10%, REDUKTIE Komende twee maanden kunnen beslissend zijn voor kwestie WAAR KOOPT U MEUBELEN? DEURLOO - WONINGINRICHTING Man doodt zijn vrouw, schiet dochter neer en pleegt zelfmoord Weer spanning op Cyprus Groot gasveld bij Bergen (N.H.) Thailandse delegatie ging naar huis Ku Klux Klan naar Engeland? Belgrado over Zuid-Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dontlrnliig 22 april 1965 121ste ja urn a uk Nr. 111772 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (Jl 110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: B.B.-paraatheidsoefening op Schomveii-Duiveland Heviger strijd in Zuid-Vietnam SAIGON, 21-4. In een van de hevigste operaties tegen de Vietcong van de afgelopen maanden hebben woensdag Amerikaanse F100-Super- sabres een concentratie van rebel len met een regen van bommen, ra ketten en granaten bestookt. De luchtaanval viel samen met een op mars van Zuidvietnamese mariniers die een strategisch gebied in de pro vincie Qoeant Tin, 560 kilometer ten noorden van Saigon, op de Vietcong moeten heroveren. Het was de derde dag dat in dit gebied luchtaanvallen werden uitge voerd. Berichten v«n 'het gevechts terrein spraiken woensdagavond van driehonderd doden onder de Viet cong. De Zuidvietnamese regerings troepen zouden 23 doden, 45 gewon den en 32 vermisten tellen. In de nacht van dinsdag op woens dag 'hebben Skyhawk-jachtbommen werpers van 'het Amerikaanse vlieg- dekschip Midway weer aanvallen gedaan op konvooien op de belang rijkste noord-zuid-werkeersweg in Noord-Vietnam. Aan de eerste ,vge- wapende verkenningsvlucht" namen twee toestellen deel. Met 20 mm-ge- schut waren ten zuiden van de stad Dong Hoi twee vrachtwagens be stookt. De resultaten van de aanval zijn niet bekend. De tweede aanval werd uitgevoerd door vier Sky- hawks. Versoheidene vrachtwagens waren getroffen door raketten en 20 mm-geschut. De aangerichte schade is niet bekend, maar de piloten meldden dat ze na een van hun duik vluchten een sterk lichtschijnsel hadden waargenomen. Er was spo radisch slechts vanaf de grond op de toestellen geschoten. Vijandelijke vliegtuigen had men niet gezien. Al le vliegtuigen, zo werd meegedeeld, keerden behouden od hun basis 1e- rug. Vietcong-offensief verwacht. De Vietcong zou op het ogenblik voorbereidingen treffen voor een grootscheeps offensief in Zuid-Viet nam. In dit verband menen deskun dige waarnemers - Amerikaanse zo wel als Zuidvietnamese - dat de ko mende 2 maanden weleens 'beslissend kunnen zijn voor de verdere ontwik keling van het vraagstuk-Vietnam. Het doel van het offensief zou tweedelig zijn. Aan een kant zouden de communisten snel belangrijke militaire successen willen behalen om zo de publieke opinie in de we reld te beïnvloeden, aan de andere kant zouden zij zioh met alle moge lijke middelen meester willen maken van een gebied waar de rebellenvlag ongestraft" zou 'kunnen wapperen en waar 't nationale bevrijdingsfront een voorlopige regering zou kunnen vestigen om de V.S. te dwingen de rebellenorganisatie als een gespreks partner te aanvaarden voor mogelij ke onderhandelingen. Meer hulp voor Noord-Viet nam. WASHINGTON, 21-4. De Ame rikaanse minister van defensie. McNamara, heeft woensdag tijdens een persconferentie in Washington medegedeeld, dat de Amerikaanse regering de militaire hulp aan Zuid- Ingezonden mededeling Kunt U in onze i-uim gesorteerde toonzalen niet. slagen? Koopt U om andere reden liever bij de fabriek? Vraag Uw INTERMEUBEL-leverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere kosten INTERMEUBEL service bij Uw INTERMEUBEL vakman ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2946 Drama in Amsterdam-oost AMSTERDAM, 21-4. De 59-jari- ge Surinaamse timmerman Leonar- dus van Urk, heeft woensdagavond in de Perlakstraat in Amsterdam- oost zün 52-jarige ex-echtgenote Neeltje van Rooüen met enkele pi stoolschoten om het leven gebracht. Vervolgens verwondde hy met een schot zyn elfjarig dochtertje Louise. Daarna pleegde hy zelfmoord. Het meisje is in een Amsterdams zieken huis opgenomen. De timmerman was de woning binnengekomen terwijl zijn ex-echt genote. het dochtertje en een buur vrouw, mevr. G. Reller-Karsen, in de slaapkamer foto's zaten te