15090.- AMERIKAANSE INVASIE DUET blijf jong, blijf fit: fiets! DE VIERDE DAG Britse nationalisatie Haamstede en Burgli speelden het spel „Eén tegen allen" NYLONS Zonnemaire vierde het Bevrijdingsfeest De Z0AV0 over Zuid-Vietnam Streek-landbouw worstelt met het vocht ZIEUIKZEESCIIE NIEUWSBODE VrUda* 7 mei 1905 Nr. 19781 BLIK DOOK HET WERELD I VENSTER Geslaagde Bevrijdingsdag Ingezonden mededeling President Johnson heeft de hele Zuidamerikaanse politiek van zijn grote voorganger John Kennedy overboord gegooid. Deze poogde met zijn nu wel langzaam doodgebloede „Alliantie voor de Vooruitgang" vooruitstrevende regeringen te steu nen bij hun pogingen om de sociale misstanden op le ruimen die de eer ste basis voor Castro-achtige bewe gingen zijn. Kennedy's principe hield ook in de verleende financiële hulp in te hou den als weer eens militairen zich van de macht meester maakten in een latijns-Amerikaans land en hij maakte zich er ook niet druk over als een wel wettige regering eens een beetje links uitvieliets wat eigen lijk logisch was in landen die moes ten gaan proberen een sociale en economische achterstand van vele tientallen jaren weer in te halen. Zijn voorwaarde was slechts dat het democratisch toeging. Johnson nu neemt het zekere voor het onzekere met zijn mariniers. Dan zal in Santo Domingo de rode vlag waarschijnlijk niet gehesen worden, wat waarschijnlijk toch niet gebeurd was, maar van de sociale hervormingen komt dan evenmin nog veel. Sn daarmee helpt Johnson Castro eigenlijk nog meer. Intussen geeft het bestand in de Dominicaan se Republiek moed op een blijvende oplossing. 't Verplichte nummer Het Labourbeioind. heeft ingezet voor de grootste gok van zijn politie ke leven: de her nationalisatie van de staalindustrie, althans de kern daar van. Tactisch is dat zo goed moge- Lijk gebracht. De som die de rege ring wil betalen om de aandeelhou ders schadeloos te stellen viel zo erg mee, dat de aandelen op de beurs plotseling zeer sterk stegen. En bo vendien begint het debat op een mo ment dat een conservatieve zetel leeg is, zodat de socialistische meer derheid vier bedraagt Dat is niet veel, maar het is altijd nog beter dan de drie waarop pre mier Wilson oyer enkele weken nog maar kan rekenen na een herver kiezing waarbij de uitslag aan geen twijfel onderhevig is. Bovendien zijn er nog twee rebellerende socialisten, die wellicht niet tegen zullen stem men, maar ook stemonthoudingen kan Wilson al amper velen. Het is met die nationalisatie een vreemde zaak. Het is een oud erf stuk uit de socialistische leer, waar aan iiitussen vrijwel alle andere par- txjen in Europa zijn afgestapt. Via de fiscus blijkt de staatskas beter te profiteren en er zijn nog allerlei an dere mogelijkheden om de economie uan een land in een bepaalde rich ting te drijven, zonder dat men tot nationalisatie hoeft over te gaan. De nationalisatie van staal is echter een stokpaardje geworden van enige groepen in Labour die vooral in de vakbeweging sterk genoeg zijn om het principe er van af te dwingen in het partijprogramma. En daardoor dus ook in het regeringsprogramma: Wilson kan zich niet permitteren de voorstanders van nationalisatie voor het hoofd te stoten. Nieuwe leuzen. Overigens heeft hij de argumenta tie wel een beetje afgestoft. Vroeger was nationalisatie volgens de leer nodig om de schatten van de ge- KERKNIEUWS Interkerkelijke samenwerking GENEVE, 6-5. In Geneve zijn de namen bekendgemaakt van de veertien leden van een gezamenlijk werkcomité voor interkerkelijke sa menwerking. Acht leden zijn door de Wereldraad van Kerken aange wezen en de everige zes zijn door het Vaticaan benoemd. Tot de leden van het comité beho ren de secretaris-generaal van de wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft aartspriester VLtaly Borovoy van de Russische Orthodoxe Kerk, de New- yorkse baptist dr. Edwin Espy en monseigneur J. Willebrands, secre taris van het secretariaat voor Christelijke eenheid in Rome. Het comité zal zich bezig houden met de uitwerking van principes en methoden, voor verdere samenwer king tussen de wereldraad en het Vaticaan. