10 7„ REDUKTIE BELEMMERINGEN VERKEER BERLIJN-WEST-DUITSLAND Cyprische regering over V.N.-rapport 15.000 woningen in Chili vernield MEUBELSHOW „Koopkrachtelement loonstijging" zou verwaarloosd zijn WAAR KOOPT U MEUBELEN? Jacht op moordenaar van Corrie Hofman GO^t^livrNS Drie doden bij autobotsing te Roosendaal Mijnongeluk in Japan I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 april 1965 121ste jaargang Sr. 19766 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schelplioek heeft natuur gebied niet kanipgebomv Geallieerde commandanten protesteren tegen BERLIJN, 8-4. Tegen de tot nu toe gebruikelijke gang van zaken by het lastig vallen van het verkeer tussen Berlyi» en Wcst-Duitsland, werd ook donderdagmiddag om vier uur de controlepost Babelsberg afgesloten, voor de tweede maal op één dag. De drie geallieerde commandanten in West-Berlijn protesteerden don derdag opnieuw tegen het lastig val len van het verkeer. Het Ameri kaanse militaire konvooi, dat om streeks acht uur Babelsberg pas seerde en 22 'km verder werd tegen gehouden, bereikte pas zes uur later de grenspost Mariënborn, waar het ongehinderd kon passeren. Het Britse ministerie van buiten landse zaken maakte donderdagmid dag bekend, de Sowjetrussische re gering officieel te hebben meegedeeld dat Engeland „verontrust" is door het gedrag van Sowjetrussische vlieg tuigen boven West-Berlijn op woens dag". Te Parijs werd donderdagmiddag de Sowjetrussische zaakgelastigde Oussatchev op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden, waar hem het Franse protest tegen de ver oorzaakte moeilijkheden op de toe gangswegen naar Berlijn en de uit dagende vluchten van Sowjetrussi sche straaljagers boven West-Berlijn werd meegedeeld. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft donderdagavond voor het eerst bijzonderheden bekendgemaakt over de Russisch-Oostduitse manoeuvres, die op het ogenblik in het gebied ten westen van de Elbe tot Berlijn wor den gehouden. De blokkade Volgens het Oostduitse persbureau is de eerste fase' van de oefening' thans voltooid. De snelle verplaat singen hadden de tijdelijke blokkade van autowegen en stralen noodzake lijk gemaakt. Er hadden aan de oefening ook luchtlandingstroepen deelgenomen, die vah buiten Oost-Duitsland waren aangevoerd. Voorts waren talrijke eenheden moderne Russische en Oostduitse gevechtsvliegtuigen inge zet. De oefening zal tot 11 april duren, aldus A.D.N. HAMBURG-AMSTERDAM ALS VOETTOCHT.... ERICA, 8-4. De 21-jarige ser- geant-sportinvtructeur D. A. Hansen uit Amsterdam en zijn 26-jarige collega A. Th. de Jong uit Gouda, worden zater dag in Amsterdam verwacht na een voettocht van 420 kilo meter van Hamburg naar de hoofdstad. Het tweetal is vo rige week vrijdag uit de leger plaats Seedorf bij Hamburg vertrokken. Zij behoren tot de 41ste geneeskundige compag nie. Op de verkeersweg van West-Ber lijn naar Helmstedt is de blokkade donderdagavond om tien uur, na vijf uur, opgeheven. Zoals gemeld zijn Oostduitsers en Russen tot deze blokkade overgegaan uit protest tegen de voltallige ver gadering in West-Berlijn van de in Bonn gevestigde Bondsdag.. Zij be gonnen logermanoeuvres, waaraan o.a. straaljagers met veel gerucht deelnamen. De Oostduitse „variaties" van donderdag hebben de chaos ver groot. Door de telkens een paar uur du rende blokkade, de afwisseling ervan en de langzame controles, bleven er en Oost-Duitsland en tussen de aan de grenzen tussen West-Berlijn Bondsrepubliek en Oost-Duitsland lange files personen- en vrachtauto's staan. 