Coopvaett DE NIEUWE SKODflIDDO MB f5450 DUET Parijs wil pressie goed gekookt is al half gewassen Dansen om de Vrijheidsboom te Bruinisse ONDERHOUDSPLICHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 23 april 1965 Nr. 19773 Itl.IK DOOK HET WERELD Ingezonden mededeling VENSTKIi Een tijdje heeft men gesproken over een flirt van Parijs met Moskou maar die term lijkt nu te zwak ge worden: er zijn hechte banden aan het groeien tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie, En vooral in de bonds republiek ziet men dat met bijster weinig vreugde. tiet is bekend dat de Franse pre sident in zijn betogen meer dan eens gerept heeft van een Europa van de Atlantische oceaan tot de Oeral, een idee die als weinig realistisch met veel schouderophalen is begroet. Zijn politieke toenadering tot de Russen doet het nu schijnen of hij dat doel met diplomatieke middelen zo ver mogelijk wil benaderen. En inderdaad maakt hij handig gebruik van het feit dat in vele opzichten de inzichten van de Russen en de ge neraal parallel lopen, terwijl hun be langen maar in zeer geringe mate tegenstrijdig zijn. Parallel lopen ze in ieder geval tot op grote hoogte inzake Duitsland. Het Kremlin kan zich niets ergers voorstellen dan een machtige bonds republiek aan de grens van zijn po litieke invloedssfeer. En in Parijs deelt men die opvatting, niet alleen door een vrees die voortkomt uit de ervaringen in drie oorlogen, maar reëler doordat de Gaulle beseft dat zijn kans om in een Europese samen leving de eerste viool te spelen min der worden naarmate hij in een machtiger Duitsland een groter con current krijgt. En dan zijn er nog zaken als de neutralisering van zuid- oost-Azië, waar de Gaulle zijn zin niet kreeg en dus de Z.O.A.V.O. ver liet. Rem Maar voor de Russen is bovenal belangrijk dat ze met betrekkelijk geringe kosten voor zichzelf de Fransen kunnen stimuleren in de rol die ze nu al zo'n tijd spelen als rem mende factor in een werkelijke inte gratie van Europa en als krachtige tegenwerker in het Atlantisch ver bond. Dit en de Duitse aspecten zijn voor het Kremlin reden genoeg om de Gaulle alle medewerking te ge ven: het is een nuchter zakelijk in zicht dat hen beweegt. De ijver die ze er bij betonen blijkt er wel uit dat de gewiekste ambassadeur Wini- gradow in Parijs is opgevolgd door een van hun beste mannen, de voor malige onderminister van buiten landse zaken Valerian Zorin. Is het van Russische kant geen liefde maar puur eigenbelang om zo tegenspel te bieden: het Franse ini tiatief heeft de zelfde kenmerken. Genoemd is al het doel om te voor komen dat Duitsland Frankrijk over vleugelt als politieke macht in Euro pa. Maar er schuilt nog een tweede element in dit Frans-Russische sa mengaan. De Gaulle weet dat het Kremlin hem voor menig van z\jn acties dank verschuldigd is en hij zal daarvoor niet aarzelen in ruil Rus sische steun te vragen voor wat hem van belang dunkt. En dat is een manier om zijn ideaal te verwezen lijken en Frankrijk weer een hoofd rol te laten spelen in het wereldge beuren. Of hierdoor de samenhang van de met-communistisdhe wereld wordt verzwakt en zelfs of 'hierdoor de oogmerken van Moskou wat worden bevorderd ten 'koste van anderen, dat zijn geen overwegingen voor hem. Het eni'ge wat telt is dat Frank rijk er beter van wordt. Nut In het westen schijnt men nog steeds moeite te hebben om er aan te wennen dat dit inderdaad voor de Gaulle de enige stelregel is, die hij toepast niet een konsekwentie en volharding die inderdaad bewonde ring afdwingt. Iedere ideologie die daden op langere termijn beoordeelt is hem vreemd: het directe nut is zijn richtsnoer en dat maakt het hem zelfs gemakkelijk desnoods van de ene dag op de andere van koers te veranderen. Juist dat laatste is voor de Duit sers een reden tot ongerustheid. Het schijnt zelfs dat Adenauer thans aanzienlijk bekoeld is van zijn ver ering voor de Gaulle. In Duitse ogen is het immers haast onmiskenbaar dat de Gaulle rustig bezig is Duits land te