Amerikaanse versterkingen naar de Dominicaanse republiek Letterkundige F. Bordewijk begraven Minister Bot wil bij geschiedenisles meer aandacht voor bezettingsjaren Bevrijdingslolly's met Duitse tekst! VERFT BUITEN BEST MASSALE VERJAARDAGSRECEPTIE PALEIS S0ESTDIJK 3500 bouwvakkers vrij van dienstplicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 mei 1965 121ste jaargang Nr. 12778 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: Jannevvekkan II, Zierikzee, postbus I, lel. Ül 110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. IS mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagd Koninginnefeest te Zierikzee Meer dan 5.000 buitenlanders wachten nog op evacuatie WASHINGTON, 2-5. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft zondag medegedeeld dat nieuwe versterkingen naar de Dominicaanse republiek zijn gezonden, zodat zich daar thans 9.500 Amerikaanse militairen bevinden, namelijk 6.500 man valschermtroepen en 3.000 mariniers. Voordat deze versterkingen werden gezonden, bevonden zich 5.000 Ameri kaanse militairen in deze republiek. Ter hoogte van San Domingo kruisen thans zestien Amerikaanse oorlogs schepen. Het vliegdekschip „Okinawa" is - met 1.600 mariniers aan boord - uit Moorhead City, in Noord-Carolina, vertrokken. Uit dezelfde haven zijn nog vijf Amerikaanse oorlogsbodems, met in totaal 900 mariniers aan boord, vertrokken. Het Amerikaanse ministerie van defensie wilde de be stemmingshaven van deze zes oor logsschepen niet mededelen. Men acht het in Washington waar schijnlijk dat deze zes oorlogsbodems ter hoogte van San Domingo zullen blijven kruisen opdat, wanneer er nog meer Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek nodig zouden zijn, deze zonder verder uit stel aan wal kunnen worden gezet. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging heeft nog medegedeeld dat tot nu toe drieduizend Amerikanen en andere vreemdelingen uit de Domi nicaanse republiek zijn weggevoerd. Zij zijn met Amerikaanse schepen naar het eiland Porto Rico overge bracht, van waaruit een aantal van hen is doorgereisd naar de Verenigde Staten. Er bevonden zich, voor het uitbre ken van de opstand, naar schatting 2.300 Amerikaanse burgers in de Do minicaanse republiek, zodat de con clusie gewettigd schijnt dat de weg voeringsoperatie op het punt staat om te worden beëindigd. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft zondag mede gedeeld dat onder de Amerikaanse militairen in de Dominicaanse repu bliek vier doden zijn gevallen, ter wijl er 27 zijn gewond. Twee mari niers en twee parachutisten werden gedood, terwijl veertien mariniers en dertien valschermers werden ge wond. Verklaring van Johnson WASHINGTON, 3-5. In een door de Amerikaanse televisie uitgezon den toespraak heeft president John son zondagavond aangekondigd op dracht te hebben gegeven voor de ontscheping van nog 4.500 Ameri- Bloeiende Betuwe trok vele bezoekers TIEL, 2-5. Duizenden hebben het afgelopen weekeinde een bezoek ge bracht aan de Betuwe, het Land van Maas en Waal, en de Bommeler- waard. De 'bloesemroute van de stichting V.V.V. Gelders Riviergebied werd zeer druk gereden. Hierdoor konden de toeristen genieten van bij zonder moei natuurschoon. De veren in Ochten en Tiel ihebben extra ma teriaal ingelegd om de honderden auto's zo snel mogelijk de rivier over te kunnen zetten. Prinses Irene bezocht Carlisten-bijeenkoinst ESTELLA, 2-5. Prinses Irene heeft zondag, zonder haar echtgenoot prins Chrales Hugues van Bourbon-Parma, de jaarlijkse Carlistenbüeenkomst op de Montejurra, in de Spaanse pro vincie Navarra, bijgewoond. Er hadden zich naar schatting 40.000 aanhangers op de bijna 1.400 meter hoge berg verzameld. Sinds 1939 komen hier jaarlijks de Carlis- ten bijeen, aanvankelijk om de ge vallenen te herdenken, doch de laat ste jaren ook als demonstratie ten gunste van de kandidatuur van prins Xavier van Bourbon-Parma - de schoonvader van prinses Irene - voor de Spaanse troon. De prinses, die een