10% REDUKTIE „Gewapende patrouillevlucht" op Noordvietnamese stad Vorst van Sikkim gekroond De kleurentelevisie '>10; Kt '''V:' -3 - V m i A Russen en Amerikanen botsten in Y.N.-commissie WAAR KOOPT U MEUBELEN? DEURL00 - WONINGINRICHTING De A.R.P., de C.H.U. en de gemeentepolitiek Valse dollars in Breda uitgegeven J De kabinetsformatie Rovend en stelend door liet land Kernreactor in een baan om de aarde MEUBELSHOW TUINMAN ZOON RONDOM DE BONDSDAGZITTING IN WEST-BERLIJN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsil ag 6 april 1965 I2Iste jaargang Nr. 19764 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAK1 IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bejaardenreizen Greveliiigendam eind april De weg naar Berlijn.. SAIGON. Vijftig vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip Co- rat Sea hebben maandag ongeveer vijfentwintig ton bommen laten val len op een radarpost bij de Noord vietnamese stad Vinh Linh, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Er waren ondermeer napalmbom men gebruikt. Het doel werd zwaar beschadigd, aldus de woordvoerder. Er werden geen vijandelijke vlieg tuigen gezien. Er was verder vanaf GANGTOK. 5-4. In een kleurige bceddhtystische plechtigheid zijn de 41-jarige Palden Thondoep Nara- gyal en zijn 25-jarige uit New York afkomstige vrouw Hope Cook geïn stalleerd als koning en koningin van Sikkim, het Indische protecto raat dat gelegen is tussen India en communistisch China. De vorst was zijn vader al vorig jaar opgevolgd, doch de kronings plechtigheid vond nu pas plaats op het door boeddhistische orakels en geestelijken vastgestelde tijdstip. Het was inderdaad prachtig weer. nadat de vorige dagen slecht waren geweest. In zijn installatierede ver klaarde de vorst dat zijn echtgeno te en hij er naar zouden streven Sikkim te bevrijden van armoede, onwetendheid en ziekten. „Samen kunnen wij Sikkim maken tot een paradijs op aarde", aldus de nieu we koning*. WENEN, 5-4. De- internationale conferentie in Wenen, waar reeds sinds 25 maart wordt getracht tot één systeem van kleurentelevisie voor Europa te 'komen, had dienaan gaande maandag nog geen enkel de finitief resultaat bereikt. Woensdag wordt de vergadering gesloten. In kringen rond de confe rentie gelooft men dat deze zelfs niet tot een aanbeveling zal 'komen en haar werkzaamheden zal afsluiten met een rapport waarin de stand punten van de delegatie worden op gesomd. Men ziet met belangstelling uit naar dinsdag, wanneer de delegatie leiders stuk voor stuk op de vraag moeten antwoorden: „Welk systeem prefereert u?" De Oostenrijkse minister van ver bindingen, Probst, zei op een recep tie dat het werk van deze conferen tie goede uitgangspunten heeft op geleverd voor de volgende vergade ring, die in 1966 in Oslo zal plaats vinden. de grond niet op de toestelien ge schoten. Vir.h Linh ligt enkele ki lometers ten noorden van de zeven tiende breedtegraad. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon sprak van een gewapen de patrouillevlucht. Een tiental Thunderchiefs, geescorteerd door zes andere straalvliegtuigen, nam aan de actie deel. De beschoten spoorlijnen lopen langs de wegen 7 en 8. Naar nader wordt vermeld werd nog een tweede locomotief ge raakt en wierden twee vrachtwa gens in brand geschoten. Er waren geen vijandelijke vliegtuigen ge zien. Vlugschriften Een Vietcong-commandó van on bekende sterkte is in de nacht van vrijdag op zaterdag Tam Ky, de hoofdplaats van de provincie Guang Tin in Midden-Vietnam. binnenge drongen, zo is maandag van Ame rikaanse zijde in Saigon vernomen. De guerillastrijders beschoten de gevangenis en bliezen een deel van het provinciale bestuursgebouw op. Ook het gemeentehuis van het na bijgelegen dorp Sjau Thanh werd vernield. Na vlugschriften te heb ben verspreid trok de Vietcong- eenheid zich in een vuurgevecht met veiligheidstroepen terug. Drie per sonen werden gewond. Het verlies cijfer van de Vietcong is niet be kend. Tam Ky is een van