Ledenvergadering Ver. tot bevordering Christelijk Onderwijs ,3j5°/c ..3,5°/t 4°/c Algemene Bank Nederland STREEKNIEUWS Zomerexcursie naar Den Briel wordt gemaakt op 12 juni a.s. 4 beroemde middelen doen wonderen! ChefarineA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 uiei 1965 Nr. 19783 Causerie Kamerlid J. A. van Benuekom ZIERIKZEE, 8-5. Onder goede be langstelling werd in 'het „Huis van Nassau" de jaarlijkse ledenvergade ring gehouden van de Vereniging tot bevordering van 'het Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter de iheer J. W. v. d. Doel, dile - na voorlezing van Psalm 124 - een bijzonder welkomstwoord sprak tot de spreker het Tweede Ka merlid cle 'heer J. A. van Bennekom, die het onderwerp „De open poort" inleidde. Om met een geografisch voorbeeld een aanloopje te hebben tot zijn be toog, wees de 'heer van Bennekom op de „poort naar bet noorden" - de Grevelingendam, die Schouwen-Dui veland heeft gekregen. Vooral be langrijk echter is de „poort naar het midden", nl. de in aanbouw zijnde Oostersoheldebrug, die verbindings ader gaat worden tussen Schouwen- Duiveiand en het (hart van Zeeland. Wat betreft de migratie van streek- bewoners naar Rotterdam, is eerst de derde generatie - de 'kleinkinde ren van degenen die destijds ver trokken - ingeburgerd, want de eer sten bleven doorgaans vreemdelin gen, hetgeen meestal gepaard ging met een ontrouw worden aan de kerk. Dooi* nitvoering van ihet grote brugprojeikt, dient thans echter de blik naar het zuiden geworpen de „zuidelijke poort", vooral in verband met de mogelijkheden, die hier in steken voor het christelijk onderwijs, met name 'het christelijk voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs. Belangrijk ondcrwys. De heer van Bennekom achtte dit onderwijs voor de jeugd zeer be langrijk. Zeker wilde hij geen af breuk deen aan de grote verdiensten van 'het Professor Zeeman-lyceum, maar de 'keuzemogelijkheid wordt door de betere verbinding, voor de ouders straks gemakkelijker. Ge bruik makend van de Oosterschelde- brug is het Christelijk lyceum te Goes slechts een 'half uur van Schou wen-Duivel and verwijderd en dit moet - volgens de beer van Benne kom - een stimulans zijn voor de ouders uit deze streek 'hun kinderen christelijk middelbaar onderwijs te laten volgen. Kritische periode. De 'heer van Bennekom was van mer.'irug dat in de periode na de la gere school 'de kinderen het meest kritisch zijn ingesteld en hij achtte - gelet op de wijze van doceren - 'het studeren in een christelijk milieu, juist in deze leeftijd van groot be lang. „Het is voor de ouders een grote verantwoordelijkheid om hun KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Met een Tupolev- straaltoestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot heeft de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, van Schiphol zijn reis naar Moskou voortgezet. DEN HAAG. In maart 1965 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8.844 nieuwe woningen gereedgekomen. In maart 1964 werden 6.868 nieuwe woningen opgeleverd. HENGELO. De 17-jarige leerling- plantsoenarbeider J. G. Kruse uit Borne is op de Enschedesestraat in Hengelo (O) met zijn bromfiets on der een vrachtwagen geraakt en zo ernstig gewond, dat hij naderhand is overleden. ZEIST. Een van Nederlands oud ste inwoonsters, mejuffrouw Hen- riëtte J. Kropff uit Zeist, vierde in betrekkelijk goede gezondheid haar 104de verjaardag. NIJMEGEN. Bij een botsing tus sen twee auto's op een kruispunt in Nijmegen is mevrouw Knier-Dekker (60), inwoonster van deze plaats, om het leven gekomen. Haar dochter werd bij dit ongeval ernstig en haar schoonzoon licht gewond. De doch ter is later overleden. VENLO. Op de Baarloseweg te Blerick is de 22-jarige J. Smedts uit Bierick door een rukwind met zijn bromfiets van de weg geraakt en tegen een boom gereden. Zondag is hij in het ziekenhuis te Venlo over leden. ZEIST. De 29-jarige bankwerker A. Verhoef uit Amersfoort is dode lijk verongelukt op de Amersfoortse Weg in Zeist. AMSTERDAM. De verenigings raad van de Vara op 8 en 9 mei in vergadering bijeen, heeft kennis ge nomen van een brief, die mr. J. A. W. Burger op 11 november 1964 aan het hoofdbestuur van de Vara heeft geschreven en waarin hij meedeelde voornemens te zijn in het voorjaar 1966 af te treden als voorzitter van de Vara. AFFERDEN. Mevr. M. Keiler (64) uit Duisburg is in de Noordlimburg