Dreigende inflatie in Egypte DE VIERDE DAG m ik itooi; m i WKREM) FIJN GEEN PIJN Oe Thant heeft VREEMD GELD IS BIJ ONS BEKEND! Plantengroei op grote diepte STAD EN EILAND MEUBELSHOW j GEBR. THIEN geld nodig voor Cyprus ZIERIKZEESCHF NlEUWSROnF Donderdag 1 april 1965 Nr. 19761 VENSTER De Oostüuitse „zeibaas" van Rus- land en staatshocïd van de „Duitse democratische republiek" (D.D.R.), Walter Ulbricht, is weer thuis, te- ruggtkterd van zyn bezoek aan Egypte. De fanfares zyn verklonken, de vlaggen gestreken en de kanon nen, die de 21 saluutschoten hebben gelost, teen Uitricht in Caïro voet aan wal zette, staan thans weer in het tuighuis. Walter heeft drukke en vermoeiende dagen achter de rug, dcch cm één ding en wel om zyn perse cniyke veiligheid, behoefde hy en zjjn echtgenote geen zorg te heb ben, daar het echtpaar wel bewaard en gced beschut werd door leden van de Egyptische geheime veiligheids dienst, bestaande uitDuitsers die nog niet zo lang geleden deel uitmaakten van Hitlers Gestapo, Si- cherheitspclizei und Sicherheits- dienst. Doch wee degene die daar kwaad van denkt. Het bezoek van de Oostüuitse staatschef aan Egypte had plaats op uitnodiging van president Nasser persoonlijk en betekende méér dan een vriendschappelijke geste alleen. De zaak is namelijk dat Egypte, ten gevolge van Nassers binnen- en bui tenlandse politiek, thans aan de rand van een inflatie staat en zeer drin gend hulp behoeft. De heer Nasser meent deze van oost-Duitsland te kunnen verkrijgen, vandaar zijn uit nodiging aan Ulbricht. Voornamelijk in de kringen van handel en industrie, heersen hier on behagen, onrust en ontevredenheid over de mislukking van de politiek der regering, een politiek van natio nalisme, Van 1961 af werd door Nas ser een politiek gevoerd met het oogmerk, de economie van het land in de richting van de zogenaamde staatssocialisatie te drijven. Tenge volge van het ondoordachte tempo konden de nadelen niet uitblijven. Deze bestonden in het achterwege blijven van maatregelen nodig voor het evenwicht van de economie. Ook schortte er nog teveel aan het niet voor zijn taak berekende ambtena renapparaat, zodat de „structuur- fouten" van het nieuwe beleid dui delijk waarneembaar werden. Om aan de fouten een einde te maken, kondigde de president in persoon een aantal noodmaatregelen af, wel ke in de allereerste plaats ten doel hadden om de levensmiddelenvoor ziening, de handel in gebruiksvoor werpen en het ernstige tekort aan deviezen uit de impasse te helpen. Het dagelijkse leven in Egypte is harder, is duurder ge.ivorden en dit is hier vooral in de steden voelbaar, want de noodzakelijke loonsverho gingen zijn tot op heden uitge ble ven en de organisatie van de voed selvoorziening is grotendeels in de war gelopen. De ene dag is er geen rijst en geen melk, de andere dag geen vlees of suiker te koop. De le vensmiddelenwinkels zijn soms da gen achtereen gesloten en op dagen dat deze winkels geopend zijn, staan de kopers, rijen dik en morrend op hun beurt te wachten. Opmerkelijk is ook, dat veel bui tenlanders het land gaan verlaten. Dit alles is te wijten aan het optre den van het regime dat de particu liere importeur de grossier en vele handelaars heeft uitgeschakeld en nu met hulp van ambtelijke instanties, de invoer en de