Oosterscheldebrugde langste van Europa Nieuwe troepenzending naar Z.-Vietnam De wildernis van Koetsj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 mei 1965 121ste jaargang Nr. 10781 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT RECAK1 IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. Ü1110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cenl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Feest Kerktverve kreeg bijzonder karakter Begin gemaakt met ontscheping van drie bataljons ZIERIKZEE. 6-5. Het rijdek van (straks) de langste brug van Europa Iccpt nu al meer dan twee en een halve kilometer van de Noord-Beve- landse kust in de richting van Schcuwen-Duiveland. Op dit ogen blik worden de langste fundatiepa- len voor de brug de zeebodem inge dreven. Deze geweldenaren hebben een lengte van maar liefst vyftig meter. Tegelijkertijd wordt er vijf honderd meter uit de kust van Schouwen-Duiveland hard gewerkt aan de basculebrug. Omstreeks juli van dit jaar zal het scheepvaart ver keer van dit kunstwerk (doorvaart- wüdte 40 meter) gebruik moeten maken. De aannemer de Combinatie Oosterschclde Brug hoeft de brug Oosterscheldebrug zal dus drie maanden later dan oorspronkelijk was gepland voor het verkeer geo pend worden. Volgens de direktie, de Provinciale Waterstaat, is dit te wijten aan ruimte tekort in de open- luchtfabrick bij de veerhaven Kats. Het werk cp het water vordert goed. maar de prcduktic van beton nen brugstukken in de openluchtfa- briek is tc gering. De vertraging van het werk in de beginperiode van de bouw was te wijten aan verschillende problemen en ongevallen. De ingenieurs van de Provinciale Waterstaat hielden bij voorbeeld hun hart vast toen ze ontdekten dat alle vaste grond rond de in de zeemond van de Ooster- schelde geplaatste palen wegschuur de. Met het volste vertrouwen in hun ervaring en kundigheid werden de eerste palen de zeebodem ingedre ven. Wat bleek echter tot hun grote schrik: de eb en vloedstroom van de Oosterschelde kolkte zo sterk rond de betonnen gevaarten dat er bij enkele pijlers putten ontstonden waarin gemakkelijk een huis neer gezet zou kunnen worden. Het be gon er op te lijken dat hun brug inplaats van op 112 onwrikbare fun- datiépalen te rusten, zou balance ren op een stelletje wiebelende be- tonkolossen. De 25 tot 50 meter lan ge palen hadden totaal geen hou vast meer in de grond. Na een spoedbijeenkomst van directie en aannemer werd in allerijl besloten zinkstukken gereed te maken. Haas tig werd de bodem met het vlecht werk verdedigd. Opgelucht stelden de bouwers vast dat het gevaar voor omvallen van de paien was gewe ken. Naderhand wees een onderzoek van het Waterloopkundig Labora torium te Delft uit dat de ontgron ding in de Oosterschelde tweemaal zo groot js als van te voren was be rekend. Eens te meer bleek dat de zee nog steeds geen op papier te temmen vijand is. Een enerme tegenslag kregen de bouwers op 26 november van het vorig jaar te verwerken. Een vitaal onderdeel van de brug, één van de hamerstukken, stortte van zes me ter hoog naar beneden. Het 600 ton zware hamerstuk vernielde de sta len gietverm voor deze brugdelen, volkomen. Het opnieuw maken van deze be kisting betekende dat de produktie een maand werd lamgelegd. Enige weken later zakte een fundatiepaal door een verkeerde manipulatie van één der arbeiders ongeveer twintig centimeter weg in de zeebodem. On middellijk werden er maatregelen getroffen om de oorspronkelijke toe stand te herstellen. Niet „bjj tikken" De nauwkeurigheid waarmee de betonnen brugdelen stuk voor stuk geplaatst moeten worden leverde dn het begin nogal eens moeilijkheden op. Als de