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis ■waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om do DUET-spaarkaart meenschap ook aan de gemeenschap ten goede te laten komen. Nu heet het dat het nodig is voor de efficiën te bedrijfsvoering en om produktie- eenheden te krijgen die tegen de Amerikaanse, Franse, Luxemburgse en Duitse staalreuzen zijn opgewas sen. Al te overtuigend klinkt dit niet: verscheidene kleinere staalfabrikan ten concurreren nog altijd rustig mee. En in de tweede plaats heeft de nationalisatie in Engeland tot dusver weinig efficiënts opgeleverd, zoals het publiek merkt aan spoor wegen en mijnen onder meer. Premier Wilson heeft nog een re den om juist nu het verplichte num mer nationalisatie op te voeren. Zou hij in het Lagerhuis een nederlaag lijden, dan kan hij opnieuw verkie zingen laten houden, met een vrij goede kans dat Labour sterker te rugkeert. Zo beweren althans de opi nie-onderzoekers, waarbij een goede verklaring is dat van de conserva tieven op dit woment bar u?etnig aantrekkingskracht uitgaat: ze har rewarren onderling wat over een manier om van cle leiding van Dou- glas-Home af te komen zonder te weten wie hem dan zou moeten op volgen. Een schouwspel dat zelfs hun eigen kiezerskorps irriteert en zeker niet warm laat lopen. HAAMSTEDE-B URGH, 5-4. Het feestelijke programma op bevry- dinsdag werd al heel vroeg ingezet met het ophalen van de schoolkinde ren door de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede". Alle scholen had den bijzonder veel werk van de aan kleding gemaakt en toen de fleurige sleet Haamstede bereikte bood de aanblik een prachtig kleurrijk ge heel, waarbij de kleuterschool weer vcor een. „uitschieter" bleek te heb ben gezorgd. Voor het gemeentehuis werd de aubade afgenomen door de burge meester, H.P. Everwijn, wethouder V. d. Klooster en het bestuur van de Oranjevereniging. De liederen, waarbij de Koninklijke Harmonie de kinderen steunde, werden uitstekend gezongen. Ook dit jaar berustte de leiding weer bij de heer G. B. Heu- tink. Na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus nam burgemeester Everwijn het woord waarbij hij al lereerst de kinderen dankte voor hun zang. Op de scholen ontvingen zij later het bevrijdingsspeldje. Tot de ouderen zei de burgemeester dat, nu na 20 jaar zovelen zijn die bijna niet meer aan de bevrijding denken. Toch is het goed er nog eens bij stil le staan. „De 5e mei is geen feest dat ons door de regering is op gedrongen, zoals velen denken, want op deze dag, bracht de vrijheid ons onze koningin terug. Het is een vrij heid op elk gebied geworden die pas kwam na een bezetting van 5 jaar die volgde nadat ons leger in een bloedige strijd ten onder ging tegen de Duitse overmacht. Dank baar roemde de burgemeester de ZONNEMAIRE, 5-5. Het be vrijdingsfeest alhier zette in met het luiden van de klok, waarna de mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning-" ender leiding van de dirigent, de heer L. C. Braber, plechtige koraal- muzick ten gehore bracht. Een