10 7„ REDUKTIE H.M. Koningin Juliana beëdigde de acht nieuwe ministers WAAR KOOPT U MEUBELEN? DEURL00 - WONINGINRICHTING De wervelstorm en de overstromingen in de Verenigde Staten Df [ekK^*T£ Stremming verkeer Haringvlietbrug Vredeskorps V.S. weg uit Indonesië „Vroege Vogel" stationair De „Mariner-4" De „Willem Barendsz" ligt te kijk De V.S. en West-Berlijn GIVE A MAN A LUCKY BERGMANS Het drama met de roet-kap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 april 1965 121ste jaargang Nr. 197(59 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT RE0AK1IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus t, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) 1,25 per stuk. In dit nummer: Verenigings-„jumelages" lussen Zierikzee en Liibbecke Het kabinet gereed De nieuwe ministers SOESTDIJK, 14-4. Koningin Ju liana heeft woensdagochtend op pa leis Scestdijk haar acht nieuwe mi nisters beëdigd, te weten, de heer Cuts, Samkalden, Smaltenbroek, Die penhorst, Vondeling, Suurhoff, Den Uyl en Vrolijk. De plechtigheid speelde zich ditmaal in SoestcRjk af, aangezien de reis naar Den Haag voor de koningin bezwaarlijk was in verband met het feit. dat haar been nog steeds in het gips zit. Buiten de paleishekken sloegen enkele tientallen mensen tussen kwart over tien en half elf het ko men en 'gaan van de nieuwe be windslieden gade. De iheer Smallen- brock opende de rij en zijn collega Vrolijk was de laatste, die op de paleistrappen, evenals zijn voorgan gers, werd verwelkomd door een ad judant van H.M. de Koningin. Minister Vondeling zorgde voor een verrassing. In zijn auto reed de Belgische cameraman Luc Rousens van de Avro-televisie mee. Roelof Kiers regelde het geluid, terwijl de auto met filmende cameraman voor in en minister Vondeling achterin de paleishekken (binnenreed. De stram me wacht salueerde correct, maar buiten de paleishekken verbaasden de daar wachtende cameralieden en persfotografen zich over dit voor keursrecht. Vanuit het postkantoor tje tegenover het paleis werd druk getelefoneerd met de rijksvoorlich tingsdienst er. het paleis en vóór de paleistrappen hield inmiddels een paleisrecheroheur de 'binnengedron gen cameraman in de gaten. „Niet filmen" luidde het consigne, want niemand wist van de 'komst van het Avro-tweetal af. Even later bleek, dat ze met toe stemming van de heer Vondeling be zig waren de laatste hand te leggen aan de documentaire, die de AVRO- televisie in de afgelopen maanden van de oppositieleider heeft gemaakt Met de voor Nederland nieuwe „Eclair"-camera (hij filmt zon'der dat iemand het veelal hinderlijke rate lende geluid hoort) heeft Reusens de oppositieleider overal in het land gevolgd. De kabinetscrisis bracht een wijziging in 'het draaiboek, want de documentaire zal nu vóór de pa leistrappen eindigen, waar de heer Vondeling als minister 'het paleis verlaat. Ingezonden mededeling Kunt U in onze ruim gesorteerde toonzalen niet slagen? Koopt U om andere reden liever bij de fabriek? Vraag Uw INTERMEUBEL-leverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere kosten INTERMEUBEL service bij Uw INTERMEUBEL vakman ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2946 CHICAGO, 14-4. Het aantal do den als gevolg van dc wervelstor men in het midden-westen der V.S. is gestegen tot 248 volgens het Rode Kruis bedraagt het aantal gewon den tenminste 5.000. In Minnesota is een nieuw gevaar ontstaan doordat de rivieren zijn gewassen door het smelten van sneeuw. De materiële schade door de wer velstormen wordt geraamd op 237 miljoen dollar. Tot dusver zijn negen mensen om gekomen bij de overstroming van de Mississippi. Twintigduizend per sonen werden dakloos. De schade wordt op 20 miljoen dollar geraamd. Het ergste wordt St. Paul in Min- Ingezonden mededeling SSgf „Afscheid van de oppositieleider" .Afscheid van de oppositieleider" heet nu dan ook de 45 minuten du rende film, die waarschijnlijk vrij dagavond wordt uitgezonden. Vol gens de aanvankelijke planner, zou de titel van de film zijn: „Een aan tal dagen uit het leven van de oppo sitieleider". De aanvankelijke ver bazing bij de van niets alwetende fotografen en cameralieden veran derde later dan oök in een begrijpe lijk lachen om deze op een „practi cal ióke" lijkende stunt. Kort na elf uur kreeg de visuele pers trouwens volop gelegenheid om het nieuwe team te filmen en te fotograferen. Koningin keek toe. Premier Cals presenteerde de nieu we ministers met een lachend ge zicht aan de camera-ogen. „Mag ik een trapje 'hoger staan? Anders lijkt u zo groot", voegde hij de naast hem staande rijzige vice-premier