m PARAPLUI BEVRIJDINGSDAG 65 VOLKSSPELEN EN TASTBARE SYMBOLEN korte berichten uit het binnenland STREEKNIEUWS ZIERIKZEE, 6 mei. Ouwerkerk bewaart goecle herinneringen aan de opgewekte feestelijkheden op Bevrijdingsdag 1965. De Oranjevereniging „Prinses Beatrix" had een rijk gevarieerd programma samengesteld, dat begon met koraalmuziek, uitgevoerd door leden van het muziekgezelschap „Nieuw Leven". Nadat herauten te paard het programma hadden aangekondigd volgde een aubade door de kinderen van de lagere school en daarna kinderspelen. Het middagprogramma vermeldde o.a. volksspelen op de stijlvol versierde Ring, waarbij jong en oud zich amuseerden met ringsteken per kruiwagen (foto), touw klimmen, evenwichtsbalk en een hinder niswedstrijd. De geslaagde feestelijkheden te Ouwerkerk werden besloten met een druk bezocht Oranjebal. Ook in Oosterland en Nieuwerkerk werd een gevarieerd programma afgewerkt. Te Oosterland o.a. rolschaatsen voor de kin deren, hardlopen en verspringen. Een be langrijk onderdeel vormde een oriëntatie- rit voor auto's en motoren. Na de prijsuitreiking volgde in café „De Blauwe Keet" tot besluit een gezellig samenzijn. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). 21 VIERING BEVRIJDINGSDAG Voetbalwedstrijd en lampjonoptoeht te Noordgouwe Voor de Jeugd van. Kerkwerve was (het bijzonder nuttig een leerzaam eens kennis te nemen van de ver schrikkingen van de oorlog en dat kon tijdens een tentoonstelling in de openbare lagere school. De talrijke uitgestalde tastbare symbolen uit de tweede wereldoorlog waren bijeen gebracht door de onderwijzers R. Soesman te Kerkwerve en G. P. Schoon te Zonnemaiire. De expositie was aanvankelijk klein opgezet maar niettemin uitgegroeid tot een uitge breid, maar overzichtelijk geheel van herinneringen uit die donkere tijd: kaarten, bekendmakingen, een bajonet, helmen en tailrijke spreken de foto's. In de tentoonstelling was een duidelijke „lijn" aangebracht, waardoor begrippen uit de oorlog als Engelandvaarders, radio Oranje, Jodenvervolging en zuivering voor de kinderen 'begrijpelijk werden ge maakt. De tentoonstelling werd be zocht door burgemeester S. Franoke en leerlingen en onderwijzers van de Ohr. nationale school te Kerkwerve. Op de dag van de tentoonstelling vertelde een inwoner van Kerkwer ve bovendien vam zijn ervaringen op gedaan in de oorlog, hetgeen met deze tentoonstelling zeker heeft bij gedragen de 'betekenis van bevrij dingsdag voor de jeugd van Kerk werve duidelijk te maken. Foto: de jeugd toonde bij de bezich tiging van de vele sprekende voor werpen duidelijk belangstelling voor de donkere jaren '40-'45. Te Brouwershaven trok een uitge breide historische optodht door de stad van wagens die bepaalde ge beurtenissen uit de oorlog in herin nering" brachten. De wagen „Het concentratiekamp" is hiervan een sprekend voorbeeld. Men lette op de soldaat met hakenkruisen, met welke figuur de herinnering aan de gehate S.S. weer tastbaar werd opgeroepen. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG kerknieuws Gereformeerde Kerk. Ned. Herv. Kerk. Zierikzec: Grote kerk: 10 uur ds. Lam; Gasthuiskerk: 10 uur ds. As sendorp, 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 9.30 uur ds. Van Liere, 6.45 uur ds. Zonne veld. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Ncordwelle: 7 uur n.m. ds. Van Lie re. Scharendjjke: 10 uur ds. Rooden- burg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaïre: 10 uur ds. Feune- kes. Noordgouwe: 11 uur ds. Hel ling. Dreischor: 9.30 uur ds. Kelling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur Qs. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groene- wegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst 6.30 uur ds. Westerhof. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. P. Quartel, Rotter dam. Lutherse Kerk. Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken, Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. den Hee- ten. Scharendijkc: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zcnnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. J. Noordhof, Den Bommel. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Y. J. Tiemersma, Vlaardingen. Gereformeerde Kerken. (Vrijgemaakt). Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken. Zierikzee: 10 uur ds. Westerink, 6 uur ds. ds Joode, 3 uur ds. Weste de. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur cis. Westerink. Haamstede: 10 uur ds. ds Joode, 3 uur ds. Weste rink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. de Joode. Gereformeerde Gemeenten. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees- cfienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Ge braad. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 8.30 en 10 uur. Bruinisse: Eucharistieviering om 17 uur. Ingezonden mededeling UNI NYLON PENCIL in de kleuren: rood, marine, groen, bruin, beige en zwart tijdelijk als sterk A QC staaltje. Prijs 3U VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Oosterland: zondag 9 mei: 10 en 3 uur ds. H. Visscher, Zwijndrecht. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Nieuwerkerk: Woensdagavond 12 mei, 7.30 uur dr. Steenblok, Gouda. Zierikzee: dinsdagavond 11 mei, 7.30 uur dr. Steenblok. BRUINISSE: Heden (vrijdag) 7 april, 7 uur 'dis. van Beek. ZIERIKZEE, 6-5. Op 11 mei a.s. werdt - geljjk gemeld - een verga dering gehouden van de gemeente raad. De agenda telt een tiental punten. Ingekomen is een schrijven van de commissie, belast met het on derzoek van de rekeningen van niet- gemecntelyke instellingen. Voorgesteld wordt het pand 's-Heer Lauwen'dorp 16 onbewoonbaar te verklaren. Het besluit tot onbewoon baarverklaring moet tevens inhou den de last tot ontruiming binnen een bepaalde termijn. Medegedeeld wordt door het college dat de ar chiefbescheiden van de per 1 janu ari 1959 opgeheven polders en wa- NOORDGOUWE, 5-5. Bjj de vie ring van Bevrijdingsdag is Noord gouwe niet achtergebleven en er werd een vrolijke duit in het feest- rakje gedaan. Ir. de morgenuren reeds diende het muziekkorps „Con Amcre" zich aan en met vrolijke marsmuziek betrad men het dorp. Burgemeester A. H. Vermeulen was aanwezig om met een korte toespraak de aandacht te vestigen op zin en inhoud van de bevrijding, nu twintig jaar geleden. „Dank zij die bevrijding kunnen we weer als ZWOLLE. De 46-jarige bosarbei- der A. Koobs te Staphorst is toen hij met zijn bromfiets een onbe waakte overweg overstak door de sneltrein Zwolle-Meppel gegrepen en cp slag gedood. K. was gehuwd en vader van vijf kinderen. De trein had een half uur vertraging. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie stelt een onderzoek in naar aanleiding van het overlijden van een 14-jarige jongen. Martin Burij, die in het Sportfondsenbad bewus teloos werd aangetroffen en 's avonds in het Wilhelminagasthuis is overleden. AMSTERDAM. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers richt, ter bestrijding van het ontstellend aantal verkeersslacht offers in de hogere leeftijdsgroepen, een verkeerssociëteit op voor voet gangers boven 65 jaar-. Eén elfde deel van onze bevolking heeft deze leeftijd reeds bereikt. DEN HAAG. De 46-jarige C. van der Rassel uit Den Haag is in het Sint Antcniusziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij eerder bij een verkeersongeluk opliep. ZEIST. Bij het oversteken van de Amarsfoortseweg ter hoogte van het nieuwe jachthuis te Soester- berg, is de 35-jarige W. V. Leeuwen uit Huis tei Heide aangereden door een personenauto, waarbij hij dode lijk werd gewond. Hij overleed en kele uren later in een ziekenhuis in Amersfoort. UITGEEST. De achtjarige Her- manus Teeling uit Uitgeest is op de spoorwegovergang aldaar ender het rechterachterwiel van een vermoe delijk met stalen buizen geladen op legger geraakt en vrijwel op slag gedood. Het jongetje reed op een fiets. Zijn jongere zusje reed op een autcped naast hem. De chauffeur van de trekker heeft van het onge luk blijkbaar niets gemerkt en is doorgereden. ILPFNDAM. Nabij de spoorbrug over het Noordhollands kanaal in Ilpendam is een grote personenwa gen uit het water gehaald. De be stuurder, de heer J. J. Baarens uit Purmerend zat levenloos achter het stuur. NIJKERK. De heer J. Jansen (27) is toen hij met zijn bromfiets de spoorwegovergang van de Spoor straat naar de Barneveldseweg in zijn woonplaats wilde passeren aan gereden door een vradhtwaigen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. DEN HAAG. Bij een inbraak in een juweliersbedrijf in Den Haag is voor 40.000 gulden aan sieraden ge stolen. DEN HAAG. Gadegeslagen door koningin Juliana, prins Bernhard en ruim honderd ridders in de Mi litaire Willemsorde met