bekij ken. De buurvrouw had iemand bin nen horen komen en 'had tegen het slachtoffer gezegd: „Er is bezoek". I-Iet 'bleek van Urk te zijn, die door zijn voormalige vrouw met een zacht lijntje („Toe Leo, je weet dat je hier niet mag komen") buiten 'de deur ge welkt werd. Wat er toen gebeurde heeft mevr. Keiler niet kunnen zien. Plotseling hoorde zij een aantal schoten afvuren waarop zij zich in een kast in de slaapkamer verschool. Toen het stil werd 'heeft de buur vrouw alarm geslagen maar het was te laat. Neeltje van Rooyen was door twee kogels - een door de hals en een in de buik dodelijk getroffen. Zij lag in de hal evenals haar dochtertje, dat een kogel in 'de 'borst 'had gekre gen. De moordenaar tenslotte werd dood in een stoel in de huiskamer gevonden. Hij 'had zich met een ko gel door de rechterslaap het leven benomen. Uit verhalen van de buren is de politie te weten gekomen dat de tim merman zijn ex-echtgenote de laat ste tijd weer lastig 'heeft gevallen. Dat was ook al het geval geweest vlak na de scheiding in 1958. In de volgende twee jaar tenminste is de man in verband met 'bedreigingen van Neeltje van Rooyen (hij zou toen al eens gezegd 'hebben „Ik zal je neerschieten") in contact met de politie geweest. Bij de scheiding was de woning toegewezen aan de vrouw en de vier kinderen uit dit mislukte huwelijk. Vandaar'de opmerking van de vrouw „Toe Leo, je weet dat je hier niet mag komen". Van de viér_ kinderen ligt 'de elfjarige Louise nu met ernstige verwondingen in het O.L.V gasthuis. Twee zoons zijn in militaire dienst, een ander dochter tje was op 'bezoek 'bij een vriendin. Gevechten aan grens van India en Pakistan KARATSJI, 21-4. De Pakistaan se radioomrocp heeft woensdag ge meld dat zich in het grensgebied van Koetsj opnieuw gevechten tussen Pakistaanse en Indische militairen hebben voorgedaan. Een woordvoeder van het Paki staanse ministerie van buitenlandse zaken heeft later meegedeeld dat hij het jongste gevecht, dat in dit ge bied is geleverd, tenminste negen In dische militairen zijn gesneuveld. De woordvoerder die niét meedeelde wanneer dit treffen 'had plaats ge vonden, zei ook nog dat de Paki staanse militairen een grote hoeveel heid wapens en ammunitie hadden buit gemaakt. „De Indische artillerie in het. ge bied van Koetsj heeft de laatste da gen opnieuw vuur afgegeven. India gaat voort met het aanvoeren van versterkingen. Vietnam met meer dan honderd mil joen dollar zal vergroten, voor de financiering der uitbreiding van de sterkte der Zuidvietnamese strijd krachten van 100.000 tot 160.000 man. Deze uitbreiding zal in de komende maanden haar beslag krijgen. Door deze maatregel zal de jaar lijkse hulp van de Verenigde Staten aan Zuid-Vietnam van 207 miljoen dollar worden opgevoerd tot onge veer 330 miljoen. De minister zei verder, dat het mo reel der Vietcong-opstandelingen door de bombardementen en de gro tere Amerikaanse steun in de lucht aan Zuid-Vietnam is geschokt, ter wijl het aantal gevangenen in de afgelopen week een record bereikte. ATHENE, 21-4. De Griekse rege ring heeft zich woensdag naar aan leiding van de Turkse dreigementen inzake eventuele opzegging van het verdrag van Lausanne en uitwijzing van het oecumenisch patriarchaat uit Istanbul beraden over tegenmaat regelen. In de Cyprische 'hoofdstad Nicosia heerst als gevolg van het afsluiten van de Turks-Cyprische wijk op last van de Grieks-Cyprisohe regering weer een even. 'grote spanning als in de ergste crisisdagen van de laatste jaren. Een oplossing van bet vraag stuk- Cyprus door onderhandelingen lijkt verder af dan ooit. Het besluit weer een blokkade 'in te stellen werd genomen nadat zioh op 'de grens van de twee stadsdelen een schietpartij had voorgedaan. De dertigduizend Turkse Cyprioten die in de wijk wo nen mogen dit stadsdeel niet ver laten. tvi In een brief aan de voorzitter van. de veiligheidsraad vragen 31 Afrikaanse landen een spoedbij een komst van de raad over „de zeer ernstige toestand in Zuid-Rhodesië" Men is bezorgd over het „jongste be sluit van de zogenaamde regering van kolonisten om verkiezingen te organiseren". UTRECHT, 21-4, Recente boringen bij Bergen (N.H.) hebben bevestigd dat zich in het door de drie samen