binnenlandse ver koop zelf 'wil organiseren. Daar Egypte zeer veel van datgene wat voor binnenlands gebruik nodig is, uit het buitenland moet betrekken, hebben de staatsorganen sleutelpo sities gekregen en controleren zij de gehele binnenlandse economie. Deze gang van zaken heeft een ernstig tekort aan deviezen opgeleverd, zon der welke geen staat kan bestaan. Het zelfde is ook het geval met de industrie. Dit heeft ten gevolge, dat de grote opslagplaatsenx silo's en schepen in de havens van Port Said en Alex- andrië tot berstens toe gevuld zijn met eet- en drinkwaren, met ma- Ingezonden mededeling Scliouiven-Duivelandse Sportspiegel Brouwershaven toonde zich het sterkste tegen SKNWK Zwa luwen won na spannende stryd van WIK Dreischor B I-junioren verspeelde by bezoek aan Zierikzee BI een kostbaar puntje In de 2e klas A toonde Brouwers haven zich voor eigen publiek dui delijk de sterkste tegen SKNWK dat met een 7-1 nederlaag de terugreis naar Nieuwerkerk kon aanvaarden. Voor de Brouwenaren zal er nu veel van afhangen hoe zij het er a.s. za terdag bij het bezoek aan leider Wissenkerke zullen afbrengen. Alle overige wedstrijden werden hier we gens de gesteldheid der terreinen afgekeurd. Wissenkerke 16 14 1 2 128-26 28 Br.haven 16 12 2 2 72-23 26 Veere 16 9 2 5 43-28 20 Colpl. Boys 16 8 1 7 49-46 17 Kloetinge II 15 7 0 8 34-50 14 Duiveland 14 5 2 7 48-66 12 Oostkapelle 14 5 0 9 42-76 10 Serooskerke 14 4 2 8 27-36 10 Wolfaartsdijk II 14 3 2 9 35-75 8 SKNWK 15 2 0 13 24-74 2 2 pnt. i.m. In de 3e klas A sneuvelde WIK voor de tweede maal in dit seizoen tegen Zwaluvjen. Na een bijzonder spannende wedstrijd slaagde Zwalu wen er 2 min. voor tijd in het win nende doelpunt (4-3) te scoren nadat WIK er in was geslaagd een 3-1 achterstand weg te werken. De re serves van Bruse Boys, die het a.s. zaterdag voor eigen publiek tegen WIK moeten opnemen, hebben nu zelfs nog een goede kans beslag op cle kampioenstitel te gaan leggen. Zeemeeuwen schoot te Haamstede tegen Zwaluwen geweldig uit haar slof door het arme Zwaluwen II met niet minder dan 17-0 te kraken. WIK 13 11 0 2 98-23 22 Zwaluwen 14 10 2 2 46-15 22 Bruse Boys II 12 9 1 2 59-23 19 MEVO II 15 6 0 7 40-37 12 Zeemeeuwen 12 5 0 7 56-44 10 Br.haven II 12 4 0 8 15-51 8 SKNWK II 11 2 I 8 19-52 5 Zwaluwen II 11 0 0 11 10-86 0 JUNIOREN. In groep A I waren de meeste spelers van Zierikzee A in de thuiswedstrijd tegen Zeeland Sport A 1 klaarblijkelijk vergeten dat voetbal een teamsport is. Hel chines en onderdelen dieniet kunnen worden afgeleverd of gelost, daar de betaling achterwege bleef of de douaneformaliteiten niet wer den vervuld. Alleen al in Port Said ligt voor meer dan 300 miljoen gul den aan goederen opgeslagen, welke lot op heden niet konden worden vrij gegeven, daar Egypte niet aan de tevoren overeengekomen ver plichtingen voldeed. En zelfs al zou den deze goederen worden vrij ge geven voor de binnenlandse con sumptie, dan kon nog niet op vervoer worden gerekend, daar voldoende transportmiddelen ontbreken! Zwarte handel bloeit President Nasserheeft thans on der meer een aantal veiligheids maatregelen getroffen voor de bewa king en beveiliging van.de opslag plaatsen en schepen. De havens mo gen slechts op vertoon van een gel dig identiteitsbewijs worden betre den. De