GIVE A MAN A LUCKY omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky Renesse wist raad met de viering van de Bevrijdingsdag STREEKNIEUWS De fraaie dorpsring werd herschapen in waar sprookjesland Trommels en vlag voor de „Vierbanneir Bruinisse heeft een fraaie speeltuin „Bevrijdingsleger" in Amsterdam SCHOUWEN-DUIVELAND MAAKTE ER BLIJ FEEST VAN De verzetsstrijders te Renesse herdacht RENESSE, 5-5. - Met voldoening kan Renesse een terugblik werpen op een uitstekend geslaagd feestpro gramma van de herdenking van de bevrijding van ons land twintig jaar geleden. De buurtvereniging „De lange Reke" had op het dorpsplein weer zorggedragen voor de feeste lijke entourage, terwijl van tal van gevels de nationale driekleur wap perde. Het feestprogramma werd om half negen geopend met de traditionele koraafmuziek vanaf de toren door leden van het fanfarecorps „Luctor et Emergo". Om kwart over negen werd door de leerlingen van de kleu terschool en de o.l.-sohool een auba de gebracht voor burgemeester H. P. Bverwijn en echtgenote, wethouder L. v. d. Klooster en echtgenote en de bestuursleden van de oranjevereni ging „Juliana", voor 'het voormalige gemeentehuis. De leerlingen van de openbare lagere school Dick Koo- man, Peter v. Oost en Bertus Moer land brachten nog cer.s een aantal belangrijke episodes uit de jaren 1940-1945 «aar voren, afgewisseld met zang van de kinderen met het Wilhelmus als slot. Bijzonder leuk was ter afwisseling de rondedans, onder begeleiding van een aantal fluitisten, door de leerlingen van de laagste klassen en de klompendans door een aantal als boerinnetjes ver klede meisjes. Burgemeester II. P. Everwyn sprak hartelijke woorden van dank voor de wijze waarop de schoolkin deren deze feestelijke dag met hun zang en spel hadden geopend. De burgemeester richtte zich 'hier na tot de aanwezige ouderen waar bij 'hij de vijf bezettingsjaren 'in vo gelvlucht 'de revue liet passeren. Er zijn mensen, 'aldus de burgemeester, die zich afvragen of 'dit nu wel no dig is dat elke vijf jaar weer bet feit van de bevrijding wordt herdacht. De burgemeester achtte dit ,van wezenlijk 'belang dat wij ons perio diek blijven bezinnen op bet feit dat wij dn 1945 werden bevrijd. Met een driewerf hoera op de koningin be sloot de burgemeester zijn' toespraak. Bijgestaan door de leden van de oudercommissie werd 'door .de leer krachten ihierna een aanvang ge- ZIERIKZEE Omstreeks vier uur in de nacht van woensdag op donderdag trof de politie in het Jannewëkfcen een man én bewusteloze toestand liggend op bet trottoir aan. De man, die kenne lijk teveel spiritualiën bad gebruikt, werd overgebracht naar bet zieken huis. Botsing brommer-personenauto Gisteren (woensdag) vond op de 'kruising Rijksweg-Provinciale weg alhier (nabij bet Gouweveer) een botsing plaats tussen een personen auto en een 'bromfiets. De bestuur der van de brommer, de zestienjarige A. P. en de even oude duopassagier J. R., beiden afkomstig uit Nieuwer- kerk, moesten beiden met verwon dingen worden opgenomen in 'het Rode Kruis ziekenhuis. De personen auto werd bestuurd door W. W. van V. uit Alblasserdam. De politie stelt een nader onderzoek 'in naar de toe dracht van 'het gebeurde. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 11 mei a.s. wordt een vergadering gehouden van de ge meenteraad. SIRJANSLAND Bromfietser te Sirjansland dodelijk verongelukt Gisteren (woensdag)middag om streeks twee uur is de 57-jarige heer M. Stuik woonachtig te Sirjansland in zijn woonplaats het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De heer S. kwam via de Dillings- weg naar Sirjansland gereden en sloeg bij het z.g. Kerkepadje onver wacht linksaf, met het gevolg dat hij door de achteropkomende mo torrijder C. v. d. B. uit Bruinisse werd aangereden. De heer Stuik o- verleed bijna onmiddellijk aan een bij de botsing opgelopen schedelba- sisfactuur. De motorrijder v. d. B. bekwam enige lichte verwondingen terwijl zijn duo-passagiere mevrouw N.