onstrutfïï 1 DE VIERDE DAG Als't nodige voedsel ontbreekt goed gekookt is al half gewassen De wisent gered Tentoonstelling „V-3" te Zwolle ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrjjdag 16 april 1965 Nr. 19770 Volgt naast lichamelijke achteruitgang ook een algehele geestelijke ontreddering Ingezonden mededeling In de Verenigde Staten van Ame rika heeft men een wetenschappelijk onderzoek verricht naar de verande ringen die in het geestelijk leven kunnen optreden, wanneer er een tijd honger wordt geleden. Alsof de mensen in Nederland, die de hongerwinter hebben meege maakt, dat al niet precies zouden kunnen vertellen. Maar ja, praatjes vullen geen gaatjes: als men iets echt zeker wil weten, moet men we tenschappelijk te werk gaan. De uitkomsten van dit onderzoek bieden ons eigenlijk geen nieuws, want de ouderen onder ons hadden geen andere resultaten verwacht. Men leest ze met gemengde gevoe lens. De bevindingen van de onderzoe kers geven ons - na twintig jaren - zoiets als de schok der herkenning. Zoals de proefpersonen in het ex periment reageerden, zo was ook ons gedragspatroon in die periode van ellende. Treurige herinnering. De resultaten van dit onderzoek zijn opgenomen in een onlangs ver schenen standaardwerk getiteld: „De biologi van de honger". Hel ver schijnen van deze publikalie werd gevierd met het aanzitten aan een feestelijke maaltijd van al de proef personen De gemeenschappelijk doorgestane hongerperiode had, het leggen van vriendschapsbanden blijkbaar bevor derd ,al waren tijdens het experi- Ingezonden mededeling RED BAND ROOSENDAAL „Het is voor jou geen gemakkelij ke beslissing, dat besef ik ook wel. Maar dat neemt niet weg: je vraagt mijn raad. Onze vriend is gelukkig geen vreemde meer voor je. Je ver keert nu al enige maanden in dit huis en je kent zo langzamerhand zijn grillen, zijn humeur, kortom, zijn hele toestand. Ik ken jou ook zo'n beetje en ik weet, dat je hem zeer toegewijd bent. Je doet voor Tjitske niet onder, integendeel. Hij is Tjitske al helemaal vergeten en voor hem bestaat alleen maar Akke Feenstra. Het is Akke voor en na, als ik bij hem ben. Als je geen be paalde bezwtaren hebt bijvoor beeld religieuze, of zuiver menselij ke dan zou ik antwoorden op je vraag: Wat is er eigenlijk op tegen, om zijn vrouw te worden? In feite is het een soort marriage de raison, een verstandshuwelijk. Liefde komt hier niet aan te pas. Of nauwelijks. Jullie kunnen uitstekend met elkaar overweg. En als je op deze wijze zijn laatste levensdagen zou kunnen op vrolijken waarom zou je dit aanzoek dan niet aannemen? Afgezien nog van het feit, dat je een gefortuneer de vrouw zult zijn en laten we de nuchtere werkelijkheid precies onder de ogen zien binnen afzien bare tijd een goed gesiteerde we duwe. Een jonge, knappe weduwe. Dit huwelijk zou slechts een inter mezzo zijn. Een bepaalde periode in ment de maatschappelijke gedragin gen van de deelnemers aan de proef wel een beetje in hun nadeel ver anderd. We stappen dus maar heen over het merkwaardige feit dat men in de Verenigde Staten, vanouds het land van de overvloed, zijn best eens ging doen om het hongerlijden na te bootsen, waarvan wij een winter lang tegen onze wil het slachtoffer zijn geweest en we gaan de resul taten van de proefneming nader be zien. Eerst keurige mensen. Deze intellectuele, goed opgevoede mensen, die er in het normale leven prettige manieren op na