PROGRAMMA FEESTEUJKHEDEN OP 30 APRIL EN 5 MEI Zangkoor paleis Soestdijk op de plaat STREEKNIEUWS Groots opgezette kinderspelen op Koninginnedag ZIERIKZEE, 23-4. De Zierikzeese Oranjevereniging vergaderde don derdagavond in het „Huis van Nas sau". Een flink aantal belangstel lenden kon worden welkom geheten door de heer H. Koevoets, die de leiding had van deze bijeenkomst by ontstentenis van de heer H. Krips. De voorzitter sprak zyn vreugde uit o- ver de goede opkomst van de leden naar deze vergadering, die speciaal belegd was in verband met de fees telijkheden op 30 april en 5 mei a.s., in het byzcnder wat betreft het on derdeel kinderspelen uit te voeren op Koninginnedag in de vuf wijken van Zierikzee. De heer Koevoets maakte het pro gramma bekend voor Koninginnedag dat om 9.00 uur aanvangt met vlag- hijsen en een toespraak door burge meester mr. F. Th. Dijckmeester. Daarna volgt kinderzang op het Havenplein, begeleid door „Kunst en Eer". Om 9.30 uur volgt een mars van „Kunst en Eer", „Deltasport" en „Rust Roest" door de stad. Van 10.30 tot 12.30 uur wordt onder auspiciën van de M.C. „Sparta" een bromfiets- behendigheidswedstrijd gehouden op het Havenplein, van 11.00 tot 12.00 uur vindt een hockeywedstrijd plaats tussen spelers van Middelburg en Zierikzee op het sportpark „Ban- nink". De kinderspelen worden ge houden van 14.00-16.30 uur, om 19.30 uur volgt een rondgang doorZie rikzee door de drumband met majo rettes van de G.V. „Rust Roest", ter inleiding op het volgende program mapunt: trampolinespringen, te ver zorgen door een demonstratieploeg uit Amex-sfoort. De dag wordt beslo ten met een taptoe uit te voeren door „Kunst en Eer". Programma 5 mei. Het pi*ogramma voor 5 mei ziet er uit als volgt: 9.30 uur dankstond in Flitsen uit het buitenland BERLUN. De V.S., Engeland en Frankrijk hebben bij de Russische vertegenwoordiger in het Berlijnse bureau voor de veiligheid in de lucht geprotesteerd, nadat de ra darposten in de luchtcoiridors wa ren gestoord door middel van zil verpapieren stroken in het lucht ruim ten zuiden van Berlijn. WASHINGTON. President John son van de V.S. en premier Moro van Italië hopen, dat in de naaste toekomst gunstige voorwaarden kunnen ontstaan voor een vreedza me regeling van de Vietnamese kwestie, aldus heet het in een com munique, dat is gepubliceerd na, be sprekingen die 'beide' staatslièden twee dagen achtereen in Washing ton hebben gevoerd. LONDEN. Michael Chaplin heeft aangekondigd dat hij een boek zal schrijven over het leven met zijn beroemde vader Charlie Chaplin. De titel zal luiden „I couldn't smoke the grass on my father's lawn". De 19-jarige Michael, het zwarte schaap van de familie, zou een recordbe drag als voorschot hebben gekre gen. MALACCA. Een gerechtshof in Malacca heeft bepaald, dat 31 ge vangen genomen Indonesiërs, die hadden deelgenomen aan een lan ding op de Maleise kust, krijgsge vangenen zijn en niet voor de straf rechter kunnen worden gebracht. Als zij wel hadden moeten terecht staan, hadden zij de doodstraf kun nen krijgen. MADRID. In Madrid zijn gevan genisstraffen van drie tot zeven jaar geëist tegen negen Catalaanse ar beiders, beschuldigd van pogingen tot reorganisatie van de - verboden - „socialistische eenheidspartij van Catalonië", in feite de Catalaanse communistische partij. MOSKOU. De 29-jarige, Viktor Andrejew uit Lugansk heeft in Moskou het wereldrecord drukken in de zwaargewichtklasse verbeterd. Andrejew bracht 198 kg omhoog, waarmee hij het op de Olympische Spelen in Tokio gemaakte wereldre cord van Juri Vlassow met 0,5 kg verbeterde. LONDEN. Verscheidene socialis tische regeringsleiders en ministers en andere vooraanstaande socialis ten uit Westeuropese landen zullen zaterdag op uitnodiging van de Brit se premier Harold Wilson deelne men aan een