10 70 REDUKTIE WERVELSTORMEN TEISTEREN DE VERENIGDE STATEN Voortzetting formatie-overleg Minister laat generaals-order intrekken Dodenherdenking in Dachau Complot tegen Castro verijdeld WAAR KOOPT U MEUBELEN? VERDEELD DUITSLAND PROBLEEM ZONDER OPLOSSING C.N.V. wenst herziening van loonakkoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag april 1965 121ste jaurKitHK Nr. 1 ÏI7<»8 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. IS mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering onderafd. Haamstede Z.H.E Reeds meer dan 200 slachtoffers „Sinistere zwarte slurven slaan toe met enorme snelheid" CHICAGO. 12-4. Naar uit de tot nu toe ontvangen berichten blijkt zijn bij de wervelstormen die zondag zes Amerikaanse Staten hebben ge troffen 172 personen om het leven gekomen. Het aantal gewonden zou echter in de duizenden lopen terwijl neg honderden mensen worden ver mist. Het eerst werd de staat Iowa ge troffen. waarna achtereenvolgens de staten Illinois, Wisconsin. Indiana. Michigan en Ohio werden getroffen. Het kleine stadje Dunlap in Indiana telt 19 doden en 91 gewonden. De plaats Elkhart, in dezelfde staat, werd ook zwaar beschadigd. Hier bedraagt het aantal doden tot nu toe 20 maar men vreest dat het uitein delijke dodencijfer rond de 75 zal liggen. In Toledo in de staat Ohio verloren 19 personen het leven ter wijl in Chicago. Illinois, eén dode en tien gewonden velen. Op het vlieg veld van Waukegan werden de vlieg- tuigloodsen door de wind opgenomen en op de gereedstaande vliegtuigen gesmeten. Hier wordt de schade op ongeveer anderhalf miljoen dollar geschat. In 1925 werden de Verenide Sta ten het zwaarst door wervelstor men geteisterd. Toen verloren 689 mensen het leven. 2.000 personen werden gewond en er werd voor meer dan 16 miljoen dollar schade aangelicht. Volgens een statistiek van de af gelopen 48 jaar worden jaarlijks ge middeld 197 personen in de Verenig de Staten bij wervelstormen gedood. Te Lebanon, in de staat Indiana, vonden tal van automobilisten de dood doordat hun auto's enkele tien tallen meters omhoog werden gezo gen en daarna te pletter vielen. De sinistere, zwarte slurven sloe gen zonder enige aankondiging met enerme snelheid toe. Een slurf raak te in de staalstad Toledo in Ohio slechts dertig seconden de grond, vol doende om twintig mensen de dood in te jagen, 160 gewonden te veroor zaken en een groot gebied te verwoe sten. In Indiana, de zwaarst getrof fen staat, zyn volgens niet-officiële schattingen 150 doden en minstens duizend gewonden gevallen. In de steden vluchtten de mensen van de straat bij de nadering van de op zwarte monsters lijkende wer velstormen tegen de snel verduiste rende hemel. „Plotseling zocht ie dereen dekking en toen werd het dak eenvoudig opgelicht", zo vertel de in Toledo iemand die zijn toe vlucht had gezocht in het gebouw van een kegelclub. „Alles speelde zich in enkele seconden af", zo zei hij. Eveneens in Toledo kwamen vijf DEN HAAG, 12-4. Om midder nacht (maandag) werd de constitu erende vergadering der kandidaat ministers onder voorzitterschap van formateur mr. Cats tot heden (dins- dag)morgen te tien uur verdaagd. Politieke waarnemers hadden de in druk dat goede vooruitgang is ge boekt en dat heden (dinsdag) de nog overgebleven punten van de agenda kunnen worden afgewerkt. Welingelichte kringen in Den Haag hebben de indruk dat er zeer zakelijk gesproken wordt en dat de formateur bepaald geen enkele zaak „er door wil jagen". Met andere woorden, en dit heeft de formateur reeds eerder verklaard, hij wil geen tijdbommen onder -dit kabinet leg gen. Aangenomen wordt dat gespro ken wordt zowel over kernpunten van de regeringsverklaring als over andere punten, waaronder toch nog enige zaken betreffende de zetel verdeling. mensen om toen de autobus waarin zij zaten van de weg werd geblazen. Een groot aantal van de overige ze ventig passagiers werd gewond. In Grand Rapids zei een sheriff, dat het schrille gefluit waarmee de wervelstormen naderden hem had doen denken aan de Duitse granaten in de oorlog. Toenemend aantal slachtoffers Volgens de laatste