Twijfel aan Johnsons medicijn C'Aêmdudêec DE VIERDE DAG ALMDUDLER... HEERLIJK! metaalbewerkers, tandartsen, tuinders. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 mei 1965 Nr. 19780 Ingezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4} miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice BLIK DOOR HET WERELD Een reeks protesten uit allerlei Amerikaanse landen is gevolgd op het optreden van de mariniers der V.S. in de Dominicaanse republiek. Een optreden dat aanvankelijk be doeld was om bescherming te verle nen aan buitenlanders, draaide uit op een soort interventie in de bur- gerstrijd. Daarbij kwamen de Ame rikanen zij aan zij te staan met de troepen van de militaire junta die de wettige president Juan Bosch in dertijd verjoeg. Hierbij speelt onverbloemd de vrees van Washinton mee dat een tiveede Cuba zou ontstaan. Bosch is wel geen communist, maar op Cas tro's scholen getrainde lieden zouden de rebellie leiden en net ais de Cu baan pas met hun rode gezindheid voor de dag komen als de overwin ning was behaald. Of dat nu waar is of niet, het bla merende feit blijft nu dat de V.S. hand in hand opereren met het be wind van de junta die onrechtmatig aan de macht is gekomen, met de mocratie niets te maken heeft en ge ïnspireerd ivordt door de idee niet te veel laten slopen van wat over gebleven is uit de rampzalige dicta- tuurtijd der Trujillo's. Kennedy poogde de latijns-Ameri kanen nog te bewijzen dat er behal ve Castro's weg uit de misère ook nog een andere was. Nu Johnson die weg van Kennedy afsluit, blijft al leen die van Castro nog over. En hoe gehater de V.S. zich maken - als nu met hun mariniers - hoe meer auto matisch sympathie zal uitgaan naar de man die zo duidelijk hun voor naamste vijand is: Fidel Castro. Sommige middelen zijn net zo erg als de kwaal. Krakend blok Met afgunst zien de Bulgaren hoe niet alleen Tito zijn eigen weg gaat en er beter van wordt, maar dat ook de Roemenen tot op grote hoogte kans zien Moskou te trotseren wan neer het om de eigen belangen gaat. Waarschijnlijk verlangden de samen zweerders iets in die geest te onder nemen en was hun voornaamste drijfveer het nationalisme, zonder dat dit ook afval betekent van het communisme. De poging tot een staatsgreep is mislukt, maar hét is wel belangwek kend dat nu het straffe regiem van Stalin is verdwenen en dat dergelij ke dingen mogelijk zijn achter het ijzeren gordijn. Het duidt er op dat in het politiek denken daar steeds meer contrasten mogelijk worden, dat er een veelzijdige ontwikkeling is en dat het ideaal van een geeste lijk eenrichtingsverkeer volgens de richtingaanwijzers van de officiële partij-ideoloog eenvoudig niet meer is te verordineren. De putsch op zichzelf moge dan mislukt zijn, de ideeënvorming waar van ze een uiting was is daarmee niet verdwenen. Het communistisch blok - althans in oost-Europa - krijgt daardoor meer en meer het karakter van een coalitie waarin men met el kaar door compromissen leeft. De rede moet er noodzakelijkerwijs een grotere rol gaan spelen dan alleen de machtsmiddelen, iets wat het blok Ingezonden mededeling 4pJ§ijk „Wenn der weisse Flieder wieder blüht"... drink dan een glas Almdudler en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„im Weissen Rössl" schenktBereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij. Maar ook uitste kend om te mixen. Voor heerlijke longdrinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 73 CT veel van zijn dreigende natuur laat verliezen. Dat is een van de dingen die de Chinezen juist zo kwalijk nemen in dit „revisionisme"; het betekent wel degelijk een machtsverlies wanneer men niet als een hechte „monopoli- thische" eenheid kan optreden en als Moskou in plaats van de bevelheb ber meer een primus inter pares wordt. De overige wereld kan daar minder bezwaar tegen hebben. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor IJzendijike (toez.): G. M. C jdie Vries, Retrandhement; voor Nunspeet (3e pred.pl.): A. P. Nauta, Middelburg. Ger. Kerken Benoemd tot (hulpprediker te Den Haag-Moerwijk: P. 'de Jong, em.pred. te Den Haag, due deze benoeming ook aannam. Beroepen 'te D'aarle (O.): C. van1' Ommen, 1:1 vrijg'em. pred. te Hat- tem; te Rheden-De Steeg: Joh. Ro- waan, Westmaas; te Middelhairnis P. Sohravenidesl, Gaa^tmeer; te Wölfaartsdijk: W. C. P. den Boer, Uithuizen; te 's-Gravenihage-Escamp (5e pred.pl.)H. J. Heinen, Vlaardin- gen. Aangenomen naar Galt (Ont. Can.) J. H. Binnema, Rooky Mountain Hous Alta, vJh. te Lemmer. Bedankt voor Ferwerd en voor Kou'dum: T. Doesburg, Tien'hoven; voor Hoogezand-Sappemeer (vac. P. Klapwijk) en voor Buitenpost (2de pred.pl.): L. R. Krol, Midwolde )01d- aimbt). Ger. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer: W. Hage, Klaaswaal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Prins der Neder landen is voornemens op vrijdag 7 mei aanstaande 'de opening bij te wonen van het bevrijdiiingsccnigres van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland in de aula van de Koninklijke Mili taire Academie te F AMSTERDAM. Een Amsterdamse taxichauffeur heeft namens zijn 1200 collega's een brief gericht tot de hoofdcommissaris van politie, de heer J. v. >d'. Molen, waarin de re cente overvallen in herinnering ge bracht worden ,ydiie de chauffeurs en de Amsterdamse taxicentrale tot de conclusie hebben doen komen dat hun beroep, door het uitblijven van beveiligingsmaatregelen, tot een der allergevaarlijkste is geworden". DID AM. Toen de familie Schol ten uit Didam van de kermis thuis kwam heeft hun achtjarig zoontje Teo op een gegeven moment een gummiidop van een pas gekregen speelgoedge- weer opgegeten. De jongen werd plotseling onwel en kon igeen adem meer krijgen. Enkele uren mond-op- mond-beademing mochten niet meer baten. KAPELLE. Ondanks het voor de bloei van de vruchtbomen ongunsti ge weer springen toch steeds meer knoppen open van de fruitbomen in Zeeland en tegen het eind' van deze week gaat de bloei naar een hoogte punt toe. Op het ogenblik staan de peren en pruimen 'in volle bloei. De eerste appels hdbben :hun 'knoppen geopend en ook de kersen staan in bloei. WIER. Negen Nederlandse horlo gemakers hebben in het dert'iende- eeuwse kerkje van ihet Friese dorpje W'ier (gem. Menaldumadeel) een nieuw astronomisch uur-werk aange boden ter vervanging vam het twin tig jaar oude torenuurwerk, dat in de jaren 1943 en 1944 door een on derduiker, mr. J. F. M. Bruijn uit Den Haag, werd vervaardigd. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Het programma voor a.s. zondag 9 mei luidt: Ie klasse B: Zierïkzee II-Zonne- maire I (half 3, scheidsr. A. J. Dorst) Röbur I-Renesse I (half 3, scheidsr. M. Lippens); Patrijzen I-Kruinm- gen I. 2e klasse B: Renesse II-SVOWK I (half 3); Burgh Il-Dreischor II (half drie). Za terdagm ididiagcom petitie Het programma voor a.s. zaterdag 8 mei luidt: le 'klasse: Nieuwdorp I-MEVO I (kwart over 4, scheidsr. J. Wisse); Druse Boys I-AZVV II (kwart over 4, scheidsr. Th. Kramer); Wölfaarts dijik I-Hoek I; Zaamslag I-Beien I; Spui I-Kapel'le I. Schouwen-Duivelandse sporlspiogel Enkele verrassingen en grote uitslagen in de S.D.K.B.