KAAS OM KAAS Paasei en gezondheid P8<ï>4 S.E.D. blaast verzamelen omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY Hé! DE VIERDE DAG óe eo zierikzeesche nieuwsbode Dinsdag 6 april 1965 Nr. 19764 buk door het wereld venster! marktberichten kerknieuws Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Algemene Bank Nederland Ingezonden mededeling CIGARETTES P Enkele kanttekeningen bij een uitstekend voedingsmiddel Vorige maand werd in oost-Ber- lijn „de hoofdstad van de Duitse de mocratische republiek" (D.D.R.), de achtste zitting gehouden van het centraal comité der communistische partij onder voorzitterschap van partij- en regeringsleider Walter Ulbricht. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer op Kurt Hager, Hermann Matern, Stefan Heym, Günther Mittag, Erich Apel, Ebert, Norden en Warnke. Deze zitting kenmerkte zich door een gespannen atmosfeer en Walter Ulbricht merkte in zijn lange ope ningsrede op, dat de socialistische (d.i. communistische) politiek naar binnen en naar buiten versterkt diende te worden. Om „politieke ver moeidheid en afmatting" der kader leden te voorkomen diende door de politieke functionarissen „in een toenemende mate controle te wor den uitgeoefend op de overige kader leden in handel en industrie en die in de culturele sector en bij het on derwijs". De rode leider stelde vast, dat de door het politieke bureau van de partij gegeven instructies in steeds toenemende mate door kader en le den van de S.E.D. werden veron achtzaamd, ten gevolge waarvan de partij en het door haar gestelde hoge ideaal in waarde opmerkelijk was gedaald. Dit inboeten aan waarde en gezag is vooral merkbaar in de kringen van handel en industrie in het land. De partij, aldus Ulbricht, dient ten opzichte van deze twee be langrijke sectoren heer en meester te blijven. De heersende onrust on der de partijleiders van hogere en lagere rang, ontstaan ten gevolge van de steeds teruglopende bedrij vigheid moet „de kop ingedrukt". De communistische partij, aldus de woordvoerder, is geen economische groepering, geen economisch stelsel, doch vertegeniooordigt het georgani seerd, maatschappelijk leven in de D.D.R Discipline De leden van het Oostduits cen traal comité der partij bleken eens gezind van oordeel, dat het hogere en het lagere kader, gelet op de ge wijzigde situatie in het land, grondig moest worden aangepast aan de zich steeds wisselende omstandigheden. De politiek-ideologische arbeid in en vooral ook buiten de partij, diende eveneens te worden herzien, terwijl in de toekomst, meer dan voorheen, de nadruk moest worden gelegd op de agitatie en de propaganda onder de partijlozen en onder vijanden van de partij. De opleiding (scholing) van kader leden zal verscherpt worden, vooral naar buiten. Een groot nadeel ten opzichte van een doelbewuste en goed gerichte propaganda onder de bevolking, zo kwam ter vergadering aan het licht, is mede te wijten aan de reeds jaren in gang zijnde ge boortebeperking, de hoge sterftecij fers en aan de niet afnemende golf van vluchtelingen naar het „kapita listische westen". Deze drie belang rijke factoren hebben een ernstig te kort aan arbeidskrachten in het land veroorzaakt. Concentratie Hartstochtelijk drong Ulbricht aan op een tot in de kleinste bijzonder heden doorgevoerde concentratie van de partij-arbeid. Dit zou een nood zakelijke reorganisatie van partij en staatsdiensten met zich mee bren gen, een reorganisatie waartoe reeds in januari 1963 werd besloten en die ten doel had te komen tot een meer geconcentreerde, politiek-economi- sche scholing in communistische zin van het Oost duit se volk. Ter verwe zenlijking daarvan werden een „cen traal instituut voor socialistische economie en bedrijfsleiding" en een „school voor (socialistische) bedrijfs leiders" in het leven geroepen. Ook het rijksbureau voor de industrie en de bouwnijverheid en het bureau planning, beide gevestigd in oost- Berlijn, werden intussen reeds in grijpend gereorganiseerd. Op deze achtste zitting van het centraal comité werd met geen woord gerept over het „veranderen van de politieke koers". Er diende te worden gevaren op het kompas en in de richting, die de partijgenoten in Moskou voor de D.D.R. noodzake lijk achten aldus Ulbricht. Nadruk kelijk waarschuwde laatstgenoemde spreker de zogenaamde „extreme elementen" in en buten de partij, hun houding, die in strijd is met de communistische (lees: Russische uit leg van de) ideologie, te herzien, daar het optreden van laatstgenoem de elementen, niet alleen de aan dacht had getrokken van het vijan dig buitenland, doch tevens afbreuk deed aan de veiligheid en het pres tige van de D.D.R. en aan de com munistische idee. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 5-4. Klei-aardap- pelen voor het 'binnenlandEigen heimers 40 mm opwaarts f 17,00- 19,00; Bintje 35 mm tot 50 mm f 14,75 Bintje 40 mm opwaarts f 13,00-15,00; Bevelander 40 mm opwaarts f 17,00- 18,00; Furore 40 mm opwaarts f 14,00 -16,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Libertas 40 mm opwaarts f 10,00. Rled-aardlappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 15,50-17,00; Bintje 45 opwaarts an verschillende maten gesorteerd geen notering; Alpha 45 mm opwaarts f 13,00-14,00. Zand-aardappelen voor de export: IJsselster 35 mm opwaarts f 9,50; Patrones 35 mm opwaarts f 9,50; Voram 35 mm opwaarts f 9,50. Voer-aardappel'en f 3,00-4,00. Stemming: 'binnenland vast, ex port wdinig handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de hartdelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, sdhip of auto Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 5-4. Op de Rotter damse graanbeurs werden de vol gende prijzen 'genoteerd af boerderij Zomergerst - volgens monster tot f 29,75. Groene erwten tot f 35,00; Schok kers tot f 42,00; Bruine bonen - boe- renschoon tot f 49,00. Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 5-4. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 424 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1300; werkpaarden f 900 tot f 1350; oude paarden f 800 tot f 1140; 3-jarige paarden f 825 tot f 1150; 2-jarige paarden f 685 tot f 900; veulens f 300 tot f 600; hitten f 575 tot f 825. SlaChtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,30 tot f 2,80; jonge slacht- paanden per kg. slladhtgewicht f 2,80 tot f 3,30. De handel was 'gedrukt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Appelscha: B. Klop- mam, Molkwerum; te Leerbroek: J. H. v. d. Bank, karnd. te Wünis; te Bloemendaal (vak. 'dr. J. H. Stelma) J. Boerma, Oost- en Midwoud; te Rijssen (4e pred.pl.): J. H. Oirkel, Huizen (N.H.). Ger. Kerken Beroepen te Wormer: kand. A. v. Egmonfd, Amsterdam, die 'dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Lutjegast: kand. D. D. Soepboer, Nes (W.D.), die 'be dankte voor Adhlum, Boornbergum- Kortehemmen, Bierum, Hornhuizen- Rloosterburen; Siegerswoude, Ter- zool, Tweede Exloërmond, Munneke- zijl en voor Zoutkamp. Ghr. Ger. Kerken Tweetal te Schiedam: B. Bijlevel'd, Bussum en J. Kievit, Noordeloos. De man wuifde met zijm hand. „Jou past niet veel, als ik het zo hoor. Zeg maar niets meer". Hij dacht een poosje na. „Vroeger, Akfce, was i'k behoorlijk familiezwak. Tiental len malen 'heb ik geholpen. Toen m'n zuster Lolkje trouwde bijvoorbeeld. Ze hadden ternauwernood centen om de bode een fooi te geven. Ik ihielp ze en installeerde hun huis. Gerard- igin'g in de autohandel en ik financierde het. Binnen twee jaar was 'hij net zo ver als hij begon. Kees, mijn jongste broer, hielp ik aan een goeie baan op een verzeke ringskantoor. Binnen een jaar moes ten ze hem ontslaan. Totaal onge schikt. Ali, een 'andere zuster twee jaar getrouwdhun hele hebben en 'houden verbrandde en niets verzekerd. Ik was weer zo gek en koöht een nieuwe inboedel. Als ik alles 'ga optellen, wat i'k besteed heb aan mijn broers en zusters, n'e- ven en nichtenvan de rente van dat kapitaal zou jij behoorlijk kun nen leven. Het was altijd een bodem loze put. En dan de wetenschap te hebben, dat na mijn dood a'lles onder die lapzwansen verdeeld zal worden dat is een igedaöhte, waarover ik woeden'd kan worden". „Dat heeft igeen zin, notaris. Geef alles weg aan liefdadige verenigin gen". „Dat gaat ook -zo gemakkelijk niet. Ze zijn in staat om me ontoereken baar te verklaren en me on'der cu ratele te stellen". A'kke 'glimlachte. „Nu zeg ik, dat Het eten van eieren in de paas tijd is een oeroud volksgebruik. Daar zijn redenen voor van psychologische aard - het ei is het begin van het leven - maar