omsingelen. Bondskanselier Erhard doet al zijn best om een nieuw initiatief over de hereniging te bevorderen, waar Londen noch Washington eigenlijk veel voor voe len om de doodeenvoudige reden dat er sinds de vorige keer niets veran derd is en er dus ook geen reden is om nu een residtaat te verwachten dat toen uitbleef. Maar om de Duit sers ter wille te zijn hebben ze dan min of meer toegestemd. Welk nut? Intussen gaan Duitse politici zich afvragen welk nut dit heeft ,als de bondsrepubliek zelf niets doet. En dan wel in oostelijke richting, want uit Moskou is al meermalen duide lijk te verstaan gegeven dat zonder de Russen over Berlijn noch hereni ging ooit iets te bereiken zou zijn, wat ook een onmiskenbaar feit is. Minister Schroder heeft ook al meermalen in bedekte termen aange geven dat een beetje politiek actief werken in oostelijke richting geen overbodige luxe is, maar dat wilde er tot dusver nog maar slecht in. En nu merkt men opeens dat alles tus sen Moskou en Parijs opeens zo koek en ei is. Dat gaat ook betekenen dat Parijs nu evenzeer kan zeggen dat over de twee Duitse kartkwesties alleen iets te bereiken is via de Gaulle: immers niemand zal van het Kremlin verwachten dat het een profitabele vriendschap met Parijs overboord gooit om de toch altijd al gewantrouwde bondsrepubliek een plezier te doen. Zijn politiek manoeuvreren heeft de Gaulle dus al bij voorbaat in een machtspositie ten opzichte van Bonn gebracht. Het onontbeerlijke goede woordje voor de Westduitsers in Moskou zal zeker niet uit Franse mond klinken als bijvoorbeeld de kanselier niet wat enthousiaster is over de Gaidles ideeën ten aanzien van de Europese politieke unie en dan wel een van zo'n structuur dat Parijs daarin de boventoon voert Murw maken Er bestaat natuurlijk wel zoiets als een Frans-Duits verdrag, maar zomin als dit voor de Gaulle een beletsel ivas om aan te pappen met de Russen, zal dit er hem toe bewe gen zich voor Erhards karretje te spannen als daar geen voordeel voor hemzelf in zit. Vandaar ook dat de Gaulle zo onbehouwen mogelijk te kennen heeft gegeven dat voors hands wat hem betreft niet over Europa gesproken hoeft te worden. Hij wacht net zo lief even tot de Duitsers murw zijn. Naar zijn op vatting werkt de tijd voor hem. En gezien het zwak tegenspel der Euro pese politici tot nu toe, kon hij daar wel eens gelijk in hebben. Op de zelfde wijze poogt de Gaulle flinke druk uit te oefenen op Brit ten en Amerikanen en in dit licht bezien is het logisch dat hij de Zuid- oostaziatische V erdragsorganisatie deze week de rug heeft toegekeerd. Geen stap waar Londen en Washing ton van omvallen, maar toch een te ken aan de westelijke wand. De stap als zodanig viel te voorspellen, de Z.O.A.V.O. zelf blijft voorlopig vol doende krachtig, maar Moskou en Peking worden in de kaart gespeeld en het is de vraag of dit nu wel ten bate van het „grote" Frankrijk is ingezonden mededeling spaar plezierigmet 3YYLOISTS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om do DUET-spaarkaart CONSTRUCTA NEDERLAND. Breng uw eigen wasgoed mee voor een demonstratie bij één van de Constructa Dealers. MIDDENWEG 233, AMSTERDAM-O.. TEL. 020-947484* WELTEVREDEN Uw „CONSTRUCTA"-dealer: 170 jaar geleden Appelmarkt - Tel, 2805 - Zierikzee Kinderen en verkeersongevallen DEN" HAAG, 22-4. In verbam'd met het grote aantal verkeersongevallen van kinderen iheeft 'de linteruationale federatie van voetgarngersverenigin- gen zich tot de verkeerscommissie van de Economische Raad van Euro pa van de Verenigde Naties te Ge- nève gewend met 'het verzoek in het vervolg de statistieken van doden en gewonden 'in 'het verkeer, welke tot nu toe samengevat zijn in de groep 0-14 jarigen, te specificeren in 0-5 jarigen, 6-9 jarigen en 10-14 ja rigen. Het zal voor alle organisaties, welke aangesloten zijn bij de federa tie, en overheidsinstanties een beter vergelijk en meer gerichte studie mogelijk malken. De federatie acht deze gegevens onmisbaar voor 'het onderzoek naar betere bescherming