10% REDUKTIE Oorlog in Vietnam is onderdeel van een groot agressieplan WAAR KOOPT U MEUBELEN? Aantal aanvragen om bijstand nam toe V.S. praten met Indonesië Taxi-chauffeurs te Amsterdam staken Tijd Hö voor herziening van V.N.-handvest MEUBELSHOW Amerikanen lanceren „Vroege Vogel" De Russische vlieg tuigen boven Berlijn Wanordelijkheden in Lima Zware gevechten in Zuid-Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag april lOfi.'j 12?lste jaargang Nr. 19765 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKUE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 13.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nutnmci er. Hoger subsidiepercentage voor stadhuistoren Toespraak van Johnson Treinongeluk in Brazilië BALTIMORE, 7-4. President John son heeft in e entocspraak voor radio en televisie gezegd dat de Verenigde Staten bereid zyn tot „onvoorwaar delijke besprekingen", die een vreed zame regeling van de oorlog in Viet nam beogen. Hij zei dat een vreed zame regeling voor redelijke mensen de enige weg is in het Vietnamese conflict. Volgens de Amerikaanse president was de oorlog in Vietnam een onder deel van een veelomvattend plan van agressie en werden de Noord-Viet- namezei) door Peking opgehitst. Het doel van de Verenigde Staten is de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam en zij zullen alles doen wat nodig is om dit te verwezenlijken, zo zei hij. Als één der voorwaarden voor de vrede noemde de president een on afhankelijk Zuid-Vietnam, vrij van buitenlandse inmenging en niet als militaire basis van enige buitenland se mogendheid dienend. Hij voegde hieraan toe dat de Ver enigde Staten bereid zijn tot onvoor waardelijke besprekingen. „Tot aan die gelukkige en noodzakelijke dag van vrede zullen wij trachten te voorkomen dat het conflict zich uit breidt". Aldus Johnson. Hulpprogramma De Amerikaanse president nodigde de landen in Zuidoost-Azië uit sa men te werken in een veel grotere krachtsinspanning om de economi sche en sociale toestanden in dit we relddeel te verbpteren en hij stelde een Amerikaans hulpprogramma van een miljard dollar voor wanneer de vrede zou zijn hersteld. Hij hoopte dat Noord-Vietnani, en alle geïndustrialiseerde landen, met inbegrip van de Sowjet-Unie, hierby zullen samenwerken en dat de secre taris-generaal der Verenigde Naties, OeThant, het initiatief voor een plan tto een dergelijke samenwerking zou kunnen nemen. „Deze generatie moet kiezen: ver nietigen of bouwen, doden of- helpen, haten of begrijpen. De gewone bur ger in Noord- en Zuid-Vietnam, in China en India, in de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, zijn goede mensen. De meesten willen hun zo nen niet zien sneuvelen of de huizen van anderen vernietigen', Aldus pre sident Johnson. „Niet terugtrekken" De president verbond zijn aanspo ring tot vrede met een verklaring van de Amerikaanse standvastigheid in het Vietnamese conflict. „Wij zul len niet terugtrekken, noch openlijk, noch onder het mom van een in houdloos akkoord. Wij wensen niets voor onszelf, wij wensen alleen dat het volk van Zuid-Vietnam de kans krijgt zijn eigen land op zijn eigen manier te besturen. Wij zullen alles doen wat noodzakelijk is om dit doel te bereiken en wij zullen slechts doen wat noodzakelijk is", zo zei president Johnson. Ingezonden mededeling Kunt U in onze ruim gesorteerde toonzalen niet slagen? Koopt U om andere reden liever bij de fabriek? Vraag Uw INTERMEUBEL-leverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere.kosten - INTERMEUBEL service bij Uw. INTERMEUBEL vakman DEURL00 - WONINGINRICHTING ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2946 DEN HAAG, 7-4. Vry algemeen is gebleken, dat het aantal aanvra gen om bijstand is toegenomen na het in werking treden van de alge mene bijstandswet, aldus de demis sionaire minister van maatschappe lijk werk, mevrouw J. F. Schouwe- naar-Franssen, in haar memorie van antwoord aan de