bijeenkomst op Chequ ers, het officiële buitenverblijf van de Britse regeringsleider. PARIJS. Een priester, die van een brug over de Seine in Parijs was gedoken om een kind te redden dat in het water was gevallen, raakte buiten kennis en stierf kort daarop toen. hij met het kind in. zijn armen op de oever v/as geklommen. KASSEL. De 21-jarige, uit Eind hoven afkomstige Nederlandse ar beidster Maria van Es, die sinds vijf maanden met haar man in Heiligen- rode, nabij de Westduitse stad Kas sei, woont, wordt sinds negen dezer vermist. WASHINGTON. India heeft toe zeggingen gekregen voor financiële hulp tot een totaal bedrag van 1.027 miljoen dollar van tien geïndustria liseerde landen en de Wereldbank voor het laatste jaar van het lopen de Indiase ontwikkelingsplan, dat zich uitstrekt over vijf jaar. WASHINGTON. De Amerikaan se bond voor dierenbescherming heeft een plan bekendgemaakt ter bestrijding van de steeds groter wordende duivenplaag in New York- De bond stelt voor, zaadkor reltjes te strooien die een stof be vatten die de dieren onvruchtbaar maakt. de Grote kerk, 11.00 uur mars door Zierikzee, 13.30 uur kinderspelen (la gere scholen) op „Bannink", 14.00 uur voetbalwedstrijd, 16.00-18.00 uur windhondenrennen op „Bannink", voor 'teerst in Zeeland, 19.45 uur mars dcor Zierikzee door het fanfa rekorps „Apollo" uit Nieuwe Tonge. Van 21.00 tot 22.15 uur volgt verto ning van de film „Eén tegen allen" op het Havenplein. Om half elf (22.30 uur) volgt tot besluit een tap- tee, te verzorgen door het fanfare korps „Apollo". Kinderspelen Koninginnedag. Wat betreft de kinderspelen op Koninginnedag gaf de heer C. Lin- ders een toelichting op de gang van zaken. De stad wordt in vijf wijken verdeeld, waarin de kinderen ver deeld in drie leeftijdsgroepen di verse opdrachten uitvoeren. In elke wijk zullen ongeveer 180 kinderen deelnemen, zodat in totaal ruim 900 kinderen bij de spelen betrokken zullen worden, De jeugd wordt ver deeld in de leeftijdsgroepen 6 tot 8 jaar, 9 en 10-jarigen en 11 en 12- jarigen. In de wijken worden de groepen fevormd rondom de vol gende plaatsen: H. J. Doelemanplein, Chr. School 't Vrije, Kraanplein, Breedsti'aat en Malta. De opdracht voor de jongsten (van 6 tot 8 jaar) zal bestaan uit het vul len van plastic zakken met zand. Zand en zakken zullen op de ver schillende plaatsen worden verstrekt Van de gevulde plastic zakken zal de naam Oranje moeten worden ge vormd uit letters van 2 meter lang en 1 meter breed. In de zakken moe ten vlaggetjes worden gestoken, die de kinderen zelf eerst moeten ma ken. Ook dit materiaal wordt ter be schikking gesteld. De S- en 10-jarigen worden voor zien van piastic buizen en touw voor het maken van bogen. Deze bogen worden versierd met papieren roos jes. Verder krijgt deze groep als op dracht om een vijftigtal lichtmasten te „strikken", met rood-wit-blauwe streken papier. De oudste leeftijds groepen (11-12 jaar) krijgen elk een 1 andbouwwagen toegewezen om de ze naar hartelust te versieren. Naar het Havenplein. Het startsignaal voor de uitvoe ring van de opdrachten wordt om 2 uur dcor middel van sirenegeloei ge geven. Om kwart voor vier (3.45 uur) zal geiyktydig worden gestopt en dan gaan de jongste groepen gewa pend met vlaggetjes naar het Haven plein. De tweede groep gaat even eens naar het Havenplein en mar cheert langs de verpleegtehuizen en eventueel het stadhuis, terwyi ook de derde greep met de versierde wa gens optrekt naar het Havenplein. Nadat hier alle 900 kinderen verza meld zijn wordt nog een mars door de stad gemaakt en krügen allen een ccnsumptiebon uitgereikt ter vrye besteding. DEN HAAG, 22-4. Ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de koningin kemt de stichting „De band met Gcd" met een grammofoonplaat uit, waarep het zangkoor van paleis Soestdyk vüf liederen zingt. De opbrengst van de plaat, die de titel heeft „Heer, behoed onze ko ningin", komt ten goede aan het werk van. de stichting. De stichting verwacht met deze plaat een zeer grote oplaag en wellicht een gouden plaat te halen. De stichting heeft tot doel om via de geluidsband het evangelie te brengen, speciaal onder zieken, blin den, bejaarden, invaliden, emigran ten, allen, die om andere reden niet in een kerk komen of kunnen komen Zij is interkerkelijk en uitsluitend gebaseerd op Gods Woord. Om dit te realiseren worden reeds verschei dene jaren opnamen verzorgd van kerk- evangelisatiediensten, repor tages, hoorspelen, klankbeelden, de clamatie, jeugd- en kinderdiensten, korte toespraken, dagsluitingen, geestelijke muziek-zang en sinds Ingezonden mededeling Ook in ;j; AUTOPEDS en KINDERFIETSEN een ruime keus kort leerzame artikelen uit de posi tief christelijke pers. Iedereen die over een bandrecorder beschikt kan in de bandencirculatie worden opge nomen of anderen met de geluids banden bereiken. De Europese commissie heeft de ministerraad van 'de „zes" voorge- steilid' de tarieven voor frawkerimg van brieven en 'briefkaarten tot 20 gram per 1 januari 1968 gelijk te trékken. Op het ogenblik bestaan er nog aanzienlijke verschillen in deze tarieven. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) DEN HAAG, 22-4. Het aantal lid- maten van de Ger. Kerken Vrijge maakt is in 1964 gestegen van 104.014 tot 105.457. Er zijn tJhans 305 keiken en 207 dienstdoende predikanten, alsmede 74 vakatures. Het aantal kerken verminderde met 2 wegens opheffing van de gemeenten te Eibergen en Vrijhoeve-Kapelle (N.B.) Aangezien vijf kandidaten een be roep aannamen en één predikant uit Australië overkwam steeg het aantal dienstdoende predikanten met zes, maar door het overlijden van één, de em entering van vijf, het vertrek van één en het onttrekken van drie aan het kerkverband daalde in wer kelijkheid met vier. Bij het aantal predikanten moeten ook echter de 8 missionarissen en de 2 legerpredi- kanten worden geteld. Zuid-Holland telt de meeste kerken (60) en Over ijssel de meeste predikanten (48). Zuid-Holland en Drente hebben elk 12 vakatures. Kerken helpen ontwikkelingslanden UTRECHT, 22-4. Uit vier we- relddelen treden aanstaande zondag voorgangei's op in een televisiedienst van de Gereformeerde Woestduin- kerk in Amsterdam Deze dienst leidt een grote gezamenlijke campagne in van de protestantse kerken van Ne derland voor de stichting van druk kerijen en lectuurcentra in ontwik kelingslanden. Op zondag 2 mei wordt hiervoor in vrijwel alle kerkdiensten een in zameling gehouden. Doel is op die dag 1,5 miljoen gulden bijeen te brengen. In de televisiedienst van zondag wordt de liturgie geleid door voorgangers uit Indonesië, Ghana cn Suriname. Pi'of. dr. J. Verkuyl, al gemeen secretaris' van de Nederland se Zendingsraad, houdt do predika tie. BURGERLIJKE STAND Zierikzee G e b o r en. 14 april: Hendrika Aleida Nelly, d. van Wilhelmus Jo hannes Kramer en Adriana Hendrika de Hooge (Zierikzee); 15 april: Adri ana Martina, d. van Leendert de Bil en Cornelia Jacomina Feijlel (Mid- denschouwen); 15 april: Astrid Wil- helmina, d. van Willem Christiaan Cornelis Timmerman en Johanna Maria van de Velde (Zierikzee); 21 april: Josephus Hubertus Jacobus, z. van Lambert Marie Antoine Nijs- sen en Thérèse Hutten (Zierikzee); 22 april: Cornelis Marinus, z. van Hendrik Gerard de Glopper en Eli zabeth Laurina van den Houten (Middenschouwen). Gehuwd: 20 april: Abraham Wijsman, 22 j. (Zierikzee) en Agnes1 Theodox'a Maria Drehsen, 23 j. (Zie- rikzee). Overleden: 7 april: Johannes Verton, 82 j., gehuwd geweest met Adriana van der Linde, eex'der ge huwd geweest met Cornelia de Brui ne (Westerschouwen); 11 april: Jo hannes Marinus Dekker, 80 j., echt genoot van Johanna Marina Flik- weert (Zierikzee); 15 april: Johannes Vijverberg, 84 j., gehuwd geweest met Marina Adriana Schoof (Brou wershaven); 16 april: Jacoba Marina Stouten, 78 j., gehuwd geweest met Jan Post (Zierikzee); 19 april:.Jo- hannis van Koten, 80 j.