de plaatsen in Midden-Vietnam op 60 km. ten zuiden van de belangrijke ba sis Da Nang die door de Viet cong worden bedreigd. De opstan delingen zouden hier de laatste we ken het merendeel van hun troepen hebben samengetrokken. - v V - '-v ,v 'V NEW YORK, 6-4. In de commis sie van de algemene vergadering der Verenigde Naties, die tot taak heeft een omschrijving te geven van het begrip agressie, heeft zich maandagavond een scherpe woor denwisseling tussen de Amerikaan se en de Russische vertegenwoordi ger voorgedaan. De Rus Fedoren'ko verklaarde dat Amerika „roversdaden" in Noord- Vietnam bedrijft, „die neerkomen op een opzettelijk uitfgevoei'de aanval". Hij zei ocfk dat Washington aan stuurt op een uitbreiding van het conflict en dal het gevaar bestaat dat dit naar andere delen van de wereld overslaat. De Amerikaanse vertegenwoordi ger Plimpton antwoordde dat de communistische agressie de voor naamste hinderpaal vormt voor de totstandkoming van een algemene vrede. „De vooruitzichten in Azië zijn somber. De Chinese bezetting van Tibet is een misdaad zonder weerga in de eeuwenoude geschie denis van imperialistische aanvallen" aldus Plimpton. Als Griekenland en Korea. Hij voegde (hieraan toe: „Amerika handelt zoals het in Griekenland en Korea 'heeft gehandeld. Het komt de slachtoffers van een aanval te hulp en 'het streeft ernaar de agressie te doen mislukken. Noch de Verenigde Staten, noch Zui'd-Vietnam hebben ook maar bet geringste voornemen om Noord- Vietnam te „bevrijden". Amerika is bereid op grote schaal bij te dragen aan een programma voor economische hulpverlening aan Ingezonden mededeling Kunt U in onze ruim gesorteerde toonzalen niet slagen? Koopt U om andere reden liever bij de fabriek? Vraag Uw INTERMETJBEL-leverancier dan om toegangsbewijs voor elke toonzaal in Nederland. U krijgt dan voor reiskosten en subsidie voor de hogere kosten INTERMEUBEL service bij Uw INTERMEUBEL vakman ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2946 DEN HAAG, 5-4. Het feit, dat de A.R.P. cn de G'.H.U. op het terrein van de iandspolitiek in de naaste toe komst niet meer samengaan, zal hier en daar in het land invloed hebben op de gemeentepolitiek, waar ook sa menwerkingsvormen van A.R.P. en C.H.U. te vinden zijn, zo zei maan dagavond op de jaarvergadering van de C.H.-Kamcrkring Den Ilaag - de overkoepelende organisatie van de achttien Haagse Christelijk Histori sche kiesverenigingen - mr. II. K. J. Beernink, de voorzitter van de C.H.- Tweedc Kamerfractie. Gevraagd naar zijn mening over het samengaan van A.R. en C.H. bij geheel zuid-oost Azië, wanneer dit gebied eenmaal is bevrijd van agres sie en on der graving". Plimpton waarschuwde de in staat van ontwikkeling verkerende landen tegen agressie van het soort, waar onder Zuid-Vietnam thans te lijden heeft. Hij besloot mot een opsomming van de aanvallen, die de Sowjet-Unie sinds 1940 op onafhankelijke gebie den heeft gedaan. BREDA, 5-4. In Breda zijn valse dollars gesignaleerd. Een Nederlands sprekende man met Belgisch accent heeft deze waarschijnlijk in omloop gebracht. Hij 'had bij de N.V. Raming artikelen gekocht cn betaald met vijf biljetten van tien dollar. Bij in levering bij een 'ban'k kwam aan het liCht dat deze biljetten vals waren. Voor.een leek was bet vrijwel onmo gelijk de vervalsing te ontdekken. Experts vonden onzorgvuldigheden in.details zoals op de afbeelding van het Capitol en in de letters. De Bre dase recherche heeft daarna contact opgenomen met de vals geld centrale van de dienst opsporingsbijstand van het ministerie van justitie. De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat men d'aar meer weet over 'de herkomst. De betonnen dakpannen UTRECHT, 5-4. De betonnen dak pannen beleven een come back. Een aantal jaren geleden, toen een po ging werd gedaan de betonnen dak pan ingang te doen vinden, was er weinig belangstelling. Sinds in augustus 1964 in Mont- foort de Engels-Nederlandse beton- dakpannenfabriek Red Land Braas