Een indrukwekkende dankstond in geheel gevulde Grote kerk DAMES! STREEKNIEUWS Bevrijdingsfeest te Zierikzee ZIERIKZEE, 5-5. Met een dank stond in de geheel gevulde Grote Kerk. heeft Zierikzee op waardige en stijlvolle wijze het twintigjarige bevrijdingsfeest woensdagmorgen in gezet. De Grote Kerk is goed voor veie henderden en zij waren er op deze blijde dag, die - hoe groot was het klimatologisch wonder - na vele regendagen - toch nog overgoten werd met een gulle lentezon. Krach tig juichte het orgel in de ruimte van de kerk, die zich na 9 uur lang zaam begen te vullen. De Grote Kerk Kerk heeft weet van al heel wat historische bijeenkomsten en op de ze bevrijdingsdag was er dan de zo veelste in zijn geschiedenis, gete kend door evenzovele gebeurtenissen die er aanleiding toe gaven. De dankstond werd ingeleid door kapelaan C. Embreehts, nadat allen hadden gezongen 'het: „Komt nu met sang van zoete tonen". De kapelaan gaf uiting aan de vreugde over da bevrijding, met name de jongeren er op wijzend (zij immers hebben geen concrete ervaringen met de be zettingstijd en staan tegenover de viering van (bevrijdingsdag toch een beetje onwennig!, dat er tijden zijn in de geschiedenis, waarin het ging om het voortbestaan of de onder gang der natie. Daaraan te herinne l-en en dit te gedenlken heelt alle zin. „Gode dankbaar maken we er een feest van er. bidden dat 'de toen her wonnen vrijheid nooit mee zal wor den weggenomen", aldus kapelaan Embreehts. Na een kort .gebed, las de kapelaan Fs. 126, waarna de Zierikzccse Ora torium Vereniging het „Te Deum" van G. F. Handel (inzette („God aan U ide eer en de lof"). Toespraak burgemeester In zijn toespraak wees burgemees ter mr. F. Th. Dijolcmeester er op dat de bezettingstijd (geschiedenis is geworden. Die periode geeft stof voor -verhalen en aan wetenschaps mensen en psychologen gelegenheid tot onderzoek, maar bij deze bena dering alleen (bestaat toah het gevaar dat men de 'bezettingstijd alleen maar als een „uitschieter" gaat zien, als een ramp ,als een boze droom. Te bedenken valt evenwel (dat de ver- sdhrilkkin'gen toch uit menselijke (breinen zijn voortgekomen en de mensen dus in staat zijn tot ontstel lende bestialiteiten. „Daarom kunnen we de bezet tingstijd niet afdoen als een afgeslo ten periode, maar de vraag dient ge steld „raakt het ons nog?" Ik meen in hege mate van wel", aldus de bur gemeester, die hierna een beschou wing wijdde aan de ontwikkelings gang der historie, opmerkend dat van de vroegste geschiedenis van stad en gewest feitelijk maar weinig bekend is. Flitsen uit het buitenland LONDEN. In Londen zijn voor de tweede achtereenvolgende dag de ministers en afgevaardigden van de landen van de Zui'doostaziatisohe- verdragsorganisatie 'bijeengekomen. De algemene beraadslagingen wer den achter (gesloten deuren gehouden BONN. De militaire samenwerking tussen Frankrijk en west-DuitSland in het 'bijzonder die op 'het gebied van de bewapening, is het voor naamste onderwep geweest van de besprekingen die de Franse minister van defensie Pierre Messmer met zijn Westduitse ambtgenoot Kai Uwe von Hassel in Bonn (heeft -gevoerd. GENEVE. Volgens het resultaat van een officieel onderzoek wordt in Zwitserland steeds minder brood, maar wel meer gebak gegeten, nl. in '63 nog -gemiddeld 182 kg. per ge zin tegen 187 kg. ihet jaar daarvoor, 'hetgeen als teken van toenemende welvaart wordt (gezien. LONDEN. Alle landen in Zuidoost- Azië, Oh-ina uitgezonderd, stemmen i-n met een conferentie over Cam bodja. Dit heeft de