DUET „De lichtjes" ARABISCHE LANDEN BREKEN MET WEST-DUITSLAND ÜYYLONS Overstromingen in midden- en zuid Slavië De natuur gaat ook kwalitatief achteruit LtC Koningin bij opening 30ste Boekenweek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 mei 1965 121ste jaargang Nr. 10785 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT R6CAKKE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Orgelvrienden naar Schontven-Duiveland Na diplomatieke erkenning van Israël CAIRO, 13-5. Het persbureau 'Tr he' M'dden-Oosten meldt, dat Egypte donderdag zijn diplomatieke betrekkingen met YVest-Duitslaml heett vtrt. roken, als gcvclg van de briefwisseling lussen de bondsrepu bliek en Israël over het totstandko men van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. De YVestduitse zaakgelastigde in Cairo werd donderdagmiddag op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden, waar hem door de chef van het protocol officieel het ver breken der diplomatieke betrekkin gen weid meegedeeld. Kort daarna had de zaakgelastigde nog een on derhoud met de Egyptische onder minister van buitenlandse zaken, die met hem het antwoord van presi dent Nasser op de jongste boodschap van bondskanselier Erhard overhan digde. Over de inhoud daarvan is niets bekend. Ook Sacedie-Arabic en Libanon hebben de diplomatieke betrekkin gen met West-Duitsland verbroken. Reeds eerder hadden Irak, Jordanië en Syrië dit gedaan, terwijl Koeweit een overeenkomst, op grond waarvan het betrekkingen met de Bondsrepu bliek zou aanknopen, heeft ingetrok ken. Ook Algerië en Jemen hebben hun diplomatieke betrekkingen met Bonn verbroken. SOEDAN SOEDAN. Officieel is in Khar toem meegedeeld dat de Soedanese zaakgelastigde in Bonn opdracht ingezonden mededeling spaar plezterlgmet met gratis •waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart heeft gekregen een aanvang te ma ken met de opheffing van zijn post. Een regeringswoordvoerder zei dat Soedan de diplomatieke betrekkin gen met West-Duitsland zal verbre ken op de dag dat een Israëlische ambassadeur in Bonn of een West- Duitser in Israël arriveert. Tunesië is lot dusver het enige land dat gezegd heeft niet tot ver breking van de betrekkingen met West-Duitsland te zullen overgaan. Men verwacht wel een Tunesisch protest in Bonn. De regering in Tunis was de gehele avond in spoed zitting bijeen. Verwacht worden nog uitsluitsels van Libië en Marokko. In Dusseldorp verklaarde donder dag de Westduitse minister voor eco nomische samenwerking, Scheel, dal het afbreken van diplomatieke be trekkingen door verscheidene Ara bische staten voor de bondsrepubliek geen noemenswaardige verliezen meebrengt. BELGRADO, 13-5. In midden- en zuid- Zuid-Slavic hebben buiten hun oevers getreden rivieren steden, dor pen en grote stukken land onder wa ter gezet. Reddingsploegen pogen duizen den mensen, van wie velen hun toe vlucht cp de daken hebben gezocht, Ie evacueren. Op sommige plaatsen staat het water vier meter hoog en bruggen en wegen - waaronder de verkeersweg van Belgrado naar Skopje - zijn deels overstroomd. Veel vee, pluimvee, huisraad en bomen zijn door het water meege sleurd. Legereenheden en politie zijn ingezet om de dijken te repareren. Volgens deskundigen heeft de rivier de Bosna nog niet haar grootste hoogte bereikt. Voor zover tot nog toe bekend zijn twee mensen als gevolg van de over stromingen om het leven gokomen. Vele delen van Doboj. een indus- Tijdens oefening ernstig geYvond geraakt DEN HAAG, 13-5. De 22-jarige vaandrig P. S. R. Wolters, afkomstig uit Utrecht, is donderdagmorgen tij dens een oefening in de omgeving van Roosendaal ernstig gewond ge raakt, toen hij in het ondiepe water van een ven dook. Via het „Elisa beth ziekenhuis" in Tilburg is hij in zeer ernstige toestand vervoerd naar het „dr. A. Mathijsen Hospitaal" in Utrecht. Vaandrig Wolters, die is ingedeeld bij 42 infanterie-verkenningscom- pagnie te Assen, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak gedoken in water van slechts ongeveer twintig centimeter diep. Het zwemmen over het ven behoorde bij de oefening. triestad in midden-Zuid-Slavië staan onder water. In dit gabiod zijn 4000 mensen geëvacueerd. Vele telefoon verbindingen ziju verbroken en vier bruggen zijn door het water ver nield. Nederlands fonds gaat werk Wiesenthal steunen AMSTERDAM. 