berichten zijn 223 lijken geborgen. In Indiana heeft men tot dusver 117 doden geteld, maar men vreest dat onder de puin hopen van honderden huizen nog meer slachtoffers bedolven liggen. Verder telde men in Ohio 54 doden, in Michigan 42, in Illinois 7 en in Wisconsin 3. In Indiana zijn vrijwel alle tele foonverbindingen verbroken en zit men op veel plaatsen zonder elek triciteit. Tal van wegen worden ver sperd door omgewaaide masten. De schade wordt geraamd op vele mil joenen dollars. President Johnson verklaarde zon dag een groot deel van de staat tot rampgebied. Twintigduizend mensen hebben er hun huis moeten verla ten. DEN HAAG, 12-4. De minister van defensie, P. J. S. de Jong, zal de commandant van de eerste divi sie, 7 december, generaal-majoor F. A. Palm een order laten intrekken waarin de in Duitsland gelegerde on derdelen van die divisie was mee gedeeld, dat op 30 april (na een bui tengewone vlaggenparade) en op 5 mei de oefeningen normaal voort gang zouden vinden, maar dat op de eerste mei niet geoefend zal worden, omdat die dag in Duitsland ecu na tionale feestdag is. De bewindsman doet deze toezeg ging in zijn antwoord op schriftelij ke vragen die het lid van de Tweede Kamer, de heer Walburg (ARP), hierover had gesteld. De minister zegt van mening te zijn dat het onjuist is' om op de ver jaardag van de koningin en op be vrijdingsdag diensten worden ver richt welke vermeden kunnen wor den, behoudens te houden parades Nederlandse getuigen in Auschwitz-proces FRANKFORT 12-4. Twee Neder landse getuigen, de dames Celine van der Hoek-de Vries (45) en Roosje Corpers-Blik (38), ihebben maandag in het Auschwitz-proces verklarin gen afgelegd, die belastend zijn voor de vroegere Duitse kamparts, dr. Franz-Bernhard Lucas. Getuige Corpers-Blik uit Amster dam verklaarde dat zij Lucas ver scheidene malen gevangenen had zien selecteren en dat zij later de door 'hem afgezonderde gevangenen dood voor het crematorium had zien liggen. Doodsbleek 'hoorde dr. Lucas de beschuldigingen aan. De eveneens uit Amsterdam af komstige zangeres Celine van dei- Hoek beschreef vervolgens hoe Lu cas een groep van 30 vrouwen had geselecteerd. Ongekleed moesten de vrouwen langs dr. Lucas lopen, waarna hij de selectie voor de gas kamers verrichtte. President Ben Bella van Algerië heeft gratie verleend aan Hocine Ait Ahmed en aan Si Moussa, die zater dag ter dood zijn veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de staats veiligheid. Russische raketten in Noord-Vietnam? BANGKOK, 12-4. Volgens in Bangkok ontvangen berichten zijn in Noord-Vietmam reeds Russische ra ketten aangekomen, zo heeft een woordvoerder van het Thailandse ministerie van defensie meegedeeld. Hij voegde er aan toe dat de mon tage van de raketten door de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Viefcnam was vertraagd. UTRECHT, 12-4. Het bestuur van het C.N.V. wil in het bestuur van de Stichting van de Arbeid voorstellen op korte termijn een onderhoud met minister Veldkamp aan te vragen om het loonpolitieke systeem te bespre ken. Dit is naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur nodig geworden door dat de stichting een oordeel moet vormen over een C.A.O. (Philips) die een looptijd heeft van drie jaar en daardoor niet helemaal past in het tegenwoordige systeem van loonvor ming. In dit driejarige contract zijn ook loonsverhogingen opgenomen voor de jaren 1966 en 1967. Het verleden of daarvoor in de plaats te stellen plechtigheden. Generaal - majoor Palm had op 30 april de in Duits land gelegerde Nederlandse militai ren schietoefeningen willen laten houden. DACHAU, 12-4. Op het terrein van het vroegere concentratiekamp Dachau b(j Miinchen, waar in de oor log 30.000 mensen uit achtendertig landen om het leven kwamen, heb ben voormalige kampgevangenen uit het buitenland ter gelegenheid van het feit dat ze twintig jaar geleden bevrijd werden, kransen gelegd ter nagedachtenis aan de slachtoffers. Ook Beierse jongelui legden er kransen. De voorzitter van het in ternationale Dachau-comité, de Bel gische generaal Albert Geurisse, zei in een