öe weLkome zon Praten met de heer S. Geleijnse te Haamstede „Niet ingrijpen in de aardappelmarkt" VREEMD GELD IS BIJ ONS BEKEND! iUmdwUl Telefoneren via kunstmanen? Boeren verbouwen nu meer suikerbieten Vf/. LAST VAN EEN' KATER? WITTE KRUIS fc.JL Porlret van 82-jarige Ingezonden mededeling HAAMSTEDE, 12-5. Byna tlage- iykj> kan men hem tegenkomen, voorzien van hoed, blonde baard en bromfiets, want kras is hü nog. We spreken hier over de heer Simon Gele$nse, die bü zijn kinderen wcont, in een winkelpand aan de Ring ie Haamstede. In een gesprek hebben we een dezer dagen met hem wat ever de oude en ook ever de huidige tijd gebabbeld. Geleijnse is in Haamstede geboren, op één van die dagen, waaraan te genwoordig geen aandacht meer be steed wordt, nl. 31 oktober, oftewel ,;koeienmarkt" Voor de ouderen de dag, waarop moeder de 'huisvrouw „piletten" 'kookte, een soort babbe laars-substantie, die aan een 'houtje hard werd en waaraan iheerlijk gezo gen en gekloven werd. Die markt 'hield men in 'het dorp en 't was een drukte van belang. Simon Geleijnse werd op de wereld gdholpen door dokter Ferlerrtan, in dezelfde kamer waar in die 'hoek nog twee deuren de vroegere bedstede verraden. Zijn ouders hebben m de dorpsring de tweede winikel van Haamstede ge sticht. De eerste was de winkel, die nu aan bakker ds Bruine toebehoort. In 1862 verkocht de oude heer Ge leijnse, 'behalve stokvis en zoute vis, oök „solfers". Dit waren de voorgan gers van onze lucifers. Op de toen gedragen Engelsleren 'broeken, wa ren de 'in zwavel gedoopte stekken, die in 'busjes van 10 werden verkocht gemakkelijk aan te strijken. Vader Geleijnse ihad een clruk bestaan: hij werkte drie dagen per week op het ianid, ventte 2Vz dag met zijn pro- dvlkten (waarbij ook 'garen en band waren) en moest eens per week naar Zierikzee lopen, om zijn voorraad aan te vullen. Onontbeerlijk was in die tijd de 'hulp van .burgemeester Bolle, die een goede klant van Ge leijnse was. Een loopbaan. De lagere sühool liep de zoon, de thans 82-jarige iheer Geleijnse af bij meester Reiringer, terwijl meester Polderman voor de zangles zorgde. Voor de militaire dienst was hij te 9mal, zodat hij reeds op 17-jarige leeftijd bij zijn vader in de zaak kwam. In die tijd verkochten ze ook wel eens petroleum, lampeglazen en katoenen voor de straatverlichting. In 1912 nam Simon'de zaak van zijn vader over en ibegon tevens met de verkoop van 'drogisterij-artikelen. Een diploma was in die tijd overbo dig en omdat zijn (inmliddels overle den) vrouw verpleegster was ge weest, zag hij er wat in. Veel hulp kreeg Geleijnse in 'die tijd van dok ter Lange van Haamstede. Diverse artikelen werden dan ook wegge gooid, omdat ze volgens de dokter gevaarlijk waren. Aloë bv. tegen stoelgang, kon 'bij overdaad tot on- aainigename verschijnselen leiden. OOk een soort „fietókogels" togen keelpijn waren 'gevaarlijk en ver dwenen uit de voorraad. Beter ging een middel tegen verstuiking en ver zwering, dat af en toe wonderen deed. De -winkel 'is altijd zo geble ven; alleen is de inventaris veran derd en thans zeer modern. In de loop van de jaren kreeg hij (het ver trouwen van de burgerij en later ook van de vele zomergasten en nu zijn dochter en haar man de zaak drijven, is dat vertrouwen er nog steeds. Gezien man. In het maatschappelijk leven was Geleijnse een zeer gezien man. Te zamen met Marien de Koster, Jaap de Koster, Rens Meijer (de jockey van „Goeminne") en Wigman de waSbaas, richtte ihij 'het „Haamsteeds Zangkoor" op, 'dat met de 'heer Rei- singer als dirigent al spoedig in 'heel Zeeland bekend werd. Helaas is dit 'koor 'later ontbonden. Het zingen zat Geleijnse in 't bloed en in de Ned. Herv. 