Voedsel en medicijnen naar de Dominicaanse Republiek Nog meer Amerikaanse troepen naar Vietnam Cambodja breekt met de Ver. Staten Gebrek aan arbeidskrachten de oorzaak Gier of arend boven Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 mei 1965 121ste jaargang Nr. 19779 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (JU 10-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. in da nummer: Twintig jaar geleden bevrijding Schouwen-Duiveland Besluit O.A.S. De vlas omlioos WASHINGTON, 3-5. De Alge mene Commissie der Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft maandag haar besloten zitting onderbroken voor een openbare ver gadering, waarop zij haar goedkeu ring hechtte aan een spontaan inge diende resolutie, waarin werd voor gesteld dat de O.A.S.-leden genees middelen en voedsel naar de Domi nicaanse republiek zullen zenden. De commissie onderbrak haar be spreking van een Amerikaans voor stel, waarin de Latijns-Amerikaanse landen werd verzocht om, zo moge lijk, militaire eenheden ter beschik king te stellen voor gebruik in deze republiek. Het besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van de speciale, vijf man sterke O.A.S.-com- missie, die zich thans in San Domin go bevindt om te pogen een oplos sing voor het Dominicaanse vraag stuk te vinden. In het telegram van de commissie, waarin om spoedige hulp werd verzocht, wordt verklaard dat de toestand in de Dominicaanse hoofdstad op het gebied der levens middelen en medicijnenvoorziening onrustbarend is. De Amerikaanse vertegenwoordi ger in de commissie Elsworth Bun ker gaf, toen de resolutie werd in gediend, onmiddellijk te kennen dat de Amerikaanse regering reeds maatregelen heeft genomen om te voorzien in hetgeen in de resolutie wordt verzocht. Hij voegde hieraan toe dat de Verengde Staten vervoer middelen ter beschikking van de an dere Amerikaanse landen stellen, in dien deze medicijnen en levensmid delen naar de Dominicaanse repu bliek willen zenden. Het gesloten bestand. SAN DOMINGO, 3-5. Het schijnt dat slechts de bewapende Domini caanse burgers, die zich onder de vaan van de opstand hebben ge schaard, zich niet aan het zondag jl. gesloten bestand houden. Kolonel Deno, die algemeen als de militaire leider der rebellen wordt beschouwd, heeft verklaard dat zijn mannen het staiken van het vuren eerbiedigen, doch dat hij igeen 'gezag uitoefent over de bewapende burgers, deze schijnen over een tienduizend auto matische vuurwapens te beschikken, die hun deels bij het uitbreken van de opstand ter beschikking zijn ge steld, en deels door ontvreemding in hun 'bezit zijn gekomen. Ook de leiders der regeringstroe pen, generaal Wesstn en 'kolonel Be- noit, hebben verklaard dat zij het bestand zullen naleven. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld dat vy"f Ameri kaanse militairen in de Dominicaan se republiek zijn gesneuveld, terwijl er 44 werden gewond. T.V.-ploeg naar Vietnam HILVERSUM, 3-5. Op dinsdag 4 mei vet rekt een televisieploeg van de Avro, bestaande uit mr. G. B. J. Hil- termarm en cameraman P. ter Laag voor ongeveer drie welken naar Viet nam. Op 18 of 22 mei zal men in het programma „Avro's Televizier" de eerste beel'den uit zuidoost-Azië kun nen zien. Na de terugkeer van de heer Hiltermann zal een programma vain -drie kwartier over Vietnam uit gezonden worden. Man bekent moordaanslag op Tilburgse vrouw SAIGON, 3-5. Ongeveer 3500 Amerikaanse parachutisten zullen binnenkort in Zuid-Vietnam aanko men voor de verdediging van be langrijke militaire installaties. In de Amerikaans-Zuidvietnamees com- iangrijke militaire installaties. In een troepen op verzoek van de regering in Saigon worden gezonden. Een eenheid van 60 man die de komst van de parachutisten moet voorbereiden is vandaag uit Okina wa aangekomen. De parachutisten worden gelegerd op een vliegveld 20 kilometer ten noordoosten van Saigon en op een marinebasis die 50 kilometer verder naar het oosten ligt. Een Amerikaanse militaire woord- Leraar gewurgd door machine TILBURG, 3-5. De 43-jarige heer G. C. M. van Iersel uit Tilburg; le raar aan de hogere textielschool in deze plaats, is met zijn das tussen draaien'de delen van eer. textielma- dhine 'geraakt en door verstikking om 'het leven gekomen. Twee leerlingen, die niets van het ongeluk 'hadden