eerste kamer be treffende de begroting van haar de partement. De periode, waarin de algemene bijstandswet werkt acht zij echter nog te kort om thans reeds een ge fundeerd oordeel omtrent de ontwik keling vpn de bijstandsverlening te kunnen uitspreken. Tegenover de toename van het aantal aanvragen kan anderzijds ook worden gewezen op een afname als gevolg van de verhoging van de uitkeringen inge volge de algemene ouderdomswet tot een sociaal minimum. „Het lag Vergadering Bondsdag in West-Berlijn WEST-BERLIJN, 7-4. De vergade ring van de Westduitse Bondsdag in West-Berlijn is, na vier en een half uur bijeen te zijn geweest, gesloten. Toen Bondskanselier Erhard de stad verliet, verdwenen ook de Rus sische straaljagers uit het Westber- Jijnse luchtruim; zo hebben gealli eerde functionarissen gezegd. overigens in de lijn der verwachting" aldus de bewindsvrouwe, ,.dat na de inwerkingtreding van de wet aan vragen zouden worden ingediend docr personen, die zeker niet voor bijstand in aanmerking komen. Dit verschijnsel doet zich bij invoering van vrijwel elke nieuwe regeling voor". DJAKARTA, 7-4. De speciale A- merikaanse afgezant Ellsworth Bun ker zet in Djakarta zijn overleg met Indonesische leiders voort in een po ging de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Indonesië, die op een dieptepunt zijn aangeland, wat te verbeteren. Een ontmoeting met de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio heeft plaats ge had terwijl Bunker vrijdag weer een gesprek zal hebben met president Scekarno. Uit het overleg tussen Bunker en Soekarno van zondag, meende men wat hoop te kunnen putten na een mededeling, dat beide landen waren overeengekomen el kaar zo min mogelijk te prikkelen. Soebandrio deed deze hoop echter later weer vervagen door te zeggen: „Op bepaalde punten zijn wij het erover eens. dat wij het oneens zijn" AMSTERDAM, 8-4. Amsterdamse taxichauffeurs zijn donderdagoch tend om zes uur een 24-uurs staking begonnen. Ze willen 'kracht 'bijzetten aan 'hun eisenloonsverhoging, open breken van de c.a.o. en in afwach ting daarvan een winstdelingsrege- lkig. Het besluit tot de staking werd 1 uur tevoren genomen in een nachtvergadering" in „De Brakke Grond", die door ongeveer 200 Chauf feurs werd 'bijgewoond. Op 'het Ogen blik wordt hij alle 'garages- gepost, om 'de staking zo snel mogelijk een algemeen karakter te 'geven. Langspeelplaten niet geluidsfragmenten uit Tweede wereldoorlog 4290 ..vlooien" Na een advertentie in een Westduits blad dat de Volks wagenfabrieken een „Tor", de bijnaam voor het bekende mo del 1200, wilden leveren tegen betaling met 4290 „plooien" kivamen twee gegadigden een dergelijk aantal watervlooien aanbieden. Hun hoop vervloog toen de fabrikant tivee rede nen aanvoerde waarom hij de kooi) niet kon laten doorgaan. Ten eerste omdat in de volks mond de naam „vlo" ook voor een Duitse mark opgaat en ten tweede omdat de adver tentie ivas geplaatst op 1 april. UTRECHT, 7-4. Prins Bernhard heeft op paleis Soestdijk de eerste onder de titel Nederland 1940-1945 verschenen casette met twee lang speelplaten in ontvangst genomen, waarop de N.V. Phonogram 33 au thentieke geluidsfragmenten uit de tweede wereldoorlog heeft laten per- De cassette d'ie verschijnt ter ge legenheid van 'het vierde lustrum van onze bevrijding, werd samenge steld door drs. R. L. Sohuursma van het geluidsaröhief van het instituut voor geschiedenis van de Rijksuni versiteit in Utrecht er. onder super visie van prof. dr. C. D. J. Brandt, hoogleraar in de geschiedenis van de twintigste eeuw aan de Utrechtse R i j'ks u n i versi tei t Het is voor de eerste maal dat voor het vastleggen van een stuk Nederlandse geschiedenis gebruik is gemaakt van de grammofoonplaat. De cassette wordt verkocht via de grammofoonplatemvin'kels en de boekhandel. De balen komen ten goede aan de Stichting 1940-1945. De 33 geluidsfragmenten die op twee platen zijn opgenmen, zijn afkomstig uit het Utrechtse geluidsarchief dat thans ruim 20.000 platen en banden omvat. De samensteller heeft zich bewust beperkt tot die fragmenten die recht streeks betrekking hebben op ge beurtenissen in ons land of afkom stig zijn van personen die hier recht streeks een rol in de bezettingstijd hebben gespeeld. Daarom is Hitler op deze platen slechts eenmaal te horen en wel al leen leen hij op 1 september 1939 in de Rijksdag de invail in Polen aan kondigde. De platen bevatten voorts onder meer de A.N.P.