witte baret droeg en zwarte leren laarzen, werd luide toegejuicht. kaanse militairen in de Dominicaan se republiek. De president verklaarde tot het zenden van Amerikaanse strijdkrach ten naar dat land te hebben besloten, na ontvangst van een dringend tele gram van de Amerikaanse ambas sade in San Domingo, dat de Domi nicaanse regeringstroepen de situatie niet meester konden blijven. President Johnson zette uiteen dat de Amerikaanse volkei'en niet kon den toelaten dat zich op het weste lijk half rond een nieuwe communis tische regering vestigt en dat daar een tweede Cuba ontstaat. Volgens de president hebben tal loze aanhangers van president Bosch een toevlucht gezocht in buitenland se ambassades nadat communistische samenzweerders zich van de opstan dige beweging tegen de Dominicaan se autoriteiten meester hadden ge maakt. President Johnson verklaarde ver der dat het optreden der Amerikaan se strijdkrachten heeft voorkomen, dat onder de Amerikanen en andere buitenlanders in de Dominicaanse re publiek mensenlevens verloren zgn gegaan. Meer dan 5.000 buitenlan ders, onder wie 1.500 Amerikanen, wachten nog op evacuatie en deze zal onmiddellijk ter hand worden ge nomen. In het gemeentehuis van Amstelveen zijn mevrouw Caro van Eyck en de zangeres mevrouw Erna Spooren- berg benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassaxi. Na de plechtigheid bewonderden de beide dames hun onderscheidingen. In het stadhuis van Zandvoort is donderdagochtend de cabaretier Toon Hermans onderscheiden met het ridder schap in de Orde van Oranje-Nassau. De foto toont hel opspelden van de onderscheiding door burgemeester II. M. van Veenema. DEN HAAG, 1-5. Het bevrijdings nummer van Voormalig Verzet Ne derland bevat een bijdrage van mi nister Th. Bot - geschreven in de tijd vóór de kabinetscrisis, toen hij nog O.K. en W. beheerde - waarin hij zegt dat aan de „geschiedenis van deze tijd" (en speciaal de bezettings jaren) een belangrijker plaats zal moeten worden ingeruimd bij het onderwijs. Hij hoopte daartoe een bijdrage te leveren door te bevorde ren dat de (eind)examenreglementen worden gewijzigd. „Reeds nu", zo schrijft mr. Bot, „zijn er van de twaalf miljoen Ne derlanders meer dan vijf miljoen die DELFT, 1-5. Lolly's met een Duitse tekst op de verpakking, die bestemd waren op de 'bevrijdingsdag onder leerlingen van Delftse lagere scho len te worden uitgedeeld, zullen te ruggestuurd worden. De leerlingen zouden een zalkje ontvangen met een rol pepermunt, een rol drop en een idlly. Nadat de 'lolly's waren afgele verd en al 'gedeeltelijk bij de scholen waren 'bezorgd, ontdekte men dat op de papiertjes onder andere „miit Farbestoff" en „funif Pfennig" stond. Er 'komen nu amldere lolly's, niet van Duitse 'herkomst, althans zonder Duitse tekst. „New York Times" sarcastisch over Soekarno NEW YORK, 1-5. President Soe- karno gaat als een razende te keer, hetgeen voor hem normaal is, aldus de New York Times in. een hoofdar tikel over de Indonesische president. „Hjj heeft nu de inbeslagneming van alle buitenlandse bezittingen in In donesië voltooid". „Het moeilijkste probleem voor de Verenigde Staten in hun betrekkin gen met Indonesië, evenals met Viet nam en alle nieuwe naties in Azië, is het opgewassen zijn tegen ideeën, hoe verwrongen die ook mogen zijn. Hoe meer Soekarno de frases impe rialisme, kolonialisme en neutralis me verdraait, hoe moeilijker hij het maakt voor degenen die graag zijn vrienden zouden zijn. Soekarno, wiens ambities alleen overtroffen worden door zijn genotzucht, be schouwt zichzelf als de leider van zuidoost-Azië. Hij stelt het westen op een lijn met elke slechte politiek. Hij ziet Maleisië als een voorpost van Engeland en wil het, jaloers als hij is op de kracht van dit land, vernietigen. Zelf geen communist, speelt hij toch het gevaarlijke spel letje van communistisch China. DEN HAAG, 1-5. Ten behoeve van dc woningbouw in Nederland zal dc minister van defensie aan 3500 bouwvakarbeiders van de lich