Het aftreden vanTsjang KaiTsjek halfzwave DE VIERDE DAG camera natura de ware De „sprookjes van Dreischor" trokken zeer veel belangstelling Herdenking slachtoffers van Dacliau Vorstenpaar naar de West Koe in danszaal Nederlanders zijn niet zo erg populair geschenk van de week van de fotografie STREEKNIEUWS Ilt'rhulin» van 5 mei DKEISCllOK. 8-5. Het bevrijdings feest van woensdag 5 mei j.J. her leefde zaterdagmiddag op de histo rische ring van Dreischor nog eens opnieuw in de vorm van een zeer ge slaagde herhaling van de sprookjes- opvoering. Om l uur was het nog stil aan de King en een dreigende wcik scheen het grote kinderfeest ruw te komen verstoren. Hoewei de harde wind en dreigende wolken een massale toeloop in de weg stonden, hadden velen toch de moeite geno men om een kijkje te komen nemen op tiet feest, dat inmiddels tot in de vvjjde omtrek grote bekendheid heeft gekregen. Tegen drie uur hadden naar schat ting ongeveer duizend bezoekers zich verzameld achter de stalen hekken langs de kerkgracht en praktisch el ke plaats op Schouwen-Duiveland was vertegenwoordigd om het pop perige, vrolijke en speelse sprookjes festijn met eigen ogen gade te slaan. De sprookjestuin rondom de grote 14e eeuwse hallenkerk was ook nu weer volledig bezet met kinderen, die gehuld waren in snoezige zelf gemaakte kostuumpjes. De prachti ge bloemenmozaieken waren met „verse bloemen" opnieuw aange kleed en de sprookjeshulzen met een „koekhuis", slotpoorten enz. enz. za gen er weer even keurig uit als op Bevrijdingsdag het geval was. Achtereenvolgens werden de vol gende sprookjes opgevoerd: 1. Dcornrcosje: Koning: Sam Klaas- se; Koningin: Elly Kiesenberg; Prin ses: Sylvia de Waaij; Feën: Marjo Hage, Wilma de Bil en Greetje Geel hoed. Oude vrouw: Ria Fonteine; Kok: Kees Nelisse; Dienstmeisje: El ly Goudzwaard; Prins: Pieter van Dcnge; Nar: Joop van der Velde; Schildwachten: Louwike de Wilde en René de Waaij; Page: Heieen van Ast en Janny Goudzwaard Md; Koksjongen: Wim Overweel. 2. Hans en Grietje: Hans: Arie van Dongen; Grietje: Jannet v. d. Have; Heks: Ineke van Ast; Vader: Krijn Jan van der Velde; Moeder: Jopie Vermaas; Vogeltje: Nelleke Schot. 3. Klein Duimpje: Klein Duimpje: Niek Goudzwaard; Vader: Jos v. d. Linde; Moeder: Lia Blaas; Broertje: Henk Jan Roskam, Jan Kloet, Wiobe Terpstra, Eddy Kiesenberg, Dies de Bil en Hans Terpstra; Reus: Paul Bodbijl; Vrouw van de reus: Laura van der Sande. 4. Assepoester: Stiefmoeder: Ria Hage; Assepoester: Conny Heijboer; Zusters: Marjan Roozemond en Wij- na van Nieinvenhuizen; Oud vrouw tje: Lia de Later; Assepoester op het feest: Ineke Moermond; Meisjes op het bal: Babs Roskam en Marijke Goudzwaard; Prins: Wim Kommer. 5. Roodkapje: Roodkapje: Marijke Quist; Grootmoeder: Bea van Don- ge; Jager: Leo Verton; Woll": Johan van der Linde; Vader: Johan Kappe- tein; Moeder: Anneke van Nieuwen- huijzen. 6. Sneeuwwitje: Koningin: Jozien Quist; Jager: Jaapje Knuist; Sneeuwwitje: Margriet Quist Md; Dwergjes: Lia v. d. Sande, Dieneke Klompe, Marjan de Vlieger, Heieen Klompe, Marian Padmos, Hermine- ke de Vrieze en Joke Goudzwaard Md.; Koopvrouwtje: Joke Dorst; Frins: Johan Schot en Koning: Jaap Cverweel. 