alles s kan met cEtalannr ASPIRIN® BAYER Tegen Zierikzeeënaar die vrouw vermoordde 7 jaar geëist a.van Hese f UNIEKE DAMREIS VOOR ZESTIENHONDERD BEJAARDEN Aanval op Serawak Twee werelden India en Pakistan RECHTBANK MIDDELBURG Ingezonden mededeling Vleestransport per zeilschip uit Nieuw-Zeeland MIDDELBURG, 24-4. Een blon de, stille man, de 24 jaar oude Zie- rikzeese monteur Kees van de B. hoorde vrijdagmorgen voor de Mid delburgse rechtbank een gevange nisstraf van zeven jaar tegen zich eisen wegens moord op zijn vrouw, de 22-jarige Lenie van de B.-K. „Ik heb haar niet willen doden", bracht hij steeds tegen de beschuldi gingen van de officier in. Het ge beurde allemaal in de nacht van 14 op 15 december vorig jaar. In de keuken van hun huis aan de We- vershoek greep hij haar na een ruzie bij de keel en de volgende dag vond men het ontzielde lichaam van de jonge vrouw daar liggen. „Alles in het leven van deze jon gen vormt één trieste lijn naar die bewuste avond", aldus de raadsman, mr. J. J. v. d. Weel. Kees werkte als monteur in het bedrijf van zijn vader. Het was werk waar hij plezier in had. „Maar de laatste tijd leidde je maar een vreemd leven", vond de president van de rechtbank mr. P. van Empel, „het was een waar roversleven". Want Van de B. stond vrijdag te vens terecht voor een aantal dief stallen: In september 1963 stal hij twee koppelassen van een landbouw machine, in oktober van dat jaar met twee andere mannen een accu, in februari 1964 een buiten en bin nenband van een autowiel, dezelfde maand weer een accu, en in okto ber vorig jaar twee elektrische handboren. Dat waren de diefstallen die ten laste gelegd waren, maar sa men met enkele beruchte figuren had hij er nog verscheidene meer op zijn geweten. „Wat je nodig had dat nam je maar van een ander weg", verweet de president hem. „En thuis ging het ook al niet best". Het huwelijk was voor hem een grote teleurstelling ge worden. Voortdurend hadden ze ru zie. Kees vond dat ze slecht voor- hun zoontje zorgde. Ze ging vaak uit, herhaaldelijk met andere mannen, terwijl hij zelf veel huiselijker was. Op slechte pad. Van de weersomstuit raakte hij ook op het slechte pad, hij zocht zijn heil meer en meer bij vrienden bui tenshuis. En dat waren niet altijd zulke beste jongens. „Maar thuis had ik toch ook geen gezelligheid", zei hij vrijdag zacht-verwij tend. Zijn collega's eveneens monteurs bij zijn vader, waren van de huise lijke moeilijkheden volkomen op de hoogte. En de laatste tijd besprak hij met hen herhaaldelijk manieren om Lenie uit de weg te ruimen. Eenmaal was het bijna zover. Een fles bessen jenever, waar hij een scheut para- thion in had gedaan, zette hij thuis op het aanrecht. De fles stond daar een avond en een nacht. Toen nam hij hem weer weg, uit angst dat ie mand anders er uit zou drinken. Kort voor het tragisch gebeuren was verdachte al eens naar Middelburg geweest om een echtscheiding te be spreken. Hij had al een aanzienlijk bedrag gestort op de rekening van een advokaat. Maar de liefde voor zijn zoontje weerhield hem steeds om definitief aan alles een einde te maken. Steeds als het ventje vrijdag ter sprake kwam vonkte er iets in hem op. Dan kwam er wat meer fel heid in zijn stem. Het was duidelijk dat alles bij hem hierom gedraaid had. De 14e december was zijn vrouw juist uit het ziekenhuis ontslagen. Ze had hier een behandeling voor epi- leptie ondergaan. Kees had haar opgezocht; ze beleefden juist weer zo'n crisis-oeriode. Ook was hij niet thuis toen ze ontslagen werd. Hij zag haar pas 's avonds weer toen hij naar een café in de binnenstad ging. Hij zag haar aan de bar zitten, met enkele schippers. Met één van hen danste ze ook. Tegen sluitingstijd