Bredero Europa N.V. is gaan draaien, heeft de betonnen dakpan al onge veer tien procent van de Nederland se markt (in m- produktie) veroverd. Gissingen na beraadslagingen van de formateur DEN IIAAG, 5-4. Het feit dat de formateur, mr. Cals, na besprekin gen tussen 15.00 en 18.20 uur maan dagavond de fractieleiders van de K.V.P., P.v.d.A. cn A.R.P. afzonder lijk voor. beraadslagingen heeft uit genodigd, heeft in politieke kringen vele speculaties gewekt. Maandagavond om acht uur kwam de heer Vondeling naar het plein 1813, om negen uur volgde de heer Smallenbroek, een uur later de heer ROTTERDAM, 5-4. De Rotterdam se politie heeft opnieuw drie jongens gearresteerd, die rovend en stelend door het land trokken. Het zijn een 19-jarige bootsknecht, de 17-jarige broer (magazijnbediende) en een 17- jarige scholier. De twee broers werden gegrepen nadat zij vrijdag in een drukkerij hadden ingebroken en er loonzakjes hadden gestolen. De scholier werd later aangehouden. Zij bekenden twaalfmaal in scholen in Rotterdam te hebben ingebroken, éénmaal in een koffiehuis in Den Haag en ver der in een drukkerij en scholen in Utrecht, in scholen in Nijmegen en Amsterdam en in hypotheekbanken in Eindhoven en Tilburg. Ook heb ben zij tenminste één keer een brom fiets in Rotterdam gestolen. Schmelzer. Deze keuze is willekeu rig in verband mei afspraken van deze drie fractieleiders. Wat is, zo vraagt men zich af, de reden waar om mr. Cals na een langdurige be- spreking^, over zetelverdeling, de partementale indeling en departe mentale coördinatie, 's avonds de fractieleiders apart ontvangt? Van de zijde van de formateur werd verklaard, dat de fractielei ders zijn uitgenodigd om te advise ren omtrent de mogelijkheden van de bezetting van de ministerszetels. Maar het antwoord op de vraag of het speelplan klaar is en de acteurs gekozen moeten worden, bleef in het vage. Wel waren, zo bleek van middag, de hoofdlijnen van een ont- wierp-regeringsprogram in redaktie voltooid. Maar over de sleutel "van de ze telverdeling (volgens politicerend Den Haag' vijf K.V.P., vijf P.v.d.A. en drie A.R.P.) is niets bekend. Slechts werd meegedeeld, dat aan wijzing van de ministers door de formateur zelf moet gebeuren, na de hedenavond te houden raadple ging van de fractieleiders Schmel zer, Vondeling en Smallenbroek. ingezonden mededeling LOS ANGELES, 4-4. Een kunst maan van de Amerikaanse lucht macht is zondag gaan werken als kerncentrale in het klein. De 113 kilogram wegende reactor voorziet een kleine motor, die wordt gebruikt voor het beproeven van voortstuwing door middel van een ionenstraal. van elektriciteit. De stuwkracht van de proefmotor zal niet voldoende zijn om invloed te hebben op de baan van de satelliet. Volgens Amerikaanse geleerden le veren ionenmotoren een grotere snelheid op dan de conventionele raketten, wat vooral met het oog op lange interplanetaire vluchten van belang is. Verwacht wordt dat de kunst maan ongeveer 3500 jaar om de aarde zal blijven cirkelen, een tyd die ruim voldoende is om alle radio actieve stoffen aan boord van de Snap 10 onschadelijk te maken. De satelliet, Snap 10 geheten, is in een vrijwel cirkelvormige baan om de aarde gekomen, zo werd la ter meegedeeld. De afstand tot de aarde varieert van 1134 tot 1150 kilometer. Grote ir „Concordia" Vrij entree a.s. woensdag t/m zaterdag van ).00 tot 21.00 uur woninginrichting en „Metalon"-dealer ZIERIKZEE de verkiezingen op 2 juni voor de Raad van 'het openbaar lichaam voor de Rijnmond zei mr. Beernink, dat de groeikracht van die gecombineer de lijst bepaald niet groter is ge worden door wat nu gebeurd is. Na de uiteenzettiing van mr. Beer nink over het beleid van de C.H. Tweede Kamerfractie ten tijde van het overleg met 'kabinetsformateur mr. Cals nam de vergadering een stemmig een motie aan. Deze motie luidde: „De Kamerkring Den Haag gehoord de uiteenzettingen van mr. Beernink, stelt zioh achter het stand punt ingenomen door mr. Beernink en de Tweede