13-5. Donderdag avond is in Amsterdam besloten een fonds op te richten tot steun van het werk van ing. Simon Wiesenthal. hoofd van het documentatiecentrum voor de opsporing van oorlogsmis dadigers in Wenen. De heer Wiesen thal. die op het ogenblik in ons land verblijft, sprak een inleidend woord voor de aanvang van de re prise van de film „Het dagboek van Anne Frank" in het Amsterdams studententheater Kriterion. Hierbij zei hij onder meer dat zijn werk ernstig wordt gehinderd door tekorl aan geldmiddelen. Namens de ASVAj. de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, kreeg ir. Wiesenthal di rect daarop te horen dat in kringen van de ASVA en de Vereniging van Ex-poliitieke Gevangenen is besloten een fonds te vormen om voortzetting van het werk van zijn documenta tiecentrum mogelijk te maken. Wervelstorm Pakistan eist 130 slachtoffers DACCA, 14-5. De wervelstorm, die woensdag het oosten van Paki stan trof, heeft volgens cijfers die donderdag bekend waren aan hon derdendertig mensen heft leven ge kost. Het aantal gewonden zou rond de duizend bedragen. De foto's tonen de „lichtjes", die al wekenlang te Zierikzee onderwerp van diskussie zijn. De Dam kent al jaren bogen met lichtjes. Dat ze er jaren hingen, impliceerde niet dat ze mooi waren of zijn of mooi gevon den werden. Ze werden getolereerd, maar recentelijk zijn ook in andere straten deze troshyacinten, als pro- dukten van een kwalijke verlich tingstechniek verschenen. Zierikzee gaat zijn sfeer en karakter bederven met deze orgie van naakte peertjes en dat is heel jammer. „De lichtjes" zijn onderdeel van een groot verlich tingsplan. Dat plan heeft zeer aan trekkelijke onderdelen, maar „de lichtjes" vallen uit de toon. We ho pen dat ze zullen worden afgenomen, want - zonder chauvinisme - Zie rikzee is te goed voor een permanen te „kermesse d'été". (Foto's: Zierikzeesahe Nieuwsbode). f UTRECHT, 13-5. - Nederland wordt niet alleen geconfronteerd met een ontstellende kwantitatieve vermindering van de natuur- ruimte, ook kwalitatief verarmt de natuur onrustbarend. Men lieeft al vastgesteld, dat 33 procent van de plantensoorten van onze flora of geheel verdwenen is, öf alleen nog maar in reservaten in stand kan worden gehouden, terwijl nog eens 30 procent ernstig wordt be dreigd. Zoals eens beschavingen verdwenen door entbossingen die het mogelijk maakten dat water en wind de vruchtbare bodem ver nielden, zo wordt onze beschaving nu bedreigd door de techniek, door menselijk ingrijpen. Dit verklaarde dr. F. de Soet, hoofdingenieur van Staatsbosbeheer, in Utrecht. Hij sprak op de algemene voorjaarsvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen over „Is er nog natuur op de duur?" Volgens dr. De Soet worden vele van de miljoenen vogels die Ne derland altijd uitverkoren als pleisterplaats en winterkwartier, in hun voortbestaan bedreigd omdat er voor hen steeds minder voed sel- en levensvoorwaarden overblijven. Hij stelde, dat de niet-stedelijke ruimte niet alleen nodig is voor natuurstudie en recreatie, maar ook voor het behoud van flora en fauna, wil men een blijvende verstoring van het biologisch even wicht kunnen voorkomen. AMSTERDAM, 13-5. In tegen woordigheid van H.M. de koningin en een grcot aantal autoriteiten is donderdagavond op feestelijke wijze in het Internationaal Congres Cen trum R.A.I.-Amstcrdam dc 30ste Boekenweek (14 tot en met 22 mei) geopend. Deze gala-avond, gevolgd door hel traditionele boekenbal, valt samen met de nationale boekenmarkt '65 in het R.A.I.