Vorstenpaar en prinsessen aanwezig bij „Vrijheid, Blijheid" Staking in haven van Antwerpen Dertig doden bij vliegtuigongeluk Oud-onderduikers weer bijeen in N.0.P, President Johnson vraagt het Congres meer geld voor militaire doeleinden Gunstige overbrenging van jonge schol Strijdmacht voor Dominicaanse republiek De V.S.-hulp aan het buitenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE F)cmder<lii<r 6 mei I 965 121ste jaargang Nr. 19780 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max, 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouwen-Duiveland vierde Bevrijdingsfeest Manifestatie in <le R.A.I. Bevrijdingsdag 1965 - feest voor de jeugd AMSTERDAM, 5-5. Het konin klijk paar, prinses Beatrix en prin ses Margriet met haar verloofde, hebben woensdagavond de manifes tatie „Vrijheid, Blijheid" bijgesvoond in het internationaal congrescentrum R.A.I. te Amsterdam. Deze grote ma nifestatie was georganiseerd door het Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag in samenwerking met de Nederlandse Radiounie en de Ne derlandse Televisiestichting. Het programma, gepresenteerd door Nico van Vliet, was gewijd aan 20 jaar vrijheid. Het programma van gesproken woord, muziek, film en dans werd rechtstreeks door radio en t.v. uit gezonden. De bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van het nationaal comité, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag. Nico van Vliet had een aantal kor te interviews met prominente Ne derlanders op verschillend gebied, die afgewisseld werden met film beelden, muziek, dans en ballet. Prof. mr. Piet Lieftinck opende de rij van geïnterviewden en daarna volgden mr. Luns, Fanny Blankers- Koen, Ada Kok en Jan Derksen. De volgende was Mies Bouman, die met dr. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie een vraaggesprek hield. Van Vliet sprak verder met een lopende bandarbeid ster, een dokwerker en een man be trokken bij het leggen van aardgas- leidingen. De volgende 20 jaar. De Groningse hoogleraar prof. Pen achtte het mogelijk dat in de ko mende 20 jaar de produktie, zoals in de afgelopen twee decennia is ge- BRUSSEL, 5-5. In Antwerpen be gon woensdagavond om tien uur een 24-uurs-staking van de ongeveer achtduizend personeelsleden van de havenkapiteindienst. De actie is gericht tegen hel uit blijven van een akkoord over de looneisen van deze dienst, die is be last met de functionering van de sluizen, bruggen en sleepdienst in de haven. Een staking rondom de jaarwisse ling. die het scheepvaartverkeer vrij wel verlamde, moest worden beëin digd, nadat de Belgische regering het personeel had gevorderd. Het be gon toen een langzaam-aan-actie, die tot gevolg had, dat in enkele we ken tijd meer dan vierhonderd sche pen naar andere havens moesten uit wijken. SANTA CRUZ, 6-5. - Woensdag avond is op het vliegveld van Santa Cruz een Super-Constellation van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe ria bij de landing verongelukt en in brand gevlogen, waardoor dertig per sonen om het leven zijn gekomen. Tot de achttien mensen, die de ramp overleefden, behoorde een pas sagier uit Rotterdam. De meesten van de veertig passa giers er. alle acht leden van de be manning waren van Spaanse natio naliteit. Andere passagiers waren afkom stig uit Zürich, Düsseldorf en Lon den. Het toestel, dat een vlucht van Madrid naar Santa Cruz maakte, slipte na de landing op de rotbaan, raakte vervolgens met de neus de grond, waarna brand uitbrak en de benzinetanks vermoedelijk ontplof ten. sohied, nogmaals verdubbeld zal worden. Ir. Maris, die als voorzit ter van de Academische Raad sprak over de noodsituatie bij het hoger onderwijs, gaf als leus voor de toe komst op dit stuk „sterk door onaf hankelijkheid en samenwerking" of wel afgekort „s.o.s.". Over de oecu mene kwam aan het woord dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken en prof. mr. Groot. Ook minister van staat, dr. Willem Drees, ont brak niet in dit nationale program ma. Voorts had de presentator een vraaggesprekje met de oudburge meester van Rotterdam, mr. van Walsum. Een verrassing was de verschij ning op het filmdoek van Eisenho wer, die sprak over de oorlogsja ren, z|jn herinneringen aan konin gin Wilhelmina, prinses Juliana en prins Bernhard. Tot