DOMINICAANSE REGERING WEIGERT CONTACT O.A.S. Spaak keert zich tegen De Gaulle's politiek VLOEIT VLUG STRAK Regen oorzaak achterstand in akkerbouw Lager vleesverbruik (en duurder) in 1964 i VEEL VRIJ? VERF! Schadevergoeding aan Joodse slachtoffers Nieuw proefstation tuinbouw Aalsmeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdii^ 11 mei 1965 121ste jaargang Nr. 19783 WAAR/N OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 3EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. Ü1110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zomer excursie „Stad en Landenaar Den Briel Amerikaanse acties in Vietnam en Dominicaanse republiek WASHINGTON, 10-5. De „grond wettige" regering van kolonel Caa- tnano heeft laten weten dat zij elk contact met de Organisatie van Ame rikaanse Staten (O.A.S.) weigert zo lang haar vertegenwoordiger die zich in Washington bevindt, Antonio Ro- sario, niet als officiële afgevaardigde van de Dominicaanse republiek er kend wordt. De minister van buitenlandse za ken van de regering-Caamano, Cury, protesteert in een telegram aan de Interamerikaanse organisatie fel te gen het zaterdag op de consultatieve O.A.S.-bijeenkomst genomen besluit, BonlIIa Atiles, de vertegenwoordiger van de junta van generaal Imbert, als officieel Dominicaans gedele geerde te blijven erkennen. „Dit be sluit vormt een schending van de procedure van de O.A.S.-organen, verslechtert de toestand in de Do minicaanse republiek aanzienlijk en brengt de met vertegenwoordigers van de raad van deze organisatie ge sloten bestandsovereenkomst in ge vaar", aldus Cury. Washington: Erkenning door de Amerikaanse regering van één van de twee rege ringen die er momenteel in de Do minicaanse republiek zijn, zou op dit tijdstip voorbarig zijn, zo werd maan dag in officiële Amerikaanse krin gen gezegd. Eerst moet de orde daar in zekere mate hersteld zijn en moet in San Domingo een regering zijn gevormd die kan aantonen dat zij de politieke toestand beheerst, aldus deze kringen. Beroep op (le NAVO LONDEN, 10-5. De secretaris-ge neraal van de NAVO, Manlio Brosio, heeft maandagavond een beroep op de organisatie gedaan de Ameri kaanse gewapende acties in Vietnam en de Dominicaanse republiek te steunen. Op een persconferentie aan de vooravond van de ministersconferen tie van de NAVO zei hij: „De Ver enigde Staten voeren een militaire actie in Vietnam. In de afgelopen dagen hebben zij besloten strijd krachten naar het Carai'bisch gebied te zenden. Hoewel deze gebieden bui ten het verdragsgebied (van de NAVO) liggen, kunnen de andere landen van het verbond niet onver schillig staan tegenover de gebeur tenissen daar". „We kunnen ontwik kelingen waarbij strijdkrachten van onze machtigste bondgenoot op uit gebreide schaal betrokken zijn, niet als niet ter zake doende opzij zetten. Een bondgenoot, die juist door zijn WINNEBA. President Kwame Nkrcemah van Ghana heeft maan dag een beroep op Indonesië en Ma leisië gedaan hun conflict door mid del van overleg te regelen. Stalin weer op Russische televisiescherm MOSKOU, 10-5. Voor het eerst sedert de destalinisatie tijdens Chrcesjtsjovs bewind in 1956 is Sta lin weer op het Russische film scherm te zien De film, die in de grootste bioscoop van Moskou draait, is getiteld „De grote vaderlandse oorlog". Men ziet Stalin tijdens een radio-uitzending op 3 juli 1941 toen hij de „volksoor log" tegen de Duitse indringers eiste. Tijdens het bewind van Chroesjt- sjof werd de toespraak een rege ringsverklaring genoemd). Stalin is in de film ook te zien met Churchill en Rooseveldt tijdens de conferentie te Jalta. macht, noodzakelijkerwijs, wereld omvattende verantwoordelijkheden op zich neemt". Viet Coiig-aanval SAIGON, 11-5. Eenheden van de Viet Cong hebben dinsdagochtend vroeg een grote aanval gedaan op Song Be, een provinciale hoofdplaats op 50 km ten noordoosten van Sai gon. Volgens de eerste berichten sneuvelden vjjf Amerikanen, terwijl er elf werden gewond. Een Amerikaanse legerwoordvoer- der zei, dat de Zuidvietnamese re geringstroepen „aanzienlijke" verlie zen hadden geleden. De Viet Cong die ter sterkte van een regiment aanviel, brak door de verdediging van een Amerikaans kampement en liep de bezetting van een Zuidvietnamees legercommando onder de voet. Pogingen