VOORTZETTING VAN AMERIKAANSE LUCHTAANVALLEN Tunnels gaan bruggen vervangen De kleurentelevisie Nieuw geval van kinderroof in België Veel t.b.c. onder buitenlandse arbeiders Vier gewonden bij een verkeersongeval Tentoonstelling Rotterdam 1940-1945 INDIA BRENGT TROEPEN IN STAAT VAN PARAATHEID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 april 1965 121ste jaargang Nr. 19775 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. Ü1II0-2255, na 13.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Speciale bejaarden-damreigen begonnen Uitbreiding van strijd in Vietnam verwacht SAIGON, 26-4. Bü een treffen tus sen Zuidvietnamese troepen en Viet Cong-rebellei» op het strand nab(j Qoeang Tri, op 20 km ten zuiden van de zeventiende breedtegraad, zijn 47 opstandelingen gedood en 23 gevan gen genomen. Voorts werden 130 per sonen aangehouden die er van ver dacht worden tot de Viet Cong te be horen. Aan regeringszijde viel één dode. De vijf luchtaanvallen die maan dag op Noord-Vietnam werden uit gevoerd, waren tegen verscheidene doelen gericht. De deelnemende vlieg tuigen waren alle afkomstig van het vliegdekschip „Midway". Tijdens de eerste aanval werd in de monding van de Song Giang, op circa 100 km van de zeventiende breedtegraad, een Noordvietnamese patrouilleboot aan gevallen. Het vaartuig werd licht be schadigd. Bij de tweede aanval werd het tot zinken gebracht. Tijdens de derde aanval lieten de Amerikaanse vliegers twee en een halve ton bommen boven een brug op 160 km ten zuiden van Hanoi val len. Alle bommen misten het doel. De vierde aanval was de belangrijk ste. Begeleid door twintig jagers vie len 105 bommenwerpers de brug bij Bai Doec Thon, in de verkeersweg 12, aan. De brug werd al verscheidene malen aangevallen. Ook nu werd zij geraakt, doch niet geheel vernield. Voorts werden vijftig ton bommen op allerlei doelen geworpen. Gedu rende de vijfde vlucht werden uit sluitend verkenningen verricht. McNamara WASHINGTON. 26-4. De „zorg vuldig gecontroleerde" luchtaanval len op Noord-Vietnam zullen zolang Negerjongen gedood: betoging in Parkesburg PARKESBURG, 27-4. In Parkes burg, een plaatsje in de Amerikaanse staat Pennsylvania, braken maandag avond onlusten uit nadat bekend ge worden was dat de 17-jarige neger jongen Preston Ferguson, die eerder op de dag was neergeschoten door een blanke, in een ziekenhuis aanzijn verwondingen was bezweken. Er werd een betoging georgani seerd, waaraan ruim 150 negers deel namen. Toen er politie op kwam da gen werd deze met stenen bekogeld. De betogers werden tenslotte ver spreid. De negerjongen werd neergescho ten onder nog niet opgehelderde om standigheden. zo heeft de politie van Parkesburg meegedeeld. Nieuwe bepaling in rassenkwestie in V.S. WASHINGTON, 26-4. Het Ameri- kaanse hooggerechtshof heeft be paald dat de anti-communistische wetgeving van de staat Louisiana als geheel onwettig is. Een groep orga nisaties voor rassengelijklheid had voor een federaal gerechtshof in Louisiana een aanklacht ingediend tegen deze staat omdat de open lijk anti-commumistisdhe wetgeving slechts als dekmantel dient voor de strijd tegen de rassenintegratie. Het gerechtshof verklaarde zich onbe voegd. De groep bracht de zaak daar na voor het hooggerechtshof, dat maandag bij arrest de rechtbank in eerste instantie opdroeg precies vast te stellen welke maatregelen in de wetgieving van Louisiana tendenti eus of onwettig zijn. Beeldje gestolen in museum „Prinsenhof" DELFT, 26-4. In het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" in Delft is van de tentoonstelling „Contour on zer beeldende kunst" een beeldje ge stolen, vervaardigd door Marijke van Vlaardingen. Het beeld steltvoor „De vrouw die gevallen was" en is gemaakt van witte klei. De waarde bedraagt f 220. worden voortgezet als nodig is om infiltraties te voorkomen en om de Noordvietnamese leiders te doen in zien dat zij hun agressie tegen Zuicl- Vietnam moeten staken. Dit