slot riehtte hij zich tot de Nederlandse jeugd. Een meisje en een jongen boden de koningin een boek aan over de diverse acties die de jeugd heeft ge voerd sedert 1955 toen de vorstin in de Pieterskerk te Leiden haar rede hield over de welvaart van de wereld als gemeenschappelijke ver antwoording. Tevens deelden ze me de dat de jeugdactie „maak er ook voor anderen een feest van" reeds 40 duizend gulden heeft opgebracht En voorts dat het geld dat Hoorn samen met Zierikzee in de recente wedstrijd„Een tegen allen" won, 4500 gulden, ook aan de actie ten goede komt. Minister-president Cals sprak een slotwoord waarin hij zei „niet door kolen en staal, maar door het vuur van de geest meten we de samen werking". Merkwaarrli"re reünie EMMELOORD, 5-5. Ruim 260 voor malige onderduikers waren woens dag in Emmeloord bijeen ter gele genheid van de onderduikersreünie die daar gehouden werd. Zij verte genwoordigden ongeveer één procent van het totale aantal mannen dat in de jaren 1940-1945 in de Noordoost- polder, die bekend stond als het „on derduikersparadijs", een toevlucht vond. 225 kg capucijners, 250 kg uitge bakken spek, 60 liter piccalillysaus en 160 kg appels waren door de koks uit de Van Heutzkazerne in Kampen klaargezet voor de ex-onderduikers, van wie de meesten vergezeld waren van vrouw en kinderen. Er werd een flink gat in geslagen. Uit alle delen van het land waren de voormalige onderduikers naar WASHINGTON, 5-5. President Johnson heeft dinsdag meegedeeld, dat hij het congres om zevenhon derd miljoen dollar extra zal vragen voor militaire doeleinden. Dit bedrag is in de eerste plaats bestemd voor de financiering van de strijd legen de Vietcong in zuid-Vietnam, maar een gedeelte ervan zal worden ge bruikt om het hoofd te bieden aan de ersis in de Dominicaanse repu bliek. President Johnson heeft te kennen gegeven, dat de mogelijkheid bestaat, dat hij om meer extra-gelden zal vragen. Hij onthulde, dat de militai re uitgaven van de V.S. in zuidoost- Azië in het lopende begrotingsjaar, dat 30 juni eindigt, reeds 1,5 miljard dollar bedragen. De aangevraagde extra 700 mil joen dollar zullen o.m. gebruikt wor den voor de aanleg van een vlieg veld, voor munitie en bommen, voor het onderhoud van schepen en vlieg tuigen, voor de aankoop van vlieg- tuigen en voor diverse andere zaken. Volgens Johnson hebben de V.S. bij operaties in Vietnam in de laat ste 4V2 jaar waren 152 hef schroef - vliegtuigen verloren gegaan. In februari waren 160 luchtaanval len op noord-Vietnam ondernomen. In april bedroeg het aantal aanvals- vluchten 1500. In maart en april werden 3200 luchtbombardementen uitgevoerd tegen de Vietcong in zuid-Vietnam. Aanvrage goedgekeurd WASHINGTON, 5-5. Met 407 stem men tegen 7 heeft hel Huis van Af gevaardigden woensdag aanvullende kredieten tot een bedrag van 700 mil- QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina nr. 3 DEN HAAG, 4-5. De proef met het overbrengen van kleine schol uit de Oostcrschcldc naar het Veerse Meer, heeft tot dusver een gun stig verloop gehad. Gedurende ongeveer tien visdagen hebben twee beroepsvissers ruim 10.000 kg schol gevangen en in de omgeving van Gcersdjjk uitgezet. In aantallen zjjn dit ruim een half miljoen vissen, voornamelijk schol, gemengd met een klein aantal andere platvissen zoals bot, tong en griet. Ter bestudering van de groei en de trek naar andere plaatsen in het Veerse Meer zijn ongeveer 3500 visjes voor zien van een genummerd merk. Uit enkele mededelingen blijkt, dat de uitgezette vis zich spoedig over het meer heeft verspreid. Ter bevordering van de glasaalintrck heeft de Rijkswaterstaat een lokstroom bewerkstelligd door gedeeltelijke opening van de schut- schuiven in de siuiskolk te Kats. In de nacht van 8 op 9 april kon een massale intrek worden waargenomen en sindsdien zwemt de glasaal regelmatig binnen. Sedert 20 april wordt deze ontwikkeling door een 24-uur-contróle nauwkeurig gevolgd. Emmeloord gestroomd. Unaniem was men blij met het initiatief tot het houden van een reünie. Zo dacht ook de heer A .J. Knipmeijer er over, die in de oorlogsjaren hoofdadministra teur van de cultuur-technische dienst van de Directie Wieringermeer was in de Noordoostpolder, waar zij meestal in een grondwerk (greppels graven) terecht