Nieuwzeelander kreeg het Victorie-kruis Nederland en Tanzania Loosdrechtse plassen in erge mate vervuild Examen doen? Russische raketten op Cyp rus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 23 april 1965 Nr. 19773 Vlieger verdiende hoogste Britse militaire onderscheiding in Nederland hij Amsterdam Postauto in Londen Ingekomen stukken vergadering raad Bruinisse overvallen DEN HAAG, 22-4. Een kort be richt <n bet Engelse vakblad .Flight' meldt dat kclonel Leonard Trent, vc. dfc, de laatste in actieve dienst van de Royal Air Force zijnde drager van het Victoria-kruis, eind van de ze maand met pensioen gaat. Kolo nel Trent is thans assistent-lucht machtattaché aan de ambassade van het Verenigd Koninkrijk. Hij kreeg deze hoogste Britse militaire onderscheiding voor zijn optreden als leider van een formatie bom menwerpers bij een aanval op de centrale van Amsterdam in de mid dag van 3 mei 1943. De onderschei ding werd hem pas op 1 maart 1946 toegekend omdat toen eerst de om standigheden bekend waren, waar onder de toenmalige majoor-vlieger Trent de vlucht had doorgezet. Leonard Henry Trent is een van de drieentwintig leden van het per soneel van de Britse koninklijke luchtmacht aan wie voor hun aan deel in de krijgsverrichtingen in de tweede wereldoorlog het Victoria- kruis is toegekend. Hij is één van de tien van die 23 geweest aan wie de ze onderscheiding is verleend toen ze nog in leven waren. De overige dertien kregen haar posthuum. Van die tien die nog bij hun leven in aanmerking kwamen voor deze uitverkiezing, zijn er tijdens de oor log drie bij aanvalsvluchten om het leven gekomen. Een vierde overleed nadat hij de RAF had verlaten. Het door de geallieerden uitgege ven communique over de krijgsver richtingen van de derde mei 1943 maakte melding van een onder be scherming van jachtvliegtuigen door „Boston"- en „Ventura"- bom menwerpers ondernomen aanval op 'doelen in Nederland, met inbegrip van de centrale te IJmuiden. Er waren verscheidene luchtgevechten met aanzienlijke aantallen vijande lijke jachtvliegtuigen, aldus het communique. Drie van die jagers werden vernietigd. Nog twee wer den neergeschoten bij een aanvals- vlucht over noord-Frankrijk. Elf bommenwerpers van de RAF en twee jagers gingen verloren. De niet aan de kant van de bezet ters staanden in Nederland hebben voor het merendeel van het begin af aan geloot' gehecht aan hetgeen van Engeland uit tot hen kwam. zoals ze van het begin af aan de be richten en mededelingen van de be zetters met meer dan een korreltje zout namen. Dat bet communique van de ge allieerden van die derde mei 1943 goede gegevens bevatte bleek ten overvloede uit het relaas van de ge beurtenissen op grond waarvan Trent zijn onderscheiding kreeg. Aanval cp centrale Majoor-vlieger Trent, een Nieuw- zeelander die in 1938 van de lucht macht van zijn land was overgegaan in dienst van de RAF, was op die derde mei aangewezen om met een formatie van elf tweemotorige .,Ventura"-bommenwerpers in dag licht een aanval te doen op de elek triciteitscentrale te Amsterdam. (Het communique der geallieerden noemde IJmuiden). Doel van deze aanval was de Nederlanders een hart onder de riem te steken bij hun verzet tegen de overheersing. Het was de geallieerden bekend dat de Duitsers dit doel een sterke verdediging hadden gegeven. De be manningen van de vliegtuigen die aan deze aanval zouden deelnemen was met nadruk het belang van het bombardement onder het oog ge bracht. Er moest worden gebom- bardeerd zonder acht te slaan op vijandelijke jagers of luchtafweer. Voor het vertrek van de vliegba sis Methwold in Norfolk zei Trent tegen zijn plaatsvervanger dat hij, wat er ook gebeurde, bij de centrale zou komen. De elf „Venturas" stegen op en ontmoetten, volgens afspraak, de jachtvliegtuigen die ze op hun lange vlucht over de Noordzee, bij him aanval op het doel en op de weg terug zo goed mogelijke bescher ming zouden geven tegen de ge vreesde Duitse jagers. Alles ging goed