is maan dag door de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, op een persconferentie in Washington ge zegd. De luchtaanvallen op bruggen in Noord-Vietnam noemde hij „uiterst accuraat en zeer doeltreffend". De Noordvietnamese eenheid die Zuid-Vietnam is binnengekomen, is volgens de minister het tweede ba taljon van het 101ste regiment. Priesters veroordeeld tot gevangenisstraf WENEN, 26-4. Twee R.K. priesters zijn in Boedapest tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld op het eind van een proces dat met geslo ten deuren werd gevoerd, zo meldt het R.K. Oostenrijkse persbureau „Kath-Press". De twee Hongaarse priesters zijn er van beschuldigd dat zij, op reis in west-Duitsland, dingen hadden gedaan die in strijd waren met de belangen van 'hun land en geld voor hun parochies 'hadden aanvaard. De bezittingen van de priesters zijn in beslag genomen. Zij mogen hun priesterlijk ambt eohter blijven uit oefenen. Vader overrijdt zijn zoontje van 7 jaar TILBURG, 26-4. De. 7-jarige Henkie Spierings uit Tilburg is maandag avond door een trekker met aanhan ger, bestuurd door zijn vader, een 28-jarige chauffeur in dienst bij een expeditiebedrijf in die gemeente, overreden en 'gedood. De chauffeur had zijn zoontje mee genomen op zijn tour en hem laten uitstappen, na dieselolie te hebben getankt, met de strikte opdracht bij de pomp te blijven staan en te wach ten tot zijn vader de vrachtwagen de inrit tot het expeditiebedrijf aan de Nieuwe GoirlesewCg had ingere den. Het jongetje is desondanks, kennelijk met de bedoeling zijn va der aanwijzingen te geven bij 'het achteruit rijden, vlak achter de auto gaan staan waar zijn vader hem on mogelijk kon zien. OOSTVOORNE, 26-4. De Baren- dredhtse brug en Spijtkenisserbrug zullen vervangen worden door tun nels. Het was ir. D. Vreugdenhil van de directie Zuid-Holland van de Rijkswaterstaat die dit vertelde tij dens een bijeenkomst van de eilan dengemeenschap Voorne-Putten en Rozenburg welke maandagavond in Zuidland werd gehouden. Nog dit jaar zal begonnen warden met de werkzaamheden voor de tun nel bij Heinenoord ter vervanging van de Barendrechtse brug. Voor de tunnel bij Spijkenisse moet met de uitwerking van de plannen nog een aanvang worden 'gemaakt. BONN, 26-4. De Franse minister van voorlichting, Peyrefitte, is het maandag in Bonn met zijn Duitse collega, von Hase, erover eens ge worden dat nieuwe Duits-Franse be sprekingen over een Europees een heidssysteem voor kleurentelevisie moeten worden gehouden, waaraan misschien vertegenwoordigers van industrie en omroepverenigingen kunnen deelnemen. Daarop zouden de standpunten ten aanzien van kleurentelevisie nader kunnen wor den uiteengezet. Beide heren hebben voorts algemene vraagstukken van politieke informatie besproken. BRUSSEL. 26-4. In de Belgische gemeente Tcmse aan de Schelde is maandag een vergeefs grootscheeps onderzoek ingesteld naar een twintig maanden oude baby, die zondagnacht uit de ouderlijke woning is verdwe nen. De ouders van de kleine Dirk Ver meulen troffen zondagnacht bij hun thuiskomst een lege wieg aan. Zij hadden in de buurt de opening van een nieuw café bijgewoond. Er zou zaterdagavond in de omgeving van hun woning een man hebben rondge zworven, die naar zij verklaarden het De sterkte van het geïnfiltreerde bataljon schat de minister op 400 a 500 man. Het blijkt, zei hij, dat de Viet Cong het zonder geregelde troe pen uit het noorden niet kan stellen. Zoals de toestand nu is, aldus de minister, is het gebruik van kern wapens niet gerechtvaardigd. De luchtaanvallen op Noord-Viet nam hadden tot nog toe vrijwel geen slachtoffers onder de burgers ge maakt, omdat zij gericht waren op doelen ver buiten de woongebieden. Senator Morse De Amerikaanse senator Wayne Morse is van mening dat de minis ters Rusk en McNamara dienen te verdwijnen en dat de Amerikaanse politiek in Vietnam immoreel en goddeloos is. De democratische volles- vertegenwoordiger