zwarte handel bloeit als nimmer tevoren, terwijl de koop kracht van het Egyptische pond daalt doordat er een teveel aan geld in omloop is (en nog steeds wordt gebrachtl mede ten gevolge van de zeer geforceerde industrialisatie. In Egypte bleef de levensstan daard beneden het gemiddelde. Dit wekt onrust en ontevredenheid on der de bevolking, daarnaast verlangt men naar meer - politieke - vrijheid. Nasser zit in moeilijkheden, het Egyptische volk ondergaat hiervan de gevolgen en het wantrouwen te gen het regime wint zienderogen veld. B\j Amerika en overige wes telijke landen kreeg Nasser geen ge hoor, daarom hoopte hij op steun van Walter Ulbricht en andere com munistische landen. West-Duitsland heeft de krediet verlening stopgezet. Het ziet er voor Egypte niet rooskleurig uit KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mijdrecht: C. v. Her waarden, Arkel. Aangenomen het beroep van de prov. kerkvergadering van Zuid- Holland, tot pred. voor buitengew. werkz. (directeur Herv. Stichting Diaconaal-Maatsdhappelijk Werk in Zuid-Holland)G. J. Geels, pred, v. buitengew. werkz., Utrecht; naar Haarlem: H. L. Boonstra. Warmond; de benoeming tot seor. Herv. Raad voor de verhouding van Kerk en Is raël: S. Gerssen, Utredht; naar Delft •(vak. J. v. Rootselaar): G. H. van Kooten, Huizen (N.H.) en (vak. C. A. v. Harten): C. A. Helms, Geldenrnpl- sen: Bedankt voor Oudeschoot-Oi-anTe- wou'd (2e pred.pl.): C. Mulder, Dode- waard; voor Harskamp: A. Romein, Noordeloos; voor Wouterswoude: ^S. de Jong, Houten; voor Lutjegast- SebaldeburenJ. v. d. Heide, Burg- werd. 0 Ger. Kerken Beroepen te Akkrumkan'd. J. D. Ubels, Amsterdam, -die dit beroep heeft aangenomen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Bergenthcim: B. van Zuij'lekom, Leens. Bedankt voor Mïddolstum: P. Ded- dens, Creil; voor Valtihermond-2e Exloërmon'd; A. Geelhoed, Zwaiger- veen-Zwaagwesteind'e. Ghr. Ger. Kerken Tweetal te Ensohedé-Oost: p. Biesma, Aalsmeer -en W. Heerma, Nunspeet. Ingezonden mededeling Ger. Gemeenten - Bedankt voor HardinxveM-Gies- sendam: G. Sdhipaaniboord, Apel doorn; voor Rotterdam-Zuidwijk: W. Suyker, Krabbendijke. DALFSEN. De 54-jarige mevr. W- Boerdijik-Nij'enlhuiis is in haar woon plaats Dalfsen om het leven geko men toen de auto waarin zij zat. te gen een boom reed. De auto. werd bestuurd door haar zoon. gevolg ivas een moeizame 1-0 over winning nadat het er lange tijd naar had uitgezien dat de wedstrijd in een doelpuntloos gelijk spel zou ein digen. In groep A IV behaalde Re-: nesse A I de reeds lang verwachté- kampioenstitel door de uitwedstrijd tegen Bruse Boys A I met 8-0 te winnen. De duinbewoners, die dit seizoen al meer dan honderd doel punten wisten te scoren, feliciteren wij van harte met dit. fraaie resul taat. Te Zierikzee slaagde Duiveland A I er in met 6-4 van MEVO A I te winnen, waardoor de Oosterlanders Zierikzee A II op de ranglijst kon den passeren. Renesse AI 13 13 0 0 107- 6 26 Bruse Boys A I 11 6 1 4 46-35 13 Duiveland AI 12 3 3 6 30-60 9 Zierikzee A II 12 3 2 7 20-51 8 MEVO AI 12 1 2 9 29-81 4 In groep B IX verspeelde Drei schor B 1 bij het bezoek aan Zierik zee B I een kostbaar puntje in een doelpuntloos gelijk spel. Hoewel Dreischor B I de leiding kon behou den heeft Bruse Boys B I met één verliespuntje