totdat de forma tie de kust van Nederland was gena derd. Toen werd n.l. een der „Venturas" getroffen door vijande lijk vuur en dit toestel moest terug keren. Een drama Daarna begon het drama van deze bombardementsvlucht. Er versche nen ineens grote aantallen Duitse jagers en de geallieerde jachtvlie- gers raasden er op af om ze van de bommenwerpers verre te houden. In korte tijd joegen de jagers van beide partijen achter elkaar aan door het luchtruim. Het gevolg was dat de tien bommenwerpers, niet meer door hun jagers beschermd, de vlucht voortzetten. Trent beval de gezagvoerders der andere toe stellen de formatie nog meer geslo ten te maken zodat ze tesamen een grotere vuurkracht konden geven tegen aanvallende jagers. Dicht bij elkaar vlogen ze verder naar hun doel dat snel naderbij kwam. In de toestellen werden de laatste voorbe reidingen getroffen voor de eigen lijke aanvals vlucht. De republiek Tanzania, die het le venslicht zag toen Tanganyika en Zanzibar in 1963 werden verenigd, is thans in Nederland in de belang stelling komen te staan door het be zoek, dat zyn president, dr. Jules Nyerere, aan Nederland brengt. Toch was Tanzania (28 maal Nederland) of juister, het belangrijkste samen stellende deel, Tanganyika, (dat 9,5 van de rond tien miljoen zielen tel lende bevolking herbergt) bij Neder landse ondernemingen in Tangan yika - haildels- en scheepvaartbe drijven maar ook landbouwonderne mingen - en de handelsbeweging tussen beide landen is niet onbe langrijk. Volledige cijfers zijn niet beschikbaar, maar alleen uit Tan ganyika voerden wij in Nederland in 1964 voor een waarde van f 28.810.000 in; voornamelijk sisal, katoen, kof fie, veekoeken en oliezaden. Nederland exporteerde in dit jaar voor een waarde van f 13.981.000 (melkconserven, spijsvetten, machi- neriën. De cijfers voor Tanzania als geheel zullen hoger liggen, daar Nederland ook met de overige delen van de jonge republiek handelsbetrekkingen Radioreportage regeringsverklaring HILVERSUM, 22-4. AVRO en KRO verzorgen dinsdag een radioreporta ge van 'de 'bijeenkomst van de Twee de Kamer, .waarin de minister-pre sident, mr, J. M. L. T. Cals, de re geringsverklaring van 'het nieuwe kabinet za] uitsprekenDe uitzen ding begint om 13 uur via de zender Hilversum 2. Prinses Beatrix onthult plaquette UTRECHT, 22-4. H.K.H. Prinses Beatrix 'heeft donderdagmiddag in Utrecht het Nederlands Huisartsen- instituut geopend van het Neder lands Huisartsengenootschap, door de onthulling van een wandplaquette in 'de vergaderzaal van 'het instituut. De plaquette, een «uit teakhout ge stoken vignet 'dat symbolisch het N.H.I. en «het N.H.G. voorstelt, was verbox-gen' adhter een 'geel 'gordijntje, dat door de Hadhende prinses opzij werd getrokken. TONEEL EN FILM „Johnny waar kom je vandaan?" Deze week wordt in «de Zierikzee- se Concertzaal vertoond een film met Frankrijlks twist--idool Johnny Hallyday in de 'hoofdrol, nl. "de kleu renfilm „Johnny waar kom je van daan?" JOhnny 'komt 'in deze ge schiedenis terecht midden in een verdovende middelenzaak. Dat neemt niet weg dat hij volop «de kans krijgt om zijn tophits té brengen in deze film welke tot stand 'kwam in Parijs en ihet avontuurlijke Zuid-Frankrijk. UTRECHT, 22-4. De Loosdrechtse plassen zyn nu al zover ver- T vuild, dat zij op vele plaatsen niet meer voldoen aan de T.N.O.- J norm voor zwembaden. Dit verklaarde dr. H. L. Golterman, directeur van het hydrobioiogisch instituut in Utrecht, waar hij donderdag middag sprak op de eerste van de twee akadcmiedagen die door de Koninklijke Nederlandse Akademic van Wetenschappen worden ge organiseerd. De Loosdrechtse plassen omvatten een gebied van ongeveer 2500 hectare water. De totale inhoud, die ongeveer 50.000.000 kubieke meter bedraagt, wordt ongeveer eens per jaar ververst. Door mense lijke verontreiniging is de concentratie van stikstof- fosforverbin- dingen op dit moment zo groot, dat dc jaarlijkse produktie van de Loosdrechtse plassen op ongeveer 