( echtgenoot van Pieternella Clree (Duiveland); 20 april: Izak Geelhoed, 74 j., echt genoot van Johanna van der Cingel (Zierikzee). ZIERIKZEE Premiekeuringen voor stieren en fokvee Op Sdbouwen-Duiveland worden premiekeuringen gehouden voor stieren en vrouwelijk fokvee, uit gaande van de Provinciale Commis sie ter Bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland. Voor maandag 10 mei zijin aan de beux't Bruinisse, Nieuwerkenk en Ooster- lamid. Voor dinsdag 11 mei: Kerkiwer- ve (Sdhutje), Haamtede, Moriaans- hoofd en Ellemeet. Voor vrijdag 14 mei: Zierikzee, Dreisdhor en Ouwer- 'kerk. Vergadering N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Néd. Christen Vrouwenbond hoopt op woensdag 28 april a.s. haar maan delijkse bijeenkomst te (houden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De heer P. A. Overduim uit Zeist zal de ze avon'd spreken over „50 jaar Bar- fiimeüs". Oök belangstellende dames-niet le den zijn van harte welkom. SEROOSKERKE Uitreiking verkeersdiploma's Woensdagavond vond' -in de zaal van het Dorpshuis de 'diploma-uitrei king plaats van de in de afgelopen winter ter plaatse gehouden ver- keorspursus. De voorzitter van de afld. Schouwen van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer Z. Rozen- boom, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de burge meester der gemeente Wëslerschou- wen de heer H. P. Evcrwijn. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit dat de belangstelling, tin tegenstelling tot andere avonden, zo gering was. Na een tweetal filmpjes reiktede burgemeester de diploma's uit aan de geslaagden. Het diploma mot lof werd uitgereikt aan de dames: A. Gocnse-Boonman en C. Dalebout- van Zalm. Het gewone diploma werd behaald door de damesN. Verboom- van Dienst. M. van der Scheldc- Stouten en W. Smallegange-Ribbens, en de heren: A. Beije, J. van der Söhéldc, L. Straayer, M. Geluk, J. L. Stouten, M. Bouwman en J. Ver boom. Afgewezen -werden 4 kandi daten. Na een pauze werd nog een film vertoond, waarna de heer M. Geluk, namens de cursisten ccn dankwoord sprak. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. In het verenigingsgebouw van de Ger. Kerk vergaderde dinsdagavond de afdeling Haamstede van de Ned. Chr. Vrouwen Bond. De leiding was in handen van de vice-presidente, mevrouw v. d. Doel-Taale. De spre ker van deze avond was de heer L. de Waard te Haamstede, over het werk van het Ned. Bijbelgenootschap De oorsprong ligt in Wales, waar errstx-eeks 1800 een jong meisje 7 jaar lang spaarde om in het bezit te komen van een Bijbel in haar eigen spreektaal. Pas na de Fx-anse tijd kon in 1814 in Amsterdam het Ned. Bij belgenootschap opgericht worden. De doelstelling was het verstrekken van Bijbels tegen gex inge px-ijs aan ieder een en het leren lezen van de Bijbel (groot aantal aaalphabeten). Het werk van het Bijbelgenoot schap bestaat uit de vex'taalarbeid en hej: uitgever) en vei'spi'eiden van de Bijbel. Dooi; de gezamenlijke ge nootschappen is de Bijbel in 1232 talen vertaald, terwijl er momenteel 2500 talen bekend zijn. Nederland heeft ais werkterrein gekozen: Ka meroen, Suriname, de Ned. Antillen, Indonesië, Hongkong en Nieuw Gui nea. Ock in ons eigen land is echter nog heel wat te doen. Slechts de helft van ons volk bezit een Bijbel en nog geen 100/o leest er in. Na de pauze vertoonde de heer de Waai'd enkele dia's over het veel omvattende werk van het Ned. Bij belgenootschap. Tot slot werd Ps. 25 2 gezongen en besloot de heer de Waard de avond met dankgebed. SIRJANSLAND