Sint Gotthard weer open Een opmerkelijke eensgezindheid van de NAVO-partners Zaai- en pootverlof van zes werkdagen Amsterdam-Londen in 40 minuten Geen zachte landing VER CONTACT op de maan Zweedse nazi's wilden Joden vermoorden Nederlanders rusten op Londens ereveld Simon Wiesenthal opnieuw in Nederland Rumoer in oost-Java Cycloon in oost-Pakistan Grote voorraden onverkochte kolen GIVE A MAN A LUCKY ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 mei 1965 121ste jaargang Nr. 19784 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Wh Lakenman 4 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maandèn bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zuidhollandse gemeentebestuurders te Zierikzee Conferentie beëindigd LONDEN, 12-5. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de 15 NAVO-landen te Lenden is reeds woensdagavond ge ëindigd met de publikatie van een slotcommuniqué waarin zij zich ach ter de diezelfde dag uitgegeven ver klaring van de westelijke grote drie ever Duitsland scharen. Over deze verklaring waren de ministers Ste wart (Gr.-Brit.), Couvc de Murville (Frankr.) en onderminister Ball (V. S.) het eerder eens geworden. Speci aal minister Solirödcr (Duitsl.) toon de zich hierover verheugd. In het communiqué hebben de ministers uitdrukkelijk de verklaring van de NAVO-raad ever Berlijn van 16 de cember 1S58 bevestigd. De conferentie die aanvankelijk ook donderdag nog zou worden voortgezet bereikte woensdag op de slechts door een lunchpauze onder broken besloten vergadering over eenstemming over het communiqué waarin onder meer ook over Viet nam wordt gesproken. Aanvankelijk sctheen het moa'lijk tot een voor alle landen aanvaardbare tekst te kun nen komen. Een in de pauze opge stelde compromisverklaring die door het secretariaat aan de conferentie werd voorgelegd, bleek na enige dis cussie aanvaardbaar voor allen. Deze verklaring, opgenomen in het communiqué, houdt in dat de minis ters diepgaand de internationale toe stand hebben besproken en daarbij in het bijzonder aandacht hebben geschonken aan gebieden met span ning of gevaar als Maleisië, Vietnam, de Dominicaanse republiek en enke le landen in Afrika, waar grote ge varen zijn ontstaan voor de interna tionale veiligheid. Recht op vrede. Zij bevestigen andermaal het recht van alle volkeren in vrede te leven onder regeringen van eigen keuze, aldus de tekst. Minister Rusk (V.S.) die woens dag de delegatie van zijn land leidde, had op de besloten vergadering een uitvoerige uiteenzetting over Viet nam gegeven en tevens over de Do minicaanse republiek gesproken. Uit DEN HAAG, 12-5. De minister van defensie heeft aan de voor eer ste oefening in dienst zijnde boeren zoons, landarbeiders en werkers in loonbedrijven zes werkdagen buiten gewoon verlof verleend, voor het verrichten van zaai- en pootwerk- zaamheden in de akkerbouw. Deze maatregel is getroffen wegens de door slechte weersomstandigheden ontstane achterstand met deze werk zaamheden. Dit verlof wordt aan de bij de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht voor eerste oefening dienen de boerenzoons, landarbeiders en loonwerkers verleend, indien ze er om verzoeken. Personeel, ingedeeld bij opleidingsinrichtingen als. deel nemer aan cursussen en bij een he den, die vóór 25 mei op oefening naar het buitenland gaan, of thans reeds daar verblijven, komt niet in aanmerking voor dit verlof. Het verlof wordt, als gebruikelijk verleend buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Wel ontvangen degenen lof opnemen, vervoer voor rijksre kening. de verklaring van minister Couve de Murville bleek, dat Frankrijk nog steeds andere gedachten over het be leid in de kwestie-Vietnam heeft dan de Verenigde Staten. Westduitse verklaring LONDEN, 12-5. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Schroder, heeft zicih tijdens de Navo- mmistersconferentie in Londen uit gesproken voor grotere Westduitse vertegenwoordiging in de bevelvoe rende organen van de Navo en voor SCHIPHOL, 12-5. De Britse lucht vaartmaatschappij B.E.A, gaat met ingang van november a.s. op de drenst Londen-Amsterdam haar met drie straalmotoren uitgeruste „Tri dent" machines gebruiken, d'ie dank zij een kruissnelheid van circa 950 hm. per uur de vMegduur bekorten tot slechts 40 minuten. Tot dan toe zal zij haar 6 dagelijkse retourvluch ten op deze route blijven uitvoeren met Viscounts en Vanguards. De K. L.M., die „in pool" met de BEA da gelijks nog 7 vluchten op dezelfde lijm uitvoert (13 maal per dag kan men dus naar Londen reizen) ge- bruOkt daar Blectra-vliegtuigen voor. onderzoek naar de mogelijkheid van deelneming van alle leden aan de kerndefensie. Hij wees er in dit ver band op dat west-Duitsland 16 pro cent van de militaire en civiele be groting van de Navo bijdraagt. Over de Sowjet-Unie sprekend, zei hij dat die staat de vrije wereld nog steeds wilde vernietigen. Omdat de Sowjet-Unie het risico van een kornoor'.og niet kon nemen, veroor zaakten de Russische leiders conflic ten van beperkte omvang en hand haafden zij de spanning in Duitsland. LONDEN, 12-5. Op 24 mei zul len twee van cle grootste kunstveilingen ter wereld. - Sotheby in Londen en Marke- Bernet in New York - met el kaar verbonden zijn via de communicatiesatelliet „Early Bird". Mensen in de zaal van Sotheby zullen per televisie gedurende anderhalf uur de veiling in New York kunnen ooigen en omgekeerd. Mlinister Luns heeft woensdag middag in Londen tijdens xte pauze in de Navo-conferentie gezamenlijk met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville 'de lunch gebruikt. De ministers bespraken hierbij onder meer Europese vraagstukken. De weg over de Sint Gotthard, de belangrijkste noord-zuidverbinding in de Alpeti, is weer open. Op de foto zien we een sneeuwploeg, bezig .met het wegwerken van de laatste sneeuwhindernissen. JOERELL BANK, 12-5. Het Russische ruimtevaartuig Luna 5, dat gisteravond om vijftien minuten ever acht een „zachte landing" had mceten maken op het maanopper vlak, is een paar minuten vcor die tijd daarop te pletter geslagen. Professor Lovell van het radio observatorium Jodrell Bank heeft gezegd dat het falen van de Luna 5 te wij ten is geweest aan het niet functioneren van de remraketten. Het persbureau Tass zei in hetzelf de bericht waarin melding werd ge maakt van het te pletter slaan van de Luna, dat er toch veel gegevens verkregen waren. De Verenigde Sta ten zullen over een half jaar even eens proberen een zachte landing op de maan te maken. Het doel ervan is om, door geregelde ontvangst van gegevens per radio, te weten te ko men hoe de omstandigheden op de maan zijn. Complot ontdekt STOCKHOLM, 12-5. De Zweed se veiligheidspolitie is woensdag in heel Zweden ten speurtocht begon nen naar wapenopslagplaatsen in verband met de ontdekking van een geheime militaire nazi-organisatie, die vanplan zou zijn geweest de Zweedse regering omver te werpen. De politie heeft oak een begin ge maakt met het verhoor van ruim 100 mensen, die genoemd werden in do cumenten, in beslag genomen bij een overval op ihet kantoor van de nazi- onganiisatie in Stockholm. Het Zweedse blad „Expressen" meldde woensdag dat bet de politie MILL HILL, 12-5. Woensdag middag hebben 253 Nederlanders, militairen en zeevarenden van de koopvaardij in de oorlogsdagen, hun definitieve rustplaats gekregen op het nieuwe Nederlandse ereveld op de begraafplaats Mill Hill, Westmin- ter - Lenden. Tevens staan in steen, gebeiteld naast het monument dat dit ereveld markeert de namen van de 180 Ne derlanders die op andere begraaf plaatsen in Engeland begraven zijn te zamen met de Engelse bemanning van het vliegtuig waarin zij sneu velden en met wie de oorlogsgraven stichting hun uit piëteitsredenen te zamen wilde laten of omdat zij om andere - meestal religieuze - rede nen niet herbegraven kunnen wor den. Het ereveld op Mill Hill is daar mee de centrale begraafplaats ge worden van hen die in de laatste wereldoorlog in Engeland het leven lieten. Nadat hoefdlegeraalmoezenier de zeereerwaarde heer P. G. M. Schoo- nebeek een korte predikatie had ge houden en lëgerpredikant ds. P. Swagerman voor was gegaan in het gebed legde prins Bernhard namens de koningin en hemzelf een krans aan de voet van het monument „De vallende krijger" van de beeldhou wer Cor van Kralingen uit Rhoon, een voorbeeld dat door talrijken werd gevolgd. Martin Bormann 1102 in