100.000 ton droge stof per jaar kan worden geschat. Dat betekent meer dan die van een even grote oppervlakte land. Behalve de fosfaatopnamc door dc organismen is ook een enorme hoeveelheid fosfaat in de bodem van de plas vastgelegd, waardoor een potentiële reserve voor nog veel grotere produkties is gevohnd. De bron van deze stikstof- en fosfaatbemesting - aldus dr. Goltere man - is de directe menselijke invloed. Per hoofd van de bevolking wordt per jaar 4 gram fosfor en 40 gram stikstof in een of andere verbinding via het afvalwater in het oppervlaktewater geloosd. Dc hierdoor ontstane grote hoeveelheid fytoplankton sterft te zyncr tijd weer af en vormt dan een geweldige bedreiging voor de zelfreinigende werking van het oppervlaktewater. In bet buitenland zjjn grote meren bekend - zo zei dr. Golterman - die hierdoor volkomen zuurstofarm kunnen worden. Onbeschermd joeg de formatie voort. Twintig daverende motoren droegen het veertigtal bemannings leden, de bommenlast van in totaal een tien ton en de tachtig machine geweren en kanonnen over het Hol landse landschap. De bemanningen maakten zich wellicht zorgen over de jachtvlie- gers die in gevecht waren met de Duitsers. Ze waren waarschijnlijk ook niet zonder zorg over het uit blijven van de toegezegde jacht- vliegtuigenbescherming boven Am sterdam. Ze konden daarop niet wachten, uiteraard. Het duurde niet lang, of daar ver schenen wel Duitse jagers en niet zo weinig: vijftien tot twintig Mes- serschmitts doken op de tien bom menwerpers. Binnen vier minuten waren zes „Venturas" door de Duit sers vernietigd. Trent ging met de rest door, maar zeer kort daarna gingen er nog twee daarvan in vlammen naar beneden. Trent vervolgde de vlucht met achter zijn toestel nog slechts één „Ventura". Behalve de Duitse ja gers mengde zich nu ook het lucht afweergeschut zich in de strijd. In krijgsgevangenschap Op het allerlaatste stuk van de aanvalsvlucht kreeg Trent nog een Messerschmitt-jager voor zijn toe stel dat zijn lot niet meer kon ont gaan en werd stukgeschoten. Tx-eht wierp zijn bommen af in het doel gebied en probeerde weg te komen. Het toestel dat achter hem aan vloog om ook de bommen op het doel te werpen werd geraakt en 'verdween naar de aarde. Direct daarop kreeg het door Trent bestuurde toestel een treffer waardoor het in een vrille raakte en nog in de lucht uit elkaar scheur de. Trent en de waarnemer werden uit de brokstukken de lucht in ge slingerd. Ze kwamen op Nederland se bodem en daarmede in krijgsge vangenschap. De andere twee be manningsleden van dit vliegtuig kwamen om het leven. Pas nadat Trent en anderen uit krijgsgevangenschap in Engeland waren teruggekeerd na de tweede wereldooxiog, werd bekend hoe de ze x-ampzalige vlucht was verlopen. Zo kwam het ook dat hem pas op 1 maart 1946 het Victoria-kruis werd toegekend. Na de ooxiog is de overlevenden van deze vlucht ook eerst bekend geworden dat de toegezegde jacht vliegtuigen die boven Amsterdam bescherming moesten bieden er wel waren geweest. Ze waren echter veel eerder dan afgesproken was boven de hoofdstad. Toen ze, nadat zeeen poos hadden rondgevlogen, niets hadden ontdekt dat op de for matie „Venturas" leek en daarvan kennis hadden gegeven, werden ze teruggeroepen Koninklijk paar naar taptoe DEN HAAG, 22-4. H.M. de Konin- gin en Z.K.H. de Prins der Nederlan den zijn voornemens op donderdag 20 mei aanstaande, des avonds de militaire taptoe in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam bij te wonen, die ge houden wordt in het kader van de Britse week. Aanklacht wegens moord tegen Klan-leden in Alabama LONDEN, 22-4. Acht gemaskerde mannen hebben in Londen een post auto overvallen en zich uit de voe ten gemaakt met meer dan 160.000 gulden. De overvallers reden de postauto klem, wierpen de chauffeur ammo niak in het gezicht en sloegen zijn bijrijder neer. Met een andere vrachtauto gingen zij er vandoor. Een aantal politiemannen sprong op een nabijgelegen station in een stampvolle