ging ze naar buiten, even later ge volgd door de schippers. Op aan dringen van een man die ook in het café zat ging hij er met een auto kort daarop achteraan. Hij zag hen niet meer maar wist de boot van de mannen te liggen. Hier zette hij de auto stil en richtte de koplam pen op het dek. Direkt daarop zag hij de lichten aan boord uitgaan. Toestand van radeloosheid. In de foute veronderstelling dat zijn vrouw daar aan boord was kwam Kees in een toestand van radeloos heid te verkeren. Hij reed wat met zijn auto rond en parkeerde die ten slotte op de Balie. Op enige afstand van zijn huis ging hij wachten op de thuiskomst van zijn vrouw. Niet omdat hij van plan was thuis nog te gaan slapen, maar hij wilde weer een keer proberen haar tot andere gedachten te brengen. Tegen enen zag hij licht in de voorkamer aan gaan. Hij ging naar binnen waar de vrouw voorbereidingen trof om naar bed te gaan. „Vind je dat nu wel goed om naar een café te gaan en dat kind alleen thuis te laten lig gen?" vroeg hij haar. Maar ze lachte hem uit, beledigde hem en sloeg en schopte hem enkele malen. Ze gingen naar de keuken, waar de vrouw op een gegeven mo ment een ketel water pakte om hem er mee te lijf te gaan. Toen pakte hij haar bij de polsen om de ketel neer te zetten. Ze schopte hem en toen ontstak hij in woede. Hij draai de een arm opzij en greep haar naar de keel. Toen ze raar met haar ogen begon te doen en bewegingloos werd liet hij haar pas los. Geschrokken liep hij het huis uit, reed wat met zijn auto rond en ging de volgende dag naar zijn vader. Hier vond de politie hem ook. Na een verhoor van 53 minuten kreeg men het verhaal van die nacht uit hem les. Tijdens het onderzoek bleek, dat de vrouw op de bewuste avond niet met de schippers was meegeweest, maar direkt naar huis was gegaan. Ze had waarschijnlijk in de keuken gezeten, waarvan het licht vanuit zijn positie niet zicht baar was. De patholoog-anatoom van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, die de lijkschou wing had verricht, constateerde dood ten gevolge van wurging. Dat ze aan epilepsie leed veranderde niets aan zijn conclusies. Maar wel gaf hij toe dat de mogelijkheid bestond dat de afloop er door verhaast was. Hierop ging de verdediger nogal ver door. Hij meende dat de verkla ring van di-. Zeldenrust veel ruimte voor twijfel overliet. Mr. v. d. Weel zei het zeer goed mogelijk te achten dat door de druk op de hals een aanval van epileptie was ontstaan, waaraan ze pas later was overleden. „Ik geloof er niets van dat hij haar wilde vermoorden. Het bewijs op de dagvaarding is onvoldoende. Hij wil de haar alleen pijn doen". Persoonlijke omstandigheden. Ook ging de raadsman nog even in op de persoonlijke omstandigheden waarin zijn cliënt verkeerd had. Zijn moeder was al vroeg overleden, en ook zijn tweede moeder was hij ver loren. Aan zijn vader had hij niet veel steun. „Hij was een eenzaam mens, die in zijn jeugd een harmo nische binding heeft moeten ontbe ren. Hij is beslist geen misdadiger". Maar de officier kwam in zijn re quisitoir tot doodslag met opzet. Hij liet de beschuldiging „met voorbe dachte rade" vallen, maar kon geen verdere verzachtende omstandighe- te hij geen sprake. Hoogstens van onze gevoelens van deernis moeten we toch de schuld van de verdachte nagaan", aldus mr. Rosingh. Ook van ontoerekeningsvatbaarheid acht te hij geen spraken. Hoogstens van verminderde ontoerekeningsvatbaar heid. „Het is in een emotionele cri sis gebeurd, maar dit is niet vol doende om tot een terbeschikking stelling te komen". Hij eiste een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 7 jaar. Voor de diefstallen eiste de officier een half jaar. De rechtbank doet op 7 