ting 1966 vrijstelling van militaire dienst verlenen. Reeds eerder, was een vrijstellingsregeling getroffen voor bouwvakarbeiders van de lich tingen 1964 en 1965. Voor hot verlenen van de vrijstel ling zullen dezelfde voorwaarden gelden als in 1964: betrokkene moet zijn goedgekeurd voor de militaire dienst en werkzaam zijn in de nieuwbouw van woningen in Neder land. Hij moet werkzaam zijn in een van een aantal met name genoemde functies in het bouwvak en hij moet in het bezit zijn van een voor dat be- 20 jaar of jonger zijn en dus eerst na de tweede wereldoorlog zijn geboren. Het beangstigt mij, dat deze jonge Nederlanders veelal niets blijken te weten van de strijd die in de tweede wereldoorlog hier in ons vaderland en elders werd gestreden; dat zij onbekend zijn met het leed dat moest worden geleden om Nederland weer vrij te maken.... „Deze onwetend heid constaterend verwondert het mij niet indien jonge mensen hun schouders ophalen bij de „5 mei-vie ring". „Tot nu toe werd - in het alge meen gesproken - slechts incidenteel en fragmentarisch de jeugd van nu betrokken bij de strijd in de bezet tingsjaren. Wil dat anders en beter worden, dan zal de voorlichting over maar vooral ook het onderwijs in de geschiedenis over de bezettingsjaren geïntegreerd moeten worden in de contemporaine geschiedenis, waar van ik de jaren van de eerste we reldoorlog als het begin zou willen zien", aldus mr. Bot. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 3-5. In alle stilte heei't heden (maandagmorgen) op „Eik en Duinen" in Den Haag de be grafenis plaats gehad van de letter kundige en advocaat mr. Ferdinand Bordevrifk, die vorige week woens dag op tachtigjarige leeftijd overleed Ferdinand, Johan, Wilhelm, Chris- tiaan, Karei, Emiel Bordewijk werd op 10 oktober 1884 in Amsterdam geboren. Hij volgde het gymnasium in Den Haag en studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden. Daarna vestigde hij zich als advo caat in Schiedam en ging hij in Den Haag wonen. Hij trouwde in' 1914 met de componiste Johanna S. H. Roepman. In 1919 liet hij zijn naam officieel veranderen door vijf van Mevrouw Churchill in adelstand verheven LONDEN, 30-4. - De tachtigjarige weduwe van wijlen Sir Winston Churchill is vrijdag in de adelstand verheven. Dit houdt onder meer in dat zij een eventuele benoeming tot lid van het Hogerhuis kan aanvaar den. Sir Winston zelf heeft nimmer een verheffing in de adelstand willen aanvaarden, omdat hij er de voor keur aan gaf lid van het Lagerhuis te blijven. In totaal zijn elf personen in de adelstand verheven teneinde te voor zien in de vakante zetels in het Ho gerhuis. Tot hen behoren Lady Bea trice Plumrher, weduwe van de vroe gere Labour-af gevaardigde Sir Leslie Plummer en Sir Harold Caccia, de vroegere Britse ambassadeur in Washingtoh. Het totaal aantal leden van het Hogerhuis bedraagt nu 99. de zes voornamen vervallen te laten verklaren. Ferdinand Bordewijk begon op 35-jarige leeftijd zijn eerste letter kundige werk te publiceren. Het werd een bundel fantastische vertel lingen, de nog door twee van derge lijke bundels werd gevolgd. Van zijn hand verschenen o.m. de (korte) ro mans: Blokken, Knorrende Beesten, Bint, Wingerdrank, Rood Paleis, Krakter Appollyon, Noorderlicht, De Doopvont, Lente en De Golber- tons, welk laatste boek dezer dagen het licht zag en bij gelegenheid van de boekenweek wordt uitgegeven. Gokkende mannen in New York NEW YORK, 1-5, In Now York zijn 86 jmamxen aangeklaagd wegens gokken. Een elektronisch brein' 'heeft uitgemaakt dat met hun praktijken een 'bedrag van tussen 300 en 400 miljoen dollar was (gemoeid. Als een mens betrokken gegevens had moe ten behandelen, zouden de overtre dingen, die 'de 'betrokkenen ten laste zijn gelegd, reeds zijn verjaard voor hij er mee klaar was. Het elektro nisch brein kan nu weer voortgaan met ziin normale werk van het op sporen van belastingontduikers. Herdenkingsdienst in voormalig kamp DACHAU, 2-5. De 76-jarige kar dinaal Beran