Begrafenis verkeersslachtoffer Onder zeer grote belangstelling werd donderdagmiddag op de alge mene begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de zaterdag j.l. bij een verkeersongeval cm het leven gekomen C. de Jonge. Aan de teraardebestelling ging voor af een rouwdienst in het vereni gingsgebouw, die werd geleid door ds. Mallan te Veenen'daal. Na lezing van Oor 15, bepaalde de predikant in zijn toespraak de aanwezigen bij de woorden van de Apostel: „Wij zijn alle uur in gevaar". Spr wees op de ernst van het leven, omdat het gevaar waarvan door de Apostel wordt gesproken, altijd aan wezig ds en er slechts één schrede ligt tussen leven en dood. De predi kant wees er op hoe door de zonde val de harmonie tussen Schepper en schepsel is verstoord, maar van Gods zijde is er een mogelijkheid tot 'her stel door Jezus Christus, van wie Pasen zo duidelijk heeft gesproken. Gewezen werd op dc enige troost, die alleen de Here geven kan en wil. Aan de groeve 'bepaalde ds. Mallan de aanwezigen bij de woorden uit Pred.: „Gedenk aan Uw Schepper", wijzend op de grote verantwoorde lijkheid van 'de mens en indringend waarschuwend de Schepper te zoe ken, zolang wij nog zijn in 'het heden der genade. „Wanneer de stem, die er van dit graf uitgaat niet ter harte wordt genomen, zal deze eenmaal tegen de mens gétuigen", zo besloot ds. Mallan zijn toespraak. Namens 'de familie sprak de heer M. C. Knuist woorden van dank tot ds. Mallan en verder allen, die van :hun medeleven blijlk gaven. Diep on der ide indruk verliet men hierna de dodenakker. BRUINISSE Perceel grond voor speeltuinvereniging B. en W. van Bruinisse hebben aan de vereniging tot oprichting van een speeltuin te Bruinisse, een perceel gi'orJd beschikbaar gesteld, op de hoek van de Hertsbeekestraat en de Kerkstraat. Reeds verrijst er een rek voor het maken van schommels en is men be zig een zandbak uit te graven. De heer Joh. van den Berge te Bruinisse behaalde het diploma aan de Vakschool voor Groente en Fruit- teelt te Middelburg, (einddiploma), na twee-jarige cursus. De weg Haamstede-Burgh-Westenschouwen zal het in ieder geval bijzon der druk krijgen in het zomerseizoen. Een voorproefje daarvan kreeg het al met Pasen, toen de auto's dicht op elkaar reden op deze fraaie weg. die mei zijn fraaie begroeiing van meter tot meter bewijst dat de Westhoek nou natuurgebied bij uitnemendheid is. Niet te hard rijden op deze weg, dachten we zo, om goed te kunnen zien en de kans op ongelukken te verminderen. (Foto: Zfierikzeesc'he Nieuwsbode) LAND- EN TUINBOUW Ureumbespuitingen op fruitgewassen Scheepvaartbericliten Esso Den Haag, 22-4 van Rotterdam naar Marsa Él Brega. Kenia (t), .23-4 te Rotterdam World Hill, 22-4 van Singapore naar Mena Al Alhmadi. Zafra (t), 23-4 te Thameshaven. o In Parijs verluidt dat px'esident De Gaulle ziin komende bezoek aan de West-Duitse bondskanselier, Lud- wig Erhard, enkele -weken wil ver vroegen. TEL AVIV. De Amerikaanse on der-minister van buitenlandse za ken, speciaal belast met vraagstuk ken van het midden-oosten, Talbot, is in Tel Aviv aangekomen, na een bezoek aan Cairo en Saoedi-Arabië. n President Habiib Bourguiba van Tunesië heeft voorgesteld dat de Arabieren, in ruil voor de repatri ëring van ide Palestijnse vluchtelin gen, Israël erkennen, 'dat de door de V.N. vastgestelde grenzen 'heeft. WASSENAAR. Uit Wassenaar wordt sinds ruim drie weken de 23- jarige student Pitn Lanting vermist. Namens de ouders heeft de commis saris van politie te Wassenaar nu een verzoek om opsporing doen uit gaan. Ureum bevat 46u/u stikstof en leent zich behalve ais meststof ook voor het uitvoeren van bcspuitingen. Het wonderlijke is dan, dat een groot deel van de stikstof vrij snel in de bladeren dringt cn daar bhjkbaar cp dezelfde wijze werkzaam is als stikstof, die