palenzetters iets „uit de koers" raken zal het achteropkomen de rijdek op een gegeven ogenblik zeventien meter hoog zonder steun boven het wateroppervlak zweven. En aan 500 tons zware brugstukken valt heus niets in de goede richting „bij te tikken". Het is dus wel zaak dat elke paal precies op het vooraf berekende punt komt te staan. Nu de 550 brugbouwers een beetje op elkaar ingespeeld raken loopt het al lemaal veel vlotter. De slanke lini aal van beton groeit elke dag zien derogen. Kaarsrecht „Uit bovenstaande, opsomming blijkt wel dat de uitvoering van dit werk ons wel de nodige zweetdrup peltjes gekost heeft", zegt H. P. Schouten ing., technisch hoofdamb tenaar van de Provinciale Water staat. Hij is belast met de supervi sie over het werk aan de brug. „Het kaarsrechte resultaat van die ruim twee en een halve kilometer brug kregen we heus niet in de schoot ge worpen. Maar de eerste klap was een daalder waard". Daarmee bedoelt hij dat dc bouw van de tweede helft van tic brug dc vertraging van drie maanden niet meegerekend, verder zonder grote moeilijkheden zal verlopen. „Wc hebben ons door de moei lijkheden heengeslagen. Letterlijk cn figuurlijk", aldus de heer Schou ten. „Elke paal die de zeebodem in gedreven wordt betekent 'oen slap vooruit. Een stap vooruit naar ons doel: het maken van de langste brug van Europa". Moderne bouwmethoden. De Oosterscheldebrug wordt ge bouwd volgens de allernieuwste bouwmethode. Sommige van deze methoden zijn uniek in de wereld. Bijvoorbeeld de prefabricage van de verschillende brugdelen en de sim pele pijlerconstructie. Deze metho den hebben bij het bouwen van de brug tot een arbeidsbesparing geleid waar ingenieurs vroeger alleen maar van durfden dromen. Deskundigen uit binnen en buitenland bestuurden de werkwijze die bij het maken van deze vaste verbinding wordt gevolgd Zij zagen met eigen ogen de enorme bedrijvigheid in de openluchtfabriek bij de veerhaven Kats. Het uitgebreide arsenaal beton molens, lcopkranen, gietvormen cn neem maar op. Kant en klaar wor den dc henderden tonnen zware brugdelen hier afgeleverd. Daarna worden ze met bizarre combinaties van open zee vervoerd. Kier ligt de drijvende reuzenbok, de ir. J. H. Snip. Deze grootste bok van Nederland is genoemd naar de geestelijke vader van de brug, die destijds hoofdingenieur-direkteur bij de Provinciale Waterstaat van Zee land was. Hij overleed in 1963. De reuzenbok die speciaal voor de bouw van de Oosterscheldebrug werd ont worpen en gebouwd is 65 meter hoog. De meeste kerktorens vallen in het niet bij dit enorme gevaarte. Schijnbaar moeiteloos hijst de, op de juiste plaats verankerde bok de huizenhoge palen van de zolderbak- ken. Een karwei dat in de woelige Oosterscheldestroom de nodige des kundigheid vraagt. Uiterst gecon centreerd verricht het kleine aantal bemanningsleden van de ar. Snip hun tonnen zware taak. Elke dag leve- ren zij onopgemerkt een staaltje van techniek en vakmanschap. De vijftig meter-palen die op dit o- genblik geplaatst worden kunnen al leen maar tijdens de getijwisseling op de zeebodem neergezet worden, omdat ze anders het gevaar lopen door dc sterke eb of vloedstroom meegetrokken te worden. Vanaf de bok wordt er in de holle palen een cutterzuiger neergelaten. De cutterzuiger maalt de zeebodem in de palen fijn. Door zijn eigen ge wicht zakt de paal in 6 tot acht uur op de gewenste diepte. De andere brugdelen worden ge monteerd met een stalen montage- Ligger. Deze 250 meter lange monta SAIGON, 7-5. Ongeveer tachtig kilometer ten zuiden van de lucht machtbasis Da Nang, in Midden- Vietnam, is vrijdagmorgen een be gin gemaakt met de ontscheping van drie nieuwe bataljons