hielden, werden onuitstaanbaar toen zij een poosje op een zeer beperkt dieet ge leefd hadden. Er ontwikkelde zich een kinder achtige achterdocht, ieder maakte zich bezorgd dat zijn buurman aan tafel iets van zijn kleine portie zou wegnemen. Sommigen legden onder het eten zelfs hun arm ter bescher ming om hun bord heen. Al spoedig werd het ook al een gewoonte de borden na de maaltijd af te likken. Er werden recepten voor bijzonder lekkere gerechten uitgewisseld. Dik wijls zaten deze mannen in kook boeken te grasduinen om „droog te smullen". Velen vatten het plan op om na afloop van de proef van be roep te veranderen. Steeds verder berg af. Er waren proefpersonen die be sloten na het experiment voor kok te gaan leren om dan zelf de heer lijkste maaltijden klaar te kunnen maken. Anderen speelden met de ge dachte om een boerenbedrijf te gaan beginnen om altijd vlees, melk, bo ter en eieren bij de hand te hebben. De kameraadschappelijke omgang van het begin der proef verdween geleidelijk aan. Men was prikkel baar, verdroeg niets meer van zijn lotgenoten en mopperde op alles en iedereen. Tot werkelijke opstootjes en ge weldpleging kwam het niet, waar schijnlijk waren de proefpersonen daar te uitgeput voor. Er trad een aanmerkelijke afstomping van de morele hoedanigheid op. Tevens ont- ivikkelde zich een grote onverschil ligheid voor de verzorging van het uiterlijk. Men liet het scheren na, liep er slordig gekleed bij, lichtte de hand met tanden borstelen en met het kammen van het haar. Slechts cén winstpunt. Ook voor studie bestond bij de poefpersonen geen spoor van belang stelling meer. Enig gevoel voor hu mor bleef ook al niet meer over. Over de hele linie dus een beeld ven Feuilleton door II. van Omme je leven, waarin je status verandert. Je zult mevrouw Schaarsma - de Zwart worden en zijn gedurende zijn leven. Daarna ben je weer geheel vrij, met dit verschil, dat je dan behoorlijk gefortuneerd zult zijn, heel behoorlijk zelfs. Onze patiënt is één der ï-ijkste mannen van de stad. Als zijn wettige echtgenote zul je slechts een betrekkelijk gering bedrag aan successierechten moeten betalen, terwijl in het andere geval, als zijn broers en zusters erven, de staat zo ongeveer twee-vijfde in de wacht sleept. Afgezien nog van het feit, dat het geld aan jou beter be steed zal zijn." Ze had aandachtig geluisterd en drukte haar sigaret uit. „Dus u raadt het me aan?" De 'arts glimlachte. „Dat is een lin ke vraag, Akke. Je zei, dat je moe der vanmiddag een gesprek met hem gehad heeft. Over wat hij van plan was jou te vragen. Wat was het oordeel van je moeder?" „Ik heb haar nadien hierover nog niet gesproken, want toen wist ik dit nog niet. Maar volgens de nota ris heeft ze gezegd: Hierin moet mijn dochter zelf beslissen. Zegt ze ja, dan zal ik haar mijn toestemming niet onthouden. Zegt ze nee, dan ben ik niet van plan er bij haar op aan te dringen." „Met andere woorden: ze laat je vrij?" psychische aftakeling en ontredde ring. Er ontstond echter wel een opval lend en krachtig gevoel van solida riteit met die medemensen overal ter wereld, die eveneens door hon ger worden gekweld. Dat is dus een duidelijk winstpunt! Maar dat is dan ook het enige. Voor de rest blü'kt uit dit onderzoek hoe een mens niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk achteruit kan gaa,n ,als hem het nodige voedsel ontbreekt. dr. H. W. SPORT VOETBAL Selioo 1 voetba I wedst