HOOFDSCHOTEL? VLEES blijf jong blijf fit fiets! De dag van de verpleging STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Burgh-Haamstede iverkte opgewekt Bevrijdingsfeestprogram af Gebeuren in dertiende eeuw De Sint Aagten vloed maakte Sirjansland los van Dreisclior BURGH-HAAMSTEDE, 10-5. Ter gelegenheid van de twintigste herden king van de bevrijding werd in Burgh en Haamstede een opgewekt feest programma afgewerkt, waarin vooral ook de jeugd (foto's onder) actief be trokken werd. De brandweer (links boven) gaf een spectaculaire demon stratie door in zeven minuten en vijftig seconden een hevig brandende oude bestelauto (gevuld met hout) te blussen. Het Oranjecomité presenteerde zich in de optocht van het gespeelde spel „Een tegen Allen", uitgedost in voor-oorlogse zwdrte pakken met oranje sjerp en hoge hoed op een paardewagen die de gehele oorlog had doorge reden, n.l. de meelwagen van molenaar Dijkman met Janus Zijta als koet sier. (Foto's Ziei'iikzeesohe Nieuwsbode) Ingezonden mededeling Tomos 2-versnellin» (Ingezonden) Misschien vraagt deze cf gene zich af: „Wat heeft dit te beteke nen?" Een dag van de verpleging. Het spreekt tcch vanzelf dat wij, als we ziek zijn, verpleegd worden?" Dat dit niet zo maar vanzelfspre kend is, daarop willen de Neder landse Kruisorganisaties speciaal op 12 mei, de datum, waarop Florence Nightingale werd geboren, de aan dacht van het publiek vestigen. Dit jaar ligt het accent bijzonder op de maaschappelijke gezondheids zorg: de taak van de wijkverpleeg ster. Niet om haar een bloemetje op de witte schort te steken - de zusters zouden daarop niet eens gesteld zijn - maar om ons eens te bezinnen op de wijkverpleging. Radio en televi sie zijn hierbij ingeschakeld. Daar voor verwijzen wij naar de program ma's. Zelfs de wereldomroep ver leent hierbij medewerking. Wij ho pen, dat er velen zijn, die er naar zullen luisteren of kijken. De Pro vinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft aan de bestu ren van de plaatselijke verenigingen en aan de wijkverpleegsters van het Groene Kruis suggesties aan de hand gedaan om in onderling over leg op 12 mei het een en ander te organiseren, zoals bijeenkomsten met dames (b.v. leden van vrouwenorga nisaties) met leerlingen van de hoog ste klassen van huishoud- en mid delbare scholen, liefst in de wijkge- bouwen, enz. Wij hopen, dat allerwe gen duidelijk zal worden gemaakt, dat de wijkverpleegster van vandaag meer is dan een zuster, die de ern stige zieken verzorgt, maar dat haar taak op het gehele gezin is gericht en dat het preventieve werk (het voorkomen van ziekten, het geven van voorlichting) minstens even be langrijk is geworden als het curatie ve deel van haar taak. Vandaar ook, dat de nieuwe oplei ding van de wijkverpleegsters meer gericht zal worden op de sektor maatschappelijke gezondheidszorg en dat deze opleiding daarom waar schijnlijk van 12 op 21 maanden ge bracht zal worden. Dus; op 12 mei denken wij zeer bijzonder aan onze wijkverpleeg sters, deze onmisbare groep medisch- maatschappelijke werksters in onze samenleving. A. de Lange. Sekretaris Provinciale Zeeuwse Ver eniging „Het Groene Kruis". ZWIJNDRECHT. In Zwijndrecht zullen vijf grote flatgebouwen de na men krijgen van vijf heldhaftige ka piteins der koopvaardij, die in de afgelopen wereldoorlog hun leven lieten. RECHTSZAKEN Vechten in Kerkwerve MIDDELBURG, 10-5. Zelfs de burgemeester van Kerkwerve kwam er aan te pas toen de 19-jarige land arbeider D.H.F. uit die plaats op 31 oktober vorig jaar amok maakte in de fritestent van J.V. Hij maakte zich boos omdat de kwaliteit van de frites hem niet aan stond. Een ruzie met V. liep uit op handgemeen en V. wilde hem eruit gooien. Het effect was averechts want de eigenaar werd zijn eigen tent uitgewerkt. De politie werd te hulp geroepen en wachtmeester O. sommeerde