MENING VAN OPPOSITIE OVER REGERINGSVERKLARING TROEPEN VAN V.S. NAAR DOMINICAANSE REPUBLIEK Onbekende man pleegde aanslag op vrouw Boekje „Jeugd '65" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 april 1965 121ste jaargang Nr. 19777 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: j; Lintjesregenop Schouwen-Duiveland Mr. Geertsema keert zich tegen speculatiewinstbelasting DEN HAAG. 28-4. Tijdens de de batten over de regeringsverklaring in de Tweede Kamer heeft de heer mr. Geertsema als fractieleider van de oppositiepartijde V.V.D., verklaard de (engte van de regeringsverklaring omgekeerd evenredig te vinden aan de concreteheid van haar inhoud. Welk beleid zal t.a.v. Indonesië' worden gevoerd in verband met het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw- Guinea? Vooraiahtig tellend kwam mr. Geertsema tot de conclusie, dat de uitgaven in dit jaar reeds met f 200 miljoen zullen worden verhoogd. Worden deze inflatoir gefinancierd' of zullen de indirecte belastingen aanzien li j'k verzwaard worden? Voor 1966 :kwam mr. Geertsema nu reeds op een verhoging van uitgaven van een hall' miljard gulden. Spreker keerde zich tegen de so cialistische speculatiewinstbelasting. Hij verwacht daarvan ernstige rem ming op het heursverkeer. De ad ministratie ervan zal gigantisch zijn. Over de woningbouwplannen was de heer Geertsema tevreden. Alleen vreesde hij, dat minister Bogaers zijn plan van automatische huur- aanpassing hij loonstijging heeft moeten laten vallen. De passageover het verkeer vond hij teleunrstellen'd. De energie-paragraaf in de rege ringsverklaring vond mr. .Geertsema „sterk socialistisch getint". Vroeger werden de grote risico's van staats deelneming in exploratie en exploi tatie van gas en 'delfstoffen breed uitgemeten. Het was hem een raad sel waarom het hele kabinet tot een andere conclusie 'krwam. De voorge- 4 inei 1965 HERDENKING DER GEVALLENEN Het programma te Zierikzee is als volgt samengesteld: 1. Van 18.00 uur tot zonsonder gang de vlaggen halfstok. 2. Om 18.00 uur sluiting van win kels en openbare gelegenheden; de café's tot 21 uur. 3. De gebruikelijke Stille Tocht begint om 19.10 uur bij de Grote Kerk en eindigt op de Algemene Begraafplaats. 4. Tussen 19.45 en 19.57 uur lui den de klokken van de Gast huis- en R.K.-Kerk. 5. Van 20.00 uur af worden OVER AL en ALGEMEEN twee minu ten volkomen stilte in acht ge nomen. Begin en einde der stilte worden aangegeven door de si rene. 6. De samenkomst in de Gasthuis- kerk, die in aansluiting op de Stille Tocht pleegt te worden gehouden, zal dit jaar niet plaats vinden. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat op 5 mei een kerkdienst zal worden ge houden ter gelegenheid van de Nationale Bevrijdingsdag. De Stille Tocht zal worden ontbon den op het Havenplein. De vrijheid, die wy iedere dag be leven, is duur gekocht. Nooit mogen wij diegenen vergeten, die in de strijd om dat kostbare goed zijn ge vallen. Niet iedere dag opnieuw kun nen wjj ons duidelijk rekenschap ge ven van het bezit van onze vrijheid. Maar er is één dag in het jaar, waar op wij dat behoren te doen, hetzij in onze binnenkamer, hetzij by de gra ven der gevallenen. De burgemeester van Zierikzee, F. Th. Dijckmeester. nomen wijziging van de ontwerp- mijmwet continentaal plat betekent bovendien vertraging tot ver in 1966. Dat is een trieste zaaik. T.a.v. onroerend goed vond spre ker het verbazingwekkend, dat de initiatiefwet-Vondeling prijsbeheer- sing onroerend goed niet is overge nomen, doch van 'behandeling is uit gesloten. Hij was verontrust over de prys- fixatie by het instellen van gemeen telijk ver kooprecht en de aangekon digde wijziging van de onteigenings wet. Dit gaat sterk in de richting van ruimtelijke ordening op kosten van de grondeigenaar, zo vond de heer Geertsema. Over het radio-televisiebeleid was de heer Geertsema 'kort. De sugges tie van premier Cals, dat het publiek behoefte heeft aan een lidmaatschap van een omroepvereniging betwijfel de hij. „De C.P.N. heeft «geen traan gela ten 'bij de ondergang van het 'kabi- net-Marijnen. Integendeel, wij heb ben met vreugde gezien, die dit 'ka binet het loodje heeft gelegd". Zo begon de communistische afgevaar digde mr. Bakker zijn beschouwing over de regeringsverklaring. Hij noemde het een