afk.); 71. voorzet sel. Ingezonden mededeling ZIN 4 HERO Meneer de redakteur. Na 'lezing van uw verslag van de vergadering van „Stad en Lande" d.d. 10 mei (opmerkelijke datum overigens) is ondergetekende er niet -meer zo zeker van 'dat de Zierikzee- se ondernemer zijn éigen plannen ten uitvoer zou 'kunnen brengen. De bewering dat de belastingbetaler vrij is i-n zijn doen en laten, lijkt onder getekende aan tde optimistische kant. Zeker te weten, vrij verlichten blijkt uit den boze, .dat blijkt uit de teken- lijsten (-m.'i. een beter doel waardig) waarmee men heeft getracht de be volking tot andere -gedachten te 'brengen. Het voorbeeld' 'van d'e buurtvereni ging „De Dam" schiep de mogelijk heid tot navolging. Die mogelijkheid bestaat al tien jaar. Nu wordt er iets ondernomen, -er is actie en daar gaat het volgens ondergetekende om. Er wordt naar gestreefd- Zierikzee te versieren d.m.v. moderne verlich ting. Waar hooguit vijftien jaar ge leden nog ikoeien, varkens en kippen -liepen, wordt nu 'getracht attractie- verlichting toe te -passen. Alle schut tingen en 'krotten ten spijt, -de zaak wordt verlicht! Ondergetekende had op idit terrei-n graag samengewerkt met „Stad en Lande", om tot een mogelijk compromis te komen. Ondergetekende -is n'l. 'bang, dat de vooruitgang en de leefbaarheid van Zierikzee worden geremd door de zudht tot 'behoud van monumenten, daar onder .^monumenten" niet al leen worden volstaan 't stadhuis, bruggen, poorten, en andere grote gebouwen (die ondergetekende ten zeerste bewondert), maar tevens krotten en palkhuizen. Hij citeert: „Te Zierikzee staan 570 monumenten en de stad is een unicum in Nederland". Alle andere steden ruimen nl. hun krotten op. Hij citeert: „Het structurele pa troon van de sta'd' correspondeert nog overduidelijk met 'd'e oorspronkelijke middeleeuwse opzet". Hebben wij soms ergens een boot gemist en .moeten wij géén grote adhterstand inhaler.? Zierikzee -gezellig en mooi te hou den (en bewoonbaar), dat is onze taak. H-ierbij moeten we echter -niet terugschrikken voor het gebruik van de moderne middelen, want het komt onze stad1 al-leen maar ten goede, G. J. WILBRINK. Voor 40 jaar.... RENRSSE, Door toedoen van V.V. V. is aan de buitenroe! der duinen een consumptietent geplaatst. BRUINISSE. Alhier vond de be- vestiging plaats van ds. Vreugden- hit als predikant van de Gerefor meerde Gemeente. BROUWERSHAVEN. Eind april was het 25 jaar geleden dat de lijn Steenbergen-Brouwershaven van de R.T.M. feestelijk werd geopend. ZIERIKZEE. In de sociëreit „Con cordia" vond een bespreking plaats om te komen tot oprichting van een afdeling Schouwen-Duiveland van het Nationaal Comit' ter bevorde ring van het Luchtverkeer met lndië RENESSEDe kleermaker, bar bier en haarsnijder de heer Hammer werd gehuldigd door een comité uit de burgerij in verband met zijn 50- jarig jubileum. ELKERZEE. Voor de betrekking van wijkverpleegster voor Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke hebben zich zes sollicitanten aangemeld. BRUIN1SSE. In deze gemeente cir culeert een lijst, waarop kan worden getekend ten behoeve van een op te richten muziektent ZIERIKZEE. In de bossages rond „Schouwenoord" houdt zich een nachtegaal op. HAAMSTEDE. Bij de Plompetoren werden twee kraagstukken gezon ken, ter bescherming van de voor oever. BRUIN1SSE. Alhier verscheen de 1ste aflevering van „Slacht Schaep- kens Christi", geschreven door P. de Zeeuw J.Gzn. BURGH. De werkzaamheden aan de bekoepeling der kerk zijn gegund voor de prijs van f 1590. WAARLAND. In de Woudmeer polder nabij het dorp Waarland is op het kruispunt Woudmeerweg- Speketeiweg, de 74-jarige oud-wa termolenaar van de Slootgaardpol der de heer J. Dekker aangereden door een vrachtauto en zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het zie kenhuis te Alkmaar aan. de gevol gen is overleden. I „Aan tafel DEN HAAG, 13-5. Wanneer i een ober u kwam vertellen dat (i u over 500 jaar „aan tafel" (i kon gaan, zoudt u opstaan en weglopen. Afgezien van het (i feit dat u vooralsnog zolang ,i niet kunt wachten, zou het eten normaal gesproken, op i zijn zachtst uitgedrukt, minder (i smakelijk zijn. Met dit laatste i rij?i geleerden van de Austra- ,l lische commissie voor atoom- ,i energie het niet eens. Zij heb- (i ben onlangs drie maaltijden - begraven onder een groot ge- i bouw in Sydney en volgens i hun berekeningen zijn deze i over 500 jaar nog eetbaar en (i net zo smakelijk als thans. De i maaltijden vormen een typisch alledaags Australisch menu, bestaande uit eieren met spek i e7i toast, gegrild rundvlees met i groenten en geroosterde kip i met groenten, wafels en cara- melsaus. Dit heerlijks is ge- (i plaatst in een tijdcapsule, die i naar men hoopt door de toe- i komstige inwoners van Syd- i 7iey in het jaar 2465 zal wor- (i den geopend. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland, de V.S. èn Frankrijk zijn het eens geworden over een verklaring over het Duitse probleem, waarin wordt gezegd dat de vier overwinnaars van twintig jaar geleden - deze drie plus de Sow- jet-Unie dus - er in de eerste plaats voor verantwoordelijk zijn dat dit probleem wordt opgelost. Dat de buurlanden er bijzondere belangstelling voor hebben, spreekt volgens het communiqué vanzelf en dat zal niemand tegenspreken. Wie wel tegenspreekt, is in dit ge val de heer Couve de Murville, die nu ingaat tegen wat zijn directe chef, president de Gaulle, onlangs staande hield onder meer tegenover de Rus Gromyko. Duitsland was vol gens de generaal een zaak van de Europese landen, en dus uitdrukke- lijk niet van de V.S. Gezwicht? Deze opvatting leidde er toe dat de drie landen zo lang hebben gedaan over de gemeenschappelijke verkla ring waarop Bonn al enig tijd heeft aangedrongen. Vanwaar nu het Franse inbinden? Het lijkt moeilijk er een andere verklaring voor te vinden dan de rede van president Johnson, waarin het dwarsdrijven van „een enkeling" werd gelaakt. De Amerikaan legde daarin duidelijk de verantwoorde lijkheid voor hel uitblijven van de verklaring op de Franse schouders met de mededeling dal hij daar niet in zou berusten. Dat hielp kennelijk. Voor de Europeanen die ook nogal eens te kampen hebben met het feit dat Parijs als enige anders wil dan de anderen, valt er misschien van deze aanpak iets te leren. Santa Domingo Of de Dominicaanse revolte nu in- Danny Kaye komt vrijdag weer bij u binnenstappen, voorafgegaan door The Flintstones en gevolgd door Willem Duys en hel dagverslag van de Ronde van Nederland, op Ned. I. Via Ned. 2 weer zo'n parodistische musical van de Italiaanse t.v. op het meesterwerk DrJekyll en m. Hyde. Duitsl. 1 presenteert in de late avond het boeiende drama „Haben" gebaseerd op het historische verhaal van de Hongaarse vroedvrouw die zo'n 20 jaren lang arme jonge vrou wen tol rijke weduwen maakte. Bel gië Vlaams brengt de opera Le Rod- dignol (de nachtegaalvan Straioins- ky, zij het verkort. Zaterdag ko-mt Swiebertje weer aan de beurt. In hel vooravond (kin- der) programma o.a. Barend de Beer, Ivor 't locomotiefje en Lassie. Later volgt de musical Jij en Ikke „Me and my girl" uit een denkbeeldige buitenplaats in ons land met Magda Janssens, Jenny Arean, Adèle Bloe- mendaal, Piet Römer, Matthieu van Eysden, Jan Lemaire en vele ande ren. De Vlamingen draaien als speel film De bokskampioen. Wie iets goeds wil zien, resp. Ned. 2 kan zien, raden wij aan af ie stemmen op kan. 27. Na Rita Hayworth volgt daar het Engelse toneelstuk „De tweede me vrouw Tanqueray" in de stijl van AMMAN, 13-5. Premier Wasl'i Teil van Jordanië heeft het personeel van d'e ambassade in Bonn opdracht ge geven de 'lopende zaken af te wik kelen en naar Amman terug te ke ren, De Jordaanse regering heeft een nota gereed- over het afbreken vqn d'e 'diplomatieke betrekkingen met de bondsrepubliek. Spanje zal de Jor daanse belangen in west-Duitsland gaan -behartigen. Ódk Irak heeft de betrekkingen met Bonn verbroken. DEN HAAG. Door het koude weer is in vele Westeuropese landen een grote vraag 'ontstaan naar breek- peen uit Nederland. De prijzen van dit produkt zijn hierdoor de laatste tijd sterk aangetrokken. derdaad de communistische kant op ging - zoals Washington beweert - is nog steeds een open vraag. Maar de Amerikaanse inmenging is wel snel van karakter veranderd. Was het eerst een regelrecht machtsmis bruik op het grondgebied van een andere staat (een soort machtspoli tiek die weinig waardering onder vindt), doordat de Organisatie van Amerikaanse Staten thans meewerkt om een oplossing te vinden, vervul len de mariniers nu meer een scheidsrechtersrol, waar minder op aan te merken is. De bemiddeling