mei uitspraak. Bromfiets 1965 GAZELLE Impala Zeer sportief - f 754, BROMFIETSEN I RIJWIELEN ZIERIKZEE TEL (01110) 2022 X"X-:"X~X**X~X"X"X"X"X~X~:~X» Ingezonden mededeling Geef uw kinderen het beste: Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! kinder iMiiuei x-s-N DAARSTAAT metvruchtensmaak achter ACHTER Tijdens het paasbezoek aan oost- Berlijn zijn veertien Westberlijners en Westduitsers aldaar gearresteerd, zo heelt burgemeester Heinrich Al- bertz maandag bekend gemaakt. Plichtsgetrouwe treinbestuurder LONDEN, 26-4. Een plichtsgetrou we treinbestuurder is er maandag de oorzaak van geweest dat ongeveer honderdduizend reizigers uit een zuidoostelijke voorstad van Londen twintig minuten te laat op hun werk kwamen. Op verscheidene bijeen komsten hadden de bestuurders ge dreigd met een stiptheidsactie om een hogere loontoeslag te verkrijgen, maar zij hadden tenslotte besloten hiermee te wachten. Een van hen echter was het daarmee niet eens. Maandagochtend weigerde hij met de trein te vertrekken zolang het vereiste aantal zandzakken niet in de bagagewagen was geladen, wat volgens de officiële voorschriften vereist is. De grootste vleesexporteur ter we reld is Nieuw Zeeland. Het land telt 32 fabrieken, waarvan vele een gad- produktie hebben van meer dan 10.600 stuks vee. Vleesexport was en is een kwestie van goede schepen en van het diepvriezen. Het eerste Nieuw Zeelandse schip met aan bcord een diepvriesinstallatie was de „Dunedin", een bark van 13.700 ton, die in 1881 werd omgebouwd tct koelschip. Het zeilschip verliet in 1882 Port Chalmers. Het werd een opwinden de reis, want de vonken van de stoommachine die nodig was voor de koelinstallatie, staken verschil lende malen de zeilen in brand. Maar het systeem op zichzelf werkte uitstekend. Dat kon de kapi tein onderschrijven, die op een van zijn inspectietochten door het ruim werd bevangen door de koude. Eni ge bemanningsleden troffen hem daar aan, stijfbevroren. Hij bracht het er wonderlijk genoeg levend af. De „Dunedin" die veilig in Lon den arriveerde, werd het eerste van talloze steeds moderner wordende schepen, die vlees uit het verre Nieuw Zeeland naar alle delen dei- wereld vertransport eerden. VISSERIJBERICHTEN Zaad visserij Waddenzee begint vandaag Dinsdag 27 april 1965, opening van het seizoen om in de Waddenzee op mosselzaad te gaan vissen. Wat dat betekent, dat weten alleen de opva renden van die 150 schepen die maandag weer gereed lagen, om dinsdag 'bij het krieken van de dag te gaan zoeken naar 'het produkt dat nodig is om hun bedrijf in stand te houden. De berichten daarover zijn niet erg moedgevend, er is weinig of geen mosselzaad gevallen in 1964. Er sdhijnt nu werkelijk niemand te zijn, die jong zaad weet te liggen op het uitgestrekte Wad. Dat betekent, dat men genoegen zal moeten nemen met overjarig zaad, met 'klein half was. Aan grote consumptiemosselen schijnen de kwekers geen gebrek te hebben. De meesten hielden op hun consumptiepercelen nog wel een kleine hoeveelheid over. Al met al wordt het werken op de Zeeuwse vloot daar in het noorden. Vissen en overboord werken, zolang het dag is. En dat wil 'heel wat zeg gen op een mosselkotter. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Bladel: dr. L. J. Cazemier, em.pred. te Schiedam, die deze be noeming heeft aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidhom H. Kuiper te Nordhorn (Did.). Bedankt voor Lisse G. Gomraer te Oostkapelle. Beroepen te 's-Gravenhage-Loos- duinen (7e pred. pi.) dr. N. van Eg- mond te Haarlem-Yzendijke (toez.) G. M. C. de Vries te Retranche- ment. Bedankt voor Andijk (vacature C. Dijkstra), Joure (2e pred.), Maas sluis (4e pred.) en voor Surhuister- veen (2e pred. pl.) L. R. Krol te Midwolda (Old.). Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Opperdoes M. Vliet- stra te IJmuiden. Geestelijke verzorging van militairen DEN HAAG, 26-4. Deputaten van de generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland heb ben zaterdag in Amersfoort in hun vergadering verklaard, dat ze dooi de jongste beslissingen van het con tact in overheidszaken (C.I.O.) en het contact in overheidszaken-militair (C.I.O.M.) ten aanzien van de pro testantse geestelijke verzorging bij de Koninklijke Landmacht in de on mogelijkheid verkeren hun opdracht naar eer en geweten verder uit te Bus- on vaartocht voor de Scliouwse ouden van dagen dank zij landbouworganisaties en bedrijfsleven ZIERIKZEE, 27-4. Niet minder dan 1.600 bejaarden, afkomstig uit alle gemeenten van Schcuwcn-Duiveland, worden deze week in de gelegenheid gesteld zelf eens te zien dat hun eigen vertrouwde ei-land nu toch echt géén eiland meer is. De eerste tweehonderd oudjes hebben het inmiddels al ge zien: gisteren (maandag) tijdens een prachtige trip met bus en boot van de R.T.M. Deze bejaardenreizen, die vandaag (dinsdag), woensdag en donderdag worden voortgezet, konden worden opgezet dank zij de medewerking van de landbouworganisaties cn het bedrijfsleven op Schouwen-Duiveland. De gedachte om ook de bejaarden te betrekken in de gebeurtenissen rond dc feestelijke opening van dc Grevelingendam, werd geboren in kringen van de Z.L.M. Voor de daadwerkelijke uitwerking van dc plannen werd spontaan medewerking verkregen van de C.B.T.B., handel, industrie en particulieren. En dit betekende dat maandag de eerste bejaarden - Haamstede, Burgh en Renesse openden de rü - de tocht hebben kunnen maken. Een unieke tocht, welke werd meegemaakt door comitéleden en autori teiten, een uitstapje dat voor de deelnemers een bijzonder prettige belevenis is geworden. We menen wel te mogen zeggen, dat vooral de bootreis, de „klassieke" trip met de „Minister C. Lely" van Zijpe naar Numansdorp, bij allen zeer in de smaak is gevallen. Niet alleen gaf de bootreis volop gelegen heid om te genieten van een fraai uitzicht over Krammer, Volkerak en Haringvliet, maar vooral vormden de salons gezellige ontmoetingsplaatsen, waar met oude kennissen naar hax-- telust kon worden gesproken over de vele veranderingen in dit gebied. Er was bovendien koffie en cake (eën geste van de R.T.M.), zodat de stem ming niets te wensen overliet. De heer J. v. d. Veen van de Delta dienst te Bruinisse gaf via een uit stekend werkende geluidsinstallatie een toelichting op de werken die tij dens de route werden gepasseerd en toen de „Minister Lely", onder lei ding van kapitein W. Zalm, de Ha ringvlietbrug passeerde, begaven ve len zich naar buiten om dit fraaie kunstwerk eens goed te bekijken. De bejaarde passagiers, die per bus naar Zijpe waren gebracht, verlieten in Numansdorp de boot om de tocht, weer per bus, via de Grevelingen7 dam naar huis terug te maken. Dank zij een uitstekend werkend organi satieschema was inmiddels te Nu mansdorp een tweede gezelschap be- jaai-den uit Schouwen's Westhoek gearriveerd, dat de bus gaarne ver wisselde voor de boot, om de tocht in omgekeerde richting naar Zijpe te maken. Onder de genodigden aan boord bevonden zich o.a. burgemeester H. P. Everwijn en echtgenote van Wes- terschouwen, burgemeester en mevr. Vermeulen van Brouwershaven, bur gemeester en mevr. Francke van Middenschouwen, dijkgraaf A. M. Geluk van het Waterschap Schou wen-Duiveland en echtgenote, de heer H. J. van de Zande van de Z. L.M., die namens het comité de be jaarden aan boord een welkom toe riep en dank bracht aan organisa ties, bedrijfsleven en particulieren op Schouwen-Duiveland