se plaats Afferden met haar auto in een bocht van de weg geraakt en te gen eeh boom gebotst. De wagen vloog in brand. Voorbijgangers slaagden erin de bestuurster uit het wrak te halen, doch zij bleek reeds te zijn overleden. AMSTERDAM. De 25-jarige A- merikaanse militair Matthew Cle mens is op de Oude Zijds Achter burgwal te water geraakt en ver dronken. De Amerikaan, die in Frankfurt am Main was gelegerd, blijkt onder invloed van alcohol te hebben verkeerd. kinderen via de aardse poort naar het zuiden, hun kinderen door de open poort, die leidt naar Jezus Ohristus, te brengen". Spr. wees er tenslotte op dat de zinspreuk der vereniging: „Laat de 'kinderkens tot Mij komen" juist symboliseex-t die oper. poort, die toegang veschaft tot het rijk van Christus. Het H.A.V.O. Op het gesprokene volgde een dis- kussie, in het kader daarvan de sug gestie werd gedaan een christelijke H.A.V.O.-school te creëren op Goe- ree-Overflakkee. De heer van Ben nekom achtte dit in principe wel mogelijk, maar wees er op dat de staatssecretaris niet het voornemen heeft de H. A.V.O.'s sterk te laten groeien. Zou het dus al te realiseren zijn, dan wordt 'het een zaak op lan ge termijn. Na de causerie en de bespreking, volgde afwerking der huishoudelijke agenda. Het jaarverslag werd zonder op- en aanmerkingen goedgekeurd. De mededelingen van de hoofden dei- beide scholen (vervat 'in het jaarver slag) werden eveneens zonder com mentaar, voor kennisgeving aange nomen. Bij de verkiezingen werden de aftredende bestuursleden de he ren A. Jonker, P. G. Rotte en M. van der Sluis met grote meerderheid van stemmen herkezen. In de vaka- ture ontstaan door vertrek van ds. Y. J. Tiemersma werd voorzien, door verkiezing van ds. J. H. Nawijn. De geanimeerde jaarvergadering werd door de heer van Bennekom gesloten met dankgebed. Ingezonden mededeling De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje Tot f.1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening Tot f.1000.- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. Spaardeposito Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. (Necferlandsche Handel-MaatschappIJ Dé Twentsche Bank) BREDA. In Breda is op het cen trale kerkhof een herdenkings plechtigheid gehouden ter nage dachtenis aan de Poolse militairen, die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van ons land. Voor 25 jaar.... ZIERIKZEE. In verband met de noodtoestand, als gevolg van de Duitse overval op Nederland, werd in de Gastkuiskerk een bidstond ge houden. BRUINISSE. Op de algemene be graafplaats werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van korpo raal C.B.. die omkwam bij de stran ding van H.M. „Hydra". ZIERIKZEE. In verband met de oorlogstoestand is de r.h.b.s. alhier tot nader order gesloten. NIEUWERKERK. Een oliebollen- actie ten bate van het Groene Kruis bracht alhier f 71,79 op. BRUINISSE. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zijn aan de o.l.- school zestien en aan de Chr. school achttien leerlingen ingeschreven. OUWERKERK. Tijdens een re ceptie in één der lokalen werd af scheid genomen van de heer C. A. Swenne, hoofd der o.l.-school. ZIERIKZEE. Het nieuwe St Cor nelia Liefdehuis hier ter stede werd officieel in gebruik genomen. BRUINISSE. (Uit rubriek: „Voor vijftig jaar") Kerkvoogden^der Ned. Hervormde gemeente hebben aanbe steed het bouwen van een nieuwe pastorie. De laagste inschrijving was f 0118,90. ZIERIKZEE. In de Ambachtschool is een tentoonstelling over lichtbe- scherming ingericht. ZIERIKZEE. In de Concertzaal trad op de humorist Willy Derbij. Hij zong o.m. „De bloem van het land" en Scheiden doet lijden". Zevende medische faculteit in Rotterdam raad heeft besloten een zevende rae- raad heeft besuoten een zevende me dische faculteit te Rotterdam te stichten. Er wordt naar gestreefd de pro- paedeutische opleiding in het najaar van 1966 te beginnen. De stichting van deze zevende me dische faculteit houdt verband met het grote aantal in de komende jaren te verwachten studenten aan de me dische faculteiten. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten Bedankt voor Werkendam: H. Lig- tenberg, Oudemirdum. Nederlandse bakkers in Zweden STOCKHOLM, 10-5. Een de legatie van vijfentwintig Ne derlandse bakkers en brood verkopers is maandag per vliegtuig in Stockholm aange komen. Op het vliegveld Ar- landa werden zij begroet door de secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis, Olof Stroh, en een lid van het inter nationale comité van het Rode. Kruis, mevr. Margarete Lin- nander. Vandaag (dinsdag) zal de delegatie premier Tage Er- lander een „Zweeds witte brood" aanbieden ter herinne ring aan de Zweedse voedsel hulp aan Nederland in 1945. Bij die zelfde gelegenheid zal zij het Zweedse Rode Kruis een gift van 50.000 Zweedse kronen ongeveer 35.000 gul den) overhandigen. Flitsen uit het buitenland KOPENHAGEN. Een aantal jongens en meisjes heeft maandagavond in Kopenhagen getracht een bijeen komst van de evangelist Billy Gra ham te verstoren door stinkbommen in de zaal te werpen. MOSKOU. Russische ruimtevaar ders zijn bezig met de voorbereidin gen voor de.lancering van een be mand ruimtevaartuig, dat iets geheel nieuws zal zijn op het gebied van het onderzoek van de ruimte, zo schrijft een niet met name genoemde kosmo naut in 'het Russische tijdschrift voor luoht en ruimte. WASHINGTON. Volgens betrouw bare bron zal de west-Duitse bonds kanselier begin juni een bespreking hebben met president Johnson. Er- hard bevindt zich dan in de Verenig de Staten waar hem het eredoctoraat van de Columbia Universiteit in New York zal worden verleend. LONDEN, Griekenland en Tur kije hebben besloten langs vreedza me weg- een oplossing te zoeken voor de kwestie-Cyprus. MOSKOU. Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft een uitnodiging van president Nkroemah aangeno men om een bezoek aan Ghana te brengen. GERARDMER. Er bestaan aan wijzingen dat de man wiens lijk kort geleden in een bos bij de oost-Franse stad Gerardmer 'in de Vogezen, werd aangetroffen een Frans geheim agent was die vermoord is door de geheime dienst van een ander land. Het lijk was dat van de 32-jarige Fransman Jean-Marie Gastal. STRAATSBURG. Het Europese Parlement heeft maandag een beroep op 'de E.E.G.-ministerraad gedaan cm eindelijk zijn politieke verantwoor delijkheid ten aanzien van de ont wikkeling van een gemeenschappe lijke 'handelspolitiek waar te maken. ROME. De Italiaanse minister van buitenlandse -zaken Fanfani, zal op drie en vier juni in Parijs bespre kingen voeren met zijn Franse ambt genoot Couve 'de Murville. De minis ters zullen de besprekingen voort zetten die zij eind maart in Rome hebben gehouden. KHARTOEM. De opperste raad in Soedan heeft de verkiezingen in drie zuidelijke provincies waar een twin tigtal kandidaten zonder oppositie voor het parlement werd' gekozen, ongeldig verklaard. TURIJN. De zes jaar oude Itali aanse zusjes Santina en Giuseppina Fkfgia, die met (het (heiligbeen aan elkaar vertoonden waren, zijn in een ziekenhuis in Turijn door een opera tie gescheiden. De operatie, die 2Vz uur duurde, is geslaagd en de toe stand van de zusjes wordt bevredi- genn genoemd. FRANKFORT. Voor het 'gerechts hof 'in Frankfort is levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de voor malige waarnemend SS-commandant Hans Stark, die terechtstaat dn ver band met de moord op tenminste 5.000 mensen. Dr. Konrad Adenauer, leider van de Westduitse christen-democrati sche partij, moet op advies van zijn dokters tot nader order algehele rust houden. Congres K.N.M.B. ASSEN, 10-5. Heden, dinsdag houdt de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond in Bellevue te Assen zijn (besloten) algemene bondsvergadering. Daarin komt o.a. ter sprake de door de K.N.M.B. te volgen procedure bij de adviesaan vraag aan de S.E.R. van staatssecre taris De Meijer over de ontwikkeling van de P.B.O. Verder komt in deze vergadering aan de orde de arbeidstijdverkorting in de detailhandel en het vestigings beleid. De twintig jaar ou'de Miss Australië 1965 Mej. Carole Jackson, is maandag voor een driedaags verblijf in Nederland aangekomen. Zij geldt als een typisch Australisch meisje en is uit een grote schare deelneemsters gekozen, na te zijn getest op niet minder dan vijftien eigenschappen. Haar bezoek aan Nederland is een gedeelte van de prijs, die zij won met haar verkiezing. Ingezonden mededeling is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor 7 £- maar f Oct ZONNEMAIRE Bejaardenreis naar Flakkee De ontsluiting van Schouwen-Dui- veland heeft ook voor de reis met de ouden van dagen van Zonnemaire gevolgen. Tot dusver werd een rond rit over het eiland gemaakt, doch thans ligt het in het voornemen om de vleugels wat verder uit te slaan De gedachten gaan uit naar een