van de jeugd. (Slot). De aanstelling van een beurtschip per op Rotterdam en Dordrecht, gaf zoals vermeld in het jongste ar tikel over de gebeurtenissen te Brui nisse in 1795 onrust onder de schippers en mosselkwekers. „Gaat dat allemaal zo maar", zo vroeg de burgerij zich af. Heeft men het recht overal veerrechten uit te oefenen en „veren over degehele wereld uit te strekken" met voorbijgaan van „ei gen mensen", die op deze wijze wor den belet iets te verdienen. De schepenen moesten echter be kennen, dat zij ide ordinantie op de veerdiensten niet woordelijk ken den. Daarom werd op aandrang van de schippers besloten, aan de Am bachtsheer of de Ambachtsvrouwe een exemplaar op te vragen, maar daarnaast werd gelast, dat men te Zierikzee naar „een rechtsgeleerde" zou gaan, teneinde te onderzoeken, of iets tegen de verordeningen van de Ambachtsheer kon worden ge daan. Twee schippers, afgevaardig den Gerrit Kik en Hendrik Jansz. Okkerse, werden naar Zierikzee af gevaardigd. De advocaat die geraad pleegd zou worden was de heer van Adrichem. Deze had enkele dagen later een onderhoud met de Ambachtsheer Pous. Deze zeide wel bekend te zijn, met het voornemen van Bruinisse c.ql. de Staten van Zeeland hem uit zijn rechten te ontzetten, maar hij was van mening dat het zover nog niet was, althans dat dit besluit nog geen rechtskracht had en dat hij, zo lang hij er gebruik van kon maken, niet graag van zijn rechten afstapte. Hij was Wel van mening, dat hij uiteindelijk de verliezende partij zou zijn, maar was niet van, plan zich nu al gewonnen te geven. En nog altijd was men niet in het bezit van de ordonnantie voor schip pers en veerlieden, zodat men niet kon nazien of de Ambachtsheer zich niet te veel rechten toeeigende. Anthonie de Koning en Jan van Orgen zouden nog eens naar mr. van Adrichem gaan om aan. te dringen, dat deze het stuk van de Ambachts heer zou eisen. Op 21 april bracht Hendrik Jansz. Okkerse het ten slot te mee uit de stad Zierikzee. Op zaterdag 23 mei kwam men weer in openbare vergadering bijeen en intussen schijnt er heel wat ge beurd te zijm, want 'het stuk met de 15 punten waarop men zo trots was en waarvan men meende dat het niet voor verbetering vatbaar was, was in de vergadering van Zierikzee af gewezen. Adriaan Witte die de vergadering te Zierikzee bijwoonde had daar heel wat moeten aanhoren. Door de vrije burgers van Oosterland, met name door Schraver was een brief ge schreven, welke door de afgevaar digde J. Zeyler uit Oosterland in Zierikzee was voorgelezen. En daarin schijnt nogal wat le lijks over Bruinisse en de Bruinisse- naars te hebben gestaan. Bruinisse en Oosterland. In gemélde ibri.ef i,s sprake van een vertegenwoordiger van de Bruinis- ser bevolking, die tegen de nieuwe machthebbers ageerde. In het stuk waaraan wij deze gegeven ontleen den, staat het aldus .Enfin, deze brief blameerde niet alleen gecon- stitueerden van Bruinisse, maar ver volgens alle leden der vergadering van kiezers en wiexid met verach ting terug gegeven. Door de secreta ris wordt dan een nader verslag ge daan" van de hatelijke intriges door aristocratie in het werk gesteld om de rechten van den vrijen burger tegen te gaan en dezelve te dwarsbo men, om was 't mogelijk een dissol- vering of moedeloosheid te bewer ken. Drie maanden nadat men om de Vrijheidsboom héd gedanst en Ingezonden mededeling modern dn degelijk reyaal én zuinig luxueus én praktisch sportief én veilig Autobedrijf IJ. I. WANDEL, Zuidstraat 70, Nieuwerkerk, telefoon 482 men een zo grote eensgezindheid had betoond, dat de schrijver die hier regelmatig aan het woord is er zijn verwondering over had uitgespro ken was men het dus al niet meer zo eens als in 't begin en moest men van de Oosterlanders beledigingen slikken, die door een of meer inwo ners van Bruinisse aan hen waren doorgegeven. Zou uit deze gebeurtenissen, de rivaliteit spruiten, die in onze jeugd, zo'n 40 jaar geleden, tussen Bruinis se en Oosterland nog aanwezig was en die eerst na de oorlog