zei dit maandag tijdens een rede in de Senaat, waar bij hij verklaarde niet te geloven in de woorden van minister McNamara dat de Sowjet-Unie en China geen oorlog zullen beginnen. Ontplofbare lading uit tweede wereldoorlog onder een Duitse brug C WILHELMSHAVEN, 26-4. Onder de (brug over het kanaal bij de Duit se plaats Mariensiel (Fiesland) zijn maandag tijdens werkzaamheden twee ontplofbare ladingen uit de tweede wereldoorlog aangetroffen. Onmiddellijk werd de brug voor het verkeer gesloten. Jarenlang zijn dui zenden automobilisten de brug ge passeerd. Als gevolg van de vondst zullen waarschijnlijk alle kanaalbruggen tussen Wilhelmshaven en Emdcn worden gecontroleerd. „John F. Kennedy-house" in Coventry COVENTRY, 26-4. Burgemeester Wiilly Brandt van ivest-Berlijn heelt in Coventry 'het „John F. Kennedy House", een jeugdcentrum verbonden aan de kathedraal van Coventry, ge opend. Bij die gelegenheid verzocht Bran'd t d'e Britten „de uitgestoken handen van de jonige Duitsers niet te negeren, omdat het naar zijn me ning onbillijk zou zijn deze jonge Duitsers gelijkelijk verantwoordelijk te houden voor het in de oorlog ge beurde als zijn (generatie en die van hun grootvaders". Zoals bekend werd Coventry 25 jaar 'geleden door de Duitsers zwaar gebombardeerd. Op paleis Soestdijk heeft Z.K.H. Prins Bernhard. een grote cheque ontvan gen voor het World Wildlife Fund uit handen van de heer L. Stassen Jr. De som geld zal worden gebruikt om het laatste grote natuurgebied in West- Europa, de Coto Danana in Spanje te kopen. UTRECHT, 26-4. Uit een door T.N.O. in samenwerking met het in stituut voor longonderzoek van de gezamenlijke Nederlandse steenko- lenmünen verricht tuberculine-on- derzcek bü de arbeiders in de Ne derlandse münen, is gebleken, dat in de leeftijdsgroep van 18 tot 23 jaar 82,8 procent van de Marokka nen, 75 procent van de Joegoslaven, 64, 6 procent van de Grieken, 61,8 procent van de Spanjaarden en 13,8 procent van de Nederlanders posi tief reageren. Dit staat in „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vak verbond, dat deze cijfers ontstellend noemt. Volgens „Ruim Zicht" maken de v tl ks gezond heidsau toriteiten zich Oiul-bewindslieden kregen onderscheidingen DEN HAAG. 26-4. De minister- president, mr. J. M, L. Th. Cals, en de vice-minister-president, mr. B. W. Biesheuvel, en hun echtgenoten hebben maandagmiddag in (hotel Kurhaus te Sdheveninigen een lunch aangeboden aan die afgetreden mi nisters en staatssecretarissen van het 'kabinet Marijnen en hun echtgeno ten. Voorafgaande aan deze lunch heeft de minister-president met een korte toespraak afsdhei'd genomen van de afgetreden bewindslieden. Vervolgens las minister-president Cals het koninklijk besluit voor, waarin mededeling wordt gedaan van de onderscheidingen die H.M. de Koningin aan de oud-m'inisters en oud-staatssecretarissen heeft ver leend. WINSCHOTEN, 26-4. - Maandag avond werden zes personen gewond, van wie vier ernstig, doordat de 24- jarige automobilist E. D. uit Oude- Pekela de provinciale weg Winscho ten -Veendam achter zijn woonplaats overstak zonder voorrang te verle nen aan een scooter. De auto botste tegen de scooter, sloeg over de 'kop en sleurde in zijn vaart ook twee uit tegengestelde richting naderende fietsers mee. De scooterbestuurder, de 21-jarige J. B. K. uit Winschoten, kwam in een vrij diepe sloot terecht. Hij moest ern stig gewond1 in het Sint Lucaszieken- huis 'in Winschoten worden opgeno men. Ook de wielrijders, vader en zoon R. en H. van der L. uit Oxide Pekela, Kepen (ernstige (verwondingen aan het 'hoofd op en moesten net als de moeder van de autobestuurder in het ziekenhuis worden opgenomen. De automobilist zelf, en zijn vader kon den na behandeling naar huis terug keren. ernstig bezorgd over de gevolgen die het toenemen van het aantal bui tenlandse arbeidskrachten kan heb ben voor de tubereulose-situatie in Nederland. Aangezien het merendeel van deze arbeiders afkomstig is uit landen waar de tuberculose nog een veel voorkomende ziekte is, aldus het blad, is de kans dat zich bij hen ook indien zij voor de wei-ving, respektievelijk aanstelling, gekeurd zijn tuberculose ontwikkelt, een veelvoud van de kans op tuberculose die de Nederlandse arbeidskrachten hebben. P.T.T. op Koninginnedag - en Bevrijdingsdag DEN HAAG, 26-4. Op Koninginne dagen Bevrijdingsdag zal de P.T.T.