'kerk was hij 7 jaar lang voor zanger. In 1940 was hij mede-oprich ter van het Ned. Herv. Kerkkoor, nog steeds een bloeiende vereniging. Voor de oorlog was Geleijnse zelf dirigent van drie 'koren, nl. het Gei*. Gemengd Koor te Haamstede, het zangkoor van Brou vershaven en het Gemengd Koor van Nreuvverkerk. Eenmaal per week ging hij op de fiets naar de repetities in Brouwershaven en Nieuwerkerk. Van Brouwershaven kwam hij op de fiets terug, maar in Nieu werkerk overnachtte hij. Tijdens het zomerseizoen van 1934 werd zijn eerste optreden met het ..Haamsteeds Koor" wreed verstooi-d dooi* een geweldige hagelbui, die grote verwoestingen aanrichtte aan land- en tuinbouw. Behalve met de winkel en de zang was de heer Ge- Leijnse druk bezig met andere acti viteiten. Middeostandsvereniging. De middenstandsvereniging vond in hem een gewaardeerd oprichter, terwijl hij voor de oorlog lid was van het crisis-comité. Hij was gerui me tijd leider van 'de zondagsschool en schreef zelf Kerstcantates. Qok de biljartsport wordt door hem hoog gewaardeerd. Hij is nog steeds lid van twee verenigingen en speelt we kelijks zijn partijtje. Hij leest veel en soms trekt hij een rondje op zijn brommer door 'het Schouwen van heden. Hij vindt, dat er tegenwoor dig zo weinig eCht gezongen wordt, ook op de scholen. „Vorege deden we dat vaker", zogt Geleijnse. Uit de tijd van meester Reisinger staat hem nog steeds het volgende lied bij „Tussen komen en gaan, valt zo me nige traan". (Foto: Zieri'kzeesdhe Nieuwsböde). Voorzitter C.B.T.B.: BEN HAAG, 12-5. De aardappe len zyn de laatste weken erg duur geworden. Het koude voorjaars weer, zowel hier als elders in Euro pa, is daar dc corzaak van. De prc- duktie van vroege aardappelen is traagd, niet alleen bij ons maar ook in de landen rond de Middellandse zee. De eerste partyen uit die lan den zyn nu pas onderweg. Duits land, België en zelfs Italië hebben nu grote belangstelling voor Neder landse aardappelen. In het verleden is er in een situatie van aardappelschaarste wel eens in de markt ingegrepen. Drs. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse christelijke boeren- en tuinders- bond, die enkele mededelingen over de toestand van dit ogenblik deed, zou het absoluut onjuist vinden als dit nu weer gebeurde. In de afgelo pen najaars- en wintermaanden, zo is zijn redenering, hebben de Neder landse aardappelproducenten bij zonder lage prijzen ontvangen. Dat de huisvrouwen met zorg naar de prijsstijging kijken begrijpt hij zeer wel, maar hij stelt daartegenover Ingezonden mededeling De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van èlk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graag! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zicrikzcc: Visstraat 13 BINNENVERING het beste bed ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. dat zij het hele najaar en de hele winter hun aardappelen, zeer goed koop hebben kunnen kopen. Drs. Zijlstra deed nog enkele an dere mededelingen over de achter stand, die het koude en natte weer in de voorjaarswerkzaamheden in de landbouw heeft veroorzaakt. Die achterstand is vooraL groot in 'het noorden van het land. In ieder geval imoet daal* zeker nog de 'helft van de aardappelen uitgepoot worden. In het zuidwesten en midden van het land is het beeld gunstiger. De meeste koeien staan nog op stal, terwijl ze normaal om deze tijd al enkele weken in de wei lopen. BRUSSEL. Het ontwikkelingsfonds van de Europese Economische Ge meenschap heeft besloten financieel deel te nemen aan een zestal ont wikkelingsprojecten in de met de „zes" geassocieerde landen in Afrika, a'l'dus is 'dinsdag in Brussel bekend gemaakt. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomera vondcompet itie rayon Zieri'kzee Smit Bolnes-P.T.T. 2-2; Zeeian- dia-Van der Wekken 3-2, Heden (donderdag)avond wordt gespeeld: Neptunus-Driikkerij L. O. (7.15 uur). Verzocht wordt de ruilformulieren 's avonds na de wedstrijd in te.leve ren ibij de heer M. F. de Vos. Afdeling Zeeland Wijziging programma Za t er dagmiddagcompeti tie Juniorerrcompetitie Uitgesteld: Groep A I: Vlissingen A I-Zierikzee A I. Uitgesteld: Groep B IX: SKNWK B I -Zierikzee B I. Zcmdagcompetitie Ingelast voor zondag 16 mei: le klasse B: Zierikzee II-Zonne- mavre I (half 3); Robur I-Kruinin- gen I. Uitgesteld: 2e 'klasse C: Zonnemai- re II-DreisChor II. Ingelast: Renesse II-SVOWK I (hallf 3) en Bungh II-Dreischoi* II (half 1). Vriendschappelijke wedstryden van „Bruse Boys" De voetbalvereniging Bruse Boys te Bruinisse, die 'de laatste jaren ge woon was tijdens het zomerseizoen een toernooi te organiseren waarin zogenaamde 'ned'erlaagwedstrij'den werden gespeeld, za'l 'dit in 1965 niet doen. Wel zullen gewone vrden'd- sdh'appelij'ke wedstrijden worden ge houden. KORFBAL Sirjansland - Brouwershaven 5-0. Dat het karakter van een korfbal wedstrijd voor een aanzienlijk ge- cIj^U —'bepaald wordt door de scheidsrechter mag als bekend wor den verondersteld. Ook dinsdag avond werd er een sportieve wed strijd gespeeld waarbij ide heer Brou wer uit Zierikzee de leiding vanaf begin /tot het einde geen moment uit het ecg verloor. Zodra het spel be gon ging het over en weer en ble ken beide ploegen elkaar „waard" te zijn. Aan weerszijden kwam het deel meermalen in gevaar, doch de verdediging bleek in staat de aan vallen te kunnen afslaan. Zowel de gasten als de thuisclub kregen de kans voor een worp op de korf doch leverde geen resultaat. Na een kwar tier maakten de gasten een ongewil de fout waarvoor de scheidsrechter een strafworp toekende. Een rusti ge worp van W. v. Dienst en DES had de leiding 1-0. Ofschoon de gas ten de moed niet verloren en door subliem samenspel goed partij ga ven moesten ze toch voor de druk van DES zwichten en uit een serie schoten op het doel wist Annie v. Felius met een mooie worp de stand op 2-0 te brengen. Ook bij de vak- verwisseling bleef DES in de meer derheid. Wel wisten de gasten meer malen door te dringen doch konden weinig uitrichten tegen de sterke verdediging van DES. Wel probeer den ze van grote afstand doch ook deze kansen faalden. Na 35 minuten spelen wist Janny Struyk zich vrij te maken en bedacht zich geen ogen blik in vrije positie 3-0. Even voor de rust was'het Truus Kraak die na mcoi samenspel de stand op 4-0 bracht. Ondanks de achterstand ble ven na de rust de gasten goed partij geven en hoe ze ook zwoegden, de thuisclub 'bleef in die meerderheid' DES wist hiervan evenwel maar eenmaal ite profiteren toen Adri de Jonge door een mooie worp de eind stand op 5-0 bracht. DUIVENSPORT Wedvlucht P.V. „De Reisduif" Brouwershaven Wedvlucht „De Reisduif" op 1 mei vanaf Vilvoorde. Afstand 96 km. In concours 121 'duiven. C. Wesd'orp 1, 4, 19, 24, 26, 28, 29, 31, 32; G. Vos 2, 3, 9, 17; W. Blom 5. 23; J. M. Kloet 6, 14, 15; P. Flohi'l 7, 12, 27; Jcih. Fl'iikweert 8. 20, 21, 22; A. J. Flikweert 10. 30; J. Quist 11, 16, 18; C. J. v. Dixihoorn 13, 25. (Heden) donderdag inilcorven voor Noyon, wisselbe'kervluöht. Wedvlucht „De Reisduif" St. Fhilipsland Uitslag van do gehouden wed vlucht van 'de P.V. „Dc Reisduif" te SI. Pbü'ipslamd vanaf Mons. Dc snel heid van 'do eerste iduif -was 1305.60 en aankomst 11.1.50. De snelheid van de laatste 'duif was 722.49 m./u., aan komst 12.30.19. In concours waren 181 duiven. H. Kaashoek 1, 7, 23, 24. 39, 55, 58; C. Verwijs 2, 33, 45), 50; Joh. Fonteij- ne 3, 11. 20. 48; K. Reijngoudt 4. 