Geregelde eenheid Noordvietnamese leger in zuiden des lands ADENAUER OVER DE GAULLE Gromyko in Parijs De belastingverlaging per 1 juli 1965 Boodschapper Cabot Lodge verkent Azië Overstroming in Brazilië Chinezen zouden H-bom hebben De „Starlifter" -<s J* Twintig jaar na ontmoeting bij Torgau ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 april 1965 121ste jaargang Nr. 19774 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK7IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur; lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lak enman Och (man, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. (5 mm) f 1,25 per stuk. in duOntwèr p-structuurplan voor Bruinisse De strijd in Vietnam SAIGON, 26-4. Voor de eerste maal is een geregelde eenheid van het Noordvietnamese leger op het grondgebied van Zuid-Vietnam ge signaleerd, zo is maandag te Saigon uit zeer goede bron vernomen. Vol gens een officieus communiqué be vindt zich ten zuiden van de zeven tiende breedtegraad in het gebied van Kon Toem, op ongeveer 400 ki lometer ten noordoosten van Saigon een bataljon Noordvietnamese mili tairen. Het betrokken gebied is ge legen op de hoogvlakten van Mid- den-Vietnam. Volgens het communiqué is het bataljon in kwestie het tweede van het 101ste regiment van de 325ste Noordvietnamese divisie. De aanwe zigheid op Zuidvietnamees grondge bied van dit bataljon kon worden vastgesteld naar aanleiding van de gevangenneming, op 25 maart j.l., van een Noordvietnamese militair en op grond van andere gegevens, die momenteel uit veiligheidsoverwe gingen nog niet kunnen worden be kendgemaakt, aldus het communi qué. Welingelichte Amerikaanse krin gen in Saigon zeggen, dat de aanwe zigheid van een Noordvietnamees bataljon op Zuidvietnamees grond gebied vaststaat. Het „officieuze" communiqué, dat werd verspreid door het Zuid Vietnamese persbureau zou door de regering zelf zijn uitge geven. In kringen van waarnemers heeft het bericht sensatie gewekt. Wel „VOOR DE GRAP" Neger meldde zich bij Ku Klux Klan NAMPA, 24-4. Een 33-jarige neger, Paul Belleson uit Nampa in de Ame rikaanse staat Idaho, (heeft zieh on langs „voor de grap" als lid gemeld bij de Ku Klux Klan, door een be drag van 15 dollar over te maken aan het hoofdkwartier van de Klan in Tucker (Georgia). Hij werd, even eens schriftelijk, benoemd tot „grote titan", of Klanorgamsator, in Idaho. Toen 'bleek dat Belleson een neger was, werd hij ijlings uit het leden- register geschrapt. Enige da-gen ge leden ontstond opschudding, toen de vrouw van Belleson de politie meld de 'dat haar man werd vermist. Hij is nu echter weer ongédeerd komen opdagen. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina nr. 6 was al enkele maanden een toene mend aantal infiltraties van Noord vietnamees militair kaderpersoneel ten behoeve van de Vietcong gesig naleerd, maar de aanwezigheid van een geregelde eenheid van het Noord vietnamese leger ten zuiden van de zeventiende breedtegraad is iets ge heel nieuws. Conferentie over Cambodja WASHINGTON, 25-4, De Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken. Rusk, heeft zondagavond in Washington meegedeeld dat de Ver enigde Staten bereid zijn aan een internationele conferentie deel te nemen waarop de toestand in Cam bodja zou worden besproken. De re geringen der betrokken landen zijn van de Amerikaanse bereidheid in kennis gesteld. De laatste tijd is op internationaal vlak intensief overleg gepleegd over het beleggen van een conferentie in zake de neutraliteit en onafhanke lijkheid van Cambodja. Een derge lijke conferentie zou volgens sommi gen de mogelijkheid openen tot in formele besprekingen tussen weste lijke, communistische en zuidoost- aziatische afgevaardigden over de crisis in Vietnam. Minister Rusk sprak hier zondagavond echter met geen woord over. „Cambodja wil onafhankelijk en neutraal zijn. Ook hier, evenals el ders in. Azië, steunen de Verenigde Staten onvoorwaardelijk het recht van ieder volk zijn eigen toekomst te bepalen", aldus de Amerikaanse minister.