-compctitie DOSKO heeft nu al kampioens-aspiraties Ook de adspiranten en pupillen kwamen in het veld IKORFBALIn de le klas van de S.D.K.B. wist Burgh in eigen huis een 13-3 overwinning te behalen op Thor. De reserves van Burgh zorg- den\yiin of meer voor een verrassing door Delta met een 3-0 nederlaag naar Goeree-Overflakkee terug te sturen. WIK had te Nieuwerkerk een uitstekende start door zich met 6-3 de meerdere te tonen over SKNWK. Te Scharendijke trok ZSC met 5-1 aan het langste eind tegen Zeemeeu wen. Burgh Delta WIK Z SC Burgh II SKNWK 3 3 0 0 23- 5 6 3 2 0 1 10- 8 4 1 1 0 0 6- 3 2 2 10 1 8-5 2 2 10 1 3-4 2 2 10 1 7-9 2 Unitas 1 1 0 0 3- 1 2 WIK 11 1 1 0 0 4- 3 2 Brouwershaven II 2 10 1 4-4 2 NO AD 3 0 0 0 9-13 0 In de 3e klas B gaat DOSKO klaarblijkelijk regelrecht op de kam pioenstitel af. De Noordwellenarcn waren zaterdag te gast bij Velocitas waar zij zonder al te veel moeite een 9-0 overwinning wisten te boeken. Te Haamstede namen Zeemeeuwen II en ZSC II het tegen elkaar op waarbij de bezoekers een overtui gende 10-3 zege wisten te behalen. Brouwershaven 10 0 1 2-6 0 Zeemeeuwen 10 0 1 1-5 0 Thor 2 0 0 3 8-23 0 In de 2e klas A scoorden DES en NO AD er te Sirjansland lustig op los. In deze doelpuntrijke strijd slaagde DES er ten slotte in met 9-8 aan het langste eind te trekken. De beide andere wedstrijden vonden wegens terreinafkeuring geen door gang. DOSKO ZSC II Renesse Velocitas Zeemeeuwen II 3 3 0 0 20- 2 6 3 2 0 1 14- 6 4 2 10 1 3-6 2 2 0 0 2 0-11 0 2 0 0 2 5-17 0 SKNWK II DES 2 110 7-6 3 3 111 15-15 3 In de afdeling A van de adspiran ten behaalde WIK A een 3-1 over winning op Brouwershaven A. In af deling B behaalde ZSC te Noordwel- le een 2-0 zege op DOSKO, terwijl WIK B zich met 1-0 de sterkste toon de tegen Brouwershaven B. In de competitie voor pupillen verloos Ve locitas thuis met 2-0 van NO AD. ZSC en Brouwershaven kwamen te Scharendijke niet aan doelpunten toe, terwijl WIK aan één doelpunt genoeg had om van SVOWK te win nen. 2e klasse A: Oostkapelle I-Duive- land I (half 3, scheidsr. J. v. Eenen- naam); Klostinge II-Serooskerke I. J uniorenoompetitie Groep A I: Vlissmgo: A I-Zier ik- zee A I (kwart over 4). Gx-cep A IV: Zierikzee A II-MEVO A I (kwart over 4). Groep A VI: Goes A II-Wolfaarts- dij'k A I; Robur A I-Kloetinge A I; Volharding '32 A I-Nieuwdorp A I. Groep B IX: SKNWK B I-Zierik- zee B I (half 2). GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Slant! en loop der bevolking over aprdd Geboren: 25 april: Leendert Jo hannes, z. van Hendrik van den Bos en Cornelia de Jonge. Overleden: 6 april: Janna Neeltje Hage, 76 jaar, echtgenote van M. Krijger. Gehuwd: 2 april; Hubrecht Bou man, 22 jaar, van- Oosterland en Jo hanna Wilhelmina Jumelet, 21 jaar. 6 april: Hubrecht Jan Natte, 26 jaar van Dreischor en Laurina Engelina van Popering, 21 jaar. 15 april: Ja cob de Ronde, 21 jaar en Christina Maatje Hoek, 19 jaar. Ingekomen: Cornelia Vijverberg, weduwe van Jan Bal, uit Voorscho ten; Leendert van der Spek en echt genote uit Rotterdam; Robbert L. Baggen uit Rotterdam; Gerrit K. Koopmans uit Rilland Bath; Hu brecht Bouman uit Oosterland. Vertrokken: Adrianus P. Oomens naar Oude Tonge; Pietemella L. de Jonge naar Ouwerkerk; Lauwerina E. van Popering naar Dreischor; Su- zanna Jumelet naar Hulst. DINTELOORD. In Zevenbergsehe Hoek, is d'e vijfjarige WiLlcmientje van Kouwenhoven door een bestel wagen aangereden en om het leven gekomen. Het meisje stak plotseling de weg over. De bestelwagen kon het kind niet meer ontwijken. Vlug liep ze naar boven, pakte haar portemonniaie en langs zijn ka mer lopende, aarzelde ze even. Ze keek op haar horloge: a-1 bijna kwart over acht. Meestal was hij om deze tijd al wakker. Ze luisterde 'bij de kier, d'odh hoorde niets. Een beetje ongerust rende ze d'e trap af, gaf de portemonnaie aan Rlinsfke