28; Abr. Verwijs 5, 9, 17, 41, 54; Jac. Gecnse 6, 52; P. Wagemaker 8, 14, 45; J. Balkker 10, 15; A. Vorwijs 12, 32, 59 60; Til. Balkker 13; Joh. Reijn- goudl Zn. 16, 27, 31; L. Vcrmeij 18, 19, 29, 36, 43, 44, 51, 53; A. Faasse 21, 25, 26, 35, 37, 38. 42. 57; J. Zui'd- wog 22, 34; A. Fontcijne 30, 47; M. v. d. Est 40, 56, 61; It. Quist 46. P.V. „Zierick", Zierikzee Wedvlucht uit Monster op 8 mei (133 km.). In concours 131 duiven. Los 9.20 uur met harde zuidwesten wind. Aankomst eerste duif 11.06.08 uur; laatste duif 11.56.09 uur. C. Seijbel 1, 13. 19, 29; Fr. Maijs 2, 6, 8, 12, 31; J. Dalebout 3, 25, 28; P. Flikweert 4. 11, 14, 17, 23, 32; Gebr. Stoutjesdijk 5; J. v. d. Zande 7; L. L. de Hooge 9. 10, 30, 33; H. Slag boom 15, 18, 21, 22; M. v. d. Wielen 16, 20; W. Dalebout 24, 26; Jac. Ver wijs 27. Heden (donderdag) ïnkorven voor Noyon (239 km.), om de prijsvluchl van het rayon. WASHINGTON, 12-5. Te Washing ton zijn plannen bekend gemaakt voor een systeem van kunstmanen voor commerciële telefoonverbindin gen. Deze zouden ofwel stationair op grote hoogte kunnen worden ge plaatst (synchroon met de aardsnel- heid), ofwel op geringe hoogte rond de aarde kunnen cirkelen. De voor zitter van de Corporatie voor Com municatie-Satellieten (Comsat), Jo seph Charyk, heeft deze plannen dinsdagavond bekend gemaakt op de jaarvergadering van aandeelhouders. Wanneer een telefoonnet uia de kunstmaan „Early Bird" aanvaard baar blijkt voor commercieel gebruik zou uitbreiding over de gehele we reld van dit net veel eerder dan 1967 kunnen worden bereikt. Moor dit is twijfelachtig wegens de betrekkelijk grote hoogte van kunstmanen zoals de „Early Bird" en het tijdverlies bij de transmissie, zei Charyk. LAND- EN-TUINBOUW Invoer van aardappelen uil Polen DEN HAAG, 12-5 Om iets tegen de aardappelschaarste te doen en ook tcrwille van de prijsregulerende werking geeft het preduktschap voor aardappelen thans invoervergunnin gen af voor aardappelen uit Polen. Ven het ministerie van landbouw vernamen we, dat onderzocht wordt, welke aankcopmogelijkheden er nog bestaan in andere landen voor en achter het ijzeren gordijn. Aan prijs maatregelen en aan een exportstop wordt zeker niet gedacht, vertelde het ministerie verder. Nederland ex porteert op het ogenblik alleen aard appelen naar andere E.E.G.-landen en is volgens de E.E.G.-regelen tot levering verplicht. Het ministerie acht, ook gezien de weersverbetering van vandaag, wel reden tot optimis me aanwezig. Men heeft wel hoop, dat ens land met zijn voorraden zal uitkomen tot de nieuwe aardappelen er zijn. Met 150 km door de middenberm EDE, 11-5. De 38-jarige M. A. Vink uit Oosterbeek is op rijksweg 12 onder de gemeente Ede veronge lijkt. Hij reed met 'een snelheid van ruim 150 Ikm. op 'de iirfhaalbaan, toen 'hem 'de weg werd versperd door een vrachtauto, 'die aanstalten maakte een andere vrachtauto in te halen. De personenauto van de heer Vink vloog over de kop door de midden berm en kwam cp de andere rijbaan terecht. De heer Vink werd uit dc auto geslingerdhij overletd tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. INGEZONDEN STUKKEN ilet verlielitingsplan van Zierikzee Mijnheer de redakteur. In het verslag over de vrijdag ge houden vergadering van Stad en Lande is aan mijn wederwoord wei nig ruimte verleend. Ik zal dit maar wijten aan het late uur, waarop dc hete brij wem geconsumeerd. Er wordt laatdunkend gesproken over de illuminatie van Zierikzee. In dit verband heb ik er op gewezen, dat helaas slechts een klein gedeelte van hel totale plan gerealiseerd kon wonden, Tot nu toe zijn verlicht: de Kleine Kerk, het kantoorgebouw van het Waterschap Schouwen-Duivoland, de gevel van café-restaurant