- dienst worden uitgevoerd als op zon dag. Op zaterdag 1 mei zullen ook pak jes en aangetekende stukken worden besteld. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 29/30 april, 30 april/ 1 mei, 4/5 mei en 5/6 mei. In de vroege ochtend van zaterdag 1 mei en van donderdag 6 mei zullen extra vervoersmaatregelen worden getroffen. In het bijzonder voor de week waarin Koninginnedag valt, geldt dat stukken die voor het weekeinde op hun bestemming moeten zijn, extra- vroegtijdig ter post worden bezorgd. ROTTERDAM, 26-4. In het Rot terdams Historisch Museum wordt heden (dinsdag)-avond en in het Rotterdams gemeente-archief werd maandagavond een tentoonstelling geopend, gewijd aan de periode 1940- 1945. De tentoonstelling in het Histo risch Museum heeft de illigaliteit in al haar facetten tot onderwerp en zal de naam dragen „Een hai*t onder de riem"; de tentoonsteling in het gemeente-archief is wat ruimer en omvat eigenlijk alles waarmee de Rotterdammers als gevolg van de oorlog, de bezetting, de terreur en het verzet te maken heben gekregen tus sen 1938 - toen de mobilisatie begon - en 1945 toen de bevrijding geviei'd kon worden. Gevolg van algehele mobilisatie in Pakistan: oudere zusje van de verdwenen baby met een mes bedreigde. Tientallen rijkswachters en politiemannen heb ben zonder resultaat de omgeving uitgekamd. Tezelfdertijd werd in de Brusselse gemeente Jette op een afgelegen plaats bet stoffelijk overschot gevon den van de tienjarige Jeanne van Graenenbroeck, die sinds zondagmid dag werd vermist. Zij was naar de kermis gegaan. Naast het gewurgde meisje lag een zakje oliebollen dat zij daar had gekocht. Er werden bij haar geen andere spoi-cn van geweld ontdekt. (Zie verder bericht elders in dit blad) NIEUW DELHI, 26-4. India heeft maandag zü" troepen in staat van paraatheid gebracht en alle militaire verloven ingetrokken. Dit werd in het parlement meegedeeld door de minister van defensie, Chavan, die voorts zei dat een brigade van het Pakistaanse leger in het omstreden grensgebied Koestj de aanval op In diase stellingen had geopend. Volgens Chavan hadden de Pakis taanse troepen zondagavond de le gerpost in Biar Bet aangevallen. De aanval was afgeslagen doch maan dagochtend 'herhaald. Bi ar Bet is een 'hooggelegen stuk gronld. De „Bets" 'kunnen belangrijk zijn als tussen mei en november een deel van Koetsj, de Rann (verlaten oord), door ovei'stromingen onder water komt te staan. De „Bels" steken dan boven water uit en 'dienen dan om controle op het gebied uit te oefenen. De Rann (is gelegen aan de grens tussen India en West-Pakistan, ten oosten van de monding van de Indus. Een woordvoerder van de Indiase ï-egerdmg verklaarde dat de gehele maandag ononderbroken op punten in het 'grensgebied is geschoten. Minister Chavan deelde het parlement nog mee dat de geno men veiligheidsmaatregelen hei gevolg zijn van het feit dat Pa kistan algehele mobilisatie heeft afgekondigd en van de acties in het omstrden gebied. Zoals gemeld ontkende een func tionaris in Karatsji de Indiase be richten, dat Pakistan mobiliseerde. De minister van buitenlandse za ken van Pakistan zei .maandag dat zijn land geen bestand zal aanvaar den in het gebied van Koetsj zolang Indische troepen dit gebied blijven bezetten. Kwade trouw. Hij beschuldigde de Indische re gering van „(kwade trouw", omdat zij Pakistan als aanvaller brand merkt en er over zwijgt dal het om streden gebied in feite een twisl- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niets is proof