20 tot 24 uur per auto. Zelfs een De wachttijd bedroeg gemiddeld klein Amerikaans militair konvooi werd donderdag door de Oostduit sers niet doorgelaten. Daartegenover staat dat de Russen hun gevaarlijke acties in de lucht- ccrridors tussen West-Berlijn en West-Duitsland hebben gestaakt. NICOSIA, 8-4. De Cyprische rege ring heeft in een donderdagavond uitgegeven verklaring gezegd dat de meeste conclusies van de V.N.-be- middeiaar, in diens rapport over Cy prus, de problemen van het eiland op constructieve wijze benaderen. Met name is dit 'het geval waar de criteria worden genoemd waarop een oplossing voor de kwestie-Cy- prus gebaseerd dient te zijn. De re gering is het echter niet eens met de zienswijze dat 'het Cyprische volk - hoewel het reoht op zelfbeschik king heeft - zelfbeperking in acht moet nemen 'bij de uitoefening van dat recht, gezien 'het feit dat de vrede in gevaar wordt gebracht door 'het Turkse dreigement om geweld te gebruiken, aldus de verklaring. Volledige onafhankelijkheid. De politiek van de Cyprische rege ring blijft dezelfde: volledige onaf- In Prosperity in Zuid-Carolina zijn twee politie-agenten gearres teerd wegens 'het slaan van een jon ge neger. DE NHAAG. H.K.H. Prinses Be- nedi'kte van Denemarken heeft gis teren met H.K.H. Prinses Margriet in Aalsmeer de bloemenveiling van de C.A.V. -in Aalsmeer en Keuken hof 'in Lisse 'bezodht. hankelijkherd, waaronder het recht op zelfbeschikking in overeenstem ming met de beginselen van de V.N. en bescherming van de rechten der Turkse minderheid. De regering is van mening dat het werk van de bemiddelaar, Galo Plaza, nuttig is geweest en zij wenst dat het wordt voort gezet. Ingezonden mededeling SANTIAGO (Chili), 9-4. Do Chi leense minister van landsverdedi ging Juan de Dios Carmona heeft donderdag medegedeeld dat als ge volg van de aardbeving, dii'e 28 maart jl. verscheidene Chileense provincies heeft getroffen, 15.000 woningen to taal zijn vernield. Er is voor een be drag van honderd miljoen dollar schade aangericht. In dit bedrag is de schade inbegrepen, die aan we gen, 'bruggen e.d. is toegebracht. In de getroffen gebieden is het le ven bijna weer normaal. Heden t/m zaterdag 9.00—21.00 uur in „Concordia" van: Bankstellen Wandmeubelen 9 Zomerineubelen en rotan Vaste tapyten en karpetten o Unieke collectie Ram tafel kleden etc. etc. Vrij entree TUINMAN ZOON BEN HAAG, 8-4. In een uiteen zetting over lonen en pryzen heeft pref W. J. van de VVoestyne, kroon- lid van de sociaal-economische raad, er donderdag de aandacht op-geves tigd dat het koopkrachtelement van loonstijgingen veelal wordt verwaar loosd. Men moet zich, en gaat zich, steeds meer realiseren dat lonen c- nerzyds kosten zyn, anderzijds in komen. Vijfenzeventig procent van het consumptief te besteden inko men komt uit de Ionen. Prof. Van de Woestijne sprak voor leden van de afdelingen Den Haag van cle vereniging tot ontwikkeling van arbeidstechniek en van het Ne derlands instituut voor efficiency. Hij merkte o.m. op dat de prijs- verwachting het kompas is van de ondernemer, de lonen zijn de hoofd component van de maatschappelijke verdelingsproblematiek. Ieder ingrij pen regelt, of ontregelt, het kompas en heeft meestal geheel onverwach te repercussies. fngezonden mededeling Kunt U in onze ruim gesorteerde toonzalen niet slagen? Koopt U om andere reden liever bij de fabriek? Vraag Uw INTERMEUBEL-Ieverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere koslen INTERMEUBEL service bij Uw INTERMEUBEL vakman DEURL00 - WONINGINRICHTING ZfEUfKZEE Telefoon (01110) 2940 Na de Bondsdag wil nu ook de Wcstduitse Bondsraad, bestaande uit de premiers van de