er zit ook een prakti sche kant aan deze zaak: de kippen (en andere vogels) leggen in het voorjaar veel eieren, die zijn daar door dus in ruime mate verkrijgbaar en dus goedkoop. Wanneer het nuttigen van eieren met Pasen niet tot zotte wedstrijden leidt - het behoort hier en daar nog tot de folklore om te proberen wie in de kortste tijd een groot aantal eieren achter elkaar naar binnen kan werken - is er uit gezondheids oogpunt niet veel op dit oude volks gebruik aan te merken. Het is voor de gezondheid overi gens niet noodzakelijk om met eieren eten te wachten tot het Pasen is, en evenmin om het eieren eten te sta ken omdat de paasdagen voorbij zijn! Beter is het om de consumptie van dit voortreffelijke voedingsmiddel meer gelijkelijk over het gehele ka lenderjaar te verdelen. Dat levert dan meer profijt op. Veel bouwstenen En waarom moeten eieren nu eigenlijk als zo'n voortreffelijk voe dingsmiddel Worden gezien? Waar om is het zo goed als gezonde men sen dagelijks een ei gebruiken? Voorop staat daarbij wel het zeer hoge gehalte aan aminozuren, dat zijn de bouwstenen van de lichaams eiwitten. Deze scheikundige verbin dingen zijn zowel aanwezig in het witte gedeelte van het ei als in de dooier. Tegen het eind van het eerste le vensjaar mag een baby al een ge- DEN HAAG. Ter herdenking van het feit, dat 150 jaar geleden de Militaire Willemsorde voor moed, beleid en trouw werd ingesteld, zal van 29 april tot en met 29 mei 1965 - of zoveel langer als de voorraad strekt - op alle postinrichtingen in Nederland een bijzonder frankeerze gel ter waarde van f 1.- zonder toe slag verkrijgbaar zijn. 20 Feuilleton door H. van Ommc zoiets niet gemakkelijk gaat. In dit opzicht hebt u een geweldige steun aan dokter van Asselt". „Jan is, zolang hij hier zijn prak tijk uitoefent, een vriend van me ge weest. Je hebt gelijk, Akke, Hij is mijn enige vriend, oprechte vriend in deze wereld". „En 'als het moet, kunt u op mij rékenen, notaris. I'k zal er wel voor zorgen, dat zoiets als vanmiddag niet meer gebeurt". „Dank je, Akke. Je 'hebt gelijk. Goedik geef je blanco volmacht, verstaan? Je moet het zelf voortaan maar beoordelen, wie je wel en wie niet bij me toe wilt laten". „Uw neef Jacob 'bijvoorbeeld, vind ik wel sympathiek". De patiënt 'knikte. „Dat is de eni gede uitblinker. Misschien brengt ihij het verder". „Hij probeert tenminste in uw voetsporen te treden". „Ik 'hoop het, Akke. Het nest, waaruit hij gdkropen is, deugt niet. Laten we wensen, 'dat hij zoveel rug- gegraat zal bezitten Ze stond op. „Zal ik alvast koffie voor u klaarmaken?" „Best, Akke. En neem het avond blad mee naar boven. Voor de sdhaakpuzzel". Een poosje later legde ze de krant op zijn 'bed en gaf 'hom zijn koffie. „Schaken vind i!k wel interessant, maar wat een mens aam die proble men vindt Hij 'keek haar vorrast aan. „Kun je schaken?" kookt eitje gaan eten. Een kind op de kleuterleeftijd kan eveneens één of tweemaal per week een ei krijgen, ook weer zacht gekookt, en dan liefst bij de boterham (bij de warme maal tijd is het gewenst dagelijks een beetje fijngesneden vlees of gekook te vis te geven). In enkele gevallen krijgt een kind gemakkelijk pukkels of jeukende bulten van vetrijk voedsel; men,kan het dan maar beter een half ei per keer geven en dit dan voorlopig niet vaker dan eenmaal per week. De eierdooier bevat namelijk nogal wat vet. Kostje voor zieken Grotere kinderen mogen, evenals volwassenen, best iedere dag een ei eten-, wanneer dat zo uitkomt. Nood zakelijk voor de gezondheid is dat echter geenszins; met één of twee eieren per week krijgen zij voldoen de! Wel is daarnaast het' gebruik van ander eiwitrijk voedsel zeer aan te bevelen, in ieder geval een halve liter melk of met melk bereide spij zen zoals pap of yoghurt. Sommige patiënten, bijvoorbeeld mensen met bloed- of hartstoornis- sen moeten een dieet houden waar in weinig of geen eieren voorkomen, omdat speciaal het vele vet van de dooier de afwijkingen zouden kun nen doen verergeren. Ook lijders aan vetzucht dienen zich te beper ken, nochtanè wordt in de meeste vermageringskuren één ei per dag toegestaan. Bij de verzorging van bedlegerige zieken kan dit voedingsmiddel dik wijls goede diensten bewijzen, voor al bij patiënten die weinig eetlust hebben: eieren