winstpunt, dat de V.V.D. uit de regermigs-corrubina- tie 'is verdwenen. Over de regerings verklaring zei hij om. teleurgesteld te zijn. Zedenverwildering De heer Van Dis (S.G.P.) had kri tiek op het feit, dat de nota-Bot over het radio- en televisiebestel niet in de Kamer was behandeld. Het zou naar zyn oordeel verre de voorkeur hebben verdiend indien deze nota als een vrye kwestie in de Tweede Kamer en niet in het ka- binet-Marynen zou zyn behandeld. De heer van 'Dis bestreed het hui dige televisfiébeleid en een aantal televisie-uitzendingen, die z.i. gods lasterlijk en zeden.verwilderend wa ren geweest. Hij vroeg of onder het nieuwe 'kabinet in deze situatie ver andering zal komen. De heer van Dis spra'k 'de hoop uit, 'dat minister Vrolijk (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) ,,'een bezem zal halen door de gedegenereerde augi- us-stal van 'de zedenverwilderende cultuur". Mr. Beemiuk De C.H.U.-fractieleider de heer Beernirïg weersprak de bewering van de minister-president, dat hij tij dens de formatie zich niet aan de afspraak zou hebben «gehouden om ziah vooraf te binden op een r.-t.v. regeling. In 'de regeringsverklaring vonid hij ervkele frisse ideeën en aardige plan nen al leek het hém toe, 'dat de mo gelijkheden om ze te verwezenlijken overschat werden. Het was hem volslagen onduide lijk hoe verschillende zaken zouden moeten worden gefinancierd. De energieparagraaf, de plannen voor onroerend goed, het gemis van plan nen voor de geestelijke volksgezond heid, deden hem verzuchten, dat htf de regeringsverklaring niet geheel met gejuich kon begroeten. Het recht van voorkoop voor ge meenten voor gronden zal de eige naren 'benadelen. Hij verweet minis ter Bogaers te weinig oog te hebben voor de moeilijkheden van middel grote en kleine aannemers. Daardoor blijft bouwcapaciteit onbenut. Pre- miebouw en vrije bouw blijven ach ter. Spr. miste voorts visie op het financieren van de sociale plannen. Zal dat een inflatoire zijn? De P.S.P.-fractieleider, de 'heer Lankhorst, constateerde, dat na het binnenhalen van de belastingverla ging, de confessionele partijen de V.V.D. niet meer nodig hadden. Wel hadden zij behoefte aan de steun van de P.v.d.A. om een flinke meerder heid voor 'het ra'dlio- en televisieplan te krijgen. Bommen op dorp in Cambodja PNOMPENH, 28-4. Vier Zuidwiet- namese vliegtuigen hebben het Cam bodjaanse idor.p Anlonig Tras, im de provincie Kompongsjam, gebombar deerd, zo meldt 'het Cambodjaanse opperbevel. Het «bombardement eiste verscheidene deden en «gewonden en veroorzaakte 'grote materiële schade. Anlong Tras ligt vier km. van dé grens. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's v v v A Hel is gemakkelijker om het a geluk te vinden dan om het te behouden. v v Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui; overwegend matige noordoostelijke wind; iets hogere middagtemperaturen. 30 april. Zon op 5.13, onder 20.03. Maan op 5.13, onder 18.47. 1 mei. Zon op 5.11, onder 20.04. Maan op 5.31, onder 20.10. 2 mei. Zon op 5.09, onder 20.06. Maan op 5.51, onder 21.35. 3 mei. Zon op 5.07, onder 20.08. Maan op 6.18, onder 22.59. Nieuwe maan: 1 mei te 3.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 april 1 mei 2 mei 3 mei 2.35 v.m. 3.16 v.m. 3.55 v.m. 4.35 v.m. 15.08 n.m. 15.42 n.m. 16.20 n.m. 16.57 n.m. Deze foto van H.M. de koningin werd gemaakt ter gelegenhid van de 56e jaardag, die de vorstin vrijdag a.s. viert. (Foto: Max Koot). BROUWERSHAVEN: 30 april 2.20 v.m. 14.38 n.m. 15.13 n.m. 15.51 -n.m. 16.30 n.m. Vierhonderd mariniers om Amerikanen te beschermen WASHINGTON, 29-4. President Johnson heeft woensdagavond meege deeld, dat hy de landing van Amerikaanse troepen in de Dominicaanse republiek heeft bevolen, om de levens van de Amerikaanse onderdanen daar te beschermen. Het Amerikaanse staatshoofd ver klaarde in eeh toespraak voor de te levisie, waartoe in alle haast de no dige maatregelen waren getroffen, dat hij van militaire autoriteiten te horen had gekregen dat de strijd in de Dominicaanse republiek de levens van Amerikaanse burgers in gevaar bracht. Deze autoriteiten, van de Do minicaanse republiek, hadden laten weten dat ze niet langer in staat wa ren de veiligheid van de Amerikanen daar te waarborgen en dat militaire hulp noodzakelijk