- Amerika is van plan in de komende twee maanden nog 5.000 militairen naar Zuid-Vietnam over te brengen, zo wordt van welingelichte zjjde in Saigon vernomen. BONN, 24-4. Ex-bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft vrijdag, in een Westduitse televisie-uitzen ding, verklaard, voldaan te zijn over het antwoord, dat hij heeft ontvan gen op de brief, die hij kortgeleden aan president generaal de Gaulle ge zonden heeft. Sprekend over de algemene Euro pese toestand zei dr. Adenauer, dat de Franse communistische partij, „die sinds 1946 de sterkste Franse partij is", slechts in bedwang wordt gehouden door het gezag en het ge zonde verstand van het Franse staatshoofd. Dr. Adenauer uitte verder de wens dat de Verenigde Staten de overtui ging zouden krijgen dat de voor naamste dreiging voor hen thans niet uit Azië, doch uit Europa komt. In dit verband bracht hij een uitspraak van president de Gaulle in herinne ring, die deze in een particulier ge sprek tegenover hem had gedaan. De Gaulle had toen gezegd: „Ik ben voor Duitse hereniging. Ik ben er niet op gesteld te horen dat de Rus sen de Rijn hebben bereikt". Adenauer voegde hieraan toe; „De president zei ook dat het welbegre pen eigenbelang van Frankrijk eist dat hét, tezamen met Duitsland, een dijk vormt tegen het communisme". PARIJS, 25-4. De Russische mi nister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, -is zondagmiddag per vliegtuig op het Farijse vliegveld Orly aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan Frankrijk, waar bij ihij 'besprekingen zal voeren met president de Gaulle, premier Pom pidou en andere leden van het Fran se kabinet. Hij werd welkom geheten door zijn ambtgenoot Couve de MurviLle. TAIPEH (Formosa), 24-4. De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Saigon, Henry Cabot Lodge, die thans, als speciale boodschapper van president Johnson, landen in het gebied van de Grote Oceaan bezoekt om de Amerikaanse politiek ten aan zien van Zuid-Vietnam toe te lich ten, is uit de Philippijnse hoofdstad Manilla in de Formosaansè hoofd stad Taipeh aangekomen, waar hij met generalismus Tsjiang Kai-Sjek heeft beraadslaagd. Lodge is zaterdag naar Tokio door gereisd, waar hij met de Japanse Nieuw bewind in Dominicaanse republiek SAN DOMINGO, 25-4. - Volgens een officiële bekendmaking van Ra dio San Domingo, die zich in handen van opstandelingen bevindt, heeft een driemanschap, dat onder leiding van Donald Reid Cabral tot dusver de Dominicaanse republiek bestuur de, de macht overgedragen. In San Domigo deden geruchten de ronde dat de opstandelingen ex- president Juan Bosch hebben ver zocht terug te keren. President Bosch vluchtte bij een staatsgreep in sep tember 1963 naar het buitenland. De machtsoverdracht zou tijdens een bij eenkomst van het driemanschap met een aantal militaire leiders hebben plaa tsgevonden. De staatsgreep begon zaterdag toen rebellerende officieren het leger hoofdkwartier en het radiostation in San Domingo bezetten. Zondag zou den twee doden zijn gevallen toen een kolonel een opstandeling neer schoot en vervolgens zelf werd ver moord. DEN HAAG, 24-4. Voor de verla ging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting, die met ingang van 1 juli 1965 voor de helft in werking treedt, zijn thans bij Koninklijk Be sluit van 9 april 1965 nadere