leven SCHIPHOL, 12-5. Ing Simon Wiesenthal, de Oostenrijkse speurder naar ondergedoken Duitse oorlogs misdadigers, hoopt in de komende weken uit de doeken te kunnen doen welke van de 30 deelnemers aan de beruchte Wansee-conferentie de oor log hebben overleefden waar ze zich bevinden. Op 20 januari 1942 waren het 30 hoge Duitsenazi's, die in Berlin-Wansee onder leiding van Eichmann en Heidrich gezamenlijk het besluit namen 11 miljoen joden te vermoorden. Vermoedelijk is de helft van hen nog in leven. Eich- manncn Heidrich zjjn naar bekend dood. Dit beeft ing. Simon Wiesenthal persoonlijk op Schiphol bekend ge maakt. Hij arriveerde er uit Wenen met zijn 19-jarige dochter Pauline op uitnodiging van de Amsterdamse studentenvereniging A.S.V.A.. Van de deelnemers aan de Wan- see-confercntie, die thans nog leven, noemde Ing Wiesenthal er 1: een ze kere Rademacher, die zich naar hij verklaarde thans in Damascus (Sy rië) schuil houdt. Weinig kans op uitlevering. Met grote stelligheid verzekerde Wiesenthal voorts, dat Hitler's per soonlijke secretaris Martin Bormann in leven is en ergens in Zuid-Ame- rika woont. Hij wisselt steeds van naam en misschien ook wel van land. Thans zou hij aan zijn achtste naam bezig zijn. „De kans dat hij ooit wordt uitge leverd moet gering worden geacht", aldus de Oostenrijkse speurder. „Zuid-Amerika levert nooit iemand uit, bet is een continent, dat be staat uit landen, waar revoluties schering en inslag zijn. In die lan den is nu eenmaal het asylrecht hei lig. Er komen nog andere redenen bij. In Chili bijvoorbeeld verjaart moord na 10 jaar en dus levert dit land thans gqen oorlogsmisdadiger meer uit voor moorden, die 20 jaar geleden zijn gepleegd. Ook zijn ei landen, zoals Brazilië, die geen mens kunnen deporteren, die zich in het land heeft gevestigd en daar een kind heeft. DJAKARTA, 12-5. Volgens eerst nu in Djakarta ontvangen berichten hebben begin dezer maand in Nigawi, oost-Java, ongeveer 150 landbouwers met stökken en messen gewapend ëen aanval gepleegd op de lecten van een commissie voor landbouwher vorming en 'bij die 'gelegenheid zes tien woonhuizen in 'brand gestoken. Aanleiding tot dit 'incident was een geschil tussen de 'landbouwers en de eigenaren van 'gronden over de ver deling van bet land1. Zes scholieren liepen verwondingen op en vijftig onruststokers werden gearresteerd. KARATSJI, 12-5. Volgens in Ka- ratsji ontvangen persberichten zijn door een cycloon, die Oost-Pa'kiistan heeft getroffen, 23 mensen omgeko men en honderden gewond. Er deden zich windstoten van meer dan 150 kilometer per uur voor. Er zijn onigovccr 20.000 mensen dakloos geworden. een document 'had overhandigd, waarin de plannen van de organisa tie voor de uitroeiing van de Zweed se Joden tot in détails is geregeld. In dit document wordt gezegd, dat „er maar één oplossing voor het Joodse vraagstuk is: het gebruik van geweid om tot fysieke vernietiging te komen. Uitroeiing is de juiste weg om onze en -de toekomstige generatie van de Joodse pest te bevrijden"'. Massale crematie De lijken van de Joden moesten voorts op dezelfde wijze worden ver brand als -in 'het Duitsland van Hit- Ier. Voor de massale crematie van de Joden moesten de „zeer moderne vuilverbramdingsplaats in Loevstra op rond 30 km. van Stockholm en het moderne crematorium voor die ren in Strömëholm" gébruikt wor den. En wat het ter dood brengen van de Joden betreft, ook de beken de Abspritz-methodevan de Duit se nazi's was zeer geschikt. In een ander document, onderte kend door de dinsdag gearresteerde leider van de organisatie, Björn Lundabl, wordt iets onthuld bver werkwijze er. samenstelling van deze groep Jodenhaters. Lundabl vertelt dat de organisatie zeven commando groepen telt, alle grondig lichamelijk en militair getraind. „Wij hebben, aldus Lunda/hl, nu de mogelijkheid om do Zionisten in Zweden een zwa re slag toe te brengen. Maar eerst willen wij onze krachten bundelen en versterken voor de beslissende strijd en de uiteindelijke oplossing van bet Zionistische prdbleem". HEERLEN, 12-5. De moeilijke af- zetpositi'e van de industriekolen wordt hij 'de Zuidlimburgse mijnbe drijven geïllustreerd' door grote voor raden onverkochte