7. De Gouden Gans: Vader: Addy Goudzwaard; Zoon I: Piet v. d. Linde; Zoon II: Aad v. d. Linde; Zoon III: Leo van Gastel; Oud man netje: Piet van der Maas; Waard: Wim v. d. Linde; Dochter I: Hel een v. d. Linde; Dochter II: Marjan Terpstra; Dochter III; Nelly Dekker; Dominee: Jan de Jager; Koster: Jaap v. d. Maas; Boer I: Rinus Verton. Boer II: Peter v. d. Linde; Koning: Sam Klaasse en Prinses: Francien Braber. Het bestuur van de Dreischorse Oranjevereniging, dat behalve de op voering van het sprookjesspel ook de andere festiviteiten op bevrijdings dag heeft samengesteld, bestaat uit de volgende personen: C. v. d. Linde; J. J. Schot; J. K. v. d. Linde; J. P. v. d. Linde; mevr. P. L. van der Wer- ve-van der Have; mevr. J. v. d. Weij- de-v. d. Linde; A. P. Verjaal en M. v. d. Maas. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag om ook zaterdagavond weer de feestverlichting te ontste ken, moest men hier uiteindelijk vanaf zien omdat de weersomstan digheden dit niet meer toelieten. Men is toen ijlings begonnen de „sprookjes" veilig op te bergen in de kerk. Behalve tal van andere hier niet met name genoemde personen komt ook het harmoniegezelschap „Crescendo" onder leiding van de di- rigent, de heer J. v. d. Weijde, veel lof en dank toe voor de verleende medewerking. DACHAU, 9-5. Meer dan 4000 mensen, die tijdens de nazi-periode in het voormalige concentratiekamp Dachau gevangen hebben gezeten, hebben de herdenking van de bevrij ding 20 jaar geleden herdacht. Er waren delegaties uit Frankrijk. Engeland, België, Nederland, Luxem burg, Griekenland, Oostenrijk, Polen, Tsjeeho Slowakije, Hongarije, Zuid- Slavië en de Sowjet-Unie. Oost- Duitsland had een -delegatie van de „Vrije Duitse Jeugd" 'gezonden. De herdenkingsplechtigheid was geor- ganiseexxi door het Daohau-comité, dat in Brussel zetelt. Tot degenen, die het woord voer den, behoorde de Beierse vice-pre sident dr, Alois Hundhammer, die zc-lf in Dachau gevangen heeft geze ten. Hij'herinnerde er aan dal in de twaalf jaar dat de nazi's het kamp hebben gebruikt, 200.000 mensen de poorten als gevangenen zijn doorge gaan en dat er 30.000 mensen in het kamp zijn omgekomen. Bij het gedenkteken werden gods dienstoefeningen gehouden en er werd een museum geopend dat met financiële steun van de staat Beieren tot stand is gekomen. In een manifest van hel interna tionale Dachau-comité werd gepleit voor het verhinderen van de verja ring van nazi-misdaden, opdat de nazi-misdadigere hun gerechte straf niet zullen ontlopen. Italiaan zat onschuldig gevangen ROME, 10-5. Er diende een storm van protest en een wetswijziging aan te pas te komen om te verhinderen dat een man, iviens onschuld over tuigend was bewezen, naar de ge vangenis terug moest om zijn straf uit te zitten Salvatorë Gallo, een bewoner van Sicilië, werd tien jaar geleden ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens moord op zijn broer Paolo, die spoorloos was verdwenen. Drie jaar geleden kwam de broer echter blakend van gezondheid bo ven water. Salvadore kwam voorlo pig op vrije voeten in afwachting van een gerechtelijke beslissing. De openbare aanklager wilde echter dat hij naar de gevangenis terugkeerde, moord of geen moord. Een eenmaal uitgesproken vonnis is onherroepe lijk en de Italiaanse wet kent niet de mogelijkheid van herziening. Sal vatorë kan slechts gratie vragen, zo was zijn oordeel. In het gehele land laaide een storm van protest op en dit had tot gevolg dat het parlement vrijdag een wetswijziging goedkeurde waarbij herziening van een gerechtelijk von- is voortaan mogelijk is. Agrarische ontwikkelingsplannen DEN HAAG, 10-5. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Bies heuvel, 'heeft in /het „Institute of So- oial Studies" een cursus over agrari sche ontwikkelingsplannen geopend. Deze cursus, georganiseerd door de F.A.O., de voedsel- en landbouwor ganisatie der Verenigde Naties, be gint met 37 deelnemers: achttien uit Afrika, acht tuit (het verre oosten, zes uit het nabije oosten en vijf uit het Caribische gebied. Het is de tweede keer dat een dergelijke cursus wordt gegeven, de eerste was in 1963. DEN HAAG, 10-5. H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard zullen cp 24 september uit Nederland ver trekken voor een bezoek aan de 'Ne derlandse Antillen en aan Suriname. Omstreeks 15 oktober zullen zij weer naar Nederland terugkeren. Eind vorig jaar was reeds bekend gemaakt dat het Koninklijk Paar het komende najaar een bezoek aan de rijksdelen overzee zal brengen. In overleg met de beide regeringen van de te bezoeken landen zullen de Ko ningin en Prins Bernhard eerst de Nederlandse Antillen bezoeken en daarna Suriname. BLIK DOOR HET WERELD SINGAPORE. Dezer dagen vierde in Taipeh, de hoofdstad van Formo sa, de bijna vergeten Chinese maar schalk Tsjan Kai Sjek, tevens presi dent van nationalistisch China en bijgenaamd „Gimo", zijn zeven en zeventigste verjaardag. Op die dag droeg de oude maarschalk al zijn functies over aan zijn zoon Tsjang Tsjing Kuo, 54 jaar oud. Dit aftreden en de feestelijkheden ter gelegenheid van de gememoreer de verjaardag, gingen gepaard met saluutschoten, een aubade en para des, gevolgd door aanbieding van vele geschenken van Chinezen, woonachtig op Formosa en daarbui ten. Wie is Tsjang Tsjing Kuo? Generaal Tsjang Tsjing Kuo, bij genaamd de „Kleine Tsjang", werd op die dag benoemd tot president van nationalistisch China, tot minis ter van oorlog en tot opperbevelheb ber der strijdkrachten. Generaal Tsjang Tsjing Kuo is de oudste zoon van Tsjang Kai Sjek. De Chinese maarschalk zond zijn zoon toen hij 16 jaar oud was ,als cadet naar de militaire krijgsschool in Le ningrad. De jongen verbleef circa tien jaar in de Sowjet-Unie en volg de na zijn militaire vorming, nog een technische en was in aansluiting daarop, geruime tijd in de Russische industrie, met name in de Oeral, werkzaam. De jonge Chinees maakte, tijdens zijn verblijf in Rusland, onder meer deel uit van de communistische jeugdorganisatie „Komsomol", ten gevolge waarvan een breuk tussen vader en zoon Tsjang ontstond; dit was in 1927. De goede verhouding werd echter in 1937 weer hersteld, ondermeer dank zij het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen Sta lin en Tsjang Kai Sjek in dat jaar. BRUSSEL, 10-5. Een koe was de ongenode gast, die langs een ongebruikelijke weg de feestzaal binnenkwam in de Belgische plaats Kerkom. Het dier kwam letterlijk door het dak uit de lucht vallen.. De koe was aan het grazen op een hoog gelegen weide waar het dak van de zaal nauwelijks boven uitsteekt. Zij kwam zon der letsel op het podium te recht, omringd door scherven van de gebroken dakplaten. In de zaal, waar voorbereidingen werden getroffen voor het feest ter inhuldiging van de nieuwe burgemeester, werd niemand gewond. Mening van Belgische jeugd: BRUSSEL, 10-5. Dat de Nederlan ders niet erg populair zijn bij de leerlingen van de hoogste klassen van de Antwerpse middelbare scho len blijkt uit een maandag gepubli ceerd verslag over een opinie-onder zoek. „Met wie gaat u het liefste om?" was één van de vragen, die de Bel gisch-Nederlandse vereniging had opgenomen in de enquête ter gele genheid van het 15-jai'ig bestaan. Slechts twaalf procent van de leer lingen antwoordde dat dit de Neder landers zijn, 42 procent zei de voor keur te geven aan duitsers en 46 pro cent aan de omgang met fransen. Een derde van de ondervraagde leerlingen treedt de Nederlanders „openhartig" tegemoet, bijna de helft „voorzichtig" en ongeveer twintig