toespraak dat de 'gevangenen van het concentratiekamp hadden geleden en gestreden om de volgen de generaties in vrede te laten leven. Zich speciaal richtend tot de aan wezige jongelui, sprak hij de hoop uit dat deze „nooit een concentratie kamp Dachau zouden leren kennen". MIAMI, 13-4. Het „Burgercomité voor een vrij Culba", een tog'en Cas tro gerichte organisatie van Ameri kaanse burgers, heeft maandagavond in Miami meegedeeld dat er op Cuba een militair complot tegen het be wind van Castro is verijdeld. Vol gens het comité, dat nauwe betrek kingen zegt te onderhouden met de verboden bewegingen op Cuba, is het de belangrijkste samenzwering tegen de Cubaanse regering die na de machtsovername door Fidel Castro is ontdekt. A.N.W.B.-wegen waelu wor<ll vervolmaakt DEN HAAG, 12-4. Met ingailg van 20 april zal de A.N.W.B. door mid del van een ingrijpende uitbreiding van zijn wegenwacht, de hulpverle ning aan weggebruikers met pech, verder vervolmaken. Van die datum af namelijk zal op 3500 kilometer van de belangrijkste verkeerswegen van ons land dag en nacht wegen wachthulp beschikbaar zijn. Boven dien zal' de wegenwacht in die uien dat garages gesloten zijn, op alle overige Nederlandse wegen hulpver lening bij pecih verzorgen. In de uren dat de garages wel epen zijn bemid delt voor d'ie wegen de A.N.W.B. bij de 'hulpverlening. Vierhonderd safe loketten leeggegraaid MONTREAL, 12-4. Verscheidene mensen zaten maandag huilend op de stoep voor een bankgebouw in Montreal nadat ze gehoord hadden dat dieven bij een „Rififi"-achtige actie hun spaarcenten hadden buit gemaakt. Vierhonderd safeloketten werden geleegd, die volgens een hoge bankfunctionaris wel een miljoen dollar kunnen 'hebben bevat. Dé Ca nadese recherche hield maandag morgen het bijkantoor van de Ko ninklijke Bank van Canada gesloten, Bij wervelstormen in de V.S. zijn al meer dan honderd mensen om het leven gekomen. Op de foto, gemaakt in Conway, is alleen een kinder fietsje heel uit het geweld gekomen. Een auto op de achtergrond, is als een veertje opgenovien. De huizen zijn bijna geheel verdwenen. Dii nummer bestaat uif 12 pagina's Een vriend achter de rug Is een vaste brug. Ingezonden mededeling Kunt U in onze ruim gesorteerde toonzalen niet slagen? Koopt U om andere reden l^?ver bij de fabriek? Vraag Uw INTERMEUBEL-leverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere kosten INTERMEUBEL service bij Uw INTERMEUBEL vakman DEURL00 - WONINGINRICHTING ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2946 Begrip hereniging krijgt weinig positieve inhoud jaar gesloten loonakkoord betreft het loonbeleid in 1965. De letter van het akkoord zou zich daarom tegen goedkeuring van dit contract ver zetten. Het bestuur van het C.N.V. zou dit beslist ongewenst vinden om dat het juist voorstander is van het afsluiten van langlopende contrac ten. Het C.N.V.-bestuur stelt zich dan ook voorhands op het standpunt dat in het loonpolitieke systeem ruimte voor dergelijke contracten dient te worden gemaakt. Dit is echter niet mogelijk zonder een herziening van het gesloten akkoord, die alleen in overleg tussen de minister van socia le zaken en de stichting van de ar beid tot stand kan komen. (Van een bijzondere A.N.P.-verslaggever) BERLIJN, 12-4. - De lawaaicam- pagne die Russische straaljagers vo rige week tegen de Bondsdagverga dering in West-Berlijn hebben ont ketend, heeft Oost en West op on aangename wijze herinnerd aan het bestaan van het onopgeloste Duitse vraagstuk. Hieruit zal wel verklaard moeten worden dat er een zekere geïrriteerd heid viel waar te nemen tegen deze Bondsdagvergadering. De ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West eii de liberali- saticverschynselen in oost-Europa, hadden het Duitse probleem immers naar dc achtergrond verschoven en voedsel gegeven aan een wat onbe stemde hoop, dat handhaving van rust aan de Europese grens tussen Oost en West en stijgende welvaart in oost-Europa op den duur de ver starring zouden kunnen doorbreken. Dal dit geen loze stelling is mag biijken uit het feit, dat een tiental Nederlandse journalisten, die