de jongen er'uit te gaan. Ook het uni form boezemde hem geen ontzag in, F. ging ook de politieman te lijf. Hij probeerde zelfs zijn wapenstok te grijpen. Ook dreigde hij met een zak mesje: „Ik steek je dood". „In een driftbui weet hij niet meer wat hij doet", verklaarde de wacht meester vrijdag voor de Middelburg se rechtbank, waar F. terecht "stond. „Dergelijke dingen komen op een rustig dorp als Kerkwerve toch niet te pas", vond de president van de rechtbank, mr. P. van Empel. De officier vond dat de bevolking tegen deze wildebras beschermd diende te worden. Hij eiste een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar, voorlopige ter beschikking stelling en opname in een inrichting, „Daar zullen ze er dan voor zorgen dat je niet op een gegeven moment net zulke brokken maakt als waarvoor iemand uit Zierikzee veroordeeld werd", besloot mr. Van Empel. ZIERIKZEE De dag der verpleging Op woensdag 'twaalf mei, de „dag der verpleging" zal aan de mast voor het Zweedse Roode Kruis-ziekenhuis een sceciale vlag wapperen, met het Florence Nightiingale-embleem. Opbrengst collecte G.M.F. Het comité „Gezamenlijke Militaire steun) Fondsen (G.M.F.) is bijzonder tevreden over de opbrengst van de huis-aan-huis-collecte, die in de week van 3-10 mei in Zierikzee is gehouden. De collectrices en collec tanten brachten een bedrag bijeen van f 416,waarvoor de burgerij hartelijk dank wordt gebracht. HAAMSTEDE Verkoop woonhuis niet gegund Notaris P. Heering te Zierikzee heeft maandagmiddag voor de heer Joh. Dooge uit Middelburg getracht diens woonhuis, staande aan deHoge- zoom 50, in hotel Bom in het open baar te verkopen. Er was flinke be langstelling voor deze verkoping. Bij het woonhuis behoort ongeveer 570 m- grorjd. Na de eerste veiling was de hoog ste bieder de heer L. van der Wek ken te Zierikzee met f 52.200,Bij het verder veilen bij opbod bleek niemand van de aanwezigen lust te hebben om hoger te gaan, zodat het bod op genoemd bedrag bleef staan. Notaris Heering maakte toen bekend dat het pand niet werd gegund. BURGH „De Canteclaer"-school in „De Koebel". De hoogste klassen van de „Can- teclaer"-school uit Hoogvliet vertoe ven momenteel in „De Koebel". Dit vakantie-oord is al een paar weken in gebruik door diverse scholen. Zo was er al een groep Franstalige Bel gen uit Brussel en schooljeugd uit Zuid-Beveland. Deze klassen proberen momenteel op originele wijze wat meer in ken nis te geraken met de burgerbevol king. Zij kregen maandagmorgen een aardrijkskundeles, waarna de jon gens en meisjes een schriitelijke vra genlijst kregen die buiten het ge bouw moest worden beantwoord. Zij mochten daarbij hulp vragen van toevallig passerende burgers, doch het was niet toegestaan om hen meer dan twee vragen te laten beantwoor den. Op deze manier werd een zekere toenadering gezocht en verkregen tussen het schoolkind uit de grote stad en de bevolking van het platte land. (Van een medsweiker). DREISCHOR, mei 1965. Drikcko'r wa£ vroeger een eiland omspoeld door de Gouwe en de Grevellr.gen en, naar keizer Karei V in een brief van 9 december 1530 verklaarde, een heerlijkheid op 2ich zelf, niris uit staande of te maken hebbende met de Staten van Zeeland. Volgens over leveringen was 'hier reeds in het jaar 985 ce villa Surra mere gebouwd. Dreischor bestond bij de aanvang van de dertiende eeuw (rond het jaar 1300) uit de samenvoeging van drie schorren nar..:lij'k Mareland, de Bellaart of Boldert en Sir-Jans- larïd. Sommige geschiedschrijvers denken bij het Mare cf Maijeland - waarnaar het latere gehucht Maije is genoemd - dat een belangrijke rede had, ook wel aan „Kwaa Maije", de drie schi Jkgef rr.en der Noorse g:kenleer. Bij de verdeling van Zeeland in het jaar 1206 werd het dorp Dreischor (Drieskire) toe gewezen aan Graaf van Loon. De Sint Aagtenvloed van 1287-1283 vermin! .de