en de ver voersmaatschappij de R.T.M. Tevens deelde de heer Van de Zande mee dat ter gelegenheid van deze tochten voor de Schouwse bejaarden het be stuur van de Haringvlietbrug beslo ten had voor de ingeschakelde bus sen geen tolgeld te rekenen, zodat de brug gratis mocht worden gepas- seerd. Dat dc tocht by zonder door allen was gewaardeerd - de reacties waren onverdeeld zeer enthousiast - werd op de „rede" van Zype xiog eens met nadruk bevestigd door de heer L. C. v. d. Velde, voorzitter van de be jaardensociëteit te Haamstede, die het bejaardentcchtencomité en de R. T.M. van harte dank bracht voor de ze bijzondere reis. Vandaag (dinsdag) zijn de bejaar den van Zierikzee, Sirjansland, Oos- terland, Noordgouwe, Schuddebeurs en Ouwerlcerk aan de beurt. Woens dag volgen: Nieuwerkex-k, Bruinisse, Dreischor, Brouwershaven, Renesse, Scharendijke, Elkex'zee, Looperska- pelle en Brijdorpe. De laatste dag, dcndei'dag a.s., staat de reis te wach ten voor de bejaarden van Ellemeet, Kerkwerve, Noordwelle en Zonne- ZIERIKZEE, 27-4. Voor vele bejaarden zullen de gecombi neerde vaar- en bustochten Zijpe-Numansdorp en Greve lingendam die deze week wox-- den gehouden een confrontatie betekenen met twee werelden: een kennismaking met de ont sluiting van Schouwen-Duive land door de Gx-evelingendam en een afscheid van de voor allen uit deze streek zoveel als „klassieke" boottocht met de „Minister C. Lely". Deze oud gediende van de R.T.M., keu rig opgeschilderd voor een nieuwe bestemming in de re- creatieve sfeex-, o.a. het maken van vaar-dagtochten met toe risten, zal bij honderden be jaarden deze week ongetwij feld herinneringen oproepen aan een tijd van boodschappen doen in Rotterdam, een ge beurtenis welke in het verle den in de Schouwse gezinnen soms een wekenlange voorbe reiding eiste. We gaan een dagje naar Rotterdam Deze week vaart de „minis ter' weer, stampvol met oude vertrouwde passagiers, die wel zullen opkijken dat het met „de dam" allemaal zo gemak kelijk gaat. Passagiex-s met herinneringen aan een tijd die voor altijd voorbij lijkt, een tijd van koffie in het voor onder, koeien aan boord en wachten in de mist voor de haven van Zijpe. De bejaarden van Schouwen-Duiveland zien deze week het verleden voox*- bijgaan, maar ook de nieuwe dam, de kabelbaan. Een wex-k- stuk waar allen diep x-espect voor hebben. Maar over de dam kun je al leen maar rijden, op de „mi nister" ben je met vrienden onder elkaar. Twee werelden deze week voor de bejaarden van het eiland dat schiereiland is geworden. Ingezonden mededeling DE LEEUW VAN BASHRA 7. De oude Lombax-dijnse koopman staarde Aram een ogenblik sluw aan, terwijl zijn kleine oogjes als zwarte knopen schitter den in het gex-impelde gelaat met de lange baard. Toen begon hij tevreden te gieche len. „Santa Lucx-elia, jongmenska kelde hij opgewekt. „Dat is het beste stukje schermkunst dat ik in mijn leven heb bij gewoond. Zoiets doet een oud hart goed. Tschage behoeft u geen zorgen te ma ken over de onveiligheid in deze schurken- stad. Geen dure dienaren of onbetrouwbare wapenknechten hebt ge nodig, ook al haalt ge het in uw hoofd om naar de Mame- lukken te reizen. Waarachtig, het is een kostbaar bezit om zo'n duivelse behendig heid op het zwaard te hebben „Ik ben blij dat ge er zo over denkt, mes- sirc", zei de avonturier droog. „Helaas heb ik nog niet genoeg met dit kostbare bezit verdiend om er een nacht herberg-logies mee te betalen, maar dat doet niets ter zake. Ik ben blij u van dienst te zijn ge weest. Goedcnnacht!" Hij maakte een hof felijke buiging en draaide zich om, ten einde heen te gaan. Maar de oude Lom- bardijn hield hem legen. „Nog geen nachtlogiesGij" riep hij giechelend