forensentrein en liet de treinbestuurder op een brug, vlak boven de plaats van de overval, stoppen. Zij wisten het nummer van de vrachtauto waarmee de bandie ten vluchtten, te noteren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Bilt (3e pred. pi): P. J. de Bruyn, Groningen; door de Gen. Syn., tot pred. voor buitengew. werkz. (legerpred.) S. Meyburg, Ros winkel. Aangenomen naar Wilnis: J. H. v. d. Bank, kand. aldaar, die be dankte voor Brandwijk, Harskamp, Leerbroek, Molenaarsgraaf, St. An- naland en voor Stellendam (toez.). Bedankt voor Rijswijk (Gld.): J. L. Maris, Zuidland. Geref. Kerken, Vrijgemaakt. Beroepen te Middelstum: K. J. Kapteyn, kand,, Groningen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam: C. G. Schipaanboord. Apeldoorn, die bed. voor Gpheusden. Remonstrantse Broederschap. Beroepen te Hoogeveen: T. v. Dijk, prop., Leiden. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter W, Bontkes, telef. (01110) 2280. Middenschouwen: dokter G. J. van der Waar-den, Noordgouwe, telefoon (01112) 480. Oosterland en Bruinisse: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (01113) 280. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116) 310. Eén inbraak per dag ROTTERDAM, 22-4. De 22-ja- rige koopman H. J. P. uit Rot terdam, die op 7 maart jl. uit de gevangenis werd ontslagen en die precies een maand la ter op heterdaad werd betrapt bij een poging tot inbraak in een bonthandel aan de Lijn baan heeft de recherche, na een lange tijd van stilzwijgen, opmerkelijke dingen verteld over zijn doen en laten tijdens een maand van vrijheid. De hoogst verbaasde rechercheurs vernamen uit de mond van de koopman dat hij in één maand tijd een dertigtal inbraken in Rotterdam en omgeving had gepleegd, hetgeen op een ge middelde van één inbraak per dag neerkomt. De totale buit bedroeg ongeveer f 10.000, die hij samen met enige vrienden en vriendinnen geheel op maakte in café's. In de vergadering van de gemeen teraad van Bruinisse, die heden-vrij dag 23 april wordt gehouden, wor den o.m. de volgende ingekomen stukken behandeld: Een schrijven van de Zeeuwse Sportraad te Middelburg, waarbij wordt medegedeeld dat met belang stelling kennis is genomen van het initiatief tot het stichten van een openluchtzwembad (instiuctiebad). Ingezonden mededeling MijnhardX's Zenuwtabletten Met het oog op de in aantal steeds veelvuldiger wordende confe renties van internationale organisa ties op minsterieel niveau, heeft het Franse kabinet woensdag besloten de deelname daaraan door Franse ministers in de toekomst te beperken NICOSIA, 22-4. „Enkele honder den luohtdoelraiketten van Russisch fabrikaat zijn enikele dagen geleden uit Egypte naar Cyprus overge bracht", zo meldt donderdag met vette koppen 'het Grieks-Cyprische dagblad Mahi, 'de krant met de grootste oplage op het eiland. Vol gens «het blad zijn de raketten per sdhip aangevoeld en in de Ihaven van Limasol gelost. Zes vliegtuigen van de Amerikaanse zesde vloot hadden „provocatievkrChten" 'boven het schip gemaakt. Volgens 'het Turks-Cyprische blad Bozkurt waren op 13 april in Lima sol uit het Griekse schip Eleni enor me 'kisten gelost die ludhtdoelra'ket- ten 'bevatten. Beroemde clown vennoord NEW YORK, 22-4. Topelmvn Paul Jung, 64, van «het grootste Ameri kaanse circus Riiingldng Brothers Bar- num and Bailey, is vermoord op zijn hotelkamer in New York aangetrof fen. Het slachtoffer lag met de han den op de rug gebonden met inge slagen schedel op bed, bedekt door een bödldesprei. Jung telde veel vrienden in de oircuswereld. Een van 'hen zei: „We hebben de grootste clown verloren die ooit iheeft geleefd". De clown Bobby Kay verklaarde dat Jung in die kleedkamer alleen «maar vrienden telde. „Hij schonk de mensen alleen maar geluk", zo zei hij. De in Dayton, Ohio, geboren Jung was 31 jaar aan het circus verbon den. Bom in r.k. kathedraal NEW YORK, 23-4. Volgens de Newyorkse politie iheeft een neger donderdagavond 'een eigengemaakte bom in de