Amerikaanse mariniers, in totaal 6.000 man. WASHINGTON, 6-5. De Ameri kaanse senaat heeft donderdag met 87 tegen drie stemmen president Johnson's verzoek om 700 min. dol lar extra voor de strijd in Vietnam ingewilligd. Tot de tegenstemmers behoorde senator Wayne Morse (de mocraat), die reeds lang de Ameri kaanse politiek jegens Vietnam ver oordeelt en van mening is, dat de strijd slechts mag worden voortge zet indien het congres Noord-Viet- nam officieel de oorlog verklaart. Het huis van afgevaardigden ging woensdag al met de toewijzing ak koord met 408 tegen zeven stemmen. De president had het verzoek dins dag gedaan. Het huis zag van de normale wachtperiode af om de pro cedure snel te doen verlopen. HANOI, 7-5. De minister van buitenlandse zaken van Noord-Viet- nam heeft zijn ambtgenoot van Cam bodja medegedeeld in te stemmen met de bijeenroeping van een inter nationale conferentie, die de neutra liteit en territoriale onschendbaar heid vaai Cambodja zal moeten ver zekeren. De Noordvietnamese minis ter spreekt in zijn boodschap de hoop uit, dat zulk een conferentie posi tieve resultaten zal opleveren, in het belang van het volk van Cambodja en andere Indochinese volkeren. Dominicaans beroep op Frankrijk SAN DOMINGO, 6-5. De „ml- nistcr van buitenlandse zaken" van de Dominicaanse republiek, kolonel Caamano, een zekere Curi, heeft president De Gaulle telegrafisch ge- Ingezonden mededeling (Luchtfoto: T. Slagboom). geligger kan over de brug heen en weer rijden. Loopkatten hijsen de brugstukken van de zolderbakken en zetten ze op de plaats van bestem ming. De deskundigen die deze werkwijze volgden waren zonder uitzondering geestdriftig, maar te kenden ook nog wel enkele bezwa ren aan. Te smalle brug. Deze bezwaren hebben geen be trekking op de werkwijze maar op het ontwerp van de brug. De toe komstige Oosterscheldebrug (de laat ste schakel in de zogenaamde Cen trale weg door Zeeland) krijgt na melijk maar een tweebaans rijdek. Twee andere kunstwerken in de Centrale weg, de Haringvlietbrug en de Grevelingendam zijn, respectie velijk voorzien van een vierbaans rijdek. En hoewel de toelopende W6gen ook grotendeels tweebaans zijn mag dit niet als criterium voor de Oosterscheldebrug gelden. Als dc verbinding Londcn-Rand- slad Holland tot stand komt, via de toekomstige vaste oeververbinding over de Westerschelde en de tunnel door het Kanaal, zal de drukte over de Centrale weg geweldig toenemen. De toelopende wegen naar de Ha ringvlietbrug en de Grevelingendam zijn dan eenvoudiger uit te breiden dan de tweebaansbrug over de Oos terschelde. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina nr. 12 vraagd b(j Amerika te protesteren tegen de interventie. Ook heeft hij telegrammen ge stuurd aan de regeringen van alle Latijns-Amerikaanse landen. Hij verwerpt de Amerikaanse bewering als zou de „grondwettelijke regering" van kolonel Caamano communistisch gezind zijn. WASHINGTON, 6-5. De organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft donderdag besloten een inter- Amerikaanse strijdmacht in het le ven te roepen met als voornaamste doel in de Dominicaanse republiek in een geest van „democratische on partijdigheid" samen te werken bij het herstel van de normale toestand zodat functionering van de demo cratische instellingen weer mogelijk wordt. Nederlands standpunt DEN HAAG, 6-5. Het tweede ka merlid H. J. N. M. Ruygers (PvdA) heeft minister Luns (buitenl. zaken) schriftelijk gevraagd of hij zo spoe dig mogelijk de Tweede Kamer kan inlichten over het standpunt dat de Nederlandse vertegenwoordiger in de veiligheidsraad heeft ingenomen tijdens het debat inzake de gebeurte nissen in de Dominicaanse republiek. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's A Die al laat is opgestaan Y X. Moet de gehele dag op een X. drafje gaan. v WAT 1E6T Dl bilt De oliemaatschappijen in Indonesië DJAKARTA, 6-5. Salen Siregsr, de president-directeur van de sfcaats- oliiemaatsdhappij Fertamin, 'heeft woensdag jl. verklaard dat met 'de recente overdracht vain-alle commer ciële 'bezittingen van de Shell in Su matra en Borneo aan Pertamin de rol van de buitenlandse oliemaat schappijen in de binnenlandse olie handel tot vrijwel niets is terugge- 'bradht, aldus meldt Antara. Hij gaf toe dat er nog verschillende buiten landse oliemaatsdhaippijen (die niet bij name werden genoemd) werk zaam zijn in de Indonesische olie handel, maar wees 'er op dat hun be langen zijn verminderd tot nauwe lijks 'drie procent van de totale afzet in Indonesië. NIEUW DELHI, 5-5 .Premier Sjas- tri van India heeft in (het parlement gezegd dat de Indiase strijdkrachten niets zullen doen wat de toestand in de wildémis van Koetsj zou kunnen verergeren zolang getracht wordt tot een vreedzame regeling te komen, tenzij de andere partij hen daartoe uitdaagt. Hij zei dat dit niet een be stand betekent, India had het Birtse voostel tot een bestand van een week verworpen. Reeds enige dagen is er volmaakte must lin de Rann, het werk aan een vreedzame regeling wordt voortgezet. Essentieel Is dat Paki stan van 'bedreiging en gebruik van geweld afziet en zijn troepen terug- treikt, zei Sjastri. De Gaulle niet gelukkig met interventie V.S. PARIJS, 6-5. President de Gaulle heeft donderdag tijdens een kabi netsvergadering de interventie van buitenlandse troepen in de Domini caanse republiek afgekeurd en de wens uitgesproken dat deze troepen worden teruggetrokken. Dit heeft Pierre Dumas, staatssecretaris ver bonden aan ljet bureau van de eerste minister, aan de pers meegedeeld. Vrij zacht Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd enige regen of motre gen. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Tamelijk zacht weer. 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 11.26, onder 2.47. 9 mei. Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 12.50, onder 3.14. 10 mei. Zon op 4.55, onder 20.19. Maan op 14.11, onder 3.35. Eerste kwartier: 8 mei te 7.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 mei 8.31 v.m. 20.56 n.m. 9 mei 9.47 v.m. 22.18 n.m. 10 mei 11.11 v.m. 23.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 mei 8.12 v.m. 9 mei 10 mei 9.30 v.m. 10.55 v.m. 20.50 n.m. 22.15 n.m. 23.35 n.m. Doodtij: 10 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hegedrukgebied 'bij d'e Azoren en een depressie ten zuiden van IJsland heeft een west- circulatie zidh opnieuw tot over Eurooa uitgebreid- De zachtere lucht drong vrijdagochtend vroeg Neder land 'binnen. Met <de zuidwestelijke stroming verplaatst een aantal sto ringen zidh naar Ihet oosten. Deze storingen veroorzaken ,in ons land van tijd tot tijd regen of motregen. Voor de 'komende 30 uur moet dan odk op het voortduren van het on bestendige weer worden gerekend. Het wordt wel iets zachter, maar het blijft zwaar bewolkt en regenachtig. APARTHEID KAAPSTAD, 6-5. Een histo rische optocht van het Rode Kruis in Zuid-Afrika, waar aan blanke en neger-school kinderen zouden deelnemenis door de Zuidafrikaanse minis ter Botha verboden. De op tocht mag alleen doorgaan wanneer de blanke en zwarte groepen op verschillende tij den verschijnen. Het Rode Kruis verklaarde dat dc mani festatie nu tot september is uitgesteld. Dan zullen twee verschillende optochten, een van blanken en een van ne gers, worden gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1