de vo rige week in Berlijn vertoefde (op een voorlichtingsreis van de West- duitse „Europa-Union"), van deze ge ïrriteerdheid blijk hebben gegeven in discussies met Westduitse en West- berlijnse autoriteiten, politici en jour nalisten. Scherper wellicht dan an ders het geval zou zijn geweest, leg den zij hun Duitse gesprekspartners de vraag voor, waarom zij niet uit gingen van de bestaande realiteit, met een Bondsrepubliek en een D.D. R„ in de hoop dat men op die basis tot samenwerking zou kunnen ko men. „Hereniging" Uit alle gesprekken kreeg de Ne derlandse groep de indruk, dat men van Duitse zijde geen positieve in houd wist te geven aan het begrip „hereniging", dat uiteraard steeds weer te berde werd gebracht. Men voerde vele argumenten aan die te recht pleiten tegen „verdeling" en voor intern zelfbeschikkingsrecht in Oost-Duitsland. Doch hoewel al die argumenten leiden tot dc conclusie dat men naar hereniging en zelfbeschikking moet streven, kwam er geen definitie uit de bus van een politiek waarmee men op korte of lange termijn deze doelen zou kunnen bereiken. De Nederlandse bezoekers kregen wel sterk de indruk, dat het hereni gingsverlangen in West-Duitsland en West-Berlijn goeddeels ook bepaald wordt door schuldgevoelens ten aan zien van familie en vrienden in het oosten, die naar westelijke begrippen economisch en politiek zoveel slech ter af zijn dan de west-Duitser en die in deze optiek de enige Duitsers zijn die boeten voor de verloren oor log. De huidige generatie in West- Duitsland, die nog zoveel verwanten aan de andere kant heeft, kan niet met zoveel woorden erkennen dat men in een deling voor onbepaalde tijd zou moeten berusten, vooral ook omdat men bang is voor vervreem ding als gevolg van de verschillende regimes in oost en west. Wel erkent men dat een zelfstandige Duitse her- enigingspolitiek niet bestaat en ook niet mogelijk is - men beseft 2elfs dat het Westen als geheel voor het ogenblik weinig anders kan doen dan streven naar ontspanning op basis van de huidige toestand, d.w.z. de status quo in Duitsland. Maar daar- mee is de vicieuze cirkel gesloten. De hoop die by vele Duitsers blijkt tc leven, dat het Duitse vraagstuk door niet-Duitsers als een Europees vraagstuk zal worden gevoeld, biedt evenmin een uitweg uit de huidige impasse. DEN HAAG. De herdenking van de gevallen grenadiers en jagers zal bij het monument in Den Haag wor den gehouden op zondag 9 mei, 's middags om één uur. DEN HAAG. Prins Bernhard zal dinsdag 4 mei te Rotterdam het cen traal Rotterdams verzetsmonument op het Kruisplein onthullen. Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht in het binnenland plaatselijk nacht vorst. Morgenmiddag 'dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. 14 april. Zon op 5.46, onder 19.36. Maan op 17.46, onder 5.44. 15 april. Zon op 5.44, onder 19.37. Maan op 19.05, onder 6.00. Volle maan: 16 april te 0.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 april 2.09 v.m. 14.48 n.m. 15 april 2.58 v.m. 15.52 n.m. BROUWERSHAVEN 14 april 1.58 v.m. 14.21 n.m. 15 april 2.43 v.m. 15.02 n.m. Springtij: 18 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Rondom een depressie in het zeegebied tussen IJsland en Noorwe gen is in de afgelopen dagen voort durend tamelijk koude en onstabiele polaire lucht naar onze omgeving gestroomd. Het lagedrukgebied wordt nu geleidelijk minder diep. Tegelij kertijd nadert er via de Britse eilan den een zwakke rug van hoge lucht druk. In verband hiermee wordt de polaire luchtstroming zwakker en neemt de buiigheid verder af. Tij dens opklaringen is in de komende nacht in het binnenland plaatselijk nachtvorst mogelijk. Morgenmiddag zal de temperatuur oplopen tot de zelfde waarde als vandaag of tot een iets hogere. Prinses Margriet opent kweekbed rijf DEN HAAG, 12-4. H.K.H. Prin ses Margriet is voornemens op dins dag 22 juni a.s. de officiële opening te verrichten van het nieuwe kweek - bedrijf van de Friese maatschappij van landbouw nabij Metslawier. hoofdplaats gemeente Oost-Donge- radeel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1