„Eens zal Europa zijn wijde historische grenzen hebben" Nieuwe Junta in Dom. Republiek Steekpartij te Oudenbosch Kroonprinses ontving bibliotheken voor Stichting Zilveren Jeugdcentra De Dominicaanse Republiek Prinses Beatrix leidt schoolprogramma „Europa wordt één" in Russische „anti- raket"-raketten Moeder vermoordde kind Nieuw Amerikaans vliegveld in Z.-Vietnam Herdenking in Mauthausen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 10 nu'i 1965 121ste jaargang Nr. 19782 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzea, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Stad en Landeover de „lichtjesaffaire" Boodschap van Johnson WASHINGTON, 8-5. Het soort nationalisme dat de droom van een verenigd Europa en een atlantisch deelgenootschap zou vernietigen, is in het belang van geen enkel vrjj land ter wereld, heeft president Johnson gezegd in een boodschap ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de geallieerde overwinning in Europa. De atlantische volken zullen niet terugkeren tot het bekrompen nati onalisme dat het stramien van de westelijke samenleving generatie lang heeft vernield en met bloed doordrenkt, aldus de Amerikaanse president. Tot de voornaamste doelen van de atlantische politiek rekent John son de toenadering tot Oost-Euro pa, de hereniging van Duitsland on der verantwoordelijkheid van de vier geaLlieerde mogendheden, een grotere integratie van West-Europa en de instelling van een doeltreffen der atlantische nucleaire defensie. „Zo mogelijk zullen wij samen voorwaarts gaan maar als er een on der ons is die niet mee wil doen, zal hij de anderen niet beletten voor waarts te gaan", zo zei president Johnson kennelijk doelend op gene raal De Gaulle. De erosie van het IJzeren Gordijn moet worden versneld, „eens zal Eu ropa weer zijn wijde historische grenzen hebben". Aan de „schande van de Oostzone" (Oost-Duitsland) moet een einde komen. Het Duitse volk moet in vrijheid zijn toekomst kunnen bepalen. „Wij moeten de Duitsers bevrijden zonder de his torische omstandigheden te veron achtzamen dio wij allen begrijpen". Er zijn nog talrijke economische vraagstukken op te lossen. De han del tussen de beide oevers van de Atlantische Oceaan moet vrijer wor den. Amerika werkt aan plannen om de internationale monetaire reser ves te vergroten en het internationa le betalingssysteem te modernise ren. Gezamenlijk moeten de middelen Amerikaanse mariniers naar Zuid-Vietnam DA NANG, 8-5. Meer dan twee duizend Amerikaanse mariniers zijn aan land gegaan in de baai Tsjoe Lai, 96 km ten zuiden van Da Nang. Zij zullen daar een nieuwe lucht machtbasis aanleggen. Amerikaanse militaire functionarissen zeiden dat in totaal zesduizend mariniers zul len landen, waarvan vijfduizend te Tsjoe Lai. Het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam komt daardoor op 14.000. Het nieuwe vliegveld moet lucht bescherming geven ingeval de Viet- cong een grote aanval op Da Nang doet. In veel gezinnen werd moeder zon dag jl. eens extra verwend met ca deautjes en eigenhandig door het kroost gezette en ingeschonken kop jes thee. Het was dan ook weer miederdag, een jaarlijks hoogtepunt inihet Nederlandse familieleven. worden gevonden om de ontwikke lingslanden te helpen. „Wij zijn de rijke landen in een wereld van ar moede. Wij ziin de blanke naties in een gekleurde wereld. De waarden van onze beschaving zeggen ons dat het rechtvaardig is de anderen te helpen". Akkoord met Sowjet-Unie Wij moeten werken aan een ak koord met de Sowjet-unie, zo ging president Johnson voort. „Onze vastberadenheid in het gevaar heeft DEN HAAG, 8-5. H.K.H. prinses. Beatrix