toespraak van burgemeester A. H. Veimeulen over zin en bete kenis van de herdenking van de 20ste jaai'dag der bevrijding werd gevolgd door het spelen van het Wilhelmus. Nadat de dag op deze wijze officieel geopend was liet de jeugd onder luid gejuich een aantal ballonnen opstijgen, waarna de kin deren volksliederen ten gehore brachten. Vervolgens vond een her denkingsdienst plaats in de Ned. Herv. Kerk, welke werd geleid door ds. Huijser. De schriftlezing werd verzorgd door Nellie Fondse, Iman van der Bijl en Els Stoel. Ds. Huijser hield een toespraak, organiste was mevrouw Van 'tVeer-van Dijke. - Na de dienst werden de school kinderen getracteerd en volgden kin derspelen op het schoolplein. In de middag vond de optocht plaats van versierde wagens en fietsen, vooraf gegaan door „Nut en "Uitspanning", waarna volksspelen plaats vonden op het terrein van de heer J. v. d. Hoek. De avond werd ingezet met volksdansen o.l.v. ds. J. Feunekes, een programma-onderdeel dat bij het publiek zeer in de smaak viel. In het gebied van San Salvador in El Salvador hebben zich woens dag nieuwe aardschokken voorge daan, die echter 'geen 'grote materi ele schade hebben veroorzaakt. OVERDENKING Looft den Heer, want Hij is goed, want zijn goedertierenheid is tot in eeuwigheid. Dat de bevrijden des Heren zó spreken, die Hij uit de macht van de tegenstander heeft bevrijd. Psalm 107 1, 2. De tijd van de tweede wereldoor log wordt heel 'goed 'getypeerd dooi de woorden, dat wij toen in de macht waren van de tegenstander. Juist de laatste da'gen is op allerlei manieren de werkelijkheid van die bange oor logsjaren aan de orde gesteld. Dit was een goede herinnering voor de ouderen onder ons. Dat was een no dige geschiedenisles voor de jonge ren onder ons; al zal het natuurlijk zó blijven, dat je nooit echt helemaal de dingen kunt aanvoelen, die je zelf niet hebt 'beleefd. In het voorjaar van 1945 kwam de bevrijding. Het grote leed was ge leden. We waren weer vrij. We wer den Weer geregeerd' door 'koningin Wilhelmina. Bij het woord bevrijding denken we, naast onze eigen Nederlandse militairen, aan vele buitenlanders, die voor ons hebben gevochten. We denken ook aan grote staatslieden. Maar we mogen nooit vergeten, dat het uiteindelijk de Here God ds, die ons uit de macht van de tegenstan der 'heeft 'bevrijd. Hij 'heeft het 'be werkt. Hij 'heeft daarvoor mensen gebruikt. Velen 'hebben de gedachte, dat God loCh eigenlijk verplicht was, om ons te bevrijden. Laten we liever erken nen, dat wij (ook 'bis Nederlanders) het er miet naar gemaakt hebben en het niet verdiend 'hebben. Het is Gods goedheid. Wilt u het met een paar andere woorden uitdrukken: het is zijn gunst, zijn genade. Als we zó onze bevrijding zien, dan begrijpen we meteen, dat het ons past, om de Here God te danken. In Psalm 107 zullen wij ons moe ten indenken, dat een priester vanaf cle trappen van de tempel de schare opriep: Looft den Heer, want Hij is goed. Hetzelfde, als waartoe tiry op geroepen worden. Dankbaarheid laat zich Piet op sluiten. Ze uit zich in woorden, vooral ook in daden. Laat het dan steeds zó wezen, dat'bij ons in alles doorklinkt, 'het antwoord, dat de schare gaf op de oproep van de priester: Looft den Heer wnnl zijn goedertierenheid is lot in eeu wigheid. N.'kerk. M. G. WESTERHOF. Hierna volgde een concert door het muziekkorps waarna tot slot van de ze zeer geslaagde feestdag een lam pionoptocht volgde door het dorp. Op de prijsuitreiking door de heer J. J. C. de Vlieger komen wij nog nader terug. Wal biedt de BEELDBUIS? Wat kunnen we nu nog van de volgende