voor schriften gegeven. In de Nederlandse Staatscourant is vervolgens de inlkomstenbelast'mg- tabel voor het jaar 1965 opgenomen. Voor dit gehele jaar zal een verla ging gelden, die een vierde gedeelte bedraagt van de onlangs aangeno men belastingverlaging. Voor de loonbelasting zal van 1 juli 1965 af een tarief gelden, waarin de helft van de totale verlaging is verwerkt. Voor het gehele jaar 1965 bezien komt deze verlaging van de loonbe lasting ook neer op een kwart van de totale belastingverlaging. Voor de belastingvrije voet van de tabel - de grens waar beneden geen 'belasting behoeft te worden betaald - zijn nog bijzondere voorzieningen getroffen. Een nadere uiteenzetting volgt hier onder. De eerste 'hêlft van de bij de wet van 10 fébruairi 1965 tot stand geko men verlaging van 'de inkomsten belasting en de loonbelasting treedt volgens het in die wet bepaalde in werking op 1 juli 1965. Een belang rijk onderdeel van de verlaging is de aanzienlijke verhoging van de belastingvrije voet. Met betrekking tot de over het kalenderjaar 1965 verschuldigde in komstenbelasting houdt de algemene maatregel van 'bestuur bijzondere voorzieningen in. Voor 'het gehele jaar 1965 wordt voor de inkomsten belasting volgens dé Wet een vierde deel van de verlaging genoten, nl. over de eerste ihelft van 1965 geen verlaging en over de tweefde hélft 50 pet. van de verlaging. Deze ver laging is verwerkt in de inkomsten- belastingtabel 1965, die in de Neder landse Staatscourant van 22 april 1965 is opgenomen. premier Sato en diens minister van buitenlandse zaken Shiina zal spre ken. Maandag reist hij door naar de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel. Men verwacht dat de Japanse re gering Cabot Lodge in kennis zal stellen van haar toenemende be zorgdheid over de Vietnamese oor log, doch dat zij hem tevens zal ver zekeren dat Japan de Verenigde Staten blijft steunen. RIO DE JANEIRO, 24-4. Door een overstroming vain .de Acarau-rivier .iri de staat Ceara, in. noord-oost Bra zilië, zijn meer dan 10.000 mensen uit hun huizen verdreven. Door een heiyige regenval is de rivier in een woedende stroom veranderd. Het ergst is de stad Sobral getroffen. Uit de hoofdstad van-de staat, Fortaleza, worden in allerijl voeding, kleding eh geneesmiddelen naar het getrof fen 'gebied gezonden. Deze streek 'had dm de laatste tijd 'hevig onder een 'grote droogte, te lijden. Duur vliegtuig NEW YORK,, 26-4. - Het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" meldt dat de begrotingscommissie voor de strijdkrachten uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden versteld staat van de operationele kosten van het nieuwste Amerikaanse spionage- vliegtuig, de SR-71. Het toestel, dat sneller kan vliegen dan 3.220 km per uur en een hoogte kan bereiken van 24.400 meter, ver bruikt 30.285 liter speciale brandstof per uur. De kosten van een vlucht bedragen daarmee 2.800 dollar per uur, meer dan bij welk ander vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht ook. Droef einde van een bruiloftsfeest OPORTO 26-4. Vijf mensen von den de dood en zestien werden.; ge wond toen zondagavond in de Portu gese havenstad Oporto een müur van een in afbraak zijnd huis omviel en terechtkwam op een restaurant, waar juist een bruiloft werd gevierd. De bruid en de bruidegom behoorden tot de gewonden. In het restaurant,be vonden zich 45 mensen toen het on geluk gebeurde. Het dak van het ge bouw stortte onder het geweld van de omvallende muur in. K Een woordvoerder van het Paki staanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zondagavond in Karat- sji verklaard dat er geen enkele waarheid schuilt In het bericht uit India, dat