dat niet tevens Ooed is. t appel lussen beide landen is geweest vanaf 'het tijdstip dat India en Pa kistan onafhankelijke staten waren .geworden. Om een einde te maken aan 'het huidige conflict had Pakistan bet volgende voorgesteld: 1. Een bes land, gepaard gaande met terugtrekking uit het gebied van de troepen van beide landen; 2. een grondig onderzoek van de kwestie en dcmi'litarisatie van het gehele omstreden gebied. De 'kwestie was echter ingewik keld geworden door de (houding van do Indische regering, die 'het bestaan van een territoriaal conflict ontkent. De zaak was daarom op diplomatiek nix'oau op een dood punl gekomen. De minister ontkende nogmaals dat de Pakistaanse regering tot een „algemene mobilisatie" was overgegaan. India had. echter, onder het mom van manoeuvres belangrijke strijdkrachten sa mengetrokken. Aanhoudend koud Verwachting tol woensdagavond: Veel bewolking met nu en dan buien. Zwakke tot matige wind tus sen noord en noordoost. Aanhou dend koud. 28 april. Zon op 5.17, onder 19.59. Maan op 4.43, onder 16.12. Nieuwe maan: 1 mei te 3.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 april 1.07 v.m. 13.42 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 april 1.00 v.m. 13.19 n.m. Springtij: 3 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-4. Het K.N.M.I. deelt mede de kern van een oce aandepressie, die gisteren bij Schot land lag is over de Noordzee naar het zuiden gekomen. Vanmorgen lag hij boven het zuiden van ons land. In de depressie komen enkele re- gengebieden voor en in de krachtige noordwestelijke luchtstroming die boven de Britse eilanden en Frank rijk aanwezig is, vallen talrijke bui en. Verwacht wordt dat de kern van de depi'essie zich naar Noorditalië zal verplaatsen. De wind zal in ons land uit noordelijke richtingen gaan waaien. Het blijft koud weer en om dat de lucht tot op grote hoogte zeer koud en onstabiel is, zullen flinke buien tot ontwikkeling kunnen ko men, daar tussendoor zijn plaatse lijk ook opklaringen mogelijk. GIETHOORN. De tweejarige Ge rard de Vries uit Frederiksoord is zondagmiddag in een sloot bij de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. Aantal t.v. toestellen naar de twee miljoen DEN HAAG, 26-4. Het aantal t.v.-toestellen in Nederland nadert de twee miljoen. In maart steeg het getal der geregistreerde kastjeskij kers met bijna 25.000 en van 1 april tot en met 23 kwamen er nog eens ruim 16.000 bij. De stand op die da tum was 1.936.019, zo blijkt uit een overzicht van de P.T.T. Er waren op 1 april 2.661.207 ge registreerde radiotoestellen tegen 2.657.334 op 1 maart j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 april 427.529 tegen 429.128 op 1 maart j.l. EINDE VAN SPAARZEGELSYSTEEM AMSTERDAM, 26-4. Een groot winkelbedrijf in de hoofdstad gaat ingaande 28 april het spaarzegel-sys. teem afschaffen. Men is tot dit be sluit gekomen onrdat blykcns onder zoekingen binnen- het concern vele huisvrouwen gevoeliger zyn voor di recte prijsvoordelen dan voor spaar- zegel-extraatjes. Dit groot winkelbedrijf heeft 55 vestigingen in Nederland. Vorig jaar is al een proef genomen met het nieuwe systeem in een supermarkt van dit bedrijf te Vlaardingen en van het begin af bleek de nieuwe metho de een succes. Daarom is besloten de nieuwe ver- kooppolitiek nu over het gehele lan delijke bedrijf door te voeren. Zijlstra is hiermede het eerste grootwinkelbedrijf in Nederland dat een streep zet onder de spaarzegels. Socialistische leiders hielden besprekingen LONDEN, 26-4. Volgens gezagheb bende kringen zijn de besprekingen tussen premier Wilson en do socia listische leiders uit twaalf andere westerse landen geëindigd met de overeenstemming dat nieuwe pogin gen moeten worden gedaan om nau were economische 'banden te smeden tussen de twee handelsblokken in Europa, de Gemeenschappelijke Markt en do Europse Vrijhandels- Associatie (EVA).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1