procent „wantrouwig". Maar bijna 70 procent vindt, dat de banden tus sen noord en zuid nauwer dienen te worden aangehaald. Meer dan de helft is volgens de enquete van me ning, dat de Nederlanders zich te weinig voor de Vlaamse vraagstuk ken interesseren en zestig procent vindt Nederland een „middelmatige" Beneluxpartner. België is minder sterk Ingezonden mededeling „drooggelegd' boekje vol tips en trips en fotowenken Mooi en praktisch boekje: „CAMERA reCREATJE". Tot 15 mei bij uw fotohandel. Meenemen en meer kans maken in de Nationale Foto- en Filmwedstrijd. Kort daarop keerde Tsjang Tsjing Kuo naar China terug, waar hij door zijn vader tot gouverneur van de (Chinese) provincie Kiangsi werd benoemd, welk gebied toen reeds voor meer dan drie-kwart commu nistisch was. Men luist toen buiten China nog maar zeer weinig of niets van Mao Tsje Toeng. De jonge Tsjang Tsjing Kuo huw de in Moskou een Russische vrouw, uit welk huwelijk een zoon Alan Tsjang Tsjing werd geboren, die momenteel aan een Amerikaanse universiteit studeert. Chef der geheime politie Tijdens de tweede wereldoorlog, na de oorlogsverklaring van Japan, instrueerde de Jonge Tsjang in Chi na in de rang van kolonel nationa listische Chinezen en leidde hen op tot geheime agenten en tot politieke commissarissen voor het leger van z'n vader en ook ten behoeve van Frankrijk. In 1945, na de capitulatie van nazi-Duitsland, werd kolonel Tsjang Tsjing Kuo benoemd tot on derhandelaar met de Russen en voor de tweede maal trok hij naar de U.S.S.R. en confereerde daar onder meer met Jozef Stalin. De regering van nationalistisch- China moest zich na de Chinese burgeroorlog installeren op Taipeh en Formosa en toen Tsjang Tsjing Kuo uit Moskou terugkeerde, be noemde zijn vader hem in de rang van generaal tot chef van de natio nalistische geheime politie en van de militaire inlichtingendienst, ter wijl hij tevens met de leiding werd belast van de nationalistische ver zetsgroepen, werkzaam in rood-Chi na welke ondermeer tot taak had den, sabotage-opdrachten uit te voe ren in de provincie Kiangsi, dezelfde provincie waar Tsjang Tsjing Kuo eens gouverneur was. MARKTBERICHTEN Graan beurs Rotterdam ROTTERDAM, 10-5. Op 'de Rotter damse 'graaribeurs werden de vol gende prijzen genoteerd' af (boerderij; Zomengerst - volgens monster tot f 31,00. Groene erwten tot ,f 37,00. Schokkers tot f 49,00. Bruine 'bonen - boeren schoon tot f 52,00. Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 10-5. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 357 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot 1400; werkpaarden f 1000 tot f 1375; oude paarden f 800 tot f 1250; 3-jarige paarden f 800 tot f 1200; 2-jarige paarden f 700 tot f 1000; veulens f 300 tot f 600; hitten f 600 tot 850. Slaohtpaarden per kg. slaChtge- wiöht f 2,60 tot f 3,30: jonge slacht- paarden per ikg. geslacht gewicht f 3,30 tot f 3,60. De /handel was redelijk. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 10-5. Klei-aaïdap- pelen voor /het binneniland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 26,00- 30,00; Bintje 35 mm tot 50 mm f 32,00 Bintje 40 mm opwaarts in twee ma ten /gesorteerd f 33,00-35,00; Furore 40 imim opwaarts f 26,00-30,00; Alpha 40 mm opwaarts f 27,00; Bevelander 40 mm opwaarts nui.v. heden geen notering. Zaodaardappelen voor 'het binnen land: m.'i.v, heden geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintja 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 35,00; Bintje 45 mm en Alpha 45 mm m.ijv. heden geen notering. Zaud-aardappelen voor de