gemerkt, vonden 'hun leraar. Hij was toen reeds over leden. voerder deelde mee dat vandaag drie groepen legerhelicopters in Zuid- Vietnam zijn aangekomen. Het aan tal Amerikaanse leger-helicopters in Zuid-Vietnam is hiermee op 350 ge bracht. PHNOMPENH, 3-5. Cambodja heeft besloten de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten te verbreken. Dit heeft het staats hoofd, prins Norodom Sinahoek, in een radiouitzending bekendgemaakt. Het staatshoofd zei dat de consu laire betrekkingen tijdelijk zullen worden gehandhaafd. Hoe lang dat zal zijn hangt van de Verenigde Sta ten af. Als redenen voor het verbre ken van de betrekkingen gaf de prins een artikel in het tijdschrift „Newsweek" over het particuliere leven van de Cambodjaanse konin gin en het bombarderen van Cam bodjaanse dorpen. Op 30 april was alle journalisten en fotografen uit de „zogenaamde vrije wereld" reeds de toegang tot Cambodja ontzegd. TILBURG, 3-5. De 41-jarige op perman J. de W. uit Delft heeft be kend dat hü woensdag in Tilburg de aanslag heeft gepleegd op de 23-ja- rige mevrouw De Kok-van der Ven. De man, die zaterdag in zijn kosthuis in Delft werd aangehouden, heeft verklaard dat geld dat hij in de por- temonnaie van de vrouw zag zitten, hem tot zgn daad heeft gebracht. De opperman was woensdag per bromfiets naar Tilburg gekomen, om een aantal hem bekende families te bezoeken. Hij woonde vroeger in Til burg. Bij mevrouw De Kok wilde hij vragen naar haar broers, die hij uit die tijd nog kende. Het gesprek tus sen beiden verliep normaal, tot aan het tijdstip dat de vrouw een beta ling moest doen aan de incasseerder van het gemeentelijk energiebedrijf. Daarbij ontdekte De W., die geen cent in de zak had, opeens nogal wat geld in de portemonnaie van de vrouw. Hij heeft toen getracht in de gang het geld afhandig te maken. Toen dit niet lukte en zij verzet bood, sleurde hij haar de keuken in, waar hij haar ging bewerken met een kolenkit en met melkflessen, zodanig dat haar schedel ernstig werd beschadigd. De vrouw viel hevig bloedend op de grond. De opperman is daarop met de portemonnaie in de zak weer naar Delft vertrokken. Onderweg, op de Moerdijkbrug, ontdeed hij zich van de portemonnaie. Van het geroofde geld, ruim f 175,bleek bij zijn ar restatie nog f 127,over te zijn. Slordig werk in de landbouw UTRECHT, 3-5. Het gebrek aan arbeidskrachten veroorzaakt vaak slordig werk in de Nederlandse land bouw. De prijzen zijn te laag om op voering van de kwaliteit aantrekke lijk te maken en er is te weinig geld voor noodzakelijke verbeteringen. Dit zei de voorzitter van de vere niging „Het Grondbezit", B. A. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten in Utrecht tijdens de algemene jaar vergadering van zijn vereniging. Naar zijn mening is in het verleden te weinig aandacht besteed aan de industriële verwerking van de land- bouwprodukten. Hij vindt dat er ook te weinig rekening is gehouden met de wensen van de buitenlandse con sument. „Brood en kaas zijn reeds in ons land zelf in opspraak gebracht Wij imiteren buitenlandse kaas met weinig succes en andere landen imi teren onze kaas met groter succes. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN ZIERIKZEE, 4 mei. Voor een vijftal bewoners van Schouwen-Duiveland vond vorige week een plechtige ge beurtenis plaats, waarin zij zelf de hoofdrol kregen toebedacht. Het was nl. weer zover dat een aantal flinke spatten van de jaarlijkse lintjesregen terecht kwam in deze streek. Te Zie rikzee reikte burgemeester mr. F. Th.' Dijckmeester de eremedaille in zilver uit aan de heer C. de Kuijper, ter wijl even later burgemeester S. Francke de gouden medaille op de borst speldde van de heer W. P. C. Moelker te Middenschouwen (rechts boven). Hieronder van links naar rechts drie andere gedecoreerden: de heren J. A. v. d. Werf te Middenschouwen (brons), W. van den Ouden, Bruinisse (zilver), en H. Wagemaker te Drei- schor, die eveneens het zilveren ere metaal ontving. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dankbare mensen zijn als y vruchtbare akkers: zü geven X v het ontvangene tienmaal terug «j* I o Depressie-weer Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met af en toe enkele buien; krachtige tot ma tige wind tussen zuidwest en west; over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. 