speciale afgezant van de Britse regering, Patrick Gor don Walker, dingdag verklaard toen hij in Londen arriveerde, terug yan zijn politieke onderzoekingstocht door Zuidoost-AZië. LONDEN. De hertog van Edin burgh heeft 'de 'instelling van een bijzondere prijs bekend gemaakt die zal worden verleend aan jonge men sen die werken aan ontwerpen ter bevordering van de harmonie tussen rassen. RIO DE JANEIRO. Vijf schoolkin deren en twee onderwijzers zijn ver dronken toen de boot waarmee zij terugkeerden van een feest omsloeg in de Columbiaanse Rivier ide Put- majo, nabij de Braziliaanse grens. PANAMA. In 'het door Indianen bewaon'de district San Bias in Pa nama zijn twintig kinderen tijdens een kinkhoestepidemie gestorven. STRAATSBURG. In Straatsburg is een verklaring van voormalige verzetsstrijders iin de zes Europese landen uitgegeven, waarin wordt verklaard dat men in Europa niet volledig vrij zal zijn van de dreiging vam dictatuur, zolang Europa niet duurzaam is verenigd in democratie er. vrijheid. DJAKARTA. De Indonesische staf chef en minister van nationale vei ligheid en verdediging, generaal Na- soetion, is woensdag aan het hoofd van een kleine Indonesische militaire missie naar MoSkou vertrokken. NEW YORK. Adht Amerikaanse negerleiders, onder wie dominee Kiing, hebben in een telegram aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk om politiek asiel verzocht voor viif acteurs cn dan sers nit Zuid-Afrika, 'die in Amerika Wensen tc blijven. Nadien worden de contouren dui delijker en men ontwaart een groei en naar die wereld van nu, een groeien gepaard gaande met vallen en opstaan, met schokken en terug vallen. Mr. Dijckmeester wees er op dat men de bezettingsgesohiedenis dan ook niet zonder meer als een stuk verleder, tijd mag beschouwen, maar een periode, waarmede wij nog rechtstreeks te maken hebben. Hij verheugde er zich over dat te Zie rikzee voor die tijd zoveel duidelijke belangstelling, ook bij de jongeren, aan het licht treedt en onderlijnde de vreugde die er ligt in het mede werken aan de opbouw van een zin vol bestaan in deze wereld en het streven -naar menselijk geluk en vooruitgang. „Geen nonchalance" Het 'koor zong hierna het „Salvam fac reginam nostrum" („Ere aan de koningin"), waarna ds. A. Lam in een indringende toespraak, n.a.v. Luk. 11 24-26 enerzijds wees op de vreugde zich te kunnen verlustigen in het nieuw verworven 'bezit er. de mogelijkheid tot het aanvaarden van een nieuwe taak, anderzijds waar- sahuwde tegen het met nonchalance omspringen met de verworven vrij heid. By het herdenken past het voor uitzien en het waakzaam zijn, want de door de bevrijding geschonken rust, mag niet ontaarden in een valse gerustheid en in een bedenkelijk ge- veel van veiligheid. Spr .waarschuwde logen de „ver zuiling", tegen de „hokjesgeest", het materialisme en het aan invloed toe nemend nihilisme, waardoor de her- 'wennen vrijheid dreigt te verworden tot een nieuwe verslaving. „Nieuwe bezieling en geloof zijn nodig", al dus ds. Lam, die tenslotte wees op de werkelijke en volkomen bevrijding door het offer van Christus. AUer. zongen hierna: „O God, die droeg ons voorgeslacht". Na het dankgebed, zongen in beurtzang het koor en de aanwezigen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Het koor stond o.l.v. de dirigent de heer Jac. M. Luykenaar; het orgel werd bespeeld door de heer J. Baas. Aan de uitgang werd een collecte •gehouden ten bate van de Stichting 1940-1945. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS poeders hèlpen. Elke -/0\ maand jC weer! DE DODENHERDENKING Vorstenpaar legde krans bij Nationaal monument AMSTERDAM. 3-5. Ter nagedach tenis aan allen (burger dan wel mi litair) die sinds 10 mei 1940 waar of wanneer cok ter wereld in het be lang van het koninkrijk zyn geval len hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins dinsdagmiddag' de eerste krans gelegd aan de voet van het Nationale monument op de Dam en daarmee de plechtigheden inge leid waarin voor de twintigste maal onze oorlogsdoden worden herdacht. Enige duizenden, onder wie vele rechtstreekse nabestaanden van de gevallenen, waren als voorgaande jaren getuigen van dit koninklijk eerbetoon. Bij het monument stonden ere wachten van de Koninklijke Marine, -Landmacht en -Luchtmacht en de Jchan Willem Friso kapel. Aan de vlaggemasten hingen halfstok gehe sen de elf provincievlaggen en aan de grote mast de nationale driekleur. Aan de rand van het bordes stonden de vaandels van The British Legion, Les Anciens Combattants, de Poolse oud-strijders in Nederland, het Ve teranen Legioen Nederland, en de Royal Air Force Association. Nadat Rob de Vries „in memori- am" had gedeclameerd legde het Koninklijk paar een grote krans aan de voet van de pyloon terwijl de Jo- han Willem Friso kapel koraalmu- ziek ten gehore bracht. Daarna tra den premier Cals en de ministers De Be v rij dingskr an t j es in Amsterdam AMSTERDAM, 5-5. Het vijf minu ten beieren van al'Ie sta'ds- en kerk- kldkken vormde (gisterochtend de ouverture va-n de 20ste 'bevrijdings dag in de (hoofdstad. I-n ide Westerkerk werd een inter kerkelijke (herdenkingsdienst gehou den. Het Amsterdamse 'bevrijdings- comité had 'de hoofdstedeliwgen na drukkelijk verzodht in verband met een verrassing zidh tussen 11 en 12 uur op straat te bevinden. Deze be stond uit de verspreiding door mili tairen op legertrucks van 200.000 exemplaren van het krantje „De Vliegende Hollander", dat de (gealli eerde luchtmacht tijdens de oorlog regelmatig boven ons land dropte. Het was een overdruk van 'het laat ste nummer van „De Vliegende Hol- lanld'er" van 10 mei 1945. Veel stookolie langs de Belgische kust BRUSSEL, 3-5. De Belgische bad plaatsen zien zich voor de moeilyke taak geplaatst by de nadering van het badseizoen het strand te ontdoen van een laag stookolie, die zich een tiental dagen geleden daarop heeft afgezet en de strandgenoegens drei gen te vergallen. Van De Panne tot Oostende kan niet op het strand worden gelopen zonder het gevaar dat schoenen of voeten met een dikke laag teer be dekt worden. Een zwarte strook duidt de grens aan tot welke hoogte de teer bij hoogwater is doorgedrongen. De strook is op sommige plaatsen dertig meter breed en is bedekt met zeewier, schelpen, stukken hout, dode vogels en afval. Buiten deze gedeel telijk onder een dikke olielaag schuil gaande strook is het strand bedekt met stookolie- en teerklompen, die één kilo en zwaarder wegen. Op en kele plaatsen gaat de olie schuil on der een dunne laag zand, een ware kleverige hinderlaag voor de strand- wandelaar. De plaag eindigt echter niet bij het strand. Dijken en voetpaden zijn door van het strand terugkerende wandelaars eveneens door de stook olie-invasie getroffen. Hotelhouders zien de olie- en teervlekken op hun tapijten met de dag toenemen en de eigenaar van een groot hotel heelt de afgelopen dagen zelf post gevat bij ingang om te controleren, of zijn gasten wel hun voeten hadden ge veegd. Jong en Smallenbroek naar voren om namens de ministerraad een krans te leggen. Twee