van Praag heeft zon dag In 'het voormalige 'kamp Dachau nabij MünChen een dankdienst ge leid ter herdenking van het feit dat het kamp op 29 april 1945 door Ame rikaanse troepen werd bevrijd. De kardinaal heeft zelf van 1942 tot de bevrijdingin Daohau .gevangen ge zeten. Nederlandse „Familie Doornsnee" presenteerde zich in de zonnige tuin van het koninklijk paleis SOESTDIJK, 30-4. De Nederlandse „Familie Doorsnee'1 heeft vrjjdas- morgen in de zonnige tuin van het koninklijk paleis Soestdyk de 56-jarige koningin gefeliciteerd. Ongeveer vijftig groepen uit allerlei plaatsen van ons land, vier studentenorganisaties en de representanten van vjjf en dertig b\j de Nederlandse Sportfederatie aangesloten bonden vertegenwoordigden dit jaar de Nederlandse bevolking tijdens het jaarlijkse bloemendefilé. Achttien muziekkorpsen en het fameuze draaiorgel „De Turk" zorgden voor de muzi kale noot tijdens deze massale verjaardagsreceptie, waaraan weer duizenden ouderen en jongeren, zieken en gezonden, met vlaggen en vaandels en in dö beste kledij, deelnamen. roep geldend diploma of getuig schrift van een L.T.S., centrum voor vakopleiding voor volwassenen of leerlingenstelsel. Hij moet een ver klaring van rijn werkgever overleg gen, Waaruit blijkt dat hij bij voort during in de nieuwbouw van wo ningen in Nederland werkzaam zal zijn. Het aantal functies in het bouw vak waarvoor vrijstelling kan wor den verleend is echter met één uit gebreid: centrale verwarmingsmon teur. De andere functies ziin: met selaar, voeger, betonwerker, beton- vlecbter, beier, opperman, stucadoor, stcengaaswerker, tegelzetter, terraz- zowerker, schilder, loodgieter, elek- triciën, dakdekker. Al vroeg was het bij het paleis een drukte van jewelste. De politie van Baarn had vijftig man (inclusief tien man bereden politie) op de been ge bracht om het drukke verkeer over de rijksweg via Baarn/Soest om te leiden en al te opdringerige toe schouwers binnen de afzethekken te houden. Een diepe roffel op de drums van de muziekkorpsen uit Baarn en Soest kondigden omstreeks half elf de komst van de koninklijke familie aan.. Terwijl de koningin, die af en toe licht leunde op een paraplu, met een ven*ast gezicht vanaf het bordes naar de grote drukte in haar tuin keek, bracht de delegatie van de in de N.S.F. verenigde sportbonden haar de vaandelgroet. Zoals velen al hadden verwacht, verscheen ook prinses Margriet's verloofde, dc heer Picter van Vol- lenhovcn, op het bordes. Voor hem was het een dubbele feestdag, want hjj vierde zjjn 26ste verjaardag. Hij steunde nog op een stok, maar zo aan zijn brede lach te zien had dat gen enkele invloed op zijn goede humeur. Het. lange staan is echter kennelijk nog te vermoeiend voor hem, want vijf minuten na het begin van het défilé trok hij zich terug in het paleis, van waaruit hij - geflan keerd door prinses Margriet - het schouwspel verder zittend gadesloeg. De jarige vorstin droeg een linden- groen complet, prins Bernhard had een licht grijs geruit costuum aan - uiteraard met een anjer in het knoopsgat - terwijl de prinsessen voorjaarspakjes droegen. Aanbieding oorkonde. Traditiegetrouw viel het collegium van het Leidseh Studentencorps de eer te beurt het défilé te openen met de aanbieding van een oorkonde, die door een dertig man sterke estafette ploeg in de nacht van Leiden naar Soestdijk was gebracht. De Leidena- ren betrokken ook hun jarige studie genoot, Pieter van Vollenhoven, in het. korte ongedwongen gesprek op het bordes en gaven hem een album. Voor een bloemetje zorgde het be stuur van de vrouwelijke studenten vereniging Leiden. Een groep van dertig leden van de sportvereniging „Maccabi" uit Den Haag, de eerste Joodse organisatie die na de oorlog aan het défilé deel nam, kwam het eerst aan bod. Aan de oorlog zelf herinnerden in dit twintigste jaar van de bevrijding de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland, die Dit nummer bestaat uil 8 pagina's v Over de vrede wordt net zo- veel gesproken als