de 'heerlijkheid Drai- scihor wal tot cp de 'helft, door er o o. het latere Sir-Jansland van af te scheuren en aan ihet tegenwoordige Duiveland te hechten. Tijdens ca oorlog met Vlaanderen, wordt Drei schor meermolen genoemd en niet ver van daar had de bakende scheepsstrijd plaats op 10 augustus 1304, waardoor de stad Zierikzee ontzet wend. In het jaar 1390 schor.ik Albrecht van Beijeien aan de heer lijkheid keuren er. rechten en het dorp kwam tot groter aanzien door de -bloei van het naburige Maije, dat tot omsü*ecks 1459 de reede bleef waar de haringbuizen en koopvaar dijschepen van Zierikzee ankerden. Door de indijking van Noord- gouwe en Zonnemaire werd Dreischor - in een charter uit het jaar 1401 - Groot Dreischier genoemd en met Schouwen ver bonden. Teen ce binnenlandse ooi'log het in deze buurt in 1426 zeer onrustig maakte, was de giaftlijke renlrr.ees- "ter met hondeid gewapende lieden op het water voer de kust van D. d- schor om maatregelen te nemen, hoe men het land aan ei waterzijde het b-'sie t.-schutten zou. Dit geschiedde tijdens het beleg van luk Brabantse Zevenbergen, waar Gerrit van Slrij- en, aanhanger der Hoekse partij door de krijgsmacht van' Filips van Bcurgcndië belegerd was en na een heldhaftige verdediging het hoofd moest buigen, waarop 'hij met ridder Jan van Oostende, naar het Franse Rijssel W3i.d gevoerd, waar zij tien jaar in gevangenschap moesten door brengen. Onenigheid over grenzen Dreischor was reeds vroeg een be- zitlr.g van c? graaf, hoewel toch in het jaar i237 vormeld wordt een zé kere Bavins van Dreischier e. Dqor hertog Ka re van Bourgomdië werd deze heerlijkheid aan zijn bastaard- zuster Anna geschonken, bij haar huwelijk met Adolf van Kleef, heer van Ravesteln. Deze aanzienlijke be zitters hebben er aan meegewerkt om de luister c.:.r heerlijkheid niet wc'r g te verhogen al is een verhaal, dat zij 'n Dreischor veel polders Ke ten indijken, onwaarschijnlijk. Over de afbakening eer grenzen, rezen mèer an eens moeilijkheden. In maart 1470 deed het Hof van Hol land en Zeeland uitspraak in een ge- schil over de pael'schelding van Dreischor, Natairs en Brouwersha ven en van Dreischor en Voorno. In 1489 werd de Maarlandpoldcr be dijkt bij octrooi van Maximiliaaci aan de weduwe en erfgenamen van Ellas Wolfertsz en Jan Jansz. van Nocrdgouwe, waarbij vergund werd, cm dit kle ine gors - tussen Schouwen en Dreischor - in één dijkage onder te 'brengen met 'het schor dat de Heer- van Dreisohor voornemens was te bedijken. Het schor Rcpers Aan het veer van Maije lag aan de Grevelingen, 'het schor Repers, eertijds een polder, maar in de vloed van 1288 overstroomd, en op een oude landkaart van Ottens als „der- rleplaat" ever Maije aangewezen. Hier had in 1490 een scherp gevecht plaats, waarin wel driehonderd man sneuvelden, tussen de 'krijgsmacht Ingezonden mededeling Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets! SIRJANSLAND Opbrengst Emmabloemcollecfe De Emmabloemcollecte welke ge houden werd door de jongedames Nel'leke en Ineke op 't Hof heeft het zeer hoge bedrag van f 100,00 opge bracht. Teraardebestelling slachtoffer verkeersongeval Onder grote belangstelling vond maandagmiddag de teraardebestel ling plaats van de heer M. Stuik, diie op vijf mei door een verkeersongeval om het leven kwam. Onder de aanwezigen bevonden zich de 'heer van Driel, controleur van de veerdienst, kapitein W. Zon dervan, alsmede drie collega's, waar mee 'de overledene op de veerpont 'had samengewerkt. Alvorens de teraardebestelling plaats vond, werd er dn het vereni gingsgebouw een rouwdienst gehou den, welke .werd geleid door de Con sulent Ds. M. G. Westerhof. Na de schriftlezing (1 Kor. 15 vs. 12-28) sprak de predikant van de overwinning <op de dood, waaraan een ieder die zich door het geloof verbonden weet met Jezus Christus, deel heeft. Een