hun fami lieleden, hebben een kleine twee duizend man van marine, land- en luchtmacht en van de koopvaardij in Den Haag gedefileerd. Dit kleur rijke militaire schouwspel was het begin van de viering van het 150- jarig bestaan van de orde. terschappen op Sdhouwen-Duiveland aan de gemeente in bewaring zijn gegeven. Deze stukken bevinden zich in het oud-archief en worden beheerd door de archivaris. Het is noodzakelijk Lajv. de bewaargeving van archiefbescheiden een overeen komst op te stellen, die door G.S. dient te worden goedgekeurd. Voor gesteld wordt de bijdrage voor 1965 t.b.v. de Stichting Zeeuwse Visserij - sdhool te Vlissingen te bepalen op f 100. De school wordt door één leerling uit Zierikzee bezocht. Ver der wordt een subsidie van f 120 ge vraagd door bet Twents Muziekly- ceum, dat door een begaafde leerlin ge uit Zierikzee wordt bezocht. vrije, blije mensen leven. Hel „vrij heid. blijheid" geldt voor heel ons volk", aldus Brouwershavens eerste magistraat. De muziekvereniging speelde hierna nog een mars en met de schooljeugd begaf men zich naar het speelterrein, waar de jeugd zich naar hartelust kon uitleven, onder toezicht van het onderwijzend per soneel. Velen behaalden doorgaans fraaie prijzen en natuurlijk werd de jeugd getrakteerd op limonade en snoepjes. „Con Amore" vertrok in de middaguren naar Kerkwerve, cm daar de feestelijkheden op te luiste ren. De leden zetten in dat dorp een muzikaal accent op de fraaie op tocht. In de avonduren vond te Noordgouwe een voetbalwedstrijd plaats tussen leden van de muziek vereniging en een elftal van ingeze tenen. De belangstelling was bijzon der groot. Tot slot van de bevrij dingsdag-vreugde volgde een lam- pioncptccht met muziek voorop. Niet groots dit feest van Noordgou we, maar wel heel fijn „onder ons" en bijzonder vrolijk. Ingezonden mededeling SPORT VOËTBAi K.N.V.B. Zaterdagmiddagen, petitie Wijziging programma 2e klasse A: uitgesteld: .Oostkapel- le I - Duiveland I. Zcmeravondcompetitie ra ye n Zierikzee Het programma voor de volgende week luidt: maardag 10 mei: P.Z.E.M.-Drukkerij L. C.; Rijkswaterstaat-Neptunus; Velocitas-Zierikzeeveteranen. Dinsdag 11 mei: Kon. Zeelandia-van der Wekken; Smit-Boines-P.T.T. Donderdag 13 mei: Neptunus-Druk- keiij L. O. Vrijdag 14 mei: P.T.T.-van der Wek ken; Smit-Bolnes-Kcn. Zeelandia; Velccitas-van Aken's Bouwbedrijf. Alle wedstrijden vangen aan om kwart over zeven. ZIERIKZEE Monteur wegens doodslas O veroordeeld tot vijf jaar De rechtbank te Middelburg heeft heden (vrijdagjmergen uitspraak ge daan in de zaak tegen de 24-jarige Zierikzeese monteur Kees van de B. Wegens moord op zijn vrouw, de 22-jarige Lenie van de B.-R. is de Zierikzeeënaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar met af trek. De rechtbank achtte voorbedachte rade niet bewezen, wel doodslag. De eis was zeven jaar. Voor de tenlaste gelegde diefstal len werd v. d. B. conform de eis ver oordeeld tot zes maanden. TONEEL EN FILM „Te rijk om los te lopen In bet a.s. weekeinde wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond1 de film „Te rijk om los te lopen", de bekende film met Shirley Maclaine, Paul Newman en Robert Mitchum in de hoofdrollen. Deze amusante geschiedenis 'gaat over een aantrek kelijke weduwe, Louise, die lijdt on der schuldgevoelens. Zij is er nl. van overtuigd dat zij behekst is omdat elke man in wiens leven zij komt 'door rampen wordt getroffen, terwijl zij niets anders zoekt dan het sim pele leven. Met tranen in d'e ogen vertelt Louisa haar levensverhaal aan een psychiater, maar de dokter biedt 'haar prompt zijn 'hart aan en het simpele leven ZIERIKZEE Collecte „SAKOR" De alhier gehouden collecte ten bate van de samenwerkende kinder - bt-schermings-organisaties (SA KOR heeft opgebracht de som van f 286,30, BRUINISSE Collecte „Sonnevanck" Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op de collecte voor het Sanatorium Sonnevanck te Harder wijk die volgende week in deze ge meente wordt gehouden. NIEUWERKERK In de op 'bevrijdingsdag gehou den herdenkingsdienst is een collec te 'gehouden ten bate van de NOVIB, die f 100,90 opbracht. Promotie ds. H. Venema Ds. H. Venema, voorheen predi kant van de G.