-v. d. B. in de sloot terecht kwam, waar- bij zij haar pols brak. De rijkspolitie was snel ter plaatse, evenals de artsen Speelman en Van Leeuwen uit Oosterland en Bruinisse, die door een misverstand beiden waren ge alarmeerd. Ook burgemeester A. A. van Eeten stelde zich van de situatie op de hoogte. Het slachtoffer werd per ambulance van de heer Elen- baas naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. In Sir jansland heerst gx-ote verslagenheid over dit trieste ongeval. BRUINISSE De heer W. Kootstra, brandslof- fenihandelaar te Bruinisse, behaalde op bet te Utx-edht gehouden examen bet diploma Detailhandel vox-war mings- en (kodkapparaten. De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden collecte „Brood voor bet hart" bracht f 500,05 op. Ds. G. H. J. Marsman naar Port Elisabeth Ds. G. H. J. Marsman, predikant in Volksrust (Zuid-Afrika) 'heeft een beroep aangenomen naar Port Eli zabeth, eveneens een Zuid-Afrikaan se stad. Ds. Marsman zal daar geen gewoon predikant zijn, maar als voorganger een buitengewone op dracht vervullen in dienst van zijn kerk. Ds. Marsman was van 1937 tot 1949 hervormd predikant te Brui nisse, kwam erïkelc malen met va kantie naar Nederland terug en leeft in de gedachtenwereld van ben die hom hebben meegemaakt nog altijd voort als een geliefd en graag ge hoord prediker. maakt met de kinderspelen. De le, 2e en 3e klas leerlingen bleven hier voor op het dorpsplein, terwijl voor de hogere klassen een speux*tocht was georganiseerd op de terreinen van slot Moermond. Tevoren werd door iedere leerling een zelf meege brachte tulp gelegd bij de zwerfsteen op de plaats waar de verzetsstrijdera in L944 het Lever, werd ontnomen, aan het begin van de slotlaan. De speurtocht, die voor de eerste maal werd georganiseerd, weid door de fraaie omgeving vaix slot Moermond een bijzonder succes. Om half twee werd bij het dox-ps- hvtis een optocht geformeex-d waar aan door de deelnemers op velerlei terrein weer veel aandacht was be steed. Voorafgegaan door het fanfa recorps „Luctor et Emergo" werd door Renesse een rondgang gemaakt welke veel belangstelling trok. Met een gecostumeerde korfbalwedstrijd, die de lachspieren van de aanwezi gen in beweging bracht,- werden hierna de middags-pelen geopend. Ex- volgden hierna een aantal attraktie- ve spelen, welke werden besloten met de jaarlijkse strijd om de wis selbeker met het i-ingsteken te paard. Na een bijzonder spannende strijd slaagde de winnaar van het voi*ige jaar, N. Beije, er wedex-om in de be ker voor een jaar in zijn bezit te houden. Talrijke aanwezigen sloegen de middagspelen gade. Des avonds om zeven uur vond bij het Dorpshuis de prijsuitreiking plaats. De voorzit ter van de Oranjevereniging de heer J. A. Kouman sprak in de eerste plaats zijn voldoening uit over de waardige wijze waax-op het bevrij dingsfeest door de bevolking is ge- viex-d. Dank bracht hij aan het gemeen tebestuur voor de door hen verleen de financiële steun (kinderspelen), het fanfarecorps „Luctor et Emergo" de buurtvereniging „De Lange Reke', de commissie van voorbereiding, de jury voor het 'beoordelen van de op tocht en de plaatselijke midden standsvereniging voor het aanbieden van een grote gift. Burgemeester H. P. Everwijn sprak 'hierna zij bijzon dere waax-dering uit voor hetgeen Renesse op deze dag te zien heeft ge geven. Hartelijke woorden van dank richtte hij hierbij aan de voorzitter van de Oranjevereniging en de com missieleden alsmede tot de bevol king van Renesse zonder wier spon tane medewerking het slagen on denkbaar zou zijn geweest. Dreischor spande de kroon (Van onze redakteur) DREISCHOR, 5-5. Dreischor - het mag zonder chauvinisme gezegd - heeft alles overtroffen op Schou- wen-Duiveland, wat betreft de fee- erieke aankleding van het bevrij dingsfeest. Talrijke ouderen hebben er (sinds februari) vele uren aan ge werkt, om de kinderen een sprook jesfeest te bezorgen, dat nog lang in de herinnering zal blijven