r ij den te Zierikzee Op vrijdag 16 en zaterdag 17 april a.s. worden in het sportpark „Ban- nink" te Zierikzee weer de jaarlijkse schoolvoetbalwedstrijden gespeeld. Gespeeld wordt in 4 afdelingen. In afdeling A zijn ingedeeld: in poule A: O.L.S. Zierikzee I; O.L.S. Brou wershaven en O.L.S. Haamstede. In poule 2: Ohr. Lagere school I; O.L.S. Zierikzee II en Beatrixschool, Zie rikzee. In poule 3: R.K. Lagere school, Zierikzee, Ohr. Lagere school II, O.L, school III en O.L.S. Drei- schor. In afdeling B zijn ingedeeld: in poule I: L.T.S. IV, L.T.S. VI en Openb. U.L.O. II. In poule 2: L.T.S. V, L.T.S. VII en Ohr. U.L.O. II. In poule 3: L.T.S. VIII, Lyceum III en Landbouwschool II. In afdeling C zijn ingedeeld: in poule 1: L.T.S. I, Lyceum II en Landbouwschool I. In poule 2: L.T.S. II, L.T.S. III en Ohr. U.L.O. I. In afdeling D zijn ingedeeld: Ly ceum I en Openb. U.L.O. I. In de afdelingen A. B en C duren de wedstrijden 2 15 minuten en in de afdeling D 2 X 30 minuten. Be gonnen wordt om 9 uur 's moxgens. Bij gunstig weer kunnen aardige en spannende wedstrijden worden ver wacht, die zeker goede belangstel ling zullen 'hebben. KORFBAL S.D.K.B. Programma zaterdag 17 april. Ie klas: Burgh-Delta, 16 uur; Burgh II-Thor, 16 uur; WIK-Zee- moeuwen, 18 uur; ZSC-Br.haven, 18 uur. Programma vrijdag 16 april. 2e klas A: Unitas-WIK II, 18.15 uur; DES-SKNWK II, 18.15 uur; Brjhaven II-NOAD, 18.15 uur. 2e 'klas B: Zeemeeuwen II-Unitas II, 18.15 uur; Velocitas-ZSC II, 18.15 uur. Programma zaterdag 17 april. DOSKO-Renesse, 18 uur. Twee onderscheidingen van de Amerikaanse grammofoonplatenin dustrie zijn woensdag toegekend aan de Britse zanggroep „The Beatles". Zij kregen er een voor de beste pres tatie door een zanggroep en een als „de beste nieuwe artiesten van 1964". ,.Ja." „Dat zou ik, geloof ik, ook doen. Ik zou aangenomen, dat mijn dochter in ongeveer dezelfde verhou ding tegenover hem staat als jij haar ook vrij laten. En ik zou zeker mijn toestemming niet weigeren, als ze met hem wil trouwen" „Maar vindt u het dan wel reëel tegenover de familie?" Hij lachte. „Kind, dat zijn stuk voor stuk aasgieren, die het maar niet kunnen verdragen, dat hij nog steeds leeft. Ik ken ze, Akke. op misschien een enkele uitzondering na, deugt er geen enkele." Ze dacht opnieuw een poosje na en schudde enkele malen mei haar hoofd. „Ik weet het niet, maar ergens is het volgens mij niet in de haak. Ik kan niet zeggen waarom en ik kan evenmin dit idee verklaren. Maar iets in me zegt, dat ik het niet moet deen." De arts haalde zijn schouders op. „Deze gedachtengang kan ik wel vol gen. Je denkt mogelijk bij jezelf: een oude man, die eigenlijk al we ken stervende is als je met hem in het huwelijk treedt, dan doe je dat uitsluitend om het geld. Andere motieven kunnen er niet zijn. Kijk zo zal de wereld oordelen, de men sen in ons stadje, als ze het een maal te weten komen aangeno men natuurlijk, dat je met hem trouwt. Een tweede punt is dit: zijn en jouw leeftijd, daar zitten zestig jaren tussen. Hij kan je grootvader zijn. Een huwelijk tussen jouw en hem, dat druist in tegen de natuur wetten. Ook een logische gedachten- gang. Maar in het eerste geval zeg ik: van de mensen moet je je niets aantrekken en alleen doen, wat je hart ingeeft. Als je ja zegt, dan zal bij jou best het geld ook een motief zijn. Dat is helemaal niet iets om je over te schamen, want negen van de tien mensen zullen