kolen. Sinds eind 1963 zijn deze voorraden meer dan drie maal zo groot geworden. Aan kolen, cokes, briketten etc. ligt er op dit moment reeds ongeveer an derhalf miljoen ton. De oorzaak van de slechte kolenverkoop is volgens de voorlichtingsdienst van de staats mijnen de concurrentie van goed kope, vaak gesubsidieerde, buiten landse 'kolen, van olie, en niet te vergeten het aardgas. De Franse atoömboinmenwerpers PARIJS, 12-5. De greep Franse kernbommenwerpers bestaat uil 24 geheel operationele „Mirage 4„ su- persone bommenwerpers, die zijn uitgerust met bommen van 50 tot 60 kileton, zc is in kringen die in con tact staan met het Franse ministerie van defensie onthuld. Aan deze strijdmacht worden maandelijks twee bommemwerpers toegevoegd tot de groep eind van het volgend jaar compleet zal zijn en over 62 toestellen zal beschikken. De groep zal operationeel blijven lot 1968, dan zullen de Franse strijd krachten beschikken over intercon tinentale ballistische raketien. Tussen 1970 en 1972 zullen kern onderzeeboten met raketten van het Polaris-type in gebruik worden ge nomen. De bommenwerpergvoep werd vorig jaar november gevormd. Op het vliegveld Taverny ten noorden van Parijs staan enkele van de bom menwerpers permanent gereed voor vertrelc. Andere zouden over Frank rijk verspreid zijn. Nederlands meisje in Frankrijk bex-oofd TOULON, 12-5. Slechts met een blouse aan en een badhanddoek om 'haar middel 'kwam de 26-jarige Am sterdamse secretaresse mej. E. Brands woensdag bet hoofdbureau van politie van Toulon binnenstor menMej. Brands, 'die was gaan zon nebaden op 'het strand bij Toulon, 'had baar koffer achterop 'haar sport wagen laten zitten. Toen zij 'bij baai- wagen terugkwam, was de koffer, waarin al baar vakantiegeld, haar 'hele garderobe en diverse waarde volle sieraden zaten, verdwenen. „Wie zal de benzine betalen voor mijn rit naar huis?", zo vroeg ze maar steeds voor ze, volkomen over stuur, het politiebureau verliet. CAIRO. De Egyptische militaire rechtbank 'heeft een akte van be schuldiging 'gepubliceerd tegen de voornaamste beklaagden 'in de spio- na'gezaak die op 22 februari in Cairo aan 'het licht is gëkomen, aldus het persbureau voor het midden-oosten. Ingezonden mededeling Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wees vergevensgezind voor allen behalve voor u zelf. X i y Aanhoudend droog Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer en over het algemeen weinig bewolking; in het binnenland warm weer, in de kustprovincies koeler b ijzwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. 14 mei. Zon op 4.48, onder 20.26, Maan op 19.21, onder 4.39. Voile maan: 15 mei te 12.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 mei 2.33 v.m. 15.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 mei 2.16 v.m. 14.37 n.m. Springtij: 17 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-5. Bet K.N.M.I. deelt mode: In de ludhtdrukverdeling bo ven onze omgeving komt maar wei nig verandering. Het 'hogedrukgebied boven west Europa, dat slechts wei nig van plaats verandert, blijkt be palend voor het weer in Nederland. Depressies blijven op verre afstand. De temperatuurstijging, die nu al enkele dagen aa<n de gang is, zal daardoor ongestoord verder gaan. Morgenmiddag kan de temperatuur in het 'binnenland op vele plaatsen 25 graden of iets 'hoger worden. In de kustprovincies zal de tempera tuur dan echter een aantal graden lager zijn, tengevolge van zeewind. Het droge weer met over het alge meen weinig 'bewolking duurt voort. Dominicaanse republiek De toestand in de SAN DOMINGO. 13-5. In San Do- mibgo, de hoofdstad man de Domini caanse republiek, ds de veiligheids zone met ongeveer honderd meter uitgebreid. Dit 'gebeurde op verzoek van de Franse ambassadeur. Het ge bouw van de Franse ambassade lag tot dusver net buiten de zone, doch Amerikaanse militairen hadden zidh in de omliggende tuinen gelegerd, waardoor de toegang tot de ambas sade werd 'bemoeilijkt. Nu ligt het gdbouw gefheol binnen de veilig heidszone. De uitbreiding van de zone geschiedde in overleg met de twee Dominicaanse groeperingen die in dc hoofdstad tegenover elkaar staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1