lange stoet volgde de baar, die met een viertal kransen was bedekt. Op de begraafplaats las de predikant een gedeelte uit de Bijbel en be sloot de pleohtigheid met het „Onze Vader". Een broer herdacht de overledene in gevoelvolle woorden waarin werd benadrukt, dat 'dit 'droeve versohei den slechts in geloof kan worden aanvaard. Ds. Westerhof werd dank gebracht voor de 'leiding en troost en dank baar ondervond men 'de vele blijken van medeleven. Diep onder de indruk verliet men de begraafplaats. BRUINISSE Meisje aangereden Het zeven jarig dochtertje van de heer Joh. Schults alhier, wilde maandagavond1 tussen, twee gepar keerde auto's door de Lange Ring te Bruinisse oversteken. Zij lette daar bij niet voldoende op het verkeer, terwijl de heer V., die juist met zijn auto passeerde haar evenmin kon zien, omdat zij plotseling van tussen 'de geparkeerde auto's kwam. Zij werd aangereden en brak een been. Nadat dokter Van Leeuwen eerste hulp had' verleend werd zij naar het Zweedse Roode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vervoerd. Jaarlijkse veekeuring Maandagmorgen zijn op Schou- wen-Duiveland de jaarlijkse vee- keuringen weer begonnen, met zoals gebruikelijk Bruinisse als 'begin. Cp het weiland behorende bij de boerderij van de heer A. C. Hanse in de Lange Weg, waren 17 dieren aan gevoerd. Keurmeesters waren de he ren Ir. Harmsen, rijks veeteelt cona cl ient, de heer Vos uit Walcheren en de heer De Rijke. De dieren werden als volgt geclas sificeerd. Ie Ka'lfkoeién: Bea, eig. Wed. C. W. de Jonge, la; Gree, eig". W. L. van 't Noordende, lib; Dikkie, eig. W. L. van 't Noorden'de, 2a; Emma, eig. Domus Hage, 3a; Beppie, W. L. van 't Noordende, 3b. 2e Kalfskoelien: Oorrde, eig. Domus Hage, 2a; Jans, eig. W. L. van 't Noordende, 2b; Wiihelmina, eig. A. C. ITanse, 3b. 3e KalfskoeienDora, eig. W. L. van Maximiliaan - aangevoeld door zijn stalmeester - de vliesridder Maarten van Polheim, en d? laatste strijder der Hoekse partij Jonkheer Frans van Broderode, die gewond en gevangen genomen en naar Dor drecht overgebracht, kort daarop overleed. Door het sterven van Fi lips van Kleef, heer van Ravestein, verviel DroisChor in 1528 aan de gra felijkheid, waarom de oude keuren twee jaar later door de keizer wer den vernieuwd. In 1538 kreeg Willem Simon Maartense het Ma ijlend bij Dreischor en op de inventaris van zijn 'goederen 'komt deze polder voor groot 20 gemeten en geschat op een waarde van 158 ponden Vlaams. TOEN van 't Noorden/de, 2; Trijntje, eig. D. Hage, 3. 4e Kalfskoeien: Bora, eig.We'd. C. W. de Jonge, la; Oora, eig. „De Scheldemonden", l'b. Oudere koeien: Nettie, eig. W. L. ■van 't Noordende, la; Emmie, eig. Wed. C. W. de Jonge, lb. Vaarzen: Lena, eig. Jac. de Jonge, 1; Paula, eig. Wed. C. W. de Jonge, 2; Gerda. eig. Wed'. C. W. de Jonge, 3. De heer Harmsen constateerde tot zijn 'genoegen dat vooral de vaarzen, die cp de keuring werden aange voerd, een opgaande lijn vertoonden, die 'beloften inhield voor de toekomst Het blijft natuurlijk jammer, dat op Bruinisse niet meer veehouders meewerken aan 'het slagen van de veekeuring. Hiermee 'is niet gezegd, dat de keuring te Bruinisse niet ge slaagd' zou zijn, maar het aantal aan gevoerde dieren 'had1 gemakkelijk 'het dubbele kunnen bedragen. Wie het beleefd heeft weet nog wel hoe onzegbaar schoon het voor jaar van 1040 was. Pinksteren l'J40 had dc uitbundigste overvloed aan zon gekregen, die zich liet herinne ren en juist in die weelde van zon, fris groen en bloemen, ivoedde dc oorlog, die de wereld zon veranderen en leed zou laïen aantekenen, zoals voorheen nog niet gekend was. Heel in de verte hoorde men zo nu en dan wel eens een vaag ploffend gerucht, maar het was nog vredig op Schou wen-Duiveland, al was het maar schijn. Hoe nerveus en gejaagd wa ren de mensen en welke gekke din gen gebeurden er