Inkomen per hoofd in Tanzania: tweehonderd gulden per jaar Moordaanslag op man in donker Den Haag Griekenland weigert landingsrechten voor aantal Nederlandse toeristen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 april 1965 121ste jaargang Nr. 19773 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: ianneweklcen It, Zierikzee, postbus t, tel. OtttO-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. IS mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Koninginnedag en Bevrijdingsdag te Zierikzee Vrijdag 30 april a.s. (Koninginnedag) zal de Zierikzeesche Nieuws bode NIET worden uitgegeven en zuilen onze kantoren ge sloten zijn. In plaats van vrijdag 30 april zal echter op woensdag 28 april de Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnen. Advertenties voor dit nummer dienen uiterlijk dinsdagmorgen 27 april, half twaalf, in ons bezit te zijn. De directeur Out wikkeling welvaart heeft hoogste prioriteit DEN IIAAG, 22-4. De ambassadeur van Tanzania, C. Pastor Ngaiza, heeft donderdag van half zes tot zeven uur in hotel kasteel Oud-Wassenaar een ontvangst gehouden voor vertegen woordigers van het bedrijfsleven ter ere van het bezoek van de president van Tanzania, dr. Julius K. Nyerere. eigen weg gaan. Als voorbeeld daar van noemde de president het één partij systeem, dat onder de huidige omstandigheden het meest geschikt voor zijn land is. Dit systeem heeft wel degelijk een democratische ba sis, zo zei hij. Als doeleinden van de buitenlandse politiek noemde hij het zich teweer stellen tegen iedere inmenging van buiten, het bevorderen der Afrikaan se eenheid, het werken voor de we reldvrede en het beëindigen van ko lonialisme en rascisme. ZIERIKZEE: 24 april 8.57 25 april 10.10 26 april 11.35 v.m. 21.22 n.m. v.m. 22.45 n.m. v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 24 april. Zon op 5.25. onder 19.53. Maan op 3.21, onder 11.23. 26 april. Zon op 5.21. onder 19.56. Maan op 4.09. onder 13.44. Laatste kwartier: 23 april te 22.07. HOOGW ATERSTANDKN 21.17 n.m. 22.42 n.m, n.m. 25 april. Zon op 5.23, onder 19.54. Maan op 3.48. onder 12.32. 24 april 8.41 v.m, 25 april 9.56 v.m. 26 april' 11.19 v.m. Doodtij: 26 april. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhardt hebben woensdag in Uddel het jongeren - ontmoetingscentrum „Hunneschans" geopend. Zij deden dit door met een hamertje op een xylofoon te slaan, waarbij iedere toon een van de letters van het woord Hunneschans vormde. Reünie onderduikers in Noordoostpolder De receptie werd, behalve door vele zakenlieden, onder meer ook bezocht door vice-premier mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouw, de minister zonder portefeuille mr. Th. H. Bot en de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp. Voorts waren aanwezig mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam en mr. W. J. Geertsema, burgemees ter van Wassenaar. Opvallend was ook de aanwezigheid van een aantal witte nonnen en paters, die met va kantie in Nederland zijn. Om kwart over acht begon het di ner in hotel „De Witte Brug", dat door de Nederlandse regering werd aangeboden. De minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, richtte aan de rijkelijk met tulpen versierde tafel het woord tot de bezoekende presi dent. Hij verwelkomde hem namens de Nederlandse regering. Hij verge leek de rol, die dr. Nyerere bij het onafhankelijk worden van zijn land gespeeld heeft met die van W. van Oranje en sprak de hoop uit dat hij met een voldaan gevoel van zijn be zoek aan ons land naar Tanzania zal terugkeren. President Nyerere zei dat de ont wikkeling van de welvaart in zijn land de hoogste prioriteit heeft. On danks grote inspanningen van eigen volk en hulp van buiten wordt ech ter pas in 1980 een verdubbeling van het inkomen per hoofd verwacht. Dit bedraagt thans ongeveer tweehon derd gulden per jaar. Ondanks de bestaande nood voor wat betreft de voedselvoorziening, huisvesting, onderwijs en gezond heidszorg, is Tanzania echter niet be reid de pas verworven vrijheid te verkopen. Het land zal dan ook zijn SCHIPHOL, 22-4. Doordat de Griekse regering onverwacht wei gerde vcor de chartervlucht per DC- 7 van de Zweedse Luchtvaart Maat schappij „Osterman Air" landings rechten in Athene te verlenen, moest de vakantiereis van 42 Nederlanders vandaag werden uitgesteld. Beelden van de deze week gehou den paraatheidsoefening van de B- kring Zeeland der B.B. op Schou wen-Duiv eland. Op en bij de stads- mestvaalt aan het Havenhoofd kwam de brandweer in actie met een oefe ning in aanjaagverband. Een grote brand werd ontstoken, die moest worden geblust met water, dat over een afstand van 1700 meter werd