minder nu de beste kansen. Het zich uitstekend verdedi gende Zierikzee B II moest op eer volle wijze met 4-2 haar meerdere erkennen in MEVO B I. Dreischor BI 13 10 2 1 34-18 22 Bruse Boys BI 11 Dl 1 58- 6 19 MEVO BI 14 7 3 4 43-15 17 Zierikzee BI 13 4 3 6 35-21 11 SKNWK BI 11 2 1 8 11-40 5 Zierikzee B II 12 0 0 12 7-88 0 In groep B X behaalde Brouwers haven B I op eigen grondgebied een overtuigende 6-0 overwinning op Zwaluwen B I. Burgh B I kwam uit stekend voor de dag door bij het be zoek aan Renesse B I met een 6-2 overwinning naar huis terug te ke ren. WIK BI 11 8 2 1 50- 9 18 Br.haven BI 12 7 3 2 41-13 17 Burgh BI 11 6 1 4 29-22 13 Renesse BI 13 5 1 7 18-37 11 Zwaluwen BI 12 0 1 11 5-61 1 VeebleM binnenvering bet beste bed ooit gemaakt! Oootlwill "schuimrubber nog nooit geëvenaard! hazet-fabrieken Zevenbergen n.b. De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van èlk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graag! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! SCHIPHOL, 27-3. Er is ook op een diepte van 900 m. in zee plantengroei mogelijk. Dit is een ontdekking van de in Amerika woonachtige Neder landse bioloog prof. dr. J. S. Zaneveld, die onlangs is terug gekeerd van een expeditie door het Zuidpoolgebied en die sa men met zijn vrouw op Schip hol arriveerde. Het ligt in zijn bedoeling in enkele Europese steden herbaria te bezoeken, waar zich collecties zeewier en andere planten van. de zee bodem, verzameld bij vroegere poolexpedities,bevinden. Dé professor wil deze vergelijken met de planten die hij zelf in het uiterste Zuidpoolgebied, de Ross Sea, heeft ontdekt. De ontdekking, die de 55-jarige als rector aan het William and Mary college in Norfolk Vir ginia) verbonden geleerde bij zijn -onderzoekingen heeft ge daan, werpt de tot nu aange houden theorie omver van de Zweedse hoogleraar Kjellman, die in 1877 verklaarde dat vlantëngroei op een diepte la ger dan 200 meter door gebrek aan licht niet mogelijk was. RIDDERKERK. Bij een botsing tussen twee personenauto's op ;de Oostdijk 'in Rotterdam-IJsselmonde is 'de 35-jarige mevrouw H. M. Ver- rceuien-IJsselstein uit Ridderkerk om 'het leven gekómer.. /.lEiUK/.W De commies van 's Rijksbelas tingen A. B. Visser, werkzaam ten hypotheekkantore al'hier, is benoemd tot commies le Mas. De assistent (A) P. de Bokx, werk zaam als dienstigeleider van de post Zierikzee, werd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. SPORT Bruse Boys A I-Renesse A I 08 Hoewel Renesse mét enige inval lers binnen de lijnen verscheen is de overwinning en het daarmee te be halen kampioenschap geen ogenblik in gevaar geweest. Reeds in de 2e minuut wist Hans Simons uit een corner van Dick de Rijke op bijzon der fraaie wijze het eerste doelpunt in deze wedstrijd en het honderdste in deze competitie in het net te kop pen. In de 10e minuut schoot Dinge- rnan Primus op de paal, waarna Cor Kooman het terugspringende leder in de touwen joeg (0-2). Aan de an dere zijde weet doelman Simons een hard schot vein de rechtsbuiten on schadelijk te maken. Als er 1^ min. zijn gespeeld gaan Simons en de Rijke combinerend door de verdedi ging van de thuisclub, waarbij laatstgenoemde hard en onhoudbaar inschiet (0-3). In de 25e min. brengt Kooman de ruststand op 0-4, als hij