z(jn in het Haags gemeen-l temuseum bij de opening van de ex-\ positie „Taal en Teken" symbolisch twee bibliotheken overdragen. Zij i ontving tevens het eerste exemplaar' van het boek „Taal en Teken". De bibliotheken zijn geschonken door de Vereniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels, die 150 jaar bestaat. De boekerijen zijn voor stichting Zilveren Jeugd centra. De ene bibliotheek is reeds geplaatst in het huis „Hunneschans" aan het Uddelermeer, de andere is bestemd voor het huis „Het zilveren Schor" in Amemuiden. De terreinen en het kapitaal voor de jeugdcentra zijn door H.M. de koningin en Z.K. H. de prins der Nederlanden ge schonken bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. SAN DOMINGO, 8-5. In San Do mingo is een nieuwe „Junta" beë digd. Hoofd ervan is Antonio Imbert, die destijds deelnam aan de dodelijke aanslag op de voormalige dictator Rafaël Trujillo. De overige leden zijn: Julio Postigo, een uitgever; Carlos Grisolisa, een jurist; Alejandro Zeiler, een inge nieur, en Pedro Benoit, kolonel van de luchtmacht. De radio van de opstandelingen heeft zich tegen de vorming van de ze nieuw Junta uitgesproken. Verkoop gedistilleerd in Nederland DEN HAAG, 8-5. De totale afzet van gedistilleerde dranken in Neder land is in 1964 met 3.2 pet. gestegen ten opzichte van 1963. In hoeveel heid heeft de afzet in 1964 178000 hl. bedragen tegen 172550 hl. in 1963. Bij deze cijfers moet rekening wor den gehouden met het feit dat in december 1963 de handel meer dan normale hoeveelheden heeft gekocht is het vooruitzicht van een mogelij ke prijswijziging. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1S64 van het produktschap voor ge distilleerde dranken. getoond dat de deur voor verove ringen in het westen voorgoed ge sloten is, terwijl zij nu open staat voor vreedzame oplossingen. Het i9 zowel in het belang van de Sowjet- unie 'als in dat van ons dat er naar een einde van de spanning wordt gezocht. Amerika noch Europa mag op nieuw de fouten maken die in het verleden tot rampen hebben geleid. Amerika mag zich niet opnieuw in een isolement begeven en Europa mag zich niet door wrok laten lei den", aldus president Johnson. De voorzitter van de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, de heer J. A. G. Kok, droeg de bibliotheken over. Het boekwerk „Taal en Teken" werd de prinses overhandigd dooi de voorzitter van de jubileumcom missie van de vereniging, de heer Chr. Leef lang. Het boek is een ju bileumuitgave van de vereniging. OUDENBOSCH, 9-5. De 24-jarige M. H. uit St. Willebrord is zaterdag avond in Oudenbosch neergestoken door de vader van zijin vriendin. De jongeman werd levensgevaarlijk ge wond. De dader werd gearresteerd en heeft bekend. De in Oudenbosch wonende vader van het meisje 'had de jongeman de omgang met zijn dochter verboden. Deze stoorde zich daar echter niet aan en verscheen zaterdagavond met het meisje in een café waar zich ook haar ouders bevonden. Tijdens een woordenwisseling die op straat werd vooi-tigezet kwam het tot een vecht partij, waarbij de jongeman werd neergestoken. De dader verklaarde 'bij het ver hoor door de politie dat hij uit angst heeft gehandeld. Verzoek om zaai- en pootverlof militairen BEN HAAG, 8-5. Het Tweede Kamerlid, de heer Tj Walburg (AR P) heeft de mjnister van defensie schriftelijk gevraagd, of hij de gele genheid wil openen dienstplichtige militairen, die in hun burgerlijk be roep in landbouw werkzaam zijn, zaai- en pootverlof te geven, zodat „de grote nood in de akkerbouwge bieden hierdoor nog enigzins gele nigd wordt". De heer Walburg zegt dat met na me