expend: m.Lv. heden geen notering. Voar-aardappelen f 3,00-3,75. Stemming: binnenland zeer vast, export zeer vast. Prijzen berekend per 100 kg. en op de ihande/lsvoorivaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Silvolde (toez.): A. J. Mooij, Sohore; te Fapendirecht: A. Vroegdndewey, Veervenidaal; te Ede (valk. E. F. Vergunst) (toez.): J. den Besten, Huizen (N.H.); te Leerdam: W. Ohr. Hovius, Nieuw-Lekkerland Aangenomen naar Hardegarijp (toez.): J. C. Deibeek, Scherpenzeel (Fr.). Bedankt voor KinderdijkJ, van Wier, Putten. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroep en te Vrouwenpolder: kand. K. J. Kapteyn, Groningen. Ohr. Ger. Kerken Bedankt voor Vianen: M. S. Roos, 's-Gravenzande. De Viet Cong heeft zondag een zware aanval gedaan aan de grens tussen de provincies Binh Doeong en Hau Nghia, 50 km. ten noordwesten van Saigon. Aan regeringszijde zijn volgens Vietnamese militaire kringen 55 soldaten gedood en honderd ge wond, terwijl een groot aantal ver mist wordt. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" te Zierikzee Wedvlucht uit Orei'l. Afstand 286 km. Gelost 6.30 uur. Aankomst 1ste duif 9.34 uur. C, Kri'stalijn 1, 29; J. P. Verwest 2, 20; J. Dekker 3, 4, 26; Gebr. Krijger 5, 13, 14, 17, 24; Feleüs-Westenbrugge 6, 28; C. Berrevoets 7, 16; A. Hage- steijn 8, 10, 25; C. Bouman 9; L. Heij boer 11; W. den Boer 12, 23; M. Wes- dorp 15; J. Raaij steker 18; L. Noor- dijk 19; L. v. d. Hoek 21; Saman- Snijdere 22; C. Billdbnand 27. Vrijdagavond van 18 tot 18.45 uur inikorvfen voor St. Ghislain en St. Dénis. P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht uit Vilvoorde op 1 mei. Gelost 9.1-0 uur; aankomst 1ste duif 10.18 uur. Laatste 11.07 uur. P. Steketee 1, 6, 13, 22, 25, 31; T. M. Dalebout 2, 3, 11, 18, 27; P. Zan- dijk 4, 5, 9, 10, 12, 15, 16, 20, 21; J. Bal 7, 26, .30; C. Bülle 8, 23, 29; C. Capelle 14', 28; A. IJzéten'berg 17, 19; J. v. d. Spek 24; A. de Koning 32. Wedvlucht uit Mons op 8 mei. Ge lost om 9.20 uur; aankomst eerste duif 11.15 uur, laatste 12,08 uur. A. de Koning 1, 3, 12, 13, 14, 17, 18; C. Bolle 2, 10; P. Zamldijk 4, 8, 9, 21, 25; T. M. Dalebout 5, 10, 11, 15, 20, 22, 23; A. IJzelenberg 6; B. de Ruiter 7; Ph. Steketee 16, 19; C. Capelle 24. BRUSSEL, 10-5. Voor het eerst Ln 45 jaar zal de cafébezoeker in Bel gië sterke drank kunnen bestellen zender de wet te overtreden. Door een wijziging van de drankwet, die het schenken van gedistilleerd in openbare gelegenheden verbood, is het thans toegestaan dranken te ser veren tot een alcoholpercentage van 21,9 procent. Een aantal firma's heeft al flesjes whisky-soda en gin-tonic in de han del gebracht, die precies het toege stane alcoholpercentage bevatten. De „drooglegging" van België werd na de eerste wereldoorlog geregeld in de wet-Vandervelde, die alleen de verkoop van zwak alcoholische dran ken in openbare gelegenheden toe staat. Daarin wordt trouwens ook bepaald, dat sterke drank alleen met een minimumhoeveelheid van twee liter wordt verkocht en dat voor elk vervoer daarvan geleidebonnen moe ten worden afgeleverd. Aan deze voorschriften is echter de laatste ja ren steeds minder streng de hand gehouden. Nufs-excursie naar de Oosterscheldebrug Op dinsdag 15 juni a.s. organiseert het Departement Zierikzee van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een ex cursie naar de Oosterscheldebrug. Op ihet programma staan: een bezoek aan 'het voorlichtingscentrum te Co- lijnsplaat met een korte causerie door één der directieleden van de Provinciale Waterstaat. Verder een wandeling over de