iveek verwachten? We be ginnen het weekend met The Flint- stones en (de laatste) show van Rob de Nijs, gevolgd door (het laatste) optreden van het Haags studenten cabaret met K-wartaal, via Ned. 1 en het (laatste) Tienermagazine en een film van Scotland Yard via Ne derland 2. Zaterdag begin het kinderuurtje al grootse strijd die gevoerd werd door de geallieerden en waarbij duizenden jonge soldaten hun leven lieten. Daarom moeten we van deze dag een spontaan feest maken van ons zelf. Voordien hesen de padvinders de nationale vlag voor het gemeen tehuis. Tot slotte zeide de burgemeester een telegram van hulde en trouw na mens de gemeente Westerschouwen te zenden aan Koningin Juliana. Met een driewerf hoera op het koninklijk huis werd de ple'htigheid besloten. Het kinderfeest. Om ongeveer 10 uur begon het feestprogramma voor de kinderen. Overal in de beide kernen stonden zekere stands opgesteld waai" wat te doen was, terwijl de Beatrixweide eenzelfde beeld vertoonde. Hier had den de feestelijkheden ten doel de leerlingen uit de eerste en tweede klassen der diverse scholen te ver maken. Het kleine parcours omvat te o.a. waterdragen van het ene bek ken. naar het andere, het gooien met ballen op een papieren figuur, het lopen over een evenwichtsbalk, het stellen van vragen (heel eenvoudige) enz. Iedere greep, samengesteld uit een zeker aantal leerlingen van de scho len werd enderworpen aan al deze proeven en opgaven, en daar de ene groep het wat sneller deed of min der fouten maakte, ontstond een ze kere aftekening tussen de deelne mers. Elf stands waren opgesteld en er waren 22 ploegen. Ook hier een zelf de opsomming als op het Beatrix- weidje doch er was ook een sjoel bak, een verkleedpartij in de snel ste tijd, bussen omverwerpen, plan ken versieren en zelfs tekenen in wedstrijdverband. Na afloop maakte burgemeester Everwijn op het grote plein van de Chr. Nat. Huishoudschool „De Schut- se" de uitslag bekend en reikte hij de prijzen uit. „Eén legen allen" Het was bekend dat het Oranje comité wat argwanend tegenover het spel „Eén tegen allen" stond. Doch toen burgemeester Ever wijn om streeks vier uur dit programma af sloot was gebleken, dat Haamstede en Burgh een dergelijk programma bijzonder goed ligt. Het dorp Haam stede is in twee uren veranderd in een waar spectakelcentrum waar van verkeersopstoppingen, rookwol ken, juichende mensenmenigtes en een kilometer lange optocht het ge- volg waren. De „Eén", de heer L. Leeuwe, had een zestal vragen ge lanceerd aan vijf verenigingen en aan het publiek. Dit publiek zorgde voor het spektakel en voor de sen- Te iuln mVaïfnJf?A°eonteïï "en luidde: de herdenking van de overwinning vnnrknm°JlliifhS*3I a .Trion'W in Europa (V.E.-day), les compag- die. voorkomen .op het. land, op het nons de la chanson, Uit en het Afri kaans ballet. Op het andere net Zoo zoo, De schone heks en Combo. Zondag op net 1 o.a. Dagboek van een dokter en Caroline en via ka naal 27 het zesde deel van Meine Frau Susanne en hei kijkspel Robert en Bertrand. Dorus komt niet meer voor de Va- ralenzen, maar dringt vrijdagavond in het zuiden door via de Vlaamse zenders, die dag, in zijn Volendam- merfilm. België VI. biedt zaterdag avond een galaconcert. Zondagmiddag kan men in het zui den de Belgische autoraces te Zolder zien, 's middags en de speelfilm Door de hemel gezonden, 's avonds via België VI, Een enkele tip voor de werkweek: als speelfilm staat Operatie Amster dam op de programma's, dinsdag komt er weer eens een korte televi sierechtbank op het scherm. Als to neelspel komt er Moord en doodslag op de buis. Ned. 2 brengt dinsdag avond Petticoat juction en woensdag het t.v.