en zei: „Betaal jij even, wij je?" En sprong toen met twee tre den tegelijk de trap weer op. Voor d'e derde maal luisterde ze aam zijn deur, terwij'l ze haar hart hoerde kloppen. Plotseling overviel haar een ver schrikkelijke angst. Ze duwde de deur open en draaide het licht aan. De patiënt lag 'half opzij, zijn hand nog geen centimeter van het bel koord vandaan. „Notarisriep ze met vertwij feling in de stem, en met twee stap pen was ze bij het bed, ze pakle zijn pols, die koud aanvoelde en haar ogen werden groot van ontzetting. Haar mond' vliel epen. „Neepro- velde ze. Ze voelde zijn wang, zijn hele gezicht, sloeg het dek weg en logde haar warme hand op zijn bor.sl. Maar alles was kil. Teen klonk er een doordringende giil door het grote huis. Hoofdstuk 14. Als hoofd van de familie Een kwartier later was dokter van Feuilleton door H. van Ommc Asselt in het vertrek, maar in één oogopslag had 'hij 'gezien, dat hij hier biets meer kon doen. Langzaam draaide 'hij zidh naar Akke, die met een van verdriet vertrokken gezicht hem aanstaande. Zwijgend legde hij zijn arm om 'haar schouder en met haar hoofd tegen zijn borst sniikte zij het uit. „Waarom heb ik niets kunnen doen? Waarom ben ik niet bij hem gebleven vannacht?" Zachtjes voerde hij haar de kamer uit. „Luister eens, Akke, ik wist, dol d'it kon gebeuren. Zijn toestand gis teren en eergisterenhet was de laatste opflikkering van de kaars, die sohoon opgebrand is. Waarom zul je je dus verwijten maileer,? Hij heeft een 'benauwdheid voelen aan komen en 'heeft je willen bellen. Maar in een paar seconden moet het afgelopen zijn geweest. Hij heeft dus praktisch niet geleden en nauwelijks pijn 'gevoeld. Het is toch veel beter zo Ze schreide radeloos haar verdriet. „Hij was zo hoopvol, dat hij weer op zou mogen. En Wc dacht.hel gaat weer zo goed met hemhij was zo lief voor me.ik ben van hom gaan houdenilk hoopte zo, dat hij nog wat beter zou worden en nu „Akke...." Zijn stem klonk vast. „Wees dankbaar voor deze drie da gen. en draag in je verdere leven do wetenschap mee. dat. jij het bent geweest, die deze laatste dagen van zijn leven gelukkig hebt gemaakt". Maar de vrouw was niet tot beda ren te brengen en tenslotte moest de arts 'haar een kalmerend spuitje ge ven. Ri'nske bracht haar naar haar kamer en hielp de uitgeputte vrouw in bed. Intussen nam de arts de nodige maatregelen, waarschuwde de nota- ris en liet de moeder van Akke ko men, die samen met Rinske de dode waste en 'kleedde. In de middag kleedde Alc'ke zich weer aan en vermande zich. Aan do arm van haar moeder betrad ze op nieuw de kamer, waar haar man nog in bed lag, streek over zijn koude gezicht en 'brak opnieuw in snikken uit. ..Waarom heeft het maar zo kort mogen duren, mem? Hij was zo lief voor me. De oudere vrouw knikte. „Ja, waarom? Daar kunnen wij geen ant woord op geven. Dat moeten, we aanvaarden, al is het verschrikkelijk hard. Ik weet het immers zelf?" „Ja, maar jij hebt heit zoveel ja ren gehad en iken ikdrie dagen Beneden kalmeerde Akke een beetje en RinSke bracht haar een kopje thee. In de grote salon zat de notaris met een klerk. Dokter van Asselt kwam nog even aan. keek naar Akke en knikte haar vriende lijk toe. „Wees sterk. Akke. Je bent altijd flink geweest, hé? Nu moet je het nog een paar dagen zijn. En vergeet niet. dat wii - hij wees naar de notaris - jc vrienden zijn en blij ven. hoor? Op ons zul jc altijd kun nen rekenen. Al was het alleen maar voor alles, wat je voor onze dierbare vriend gedaan hebt". Akke slikte een brok weg. „Ik zal het omberen, dokter", antwoordde ze met een halfdidhtgalcnepen keel. Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5