een pass van L. Wandel met twee tegenstanders op zijn huid inschiet. Na de hervatting komen de Boys wat meer in de aanval, waarbij het zelfs door wat nonchalant spel van de verdediging van Renesse enige kansen krijgt, waarvan men niet weet te* profiteren. Naarmate de wedstrijd vordert gaat de defensie van de bezoekers evenwel meer als een gesloten blok spelen, waarbij de voorhoede over de vleugels aan het werk wordt gezel. Als er een kwar tier is gespeeld schiet Simons een voorzet van de Rijke laag in (0-5). Na een aanval van de Boys speelt Wim Lemsom in de 24e minuut het leder keurig vrij, waarna dit via Leen Wandel in het bezit komt van Simons, die de doelman omspeelt en scoort (0-6). In de 27e minuut kopt Simons uit een corner nummer ze ven in, waarna 1 minuut later r.- buiten Leen Wandel de, eindstand op 0-8 brengt. Ingezonden mededeling Gaat U met ons mee naar de te Rucphen (N.B.) op tweede Paasdag? Gratis vervoer 5 5 Wij verplichten U tot niets Inlichtingen en opgave vóór 10 april a.s. bij telefoon 2604 m Zierikzee NEW YORK, 30-3. Secretarisge neraal Thant van de V.N. beeft maandag een dringend beroep ge daan cp ruim 35 landen om ruim 10 miljoen gulden bijeen te brengen. Bit geld is nodig cm de strijdmacht van dc V.N. op Cyprus daar 'nog drie maanden te houden. Op 26 juni loopt het mandaat van de V.N. voor Cyprus af. Thant zei legen afgevaardigden van de landen die vrijwillig een be drag hebben toegezegd voor de strijdmacht op Cyprus, dat er tot nu toe voor dit doel aan gelden en toe zeggingen een bedrag van ruim 85 miljoen gulden is binnengekomen. De V.S. droegen ruim 30 miljoen gulden bij en hebben beloofd nog 7 miljoen gulden te zullen fourneren. Rusland en Frankrijk hebben niets bijgedragen. Ingezonden mededeling Rood van kwaadheid greep ze het medicij.nflesje, dat dokter van As- selt bestemd had voor dergelijke ge vallen, keek de bezoeker met een wit vertrokken gezicht aan en beet hem toe: „Gaat u alstublieft dade lijk weg. Hoe krijgt u het in uw hoofd een zieke man zo overstuur te maken? Gaat U onmiddellijk weg" Met vaste hand druppelde ze de medicijil in een glas, ging er mee naar het fonteintje en deed er wa ter bij. Daarna hielp zij de zieke half overeind en goot de vloeistof tussen zijn half geopende lippen. Zacht wiste ze het zweet van zijn voor hoofd en gezicht en hield hem zo in haar armen, tot de man geleidelijk aan kalmeerde. De bezoeker was hevig veront waardigd geworden over de inmen ging van het meisje, maar kon niet anders doen dan schouderophalend het vertrek verlaten. Akke was hem al vergeten en had alleen oog voor de zieke, die nu langzaam bij kwam en zijn ogen opende. „Rustig aan, notaris, er is niets meer om u overstuur te maken. Ik ben bij u en blijf net zo lang bij u, als het nodig is". „Bemoei je er niet mee. Akke prevelde hij. .,Ik bemoei me. helemaal niet met uw familie-aangelegenheden, maar ik heb er zorg voor to dragen, dat u niets overkomt. Dat heb ik de dokter beloofd. Waarom maakt u zich zo kwaad? U weet toch, dat dit 'niet goed voor uw 'gestel is? Nu wa ren wie zo'n mooi eind op weg naar do beterschap. Neezeg nu niets. Dat kan straks wel, als u uitgerust bent". Eon half uur lang zat ze in een Feuilleton door H. van Omme ongemakkelijke houding op de rand van zijn bed en