Vonde ling toe. Op de paleistrappen vond in feite ook het eerste 'kabinetsberaad plaats, want de heren Cals. Diepenhorst, Vrolijk en Smallenbroek 'bleven nog enige minuten napraten, tei-wijl hun collega's reeds per auto (alleen prof. Samkalden en de heer Suurhoff kwamen met eigen auto) waren weg gereden. Dit tafereeltje in de zonnige pa leistuin werd vanuit een, van de ge opende zijramen op de eerste ver dieping van het paleis van het begin tot het einde gadegeslagen door de koningin. Maar dat wisten de minis ters niet nesota door het water van deze ri vier bedreigd. Een vliegveld in deze stad staat reeds anderhalve meter onder water. Wat de schade die door de wer velstorm is veroorzaakt betreft, twee dorpen, Russiaville en Alto, zijn vol ledig van de kaart verdwenen. Politie cn militairen zijn in de ge troffen gebieden ingezet om huizen en winkels tegen plunderaars te be schermen. Het wegverkeer over de Haring- vlietbrug zal in de nachten van 20 op 21 april tot en met 23 op 24 april 1965 vanaf des avonds 22 uur tot des morgens 6 uur, of zoveel langer dan nodig of zoveel korter als mogelijk zal blijken in verband met construc tiewerkzaamheden zijn gestremd. Slechts iin noodgevallen zat pas sage worden verleend. Naar hogere elektriciteit- transportspanning EINDHOVEN, 14-4. Prof. dr. D. T. J. ter Horst, hoogleraar aan de T.H. te Eindhoven, heeft op een door de reclor-magnificus 'bolegde perscon ferentie verteld, dat er plannen be staan om het Duitse transmissiesys teem voor 380 ikilovolt uit te brei den naar Nederland, te weten van het Ruhr-gcbied naar Rotterdam. Het 150 kilovoltsysteom in ons land, aldus de hoogleraar, 'krijgt langza merhand een zo sterke belasting dat de 'bedrijfsvoering in economisch op zicht een hogere spanning verlangt. Deze hogere spanning betekent een meer economisch transport van elek trische energie, vooral wanneer die energie over grotere afstanden moet worden getransporteerd. Daarom, al dus prof. Ter Horst, zijn in landen als Zweden, Duitsland en Frankrijk de transportspanningen hoger dan in Nederland. DJAKARTA, 15-4. Het Ameri kaanse vredeskorps zal zijn werk in Indonesië staken en zyn leden zullen binnen enkele weken het land ver laten, zo is in Djakarta bekendge maakt. De mededeling werd gedaan in een gemeenschappelijke verklaring van president Soekamo en de Ameri kaanse diplomaat Ellsworth Bun ker, die als speciale afgezant van president Johnson in Indonesië be sprekingen heeft gevoerd over de Amerikaans-Indonesische betrekkin gen. Soekarno en Bunker waren het er blijkens de verklaring over eens, dat de kwestie-Maleisië een zekere spanning had veroorzaakt tussen Indonesië en de Ver. Staten. De V.S. sloten de vorige maand al de bibliotheken van hun voorlich tingsdienst (USIS) in Indonesië, die het in verscheidene gevallen bij be togingen moesten ontgelden. WASHINGTON, 14-4. De Earley Bird, de communioatiekunsfcmaan die op 6 april is 'gelanceerd, heeft nu de positie boven de Atlantische oceaan bereikt waar zij stationair zal blij ven. Voordat de 'kunstmaan in ge bruik wordt genomen zullen nog verscheidene proeven worden ver richt. NEW YORK, 14-4. Het Ameri kaanse ruimtevoertuig Mariner-4, dat 137 dagen geleden gelanceerd werd voor het maken van foto's van d'e planeet Mars, bevond zich woens dag op 86 miljoen kilometer van de aarde, waarmee een. irecordafstand inzake Amerikaanse ruimteverbin- dingen was 'bereikt. Het „wereldre cord" is in het bezit van de Sowjet- Unie, die in 1963 bekend maakte dat radiosignalen waren ontvangen van haar „Mars-l"-toestel van op een afstand van 106 miljoen 'kilometer. AMSTERDAM, 14-4. De bijna 45.000 ton metende walvisvaarder „Willem Barendsz." ligt van vandaag (donderdag) af in de Amsterdamse haven voor iedereen te kgk. Al maanden lang lag dit trotse walvisfabrieksschip, waarmee ons land tien jaar lang de walvisvangst in de Zuidelijke Pcolzee heeft uitge oefend, werkloos in een der dokha vens van de NDSM. De eigenaresse van het schip, de Maatschappij voor de walvisvangst, heeft het door de Internationale Walvisconferentie toegekende quotum, en daarmee tij delijk ook het schip, aan Japan ver kocht. WASHINGTON, 15-4. President Johnson 'heeft woensdagavond bij een onderhoud met burgemeester Willy Brandt van west-Berlijn ver klaard, dat de V.S. vastbesloten zijn de rechten en de vrijheid van de be volking van west-Berlijn te verde digen te blijven streven naar en rechtvaardige en blijvende oplossing van het Duitse vraagstuk. De pre sident (had ook zijn bewondering te kennen gegeven voor de moed en vastberadenheid van de Berlijners tegenover