was. TILBURG, 28-4. Woensdagmid dag is in haar woning in de Vee marktstraat te Tilburg de 23-jarige mevrouw G. de Kok-van der Ven door een onbekende overvallen en daarbij zo ernstig aan het hoofd ge wend geraakt, dat zij in kritieke toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar direct operatief moest worden ingegrepen. Z.K.H. Prins Bernliard heeft woensdag in Rijswijk het nieuwe laboratorium van de N.V. „Kiwa" officieel geopend. Door op een knop te drukken liet de prins een drietal kranen spinten, resp. met een rode-, witte- en blauwe vloeistof. Omtrent de toedracht van het ge beurde is nog weinig bekend. Toen haar inwonend 24-jarige zusje Tbos omstreeks vijf uur van haar werk thuis kwam, vond deze de deur van de Woning gesloten. Zij is daarop bij de buren gaan informeren. Toen zij naar het huis terug ging zag zij haar zuster wezenloos en hevig bloedend plotseling voor de ramen staan. De ijlings gewaarschuwde po litie verschafte zich toegang tot de woning door het inslaan van een ruit. Zij vonden de vrouw praktisch buiten bewustzijn in een plas bloed op de grond liggen. Alles wees erop dat er een hevige worsteling tus sen de vrouw en de dader moeten hebben plaats gevonden. In de keu ken en in de beide kamers van de benedenverdieping was een complete ravage aangèricht en werd een breed bloedspoor aangetroffen. Aangeno men wordt dat de vrouw geruime tijd voordat zij werd gevonden, ge wond werd geraakt. De slagen op het hoofd-zijn kennelijk met in het huis aanwezige voorwerpen toege bracht, Gromiko in Parijs PARIJS, 28-4, De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro miko, heeft in Parijs in een toe spraak tijdens een diner, hem aan geboden door zijn Franse ambtge noot, Couve de MurviLIe, „ontdooi ing" van de Europese vraagstukken bepleit. Het was, zo zei hij, de taak van Frankrijk en de Sowjetunie bei de „de hangende kwesties, met name de Europese vraagstukken, te ont dooien". Hij voegde daaraan toe: „Wij zijn bereid mee te werken aan tie oplossing van die problemen". Intussen zijn, naar Johnson mee deelde, vierhonderd Amerikaanse mariniers in de Dominicaanse repu bliek aan land gegaan. Zij hadden opdracht, de honderden Amerikanen, die zich daar nog bevinden, te be schermen en een veilig vertrek uit het land té verzekeren. Dezelfde bij stand zou ook worden verleend aan onderdanen van andere landen, die al om hulp hadden verzocht. De Amerikaanse president zei ver der; dat de mariniers bij het aan land gaan geen verzet hadden ontmoet. De Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) was van de Amerikaanse stap op de hoogte gesteld. Aan de toespraak van Johnson was een bijeenkomst van de president met zijn ministers van buitenlandse zaken en van defensie, Rusk en Mc- Namara, en de leiders van de demo- ci-atische en republikeinse Congres fracties, voorafgegaan. Per helikopter De vierhonderd Amerikaanse ma riniers, afkomstig van het vliegdek- schip „Boxer", dat eerder deze week al naar de Dominicaanse wateren was gezonden, zijn per helikopter op een poloterrein aan de rand van San Domingo geland. Eveneens met heli kopters werden 176 Amerikaanse burgers, die zich daar hadden ver zameld, geëvacueerd. Van een nabij gelegen plaats werden 21 Amerika nen opgehaald. Al eerder waren ruim duizend Amerikaanse onderdanen door marineschepen geëvacueerd. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben meegedeeld, dat de mariniers geen party hebben ge kozen in de nog steeds zeer verwarde toestand in de Dominicaanse repu bliek. Wel zullen zy daar blyven zo lang Amerikaanse burgers hun hulp nog nodig hebben. Er is geen sprake van Amerikaan se inmenging in de Dominicaanse po litieke aangelegenheden, aldus deze functionarisen, volgens wie de Fran se regering een transportschip, de „Medoc", naar de Dominicaanse re publiek heeft gestuurd om de Franse burgers daar te evacueren. Verder hebben officiële Ameri kaanse kringen woensdagavond ver klaard, dat zich onder de opstande lingen in de Dominicaanse republiek communistische elementen bevinden, die kortgeleden na een militaire op leiding in Cuba en Tsjecho-SIowakije naar hun land waren teruggekeerd. Volgens inlichtingen die het State Department had ontvangen, speelden verder de leiders van drie commu nistische groeperingen in de Domi