-nieuwsuitzen ding van 10 mei 1940 's ochtends TOKIO, 7-4. Dr. Hedelci Joekawa, een vooraanstaand Japans natuur kundige en president van het Wc- reldverbond van Wereldfederalisten, heeft in een interview met een ver slaggever van het A.N.P. verklaard, dat hoewel de impasse in de Ver. Na ties voor vele mensen reden is voor '■pessimisme,zij even goed een reden tot optimisme kan zyn. Dr. Joekawa, Nobelprijswinnaar en directeur van het onderzoekinstituut voor fundamentele natuurkunde van de universiteit van Kyoto, zei: „Wij worden reeds lang geconfronteerd met de ontoereikendheid van de Ver. Naties. Wij moeten thans de nood zaak beseffen het karakter van de Ver. Naties te veranderen in de rich ting van een wereldfederatie. Dit jaar vieren de Ver. Naties haar tvvin- Ingezonden mededeling 08.00 uur waarin de felle reaktie op de Duitse inval van koningin Wii- helmina werd voorgelezen, de reak tie van Seyss-Inquart op de febru- ari-staking van 1941, een liedje uit het cabaretprogramma „De' Water geus" van raid'io Oranje, een vraag gesprek op het Rotterdamse station met een arbeider die vrijwillig in Duitsland ging werken, een antise mitische toespraak via de Hilver- sumse radio tot de Nederlandse, sol daten in geallieerde dienst, toespra ken van Max Blokzijl, Mussert, Van Geelkerken en prof. Gerbrandy en ook van prins Bernhard, die op de bevrijdingsdag het Nederlandse volk opwekte de overgang -naar de bevrij- di'g rustig te vieren en er geen bijl tjesdag van te malken. Heden t/m zaterdag 9.00—21.00 uur in „Concordia" Vrij entree Grote keus in Bankstellen - Slaapkamers Eetkamers en wandmeubelen Demonstraties van vele soorten VLOERBEDEKKING Naadloos tapijt Tapiflex Balatred TUINMAN ZOON CAPE KENNEDY, 7-4. Vanaf de ba sis Cape Kennedy is de nieuwe com municatie satelliet Early Bird (vroe ge vogel) gelanceerd. De nieuwe communicatiesatelliet zal worden gebruikt voor het afwikke len van het transatlantische tele foonverkeer, het zenden van bood schappen per telex, fascimile's en het overbrengen van televisiebeelden. Verwacht wordt dat de satelliet be gin juni operationeel zal zijn. Enkele minuten na het lanceren zeiden de leiders van het programma dat de operatie naar wens verliep. Na vier omwentelingen had de Early Bird een hoogte van 36.000 ki lometer bereikt. Een kleine raketmo tor gaat er voor zorgen dat de satel liet zijn juiste snelheid ten opzichte van de aarde krijgt. Volgende week zal hii door middel van kleine raket ten in zijn vaste positie worden ge manoeuvreerd. Nederlandse »etni<»eii in Anschwitz-proees AMSTERDAM, 7-4. Het Neder- lands Auschwitz comité maakt be kend dat mevrouw Roosje Corpor- Blik en mevrouw Celine van der Hoek-de Vries, beiden uit Amster dam, die 'haar langdurig verblijf in het kamp Auschwitz hebben over leefd, zijn opgeroepen om maandag 12 april als getuigen op te treden in het Auschwitzproccs le Frankfurt Zij vertrekken zondagmiddag van Schiphol. tigste verjaardag'. Toen de organisa tie werd opgericht, waren de meeste jonge Aziatische en Afrikaanse sta ten nog niet geboren. Er waren over winnaars en overwonnenen. Het is duidelijk dat de tijd rijp is voor her ziening van het Handvest van de Verenigde Naties". WASHINGTON, 7-4. - De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken ad interim, George Ball, heeft de Russische ambassadeur in Washing ton, Dobrynin, woensdagavond op het „State Department" ontboden. Vernomen wordt dat