bustocht over Goeree-Overflaklcee, met bezoek aan het imposante werk in de bouwput van het Haringvliet. Ditmaal wordt de autobus boven de auto verkozen, omdat dit, mede uit een oogpunt van vex-keersveiligheid, de meeste aanbeveling verdient. Ge zien de deelname aan de onlangs ge houden trip in verband met de tot standkoming vaxi de Grevelingen dam, mag ook nu op veel belang stelling worden gerekend. Dit stelt het uitvoerend comité evenwel voor grotere financiële zorgen. Het is dan ook noodzakelijk het mid del van een collecte aan te grijpen. „De muziek" heeft zich spontaan be reid verklaard medewerking te ver lenen. De bedoeling is vrijdagavond 14 mei a.s. huis aan huis om een bij drage te vragen. Met aller steun kan velen een genoeglijke middag wor- Scheepvaartberichten Esso Rottex'dam, 11-5 te Bombay ver- wacht. Alchiba, 10-5 Port Sudan gepasseerd naar Genua. Seinelloyd, 10-5 Singapore gepas seerd naar Bangkok. DEN HAAG. Enige honderden nabestaanden en belangstellenden hebben in Den Haag de nationale herdenking bijgewoond van de tij dens de tweede wereldoorlog geval len grenadiers en jagers. Vergadering „Stad en Lande" ZIERIKZEE, 8-5. Op de jongste vergadering van „Stad en Lande", onder voorzitterschap van dr. J. J. Westendorp-Boerma zijn nog ver schillende interessante zaken aan de orde gekomen en werd verder de huishoudelijke agenda afgewerkt. Goedgekeurd werd het keurig ver zorgde jaarverslag van de secretaris de heer C. Postma. De vergadering was uitstekend bezocht, waarover de voorzitter in zijn welkomstwoord zjjn voldoening uitsprak. Speciaal verwelkomd werden de beide wet houders de heren K. A. Keuning en H. Koevoets en het bestuur van het Streekmuseum van Flakkee. In kas blijkt een batig saldo van f 1069,96. Bij monde van de heer C. O. J. Hendrikse bracht de kascom- missie rapport. Ge-adviseerd werd tot goedkeuring van de financiële jaarstukken van de penningmeester de heer J. Viergever, die - onder dankzegging voor het akkuraat be heer - daax-na door de voorzitter de charge werd verleend. De voorzitter deelde mede dat er een groot aantal aanvragen is ingekomen voor subsi die tot hei-stel van stoepen. Dit jaar wordt weer een rijkssubsidie ont vangen voor het fonds, bestemd voor kleine restauraties. De voorzit ter zeide dat men hierin echter een zo groot mogelijk variatie wil zien te krijgen. Het gaat niet aan alles op te maken aan de stoepen. Dit jaar is aan de stoepen reeds voor f 1200 verbruikt. De vooi-zi.tl.er wijdde enkele ge voelvolle woorden aan het overle den bestuurslid de heer J. Vijver- bei-g, die met hart en ziel aan Schouwen-Duiveland was verbon den. Hij had de gave de liefde voel de natuur, met naméde vogelwe reld, over te dragen op anderen, ge bruik makend vair.de fotogx-afie en het geschi-even woord. „Hij heeft velen dé ogen geopend voor het bij zondere van Schouwen-Duiveland", aldus de voorzitter. De zomerexcursie Herkozen werden de aftredende bestuursleden de heren P. vair Be- vex-en en J. Viergever. In de vakatu- i-e, ontstaan door het overlijden van de heer Vijverberg, werd voorzien door verkiezing vande heer W. de Vrieze jr. te Haamstede. Besloten werd de zomerexcursie te houden op zaterdag 12 juni. Een bezoek zal worden gebracht aair Den Briel en Heenvliet. Uit de vex-gadei-ing werd de aandacht gevestigd op de bestra* ting. die door onregelmatigheid leidt tot scheuren in de gevels eir een stapel ij zei-afval bij de Prom- melsluis. Hiei-over is reeds contact geweest met het gemeentebestuur. Door boombegroeiing wil men dit afval aan het oog onttrekken, maai bij de Prommelsluis gi-oeit het niet hard. Aan de orde kwam verder het overlast door lawaai van bromfiet sers. Vooi-al het rijden in de Beurs is een crime. Mx\ Keuning merkte op dat verboden wèei* het aanbren gen van (nog meer) borden zou ver eisen, hetgeen uit schoonheidsoog punt niet gewenst is. De voorzitter deelde nog mede dat voor het St. Anthonieshofje weer f 5000 subsidie beschikbaar komt, waardoor de vereniging financieel wat gemakke lijker komt te zitten. Ingezonden mededeling 1 Vier middelen in dén tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Cheürine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd cit hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén derbestanddcienishet betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat eelt teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5