om per hefschroefvlieg- tuig Zuidvietnamese versterkingen naar Song Be te brengen, mislukten door een hevige beschieting door de opstandelingen. Nu wordt gepoogd over de weg versterkingen aan te voeren, terwijl de strijd nog voort duurt „Europa en NAVO'' BOLOGNA, 10-5. Het betekent geen gebrek aan eerbied voor gene raal Be Gaulle om hem als hinder paal te kenschetsen, aldus schryft Paul Henri Spaak, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, in een artikel in „II Resto del Carlino", een dagblad in Bologna, onder de kop „Europa en NAVO". Integendeel, aldus §paak, het is een erkenning dat alles wat in de wereld gebeurt niet kan worden uit gelegd zonder eerst de door De Gaul le ingekomen standpunten te analy seren, hetgeen erkenning betekent van het belangrijke aandeel dat hij in het spel heeft. Verwijzend naar de gemeenschap pelijke markt en het atlantisch ver bond zegt Spaak dat dit systeem dat vrede en welvaart gebracht heeft „thans in 'gevaar is doordat de vij and die wij overwonnen meenden te hebben", het nationalisme, zijn kop weer heeft opgestoken „nog wel zon der voldoende kracht om te kunnen overwinnen, maar wel in staat om ernstige moeilijkheden te veroorza ken". Spaak noemt het een in de twintigste eeuw onhoudbare ge dachte dat elk volk, hoe krachtig het ook is, op eigen kracht de politieke, militaire en economische problemen waar het tegenover staat zou kunnen oplossen. In de boezem van de twee genoemde organisaties heeft De Gaulle zich verzet tegen elke ont wikkeling die tot de integratie zou kunnen bijdragen en hij vecht tegen integratie uit naam van het nationa lisme, aldus Spaak. Ingezonden mededeling Astronaut Edward H. Whitetweede piloot in de komende „Gemini 4"-ruim- tevlucht, klautert uit een oefencapsule in de Golf van Mexico als onderdeel van de landingsoefeningen. Commandant James A. Mc Dititt drijft al in zee. Beide mannen staan genoteerd als eerste bemanning voor de „Gemini-4"-ruimtevlucht van de N.A.S.A. DEN HAAG, 10-5. Op veel Ne derlandse akkerbouwpercelen is dit jaar geen ncfmale opbrengst meer te verwachten. De overvloedige regens van de laatste weken, volgens het K.N.M.I. erg ongewoon voor deze tijd van het jaar, hebben te veel vertraging in de werkzaamheden en op som mige plaatsen ook schade aan zaad en pootgoed veroorzaakt. Per bedrijf zijn de omstandigheden erg ver schillend en pas omstreeks juli zal men wat nauwkeuriger kunnen zeg gen hoe erg het allemaal is. Een top jaar wordt het niet meer, maar een redelijke zomer zou nog heel wat kunnen goedmaken; de natuur her stelt veel, zegt rnen bij de landbouw- consulentschappen. Veel percelen heeft men nog niet kunnen inzaaien. Van het suiker bietenareaal moest, volgens een op gave van het instituut voor rationele suikerproduküe in Bergen op Zoom, op 6 mei nog vijftien procent wor den gezaaid; normaal is men daar in de eerste weken van april al mee klaar. Bij het rijkslandbouwconsu- lentschap in Goes noemt men dat zelfde percentage om voor het ge hele akkerbouwareaal in dit gebied het nog niet ingezaaide gedeelte aan te geven; het gaat dus behalve om suikerbieten ook om aardappelen, granen en vlas. Een soortgelijk ver haal doet men bij het consulentschap voor Noord-Groningen. Ook in dit gebied moeten hier en daar nog graan, aardappelen, suikerbieten, stekbieten voor de bietenzaadteelt en vlas worden gezaaid of gepoot. Vrouw bij brand gedood BERGUM, 10-5. In Rensumageest is maandagmorgen om; kwart voor tien de 88-jarige weduwe A. van der Veen-van der Kloet in de keuken van haar huisje te dicht langs een brandende petroleumvergasser gelo pen waai'door haar kleren vlam vat ten. Zij liep zulke ernstige brand wonden op dat zij des middags in hét ziekenhuis in Dokkum overleed. Staking in Antwerpen ANTWERPEN, 10-5. Maandag avond zijn in de Antwerpse haven de sluizen voor 24 uren gesloten als gevolg van een nieuwe staking van de havenkapiteins. BONN, 10-5. West-Duitsland o- verweegt ernstig het bedrag van ze venhonderd miljoen mark, dat men wil uittrekken voor Joodse slachtof fers van het nazi-bewind die op an dere wijze geen schadevergoeding kunnen opeisen, te verhogen. Dit deelde de voorzitter van de Joodse organisatie die zich met scha devergoedingskwesties bezig houdt, dr. Nahum Goldmann mee, nadat