voortle ven. Dx-eischor heeft het in de sprook jessfeer gezocht. Een schare vrij- willigei-s bouwde huisjes, in en voor welk waarvan zich een bekend sprookje afspeelde, gebracht door een zestigtal kinderen van de lagex-e school en twintig van de kleutei*- school, gestoken in bijpassende kle- Dank zij hulp burgerij (Van onze redakteux-) NIEUVVERKERK, 5-5. Op Be vrijdingsdag heeft de burgerij op nieuw kennis gemaakt met de Wan delgroep „Vierbannen", die zich op Koninginnedag voor liet eerst pre senteerde. Compleet met de nieuwe attributen verscheen de groep op straat. Groot en klein zijn in deze wandelvereniging samengebracht. Wie denken zou: „misschien is het maar smalletjes" kan uit de droom geholpen door het fantastische le- dencijfer n.l, 105. Pi-omotrice van de „Vierbannen." is een wandelaarster van naam, die er met kracht, achter aan heeft ge zeten om de wandelgroep aan een passende uitrusting te helpen. Op Koninginnedag presenteerde zich de groep op het plein voor „Ons Dorps huis", compleet met nieuwe trom mels, een nieuwe vlag, emblemen en hoedjes voor de leden. Burgemees ter A. A. van Eeten, aanwezig met zijn echtgenote, was geraakt door deze fantastische ploeg, die stellig nog meer van zich zal laten horen. Om uitdrukking te geven aan zijn waardering gebruikte hij het woord „geweldig" en dat was het ook toen de „Vierbannen" op mars ging door alle straten van het doi-p. De „Vier bannen" toonde dat het door de bur gerij bijeen gebrachte g'eld, goed is besteed. Tijdens de mars werd halt gehouden voor het huis van de heer Ingezonden mededeling Ziindapp-Combi 1965 meesterlijke bromfiets! f 999,Vraagt folder BRUINISSE, 5-5. Te Bruinisse werd woensdagmiddag 5 mei 1965 dë speeltuin „Jeugdhaven" geopend. Deze opening geschiedde door bur gemeester C. H. van de Linde, in te genwoordigheid van het gemeente bestuur en de raadsleden, eerst door het doorknippen van een draad die de toegang tot deze speeltuin afsloot en vervolgens door het hjjsen van de vlag. Hierbij werd een toespraak ge houden door de heer A. E. Lok, die de vlag het eenheidsymbool noemde van het Nederlandse volk. Deze eenheid 'kwam ook tot uiting bij het tot stand 'komen van de speel tuin, niet direkt, want aan de ver wezenlijking van de plannen ging nogal wat geharrewar vooraf, maar toen men eenmaal was gestart werd todh door eenldradht bereikt wat nu tot stand is gekomen. De speeltuin vereniging durft veel, riep spreker met verheffing van stem uit, zij durft 'het odk aan op nog andere plaatsen in 'de gemeente speeltuinen te stichten en spediaal werd1 daarbij gedacht aan de zg. nieuwbouw (com plex Prinses Irenestraat - Prinses Wilhelminalaan - Deestraat - Kon. Julianastraat). Verder voorspelde de heer Lok een 'geleidelijke uitbreiding van 'het aantal toesteilen, waarmee door de kinderen gespeeld kon worden, als k'timrekken, glijbaan en wat verder in een moderne speeltuin tc vinden is. (Momenteel bevinden zidh in de speeltuin enkele schommels, en'kele wippen en een grote zandbak). De beer Lok betreurde bet wel, dat het gemeentebestuur dat aanvanke lijk een texrein van 1500 m". voor de speeltuin 'had aangeboden, dit aan bod 'had ingetrokken en thans een terrein van slechts 400 m-. beschik baar had gesteld. Burgemeester van de Linde zoide verheugd te zijn dat reeds thans tot opening van deze speeltuin kon wor den overgegaan, ook al waren dan nog niet alle wensen vervuld. Hij prees 'het doorzettingsvermogen van de initiatiefnemers die nu er geen feestelijkheden waren te Bruinisse, loch voor de jeugd dit feest hadden bereid, dat de speeltuin kon warden geopend. De burgemeestcx', de gemeentese- ci"etaris en enkele raadsleden pro beerden daarna de schommels en de wippen, de heren Lok en Koster, be stuursleden van de speeltuinvereni ging, zetten voor de microfoon de plannen voor 'het eerstvolgende half jaar voor (het in grote getale aanwe zige publiek uiteen. ren. Een vondst van de Oranjever eniging, die eens iets andera dan