Mondra- gen, liet wapen boven de deur van het 'kantoor van de ontvanger der rijksbelastingen, de woningvan do burgemeester, 'het 'huis van notaris Herring en de beide winkelstraten Visstraat en Melkmarkt. Dc-ze verlichting is gerealiseerd met medewerking van de betrokke nen, zonder dal onze kas hiervoor behoefde te worden aangesproken. Ik heb verder mijn verbazing er over uitgesproken, 'dat de bogen op de Dam daar elf jaar geleden zijn geplaatst, terwijl zich daar nooit iemand druk over heeft gemaakt. Dat is ook het gevail met de ver lichting van 'de poorten, stadhuis en 's-Gravensteen, waar t>och ook schijnwerpers moesten worden opge steld. Nu de Z.O.V. op dit thema door borduurt, wordt door middel van ad- haesie-lbetuigiingen, 'getracht het plan, waar het stadsbestuur en de gemeenteraad volkomen achter staan te torpederen, voordat een groter gedeelte van de massale illuminatie (totaal een bedrag van zes cijfers!) verwezenlijkt kan worden. In de Nieuwsböde heeft er verder gestaan, dat ihet Comité van 25 reeds contact met de Z.O.V. had en dat bij deze gelegenheid van onze leant op gemerkt werd, dat de verlichting der winkelstraten een zaak van de mid denstanders was. Uitdrukkelijk heb ik verklaard, dat 'geen van ons officieel contact heeft gehad; sterker nog, dat wij niet eens weten wie in 'dat comité zitting hebben en 'dat de verlichting van die winkelstraten een onderdeel van het groje plan is. Wij zijn ten allen tijde bereid om d'it comité, nadat het uit de anonimi teit is getreden, inzage te verlenen betreffende onze plannen ten aan zien van de illuminatie van Zierik zee. I'k meen dat, nu de inwoners van Zierikzee opnieuw gevraagd wordt (ieerder gebeurde dit via de gemeen teraad) een oordeel uit te spreken, deze toelichting hun zeker niet ont houden mag worden. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Stichting Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen E. P. J. KRIPS, voorzitter. Hoe welkom de zon wel is, na een uitzonderlijke lange vochtige periode kan men afzien van de landerijen, die zeer drassig waren gewordenhetgeen voor de ontwikkeling van het gewas uiteraard bijzonder slecht is. De foto toont een veld in Schouwen, in de nabijheid van de Plompetorcn. Men ziet hoeveel hemelwater zich op deze akker had verzameld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Oppervlakte zal in 1965 ruim 90.000 ha bedragen DEN HAAG, 12-5. De oppervlak te suikerbieten zal in 1965 ruim 90.000 ha bedragen: een toeneming t.c.V. 1964 met 11.000 ha cf 14 pro cent, zo bericht het CBS als resul taat van steekproeven. De grootste toeneming valt waar te nemen in dc gebieden met zandgronden 17 in de riviergebieden werd dc kleinste uitbreiding geconstateerd 9 Provinciale gegevens, waarbij de uitkomsten voor de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland afzonderlijk zijn berekend, wijzen op een be langrijke toeneming van de uitzaai van suikerbieten in Oostelijk Flevo land en een uitbreiding in Groningen die groter is dan in de andere pro vincies. De kleinste uitbreiding van 'de suikerbietenteelt valt waar te ne men in Zuid-Holland en in de N.O.P. De overige provincies vertonen een ontwikkeling die weinig afwijkt van de gemiddelde toeneming voor Nederland. Een definitief beeld van de met suikerbieten beteelde oppervlakte zullen de uitkomsten van de in mei 1965 te houden landbouwtelling ge ven. Zoals bekend was, door het slech te weer in de tweede helft van april, op 6 mei 15 procent van de voor suikerbieten bestemde opper vlakte nog niet bezaaid, terwijl op sommige plaatsen het zaad in de grond verrot is. Ingezonden mededeling Jaag hem weg met poeders!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6