hij maandag een onderhoud met bonds kanselier Erhard en minister van financiën Dahlgruen had gehad bij wie hij aandrong op meer schade vergoeding voor slachtoffers die na 1953 uit Oost-Europa naar het wes ten waren gekomen en daardoor vol gens de Duitse wetten geen aanspra ken meer konden doen gelden. Een wetsvoorstel om een fonds voor der gelijke gevallen te stichten zal nog deze maand bij het parlement wor den ingediend. Het gaat om onge veer 150.000 mensen, van wie er thans ongeveer honderdduizend in Israël wonen. De desbetreffende Eisen Auschwitz-proces FRANKFORT, 10-5. Ongeveer zeventien maanden na het begin van het proces in Frankfort tegen voor malige bewakers, artsen en functio narissen van het nazi-concentratie- kamp Auschwitz in de Tweede We reldoorlog, heeft openbare aankla ger Fritz Vogel maandagochtend le venslang - de zwaarst mogelijke straf in West-Duitsland - tegen de eerste drie der beklaagden geëist, namelijk de 44-jarige voormalige SS-Rottenführer Pery Broad en de voormalige SS - Oberscharführer Hans Stark (43 jaar oud) en Klaus Dylewski (49 jaar oud). DELFT. Op de algemene begraaf- plaats „Jaffa" te Delft zijn maandag- bij het monument voor de Neder- MELKPRODUKTIE IN VERLEDEN EN NABIJE TOEKOMST landse militairen die in de meidagen van 1940 in Delft en omgeving zijn gevallen. Duidelijk lierstel van de iets gedaalde melkgift BILTHOVEN, 10-5. Vorig jaar is er in ons land per hoofd van de bevolking 44 kilo vlees gegeten, dat betekent ten opzichte van het jaar daarvoor een daling van precies ZV» kilo. Vooral de con sumptie van rundvlees liep terug. In hetzelfde jaar steeg de ge middelde vleespr(fs met niet minder dan 20 procent. Dit deelde de voorzitter van de Christelijke Slagers Patroonsbond, de heer H. de Mooy, mee op de in Bilthoven gehouden jaarvergade ring van zjjn organisatie. Vorig jaar stond iedereen op zijn achterste benen, overal kon je horen: wat verdienen die slagers toch veel, maar de cijfers tonen wel anders aan, aldus de bondsvoorzitter. Voor die cijfers zorgde hij zelf: In 1963 was het bruto-winstper- ccntagc in het siagersbedrijf 22.1, het vorig jaar 21.6. De netto-winst was 8.4 procent groot in 1963, het vorig jaar 9.4 procent. Heel Neder land stond op zijn kop, omdat dc slagers één procent meer hebben verdiend, aldus een ironische heer De Mooy. Hij voegde er in één adem aan toe dat de loonsverhogingen het vorig jaar gemiddeld 19 procent hebben bedragen. t BEN HAAG, 11-5. De totale melkproduktie in het melkjaar april 1964 - april 1965 heeft 7040000 ton bedragen, dat was 100000 ton of lVs procent meer dan in 1963-64. De stij ging was de resultante (vergeleken bij 1963-64) van een geringere om vang van de melkveestapel (bijna 1 procent) en een duidelijk herstel van de in het voorgaande jaar iets gedaalde melkgift per koe (2 a iVi procent hoger). Een en ander werd bevorderd door de gunstige weers omstandigheden in de zomer van 1964. Het herstel van de melkproduktie heeft zich over het gehele land voor gedaan, ook in het westen (Noord en Zuid-Holland en Utrecht), dat van 1863 op 1964 twee procent van zijn graslandoppervlak verloor. Het secretariaat van het produkt- schap voor zuivel heeft deze cijfers meegedeeld. Het meldt verder, dat in 1964-65 het gemiddelde aantal melk- en kalfkoeien 1675000 bedroeg, de hoeveelheid melk die aan fabrie ken werd afgeleverd 6340000 ton, he,t gemiddelde vetgehalte 3.83 pro cent wa's. 1965 - 1966 Voor 1965-66 raamt het secretari aat de grootte van de melkveestapel op 1700000 stuks, dat is 25000 koeien of ongeveer \Vz procent meer dan in het afgelopen jaar. De totale melkproduktie raamt het op 7170000 ton, hetgeen ten opzichte van het afgelopen jaar een stijging betekent met 130000 ton of 2 procent; IV2 pro cent op rekening van de uitbreiding van de melkveestapel. Vz procent op rekening van een hogere melkpro duktie per koe. Die melkproduktie per koe wordt voor het nieuwe jaar op 4220 kg gesteld, tegen 4200 kg in het afgelopen jaar. De hoeveelheid aan fabrieken af te leveren melk wordt geraamd op 6500000 ton, dat is 160.000 ton of ongeveer 2 ¥2 procent meer dan in het afgelopen jaar; het gemiddelde vetgehalte op 3.86 pro cent, dat is 0.03 procent meer. Volgens het secretariaat is er, ook Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geen