10% REDUKTIE Vijftig vakantiegangers verloren het leven bij vliegongeluk Incident op Cyprus Tragische dood van student Nog drieduizend Amerikaanse mariniers naar Zuid-Vietnam Jonk vaart Hongkong-Suez De mens zal het weer leren beheersen Berlijnse muur weer open WAAR KOOPT U MEUBELEN? DEURL00 - WONINGINRICHTING Grote aardgasreserve bij Ameland? V.S. gaan voort met bestrijding agressie van Noord-Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 april 1965 121ste jaargang Nr. 19767 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per stuk- In dit nummer: In mei opening gemeentehuis Middenschoutven Kamp in Midden-Oosten „Schilderen" met sigarenbandjes DAMASCUS, 11-4. Vijftig mensen, merendeels Belgen en een Neder lands echtpaar, die Pasen in Jeru zalem wilden vieren, zjjn om het le ven gekomen toen hun gecharterd Jordaanse lüntoestel in de nacht van zaterdag op zondag 16 km ten wes ten van Damascus neerstortte. De Jordaanse bemanning van vier, on der wie de stewardes, heeft eveneens het leven verloren. Het verongelukte toestel was op weg naar de Jordaanse sector van Jeruzalem en in Beiroet opgestegen. Volgens de betrokken luchtvaart maatschappij is het toestel in de lucht in brand gevlogen en uit el kaar gesprongen. Het Franse persbureau A. F. P. meldt dat het verongelukte toestel, een „Dart Herald" is geweest van de Koninklijke Jordaanse luchtvaart maatschappij „Alia". Volgens een eerste onderzoek moe ten acht inzittenden van het toestel - vier mannen en vier vrouwen - uit het vliegtuig zijn gesprongen. Hun lijken zijn namelijk één kilometer van de plaats waar het vliegtuig is neergestort gevonden. De stoffelijke overschotten zijn naar een ziekenhuis in Damascus overgebracht en blüven daar tot in- tructies over de bestemming zijn ontvangen. Het toestel kwam terecht op de Kanisa-berg, vijf kilometer van de hoofdweg van Beiroet naar Damas cus. NICOSIA. 11-4. Nabij de hoofdweg van Nicosia naar. Larnaca op zuid- Cyprus zijn zondag in: een auto de stoffelijke resten gevonden van een Griekse en een Turkse Cyprioot. De lijken en de auto vertoonden talrijke kogelsporen, waarschijnlijk van een machinepistool. De Turkse Cyprioot was een vakbondsfunctionaris die herhaaldelijk gepleit 'had voor een vreedzaam naast elkaar toestaan van de Turkse en de Griekse Cprioten. UTRECHT, 11-4. Een twintigjarige eerstejaars student in de rechten uit Zeist, jhr. D. L. L. Rutgers van Ro zenburg, is zaterdagavond om het le ven gekomen toen hij werd ingewijd als lid van „Tres Faciunt Collegium", een onderafdeling van het Utrechtse studentencorps. Hij kreeg tijdens de initiatiecere monie een zwarte kap over het hoofd waarin roet was geblazen en is tij dens een rit naar een boerderij op het landgoed „Oud Amelisweerd" in een Jan Plezier overleden, vermoe delijk tengevolge van verstikking. Commissaris mr. L. C. H. Mutsaers, hoofd van de justitiële dienst van de Utrechtse politie, sprak zondagavond van een tragische samenloop van om standigheden. Of er sprake is van schuld bij dit ongeval staat nog niet vast. Veertig van de 47 Belgische slacht offers kwamen uit Vlaanderen. De reis was voor een groot deel van hen georganiseerd door een Vlaams reis bureau dat het Midden-Oosten voor „alle beurzen" wilde openstellen. Coiis tenia tie iu België De consternatie die het ongeluk in België heeft veroorzaakt werd nog vergroot door het feit dat er twee groepen toeristen waren en de fami lieleden aanvankelijk niet wisten tot welke groep hun verwanten behoor den. Op het ministerie van buiten landse zaken, waar een speciale post was ingericht, ontving men dan ook talrijke telefoontjes van ongeruste familieleden. In de middag zag men reeds velen met betraande ogen het ministerie binnengaan om kennis te nemen van de lijst van slachtoffers die inmiddels in Brussel was ont vangen. Deze lijst bevatte alleen de namen van de slachtoffers, zonder vermelding van adressen of andere bijzonderheden. De Belgische radio zond zondag al leen nog ernstige muziek uit. SAIGON, 10-4. Binnenkort zullen neg drieduizend Amerikaanse mari niers in Zuid-Vietnam arriveren, waarmee de totale sterkte van de Amerikaanse gevechtseenheden daar op ruim 6500 man zal komen, zo is in Saigon bekendgemaakt. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat een bataljon mariniers ter sterkte van 1400 man zal worden ge legerd op 'de belangrijke Amerikaan se luöhtmaohbba9is te Da Nang, 600 kilometer ten noordoosten van Sai gon. Verder zal een eskader „Pihan- tom"-jachtvliegtuigen op de basis worden gestationeerd. Een tweede bataljon mariniers zal naar Hoe-E, ongeveer vijftig kilometer meer naar het noorden, worden gezonden. Deze eeriheid zal 'gebruikt worden voor de bewaking van een belangrijk vliegveld te Phoe Bai, iets ten zui den van Hoe-E igelegen. Beide ba taljons zijn in bet bezit van eigen tanks, geschut en ondersteunings elementen. WINTERSWIJK, 11-4. De Chi nese jenk „Chang Feng", die op 22 januari met de Nederlandse stuur man Fckke Visser de rede van Hong- Kcng verliet voor een zeiltocht naar Europa heeft na een moeilijke over tocht door de Rode Zee zwaar geha vend, maar behouden Suez bereikt. Grote ongerustheid bestaat echter nog over een Amerikaans zeiljacht, de ..Jolly Belle", dat met twee be kende miljonairs en een vrouw aan boord korte tijd voor de „Chang Feng" de haven van Djiboeti verliet met dezelfde bestemming. Sinds 24 dagen heeft men van dit schip niets meer gezien of gehoord. Naar wij vernemen wordt de „Chang Feng" op 25 april in de thuishaven, het Zuid-Franse Cannes, verwacht. SAIGON. Admiraal Tsjoeng Tan Cang, de opperbevelhebber der Zuid-Vietnamese marine, is naar in Saigon is gemeld, in arrest gesteld, na door drie officieren van misdrij ven te zijn beschuldigd. SCHIPHOL, 9-4. - Juist teruggekeerd van een bestuursvergade ring van de International Council of Scientific Unions in München, heeft de Amerikaanse hoogleraar prof. Joseph Kaplan, een van de meest vooraanstaande geofysici ter wereld, naar wie een berg bij de Zuidpool is genoemd en die als president van de International Union of Geodesy and Geophysics de verantwoordelijkheid draagt voor de wijze waarop het bodemonderzoek in de gehele wereld we tenschappelijk wordt aangepakt, voorspeld, dat de mensheid over een jaar of 25 ook het weer zal beheersen. „Het is niet alleen een rotsvaste overtuiging van mijzelf", zo ver klaarde hij, „ik kan u zeggen dat zelfs de meest conservatief den kende geleerden, die op dit terrein deskundig zijn, over het algemeen deze mening met mij delen". Desgevraagd bevestigde hü dat de wetenschap tegen die tijd dus regen kan laten neerstromen op de Sahara en Israël uit zijn isole ment van droogte kan bevrijden. De professor onthulde twee nieuwe, grotè wetenschappelijke pro jecten, waaraan de geleerden van Amerika en de Sowjet-Unic met collega's uit nog 68 andere aangesloten landen, onder auspiciën van de International Council of Scientific Unions, eendrachtig zullen samenwerken. Het eerste plan behelst de observatie van het weer middels satellieten en met behulp van computers rondom de hele aardbol, waarvoor president Kennedy een jaar voor zijn dood in een rede voor de Verenigde Naties reeds een voorstel lanceerde. Het tweede project behelst een gecombineerd wetenschappelijk onderzoek naar het water van de wereld, dat weliswaar nog in grote voorraden aanwezig is, doch dat steeds meer begint te vervuilen en onbruikbaar dreigt tc worden. Doel van het onderzoek wordt dit water zuiver te maken of te houden cn voor voldoende water te zorgen. Want weinig stoffen zijn op deze aardbol van zoveel vitale betekenis cn zijn zo onmisbaar als helder water. In dit opzicht hangt dit tweede plan dus nauw samen met dat van de beheersing van het weer. In het begin van maart kwamen al twee bataljons mariniers in Da Nang aan voor de bewaking van de luchtmachtbasis. Dit waren de eer ste Amerikaanse geveohtseenheden die in Vietnam arriveerden. Het me rendeel van de 23.500 Amerikaanse militairen die zich al in 'het land be vonden trad officieel als „adviseur" op. President Johnson stemde vorige week in Washington tijdens bespre kingen met de Amerikaanse ambas sadeur in Saigon, generaal Maxwell Taylor, in met het zenden van nog enkele duizenden militairen en een aantal helikopters naar Vietnam in de 'komende maanden. Amerikaans ruimteplan WASHINGTON, 10-4. De