Kamerfractie". BERLIJN, 5-4. Ondanks de ophef fing van de stremming van het weg verkeer op het Oostduitsc traject West Berlijn-Hclmstedt, zetten de Oostduitse grenswachten l>ü de post Mariënborg maandagmiddag hun langzaam-aan-actie voort. In twee uur tijd konden maandagmiddag slechts 36 personenauto's en 13 vrachtwagens deze grenspost berei ken. In tegenstelling hiermee verloopt het wegverkeer op de route Berlijn- Hamburg normaal; hier werd de controle zelfs versneld. Ook hel lucht- en spoorwegverkeer tussen West-Berlijn en West-Duits- land verliep maandag normaal. Inmiddels is maandagmiddag be kend geworden, dat ook het verkeer voor vrachtschepen over de Elbe tus sen de Bondsrepubliek en West-Ber lijn gestremd is. Naar van Oostduitse zijde werd verklaard in verband met manoeuvres. Deze stremming zou vanaf maandagmorgen zes uur duren tot vrijdag aanstaande te midder nacht. In Bonn heeft een officiële woord voerder verklaard, dat de Bondsdag zich niet door de Oostduitsc protes ten zal laten beïnvloeden en woens dag op grond van een vaststaand recht in West-Berlijn zal vergaderen. Do Bondsregering blijft de situatie met kalmte gadeslaan en staat in voortdurend contact met zijn bond genoten en het stadsbestuur van West-Berlijn, aldus de woordvoerder verder. De Oostduitse regering heeft in tussen - via hel persbureau A.D.N. - laten bekendmaken,, dat. „leden van de Westduitse Bondsdag en andere bij de plenaire zitting daarvan in West-Berlijn betrokken personen, voor de duur van deze, in strijd met het volkenrecht te houden vergade ring, de toegang tot de hoofdstad der 1 D.D.R. alleen toestaat, als zij zich van de revanchistische politiek van Bonn distanciëren en bij het passe ren der staatsgrenzen der D.D.R. de verklaring afgeven, dat zij de poli tiek der atoombewapening, de voor waartse strategie der Westduitse le gerleiding en de voorgenomen nood- toestandswetten afwijzen en norma lisering der betrekkingen tussen de beide Duitse staten voorstaan. De Oostduitse overheid heeft maan dagochtend de toegangsweg van west-Duitsland naar Berlijn voor alle verkeer afgesloten. De sluiting zouin verband staan met legerma- noeuvres van het Oostduitse leger. - Foto: communistische wachten hou den een Zwitserse auto legen, die van west-Berlijn naar Helmstad wilde gaan. Rond een uur gistermid dag werd de stremming opgeheven. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Arbeid verzoet het leven 't allen tijd Maar niet elk is een vriend van zoetigheid. WA T W DE &IIT Ai, Vannacht mist Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen en in de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen mist; later meer bewolking, mogelijk gevolg door wat regen; aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west; tamelijk zacht weer. 7 april. Zon op 6.02. onder 19.24. Maan op 8.58, onder 1.14. 8 april. Zon op 6.00, onder 19.25. Maan op 9.51, onder 2.26. Eerste kwartier: 9 april te 1.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 april 8 april 6.40 v.m. 7.24 v.m. 19.01 n.m. 19.50 n.m. 18.46 n.m. 19.38 n.m. BROUWER SHAVEN: 7 april 6.20 v.m. 8 april 7.06 v.m. Doodtij: 11 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied boven west-Rusland en een rug van hogedruk boven de Britse eilanden, is in de afgelopen nacht boven ons land een vore van lagedruk ont staan, hetgeen tot gevolg had dat er zich een regengebied vormde, dat in het noordoosten van het land meer regen bracht dan in het zuidwesten; de rug van hogedruk uit het westen komt vannacht over ons land té lig gen. Bij zwakke wind zal dan plaat selijk mist ontstaan. Ten zuiden van IJsland is een oce aanstoring aangekomen, waarvan het frontensysteem vanmorgen bij de westkust van Ierland lag. Dit front komt morgen naderbij, maar zal bo vendien in betekenis afnemen, zodat weinig of geen regen wordt ver wacht. In de temperatuur zal weinig verandering komen, zodat het tame lijk zachte weer blijft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1