de druk en uitdaging van de communisten. Bran'dt vertoeft zoals 'bekend op het ogenblik in de V.S. Nederlander overleden in Spanje BARCELONA, 14-4. De Nederlan der Charles Recourt, die met zijn broer John de Yen'ka-dans in Spanje populair 'gemaalkt heeft, is woensdag in het ziekenhuis in Tarragona over leden aan de gevolgen van een auto- omgeluk, waar hij zes weken geleden het slachtoffer van werd. De 27-jarige Charles en de 25-ja rige John werden beiden ernstig ge wond toen hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Charles liep ernstige 'hoofdwonden op, John is herstellende in (hun woning te Va lencia, zijn 'beenwonden zijn echter nog ernstig. Vaii dè walvisvaarder, waarvan de thuishavennaam is overgeverfd, waait nu tijdelijk de Japanse vlag. Een rederij (Koppe, een dochteron derneming van de Nederlandse Spoorwegen) gaat nu in de komende maanden als onderdeel van haar ha venrondvaarten excursies organise ren naar de opgelegde walvisvaar der. Daarmede wordt een toeristisch evenement aan de Amsterdamse V.V.V.-agenda toegevoegd. Men ver wacht veel belangstelling omdat de „Willem Barendsz." een van de mo dernste en grootste walvisvaarders ter wereld is. Een uur duurt de ex cursie aan boord van het schip, waar men ais souvenier onder meer wal- visbalijnen kan kopen. Eind juli wordt het schip weer Ne derlands eigendom. Wat er dan mee gaat gebeuren is nog niet bekend. H.M. de Koningin heeft woensdag ochtend op paleis Soestdijk acht nieuwe ministers beëdigd. V.l.n.r. prof. dr. I. Samkalden, J. Smallen broek, prof. dr. I. A. Diepenhorst, mr. J. M. L. Th. Cals, drs. J. M. den Uyl, dr. ir. A. Vondeling, mr. M. Vrolijk en J. G. Suurhoff op het paleisbordes Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Er zijn veel zieken waar *C veel geneesheren zijn. j Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling De mode voor 1965: Grote zonnebrillen! Ziet de etalages vakopticiën Zierikzee DEN HAAG, 13-4. Het Tweede Kamerlid Tans (P.v.d.A.) heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk ge vraagd „een omstandige uiteenzet ting" te geven van wat zich heeft afgespeeld tbij het inauguratieritueel, dat aan de 20-jarige jhr. D. Rutgers van Rozenburg uit Zeist, student aan de universiteit in Utrecht, het leven heeft gekost. De heer Tans wil ook van de minister vernemen welke maatregelen er zullen worden geno men „om aan dit soort feodale prak tijken eens en voor goed een einde te maken". Veel geld voor oude stukken AMSTERDAM, 14-4. Tijdens een kunstveiling bij Mak van Waay te Amsterdam heeft een verzameling oude landschappen, plattegronden en boeken zeer veel geld opgebracht. Een 'klein middeleeuws getijdenboek je werd verkocht voor 1025 gulden, een atlas van de zeehavens der Ba taafse Republiek voor 3200 gulden en een vlaiggenlboak, gemaakt om streeks 1850, voor 3100 gulden. Een zeer 'klein etsje van Rembrandt, van 7 Vz bij 5% (vermoedelijk eerste staat stond in de catalogus) bracht 710 gulden op. Kopers waren parti culieren en handelaren. HARDERWIJK. Bij de afrit van dc riikswag 28 op dc Oranjelaan tc Harderwijk is woensdag een ernstig verkeersongeluk gebeurd waarbij twee personen werden .gedood. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar nog wat motregen; overwegend matige westelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 16 april. Zon op 5.42, onder 19.39. Maan op 20.22, onder 6.16. Volle maan: 16 april- te 0.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 april 3.40 v.m. 16.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 april 3.21 v.m. 15.41 n.m. Springtij: 18 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich tussen de Azoren en Portugal een krachtig ho- gedmlcgebied handhaaft, ligt bij IJs land een diepe depressie. Tussen bei de systemen in staat een vrij krach tige westelijke luchtstroming, waar mee zachte en vochtige lucht naar West-Europa wordt gevoerd. Het xvaimtefront dat de voorste begren zing van deze lucht vormt, naderde vanmorgen ons land, voorafgegaan door een brede regenzone. Deze zal langzaam voorbijtrekken, waarna ons gehele land zich morgen in de zachte lucht zal bevinden, de tem peraturen zullen daarom wat ho ger zijn dan vandaag. Er zal echter veel bewolking zijn, waaruit plaat selijk nog wat motregen kan vallen. Prinses Margaretha van Zweden heeft woensdag in Londen het leven geschonken aan een dochter, die de namen Sybilla Louise heeft gekre gen. De 30-jnx-ige prinses is, naar bekend, vorig jaar juni gehuwd met dc Britse zakenman John Ambler. Moeder en kind maken het goed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1