brug' en bezichti ging van 'het werkterrein te Ratse- veer. Het bestuur verwacht voor de ze mooie excursie een grote belang stelling, die aan de Oosterschelde brug (de langste van Europa) zeer zeker besteed is. Bii sledht weer zal de excursie worden uitgesteld tot 22 juni a.s. Bondswandgltocht K.N.G.V. Naar wij vernemen zal voor de eerste maal in de geschiedenis van de wandelsport op Schouwen-Duive- land t-en bonds wandeltocht van tiet Kon. Ned. Gymnastiek Verbond plaats vinden. Deae tocht vindt plaats op zaterdag 15 mei a.s., de organisatie is ;n han den van di- gymnastlekiifdeling van de s.v. „Delta Sport" te Zierikzee. De start vindt plaats op het Haven- plein vanaf hotel ..Concordia". De volgende afstanden kunnen worden ■gelopen: adspiranten van 8-12 jaar max. 10 km.; adspiranten van 12 tot 15 jaar max. 15 km, en personen van 16 jaar en ouder: 25-30 'km. Inschrij vingen moeten uiterlijk 14 mei in het bezit van de secretaris van „Del ta Sport", de hoer H. Mout haan, Gracht weg. zijn. De komende loehl is de I7e honds- wandeltocht van het K.N.G.V. Expositie 10e mei openbare ULO In de openbare ULO-school te Zie rikzee was gisteren en vandaag (maandag en dinsdag) een expositie ingericht ter herdenking van de tiende mei, de Duitse inval in Ne derland. Op initiatief van de onder wijzer de heer G. Kroeze werd deze tentoonstelling door de leerlingen zelf ingericht. Er wordt bijzonder veel materiaal getoond, deels dooi de leerlingen bijeen gebracht, deels uit particulier bezit. De expositie bestaal uit verschillende onderdelen, o.a.: 10 mei 1940, de bezetting, de hongerwinter, de oorlog met Japan en uiteraard ook de bevrijding. Aparte tafels zijn gewijd aan het verzet en de Jodenvervolging. De laatste stand bevat krantenberichten waar we 'behalve de namen van Hit- Ier en Statin, ook dre van Franco en Salazar aantreffen, als dictators van heren. Het slot van de tentoonstel ling stemt daardoor zeker lot naden ken, al is deze opsomming dan ook niet volledig. Heden (dinsdagavond) is de expo sitie geopend voor ouders en belang stellenden. Ingezonden mededeling hel Jij tie van shagroken: je geniet f bij voorbaat f ROTTERDAM. In bet water van de Eerste Petroleumhaven in Rot terdam is het lijk aangetroffen van de Blitse matroos Sidney Muir- Head Pearson, die op 25 april van zijn schip, de kustvaarder „Lady Sandra" te water was geraakt en verdronken. De man knikte laatdunkend naar Akke, die nog geheel in het zwart naast de notaris zat. Het gemurmel begon weer, doch Gerard besliste: „Stilte. Ik doe vanmiddag voor u al len het woord. Mijnheer de notaris, mijn gang zal zijn naar een bekwa me advokaat. Ik beschouw deze hele affaire als een complot tegen de fa milie, tegen mij, tegen ons allen. Wij weten allen, voor zover u de over ledene de laatste maanden hebt be zocht, dat mijn broer niet geheel normaal meer was. Met alle respect voor zijn vroegere kwaliteiten - ik zal de laatste zijn om die niet op hun juiste waarde te schatten - moet ik meedelen, dat ik reeds weken gele den tot de conclusie ben gekomen, dat deze man niet meer verantwoor delijk was voor zijn daden. Met an dere woorden - en dat is op zo'n ho ge leeftijd helemaal geen schande - had mijn broer tijdig onder cura tele gesteld moeten worden. Al was het alleen maar om beschermd te kunnen worden voorvoor.... dat daar - hij wees op Akke - een vrouw, die op onoorbare wijze mis bruik heeft gemaakt van de gele genheid, die ze dag aan dag had en. Notaris Van Avereest viel hem in de rede en zei: „Mag ik u er opmerk zaam op maken dat geen enkele be