Ameri- kaanse „Nationale organisatie voor lucht- en ruimtevaart" (N.A.S.A.) heeft medegedeeld, dat de volgende vlucht in de „Gemini"-serie is vast gesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Het is echter mogelijk dat de vlucht reeds in juni a.s. zal wor den gemaakt. Hierbij zullen twee ruimtevaarders vier dagen in de ruimte blijven, waarbij zij 63 omwentelingen om de aarde zullen maken. Er bestaan thans geen plannen die erin voorzien dat de ruimtevaarders zich buiten hun cabine wagen. WEST-BERLIJN, 12-4. De Ber lijnse muur is heden (maandag)-mor gen om 7 uur, weer open gegaamom Westberlij'ners door te laten die hun familieleden in de oostelijke stads- sector mogen bezoeken op grond van d'e passenregeling voor de Paastijd. Men verwacht dat in de komende veertien dagen ongeveer 700.000 per sonen naar het oostelijke stadsdeel zullen gaan. Meer dan 20.000 sigarenbandjes sie ren in de woning van de 74-jarige Keulse gepensioneerde Hermann Hirschberg vazen, borden, tafels en hele deurpanelen. Zijn vrouw Wal- burga heeft niets tegen deze hobby, zij stimuleert haar man zelfs door af en toe mee te roken en met te hel pen plakken. Toch had men niet in de behoefte kunnen voorzien, zelfs niet wanneer men ononderbroken had zitten dampen. Het grootste deel van de fel begeerde papiertjes is af komstig van vrienden, bekenden en soms zelf van volledig onbekende sigarenrokers, die Hirschberg gedre ven door zijn verzamelwoede in café's of in de tram aansprak. De nog krasse Keulenaar heeft altijd -alleen de derde keuze van zijn bezit aan sigarenbandjes gebruikt voor zijn plakkunst. De mooie exempla ren werden als postzegels in albums gerangschikt. Duplicaten worden eveneens zorgvuldig bewaard en die nen als ruilmateriaal. v Ingezonden mededeling Kunt U in onze ruim gesorteerde toonzalen niet slagen? Koopt U om andere reden liever bij de fabriek? Vraag Uw INTERMEUBEL-Ieverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere kosten INTERMEUBEL service bij Uw INTERMEUBEL vakman ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2946 WASHINGTON, 11-4. De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken. George Ball, heeft zon dag in een televisiegesprek opnieuw gezegd dat de Verenigde Staten zul len voortgaan met het „beantwoor den van de Noordvietnamese agres sie zolang deze voortduurt" en dat de Amerikaanse regering weigert te spreken met de Viet-Cong,, „het in strument cn de schepping" van Ha noi. Ball zei te verwachten dat de Noordvietnamese reactie op de rede van president Johnson vervat zal zijn in het antwoord dat Nooi-d-Vietnam zal geven op de oproep van de zeven tien niet-verbonden landen. Wanneer dat antwoord negatief is „gaan wij door met wat wij nu doen. Wij zul len de Noordvietnamese agressie te gen Zuid-Vietnam op een geschikte en matige manier beantwoorden. Wij handhaven ons aanbod van bespre kingen zonder voorafgaande voor waarden". aldus Ball. Het juist, dat er Zuidvietname- zen in de gelederen van de Vietcong strijden, maar de Amerikaanse rege ring is ervan overtuigd, dat de lei ding van de operaties zetelt in Noord- Vietnam, dat de Vietcong tevens helpt en uitrusting verschaft. Wanneer de toevoer van troepen en materieel ophoudt zou de vrede kunnen worden hersteld. De Vietcong gebruikt de bekende taktiek van in timidatie, terreur en moord om de Zuidvietnamese bevolking tot hulp te dwingen, aldus Ball. V.S. cn Sovjet-Unie. Wat de gevolgen voor de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de DEN IIAAG, 10-4. De Mobil Oil Company meent, dat zich ook by Ameland een aardgasreserve be vindt. Zij heeft, na verleden jaar op Ameland-zelf gas te hebben aange hoord, nu vijf km voor de kust van het eiland opnieuw een gashoudende laag bereikt. Op deze Iokatie werd een gasvlam ontstoken. Deze nieuwe gasvondst geeft, naai de Mobil Oil meedeelt, goede grond om aan te nemen, dat er „een pro ductieve structuur van aanzienlijk belang nabij het oostelijk eind van Ameland aanwezig is, die zich levens uitstrekt buiten de territoriale gren zen in het gebied van het continen taal plat", Er zullen, aldus de Mobil Oil, meer boringen nodig zijn alvo rens een verantwoorde schatting ge maakt kan worden van de totale gas voorraad, die door Mobil Oil in dit gebied is aangetoond. De Mobil Oil heeft bij haar explo raties voor de kust van Ameland een verplaatsbaar booreiland op poten gebruikt. De gasvlam, die daar nu brandt, is de eerste welke in Neder landse territoriale wateren werd ont stoken. De put ligt aan de grens van de territoriale wateren. Daarbuiten kan niet worden geboord, zolang de voorgestelde wet opboringen op het Nedei-landse deel van het continen tale plat nog niet van kracht is. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie ons liefheeft om ons X karakter vraagt niet naar schoonheid, maar wie ons lief- heeft om onze schoonheid zon- der meer, kan onze ergste vij- y and zijn. V.S. zijn, kon Ball onmogelijk zeg gen. Deze betrekkingen zijn door de Vietnamese kwestie niet „bevroren". Zij vinden normaal voortgang, hoe wel de laatste zes maanden geen en kele vooruitgang op het gebied van vreedzaam naast elkaar bestaan is geboekt, aldus Ball. Bij de besprekingen welke de Westduit se diplomaat Kurt Birren- baöh met Israëlische vertegenwoordi gers voert over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Is raël zijn zondag aanzienlijke vorde ringen gemaakt, zo heeft de Israëli sche radio bekend gemaakt. Samenzwering verijdeld in Venezuela CARACAS, 10-4. In Venezuela is een samenzwering verijdeld, die ten doel had de regering onder president Lconi ten val te brengen. De Vene zolaanse autoriteiten hebben vrijdag avond verscheidene maatregelen ge nomen om de staatsveiligheid te ver zekeren. Een aantal personen is ge arresteerd. Onder de arrestanten bevindt zich een leider der Venezolaanse commu nistische partij, zekere Hector Mu- jica, gewezen directeur van de school voor de journalistiek, die aan de uni versiteit van Caracas is verbonden. Een andere arrestant is Miguel An gel Capriles, eigenaar van een reeks Venezolaanse dagbladen en tijd schriften en een aantal directeuren van zijn bladen. Voorts werden ge pensioneerde militairen in arrest ge steld. Wisselend bewolkt Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking en plaatselijk; matige lot krachtige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 13 april. Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 16.26, onder 5.27. Volle maan; 16 april te 0.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 april 1.13 v.m. 13.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 april 1.07 v.m. 13.29 n.m. Springtij: 18 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-4. Het K.N.M.I. deelt mede: In de naöht van zaterdag op zondag werd zachte en vochtige lucht verdreven door het koufront van een diepe depressie, waarvan de kern tussen IJsland en de Faroër lag. Droge polaire lucht stroomde daarna met westelijke winden over ons land zodat zondag langdurige zonnige pe rioden voorkwamen en er vrijwel nergens buien vielen. Tussen de diepe depressie bij de Faroër, die thans langzaam naar het noorden trekt en een hogedrukgebied ten westen van Portugal staat voor al in de hogere luchtlagen een krach tige westelijke stroming. Een storing beweegt in deze stroming met grote snelheid over Engeland en de Noord zee naar onze omgeving. Verwacht wordt dat deze storing, die buiig heid cn wind tijdelijk flink doet toe nemen, vanavond het grootste deel van liet land reeds gepasseerd zal zijn. Daarna zullen weer opklaringen voorkomen, terwijl de buiigheid ge leidelijk zal verminderen. Na het passoren van de storing wordt dc wind westeli,jk en voert iets koudere lucht aan, maar omdat er ook van tijd tot lijd zon zal zijn. gaat de tem peratuur ten opzichte van vandaag nauwelijks omlaag. Actrice Linda Darnell overdeden CHICAGO, 10-4. De Amerikaanse filmactrice Linda Darnell is zaterdag in een ziekenhuis in Chicago over leden aan de verwondingen, die zij vrijdagnacht opliep bij een brand in de woning van een vriendin in Glen- view, waar zij logeerde. De actrice, die 41 jaar was. heeft in talrijke films gespeeld, zoals „Het teken van Zorro", „Anna" en de ko- nigin van Siam" en „Forever Am ber". De laatste jaren werkte zij voornamelijk voor de televisie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1