an- ders wilde en in die opzet volkomen is geslaagd. Verbeeld werden de spxookjes Assepoestex-, Roodkapje, Hans en Grietje, Doornxoosje, De gouden gans, Sneeuwwitje en Klein Duimpje. De „sprookjeshulzen" werden ge situeerd op het grasveld op de Brink en met muzikale bandbegeleiding, gaf de jeugd een pantomine-opvoe- ring van de verschillende sprookjes. In de avonduren was het gelxeel luisterrijk verlicht. In combinatie met prachtige bloemenmozaieken, voorstellende de geallieerde vlaggen en het wapen van Dreischor. was het geheel van een feestelijke schoonheid, zoals men die hier nog zelden heeft gezien. Geen moeite is gespaard; zelfs werd naar Lisse ge raden om het benodigde bloemen- nxateriaal te pakken te krijgen. Gezien het fantastisch geheel en de zeer vele vcoibereidingen die no dig waren om dit unieke nummer te presenteren, heeft de Oranjever eniging (voorzitter de heer M. v. d. Maas) op veler verzoek besloten, za terdag een herhaling ie geven. De t|jd wordt nog nader bekend ge maakt. We doen thans reeds een be roep op het publiek van Schouwen- Duiveland, deze kans niet te mis sen. Dreischor heeft een pluim ver diend op deze gulfeesteiyke bevrij dingsdag. H. C. v. d. Zande, waar een trakta tie werd aangeboden. Een ander be zoek gold de woning van de heer R. P. Gaandex-se. Tot tweemaal toe wex'd een driewerf „hoera" uitge- bracht op de „Vierhanden", de lei ding waarvan zeer dankbaar is voor de ontvangen steun. Gisteravond waren in de optocht de leden voor- zien van lampions. AMSTERDAM, 5-5. De hoofdstad heeft op waarlijk grootse wijze het bevrijdingsfeest gevierd. Alsof het geen nagebootst maar een echt ge allieerd bevrijdingsleger gold, zo leek het woensdagmiddag bij de Berlage- brug en lahgs de route op de Vrij heidslaan, waar enkele tienduizenden belangstellenden waren samenge stroomd om de sfeer van ,t,oen" op nieuw te doen herleven. De „geallieerde stoet" werd ge vormd uit 17 3-toraners, 5 jeeps en 300 merendeels 'dienstplichtige mili tairen. Voorop reed een praalwagen waarop alle geallieerde vlaggen wapperden en waarin bet Neder landse wapen 'in een 'bloembed „was geplaatst. De praalwagen droeg li'&t opsdhrift: „Wij zijn vrij". Daarachter reden twee 3-toxxners met 50 oud- strijiders uit om. Canada, Engeland, Amerika, Frankrijk en Polen, die langs 'de gehele route luid werden toegejuicht en' applaus in ontvangst namen. Pakistan beeft for Indië geprotes- teex'd tegen wat genoemd wordt, een nieuwe actie om mohammedanen uit de gx-ensgefoieden van Koetsj te ver drijven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wychen-Leur (toez.): F. Don, Burgh. In afwachting van het feest vonden de zelfgemaakte sprookjeshuizen een onderkomen in de kerk. De foto toont enkele aspecten van deze (feestelijke) handenarbeid (Foto: ZiierikzeesChe Nieuwsbode). Moriaaushoofd werd niet vergeten ZIERIKZEE, 6-5. Schouwen-Dui- veland heeft er een feest van ge maakt. Van dorp tot dorp is de twin tigste herdenking van de bevrijding enthousiast, spontaan en gemeen schappelijk tot ecn groot feest ge maakt. Een feest van vlaggen, klok gelui, zang, kinderspelen, wedstrij den en optochten. Er moet in verschillende dorpen wél wekenlang aan 'de voorfoeiraidin- gen gewerkt zijn, zoals 'bij v. dn Kex-k- werve en Brouwershaven, waar men voor de dag 'kwam met optochten die gezlien mochten worden. Zoals elders in dit nummer blijkt heeft Dreischor het op bevrijdingsdag be slist wel heel 'bijzonder gedaan, maar ook in Ouweikexk werd1 het een feest voor jong en oud dat klonk als een klok. Opvallend' was hier vooral de prachtig met dennengroen en pa- pierexi1 roosjes versierde dorpsring en de niet minder fraaie erepoorten, die met de versierde fietsen van de jeugd 'een kleurrijk kijkspel oplever den. Stoet trok door de polder Midden in de Vlaikke polders van Schouwen kon men woensdagmiddag het 'bijna ongelooflijke schouwspel waarnemen van een naar Moriaans- boofd 'koersende grote stoet van praalwagens, 'gevolgd