rijk kent zoveel slaven als dat der ijdelheid. Joodse organisatie acht het voorge stelde bedrag van zevenhonderd mil joen mark te laag. AALSMEER, 10-5. De directeur- generaal voor de landbouw, ir. J. W. Wellen, zal donderdagmiddag aanstaande het nieuwe gebouwen complex in Aalsmeer, waar de Rijks middelbare Tuinbouwschool voor de Bloementeelt, het proefstation voor de bloemisterij in Nederland en de Rij kstuinbouw voorlichtingsdienst zijn ondergebracht, officieel openen. Het nieuwe complex heeft aan bouwkosten drie en een half miljoen gulden gekost; daarbij zullen nog wel enkele miljoenen komen want het uitgebreide kassencomplex dat erbij hoort is nog lang niet klaar, zo heeft de rijks-tuinbouwconsulenit voor de bloementeelt, tevens direc teur van het proefstation en van de school, dr. J. Wasser, maandagmid dag in persbijeenkomst verklaard. In de laatste tien jaar is de opper vlakte aan kassen in gebruik voor de bloementeelt meer dan verdub beld en uitgegroeid tot ruim 700 ha. Aalsmeer is het belangrijkste cen trum. VEENENDAAL. De 12-jarige A.. P. Kroesbergen is maandag bij een verkeersongeval op de Adriaan van Ostadelaan te Veenendaal om het le ven gekomen. De jongen reed op zijn fiets naast een vriendje. De stu ren van de rijwielen raakten in el kaar, waardoor beiden op straat vie len. Een personenauto overreed de 12-jarige jongen. Zonnige perioden Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht met kans op nachtvorst, morgen zonnige perioden en hogere middagtemperaturen dan vandaag', droog weer; matige tot zwakke wind aanvankelijk noordelijk, later tussen noord en oost. 12 mei. Zon op 4.51, onder 20.22. Maan op 16.48, onder 4.08. 13 mei. Zon op 4.50. onder 20.24. Maan op 18.05, onder 4.23. Volle maan: 15 mei te 12.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 mei 0.45 v.m. 13 mei 13.27 n.m. 14.20 n.m. al zijn de weersomstandigheden in de tweede helft van april bepaald niet gunstig geweest, geen reden om na het opgetreden herstel van de mclkveestapel een nieuwe terugval tot beneden het peil van het afgelo pen jaar te verwachten. Het vrij grote aantal stuks gedekt jongvee wijst op een bereidheid om (meer) melkkoeien te houden. Wel is nu vooral voor de laaggelegen weidestreken een periode van droog, zonnig, warm weer een dringende behoefte. Het melkvee heeft een gunstige staltijd achter de rug en verkeert daardoor in goede conditie, doch anderzijds komt het later dan normaal in een veelal te natte wei, waardoor, indien weersverbetering uitblijft, de kans op een slecht be gin van de weidetijd met een rela tief lage top in de melkproduktie en het risico van een minder gunstige voederpositie voor de komende win ter groter wordt. Het natte weer ver groot ook dc kans op infecties van ingewandsparasieten. 1.47 v.m. BROUWERSHAVEN: 12 mei 0.40 v.m. 13.05 n.m. 13 mei 1.34 v.m. 13.5 n.m. Springtij: 17 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-5. Het K.N.M.I. deelt mee: in oost-Europa is het weer on der invloed gebleven van een tame lijk diepe depressie, zodat de over vloedige regenval er aanhield. In on ze omgeving daarentegen ontwikkel de zich een hogedruikgebied, waar door de periode met veel regen tot een einde kwam. Aan de flank van dit hogedrukgebied werden vandaag met noordwestelijke winden nog veel wolkenvelden van de Noordzee aan gevoerd. Het hogedrukgebied be weegt maar langzaam en komt gelei delijk nog 'dichter 'bij ons land te lig gen. De wind neemt daardoor af, ter wijl iln verband met te verwachten zonnige perioden de temperatuur op een hoger niveau komt dan de afge lopen 'da'gen liet 'geval was. In de ko mende nacht is er edhter. samen hangend niet opklaringen, een kans op nachtvorst. De regenkansen zijn de eerst komende dagen klein. Engelsman wegens spionage veroordeeld LONDEN, 10-5. Dc 33-iariRC Britse sergeant Percy Sidney Allen is maandag in Londen wegens spionage tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Allen werd op 16 mei betrapt bij het overhandigen van geheime do cumenten aan een militaire attaché 'van Irak in Londen. Allen werkte bij het Britse ministerie van defensie. Hij bekende zijn spionage begaan te hebben wegens financiële moeilijk heden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1