-theater. De gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten BRUSSEL, 6-5. De commissie voor de landbouw uit het Europese Parlement heeft woensdag in Brussel cle voorstellen van de Europese com missie voor de versnelling van de gemeenschappelijke markt voor een aantal landbouwprodukten goedge keurd. Het gaat daarbij om de afschaffing van de douanerechten en de afschaf fing van het vaste beschermingsele ment in het handelsverkeer tussen de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, de invoe ring van een gemeenschappelijk dou anetarief en de eenmaking van het vaste bescherming'selement in het handelsverkeer met landen buiten de E.E.G. voor granen, varkensvlees, eieren, gevogelte, groenten en fruit, rijst, rundvlees en zuivelprodukten. De Europese commissie stelde aan de ministerraad van de „zes" voor deze maatregelen op uiterlijk 1 juli 1967 te doen ingaan. De V.S.-actie in de Dominicaanse republiek SAN JUAN (Porto Rico), 6-5. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft meegedeeld dat 27.677 Amerikaanse militairen betrokken zijn by de actie in de Dominicaanse republiek. Het zijn 12.439 soldaten van do landmacht, 6.924 mariniers en 8.314 matrozen aan boord van de schepen in de Dominicaanse wateren. Tot nog toe zijn zeven Amerikaan se militairen bij de acties gedood en 53 gewond. Er is één vermiste. Sedert het begin van de operaties is 9255 ton aan voorraden per vlieg tuig naar cle Dominicaanse republiek overgebracht. water en in de lucht. Twee van deze voertuigen zijn bij de jury bekend, doch deze moeten in de stoet voor komen wil het publiek in de prij zen vallen. En die opdracht had ge volgen. Veertig brommers, die erbij moesten, zijn volgens de eenzame fi guur, stelden zich op aan het hoofd van. de stoet bestaande uit een men gelmoes van de raarste voertuigen. Handkarren, combines, kinderwa gens, precisie-zaaimachines, een vuilniswagen, een brandweerauto, stropers, een kruiwagen enz. reden voorbij de jury die weldra een punt toekende omdat beide gevraagde voertuigen meereden. Andere opdrachten. De padvinders hadden samen met leerlingen van de Prot. Chr. Land- bouwhuishoudschool op de muur van het slot in papieren letters de zin „Leve de vrijheid" binnen de vast gestelde tijd geplakt hetgeen hen goed afging. Het Oranje-comité zat spoedig in hun vooroorlogse zwarte pakken met oranje sjerp en hoge hoed op een paardewagen die de ge hele oorlog had doorgereden, n.l. de meelwagen van molenaar Dijkman met Janus Zijta als koetsier. Ook zij vei-dienden hun punt. De Ned. Ver. van Huisvrouwen richtte heel snel in een wagen een paiuitkockbakkerü in en na het proeven door de jury vertrok een de putatie naar het rusthuis waar ze 85 porties afleverden hetgeen ook hun een punt opleverde. De sportvereniging Zeemeeuwen verscheen met een Swiebertje-crea- tie, compleet met Saav en de burge meester en de grammofoonplaat met het bekende liedje. Tenslotte ver schenen de fruitkwekers met hun opdracht: Intocht der fruitfee, een prachtig geheel, voorafgegaan door een 10-tal in werking zijnde knalap paraten, een water spuitende blower en een eau de cologne nevelende ne velspuit. Daarachter een stralende fruitfee (Willy v. d. Weel) in een ver sierde open auto. Een der mooiste creaties was de boerenbruiloft, uit gebeeld door de landbouwer „C. et C". Een boerenechtpaar (de heer en mevrouw Hanse-Flohil) op een oude boerenwagen zonder luchtbanden en met paarden bespannen. Na afloop reed de gehele stoet nog eens beide dorpen