via de wortels in dc plant dringt. Er zijn trouwens ook andere voedingsstoffen die op bla deren kunnen worden verspoten, al dus de heer ir. P. Delver, Instituut vcor Bodemvruchtbaarheid, gedeta cheerd bij het Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle Grond te Wil- belminadorp, voor de radio. Gewoonlijk wordt wat ureum aan gaat, na de bloei en gedurende het groeiseizoen gespoten in vrij lage concentraties van rond een half pro cent. Bij hogere concentraties ont staat al gauw bladverbranding. De ze bespuitingen kunnen met de ziek tebestrijding worden gecombineerd, zodat er niet veel extra werk aan behoeft vast te zitten. De hoeveel heid stikstof die bij zo'n bespuiting in. de plant dringt is echter heel ge ring en bedraagt slechts een fractie van wat een gewas zo gedurende een heel seizoen nodig heeft. Men zou dus vele malen moeten spuiten, als men de gehele benodigde hoe veelheid stikstof via het blad zou willen geven. Al te lang kan men hier echter ook niet mee doorgaan, omdat de vruchten dan de neiging krijgen te groen te blijven. Men zou het pro ces eigenlijk kunnen vergelijken met een uitdovend haardvuur wat men aan de gang tracht te houden door er telkens een brandende lucifer op te gooien. Een misschien wat over dreven voorstelling van zaken, die toch wel ongeveer weergeeft, dat deze wijze van stikstofvoeding toch wel erg mondjesmaat is. In Amerika hebben fruittelers ge poogd hun gewassen uitsluitend door ureum bespuitingen van stikstof te voorzien. Het bleek daarbij dat de stikstof hoofdzakelijk aan het blad ten goede kwam, maar dat de bo men als het ware inwendig verarm den, hetgeen op den duur teruggang van de bloei, van de vruchtzetting en van de groei tot gevolg had. Men kan zich afvragen, welke de ervaringen in ons land zijn en waar om dan tóch nog wel met ureumbe spuitingen wordt gewerkt. Er zijn namelijk in een aantal gevallen zeer duidelijke meeropbrengsten bereikt. Maar deze hadden vrijwel steeds be trekking op gevallen waar uitgespro ken stikstof gebrek gewoonlijk door veronachtzaming van de be mesting heerste. Waar de bemes ting voldoende was, gaf ureum ge woonlijk geen effekt. Geen weg naar gouden plak. Nu is de vakkennis van onze fruit telers wat de bemesting betreft wel zo groot dat we ons bij de beoorde ling van het nut van deze bespuitin gen niet behoeven vast te klampen aan gevallen van verwaarloosde stikstofbemesting. Maar er kunnen onvoorziene omstandigheden zijn, waarbij een tijdelijk stikstoftekort door ureumbespuitingen bij wijze van overbruggingssysteem snel kan worden aangevuld. Dit kan b.v. het geval zijn, als de bodemstikstof na overvloedige winterregen te sterk is uitgespoeld, of wanneer het in een erg droog voorjaar te weinig wex'k- zaam is, of ook bij een zeer zware bloei als do stikstofbehcefte extra groot is. Het effekt van vroege bespuitingen openbaart zich dan vaak in een gro tere vruchtzetting vlak na de bloei, heeft U op de krant zitten wachten en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus sloppenl U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad le 'nemen. Verpleegster voor Zeeuwse Groene Kruis Het bestuur van dc Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft met ingang van 1 juli 1965 tot verpleegster in algemene dienst benoemd, zuster A. Rcnkc- ma, wenende te Hilversum, die deze benoeming liceft aangenomen. zy was tot 1964 wykverplccgstcr te Nicuwlande (Dr.) cn volgt thans dc kursus op het Seminarium voor Praktische Gezondheidszorg tc U- t recht. Nadat zu nog enkele maanden in diverse provincies stage heeft gelo pen, hoopt zy haar werk bp bet Zeeuwse Groene Kruis tc beginnen. wanneer de stikstofvoorziening ook later in het seizoen gunstig blijft, tot grotere opbrengst kan leiden. Als het gewas na deze bespuiting echter weer tot stikstofgebrek