van de O.A.S. is aan de andere kant ook niet al te succesvol. De junta is wat bijge schaafd, enige officieren met al te veel oude Trujillo-smetten zijn aan de kant gezet, maar de opstandelin gen van kolonel Caamano vinden dit kennelijk nog allemaal niet genoeg. Rem De eis dat ook generaal Wessin y Wessin moet verdwijnen voor ei- zelfs maar gepraat kan worden, remt tot dusver de overgang naar iaat nor malere toestanden. Deze generaal, een man van Libanese afkomst van wie als eervolle bijzonderheid ver meld wordt dat hij geen miljonair is, wordt aansprakelijk gesteld voor het meeste bloedvergieten van de af gelopen dagen. Een andere zaak is hoe effectief het verrvijderen van deze hoge mili tairen is. De ervaring leert, dat ze toch steeds maar een klein eindje van de macht venvijderd blijven. En een andere ervaring is dat de met gulle hand onder-de bevolking ver deelde wapens zelden weer even vlot terugkeren in de arsenalen. Al te veel optimisme dat de rust in Santo Domingo snel weerkeert lijkt daarom voorshands misplaatst. Een van de zuiverste en beste films die ooit is gemaakt, stond onder re gie van de bekende David Lean. Op de foto de scène waarin toevallig de ontmoeting plaats heeft tussen de hoofdpersonen, de arts ((gespeeld door Travor Howard) en de getrouw de vrouw (een rol van Celia John son), Maandagavond Ned. 1. I-Ienrik Ibsen in een prima vertolking van de B.B.C, Voor de zondag staan op het pro gramma van Ned. 1 Andy Williams shozv en Kunstmaandorkest, van Ned. 2 alleen wat korte films. België Vlaams brengt het televisiespel De brug van Estaban (hier al verleden jaar vertoond). Enkele tips voor de werkweek: maandg draait de bijzonder goede hoofdfilm Brief Encounter, dinsdag kunt u o.a. Lia Dor ana en Ton van Duinhoven zien in een eenacter en De Verdedigers in een nieuwe recht spraak. Van dinsdag af wijden de Duitse zenders veel aandacht aan het bezoek van kon. Elisabeth. Woens dag Zo is het toevallig ook nog eens (op Ned. 1) en het buitenlandse to neelstuk op Ned. 2. Ingezonden mededeling DEN HAAG. 700 leden van de Ne derlandse "Vereniging van Huis vrouwen waren donderdag te gast bij de kon. landmacht. 400 van hen gaan naar Apeldoorn naar het de pot van de kon. marechaussee in de Koning Willem III kazerne waar ze een indruk gaan opdoen van de leef- en werkwijze van de marechaussee. AMSTERDAM. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Nassaukade te Amsterdam zijn drie personen ernstig gewond geraakt, de beide bestuurders, de 25-jarige C. O. en de 32-jarige L. A. Siemons en diens vader, allen uit Amsterdam. Gebleken is dat C. O. geen rijbewijs had en onder invloed verkeerde. Ingezonden mededeling i UTRECHT, 12-5. - De heer Jac. Hermans, directeur van vyf J, 4 supermarktondernemingen in Amsterdam, heeft in Utrecht op een f persconferentie ter gelegenheid van de Expositie Zelfbediening die volgende week in de ïrenehal van de Jaarbeurs wordt gehouden, 1 1 fel gereageerd tegen de „bestedingsbeperking" die de fabrikanten de i 4 consumenten opleggen. Zij doen dit volgens hem door voor zo min i' f mogelijk zoveel mogelijk te willen verdienen en door het hoog houden van de prijzen via allerlei bindingen en afspraken. 1 j „In Nederland spelen we postkantoortje", zo zei hjj; „wie een post- (- i zegel onder de wettig gedeponeerde prijs verkoopt, is een onder- i' f kruiper". Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat de gemiddelde J Amerikaan 25 procent van zyn inkomen aan voeding besteedt, ter- 1 i wijl de Nederlander daar 35 procent voor nodig heeft. In de Ver- (i i cnigde Staten kan men voor het loon van écn uur werken tweemaal i f zoveel kopen als hier en - als het om levensmiddelen gaat - zelfs driemaal zoveel. 1 a Verbazingwekkend en veelzeggend noemde de lieer Hermans het 4 ook, dat er sinds de doorbreking van de verticale prijsbinding voor i' i verschillende groepen artikelen, nog geen enkele grote advertentie is 1 verschenen waarin ook maar enige vorm van prijsconcurrentie ten 1 aanzien van deze artikelen tot uitdrukking kwam: „of er staat geen (i prijs bij, of hjj wordt met kleine lettertjes ergens onderaan wegge- moffeld, omdat men ervan uitgaat dat de klant toch alleen maar 4 het beste wil hebben en zich voor de prijs minder interesseert".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5