verdween? We weten het niet, maar het zou mogelijk kunnen zijn, want in de fe bruaridagen van 1795 scheen er toch nog geen vuiltje aan de lucht toen werden de Bruenaars naar Ooster land uitgenodigd om daar de revo lutie te helpen bevorderen. Veel haarkloverij over Wie moet een huurhuis onderhouden? (Van een sociaal-econ. medewerker) De verschillende huurverhogingen welke in de loop der tijden zijn in gevoerd, dienen voornamelijk of al thans mede om de verhuurders tege moet te komen in de zo aanzienlijk gestegen kosten van het onderhoud. Van het begin af is het echter een punt van zorg geweest of de ver huurder die verhoogde inkomsten ook metterdaad zou besteden tot het deen verrichten van noodzakelijk onderhoud. Teneinde hem daartoe min cf meer te dwingen werd bij de huuirvetswijziging van 1 september 1955 een onderhoudsplicht voor de verhuurder ingevoerd, vergezeld van een strafsanctie in de vorm van vervallenverklaring van huurverho gingen, waarop hij in normale om standigheden wel aanspraak had kunnen doen gelden. Niettemin geeft) de onderhouds plicht veelvuldig aanleiding tot con flicten tussen huurder en verhuur der, die soms zeer hoog kunnen op lopen en de verschillende huurad viescommissies vaak handen vol Wat zegt Burgerlijk wetboek? werk verschaffen. Wat zegt Burgerlijk Wetboek Artikel 1587 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat „de verhuurder is gehouden het verhuurde in alle opzichten in goede staat van onder hóud ie leveren. Hij moet daaraan, gedurende de huurlijd, alle repara ties laten doen, die noodzakelijk zijn met uitzondering van degene tot welke de huurder verplicht is". Het behoeft echter geen beloog, dat het vooral de laatste zinsnede van dit wetsartikel is, die aanleiding geeft tot alle mogelijke haarkloverijen tusen beide partijen. Niettemin is'het ietwat venvon- dérlijk, dat iri vele gevallen noch de huurder, noch. de verhuurder op de hoogte 'blijken te zijn van hun ver plichtingen met betrekking tot liet onderhoud, ofschoon het burgerlijk wetboek toch verschillende bepalin gen over deze materie bevat. Zo komt het nogal eens voor, dat huur der de rekening van de schoorsteen veger aan de eigenaar presenteert, ofschoon art. 1620 van het B.W. uit drukkelijk bepaalt, dat deze kosten ten laste van de huurder komen. Geringe en dagelijkse reparaties zijn eveneens voor rekening van de ge bruiker (art. 1619) maar zij komen ten laste van de huisheer, indien zij door de vervallen toestand van- het verhuurde noodzakelijk zijn ge worden". Het is duidelijk dat deze wetspas- sage, welke immers voor velerlei in terpretatie vatbaar is, gemakkelijk tot meningsverschillen aanleiding kan geven, waarbij elke partij de kwestie natuurlijk bekijkt vanuit de gezichtshoek welke voor hèm het voordeligst is. Welke plichten? Tot de verplichtingen van de huur der kunnen onder meer worden ge rekend: kleine reparaties aan het hang- en sluitwerk van deuren, ra men en luiken, het herstel van ge broken ruiten, het vegen van schoor stenen en het herstel van bevroren waterleidingen. Bij de beoordeling van de vraag of een woning uit een oogpunt van on derhoud aan redelijke eisen voldoet, wordt de algemene onderhovdstoe- stand beoordeeld. Daarbij wordt er in het bijzonder op gelet of zich be langrijke gebreken voordoen met be trekking tot een der volgende pun ten: daken, goten, ivaterafvoer, bal kons, balustraden en andere uitwen dige onderdelen, gas- en elektrische leidingen, sanitaire installaties, hout en verfwerkmuren, vloeren en trap pen, plafonds, pleisterwerk en voeg werk. In vele gevallen (en dat komt waarachtig niet- zo hcél zelden voor) blijft de eigenaar in dit opzicht in gebreke. Besluit de huurder in arren moede dan zelf maar de kosten voor onderhoud te betalen, dan kan hij dit aan de huuradviescommissie doorgeven, die in dat geval de ver huurder verbiedt een bepaalde huur verhoging in rekening te brengen. Mogelijkheden tot recht Het ligt natuurlijk voor de hand, dat de lucurder, zo hij klachten heeft