kwamen. Van alle kanten werd hij op de schouders ge klopt en meermalen werd hij be dankt voor hetgeen hij in de oorlogs jaren voor de onderduikers heeft ge daan. Naar schatting zeker 25.000 a 30.000 onderduikers hebben voor korte of lange duur een goed heenkomen in de toen droogvallende polder ge zocht. Zesduizend van hen zijn zelfs permanent in de N.O.P. ondergedo ken geweest. ZIERIKZEE, 5-5. We kunnen wel zeggen: deze meisjes zijn ty perend voor Bevrijdingsdag 1965 op Schouwen-Duiveland. In bijna alle gemeenten was het gisteren echt feest en het fijne was wel dat vooral de jeugd hierbij in zo grote getale betrokken werd. In Scharendijlce bestond grote animo voor de kinderspelen. Ella van Oeveren en Jannie van Kujjk deden mee aan hel zakken- lopen en ze hadden er kennelijk veel plezier in. (Folo; Zierikzeesohe Nieuwsbode). Oplossing gevonden joen dollar goedgekeurd, die presi dent Johnson heeft gevraagd voor het onderhoud van de strijdkrachten in Zuid-Vietnam en de Dominicaanse republiek. De begrotingscommissie van de Se naat heeft er haar goedkeuring ook al aan gehecht. Verwacht wordt, dat het voorstel ook in de Senaat geen grote tegenstand zal ontmoeten. Johnson heeft vóór de stemming in het Huis gezegd, dat hij de uitslag als een uitspraak over zijn. buiten landse politiek zou beschouwen. Ingezonden mededeling De dodenherdenking te Kapelle op 15 mei DEN HAAG, 5-4. Op zaterdag 15 mei zal de jaarlijkse herdenkings plechtigheid op het Franse militaire oorlogskerkhof te Kapelle worden gehouden. Ter gelegenheid van het feit, dat het 25 jaar geleden is dat de str|jd tussen de Franse militairen en de Duitse invaller in Zeeland werd gevoerd, zal de dodenherdenking een plechtiger karakter dan gewoonlijk dragen. H.M. de Koningin zal daarbij ver tegenwoordigd worden door de chef van het Militaire Huis, generaal Sdhaper. Er zal een vertegenwoordi ger van de Franse regering aanwezig zijm en een fregat van de Franse marine, de „Casablanca", zal op de rede voor anker liggen. Militaire eer zal bij de plechtige 'gebeurtenis wor den ibewozen door een sectie Neder landse en een sectie Franse mari niers. De laabslcn zijn uil Loricnt overgekomen. De ikapel van het 'korps Mariniers uit Rotterdam zal de volksliederen spelen. b In San Salvador is officieel mee gedeeld dat bij de aardbeving die de stad cn omgeving teisterde, honderd mensen om het leven zjjn gekomen. Vijfhonderd werden gewond. WASHINGTON, 6-5. De minister raad van de Organisatie van Ameri kaanse Staten heeft donderdag tic- sloten tot stichting van een interna tionale strijdmacht onder gezag van de organisatie. De strijdmacht zal in de Dominicaanse republiek een nor male toestand moeten terugbrengen. SAN DOMINGO, 5-5. De vredes- commissie van de organisatie van Amerikaanse landen heeft woensdag de drie leden van de Dominicaanse militaire junta goedkeuring van een bestand verkregen. Uit goede bron werd later vernomen dat kolonel Caamano het document woensdag heeft ondertekend. Het door de militaire junta onder tekende akkoord voorziet tevens in uitbreiding van de „veiligheidszone" ter bescherming van al'le buitenland se ambassades en in vrijgeleide voor alle Dominicanen die daar hun toe vlucht 'hebben genomen. Voorts zul len levensmiddelen worden ver deeld onder alle inwoners, ongeacht hun politieke richting. Generaal Foulkes gaat naar Wageningen WAGENINGEN, 5-5. De Canadese generaal Charles Foulkes, die op 5 mei 1945 in hotel „De Wereld" te Wageningen de onvoorwaardelijke overgave aan de Duitse generaal Biaskowitz dicteerde, besluit zijn verblijf in Nederland met een be zoek aan Wageningen. Generaal Foulkes, ereburger van deze stad, wordt zaterdagmorgen om elf uur ontvangen ten gemeentehui ze en begeeft zich later naar een historische plek, het pleintje voor „De Wereld". Hier inspecteert hij de erewacht van 'het studentweerbaar- heidscorps „Transvaal". Vervolgens defileren voor de ge neraal de 5000 deelnemers aan de capitulatiewandelmars die te Wage ningen voor de dertiende keer wordt gehouden. Na het défilé vertrekt de generaal naar het vliegveld Delen, vanwaar zijn vliegtuig opstijgt voor de thuisreis. Goed gebrild Dit nummer bestaat uit 12 pagina's v v w- y Matigheid en arbeid zijn de geheimen van een gezond j leven. i' Veranderlijk Verwachting lol vrijdagavond; Half tot zwaar bewolkt met latei- enige regen of motregen; matige wind tussen zuid en zuidwest; iets zachter overdag. 