hield de oude man in haar armen. Heel geleidelijk aan kwam de rust weer terug en af en toe keek hij het meisje aan en knikte ze hem vriendelijk, geruststellend toe. Toen zijn ademhaling weer enigs zins normaal was, zed hij zacht: „Dank je, Akke. Het was toch wel goed, dat je ingreep. Als ik er de kracht toe had bezeten, zou ik hem de hersens ingeslagen hebben". „En wat zou u daaraan gehad heb ben? U als man van ontwikkeling, weest u toch wijzer, notaris. Als er nu weer zoiets is, belt u me dan maar, dan neem ik het wel van u over. Dan schop ik ze de deur uit". .,Dat zou je niet durven", „Als uw gezondheid ermee op het spel staat, durf ik alles". Langzaam liet ze hem los, schudde zijn kussens op en legde hem voor zichtig neer. Ze voelde zijn pols, die weer wat regelmatiger klopte en veegde nog eens met haar zakdoek over zijn voorhoofd. „Geen pijn?" Hij schudde zijn hoofd, „Dank je wel, mijn verpleegstertje", antwoord de hij op ongewoon zachte toon. Na enige tijd bemerkte ze, dat hij ingeslapen was. Ze luisterde nog enige tijd. doch zijn ademhaling ging betrekkelijk rustig en op haar tenen verliet ze het vertrek. Op de gang slaakte ze een diepe zucht. Eerst een sigaretZe zou er zelf helemaal van overstuur ge raken. Terwijl ze de trap afliep, zag ze tot haar verwondering en ergernis de man beneden staan wachten. Hij keek haar aan cn vroeg: „Hoe is het? Is hij weer opgeknapt?" „Meneer slaapt", antwoordde ze op afgemeten toon. „Hoe haalt u het in uw ihoof'd om hem zo op te win den? Bent u vergeten, dat hij ern stig ziek is?" De man keek haar van top tot teen aan. „Bemoeit u zich alstublieft met de keuken en niet met onze zaken. Hoe lang blijft hij nu slapen?" „Ik hoop: de eerste paar uur. Wilt u zo vriendelijk zijn om te vertrek ken?" „Wat zegt u?" Ze wees naar de deur. „Of u zo snel mogelijk wilt verdwijnen, dat bedoel ik". De man staarde haai- met grote ogen aan. „Of ikzeg, wie ver beeldt u zich wel dat u bent? U hebt hier niets te vertellen, weet u dat? Maar ook totaal niets! Ik heb zeer belangrijke zaken met mijn broer te bespreken en als u niet de brutaliteit gehad om tussenbeide te •komen, zouden we reeds tol een ver gelijk zijn gekomen. Gaat u alstu blieft aan uw vver'k. Ik wacht wel in de salon, tot hij wakker is geworden. En breng mij. wat te drinken. Thee zonder melk en suiker. Doe er een paar boterhammen bij, want ik heb nog een hele reis voor de boeg". Akke vouwde langzaam haar ar men 'over elkaar en keek de man onderzoekend aan. „Al bent u ook honderd maal de broer van meneer, vanaf heden ontzag 'ik u de toegang tot het ziekenvertrek, vandaag en voor altijd. Het heeft dus niet de minste zin om te blijven wachten. En als u wat te drinken of te eten wilt hebbenwel, in de stad zijn uitstekende restaurants". Het gezicht van de bezoeker werd hoogrood en een hele tijd was de man niet in staat een woord uit te brengen. Akke stond met haar ar men over elkaar en verblikte noch bloosde. Doch ze hield hem onafge broken in het oog. Tenslotte ant woordde de man op ijzige kalme toon; .,Met mensen als uw.eh. soort, redeneer ik niet. Ik zal zo vrij zijn het me hier gemakkelijk te ma ken tot. mijn broer wakker is. En voor de rest heb ik met u niets te maken". Wordt, vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7