aangevoerd. Toen eenmaal water werd gegeven kreeg het vuur er snel genoeg van, zoals de rechtse foto toont. Vele tientallen liters olie, hout en oude autobanden gaven - eenmaal in brand gestoken - een vette smoor af, die van verre was te zien. DEN HAAG, 23-4. De ongeveer 45-jarige in Den Haag als souteneur bekend staande H. B. is even na middernacht slachtoffer geworden van een moordaanslag. Op de hoek van de Geleenstraat en de Weteringkade in de donkere buurt van Den Haag werd op hem geschoten. De kogel raakte B. in zijn nek en vloog door de hals om ver volgens de voorruit van een perso- Onderzoek tegen West- duitse staatssecretaris BONN, 22-4. De Bondskanselarij houdt zich op het ogenblik bezig met de bestudering van een aantal docu menten over de activiteiten tijdens de oorlog van de staatssecretaris voor ontwikkelingshulp Friedrich Karl Vialon, die destijds hoofd der finan ciële afdeling van de rijkscommissa ris voor het Oosten in Riga was. Deze documenten zijn afkomstig van Si mon Wiesenthal, het hoofd van het Joodse Documentatiecentrum in We nen, terwijl van ander materiaal in Oost-Berlijn kon worden kennis ge nomen. Tegen Vialon is reeds een voor onderzoek gaande in verband met meineed, die hij zou hebben gepleegd in een strafzaak tegen George Heu ser, oud-hoofd der recherche van de deelstaat Rijnland-Palts. Hij zou toen onder ede hebben verklaard, tijdens zijn werkzaamheden in Riga niets te hebben geweten van massa-executies van Joden. Voor het te Eindhoven gevestigde reisbureau „Fit", een van de groots te bureaus die in Nederland vlieg reizen organiseert, betekende deze tegenslag een strop van ongeveer f 25.000,Dit bureau heeft thans namelijk bij de K.L.M. passage te gen het normale lijntarief voor de 42 reizigers moeten boeken, terwijl de Zweedse DC-7 vandaag -na uren vertraging tenslotte onverrichter za ke leeg naar Athene vertrok, ten einde daar een groep vakantierei zigers op te halen. Die onder het zelfde schema twee weken geleden wel door de Griekse regering was geaccepteerd. Gedupeerd. De Griekse regering wenst het toe ristenverkeer tussen Nederland en Griekenland uitsluitend in handen te leggen van Nederlandse en Griek se luchtvaartmaatschappijen. Daar onder vallen dus de grote I.A.T.A.- maatschappijen, K.L.M. en Olympic- Airways, doch ook kleinere charter maatschappijen, zoals van Neder landse zijde bijvoorbeeld Martin's Air Charter en Schreiner Airways. „Wü zijn door deze onverwachte gang van zaken uiteraard ten zeer ste gedupeerd", aldus onderdirec teur H. Behrcns van het reisbureau „Fit". „Voor de eerste twee reizen zijn ons feitelijk geen moeilijkheden in de weg gelegd, nu bij deze derde wordt plotseling de vergunning ge weigerd". nenauto te doorboren, waarvan de bestuurder juist was uitgestapt. B. is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis gebracht. De da der, die volgens getuigen een man was van klein postuur die een lichte regenjas droeg, kon niet worden aan gehouden. B. strompelde gewond in de richting van het trottoir naar een snackbar op de hoek van de straat, vanwaar de politie werd ge alarmeerd. Het slachtoffer was nog in staat om luidkeels te roepen: „houdt de moordenaar" en „bel de g.g.d., want ik bloed dood". Vermogend man. Het schot in de nacht lokte velen naar buiten. Een paar uur later had het politieonderzoek nog niet veel meer opgeleverd dan een reeks ge tuigenverklaring. Anderhalf uur na de aanslag werd op straat een huls van een kogel gevonden, die, zo wordt vermoed, B. heeft getroffen. B. geldt in rijn kringen als een vermogend man. Enkele maanden geleden kwam hij in het nieuws toen hij in Gretna Green (Schot land) frouwde met een minderjarig Haags meisje A. van M. Bij gele genheid van dit huwelijk verklaarde zijn echtgenote dat haar vader de toestemming voor het huwelijk niet wilde geven, tenzij B. hem f 10.000, betaalde. Zij liet zich echter, naai zij zei, niet verkopen. Vragen in Kamer over uitlatingen Soekarno DEN HAAG, 22-4. De Tweede Ka- merleden Geertsema en mevrouw Stoffel-van Haaften (beiden V.V.D.) hebben de minister-president en de minister vain .buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of zij de be richten kunnen bevestigen, volgens welke president Soekarno op 18 april jl. zou hebben verklaard, dat de bevolking van West-lrian niet in de gelegenheid zal worden gesteld het recht van zelfbeschikking uit te oefenen, dat is vastgelegd in de op 15 augustus 1962 te New York geslo-" ten overeenkomst tussen /het Konink rijk der Nederlanden en de Repu bliek Indonesië. Beide Kamerleden willen, indien d-it juist is, weten welke stappen de regering dan ter zake denkt te on dernemen en 'indien de berichten on juist zijn, in welke geest president Soekarno zich op 18 april jl. 