uit. „Blijf staan, jongmens. Wat is dat voor zakelijke wartaal? Zoiets doet een oude koopman de gal overlopen....!" SINGAPORE, 27-4. Gisteren heb ben de Indonesiërs een van hun he vigste aanvallen op de Maleisische staat Serawak gedaan, zo heeft een Britse wooi'dvoerder in Singapore meegedeeld. Er sneuvelde een Blit se soldaat en vijf liepen verwondin gen op. Bij twee operaties tegen in- filtx-anten sneuvelden zeker vijf In donesiërs. KARATSJI, 27-4. President Ajoeb Chan van Pakistan heeft maandaga vond cp een receptie in Dacca over het gx-ensconflict met India in het gebied van de Rann van Koetsj ver klaard, dat geen van beide landen zich een ooi-log kan veroox-loven. Het was verder een fantastische veron- derstelling, dat Pakistan ooi-log zou willen gaan voeren om een gebied waar zelfs drinkwater ontbreekt, zo zei hij. Uit berichten van de Domini caanse radio blijkt dat de toestand in de Dominicaanse republiek nog zeer verward ds. Het schijnt dat een deel van het leger onder leiding van de generaals Luna en Wessin de zijde van de luchtmacht heeft geko zen, die het afgezette driemanschap onder Donal Reid Cabral steunt. De marine heeft de kant gekozen van de opstandelingen. FEEST Straks is het weer koninginnedag. Nu op 30 april, maar vroeger heel lang op 31 augustus; een datum met een sterretje, ook wat het weer be treft, want het was bijna altijd goed. De zomer wilde vroeger heus ook wel eens razen met buien, met veel vocht en wind, maar op die blijde, zonnige, bontbevlagde koninginne dag, was het doorgaans alles ver stild. Men proefde al iets van de herfstver stilling, maar het was toch echt nog helemaal zomer. Koningin nedag was het speciale slotuitje van de vakantie, want kort daarop be gonnen de scholen, zo ze nog niet be gonnen waren, want in de twintiger jaren was voor de lagere scholen drie weken al een hele vrije hap. £e?i Schouwen-Duivelands dorp in die tijd op „de 31ste". Lijnen dwars over de straten gespannen, met het bont van alle regenboogkleuren, aan iedere gevel een vlag, stoeten school kinderen op weg naar de aubade voor het gemeentehuis. De meisjes in het wit, dat kraakhelder afstak tegen de oranjesjerpen; de jongens gepet en met zwarte kouskens juist over de knieën, want van elegantie en vlotheid had men zo geen weet. Maar alle kinderen voorzien van een vlaggetje, waarmede heftig en spon taan werd gezwaaid. De jeugd van „toen" had niet zoveel ontspanning, maar dit feest was er dan toch maar Het sprookje was pas helemaal echt, als het avond werd, al ivat vroeger dan in het hartje van de zomer. In het plantsoen was de gemeentewerk man, geholpen door zeer voortvaren de oranjecomité-leden bezig de vet potjes aan te steken. Ah, die zachte gloed van de flakkerende pitjes. Dat was mooi, maar even later zouden de elektrische lichtjes aan de gevel van het raadhuis aanfloepen, leder een stond er op te wachten. Als het zover was en het prachtig was be vonden, onweerde het fanfarekorps al in de verte, dat er op uittrok met vliegend, vaandel en slaande trom. Soms - maar dan was het een heel bijzonder feest - was er vuunverk. Het moeten maar een handvol fra giele vuurpijltjes zijn geweest, maar het wa'$ het einde, letterlijk cn fi guurlijk. Vele kleintjes konden dat (late) uur al niet meer afwachten. Ze dachten: „hot vuurwerk is er aV' kijkend naar de pinkelende lichtjes. Ze wisten niet beter en liepen aan de hand van vader en moeder bijna een beetje te slapen. Totdat die knal len kwamen en het uiteenspattend vuur hoog tegen dc blauw-zwarte lucht. Wat was hel onwaarschijnlijk mooi. Maar misschien speelt dc her innering ons parten. Die kleurt de zaken altijd wat bij. SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2