7 mei. Zon op 5.00, onder 20.14. Maan op 10.04, onder 2.11. Eerste kwartier; 8 mei te 7.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE; 7 mei 7.28 v.m. 19.50 n.m. De bestandsovereenkomst stelt ook de veiligheidszone vast Deze wordt zodanig uitgebreid dat alle ambas- "sades erin vallen. Verder wordt be paald dat allen die asiel in de veilig heidszone hebben gezocht, kunnen ge- 'evacueerd worden en dat voedsel en medicamenten kunnen worden ver strekt aan allen die deze nodig heb ben, ongeacht hun politieke richting. Een woordvoerder van de vredes missie sprak tegen dat de schietpar tij tussen de strijdkrachten van Caa mano en de Amerikaanse mariniers zich zou hebben voorgedaan tijdens uitbreiding van de veiligheidszone. Hij zei dat een miarinescheepje het vuur had geopend op Amerikaanse parachutisten aan de oostelijke oever van de Ozama, waarbij de parachu tisten terugschoten. Prinses Beatrix naar Londen LONDEN, 5-5. Prinses Beatrix vertrok vandaag naar Londen, waar zij peettante zal zijn bij de doop van de drie weken oude Sybilla Louise, het eerste kind uit het huwelijk van de Zweedse prinses Margaretha en de Britse zakenman John Ambler. De kwestie-Rhodesië NEW YORK, 5-5. Ivoorkust, Jor danië en Maleisië hebben in de vei ligheidsraad een ontwerpresolutie in gediend, waarin Engeland en alle V.N.-leden wordt verzocht een onafhankeiij'kheidsvei'klaring van de minderheidsregering van Zuid-Rho- desië iniet te accepteren. Aan Enge land wordt gevraagd pogingen te doen om een democratisch bestel in Zuid-R'hodesië ingevoerd te krijgen. BIRMINGHAM. 5-5. Koningin Ju liana en prinses Gracia van Monaco zijn onder alle brildraagsters ter we reld degenen die dit op de meest ge distingeerde manier doen, zo blijkt uit een lijst van de „'bovenste tien", die in Birmingham (Engeland) is verschenen. BROUWERSHAVEN: 7 mei 7.07 v.m. 19.40 n.m. Doodtij: 10 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K.N.M.I. deelt mede; Een nieuwe .depressie ver plaatst zich in noordoorielijke rich ting naar het zeegebied tussen IJs land en Schotland. Het warmtefront van deze depressie bereikte donder dagnacht de Ierse 'kust. De depressie wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk die vanavond ons land passeert. De depressie zal de komende 24 uur weer tijdelijk enige regen of motregen veroorza ken. Daarbij wordt met een matige wind tussen zuid en zuidwest iets zachtere lucht aangevoerd. Er hand haaft zich 'boven de oceaan een west- circulatie zodat op langere termijn gezien het weer een onbestendig ka rakter behoudt. WASHINGTON, 4-5. Het Ameri kaanse programma voor hulp aan het buitenland is een reis over een moeilijke weg, maar ik ben er van overtuigd dat wij op de goede weg zjjn, aldus president Johnson in zjjn toelichting bij een rapport van 124 pagina's over de hulp aan het bui tenland voor het einde juni 1964 ge- eindigde jaar aan het Amerikaanse congres. De op grond van dit programma verleende kredieten beliepen 2.300.000.000 dollar. De president zegt verder in zijn boodschap dat de vei ligheid van de Amerikanen berust op die van de anderen. „Hun gezond heid is onze gezondheid, hun wel vaart is de onze en onze zorg moet tot buiten onze nationale grenzen reiken en doet dat ook." Hij noemt het programma een brug naar een vreedzamer toekomst en zegt dat landen als Griekenland, Taiwan en Israël, die lang van de Amerikaanse economische steun hebben geprofi teerd, nu omhoog komen naar een peil van vooruitgang waarop zij die economische hulp niet langer meer nodig hebben. Historische wagens ZIERIKZEE, 6-5. BEZET. VERZET en ONTZET vormde hel mono van één van de wagens die woensdagmiddag meereed in een historische optocht te Brouwershaven. Voorafgegaan door het muziekkorps „Apollo" trok de kleurrijke stoet in de smalstad veel bekijks. In Nieuwerkerk paradeerde op Bevrijdingsdag de fraai in "t wit gestoken 1» i wandelvereniging Vier Bannen Groep o.l.v. mevrouw Lodewijk-cle Witte JCU-QCl'1^6 tippelacirs Ook de kleintjes deelden hier in de festiviteiten. (Foto's: Zierikzeesohe Nieuwsbode). en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1