-reformeerde Kelk te Nieuwerkerk, thans te Roodeschool (Grom.), hoopt vrijdag 14 mei te pro moveren tot doctor in de theologie aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Neder land te Kampen. De titel van zijn proefschrift luidt: „Uitverkiezen en uitverkiezing in het Nieuwe Testa ment". DEN HAAG. De totale schuld is in 1964 met f 498 min. toegenomen en bedroeg per 31 december '64 f 20.795 min., zo staat in het algemeen ver slag van de stand van de staats schuld. a Alle Libanese bladen meldden donderdag dat Frankrijk aan Israël grend-raketten van hel type MD 620 gaat leveren die een bereik van 500 'kilometer hebben. SPORT VOETEAI. Burgh-Zierikzee Op bet sportpark „Van Zuijen" vindt zondag de wedstrijd van het jaar plaats, nl. Burgh-Zierikzee. Zie rikzee moet winner, om van een mo gelijke Gastel-misstap te kunnen profiteren en Burg'h moet winnen, omdat anders het depgradatiespook- beeid naderbij Jcomt. DORP De dam bevordert de liefde, al thans de liefdesbetrekkingen, want op het punt van intermenselijke ver houdingen is men nooit helemaal zeker. Het merkwaardige feit echter doet zich voor, dat ook verder de geografie een beduidende rol speelt, varen heeft. Hij kreeg kennis aan Schouwen-Duiveland recentelijk er- var enheeft. Hij kreeg kennis aan een leuke schone van Goeree-Over- flakkee en het wilde aardig boteren. Het was een dochter des lands, die het Flakkeese dialect vloeiend be heerste. Maar iaat is laai in het lief desverkeer? Op de schoonste mo menten is spreken zilver en zwijgen goud. Toch wilde de jongeman ivel weten waar het lieve wicht woonde. Nu dat was dan „Meneerse", een vlek in het Flakkeese, waar de jon geman nu niet zo verschrikkelijk goed thuis was, maar zijn belofte eens op bezoek te komen, was er niet minder echt om. Op een van de schaarse zonnige dagen is hij per brommer herwaarts getogen. Hij kwam overal; in Mid delharnis, in Melissant, in Oude en Nieuwe Tonge, maar geen enkel bord wees „Meneerse" aan. De jongeling kreeg daarop het briljante idee dat dit dorp wel eens in de richting Ouddorp kon liggen. Hij is er fluks heen gebromd, maar Ouddorp lag nog wel op zijn plaats, maar ook in deze contreien zwegen de borden in alle talen. Hij weer terug naar het (goede) Middelharnis. Daar is hij droevig te gen een muur gaan leunen en toen er een man naderde heeft hij zich op hem gestort: „Meneer, waar ligt in vredesnaam „Meneerse"?" De onder vraagde heeft geglimlacht en geant woord: „Meneerse, jong dae bin joe", want voor zover u moeilijkheden wilt voorkomen „Meneerse" is het zelfde als Middelharnis. Tenminste voor mensen uit Flakkee. We voor spellen een inter-schiereilandelijke liefde met moeilijkheden, gezien dit voorspel, maar een loutering in den beginne kan geen kwaad. Immers een geestelijke hoorden we dezer da gen zeggen: „Wie op reis gaat bidde éénmaal, wie ten oorlog trekt twee maal, maar wie trouwt driemaal". Vandaar! SCHIEREILANDMAN. DE LEEUW VAN BASHRA 13. „Kijk uit messire! Een zakkenroller!" riep de avonturier, terwijl hij naar voren spreng en de pols greep van de lange hage disachtige man, die bezig was de oude Lcmbardijn van zijn geldbuidel te beroven. De man deed een snelle sprong terzijde, maar Aram hield zijn arm in een stalen greep en bovendien vatte de verontwaar digde koopman de hagedis thans woedend bij de keel en schudde hem door elkaar. D'e dienaren waren ontzet teruggeweken. „Laat hem maar los, vriend. Ik heb hem reeds te pakken!" kakelde de Lombardijn. „Een knap schavuit als hij me thans nog ontkomt! Wordt ik soms nog niet genoeg uitgeplunderd door de belastinggaarders van deze ellendige stad? Moet het laagste gespuis zich ook nog bemoeien met de schaarse goudstukken die een berooide Lombardijn met hard zwoe gen heeft verdiend? Tscha! Dit kost je je neus en je rechterhand, schobbejak! Ik zal zorgen dat ge in het openbaar gebrand merkt wordt! Ik zal5" Het is niet na te gaan wat Aram's be schermer nog moer met de zakkenroller voorhad. Want met een paar lenige draaien van zijn lang repticlenlijf wist de man zich plotseling te bevrijden en voor Aram of één van de andeven kans kregen toe te springen, had hij de koopman diens mantel over zijn oren getrokken, ontrukte de ge stalte hem behendig zijn beurs en schoot met lange, schuifelende sprongen de straat in „Grijp hem!" hoorde de avonturier de oude koopman schreeuwen, toen hij naar voren sprong, de hand aan het gevest van zijn zwaard Archiefstukken oude polders naar Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2