5 mei. Zon op 5.03, onder 20.11. Maan op 7.43, onder 0.17. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.13. Maan op 8.48, onder 1.22. Eerste kwartier: 8 mei te 7.20. HOOGWATERSTANDEN 5 mei 6 mei 5.53 v.m. 6.39 v.m. Te Zierikzee begon een stralende koninginnedag met het hijsen van de vlag door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Even nadien zette de Kon. Harmonie „Kunst en Eerhet Wilhelmus in. (Foto: Zierilkzeesdhe Nieuwsbode). 18.15 n.m. 18.58 n.m. 17.58 n.m. 18.46 n.m. De zelfbakkende bakkers gaat het als de boeren: ieder jaar vallen er af. Veel van onze agrarische indu strieën zijn financieel in de macht van wereldconcerns en afhankelijk van hun politiek, terwijl onze afhan kelijkheid van de wereldmarkt nog zal toenemen", zo zei Baron van Harinxma Thoe Slooten. Overreden door eigen auto ALPHEN. AAN DE RIJN, 2-5, Op de Steekterweg te Alphen aan de Rijn is een personenauto mét vijf in zittenden, enkele malen over de kop geslagen. Toen de (bestuuder, de 30- jari'ge ongehuwde metaalbewerker G. Rijswijk uit Alblasserdam. ge tracht 'heeft zijn auto, die in de berm was geraakt, weer op de rijbaan te krijgen. De 'bestuurder is hierbij door een der voorportieren uit de wagen geslingerd en door zijn eigen auto overreden. Hij liep dermate ernstige verwondingen op. dat hij tijdens het tramsport naar het zie kenhuis is overleden. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor.U! Zie pagina nr. 9 BROUWERSHAVEN: 5 mei 5.27 v.m. 6 mei 6.16 v.m. Doodtij: 10 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de naoht van maandag op dinsdag passeerde een frontale sto ring met regen ons land. Daarna stroomde onstabiele oceaanlucht bin nen met talrijke buien. De frontale storing hoort bij een nieuwe depres sie die tamelijk diep is en die zich de komende 30 uur over Engeland naar de Noordzee verplaatst. In ver band hiermee moet gerekend worden op 'het voortduren van 'het onbesten dige weer. Kleine randstoringen ver oorzaken van tijd tot tijd buien die worden afgewisseld dooi' enkele op klaringen. De wind 'draait naar rich tingen tussen zuidwest en noordwest. De temperaturen handhaven zich op hetzelfde niveau. De maximumwaar den schommelen rond de 15 graden. Zuidoostelijk van New Foundland wordt een nieuwe oceaandepressie in de westcirculatie opgenomen. Dalend tekort Britse betalingsbalans LONDEN, 3-5. Uit een maandag in Londen gepubliceerd resultaat van een onderzoek van 'het Britse minis terie van 'handel blijkt een aanzien lijke vermindering van het Britse te kort op de handelsbalans in het eer ste kwartaal van dit jaar. Vergele ken met het voorafgaande kwartaal is 'liet tekort door grotere export en kleinere invoer met tweederden ver minderd tot 13 miljoen pond sterling. Ondanks de extra invoerrechten is de invoer uit west-Europa echter toegenomen. Van gunstige invloed op de handelsstatistiek was het sterk gedaalde cijfer voor de invoer uit Noord-Amerika wat ten dele voort- vlooide uit vertragingen door haven- arbeidsstakingen in de V.S. De ex port naar west-Duitsland is de laat ste maanden vrijwel onveranderd ge bleven. ZIERIKZEE, 3-5. De wandelaars op Schouwen-Duiveland hebben dezer dagen alle reden om eens naar boven te kijken, want volgens berichten uit de Westhoek en uit Brouwershaven bevindt zich sinds kort een zeer grote vogel in deze omgeving, naar aangenomen wordt een gier of een soort zee-arend. Zondagmiddag liep men te hoop in de Noorddykstraat te Brou wershaven, want daar bleek de reuzenvogel te zyn neergestreken op het dak van een pakhuis. De gier of arend is wellicht uit een dierentuin of particuliere verzameling ontsnapt, want het dier keek, ondanks de grote drukte, zyn bewonderaars rustig aan. Aan een van de poten met grote klauwen bevindt zich een rode ring. Dc vogel vertoefde verder ongeveer een uur op het dak van dc hervormde kerk cn vervolgens op dat van de gereformeerde kerk. Uiteindelijk werd de grote vogel door als woedende straaljagers te keer gaande meeuwen verjaagd. Toeristen hadden de vreemde vogel eerder gezien in de domaniale duinen, waar het dier tot op vijftien meter te benaderen was. Op vallend volgens deze waarnemers was de uitgesproken gierenkop cn de poten met grote klauwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1