in de akkerbouwgebieden door de abnormaal grote regenval tot nu toe de werkzaamheden met betrek king tot het zaaien en poten nog lang niet klaar zijn. Het zaaien en poten moet door de natheid "weer met de hand geschieden, i.p.v. machinaal en de hiervoor geschikte arbeidskrach ten zijn zeer schaars, aldus dit Twee de-kamerlid. HILVERSUM, 8-5. Prinses Bea trix heeft in een uitzending van dc Stichting Nederlandse Schoolradio een serie van 13 uitzendingen „Euro pa wordt één" ingeleid met een korte toespraak. De prinses zei onder meer, dat men in Europa verder zou moeten durven gaan dan alleen de gemeen schappelijke industriële en handels belangen te behartigen. „Er zou een dieper, echter contact, op veel bre der terrein, moeten ontstaan. Daar voor zou er allereerst tussen de men sen van de verschillende landen een groter begrip moeten groeien. Het is immers zo dringend nodig dat er een betere verstandhouding en ver trouwen komt tussen de volken". Het kan niet blijven, aldus prinses Beatrix, bij plannen van de regering en deskundigen. Het moet gaan le ven voor alle volken die er bij be trokken zijn. „De mensen moeten er van overtuigd raken dat het voor hun allemaal en voor hun landen sa men de beste toekomst is". Zij achtte het daarom voor de jeugd belangrijk om met behulp van deze klankbeel denserie, iets meer te gaan begrij pen van wat er met de eenwording van Europa wordt bedoeld. WASHINGTON. 9-5. De Ameri kaanse onderminister van defensie, Cyrus Vance, heeft zondag meege deeld, dat momenteel inter-Ameri kaanse militaire en politic-eenheden worden gevormd. Deze eenheden zullen met Amerikaanse vliegtuigen naar de Dominicaanse republiek ge bracht worden. „Zodra die eenheden daar arriveren zullen wijde te rugtrekking van onze troepen over wegen", zo zei 'hij in een televisie- interview. Mei een groot vuurwerk nabij de Eiffeltoren hoeft Parijs zaterdag de viering van de 20ste verjaardag van de bevrijding besloten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's vvvvwvvvwJ, Zonder ooit te falen zuil ge geen hoger trap behalen. J Droog weer Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met opklaringen; over wegend matige noordwestelijke wind; iets hogere middagtempera- turen. 11 mei. Zon op 4.53, onder 20.21. Maan op 15.31, onder 3.52. Volle maan: 15 mei te 12.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 mei 12.22 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 11 mei 12.05 n.m. n.m. Doodtij10 mei. HET WEEKOVERZICHT Prinses Beatrix gaf vorige week bij haar aankomst en tijdens haar verblijf til Londen geen commentaar op vragen aangaande een eventuele spoedige verloving. Ook deze radioreporter kreeg „geen commentaar". Prinses Bea trix verbleef in Londen om de doopplechtigheid van Sybilla Louise Ambler, de dochter van prinses Margaretha van Zweden en John Ambler bij te wonen. MOSKOU, 9-5. De Russische tele visie heeft zondagavond voor de eer ste maal een tip opgelicht van de sluier over een van de grootste Rus sische defensiegeheimen, namelijk het functioneren van de centra voor „anti-raket"-raketten. In een reportage van 20 minuten werden beelden getoond van de in stallaties voor opsporing van vijan delijke ballistische raketten of kern- bommenwerpers, zalen met installa ties voor de berekening van raket- banen en ballistische raketten die in volle vlucht door raketten worden onderschept. Met de reportage wilde men de kracht en onfeilbaarheid aantonen van de raketten die zondagochtend in de parade op het Rode Plein wer den meegevoerd. De moord op mevrouw Liuzzo HAYNEVILLE, ALABAMA, 8-5. De geheel uit blanke mannen be staande jury