Pakistan zyn strijdkrach ten heeft gemobiliseerd. LONDEN, 24-4. De ontploffing van de tweede Chinese kernbom, die zes weken geleden had moeten plaats hebben, is opzettelijk uitge steld tot het in verband met pro paganda voor China meest ge schikte moment in de Vietnamese crisis, zo schrijft de correspondent in Hongkong van het Britse blad „Sunday Times". Hét zou om de explosie van een waterstofbom gaan. Volgens de cor respondent zou China in staat zijn vier of vijf kernbommen per jaar te fabriceren, in plaats van twee zoals tot nog toe werd gemeend. Binnen drié- tot vijf jaar zouden de Chine zen /de 'beschikking hebben over ra ketten voor hei vervoer van kern bommen over middelgrote afstand. Afvuurinstallaties voor dergelijke raketten zouden in zuid-China kun nen worden opgesteld teneinde Azia- LUCHTBASIS TRAVITS (Califor- niëj, 24-4. Géneraal Howell M. Estes jr., commandant van de transportaf deling van de Aemrikaanse lucht macht heeft zaterdag de eerste van een serie van 16 „Starlifter"-trans- portvliegtuigen in ontvangst geno- men, die door „Lockheed" zal wor den geleverd. „De „Starli'fter" C-141 is enorm vrachtvliegtuig, dat met een kruis snelheid van bijna 900 km per uur 35 ton vrachtgoed kan vervoeren. De C-141 kan elke oceaan oversteken zonder één tussenlanding te maken. Enorm bankschandaal in llruquay MONTI VIDEO, 25-4. De direc teur van de „Transatlantico"-bank de op één na belangrijkste bank in Uruguay, is' gearresteerd wegens verduistering van b\jna elf miljoen dollar. In vérband met de verduistering zijn nog een vijftiental andere ar restaties Verricht, zo heeft de politie meegedeeld.. Voorts werd gezégd dat derekeningen van talloze maat schappijen in de hoofdstad niet ge dekt waren. Het zou om tientallen miljoenen pesos gaan, Regering en senaat hebben de e- conomische en financiële gevolgen van het schandaal met gesloten deu ren besproken. Inmiddels zijn 10.000 bankbedien den in staking gegaan. Zij eisen re organisatie van het particuliere bankwezen en meer controle op dc activiteiten van kredietinstellingen. tisohe steden in bedwang te 'houden, waarvan Peking meent dat zij - als bases van de Amerikanen worden gebruikt. Met, gestolen auto legen boom gebotst HEERLEN, 25-4. Een zeventienja rige jongen uit Valkenburg'is zater dagavond in Albeek met een gestolen personenauto met grote snelheid uit een bocht gevlogen en frontaal, tegen een boom gebotst De botsing was zó hevig, dat de rijksweg over'een afstand van hon derd meter bezaaid lag met glas. en onderdelen van de auto. Met breek ijzers is-de jongeman uit de auto be vrijd en ernstig gewond in het zie kenhuis te Heerlen opgenomen. ,Hij had de wagen, eigendom van een toe rist ut Apeldoorn, op een parkeer plaats in Valkenburg gestolen. De auto werd totaal vernield. Politieman reed twee kinderen aan OEGSTGEEST. 25-4. Een wacht- meester der eerste klasse van de ver- keersgroep der rijkspolitie heeft in Oegstgeest zondagmiddag twee kin deren aangereden, die plotseling Rijksweg 4 oprenden. De 7-jarige Hendrik Ravensbergen uit Valken burg (Z.H.) vond bij dit ongeval de dood; zijn 12-jarige broer en de po litieman zijn beiden zeer ernstig ge wond opgenomen in een ziekenhuis te Leiden. De politieman reed met enkele col- lelga's op en neer langs de file auto's die idé 'bollenstreek verlieten, om 'het verkeer in goede banen te leiden. Toen het verkeer even stagneerde renden twee kinderen van een groepje, dat in de berm liep, de weg op, juist toen de politieman naderde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 1V De fortuin geeft velen rc veel, maar niemand genoeg. Vrijdag 30 april a.s. (Koninginnedag) zal de Zierikzeescbe Nieuws bode NIET