ver valt, volgt gewoonlijk een sterke vruchtval, waarbij het ureumeffekt dus verloren gaat. Het effekt v*an ureumbespuitingen is zo bezien corrigerend, maar wij mogen de prestaties van een fruitge was toch niet los zien van de moge lijkheid, stikstof uit de grond op te nemen. Om te besluiten met een beeld uit de (buitenlandse!) sportwereld: de werking van ureum heeft iets weg van doping, van het gewraakte ge bruik van stimulerende middelen om de prestaties van sommige sportlie den tijdeliik te verhogen. Dit kan dus niet de aangewezen weg zijn, om de gouden plak in de fruitteelt te veroveren. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft het voornemen op donderdag 6 mei a.s. een 'bezodk te brengen aan het EmmaJk inderziekenjhuis te Am sterdam, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van dit ziekenhuis. LICHTENVOORDE. Het vierjarig dochtertje van ide familie Te Plate- Bouman uit Lichtenvoorde ds don derdagmiddag dodelijk gewond toen zij met haar step vanuit een zand weg dicht bij haar huis de Zieuwent- seweg opging en daarbij in aanra king kwam met een juist passerende personenauto. WERELD Wie wat tijd over heeft in Utrecht, hoeft niet in de knoop te zitten wat te gaan doen, want de stad „zit onder Italië geplakt". Dat klinkt wellicht wat gek, maar het gaat er dan om dat er in het stedelijke museum een unieke tentoonstelling is te zien van Italianiserende kunstenaars uit de Hollandse School. „Italianiserend" betekend dat de kunstenaars lang of kort naar Italië zijn gegaan om daar te werken. Deze zo uiterst figuratie ve 17e eeuwse kunst geeft een beeld van Italië, waarvan nog veel over is, maar toen toch wel van een schoon heid moet zijn gewest, die, gewend als we zijn aan geschoren en groten deels ontluisterende landschappen bijna para dijselijk aandoet. Het be hoorde tot de kunstzinnige „bon ton" om Italië „te doen" en ze hebben het gedaan, die weergaloze vormkunste naars van toen. Ze hebben er onder de zuidelijke zon hard gewerkt en nu - zoveel eeuwen later - zijn hun werken te zien in negen ruime zalen, ongelofelijk zwaar bewaakt door een schare lustig op en neer drentelende suppoosten, die iedere bezoeker flink in de kijker houden, want er hangt uoor miljoenen. Negen zalen kunst, die qua thema, kleur en vormgeving veel gemeen heeft, maar ook uitschieters loont, zo weergaloos knap, zo onwaar schijnlijk groots en gedurfd van compositie, zo fragiel in gedetail leerde uitwerking, dat een week te kort is om van verbazing le bekomen. Ook de „Italianiserenden" waren mensen van het detail; niets ont snapte aan hun aandacht. Hoe lang penseelden ze aan de plooi in een rok, aan de bladeren (ze zijn er al lemaal) van een eik, aan de sierkrul- letjes van een schoengesp, aan een doodgewone slootkikkerdie voch tig en glazig de wereld zit in te kij ken? Hun mensen hebben dal onde finieerbare zwierige in houding en gebaar, maar lijken soms gevormd naar een arcadisch patroon. De her ders zo volmaakt herders; de herde rinnen met hun mateloos diep uit gesneden keurslijfjes, bijna te mooi en te madonna-achtig om niet aan enige iverkelijkheidsvervorming le gaan geloven. Anders wellicht is het bij de landschappen, met ccn trans parantie, die zich handhaaft tot aan de verre horizonten. Bij elkaar alle maal ongelofelijk eigenlijk; een ver rukkelijk kijkfestijn luttele uren hier vandaan, want zonder „dc dam" wa ren we cr wellicht niet gekomen. Nu ging hel bijna vanzelf. Het gaat op een aanbeveling lijken. Zou hel zo erg zijn? Wie er komt ga eens kijken, want de Italianiserendentonen een van schoonheid en romantiek verza digde ivereld, die ver af staat van dc onze, maar wel appelccrt aan het heimwee dat velen kennen, want het is op die expositie opvallend druk! schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2