vrouwen, die onbekend wensten te blijven, legden namens de nabestaanden van alle gevallenen vervolgens een krans neer. De vierde krans werd bij het monument neergelegd door de voor zitter van het comité Verenigde Chefs van Staven, luitenant-generaal H. P. Zielstra. Bevrijdingsvuur van Caen naar 's-Gravenhage DEN HAAG, 5-5. Bevrijdingsdag in Den Haag 'is -vroeg begonnen, toen kinderen uit alle wijiken bloemen legden bij het -bevrij'dingsmonument op Het Burg. Mondhyplein, terwijl herdenkingsdiensten werden gehou den in een tiental (kerken. In de Ju- lianakerk organiseerde de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverena- gingen een bijeenkomst. Op 'het Binnenhof arriveerde het bevrijdingsvuur, dat 'enige dagen ge laden estafette-lopers -in Caen (Nor- mandië) (hadden opgehaald van de plaats, waar de bevrijders zwaar ge streden hebben voor de bevrijding van west-Europa. Via de eerste be vrijde stad van ons land, Maastricht, brachten de atleten het vuur naar Den Haa-g, waar de commissaris der koningin m-r. J. Klaasesz, voor de Ridderzaal het 'bevrijdingsvuur ont stak, om vervolgen-s d'e bevrijdings- markt te openen. 's Nachts 'hadden honderden scho lieren op het Binnenhof de markt opgebouwd. Marktkramen, podia, en terrasjes, 'bemand met jeugdigen in Colombiaanse klederdracht, trokken reeds vroeg (duizenden om 'bij te dra gen voor 'het Wereld^kin'derfon'ds „Unicef". De baten van de markt zijn voor het door Nederland geadopteer de Uniicef-onderwij'sproject in Co lombia. Ir. S. A. Posthumus staatsecretaris DEN HAAG, 4-5. Bij K,E. van 29 april is benoemd tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat ir. S. A. Posthumus, zo 'heeft de R.V.D. be kend (gemaakt. Over d'e beëdiging van de nieuwe staatssecretaris kon de R.V.D. nog niets meedelen. Ir. Posthumus is -l'id van ds P.v.d'. A. en woont te Rotterdam. Hij is sinds 6 juni lid van 'd'e Tweede Ka mer. De heer Posthumus -werd op 29 apri'l 1910 in Franeker geboren. Britse troepeu oefenen in Zeeland DEN HAAG. 5-5. Van 17 tot 21 juni zullen Britse troepen bij een grootscheepse transportoefening ge bruik maken van Zeeuwse kustwa teren en wan Nederlandse havens. De oefening die de naam „Pablo 5" zai meekrijgen, zal zich voor een groot deel afspelen rondom en in de haven van Vlissingen en de Sloeha- ven. De Britten zullen daar materi eel aan land zetten dat 'bestemd is voor het Britse Rijnleger. Grote Pier naar Scheveuingen DEN HAAG, 3-5. De legendarische Friese vechtersbaas Grote Pier Ger- lofs krijgt tijdens de Friese week van 8 tot en met 14 mei een stand beeld op de pier in Sohevingen. Het provinciaal bestuur van Friesland nam het initiatief voor de Friese week, die wordt georganiseerd dooi de provinciale V.V.V.-Friesland. De bedoeling is het beeld, dat velen buiten Friesland van deze provincie hebben, om te vormer, tot een juist beeld, waarbij de aandacht er op ge vestigd zal worden, dat deze provin cie in de toekomst een groot gebied is, waar de toerist naar toe zal trek ken. Haagse jeugd herdacht de bevrijding DEN HAAG, 4-5. Vijfduizend leer lingen, deputaties van alle scholen voor voortgezet onderwijs in Den Haag, hebben dinsdagmorgen in de Houtrustihallen (bijna ademloos de bevrijding van ons -land in 1945 'her dacht. Op indrukwekkende wijze werd de schooljeugd door de 700 me dewerkers aan 'de plechtigheid be trekken bij de werkelijkheid van de oorlog '40-'45 zoals die zich in het leven van alle dag heeft voorgedaan en waaraan de jeugd zelf geen her inneringen (heeft. HET BOEK „DE