niet, want wat wisten wij van oorlog. Opeens was het er allemaal, de onzekerheid, de geruchten, de angst, de verstoring van de gewone regelmaat, die soms een mens wel zwaar -vallen kan, maar op zo'n moment als het koste lijkste goed ivordl onderkend. We kenden een familie die de vijf dagen en nachten praktisch in de kelder doorbracht; het was een donker vochtig gat, waar de weckflesjes nog zoel aan betere tijden stonden te her inneren. Het was zo maar een kel dertje, maar de mensen zaten er in, wachtend op een Germaanse bom, die niet kwam. Van boven werd de kelder afgedekt met plankjes, die haastig uit een ledikant waren ge haald. Dat had men toen nog op een bed; plankjes, matrassen, een schudbed en dekens. Alsof ledikantplankjes soulaas zouden hebben kunnen bie den bij een inslaande bom. Maar wat konden zij weten van bommen en granaten. In de tuintjes waren sterke man- nen bezig schuilloopgraven le maken Dat deden ze met een fanatieke woe de die mannen. Ze voelden hun spie ren en ze zouden wel eens even wil len laten zien, dat ze spitten konden. Het was een afvjeermaatregel tegen de waanzin van die overval op een rustig en vreedzaam land. Met de spade konden die mannen tenminste iets doen. Ze hadden daar zo'n be hoefte aan, want van al dat geleuter en het gespannen wachten werden ze daas. Trouwens iedereen hoopte nog; er waren al Fransen in het Bra bantse. Heel dappere Senegalezen en misschien gingen de Engelsen toch ook nog wat doen. Ze konden Neder land toch maar niet zo naar de kel der laten gaan. Er waren ook heel neerdrukkende dingen. Vliegtuigen die lawaaierig overtrokken. Waren het vrienden of vijanden? Dan op eens een luchtgevecht. Geknetter tegen het azuur van de hemel en zwenkende toestellen, die poogden in gunstige positie te komen om hun te genstander van jetje te geven. De spittende mannen lieten hun spaden rusten en keken omhoog, onbewust van het gevaar, totdat de kogels rik ketik angstig dichtbij ricocheteerden. Na vijf dagen scheen het ergste voorbij, al moest het allemaal nog komen. Daar waren ze dan de gehelmde Duitsers op hun motoren, een rode zakdoek rond de hals ge knoopt. Dorp voor dorp reden ze door, kijkend naar de bovenramen of „nicht etwas los war". Het was nog altijd pralend weer, maar de nacht was toch gevallen. Een nacht van vijf jaar. SCHIEREIL ANDMAN NATIONALE BOEKENMARKT 1965 Kijkje op de Nationale Boekenmarkt 65 met o.m. de .onderwerpenstand „Schepping en Herschepping" (Religieuze lectuur) AMSTERDAM, 10-5. De grootste boekenwinkel van Europa: dat is de Nationale Boekenmarkt '65, die van vrijdag veertien mei tot en met zondag drieentwintig mei in het Nieuwe RAI-gebouw wordt gehou den. Voor het eerst in de geschiede nis staat de gehele voorraad van uit geverij en boekhandel onder één dak. Neg nooit is het publiek een zo duidelijk overzicht geboden van wat er op boekengebied te koop is. Voor het eerst ook staan er 30.000 ver schillende boeken bij elkaar om te bekijken. Om te bekijken èn om te kopen, want tien dagen lang is de RAI een boekenwinkel als iedere an dere. De Nationale boekenmarkt 65 be slaat een oppervlakte van ruim tien duizend vierkante meter. Men vindt er o.m. een honderdtal stands van de erkende Nederlandse uitgevers en importeurs, die zijn aangesloten bij de jubilerende Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Boekhandels. Honderd boekwinkels bij elkaar, dertigduizend titels met in totaal een kleine half miljoen ex emplaren. Toch behoeft niemand te verdwalen in deze baaierd van boe ken: de bezoeker van de nationale Boekenmarkt '65 vindt, evenals in iedere boekwinkel, de boeken geru briceerd. Niet in rekken, maar in grote stands en zelfs paviljoens. In deze overzichtelijke ondenverpen- stands wordt een snelle oriëntering en keuze gemakkelijk gemaakt. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2