'dan wel over de uitoefening van het 'bedoelde zelfbeschikkingsrecht heeft uitgela ten. DEN. HAAG, 22-4. Intrekking van de ziektewet en incorporatie van de in die wet vervatte regeling in de arbeidsongeschiktheidswet, zon tot gevolg hebben dat het ontwerp van wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering diepgaand zou moeten worden gewijzigd. Dit zou, naar de mening van mi nister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid, veel tijd vergen. Een dergelijke vertraging is niet verantwoord met het oog op de soci ale positie der invaliden. De bewindsman zegt dit in de me morie van antwoord op het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet op de ar- DEN HAAG, 22-4. Op 5 mei zal dit jaar in de Noord-Oostpolder een reünie voor onderduikers worden gehouden. Het ligt in de bedoeling 1'de voormalige onderduikers te laten zien hoe de polder, die tijdens de bezetting juist was drooggevallen, thans is geworden. De afkorting N.O.P. voor Noord- Oost-Polder betekende dn die tijd „Nederlands Onderduikers Paradijs". Een waar paradijs was het overigens bepaald niet. Door de twintig tot vijfentwintig duizenid mannen, die kortere óf langere tijd in de polder zijn ondergedoken moest 'hard wor den gewerkt. Dit werk bestond gro tendeels uit het graven van grep pels en sloten. Er bestonden 27 ar beiderskampen, het voedsel 'was uit stekend en er bestond een goede mogelijkheid razzia's te ontlopen door een tijdelijke vlucht in de uit gestrekte rietvelden. Zware arbeid. In mei 1942 werden de eerste on derduikers in de Noord-Oostpolder ondergebracht. De stroom onderdui kers kwam echter pas goed op gang toen de bezetter een jaar later de Nederlandse militairen opnieuw in krijgsgevangenschap voerde. Soms kwamen er vijfhonderd per dag. Het verrichter, van zware arbeid was echter noodzakelijk ten eerste om n'iet de argwaan van de Duitsers te wekken en ten tweede omdat de beidsongeschiktheidsverzekering. In dit ontwerp wordt, zoals bekend, geen onderscheid meer gemaakt tus sen. arbeidsongeschiktheid door be drijfsongevallen of door andere oor zaken en worden alle uitkeringen op een verantwoord sociaal niveau gebracht. Wanneer de arbeidsongeschikt heidswet (W.A.O.) in werking zal treden, zal deze vijf sociale verze keringswetten, te weten, de invali diteitswet, de mijnwerkersinvalidi- leitswet, de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 en de zee-ongevallenwet 1919, gaan vervangen. goede verstandhouding met de eigen lijke polderwerkers niet mocht wor den verstoord. Onder de onderdui kers waren vooral veel studenten. Er ontstond een complete verzets organisatie en via Engeland werden wapens in de polder gedropt. Veiligheidsraad gaat over Rhodesië spreken NEW YORK, 22-4. De veiligheids raad komt woensdag a.s. te 15.30 uur bijeen ter bespreking van de toe stand in Zuid-Rhodesië. Dit ge schiedt op verzoek rvan 31 Afrikaan se landen. De bijeenkomst van de raad zal worden geleid door de Jor- daniër Abdel Monem Rif ai. Tevoren ha'd de dekolonisatiecom missie der Verenigde Naties met achttien stemmen voor en Vier ont-, houdingen een ontwerp-resolutie aanvaard, waarin de veiligheidsraad werd verzocht over te gaan tot een onverwijlde bespreking van de toe stand' in Zuid-Rhodesië. Twee in 'de commissie vertegenwoordigde lan den waren bij de stemming niet aan wezig. Ten noorden van Schwangau in Beieren zijn woensdag acht graven bloot gelegd dae, volgens de archeo loog Dr. Guenther Krahe, ongeveer 1250 jaar oud zijn. Bij de graven vond men een aantal speerpunten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht en ochtend is een regengebied afkomstig uit Duitsland en Denemarken over ons land getrokken, ihet werd gevolgd door een gebied met opklaringen. De opklaringen zullen het komende et maal voortduren, maar wel hier en daar worden afgewisseld door een bui. Vannacht daalt de temperatuur tot iets lagere waarden dan in de af gelopen nacht, morgenmiddag zal de temperatuur eOhter dezelfde zijn als vandaag of iets ihoger. De wind blijft uiit noordelijke richtingen waaien, maar zal slechts zwak of matig zijn. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoed stuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina nr. 3 w etsontwerp arbeidsongeschiktheidsverzekering Dit nummer bestaat uit 12 pagina's X Verandering van werk is Iets kourlere naelit Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, maar in hoofdzaak in het binnenland ook hier en daar een bui; zwakke tot matige wind; iets koudere nacht, morgenmiddag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1