ONDERGANG" DEN HAAG, 5-5. Het boek „De Ondergang" (handelend over de Jo denvervolging 1940-'45, geschreven door prof. dr. J. Presser, hoogleraar aan de universiteit in Amsterdam, dat 22 april jl. verscheen, was maan dag 26 april reeds uitverkocht. De tweede druik is thans ook al geheel volgetekenid. Een derde druk wordt voorbereid. Het eerste deel zal begin juni verschijnen, 'het tweede eind juni. Antiek zilver is „in" AMSTERDAM, 4-5. Er blijkt voor al van :de zij'de van particulieren bij zonder veel 'belangstelling te 'be staan voor antiék Nederlands zilver en men is graag bereid er zeer 'hoge prijzen voor te betalen. Dit bleek op een veiling 'bij Paul Brandt te Am sterdam van een collectie zilver uit patricisdh bezit. Een paar zilveren kandelaars met 'oüde Zutfense 'keu ren uit 1774 en het merkteken van H. J. W'olters, (bradhten 13.000 gulden op, een zilveren sdhotel met oude Amsterdamse ikéuren uit 1662, 9.000 gulden, voor verscheidene presen teerbladen werden -bedragen van 5400, 3800, 2600 en nog dens 5400 ge noteerd. Vorstenpaar in Leiden LEIDEN, 5-5. In de Pieterskerk in Leiden hebben koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet en de ministers Cals, Bot, Smallenbroek, de Jong, Samlkalden, Diepenhorst en' "Vrolijk woensdagmorgen de natio nale 'bevrij'dinigsherdenlkinig bijge woond, georganiseerd 'door het Na tionaal Bevrijdingscomité. Leiden was als plaats voor deze bijeenkomst gekozen, op (grond van 'de rol die de Leidse universiteit in 'het verzet ge speeld heeft. Joodse begraafplaats Wiesbaden geschonden WIESBADEN, 4-5. Door een open brief van een lid van de Wiesbadense gemeenteraad aan de bevolking van Wiesbaden, is bekend geworden, dat in de afgelopen week op een joodse begraafplaats in Wiesbaden ongeveer zestig grafstenen omvergeworpen zijn. Do briefschrijver, Max Lippmarm, uit de veronderstelling, dat wellicht enige „onverlbeterlijken" zich heb ben willen afreageren dn verband met de verrassende arrestatie van de Wiesbadense hoofdcommissaris van politie, Christ, die van het be gaan van oorlogsmisdaden wordt verdacht. (Van deze (arrestatie werd vorige week gewag gemaakt). Dc Oranjeoptocht te Zierikzee Nog een nagekomen foto van de zeer geslaagde Oranje-optocht te Zierikzee, die een stemming opriep van alweer een ander feest; dat van de 5e mei. Men ziet op de foto hoe de jeugdgroepen zich op het Havenplein formeren tot een prachtige optocht. De optocht onderweg op de Nieuwe Haven. Op de voorgrond de wagen van de buurtvereniging „De Hoofdpoort". Kleurige „lolly's"dienden hier als versieringsmotieven. En de zon scheen over alles zo feestelijk als wel nie mand durfde hopen in deze overnatte lente. (Foto's: Zieriikzeesdhe Nieuwsbode). De vergadering van „Stad en Lande" Op de vrijdag 7 mei a.s. in „Mon- dragon" te houden vergadering van -de Vereniging „Stad en Lande van Sdhouwen-Duivölan'd" zal een cau serie worden gehouden 'door mr. C. A. van Swigdhem, over het onder werp: „De uitvoering van de Monu mentenwet in het algemeen en op Sdhouwen-Duivëlan'd in het bijzon der". Aan d'e orde komen de jaar stukken. Bestuursverkiezing is nood zakelijk i.v.m. periodiek aftreden van de heren P. van Beveren en J. Viergever, die (herkiesbaar zijn. Ter voorziening in de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Vij verberg, wordt voorgesteld te be noemen de heer W. de Vrieze jr. te Haamstede. Voorgesteld wordt ten slotte de zomerreis dit jaar te ma ken naar Den Brïel en Heenvliet. SIRJANSLAND De bloembollencultuur De bloembollencultuur