onderminister Ball mondeling „in de krachtigste bewoordingen" bij ambassadeur Do brynin heeft geprotesteerd tegen de gewaagde vluchten, die Sovvjetrus- sische straaljagers boven Wcst-Ber- lyn hebben gemaakt. LIMA (Peru), 7-4. De hevige wan ordelijkheden, die zich sinds twee dagen in Lima voordoen in verband met het verhogen van de tarieven der openbare vervoersmiddelen in de Peruaanse hoofdstad, 'hebben twee doden, onder wie een jongen van veertien, gevergd. Een 'honderdtal personen werd gewond. Er zijn ruim honderd personen gearresteerd. De 'betogers tegen de tariefsverho gingen hebben achttien autobussen in brand gestoken en een vijftigtal beschadigd. Sshenkiiig voor Chili DEN HAAG, 7-4. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee dat de Nederlandse regering een be drag van 50.000 gulden ter beschik king 'heeft gesteld van de Chileense regering in verband met de recente aa rdbevi ngsramp. Nader zal woi'den beslist of deze schenking in contanten dan wel in goederen zal worden gedaan. SAIGON, 7-4, In de blank staande rijstvelden in de provincie Tsjocong Thien op 210 km ten zuidwesten van Saigon zyn ai twee dagen zware ge vechten gaande tussen guerrillastrij ders van de Vict Cong en Zuidviet- namese regeringstroepen. Tot nu toe zijn er 135 man gesneu veld. De Viet Cong zou 121 man ver loren hebben en de regeringstroepen 14. Voorts zijn er nog enkele Ameri kanen gedood. De regeringstroepen hebben versterking gekregen. Ame rikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen hebben de guerrillastrijders gebombardeerd. Radio-Hanoi meldde dat er zater dag bij het luchtgevecht boven de provincie Thanh Hoa 20 Amerikaan se toestellen zijn neergeschoten en vele beschadigd. Het radiostation sprak in dit verband van een grote overwinning. Waarschijnlijk omdat de machinist van een passagierstrein door een on veilig signaal reed, botsten bij Tres Rios, een stadje ten noorden van Rio de Janeiro, twee treinen op ei kaar. Hierbij werden tenminste 40 personen gedood, terwijl een onbe kend aantal mensen werd gewond. - De fotp geeft een overzicht van de ravage, tijdens de reddingswerk zaamheden. Dit nummer bestaal uil 12 pagina's De fluistering van een mooie vrouw is op grotere afstand te a horen dan de luidste roep van Y de plicht. Veranderlijk Verwachting tot vrijdagavond Veranderlijke bewolking met op en kele plaatsen enige regen; vannacht en morgenochtend hier en daar mist; overwegend matige wind in hoofd zaak uit oostelijke richtingen; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 9 april. Zon op 5.57, onder 19.27. Maan op 10.58, onder 3.24. Eerste kwartier: 9 april te 1.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 april 8.26 v.m. 20.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 april 8.09 v.m. 20.50 n.m. Doodtij: 11 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: terwijl de luchtdruk laag is bij IJsland en boven de Middelland se zee komen er hogedrukgebieden voor bij de Azoren en boven Scan dinavië. Ons land bevindt zich juist tussen al deze luchtdruksystemen in. Een kleine storing veroorzaakte de afgelopen nacht op vele plaatsen re gen. maar deze verplaatst zich naar Zuid Duitsland. Hel hogedrukgebied boven Scandinavië breidt zijn in vloed langzaam over onze omgeving uit. Dit heeft tot gevolg, dat de wind die in de noordelijke provin cies al oostelijk geworden is, ook el ders in het land hoofdzakelijk oos telijk zal worden. Uit. Duitsland drij ven dan wolkenvelden binnen, die afgewisseld worden door enkele op klaringen. De regenkansen worden voor morgen klein geacht. In het temperatuurverloop komt over het algemeen niet veel verandering. Amerikaanse vliegtuigen, afkom stig van hel vliegdckschip „Coral Sea", hebben een aanval gedaan op de van noord naar zuid lopende hoofdweg in Noord-Vietnam. Deze werd met andere militaire doelen met raketten en napalmbommen be stookt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1