-gebouw (14 tot en met 23 mei), die gehouden wordt ter ge legenheid van het 150-jarig bestaan der vereniging ter bevordering van de belangen van de boekhandels. Op deze avond gingen een Nederlandse film, een Nederlands toneelstuk en de nationale boekenmarkt-show in premiere. Tot de autoriteiten die de gala avond bijwoonden behoorden de vi- ce-ministerpresident Biesheuvel en Vondeling, de ministers Vrolijk, Den Uyl, Suurhoff en Samkalden, de am bassadeurs van België en Luxem- Dr. IT. J. van Mook in Frankrijk overleden DEN HAAG, 13-5. Dr. H. J. van Mook, oud-minister van koloniën in het Londense kabinet en oud luite nant-gouverneur-generaal van het voormalige Nederlandsch-Indic is maandag j.l. op 70-jarige leeftijd na een ziekbed overleden in L' Isle sur la Sorgue (Frankrijk). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zorpl dal voorrecht nooit gaat voor recht. Mevrouw Jackie Kennedy loopt met haar vierjarige zoon John op het vlieg veld van Londen bij haar aankomst woensdagavond. Op de achtergrond Edward Kennedy eh lord Harlech, de vroegere Britse ambassadeur in de V.S. en vriend van de familie, die op het ogenblik in Engeland is om de inwij ding van het Kennedy-gedenkteken bij Windsor bij te wonen. burg, de commissaris van de konin gin in Noord-Holland mr. Kranen burg en de burgemeester van Am sterdam mr. Van Hall. Na het wel komstwoord van de voorzitter propaganda van het Nederlandse boek, de heer Paul Brand jr.. werd de speciale boekenfilm „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte, zeven schrijvers op zoek naar een lezer" vertoond, die de jonge cineast Frans Weisz in opdracht der jubile rende vereniging en met subsidie van het ministerie van cultuur re creatie en maatschappelijk werk heeft gemaakt. Prinses Christina genoot van Georgiers AMSTERDAM, 13-5. Prinses Christina heeft vanavond met enke le schoolvriendinnen, als gaste van de ouders van een harer klasgeno ten, de voorstelling van de Georgiers in Carré te Amsterdam bijgewoond en duidelijk blijk gegeven daarvan bijzonder te hebben genoten. Tandbederf neemt af AMERSFOORT, 13-5. Het tandbe derf bij de schoolgaande jeugd neemt af. Dit heeft de waarnemend voor zitter van de Nederlandse vereniging van sooiale tandheelkunde die de sdhooltandverzorging coördineert en van adviezen voorziet, de heer A, L. H. M. Kessen, in een donderdag in Amersfoort gehouden vergadering van deze vereniging medegedeeld. Meer bewolking Verwachting tot vrijdag-zaterdag: In het binnenland warm weer, in de kustprovincies koeler door wind van 7.ee; over het algemeen meer bewol king met later kans op enkele on weersbuien. 15 mei. Zon op 4.47, onder 20.27. Maan op 20.36, onder 4.57. 16 mei. Zon op 4.45, onder 20.29. Maan op 21.48, onder 5.20. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30. Maan op 22.56, onder 5.48. Volle maan: 15 mei te 12.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 mei 3.17 v.m. 15.43 n.m. 16 mei 3.58 v.m. 16.23 n.m. 17 mei 4.33 v.m. 16.57 n.m. BROUYVERS1IAVEN: 13 mei - -2.56 v-.m. 15.14 n.m. 16 mei 3.34 v.m. 15.54 n.m. 17 mei 4.07 v.m. 16.30 n.m. Springtij: 17 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedruk-gebied, dat in de afgelopen dagen het weer in Neder land heeft 'beheerst, neemt in bete kenis af en verplaatst zich langzaam in zuidoostelijike richting. Tegelijker tijd trekt een oceaarnfront. dat in Spanje plaatselijk omveer heeft ge bracht, irn de richting van Frankrijk. Samenhangend met deze veranderin gen wordt de kans op onweer mor gen in de 'loop van de dag groter. Voordien zal het eohter warm weer zijn, waarbij de temperaturen in hel grootste deel van 'hel land tol bo ven de vijfentwintig graden zullen stijgen. Terwijl de temperaturen in onze omgeving aan de hoge kant zijn stroomt over Scandinavië koude poollucht geleidelijk naar het zuiden. Deze lucht naderde vanmorgen De nemarken. Ingezonden mededeling Trouwe metgezel Heel veel mensen hebben steeds en overal King op zak of in de tas. Omdat ze ondervonden hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe metgezel!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1