in het proces tegen de 21-jarige monteur Collie I^eroy Wil- kins is niet tot een eensgezind oor deel kunnen komen over de vraag of de verdachte schuldig of onschul dig is aan de moord op de strijdster voor rassengelijkheid, mevrouw Li uzzo. Tien juryleden achtten hem schuldig, twee onschuldig. De jury is in overeenstemming met de gebrui kelijke gang van zaken ontbonden. Normaal wordt er èen nieuwe jury aangewezen. Er is echter nog geen nieuw proces gelast. Volgens een o- penbare aanklager van de staat A- labama zal de rechtbank hierover beslissen in zijn volgende zittingspe riode in september. Wilkins blijft op borgtocht vrij. NANCY, 8-5. De moeder van de 3-jarige Pierre Muller uit Nancy heeft na een verhoor, dat vijfender tig uur had geduurd toegegeven, haar kind om ihet leven te hebben gebracht. Om zidh op haar oom te wreken sneed zij 'de 'kleine met een keukenmes de keel door. Deze over leed korte tijd later .in 'het zieken huis. Aanvankelijk viel de verden king op de oom doch deze bezat een rotsvast alibi. De achtergronden van de moord zijn diepgewortelde haat gevoelens tussen de verschillende leden van eenzelfde familie, waar van vier generaties tin 'hetzelfde huis woonden. DE BILT, 10-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter de kleine, maar actieve depressie, die gisteren over de Waddeneilanden trok en die in or.s land veel regen en een storm achtige wind veroorzaakte, is met noordwestelijke winden koele po laire lucht ons land binnengestroomd Hierin komen opklaringen voor, maar de temperaturen zijn aan de lage kant. De genoemde depressie lag vanmorgen al boven het zuide lijk gedeelte van de Oostzee. Boven de Britse eilanden 'is een rug van hoge druk aangekomen, die nog in betekenis toeneemt. Dezle rug zal dinsdag ons land 'bereiken, hetgeen een verdere weersverbetering tot gevolg heeft. De wind neemt af en de temperaturen worden wat hoger. Er komen meer opklaringen en de kans op regen is gering. Bij een mijnongeluk in de Noord- mexikaanse plaats Mbnte zijn zater dag 27 mijnwerkers gedood en drie ernstig gewond. Zij zaten in een lift die 410 meter omlaag stortte door dat de kabel brak. SAIGNON, 9-5. Amerikaanse en Zuid-vielnamese vliegtuigen hebben zondag aanvallen gedaan op kazer nes, wegen en spoorwegen in noord- Vietnam. Er werden twintig gebou wen verwoest en tien beschadigd. Voorts werden twee bruggen, tien spoorwagens en een lokomotief ver nield. Een groot aantal schepen van de Amerikaanse marine zet, intussen tonnen zwaar materiaal aan land voor de aanleg van een nieuw vlieg veld in de provincie Quang Tin, een bolwerk van de Vietkong. Guerrilla strijders deden enige aanvallen op mariniers die landinwaarts gingen om stellingen te 'bouwen, als voorbe reiding voor de aanleg van het vlieg veld .Er werd een marinier licht ge wond. Sinds de aankomst van de mari niers, twee maanden geleden, zijn er negen gesneuveld en 52 gewond. De Vietkong deed zondag een aan val op drie steden op ongeveer vijf tig km van Saigon. Van de verde digers, zuid-Vietnamese troepen, werden ten minste 28 gedood en vijf tig gewond. De zuid-Vietnamese troepen voerden later een tegenaan val uit. LINZ, 9-5. In het voormalige con centratiekamp Mauthausen in Oos tenrijk hebben zonidag meer dan 2000 vroegere gevangenen uit Oos tenrijk en twaalf Europese Janden de bevrijding van 'het kamp 'herdacht. De Nederlandse delegatie had bloemen en kransen meegebracht. Een vrouwelijke afgevaardigde was in klederdracht. Een woordvoerder zie tot 'hen: „U brengt dc Nederland se lente naar deze plaats van gru wel".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1