werkende maatschappijen Amoco, Netherlands Petroleum Company, •Gelsenkiirhoner Bergwerks A.G.'en Dyas N.V. (een dochteronderneming van de Steenkolen'handelsvereniging) aangevraagde concessiegebied Ber gen een zeer uitgebreid gasveld be vindt, zo heeft de Steenkolen Han dels Vereniging medegedeeld. Het gebied, waarvoor de concessie is gevraagd, is tweehonderdveertig vierkante 'kilometer groot. De con cessie-aanvraag is gedaan nadat bij eerdere 'boringen in de Schermer een exploiteerbare hoeveelheid gas was aangetoond. De grootte van het gasveld is nog Burgemeester van Amsterdam ontvangt eerste exemplaar van „Ondergang" AMSTERDAM, 22-4. - De burge- meester van Amsterdam heeft he den-donderdagmorgen uit handen van de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, het eerste exemplaar van „Ondergang" ontvangen, het vandaag verschenen tweedelige, ryk geïllu streerde standaardwerk van prof. dr. J. Presser. De Nederlandse regering gaf prof. Presser, hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam in de nieuwe ge schiedenis, in januari 1950 de op dracht een boek te schrijven over - zoals de auteur het in de ondertitel formuleert - „de vervolging en ver delging van het Nederlandse joden dom". Mr. Vrolijk verrichtte met deze aanbieding zijn eerste officiële daad als minister. Mr. Van Hall ontving het eerste exemplaar als eerste burger van de stad die het zwaarst door de Duitse jodenvei-volging werd getroffen. De korte plechtigheid vond plaats in de voormalige. Hollandse schouwburg', „toen" de verzamelplaats van de joodse medeburgers uit Amsterdam en omgeving, die vandaar via Wes- terbork naar de oorden hunner ver nietiging werden gevoerd: nu een plek van stil gedenken en een mo nument voor de vermoorde Joden. Na de aanbieding werd de krans gelegd aan de voet van de gedenk naald, waarbij de Verenigde Joodse koren „Hans Krieg" het eerste cou plet van het Israëlisch volkslied „Ha- tikwah" en het eerste couplet van het Wilhelmus zongen. Vooraf hadden deze koren joodse psalmen en andere gezangen ten gehore gebracht. b Naar in Madrid werd vernomen, zijn in de afgelopen weken in de hoofdstad, Barcelona en Bilbao 12 arrestaties verricht in verband met betogingen tegen de vakbeweging. Herdenking A.A.-conferentie BANGKOK, 21-4. De Thailand se delegatie, onder leiding van mi nister van buitenlandse zaken Tha- nat Khoman, die naar Djakarta was gezonden ter bijwoning van de plechtige herdenking van de eerste Afro-Aziatische conferentie, tien jaar geleden in Bandoeng gehouden, is voortijdig weer naar Bangkok te ruggekeerd, omdat naar haar oordcel delegaties van communistische lan den de herdenkingsplechtigheden te eigen bate trachtten te misbruiken door de kwestie-Vietnam ter sprake te brengen en te proberen steun te krygen voor hun politiek van agres sie legen Zuid-Vietnam. Nadat minister Thanat Khoman maandagavond bij aankomst in Bangkok reeds ha'd verklaard, dat Noord-Vietnam niet gerechtigd was aan de herderikingspleohtigheden deel te nemen, verklaarde hij dins dag In een door zijn ministerie uit gegeven communiqué, dat de Noord- vietnamese delegatie volop gelegen heid had 'gekregen haar standpunt naar voren te brengen, terwijl ande re afgevaardigden, onder wie die van Thailand, de 'gelegenheid werd onthouden de hunne tot uitdrukking te brengen. De Thailandse delegatie kan de door de Noordvietnamese gedele geerde geuite opvattingen niet on derschrijven, aldus de ministeriële verklaring, en nog minder de poli- trek en daden van agressie, terreur en imperialistische expansie, die het communistische Noord-Vietnam te gen zijn naburen bedrijft. Evenmin kunnen regering en volk van Thailand hun steun geven aan de politiek van vernietiging van Maleisië, waar Maleisië een vriend schappelijk buurland van Thailand De „Bangkok Post" meldde dins dag, dat premier Fham Van Dong van Noord-Vietnam ha'd getracht de feestelijkheden in Djakarta te ge bruiken als forum voor propaganda en 'het verkrijgen van de steun der Afro-AziatisChe landen voor de agressieve oogmerken van Noord- Vietnam in Zuid-Vietnam. niet definitief bekend. Wel staat het volgens de S.H.V. vast, dat het "hier om verreweg (het grootste gasveld in Noord-Holland gaat. De