RoomsJkatholieke Saint Patrick kathedr al geworpen welke bij het 'hoofdaltaar terecht kwam. Een vrouw, wier kleding door de (snel gebluste) brand vlam vatte, liep 'brandwonden op maar haar toe stand was niet ernstig. De schade was gering. De dader wist te ontko men. Er waren ongeveer 'honderd ge lovigen in de kerk, die midden in Manhattan 'ligt. LAND- EN TUINBOUW De verzorging van vruchtbomen WASHINGTON, 22-4. In de A- merikaanse staat Alabama zijn don derdag drie leden van de geheime organisatie Ku Klux Klan in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op de 39-jarige mevrouw Viola Gregg Liuzzo. Het proces zal begin mei beginnen. Deze blanke Amerikaanse, moeder van vijf kinderen, is op 26 maart bij Lownesboro in Alabama in haar au to doodgeschoten, waarmee zij enige betogers tegen rassenscheiding van Montgomery naar Selma terugge bracht had. Een van de vier Klan- leden uit wier auto de dodelijke schoten op Viola Liuzzo afgevuurd werden, was een agent van de fede rale recherche. De aanplant van vruchtbomen en bessen is oolk to diit seizoen weer uitgebreid. Op een belangrijk onderdeel bij de aanplant van vruchtbomen en bes sen willen wij bier nog eens wijzen, nl. op 'het «plaatsen va«n de steunpalen en bet vastzetten van «d'e bomen. In 'de moderne fruitteelt wordt hiervoor veel idx-aald gebruikt, de teelt van alle fruit, voor*al appels aan 'draad ondergaat thans een grote uitbreiding. Aan bet gebruik van draad avillen wij thans vooral aandacht vragen. Vroeger «gebruikte men hiervoor ge galvaniseerd «draad, «maar dat 'is sterk aan roest onderhevig. Dit ligt trouwens voor de 'han'd nu steeds meer Chemische middelen ter bestrij ding van 'diverse plagen in de fruit teelt worden gebruikt, welke heS roesten van draad nog meer dn de hand werkt. Zelfs het moderne plas ticdraad is niet afdoende. Hierin is nu «grote verandering gekomen door het gebruik van de synthetische spandraad op basis van acryliek. Deze synthetische draad is onver woestbaar, is zelfs bestand tegen sproeistoffen in elk 'klimaat. De eigenschappen ais soepelheid maakt ideze draad tot een ideale vin ding. Door gebruik van deze draad kan men thans voorkomen «dat verwon dingen van bast ontstaan, waardoor schimmel 'kan binnendringen. De toepasing van 'deze syntheti sche groridstof is veelzijdig, niet al leen als spandraad, maar vooral ook als binddraad biedt deze vinding vele mogelijkheden. Voor de moderne fruitteelt waal zeer veel 'draad wordt «gebruikt zal ideze nieuwe vinding dan ook alleen maar voordeel betekenen. B. en W. stellen voor de subsidie die voor 'het project verstrekt wordt aan te vragen bij Gedeputeerde Sta ten. Van de Inspecteur- der Domeinen is binnengekomen een schrijven waarbij deze bericht dut de Rijks werkhaven binnen afzienbare tijd noch in zijn geheel, noch voor een gedeelte voor andere doeleinden kan worden beschikbaar «gesteld, zulks naar aanleiding van het ingediende plan tot gedeeltelijke inrichting van de werkihaven tot (haven voor grotere jachten e.d. De Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij vraagt aandacht voor de be stemming van boerderijen tot monu ment, De Z.L.M. is van mening dat een dergelijke plaatsing voor de bewo nende landbouwer veel ongerief kan meebrengen en verzoekt de raad vooral niet lichtvaardig een boerde rij op de monumentenlijst te plaatsen B. en W. zijn «nog steeds niet over tuigd van de mening van de heer J. Goudzwaard, dat door het maken van een keermuur m de Beursstraat schade is toegebracht aan het pand Havenkade 6, dat grote scheuren vertoont. De heer Goudzwaard meent dat deze scheuren ontstaan zijn, omdat de keermuur te licht zou zijn geconstrueerd en 'de grond dus kan werken. B. en W. voelen odk niet veel voor- hel voorstel van de Waterleiding tot aansluiting van de percelen Vlucht- havendijk 1 Zui'ddij'k 1, op het wa terleidingnet. Financiële bezwaren zijn «hier de hoofdzaak en dat is ook hot geval met «het subsidieverzoek van de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B. voor