deelstaten, een zitting in West-Berlijn houden. Op de bijeenkomst van vrijdag a.s. zal hierover een beslissing worden genomen. EINDHOVEN, 8-4. Ongeveer veer tig man van de gemeentepolitie van Eindhoven cn een aantal mensen van de rijkspolitie zyn betrokken bij het onderzoek naar de moord op de zes jarige Corrie Hofman uit de Kruize- inuntstraat in Eindhoven. Er zijn tot dusver enige honderden mededelin gen, meestal telefonisch, binnenge komen van mensen die denken de poljtie een aanwijzing tc kunnen iJeven. Volgens de commissaris Straver waren 'hierbij echter 'geen aanwij zingen voor het vormen van een bruikbaar signalement. Ook van bui ten Eindhoven zijn enkele telefoon tjes binnengekomen, welke echter over het algemeen van bijzonder vertrouwelijk 'karakter waren. Deze kwamen van een pastoor, een 'domi nee en een verpleegster. Inmiddels zijn enkele personen door de politie gehoord, doch hierbij bevond zich niemand waarvan ook maar in de verte gezegd zou kun nen worden dat die de dader zou kunnen zijn geweest, aldus commis saris Straver. Vanmorgen ontving de rijkspolitie een mededeling dat in Keidonk, een kerkdorp van Erp, bij een landbouwer een man was ge komen, die te oordelen naar zijn droeg zich bovendien abnormaal. De ruigte had doorgebracht. De man vroeg om eten, 'hij droeg een bruine jas, dit wekte het wantrouwen van de landbouwer, daar hij 'in de krant had geleden, dat de ontvoerder van Corrie Hofman ook een bruine jas zou hebben aangehad. De man ge- jo o-iis ut suaSaa ppeu ap ^Cii-iapn rijkspolitie heeft getradht de onbe kende man op te sporen, doch zij is er niet in geslaagd 'hem nog te pak ken te krijgen. Prinses Benedikte van Denemarken en prinses Margriet hebben donder dagochtend een bezoek gebracht aan de Keukenhof. Natuurlijk waren er aan de ingang bloemen, die op char mante wijze aan de hoge bezoekers werden aangeboden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een bief typeert de man die een hekel heeft aan dezelf- de mensen als wij. Een foto van de 6-jarige Corrie Hof man uit Eindhoven, die door een onbekende man is meegelokt en om het leven gebracht. Ingezonden mededeling Was het een anderhalve eeuw gele den een technische noodzaak de lo nen te laten stijgen, via de invloed van de vakbeweging in het streven om in het maatschappelijk bestel niet achteruit te gaan is er nu een soci aal-psychologische noodzaak om voor loonsverhogingen op te komen. Prof. Van de Woestijne vestigde er voorts o.a. de aandacht op dat er geen evem-edigheid is tussen loon- en prijsstijgingen. Geldontwaarding. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben wij een teruggedrongen in flatie gekregen die zich na die oor log door het loslaten van maatrege len als inflatie heeft gemanifesteerd. Voor de Tweede Wereldoorlog werd er al gesproken van geldontwaarding. Die periode met de crisis was geen normale tijd, de oorlogspez'iode was evenmin een normale tijd, de na oorlogse periode van herstel en we deropbouw was ook niet als een nor male tijd te beschouwen en men zou er z.i. goed aan doen voorzichtig te zijn met ervaringen uit al deze niet- normale tijdvakken voort te zetten in de toekomst. Bij een bespreking van de vijf doeleinden van sociaal-economische politiek, zoals die destijds door de sociaal-economische raad zijn op gesteld en door de regering overge nomen, acht prof. Van de Woestijne reden voor twijfel aanwezig bij het beantwoorden van de vraag, of die doeleinden wel bij elkaar passen. Er varing leert dat gelijktijdig nastre ven van deze doeleinden grond op levert voor redelijke twijfel. Men kan z.i. niet met