dit een be langrijk motief vinden". AMSTERDAM, 14-4. De wisent, de Europese bison, is van de onder gang gered. Deze conclusie wordt door Artisdeskundigen getrokken uit cijfers, die kortgeleden door de internationale vereniging tot in standhouding van de wisent zijn be kendgemaakt en die een beeld geven van de huidige wisentenstand. In de gehele wereld bevinden zich thans 800 exemplaren, hetgeen een enorm aantal wordt genoemd als in aan merking'wordt genomen dat er om streeks 40 jaar geleden nauwelijks 50 over waren. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft deze fraaie run dersoort zich in een snel tempo her steld. Het grootste gedeelte der wi senten, ongeveer 535, bevindt zich in oost-Europa, namelijk in Polen en Rusland. Voorts leven er wisenten in Duitsland (91) en Zweden (49), o. m. in parken in halfwilde staat. Artis heeft twaalf exemplaren, een van de grootste kudden wat de die rentuinen betreft. Binnenkort zullen twee Artis-wisenten naar Duitsland verhuizen om een plaats te krijgen in een nieuw in te richten wisenten reservaat in het Neandertal De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft woensdag drie kwartier ge sproken met prins Bomhard. Hij heeft hem vervolgens een lunch aan geboden op zijn departement. LAND- EN TUINBOUW Vergoeding niet-gebruikte vakantiebonnen boekjaar '64-'65 Per 1 mei 1965 vangt een nieuw boekjaar aan van het Vacantiefonds voor de Landbouw. Dit betekent te vens, dat met ingang van ideze da tum door de werkgevers geen va kantiebonnen van 'het 'boekjaar 1964- 1965 meer aan de in hun dienst zijn de losse arbeiders mogen worden verstrekt. Werkgevers, die alsdan nog bon nen van het boekjaar 1964-1965 (gel dig Lm. 30 april 1965) in 'hun bezit hebben, kunnen deze in de periode van 1 mei tot en met 31 juli ter te rugbetaling van de tegenwaarde daarvan toezenden aan het Vacan- liofonds voor de Landbouw, Buiten- rustweg 3 te 's-Gravenhage. ZWOLLE, 14-4. Minister van Staat dr. W. Drees heeft in de Bethlehcm- kerk te Zwolle de tentoonstelling „V 3" (verdrukking, verzet, vryheid) officieel geopend door het ontsteken van de verlichting in het gebouw. Tevoren was er in de Grote kerk een bijeenkomst, waar het woord werd gevoerd door de directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, dr. L! de Jong. De acteur Hans Tiemeyer droeg verzetspoëzie voor en verder werkten aan de plechtigheid mee drie koren, een harmonieorkest en twee organisten. Onder de aanwezigen bevond zich de Russische ambassadeur I. I. Toe- ga rinof. De expositie, waarvoor allerlei materiaal wat aan de oorlogsjaren herinnert bijeen is gebracht, is be doeld voor de provincies Drenthe, Overijssel en Gelderland. Het gaat de organisators in de eerste plaats om de jeugd, die de oorlog zelf niet heeft meegemaakt. Zij verwachten 25.000 bezoekers. De tentoonstelling is tot 12 mei dagelijks geopend. Een Sowjet-Russische diplomaat, Vladimir Koeznetsof, is woensdag op een treinreis in Engeland verdwe nen. Hij zou oen tentoonstelling in Stokc-On-Trcr.l in de Midlands bij wonen, maar was niet verschenen. Hij wordt sindsdien vermist. Ingezonden mededeling KAN KOOKWAS KOKEN CONSTRUCTA NEDERLAND, II'®' Breng uw eigen wasgoed mee voor een demonstratie bij één van de Constructa Dealers. MIDDENWEG 233, AMSTERDAM-O,. TEL. 020-947484' WELTEVREDEN Uw „CONSTRUCTA"-dealer: Appelmarkt - Tel. 2805 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7