over het weer en met hetzelfde resul- X taal. V/AT UCT Pi bilt- de 25 mannen die op 4 mei altijd de erewacht betrekken bij het monu ment op de Dam had afgevaardigd, en een drumband van het oud-strij derslegioen in Dordrecht. De verschillende groepen, „ongeor ganiseerde" burgers, herstellende zieken uit Soest, plattelandsvrouwen met spandoeken, bejaarden uit Ben- nebroek en kabouters uit Oosterhout, werden afgewisseld met drumbands, trompetterskorpsen en pypers, Het bloemtapijt op de bordestreden groeide gestadig, evenals het aan tal cadeaus dat een plaatsje kreeg in de hal van het paleis: een kistje aardbeien uit Rossum, twee smeed ijzeren kandelaars van de Martha- slichting in Alphen aan de Rijn, een echte boerenkaas - gemaakt door een Zwammerdamse boerin - en een één meter lange Groninger koek van het oranjecomité Hoogczand-Sappe- meer. Vertegenwoordigers van de Bond van Gereformeerde jeugdorganisa ties boden de jarige vorstin een dooi de kunstenaar Bert Bouman geschil derde plaat aan. Het is de bedoeling dat de plaat (die de ontspannings activiteiten van de moderne jeugd uitbeeldt) te zijner tijd wordt opge hangen in „Het Zilveren Schor" van de Stichting Zilveren Jeugdcentra. Voor de apotheose van deze mas sale verjaardagsreceptie zorgden de duizend sportmensen van de vijf en dertig sportbonden, die de Nederl. Sportfederatie representeerden. Het sportieve tintje was niet zonder be tekenis. De Baarnse oranjevereni ging, die het bloemendefilé elk jaar organiseert, zag in het succes van de Nederlandse sportlieden op de Olym pische Spelen in Tokio en het even eens vorig jaar gevierde 75-jarig be staan van de grootste bij de N.S.F. aangesloten sportorganisatie (de K.N. V.B.) voldoende aanleiding om de sport eens in hol centrum van de ko ninklijke belangstelling te plaatsen. Onbestendig weer Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later enkele opklarin gen maar ook plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; weinig ver andering in temperatuur. 4 mei. Zon op 5.05, onder 20.09. Maan op 6.51, onder Eex-ste kwartier: 8 mei te 7.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 mei 5.12 v.m. 17.36 n.m. BROUWERSHAVEN 4 mei 4.46 v.m. 17.12 n.m. Springtij: 3 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-5. Het K.N.M.I. deelt medeGedurende het weekeinde heeft de invloed van oceaandepres- sies ridh geleidelijk verder over En geland, Frankrijk en België tot over ons land uitgebreid. Zondagmiddag vielen daarbij in het zuiden en wes ten van het land nogal wat buien waarvan sommige vergezeld gingen van onweer. Op verschillende plaat sen 'brachten de buien omstreeks 15 ram regen. Intussen trekt een nieu we en diepe oceaandepressie snel in de richting van Ierland. Deze storing zal morgen odk (het weer in ons land bapailen. Het weertype blijft de ko mende dagen onbestendig met onge veer dezelfde temperaturen als van- T entoonstelling Landbouwwerktuig 1965 AMSTERDAM, 1-5. Het Land- bouwwerktuig 1966, die tweejaarlijk se manifestatie op (het (gebied van de rationalisatie en mechanisatie in land- en tuinbouw, zal van 17 tot en met 22 januari 1966 wederom in het nieuwe RAI-gebomv te Amsterdam wonden gehouden, onder auspiciën van de federatie „Het Landbouw werktuig". De tentoonstelling zal 'het gehele RAI-gebouw, met een vloeropper vlakte van 4 Vz bunder vullen. De nieuwste ontwikkelingen op het-ge bied van werktuigen, machines, ge reedschappen en aanverwante pro4- dukten voor land- en tuinbouw zul len onder één dak worden getoond door fabrikanten, importeurs en handelaren. DEN IIAAG, 2-5. Gedurende liet afgelopen weekeinde hebben naar schatting van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer een kleine 400.000 bui tenlandse toeristen ons land bezocht. MIDDELBURG. In het kader van een reeks Benelux-manifestaties in Zeeland, zal op 9 en 10 juli voor dc eerste keer een Benclux-taptoe op dc Markt in Middelburg worden gehou den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1