de beweg wijzering van ide wegen naar de Grevel ingendam. Wel zal worden voorgesteld te vol doen aan het verzoek van het Water schap Schouwen Duivelend om een gedeelte van de Boomdijk in onder houd bij de «gemeente te nemen. IJsselmeerwater sterk verontreinigd UTRECHT, 22-4. Door toenemen de verontreiniging van de Rijn - ver oorzaakt door ihet afvalwater van de industrie - vormt deze rivier een be dreiging voor de toekomstige kwa liteit van het IJsselmeerwater. Reeds op dit ogenblik worden met de tien miljard kubieke meter water en de vele «honderdduizenden tonnen slib per jaar zeer grote «hoeveelheden chloriden, sulfaten, gebonden stik stof en fosfor op «het «meer gebracht. Dit zei prof. ir. J. Thijsse in Utrecht, waar 'hij een voordracht hield op de eerste van de door de Koninklijke Academie van Weten schappen georganiseerde akademie- daigen. Prof. Thijsse zei dat het IJsselmeerwater slechts door een zorgvuldig beheer nog «geschikt is als drinkwater. Kind verdronken PURMEREND, 22-4. In het begin van de avond is het vierjarig zoontje van de heer N. Eelttok te Edam na bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Het knaapje was met een neefje stekelbaarsjes aan het vangen. Toen 'het jongetje in «het water tuimelde ging het neefje de vader 'halen, die zijn zoontje zelf op het droge «bracht. De levensgees ten waren toen reeds geweken. Nieuwe directeur Ned. Zondagsschool Ver. AMSTERDAM, 22-4. Het bestuur van de Neder lands Che Zondagsschool Vereeniging «heeft als nieuwe direc teur van de Vereeniging benoemd de heer J. J. Sinnema te Haarlem, hoofd van de 'buitendienst van het Christelijk Jongeren Verbond (C.J. V.). De heer Sinnema, die over een rijke ervaring in het jeugdwerk be schikt, zal per 1 juni a.s. zijn nieuwe functie aanvaarden. VOETBAL Zierikzee I—RKFC I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee I op het sportpark „Bannin'k" het Bergen op Zoomse RKFC. Tegen DIVO heeft Zierikzee een behoorlijk, spel ont plooid, gevolg van het feit dat het elftal in zijn geheel de bal het werk Het «doen, er was geen onnodig ge- pingel met «het gevolg dat de tegen stander uiteindelijk enige adem te kort «kreeg en het to de 2e helft 5-0 werd. Met ditzelfde nuttige speltype mag ook o.s. zondag weer een be hoorlijke wedstrijd verwacht wor den. DE LEEUW VAN BASHRA 5. „Hou ze tegen, jongmens! Verdedig u!" kakelde de oude man opgewonden. „Santa Maria! Het schreit ten hemel dat 'n eerlijk Lombardijns koopman nog niet eens des avonds op straat kan lopen in deze schur- kenstad, zonder door dat gespuis te wor den aangevallen! Goed zo! Probeer die rat ten bezig te houden tot de stadswacht zijn ronde doet! Santa Lucretia! Waar blijven die luie wachters? Betaal ik daarvoor elk jaar een vermogen aan belastingen Maar Aram lette niet op hem. Trede voor trede terugwijkend verdedigde hij zich soe pel tegen de opdringende straatrovers. Zij waren in de meerderheid, maar zij ston den thans tegenover een meester, die na honderden gevechten even vertrouwd met zijn wapen was geworden alsof het een stuk van hemzelf was. Terwijl hij hen grinnekend bezig hield, herinnerde hij zich een zwaardvechterstruc, die hij jaren ge leden van zijn leermeester Tudor geleerd had en loerde op een goede gelegenheid om die toe te passen. „De stadswacht! Waar is de stadswacht?" kraste de grijsaard verbolgen, dc vuisten ten hemel zwaaiend. „Moet een eerlijk Lombardijn hier eerst in zijn bloed liggen te baden voor die luiaards uit de taveerne willen komen, waar ze stadsgelden verdob belen? De stadswachtAh!" Een kreet van verbazing ontsnapte hem. Want met een schijnbeweging had Aram de drie tegenover hem tegelijk tot een uit val verleid. Nu flitste zijn eigen wapen plotseling omlaag, haakte achter het gevest van de drie uitgestoken zwaarden en met een forse zwaai ontwapende hij zijn tegen standers gelijktijdig. Rinkelend vloog het staal over de stenen....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5