over de door hem bewoonde woning, zich in de eerste plaats tot de eige naar wendt. Krijgt hij nul op het rekwest, dan staan hem verschillende mogelijk heden open om recht te zoeken. Hel is echter altijd weer verwonderlijk te moeten constateren, dat vele huur pandbewoners deze mogelijkheden niet kennen en dat bijvoorbeeld bij de volkshuisvesting vele mensen met klachten over onderhoud komen aandraven Welke mogelijkheden staan de ge bruiker open, wanneer hij meent dat „cle huisbaas" zijn onderhoudsver- jilichtingen niet nakomt? In de eerste plaats kan hij zich wenden tot de huuradviescommissie, diewanneer zij het met de huurder eens is, een verklaring aflegt, welke een verlaging van de huurprijs lot gevolg heeft. Bouw- en woningtoezicht Verkeert een woning in een zoda nige toestand, dat zij ongeschikt is voor bewoning, maar wel door het aanbrengen van verbeteringen daar voor geschikt kan worden gemaakt, dan kan de bewoner een bezwaar schrift indienen bij burgemeester en wethouders, die de eigenaar kunnen verplichten de nodige verbeteringen aan te brengen. Het orgaan dat zich hiermee in de praktijk belast, is de gemeentelijke dienst voor bouio- en woningtoezicht. hi de derde plaats kan de woning onbewoonbaar oftewel ongeschikt ter bewoning worden verklaard. In dat geval wordt de huurprijs terug gebracht tot de huurprijs die op 31 december 1950 gold. Tenslotte kan de huurder zich bij eenvoudig rekwest tot de kanton rechter wenden. Bij de griffie kan hij een verzoekschrift inclienen, waarbij de rechter ivordt gevraagd Wal biedt de BEELDBUIS? De:e vrijdag kan menig liefheb ber zich weer verlustigen aan The Beverley Hillbillies en Dr. Alan Finlay en Caroline Kaart op het eer ste net en zo mogelijk aan Simon Carmiggelt, een zomers speelfilmpje en aan de operatieve keizersnede via Ned. 2. Zaterdagmiddag Luipaard op schoot (definitief afgezakt lot kinderfilm), in het avondkinderuurtje o.a. Robin Hood en 's avonds niet veel anders dan het geijkte A.V.R.O.-programma met quiz-uur, Willy en Willeke Al- berli en Johnny en Rijk. Ned. 2 poogt wat amusement le brengen uit verschillende landen en kiest die avond Zwitserland, maar het is een internationaal mengelmoesje zonder betekenis. Zondag valt het programma ook erg tegen. Om 10.05 komt De held uit het wilde westen zijn geschiede nis vertellen op het eerste net, Ned. 2 vervolgt met deel 2 van KapZep- phos en draait verder M'n vrouw Suzanne, de festivalrubriek en Jo Stafford. Vermoedelijk zal in de meeste streken van oost en zuid naar de buitenlandse zenders worden ge keken. De werkweek Enkele tips voor de vijfdaagse: maandag deel 7 v. cl. Eerste wereld oorlog, dinsdag hel toneelstuk De bloedband, woensdag Danny Kaye op Ned. 1 en een speelfilm Nacht trein op kan. 27. Donderdag Lucile Ball, Uil en als kijkspel Tea Party, op het eerste net en in de vooravond de film Pelticoal Junction over Ne derland 2. PARIJS. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, wordt in Parijs verwacht voor een officieel bezoek, dat tot vrijdag zal duren. Alcoholvrije avomlniaalswijn WORMERVEER. 21-4. De kerke- raad van de Doopsgezinde gemeente te Wormerveer heeft naar aanlei ding van vragen uit de gemeente be sloten bij de viering van het Heilig Avondmaal alcoholvrije wijn te ge bruiken. De kerkeraad zegt er be grip voor te hebben dat gemeente leden die veel ellende van alcohol gebruik in het leven hebben gezien elk gebruik afwijzen en heeft voorts overwogen dat zei die een ontwen ningskuur hebben ondergaan zelfs door het gebi uik van een kleine hoe veelheid alcohol opnieuw van het goede pad kunnen afdwalen. een, dag le bepalen waarop deze zaak kan worden behandeld. De rechter kan dan, indien hij de klacht ge grond vindt, de huurder machtigen bepaalde onderhoudsiverken of re paraties op kosten van de verhuur der te doen uitvoeren. In deze proce dure is de uitspraak van de kanton rechter bindend. Beroep is niet toe gelaten. Mr. M. van Oudwijck. Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7