rond. De brand weer van Haamstede maakte zich populair door in 7 min en 50 sec. een hevig brandende oude bestelauto (gevuld met brandhout) te blussen, hetgeen ook een punt opleverde om dat de tijd van 9 minuten voldoen de wias. Het gehele programma werd bij gewoond door een groot aantal be langstellenden en we hebben in geen jaren een dergelijke mensenmassa in Haamstede gezien. Het verheugde na afloop burgemeester Everwijn dan ook zeer dat alles uitstekend was geslaagd en dat hoe sneu ook, de heer Leeuwe had verloren. Het pro gramma was heel duidelijk te vol gen en omlijst met muziek. De jury bestond uit de dames Boot-Fokker, Poortman-de Borst, en de heren H. J. A. Blom, ds. F. Don, J. Kloet en K. Schoonaard. SCHIPHOL. Met de bekendma king dat zij haar tarieven voor char tervluchten over de Atlantische o- ceaan per 1 juli a.s. met 36 procent gaat verlagen, heeft Pan American zich in de prijzenslag geworpen, die de laatste jaren tot steeds lagere ta rieven heeft geleid. VW t200 de Luxe Nu 300 OOO enthousiaste VW-rijders in Nederland! LONDEN, 6-5, De ministerraad van de Zuidoostaziatische Verdrags organisatie (ZOAVO) heeft woensdag aan liet slot van zyn beraadslagin gen in Londen een communiqué uit gegeven. Hierin wordt verklaard dat het vastberaden defensieve optreden in Vietnam moet worden voortgezet zo lang nog geen einde is gemaakt aan de communistische agressie. Een mislukking van de communistische campagne is, niet alleen voor Viet nam maar voor heel Zufdoostazië van essentieel belang, zo staat in het communiqué, waarin de bepa ling is opgenomen dat de Franse re- gering zich niet gebonden acht dooi de slotverklaring. (President De Gaulle heeft, naar bekend, slechts een waarnemer-naar de conferentie gezonden, dit voornamelijk omdat hij het niet eens is met de Ameri kaanse politiek jegens Vietnam). SCHOUWEN-DUIVELAND, 6-5. De talrijke buien, die de laatste weken cp de Schouwen-Duivelandse ak kers neerplensten hebben niet alleen hier en daar een domper op de feest vreugde gezet, maar de overmatige regen vormt voor de boeren een veel groter bedreigin, namelijk het mis lukken van de aardappeloogst door verrotting van het zo dure pootgoed. Vooral waar het water in plassen op het land blijft staan, en dat is op verschillende plaatsen het geval vreest men een dergelijk optreden van verrotting. Op andere plaatsen zijn nog niet alle aardappelen gepoot en ook daar zal het te laat worden om nog tot het poten van aardappelen over te gaan. Hetzelfde gevaar lopen natuurlijk ook de andere knol en bolgewassen. De erwten zijn op verschillende plaatsen al enkele malen over ge zaaid. Ingezonden mededeling Maak van Moederdag een feest met 'n nieuwe fiets verrast u haar het meest. Die naoht sliepen mevrouw Feen- stra en Atóke in het (grote huis. Dan'k zij 'het middeltje van Van Asselt, was A'kike al spoedig in een 'diepe s'laap verzonken. Odk Kinske was geble ven. Aan ihaar 'ha'd A'kike deze moei lijke dag een grote steun gehad. De völgen'de dag 'kleedde Akke zich dn stemmig zwart. Ze verwacht te vandaag wel de familie. De nota ris had al vroeg een 'klerk gestuurd om de vrouwen bij te staan, als dit nodig mooht zijn. Die da'g vervulde A'kke trouw haar moeilijke pl'ioht. Stond 'de bezoekers te woord en 'bradht hen naar de do de. Gelukkig was iedereen toch min of meer onder de indruk van het overlijden van de oud-notaris, zodat men haar behoorlijk behandelde, hoewel nog niemand wist, dat Akke als weduwe van .de overledene de honneurs waarnam. Op advies van de notaris was 'haar naam in de over- lijdensaankondigi'ng niet