rond Sir- jansland gaat Van jaar tot jaar gro ter vormen aannemen. Het gehele seizoen 'kan men 'genieten van dé kleurenpracht, die de bollenvelden ten toon spreiden. Van vroeg in het voorjaar tot heel laat nog, prijken de velden met de fraaiste 'kleuren- sdha'keringen. De verschillende tul penvelden zijn thans op zijn mooist en het 'loont de moeite deze kleurige schoonheid in ogenschouw te nemen. In d'e begintijd was het met de bol- lencultuur nog maar bescheiden, maar 'de cultures hebben thans een veel groter omvang aangenomen. Het geeft een typisch aspect aan het landschap. BRUINISSE Schoonspuiten riolering Te Bruinisse is deze week een be gin (gemaakt met het schoonspuiten van de gemeentelijke riolering. Deze riolering wordt schoongemaakt met wat genoemd wordt een raketten- systeem. Hoewel hier zeker geen sprake is van raketten, zoals die tot de moderne bewapening beholpen, is het een systeem dat berust op wa terkracht. Een „ra'kefkop" wordt door de kracht van het ingepompte water voortbewogen door de riole ring, waardoor het zich daarin be vindende vuil en de modder voor de raket uit wordt geperst. Aannemer van het karwei is-de firma Matthijns uit Oosterhout. De aannemingssom is f 13.104. FINANCIEEL NIEUWS Grote oiitsparing bij R.P.S. AMSTERDAM, 4-5. Bij de Rijks- postspaarbank werd in april 1965 in gelegd f 94,8 min. en terugbetaald f 102,4 min., hetgeen een negatief spaarversdhil opleverde van f 7,6 min. (maart 1965 positief f 11,6 min. en iin april 1964 negatief f 2,8 min.). Het inleggerstegoed ultimo april bedroeg f 3.940,5 min. (ultimo april 1964 f 3.625,7 min.), aldus een me dedeling van de R.P.S. Ingezonden mededeling Koopt uw „Perma" aluminium I jaloezieën bij de man die ze zelf maken kan! ZEILMAKERIJ W. GOUDSWAARD jj telefoon 2497 - ZIERIKZEE H ZIERIKZEE 5 In militaire kringen in Saigon is gezegd dat aangenomen wordt dat vijf 'bataljons geregelde Noordvietna- mese troepen in Zuid-Vietnam ópe- DE LEEUW VAN BASHRA 12. „Als ik er niet zo diep van overtuigd was dat ge een dienaar nodig hebt om u te helpen mijn opdracht uit te Voeren, zou ik er niet eens aan beginnen om er eentje voor u te zoeken", kakelde de oude Lom- bardijn, terwijl hij Aram haastig voorging naar het plein voor het huis. Hij wierp een minachtende blik op de grillige verzame ling mannen, die hun geschreeuw gestaakt hadden toen ze hun toekomstige werkgever in hel oog kregen en nu in alle toonaarden van onderworpenheid stonden te buigen. „Een goede dienaar om op een tocht naai de Mamelukken te vergezellen, is even zeldzaam als goud". Hij begon hoofdschud dend langs de rij mannen te lopen. „Be kijk dit hulpeloze stelletje nu eens, mijn zwaardvechtende vriend. Waardeloos. To taal waardeloos. Te verlopen of te netjes; te voornaam of te laf! Met. vele slagen zouden er misschien lakkeien van te ma ken zijn. Maar een dienaar die de dood met u trotseert? Een dienaar die listig is, voorzichtig over mensenkennis beschikt en het geld van zijn meester zuinig beheerd? Ho maar! Alles waar dit stelletje op uit is, is een hoog loon en weinig werk. De hebzucht straalt hun nog sterker de ogen uit dan de domheid. Geld, geld, geld! Dat is alles waar ze aan denken. Ze willen alleen maar werken, omdat ze nie genoeg slimheid en behendigheid hebben om zakkenroller te worden Op hetzelfde ogenblik stootte Aram een waarschuwende kreet uit cn sprong naar voren. Hij had een hand ontdekt, die be hoedzaam naar de beurs van de foeterende koopman tastte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 9