worden uitgegeven en zullen onze kanloren ge sloten zijn. In plaats van vrijdag 30 april zal echter op woen§dag 28 april de Zierikzecsche Nieuwsbode verschijnen. Advertcnlies voor dit nummer dienen uiterlijk dinsdagmorgen 27 april, half twaalf, in ons bezit te zijn. De directeur In de haven van Koeweit is het gezonken Deense vrachtschip „Al Kuwait" boven water gebracht door het vol te spuiten met een opschuimende kunst stof „Stryropor", witte kogeltjes, (Iie zelf geen water opnemen en veel lichter dan witter zijn. Dé kogeltjes - zo groot als knikkers - werden door spuitslangen in het schip geperst. Na anderhalve maand spuiten kwam het schip boven water,. De methode opent perspektieven voor het lichten van schepen, die niet met de klassieke middelen kunnen worden gelicht. Onvast weer Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, mogelijk met hagel of on weer; matige tot. krachtige -noord westelijke wind, in het noorden van het land wellicht tijdelijk verander lijke wind; aanhoudend koud weer. 27 april. Zon op 5.19. onder 19.58. Maan op 4.27, onder 14,57. Nieuwe maan: 1 mei te 3.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 april 0.11 v.m. 12.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 april 0.05 v.m. 12.32 n.m. Doodtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-4'. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen de Azoren en Portu gal ligt al enkele dagen een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Over IJsland en het zuiden van Scandi navië strekt zich daarentegen een gebied van lage druk uit. Tussen bei'd'e druksystemen wordt een brede zone met overwegend westelijke tot noordwestelijke winden aangetrof fen, waarmee onstabiele polaire luchtmassa's naar de Britse eilanden en onze omgeving wordt getranspor teerd. Als gevolg (hiervan heeft het zowel zaterdag als zondag in het grootste deel van Nederland enige tijd geregend. Zondag had de neer slag een sterk buiig karakter, er kwamen zelfs 'hagel- en onweerebui en voor. Alleen in de noordoostelijke provincies bleef het weekeinde droog. Vanochtend trok het front van een tussen IJsland en Schotland gelegen depressie met enige regen over ons land. De depressie beweegt zich in de richting van de Duitse Bocht en komt morgen dus didht bij Neder land. In verband hiermee houdt het buiige weer aan. De wind wordt noordwestelijk en neemt in kracht toe. De aanvoer van polaire lucht gaat dus door en 'het blijft te koud voor de tijd van 'het jaar. Secretaris-generaal Oe Thantvan de Verenigde Naties vliegt vandaag (maandag) naar Wenen ter bijwo ning van een bijeenkomst van de ad- nimistratieve commissie voor coördi natie van de V.N., die van 27 tot 30 april duurt. WEST-BERLIJN, 25-4. De eerste Amerikaanse militair die dc Russen de hand drukte toen in 1945 de twee legers elkaar b\j Torgau aan de Elbe ontmoetten, heeft zondag dit feit her dacht in de regen voor het Russische oorlogsgcdenktckcn in West-Berlyn. De Amerikaan, Joe Polowski, die nu tax-ichauffeur in Chicago is, had van de Oostduitsers geen visum ge kregen om naar Torgau te gaan voor een nieuwe ontmoeting met dc Rus sen. Ook een poging om de twee Rus sische schildwachten bij het oorlogs monument in West-Berlijn de hand te drukken, lukte niet doordat er rondom het gedenkteken prikkel draadversperringen staan. Wel slaagde Polowski er in een boeket tulpen en rozen via Engelse militairen aan de Russische militai ren te geven, die het aan de voet van het monument legden. Het was de vierde maal dat Po lowski Berlijn bezocht. Hij zei dat het tevens de laatse keer was, om dat dc Oostduitscre hem nooit had den toegelaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1