genoemd en ging de bekendmaking uit van de notaris ails executeur testamentair. Alleen broer Gerard keek haar met een triomfantelijke blik aan. Toen ze 'hem begroet had, schrok 'hij wel van haar bleke'gezicht. „We zul len genade voor reCht laten gelden, juffrouw Feenstra. Na de teraarde bestelling praten we wel verder. En u hoeft niet met me mee te gaan, ik vind het wel alleen". Akke antwoordde niet en 'keek hulpeloos naar de 'klerk. Deze had ihet 'gesprek gevolgd en volgde zon der meer de man naar 'boven. „Als Feuilleton door H. van Omme 'hij maar niet alleen is met Jacob. prevelde ze. „Hij is nu doodhij kan zich immers niet meer verwe ren?" Op de overloop keök Gerard Sohaarsma zijn begeleider aan. „Dan'k u. I'k vind het nu wel alleen", „Ik heb opdradht, meneer.be gon .de 'klerk op beleefde toon, doch de ander viel 'hem '.bars in die rede: „Ik ben de naaste bloedverwant van de overledene, 'is 'het mij vergund enige ogenblikken met hem alleen te zijn of miet?" „Ik zal op de achtergrond blijven staan, meneer", antwoordde de jon geman, bleek, doch beheerst. „Er is nu eenmaal deze opdradht. „Het is wat fraais. Weet u wel, dat i'k thans, als oudste in loven zijnde broer, ihel hoofd van de familie ben, dus hier in deze woning de meeste reohtcn kan laten gelden?" De klerk antwoordde niet, opende de deur en maa'kte een uitnodigende beweging, doch de bezoeker negeer de 'hem verder volkomen, liep de kamer binnen en bleef voor de dode staan. Hij 'keek enige ogenblikken, zag toen om zich 'heen, alsof 'hij iets zocht, doch kennelijk zich bewust van de tegenwoordigheid van de an der, bleef de .man in gedachten ver zonken voor het stoffelijk overschot staan van de oude man. Benedén was er opnieuw een kon- fVi'kt. Na enige minuten verliet Ge rard1 Schaarsma de dodenkamer, stak op de overloop een sigaar op en stapte, rustig paffend, de trap af. Hij liep op Akke toe en beval haar op 'korte toon een der logeerkamers in orde te maken. „Ik blijf hier na tuurlijk voorlopig". A'kke 'keek hulpzoekend naar de notaris en deze antwoordde op rus tige toon: „In „De Gouden Leeuw" zijn kamers gereserveerd voor de fa milieleden, mijnheer". DoCh Schaarsma schudde zijn hoofd. „Onnodig. Ik ben thans het hoofd van de familie en als zodanig acht ik het mijn pl'ioht vanaf dit ogenblik 'hier permanent aanwezig te zijn". De notaris hield echter voet bij stuk. „Meneer, tot na de voorlezing van het testament ben i'k hier de uitvoerder van de laatste wil van onze dierbare overledene. En tot zo lang blijft de familie in een hotel hier ter stede. Ook dit. is op uitdruk kelijk verzoek van mijn zeer geachte voorganger. Ik neem aan, dat u als hoofd der familie als eerste zijn wil zult eerbiedigen, nietwaar?" De man pruttelde nog wal tegen, doch was een half uur later vertrok ken, zonder verder iemand te groe ten. Geleidelijk aan kwamen andere broers en zusters, neven, zwagers, nichten en andere verwanten een condolatiebezoök brongen. Alleen Ja cob Derkindere was (hartelijk voor Akke. Hij drukte haar de hand cn keek de vrouw vriendelijk aan. „Jij mocht, oom Jacob wel, Akke. dat heb ik al spoedig gemerkt. En de oude baas 'had de laatste tijd niets dan lof voor je. Sorry, dat ik Akkke zeg. maar ik 'kan me enigszins voorstellen wat er in je om moet gaan". Z>e 'keek hem dankbaar aan. „Dank je, Jacob. Ja, vooral de laatste tijd was hij een sdhat. En dan zo plot selinghet ging juist weer zo goed .met hem „Wees alleen maar dankbaar, Ak ke, dat je in zijn laatste levensmaan den zijn zonnetje bent 'geweest". Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 9