door een flink aantal personenwagens, en die af komstig 'bleek te zijn uit Kerkwerve. Daar midden in de polder moest de politie regelend optreden om de gro te verkeersdrukte wélke ontstond door stoppende automobilisten de baas te blijven. En dat allemaal om de verspreide bevolking rond de fraaie molen van Moriaan te laten meegenieten. Het resultaat was ech ter zeker de moeite waard. Soharenldij'ke kwam ook met een optocht, maar daar foleef het niet hij. De dag begon met een aubade door de kinderen en een korte toespraak van burgemeester Prancke, gevolgd door een gemeenschappelijke dienst in de hei-vormde kerk. De jeugd ver toonde zich verder met een kleurige gecostumeerde optocht en in de mid daguren werden kinderspelen gehou den met pi-ijzen voor alle deelne mers. Het feest in Sdharen'di jke werd besloten met een lampionoptocht en een groot kampvuur op het strand. Bruinisse volstond deze bevrijdings dag met een rondgang van de mu ziekvereniging door de gemeente en tractatie van de kleuters. Men heeft in deze gemeente kennelijk geen kans gezien een eensgezinde en ge organiseerde feestelijke herdenking le organiseren. Krans bij monument RENESSE, 4-5. Op ontroerende wijze zijn te Renesse dinsdagmid dag de doden herdacht bij het mo nument van de verzetsstrijders. De weersomstandigheden waren zeer slecht cn vrijwel onophoudelijk gut ste de regen neer. Bij de sokkel van het monument werd een krans neergelegd door burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. De burgemeesters van alle gemeen ten' op Schouwen-Duiveland, nabe staanden van de gevallenen, belang stellenden, w.o. talrijke jongeren, waren tegenwoordig foij de plechtige herdenking. Schouwen-Duiveland toefde weer bij de tien, die het hoog ste gaven voor de vrijheid. Een tweede 'krans werd' neergelegd bij de sokkel van 'het monument door een vertegenwoordiger van de Oranje vereniging te Renesse. Een piëteits- Geruchten over verloving Ongeluk op „Autobahn prinses Beatrix voorbarig KEULEN, 5-5. Bij een botsing tus sen een autobus en een vrachtwagen zij'n woensdag op 'de „'autobahn" tus sen Keulen en Bonn eenendertig mensen gewend geraakt. Volgens de politie was de vrachtwagen aan het slingeren gegaan en op de andere rijbaan tereCht 'gekomen, waar juist een 'bus met veertig schoolkinderen naderd'e. Vier inzittenden van de bus en de Chauffeur van de vrachtauto werden zwaar gewond. DEN HAAG, 5-5. De R.V.D. heeft 'het volgende communiqué bekend gemaakt: „De geruchten over een spoedig te verwachten aankondiging van de verloving van onze oudste 'dochter zijn voorbarig. Wij doen me lde namens 'haar een dringend beroep op u allen haar de rust en de tijd te gunnen in een aangelegenheid 'als deze een weloverwogen beslissing te nemen. Ondertekend Juliana, Bern- hard". vol foerdenkingswoord werd gespro ken door de pastor loci ds. F. A. van Liere, n.a.v. een perikoop uit het bij belboek Openbaringen. Na het bid den van het „Onze Vader" werd een bezoek gebracht aan de 'graven der gevallenen op de algemene begraaf plaats, waarlangs de aanwezigen zich stil en devoot bewogen, denkend aan hen, 'die het licht der bevrijding niet meer zagen 'gloren. Carillon in Doesburg DOESBURG, 5-5. Woensdagmiddag is in Doesburg het 'gerestaureerde en aanzienlijk uitgebreide Hemony-ca- i-illon (1655) in de Martinitoren te Doesburg officieel in gebruik geno men. Deze beiaard is op 5 mei 1945 door het opblazen van de Martini toren vrijwel 'geheel verwoest. De Martinitoren wordt 'geheel in oor spronkelijke stijl (15e eeuw) her bouwd, en met 'dit werk is men zo ver gevorderd, dat het carillon kon worden aangebracht. n Amerikaanse en Britse verklarin gen hebben dinsdag en woensdag in Straatsbux-g de algemene politieke beraadslagingen beheerst van de raadgevende vergadering vaix de Raad van Europa, waarin parlemen taire afgevaardigden van achttien Europese- landen zitting hebben. Ingezonden mededeling l*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2