lediging, gericht aan welk adres ook, door mij zal worden getolereerd? En wat de geestestoestand van onze o- verledene betreftbij mij is een akte gedeponeerd, getekend door twee zeer bekwame artsen en tevens voorzien van de handtekening van Feuilleton door II. van Omme de behandelende huisarts, dokter Van Asselt, waarin deze heren op 22 mei verklaren, dat de heer Jacob Schaarsma de Zwart 'in het volle bezit van zijn verstandelijke vermo gens moet worden geacht. Er was geen enkel wettelijk bezwaar tegen dit tweede huwelijk van mijn geach te cliënt". „Waarom is dit dan zo 'hals over kop gesloten?" riep opeens een vrouw. „Waarom die geheimzinnig heid? En waarom is ons dit niet eer der verteld?" „Zulks is geschied op uitdrukkelijk verzoek van de overledene. Met an dere woorden: bet was zijn laatste wil, welke ik als executeur testamen tair beb te eerbiedigen en waarmee oök mevrouw Schaarsma de Zwart, hier aan mijn reohtei*zij'de gezeten, volledig akkoord ging". Gerard Schaarsma was nog steeds blijven staan en toen het tumult enigszins bedaard was, antwoordde hij: „Niets zal ons ervan kunnen weerhouden dit testament te betwis ten op zijn rechtsgeldigheid. Dit hu welijk is alleen al een schertsverto ning, het leeftijdsverschil in aanmer king nemende. Wij zullen ons verze keren van de ihu'lp van één der beste advökaten in Friesland. Ik waar schuw u, notaris, dat nadat wij het proces gewonnen hebben, wij een volledige opsomming verlangen van de bedragen, die u.en die vrouw vanaf dit ogenblik zult onttrek ken aan de erfenis. Wij zullen neg heden pogingen in het werk stellen cm de gelhele erfenis te blokkeren. Ik stel u op dit ogenblik, in 'het bij zijn van al deze familieleden, verant woordelijk voor het beheer van de erfenis en ik zal niet nalaten een aanklacht tegen u in le dienen, als later mocht blijken, dat u oidat daaruitgaven 'hebben gedaan, waardoor het geheel der erfenis in waarde is verminderd. Mijn familie leden hier zijn getuigen". De notaris knikte. „Mijnheer, u kunt wat mij betreft, rustig uw gang gaan. Maar als deskundige kan ik u wel verzekeren, dat u geen schijn van kans hebt. En uw waarschuwing leg ik tevens naast mij neer. Ik heb in deze mijn volledige plicht gedaan en verder heb ik alleen nog te ma ken met de wettige erfgename, in casu mevrouw Schaarsma de Zwart, geboren Feenstra". Het tumult begon opnieuw. De no taris had deze felle reaktie niet voor zien en hij was nu werkelijk be ducht voor de veiligheid van zijn cliënte, Akke. Hij boog zich naar zijn klerk, fluisterde hem enkele woorden in het oor. De man knikte, kwam overeind en verliet het vertrek. Gerard Schaarsma was langza merhand naar voren gekomen en op een gegeven ogenblik stond hij vlak bij de tafel, waaraan Akke en haar moeder en de notaris zat. „Die akte, waar u over gesproken hebt, van die doktoren zal ik maar zeggen, die is natuurlijk voor piij tor inzage?" „Mijnheer Sdhaarsma, als de fami lie er prijs op stelt, kan iedereen een afschrift van deze akte krijgen. En op het stadhuis kunt u een uittrek sel bekomen uit de registers van de burgerlijke stand voor wat betreft het sluiten van het huwelijk. Als u wilt gaan procederen, zal ik de akte a'ls bewijsstuk aanvoeren voor wat. betreft de rechtsgeldigheid van het testament, dal op de morgen van de 24e mei door mij is vervaardigd in opdracht van mijn cliënt, en in het bijzijn van de door de wet vereiste getuigen. Gelooft u mij. als deskun dige. meneer, alles is geheel ge schied vo'gens de in ons land gelden de wetten". Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7