samenwerkende maatschappij en hebben enige tijd geleden bij Limmen een ander veld aangeboord, dat' aan dat van' het concessiegebied Bergen grenst. LONDEN, 21-4. Robert Shelton, de leider en „keizerlijke tovenaar" der Amerikaanse Ku Klux Klan-bewe- gtng (anti-neger, anti-Joods en anti katholiek, niet de nadruk op het eer ste), heeft woensdag in een gesprek i-n een Britse televisie-uitzending de mogelijkheid geopperd van het stich ten van een Klan-afdeling in Groot- Brittaniiië. „Wij hebben uit alle de len van het Verenigd Koninkrijk brieven ontvangen, waarin instem ming met ons streven werd betuigd. Dit heeft gemaakt dat wij thans overwegen om, mogelijk reeds op zeer korte termijn, over te gaan tot het stichten van een Britse afdeling van de Ku Klux Klan", aldus Klan- lei'der Shelton. BELGRADO, 21-4. D eBritse mi nister van buitenlandse zaken Ste wart heeft woensdag op een pers conferentie in Belgrado, die hij hieLd na zijn besprekingen met zijn Zuid- Slavische ambtgenoot Popovic, ver klaard dat Zuid-Slavië het met En geland eens is dat het niet noodza kelijk is dat de Verenigde Staten zich, vóór de aanvang van eventuele vredesonderhandelingen uit Vietnam terugtrekken. Deze Zuidslavische mening wijkt af van die van de Sowjet-Unie, de Chinese voluksrepu'bliek en Noord- Vietnam, die een dergelijke terug trekking vooraf wèl noodzakelijk achten. BEN HAAG. Koningin Juliana cn prins Bernhard hebben ter gele genheid van het bezoek van de pre sident van Tanzania, dr. J. K. Nyerere, woensdagavond een galadi ner aangebeden op huis Ten Bosch. Werkloosheid in liel noorden van het land DEN HAAG, 21-4. Het Tweede Ka merlid Wil mans (P.v.d.A.) heeft de ministers van sociale zaken en volks gezondheid en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en de staats secretaris van economische zaken er schriftelijk op gewezen, dat blijkens- het „Maandverslag Arbeidsmarkt" van eind maart jl. nu reeds gedu rende een half jaar de gemiddelde stijging van de werkloosheid onder de mannen voor ruim 41 procent heeft plaats gevonden in het noor den van het land - waar het percen tage reeds zeer hoog was - terwijl daar slechts ruim 11 procent van de mannelijke beroepsbevolking werk zaam is. Ter gelegenheid van de 39ste ver jaardag van de Engelse vorstin (op 21 april) werd deze opname op hei biiitenverblyf van de Engelse ko ninklijke familie in Berkshire (Windsor) gemaakt. De foto toont v.l.n.r.: prinses Ann (14V-<), koningin Elizabeth, prins Charles, de prins van Wales (16',4), prins Andrew (4) en prins Philip. In de kinderwagen de één-jaar oude benjamin, prins Edward, Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een brief typeert dan man aan wie hij gericht is en ook de man, die hem schreef. Iets lagere temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Half tol zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; overwegend matige wind tussen noord en noordwest; iels lagere temperaturen. 23 april. Zon op 5.27. onder 19.51. 'Maan op 2.47, onder 10.17. Laatste kwartier: 23 april te 22.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 april 7.55 v.m. 20.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 april 7.38 v.m. 20.09 n.m. Doodtij: 26 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In het zeegebied tussen Groenland en IJsland is een aktieve depressie aangekomen. Een andere oceaanstoring even ten westen van Ierland trekt in de richting van de Golf van Biscaye. Geen van deze storingen is echter van betekenis voor het weer in Nederland. Dit is wel 'het geval met een omvangrijk lagedrukgebied, dat nog steeds grote delen van Europa bedekt. Dit lage drukgebied gaal namelijk vergezeld van een regengebied, dat via Duits land en Denemarken in de richting van ons land beweegt. Het ziet er daarom naar uit dat er morgen meer bewolking zal zijn dan vandaag, ter wijl er plaatselijk enige regen kan vallen. De temperaturen worden weer iets lager. Tienduizend bergbewoners van de Panamese provincie Chiriqui hebben een „onafhankelijke repu bliek" gevormd, met een Indiaan als president en een eigen vlag. Voorts zouden zij twee opleidingskampen voor de guorillastrijd hebben ingo- rioht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1