gaan bijna ongemerkt naar binnen als ze met melk of met andere dranken worden vermengd. Op onopvallende wijze krijgt de zie ke dan waardevolle voedingsbe standdelen. Tien minuten koken Het is niet overbodig om hier nog iets te zeggen over de consumptie van eende-eieren. Deze eieren zijn groter dan die van de kip, ze heb ben een groenig tintje en een heel Ze trok haar mond samen. „Zo'n beetje. Vader heeft het me geleerd". Hij (dronk zijn koffie. „Pak het bord' en de stukken, dan gaan we schaken. Een reuze idee". Akke trok een stoel bij en gerui me tijd zaten ze zwijgend tegenover elkaar, verdiept in 'het spel. Uitein delijk won de 'notaris, maar erkende: „Je kent het meisje. We spelen nog één partijtje. Speel wat voorzichti ger en je wint het een keer". Ze keek bedenkelijk op haar hor loge: 'het was zo ongeveer tijd, dat hij ging slapen. Maar hij had van middag al extra geslapen. Vooruit, als (het te laat werd, 'konden ze al tijd nog afbreken. Blijkbaar was de zieke met zijn gedachten niet meer voldoende bij het spel, wamt op een gegeven ogen blik zei Akke: „Pas op notaris, dat u uw dame niet kwijtraakt. Dat is een te waardevol bezit". 'Hij keek van 'het spel maar het meisje en maar het stuk, dat de ko ningin voorstelde. Zonder verder te spelen, knikte hij enkele malen en antwoordde: „Je hebt gelijk, Akke. Een 'dame is een bijzonder waarde vol stu'k in 'het schaakspel. De volle waarde ervan 'dringt nu pas goed tot me door. We gaam een andere keer wel verder". Ze kéék hem verwonderd aan. „Het wordt te laat, hé? Heb ik u te veel vermoeid?" In gedachte antwoordde hij, de te lefoon 'grijpend: „I'k moet Jan nog even hebben, 'dokter van Asselt". Het meisje keCk hem angstig aan. „Voelt u zich niet goed?" Terwijl hij haar 'glimlachend aan keek, begon hij cijfers te draaien. „Zo fit, als ik me nog mooit gevoeld heb. Een reuze i'dee van je. Neem het schaakbord maar weg en smeer 'm dan. Ik heb een onderonsje met Jam en wee je gebeente als je aan de deur staat te luisteren". Ze ruimde, verontwaardigd kij kend, het spel op. „Alsof ik zoiets zou doen Wordt vervolgd) gladde schaal. Het is onverstandig deze produkten te gebruiken zonder bepaalde voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. Ze kunnen namelijk paratyfusbacteriën bevatten. Onze warenwet bevat strenge voorschriften in verband met de kans op zulk 'n paratyfusbesmetting. Een de-eieren of delen daarvan mogen niet worden gebruikt bij de berei ding van eet- of drinkwaren, noch aanwezig zijn in percelen waar eet- en drinkwaren worden bereid, tenzij door de Keuringsdienst van waren op bepaalde voorwaarden ontheffing van dit verbod is verleend. Wanneer eendeëieren in winkels of op markten te koop worden aange boden, moeten ze voorzien zijn van een duidelijk stempel: „Eendeëi, 10 minuten koken". Tenslotte is er een verbod om eendeëieren te vervoeren in voorwerpen waarin ook eieren van andere vogels zijn: dit verbod houdt verband met het voorkomen van paratyfusziektekiemen op de schalen. Geen paratyfus Bij toepassing in het huishouden kan men het gevaar van een para tyfusbesmetting heel goed weren. In hardgekookte toestand (zie boven) kan men ze gerust eten (voor zieken is dat echter meestal niet aantrek kelijk). Tegen verven van het eende- paasei is geen bezwaar, want daarbij moet hard koken altijd plaats heb ben. Als spiegelei mag men eendeëieren eveneens toebereiden, mits te voren de dooier flink wordt doorgeprikt en het ei goed wordt doorgebakken. Wat beslist gevaarlijk is en daarom beslist niet gebeuren mag is het een deëi nuttigen in rauwe toestand: dus- niet klutsen of na kloppen door deeg of andere spijzen roeren! Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling Da's hele andere kaas Da's een sneetje Ingezonden mededeling De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarrekening 3j5 /o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. B. Spaarboekje 3j5 lo Tot f. 1000.- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzèggfngstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000.- A°» C. Spaardeposito'O Eerste storting tenminste f.1000,-..Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. INederlandache Hantfol-MaatschappiJ Do Twentacho Bank)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5