enkele maatregelen dit gehele complex bevredigend op lossen, daar is een arsenaal voor nodig. «ZIEPAGINA 3» ROOSENDAAL, 8-4. Op rijksweg 56 bij Roosendaal in donderdagmid dag een personenauto met drie in zittenden in botsing gekomen met een vrachtwagen met aanhanger, ge laden met 24 ton klei. Twee inzittenden van de personen auto werden op slag gedood. De der de overleed donderdagavond om streeks kwart over zeven. De slacht offers, allen woonwagenbewoners, zijn: de 17-jarige C. van der Ven, de 27-jarige J. de Visser, gehuwd en va der van twee kinderen, beiden af komstig uit het woonwagenkamp Putte (N-Br.) en de in Boom (Bel gië) woonachtige Nederlandse woon wagenbewoner F. van Poppel, 27 jaar, gehuwd. Het ongeluk gebeurde toen de per sonenauto zonder voorrang te ver lenen de rijksweg opreed, juist toen de vrachtwagen naderde. Bij de bot- BREEZAND. De bloemendagen in de Anna Paulownapol'der zullen dit jaar van 30 april t.m. 3 mei worden gëhouden. De A.N.W.B. zal een rou te langs de bloeiende bollenvelden uitzetten. sing die volgde werd de personen auto in stukken gereten. De vracht wagen schoof nog circa vijftig me ter door en is daarna gekanteld. De vrachtwagenchauffeur kwam er met lichte verwondingen af. Het verkeer is op deze rijksweg ongeveer twee uur gestremd geweest. TOKIO, 9-4. In een myn op het kleine zuidelijke Japanse eiland Iwojima heeft zich vrijdagochtend vrceg een ontploffing voorgedaan, waardoor 32 mijnwerkers van de bui tenwereld zyn afgesneden. Nader wordt gemeld dat, 27 mijn werkers zijn opgesloten. Vijf der oor spronkelijke als zodanig opgegeven mijnwerkers zijn er, na een tocht van bijna drie kilometer door met rook gevulde mijnschachten, in ge slaagd de oppervlakte te bereiken. Reddingsploegen hopen ook de 27 anderen te kunnen redden. Toenemende wind Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen; tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind, aanvankelijk zuidelijk, later zuid west; iets hogere temperaturen, zo wel in de nacht als morgen overdag. 10 april. Zon op 5.55. onder 19.29. Maan op 12.16, onder 4.09. 11 april. Zon op 5.53, onder 19.31. Maan op 13.40, onder 4.42. 12 april. Zon op 5.51, onder 19.32 Maan op 15.03, onder 5.07. Eerste kwartier: 9 april te 1.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 april 9.47 v.m. 22.31 n.m. 11 april 11.23 v.m. n.m. 12 april 0.03 v.m. 22.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 april 9.31 v.m. 22.26 n.m. 11 april 11.09 v.m. n.m. 12 april 0.00 v.m. 12.30 n.m. Doodtij: 11 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: boven Finland bevindt zich een belangrijk gebied van hoge lucht druk. dat is gevuld met polaire lucht Het veroorzaakt daar op tal van plaatsen 10 en 20 graden vorst. Een deel van de polaire lucht stroomt door Polen en Noord-Duitsland in de richting van de Noordzee. Waar deze lucht de zachtere lucht die in onze omgeving aanwezig is, ontmoet, komt het tot regen. Dit is het geval in noordwest Duitsland en het zui den van Jutland. Op enkele plaat sen komt het zelfs tot lichte sneeuw val. In onze omgeving komt het weer in het eerstkomende etmaal onder invloed van een depressie, die zich met een snelheid van ongeveer 40 km per uur in oostnoordoostelijke richting over de oceaan verplaatst. Deze depressie zal morgen Ierland bereiken en het warmtefront ervan zal dan tot Nederland doordringen. In verband hiermee neemt de be wolking weer toe en moet enige re gen worden venvacht. De wind wordt ovenvegend matig zuidwes telijk en gaat zachtere lucht aanvoe ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1