nicaanse republiek een actieve rol in de opstand. Overigens schijnt volgens de gegevens waarover de Amerika- 1 mei 2.55 i 2 mei 3.31 v.m. 3 mei 4.09 v.m. Springtij: 3 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-4. Het K.N.M.I. deelt medfe: Ben kleine storing uit Duits land heeft zidh in de afgelopen nacht naar ons land verplaatst, hetgeen ge paard ging met flinke regenval. Op verscheidene plaatsen viel omstreeks 10 mm regen. Het regen'gebicd trok van het noordoosten maar zuidoosten en wordt (gevolgd door opklaringen. Deze komen voor i«n drogere luoht, die van het Oostzeegebied met noordoostelijke winden in de rich ting van ons land stroomt. Deze stro ming wordt in stand 'gehouden door een hogednukgebied tussen IJsland en Noorwegen en de opvullende de pressie die nog steeds boven het rp Europese vasteland aanwezig is. toespraak vail lie Gaulle Door de nabijheid van deze lage- I druk 'kunnen zidh het komende et- maai nog enkele buien ontwikkelen nen beschikken, niemand volledig gezag uit te oefenen óver de opstan delingen, wier leiders in meerderheid bestaan uit „politieke desperado's". De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) zal van- daag-donderdag in verband met de toestand in de Dominicaanse repu bliek bijeenkomen, zo is bekendge maakt. De Ver. Staten verzochten woensdagavond om een spoedbyeen- komst. PARIJS, 27-4. President De Gaulle heeft dinsdagavond voor de Franse televisie een toespraak ge houden waarin hij zijn politiek van nationale zelfstandigheid verdedigde. Hij achtte elke overheersing door wie dan ook, elke buitenlandse in menging in de binnenlandse aange legenheden van een land, elk ver bod aan welk land dan ook vreed zame betrekkingen te onderhouden met onverschillig wie, ongerecht vaardigd. Integendeel, volgens ons dient, elk land voor zichzelf verant woordelijk te zijn, aldus de Franse president. Hij verwierp de gedachten aan een Frankrijk dat zou opgaan in een Atlantisch systeem waarbij zijn defensie, zijn economie en zijn verplichtingen noodzakelijkerwijs van Amerikaanse wapens, Ameri kaanse materiële overheersing en A- merikaanse politiek afhankelijk zou den zijn. Visserij-expositie in Urk URK, 28-4. In tegenwoordigheid van tal vain autoriteiten, onder wiie i«r. Fienstra, directeur-generaal der visserij en de heer Visser, instruc teur 'der visserij, heeft de burge meester van Urk, de 'heer Bossen broek, in Urk, de a isserijtentoonstel ling geopend. De geweldige tentoon stellingstent is göheel bezet met stands met artikelen afgestemd op de visserij. maar over het geheel genomen zal het weer toöh een belangrijke ver betering ondergaan. BAARN, 28-4. In gebouw „Cedo" te SOestdijk heeft -de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck, woensdagmiddag het eerste exem plaar van «het boekje „Jeugd '65" uitgereikt aan de 15-jarige Henk van de Kemp, die de omslag tekening heeft gemaakt. „Jeugd '65" is een bodkje dat door en voor leerlingen van 'het lager- voortgezet onderwijs in Soest is samengesteld ter gele genheid van de 20-jarige herdenking van de bevrijding. Het 85 pagina's tellende 'boekje bevat tekeningen, foto's, opstellen, interviews en ge dichten. Twee mannen en twee vrouwen zijn woensdagavond bij hun aan komst uit Dos Angeles op het New Yorkse Keiunedy-vliegveld gearres teerd met ruim negentig kilo mari huana in hun bezit. De wereldgezondheidsorganisatie in Genève heeft woensdag bekend gemaakt, dat 'het aantal Cholera-ge vallen in Zuid-Vietnam zich uit breidt. Gemiddelde inkomens in de provincies UTRECHT28-4. Het gemiddelde inkomen per belastingplichtige was in 1960 het hoogst in Noord-Holland (f 6.270,Zuid-Holland (f 6.245,en Utrecht (f 5.966,en het laagst in Drente (f 4.974, Friesland (f 5.139,Overijssel (f 5.199en Gelderland if 5,299, Dit blijkt uit een vergelijkend overzicht over de gemiddelde inko mens per provincie, dat het provinciaal bestuur van Utrecht heeft laten samenstellen. Het gemiddelde over het rijk bedroeg f 5.764, Per ijuooner bedroegen de gemiddelde inkomens: Drente f 1.920, Friesland f 2.023,Noord-Brabant, f 2.092,Limburg f 2.134, Overijssel f 2.164,Gelderland, f 2.165,Groningen f 2.241, Zeeland f 2.225,Utrecht f 2,530,Zuid-Holland f 2.670,en Noord-Holland f 2.795,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1